Groen ^warLrJexels in het harL, Reaktiegroep: rally is welkom op Texel Water fabriek onderweg naar Texel Frans Voskuil laat werk van zijn cursisten zien Montage begint volgende week Poster Autorally - ja graag!" "■nwiaajiHw ommissie Sepers verliest naamgever Anjerfonds schenkt ƒ900, aan „Voorwaarts Mars" Verlate oudejaarsrit trok twintig ruiters Burgerlijke stand GVT-ers vanavond op de foto Prachtige reklame voor Texel Beere Bar Iedere dag geopend. Beere goed JDAG 7 JANUARI 1972 85e JAARGANG No. 8638 tfiave N.V. v.h. Lange veld De Rooij stbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 Harry de Graaf, Kcesomlaan 43, Den tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrydags Bank: Nederl. Middens lands bank; Coop. Raif. feisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. pr(js ƒ5,00 p. kw. 50 ct incasso; los 25 ct. Advert. 21 ct. per mm. excl. 4°/0 BTW Gisterochtend om zeven uur is in Amsterdam het drijvend transport be nde jonnen van de zeewaterontziltingsinstallatie voor Texel. De door de sleep boot „Oudewaal 3" getrokken bak „Beemster", geladen met de omvangrijke onderdelen van de „waterfabriek" vaart momentcel via het Noordhollands Kanaal naar Den Helder. Als het weer goed blijft, zal direkt de oversteek worden gemaakt naar Oudeschild, waar inmiddels voorbereidingen worden getroffen voor het overladen op platformwagens, waarmee de onderdelen naar dc bouwplaats zullen worden gebracht. Het hiervoor benodigde hulpmateriaal zal ook uit Amsterdam worden aangevoerd. Om zes uur gistermorgen ging de drijvende bok „Gazelle" op weg en vandaag komen over de weg twee mobiele tons kranen en twee trailers met onderdelen; deze kunnen van de veerboot gebruik maken om op Texel te komen. IDe onderdelen van de waterontzil- ngsinstallatie, die op de 45 meter rige bak zijn geladen zijn: zes ver- impervaten van 43 ton per stuk; twee ftels a 75 ton en twee „economizers" in 21 ton elk. Het transport wordt rzorgd door het Nederlands Bevrach- ïgskantoor n v., die het karwei heeft tbesteed aan „Mammoet Transport te Amsterdam. Met de leiding het project is transportcoördinator, heer Th. Ederzeel belast. Op de foto met onderdelen geladen bak in de ïsterdamse haven, kort voor het ver- ?k naar Texel. (Zie verder pagina 2) r. I. D. Sepers, hoofdingenicur-direk- tr van Staatsbosbeheer Noordholland Utrecht is per 1 januari j.l. benoemd hoofdingenieur-direkteur van de idinrichting van de Provincie Zee- pd. De landinrichting is een nieuwe vinciale dienst waarin o.m. Staats beheer, Cultuurtechnische Dienst en ektie Visserijen deelnamen. Voor de ndinrichting Noordholland is voorlo- Ir. F. Bontckoc benoemd; hij zal *rden opgevolgd door Ir. L. Appelman r 1 maart a.s. iet vertrek van de heer Sepers uit ordholland heeft tot gevolg gehad hij als voorzitter van de Texelse mmissie Basisplannen Recreatie (de >mmissie Sepers") heeft bedankt. Het irzitterschap wordt waargenomen )r de heer J. G. Lebbing van de Pro- ciale Planologische Dienst, tot dus- vice-voorzitter. Naar wij vernemen n de werkzaamheden van de com- bsie in een afrondende fase gekomen, pat het vertrek van Ir. Sepers geen randering van de stellingname van commissie tot gevolg kan hebben, jnvacht wordt dat de commissie om- feeks Pasen definitief rapport zal uit ingen. Zo gauw mogelijk, hopelijk inen een jaar, zal ook het bestem- ihgsplan landelijk gebied voor Texel fit o.m. het Sepert-rapport als basis DE KOOG De drumband Voor waarts Mars te De Koog heeft van het Anjerfonds de toezegging ontvangen dat ƒ900,zal worden overgemaakt ten behoeve van de aankoop van nieuwe instrumenten. Jaarlijks houdt de drum band op de verjaardag van Prins Bern- hard een mars door De Koog, waarbij dan voor het Anjerfonds wordt gecol lecteerd. Onlangs kreeg ook het Kon. Texels Fanfarekorps een belangrijke schenking van het Anjerfonds, waaruit blijkt dat de plaatselijke verenigingen mede van de opbrengst profiteren. De traditionele oudejaarspuzzelrit voor ruiters in Eierland die deze keer door omstandigheden moest worden verschoven naar 2 januari trok een deelname van 20 ponyruiters. Gestart werd om even na half elf bij de school van Zuid-Eierland. De route was 14 km lang Halverwege, op de boerderij van de familie K. Roeper werd rustpauze gehouden en werden de deelnemers gra tis voorzien van chocolade. Op het eindpunt, bij de heer J. Stoop, werd een heerlijke kop soep aangeboden. De prijzen werden uitgereikt in ca fetaria „Topido" te De Cocksdorp. Uit slag: eerste prijs koppel mej. Hottentot- mej. Verseput; tweede prijs koppel Van Exel-Broekman; derde prijs koppel mej. Slot-Slot; vierde prijs koppel Plaats- man-du Porto. heeft) ter visie worden gelegd. Het zal dan voor de gemeenteraad mogelijk zijn een voorbereidingsbesluit te nemen waardoor al met het nieuwe bestem mingsplan kan worden gewerkt voor dat het definitief is vastgesteld. Een voorbereidingsbesluit vervalt nl. na een jaar en kan niet opnieuw worden genomen. Na het „verlopen" wordt au tomatisch het oude bestemmingsplan weer van kracht. Dat laatste is uiter aard ongewenst zodat ernaar wordt ge streefd een voorbereidingsbesluit te ne men als vrijwel zeker is dat het nieuwe bestemmingsplan binnen een jaar wordt vