Minister wees bezwaren tegen meidoornrooi van de hand Voor de Texelse visserij was 1971 een goed jaar L D Staatsbosbeheer verzorgt gratis aanplant nieuwe struiken Goede vangsten en stabiele prijzen bij tong en schol FILMIVIEUWS RONDEIGENAARS KONDEN NIET WORDEN GEDWONGEN Tuunwal van ZDH-terrein lordt gesierd met duindoorns r swaï ik mm>m wou .dk kig en Toneelvereniging „Nieuw Leven" brengt blijspel Rektifikatie door B. Daalder Kleppertjes succesvol op jaarlijki s concours Een mooi gebaar llllllllll! ?s lino 72 124 Minister Lardinois van Landbouw en 'isserij heeft onlangs geantwoord op de •agen die in de eerste en tweede ka- ler zijn gesteld naar aanleiding van de leidoornrooi in het kader van de pe- Jvuurbestrijding op Texel en in de kop an Noordholland. Zoals bekend wer- ♦len in korte tijd duizenden struiken erooid. Het Contact Natuurgcscher- ling Noordholland voerde daartegen ktie door het nut van de maatregelen twijfel te trekken en door te verlan en dat onmiddellijk een kap verbod zou orden afgekondigd. Naar aanleiding an deze aktie werden in de Eerste Ka- icr vragen gesteld door de heer Van bulten van de PPR en in de Tweede amer door de heren Egas en Voogd an de PvdA. Het belangrijkste dat uit e antwoorden van de minister is te estilleren is dat hij niet twijfelt aan de oelmatigheid van de rooiaktie. Voor- ang moet worden gegeven aan een zo iel mogelijke bestrijding en een kap erbod is daar mee niet te rijmen. Wat e financiële vergoeding betreft voor egenen waar de struiken zijn gerooid, rordt opgemerkt dat besloten is de ver hanging van de gerooide struiken te ibsidiëren van die beplantingen die in- lertijd vanwege het belang van een |oede landschappelijke verzorging in lverkavelingsverband of met een ibsidie tot stand zijn gekomen. Overigens kan geen aanspraak wor- en gemaakt op financiële tegemoetko ming. Toestaan van het rooien door de rondeigenaars of grondgebruikers on alleen op vrijwillige basis geschie- en. Van „gedwongen rooien" kon tot usver geen sprake zijn. Op Texel zou- en door de met het rooien belaste per- onen beweringen zijn gedaan die er p neerkwamen dat men bij niet toe- taan van het rooien enkele dagen later edwongen zou worden mee te werken a het afkomen van een bepaalde be- chikking. De minister constateerde dat derge- jke uitlatingen slechts door écn der etrokken personen is gedaan en dat eze beweringen in het kader van een p vrijwillige medewerking berustende ktie ongepast zijn. Dit zou uitdrukke- ijk onder de aandacht van de betrok tenen worden gebracht. „Voor het ge- al mocht blijken dat langs de weg van e vrijwillige medewerking de ziekte in ns land niet doeltreffend kan worden estreden, zullen maatregelen van wingende aard worden overwogen, levocgdheden tot het treffen daarvan taan op grond van de Plantenziektewet er beschikking". De minister zegt te weten dat alleen 1 op Texel 5 000 meidoorns zijn gerooid oewel op een persconferentie in Den leider ds gezegd dat het in Den Helder, Vieringen en Texel om totaal niet meer an duizend struiken zou gaan. Het bij e persconferentie genoemde aantal be- ustte echter op de op dat moment be schikbare gegevens. Voortgezette inspec- e toonde 'aan dat het om een belang- ijk groter aantal ging. Hierbij speelde cn rol dat na de eerste globale inspec- ies jonge infecties, afkomstig van reeds eerder aangetaste en in de naaste om geving staande struiken zichtbaar wer den. De minister twijfelde niet aan de doelmatigheid van de rooiakte. Op de ze wijze is het in 1966-'67 gelukt een eerste haard van perevuur in Neder land op te ruimen. In Zeeland is het eveneens gelukt de situatie onder con trole te krijgen. „Alles moet in het werk worden gesteld om de ziekte uit te bannen nu nog slechts enkele sterk gelocaliseerde haarden voorkomen. Ie der uitstel van de te nemen maatrege len doet de situatie verslechteren. Het verwijderen van de ziekte en verdachte struiken wordt onder leiding van Staatsbosbeheer zo zorgvuldig mogelijk uitgevoerd. Van bevordering van de verspreiding van de ziekte door de ge volgde werkwijze is tot nu toe niets gebleken", Toegegeven werd dat 't ver wijderen van de infectiebronnen scha de toebrengt aan het landschap maar bij een ongehinderd voortwoekeren van de ziekte zou deze schade aanzienlijk groter zijn. Vier haarden In het hele land is een intensieve in spectie uitgevoerd, vooral in de kust- De fraaie nieuwe tuunwal bij het sportveld van Den Hoorn, nu nog ter bescherming van prikkeldraad voorzien, maar straks bestoken met ouderwetse duindoorn- takken. gebieden, op de Waddeneilanden en langs de IJsselmeerkust. Daarbij zijn geen andere infectiehaarden gevonden dan Den Helder, Texel, Wieringen en Schouwen-Duiveland Het bestrijdings beleid werd ontworpen door een we tenschappelijke commissie waarin zit ting hebben vertegenwoordigers van de Directie Agrarische Produktie, Verwer kingen Afzet, Het Instituut voor Plan- tenziektekundig Onderzoek, de Planten- ziektekundige Dienst, het Rijksinsti tuut voor Natuurbeheer en het Staats bosbeheer. Deze commissie is met be hulp van alle beschikbare gegevens na gegaan op welke wijze de bestrijding het best kan worden uitgevoerd, waar bij de verschillende belangen nauwkeu rig tegen elkaar zijn afgewogen. De Plantenziektekundige Dienst en het Staatsbosbeheer hebben hun maatrege len gebaseerd op de door deze commis sie uitgebrachte adviezen. Texel Zoals bekend is op Texel het rooien van meidoorns gestaakt toen het ver zet tegen de rooiaktie daartoe noopte. Naar verluidt zal de rooiaktie over eni ge tijd worden voortgezet. Intussen zal worden begonnen met het vervangen van de gerooide meidoorns door andere struiken, zoals veldesdoorn, liguster, zwarte els, vlier en andere soorten die bestand zijn tegen zeewind. Het is de bedoeling een zodanige regeling te tref fen dat hieraan voor de grondeigenaars of grondgebruikers geen kosten zijn verbonden. Zelfs is het de bedoeling dat gedurende het eerste jaar het on derhoud door de staat zal worden ver zorgd. Reeds is een aanvang gemaakt met het herstellen van afrasteringen die bij de rooiaktie zijn beschadigd. Aange zien de nieuwe afrastering doorgaans van een veel betere kwaliteit is als de oude, wordt hierop door de betrokken boeren zeer gunstig gereageerd. Tuunwal Zoals bekend ging bij de rooiaktie de tuinwal bij het sportveld aan de Witte- weg verloren. Staatsbosbeheer heeft nu een nieuwe tuunwal laten aanleggen waarmee hoge kosten gepaard zijn ge gaan. Het ging om een totale lengte van 300 meter. Aanlegkosten ƒ20,per me ter; derhalve een uitgave van ƒ6.000, nog afgezien van de kosten die gemoeid waren met het herstel van de afraste ringen aan de andere zijde van het veld. Om te voorkomen dat de wal door spe lende jeugd wordt vernield is de prik keldraad op aangebracht. Door verschil lende mensen in Den Hoorn is daarte gen bezwaar gemaakt. Liever zou men duindoorntakken op de wal hebben ge zien, zoals vroeger, toen nog geen prik keldraad bestond, de gewoonte was, al dienden de takken toen in de eerste plaats om te voorkomen dat de spring- lustige Texelse „pielsteerten" er van door gingen. Staatsbosbeheer toonde zich niet doof voor die suggestie en in middels is besloten dat de duindoorn- takken er inderdaad zullen komen. Bij monde van voorzitter F. Zwanenburg bood de sportvereniging ZDH, blij over het herstel van de afrastering rond hun terrein, aan voor het plaatsen van de takken te zullen zorgen. OUDESCHILD De toneelvereni ging „Nieuw Leven" te Oudeschild heeft onlangs het blijspel „De Kerk straat is een keurige straat" van J. Hemmink-Kamp in studie genomen. Het zal op de zaterdagavonden 29 ja nuari en 5 februari in ,,'t Skiltje" wor den opgevoerd De regie berust bij de heer P. Haker. In het verslag van de jaarvergade ring van het Algemeen Ziekenfonds Texel stond vermeld dat de reorganisa tie per 1 juli 1970 noodzakelijk was als gevolg van het vertrek van bode J. Dekker. Dit was ontleend aan het jaar verslag. Men attendeerde ons er echter op dat het juist andersom was: de heer Dekker kreeg eervol ontslag als gevolg van de reorganisatie. Waarvan akte. Nu we voor dc drempel van 1972 staan, kunnen we zeggen dat het bijna afgelopen jaar voor dc visserij goed is geweest. We zien er dan ook met dank baarheid op terug, vooral omdat er geen ongelukken zijn gebeurd waarbij men senlevens te betreuren waren. Het heeft overigens in een geval maar weinig gescheeld. Het mag tenminste een won der heten dat de opvarenden van de TX 35 van de firma Van der Vis onge deerd bleven toen hun schip werd ge kraakt door een ontploffende diepte bom; dc kotter is nadien onherstelbaar gebleken. Een belangrijke gebeurtenis in 1971 was het samengaan per 2 januari van de beide bestaande vissersverenigingen, waarmee de belangen van de visserij zeker zijn gediend Op 1 mei trad het Sociaal Fonds Maatschapsvisserij in werking hetgeen ook een belangrijke stap in de goede richting is voor het behoud van de huidige arbeidsstruc tuur: maatschapsvisserij zonder ver plichte verzekeringswetten. Veel begrip en saamhorigheid is van ons gevraagd in verband met de steeds kleiner wordende havenakkommodatie, als gevolg van de werkzaamheden aan de nieuwe haven. Ook in het nieuwe jaar zullen deze tijdelijke maar ernstige moeilijkheden het hoofd geboden moe ten worden. Een troost is het dat de havenwerken goed vorderingen maken zodat het eind van de ellende in zicht komt. Weer werd onze vloot dit jaar met enkele nieuwe c.q. verbouwde eenheden uitgebreid en er was weer een verder opvoeren van het motorvermogen. De tendens van steeds maar grotere en sterkere schepen heeft zich op Texel weer bijzonder laten gelden. Zelfs is nu een drietal echte trawlers aan de vloot toegevoegd; het zijn vooral deze sche pen die de behoefte aan'meer haven ruimte extra urgent maken. Tong Wat de tong- en scholvisserij betreft kunnen we spreken van een visjaar met redelijke vangsten en goede, stabiele prijzen die hebben geleid tot bevredi- „The sound of music" is een vrolijke filmmusical in kleur, die al enige jaren in de Nederlandse bioscopen circuleert. Iedere voorstelling trekt nog steeds vol le zalen. De film wordt zaterdag-, zon dag- en maandagavond (8 uur) in het City theater vertoond. De inhoud van het verhaal, (geschikt voor alle leeftij den) in het kort samengevat: Een jonge novice, Maria (Julie Andrews) kan nog niet zo goed aarden in het geïsoleerde kloosterleven en wordt opvoorstel van de moeder-overste als kinderverzorg ster in het gezin van een oud marine officier (Christopher Plummer) ge plaatst. De kinderen, zeven in getal, worden door vader met ijzeren discipli ne geregeerd en zijn moeilijk te hante ren. Als vader echter vertrekt voor een bezoek aan de barones van Wenen, in wie hij een geschikte tweede moeder voor zijn gezin ziet, neemt Maria de teu gels an handen en laat ze wat losser vie ren. Een tegenbezoek van de barones wordt met een door de kinderen ern stig ingestudeerd welkomstlied geopend. De zaken ontwikkelen zich hierna heel anders, dan alle betrokkenen voorzien hadden. Maria keert weer naar het klooster terug, maar niet voor lang. Tenslotte wordt het iedereen duidelijk, dat haar roeping niet binnen de kloos termuren maar temidden van een op groeiend gezin met een eenzame vader ligt. Het komend weekend draait zowel za terdag- als zondagmiddag (3 uur) de komische film „30 jaar vrolijkheid". Het is een serie van de meest succesvolle opnamen uit het tijdperk van de stom me film. In de hoofdrollen bekende fi guren uit die tijd als Charlie Chaplin, Buster Keaton,Laurel en Hardy, Billy Bevan enz. De film snijdt drie perioden van duidelijk te onderscheiden filmstij len aan. Allereerst de negentiger jaren, dan rond de eeuwwisseling en tenslotte wordt een blik geworpen in de twinti ger jaren. Een pretentieloze en amusan te film voor iedereen die eens een paar uur onbezorgd wil lachen. Toegang alle leeftijden. gende jaarbesommingen. Voor de klei nere schepen wordt het steeds moeilij ker het bedrijf rendabel te houden vooral wat betreft de tongvisserij. Ver schillende van deze kotters schakelden over op de z.g. gulvisserij die bevredi gende resultaten opleverde. Haring Voor het eerst in de geschiedenis vis sen Texelse spanvissers op Hollandse Nieuwe. Deze visserij had een experi menteel karaker. Op 17 juni kon de eer ste „Texelse Nieuwe" in Katwijk ver kocht worden en behaalde daar het 'predikaat „prima kwailiteit". Op de 18e juni kon dan ook de eerste haring aan het gemeentebestuur worden aan geboden. Wat de haringvangst over het algemeen betreft, kan gezegd worden dat de tendens iets teruglopende vang sten zich ook dit jaar liet zien. Voor het eerst waren dit jaar maatregelen van kracht om de stand te beschermen: een visstop. Ook in 1972 zal daarvan sprake zijn; we zien een gesloten pe riode tegemoet van 1 april tot 5 juni 1972, waar, in tegenstelling tot het af gelopen jaar, alle Noordzeelanden aan zullen deelnemen. Garnalen Onze garnalenvissers hebben het in het voorbije jaar weer niet gemakke lijk gehad De vangsten vielen tegen, wat slechts gedeeltelijk goedgemaakt werd door een iets betere prijs. Een kotter werd aan de garnalenvloot ont trokken. De garnalenvissers voelen zich bedreigd door het zich steeds meer uitbreiden van de mosselvisserij in de Waddenzee. Uitbreiding van het aantal mosselpercelen betekent geducht slin kende visgronden. Gezocht wordt naar een voor alle partijen bevredigende op lossing. Mede namens de andere bestuursle den wens ik de collega's voor het nieu we jaar Gods zegen toe, een goede ge zondheid, behouden vaart en een goede visserij. B. Daalder, voorzitter vissersvereniging D E.T.V. Voor de vierde keer werd het jaar lijkse toernooi „op de valreep van het nieuwe jaar" van ponyruiterverenigin- gen uit de kop van Noordholland ge houden. Wedstrijdterrein was binnen- manége Bruin te Den Helder. Acht po nyclubs met ieder 4 deelnemers traden hier in het strijdperk. Voor Texel wa ren dat de 17-jarige meisjes Corrie Dros, Harma Hoogerheide, Jeanette Veenema en Ans Roeper, allen leden van ponyclub „De Kleppertjes". Evenals in voorgaande jaren waren de prestaties van de Texelse ruiters zeer goed. Hoewel een druk en zwaar programma moest worden afgewerkt eindigden zij met gunstige uitslagen. Moeilijk was vooral het behendig heidsspel, waarbij het voornamelijk aankwam op snelheid en onderlinge sa menwerking. „De Kleppertjes" eindigden hier als derde. Teamwerk is overigens een van de sterkste zijden van de Texelse ipo- nyrijders. Vrijwel ieder jaar eindigen zij op de 1ste plaats met de dressuur- proef, terwijl toch steeds andere rui ters worden uitgekozen. Ook nu wisten zij voor dit onderdeel het hoogste aan tal punten (105) te verzamelen. Tweede werd ponyvereniging „Callingen" uit Callantsoog met 97 punten en als derde stond R A P. (Ruitervereniging Anna Paulowna) genoteerd. Het emige pro gramma-onderdeel, waarbij hel geheel op persoonlijke prestatie aankwam was het springconcours. Hierbij eindigde Corrie Dros als 4de. kalW» wiatwoarMPald 4» rstfakU Voor een zeer aandachtig gehoor, waaronder vele jongeren, heeft Jan P. Strijbos ook zijn film over de Galapa- gos-eilanden nu ook vertoond en toege licht in de kerk van De Waal, die tot de laatste plaats bezet was Banken en stoelen moesten in allerijl worden aan gevoerd om de mensen niet teleur te stellen. Dat er zo veel belangstelling voor zou bestaan, had de Vrouwenvereniging van De Waal allerminst vermoed, te meer daar de film de avond daarvoor reeds in De Koog was vertoond. Al met al dus een groot succes, niet in de laat ste plaats voor de heer Strijbos en me vrouw Verijzer, als aktief voorzitster van de Vrouwenvereniging. De gehele opbrengst van deze avond heeft de heer Strijbos afgestaan aan de Vrouwenvereniging, ter gemoetkoming in de kosten, verbonden aan de aanleg van de centrale verwarming in de Waalder kerk. Een wel zeer mooi ge baar, dat door ons in hoge mate wordt gewaardeerd. Een driewerf hoera voor de heer Strijbos! Namens alle Texelaars spreek ik de hoop uit, dat het hem nog lang vergund moge zijn op het prachtige Texel z'n films te vertonen temidden van de tal loze vrienden die hij zich daar heeft gemaakt. C. H. Streefland, De Waal

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 4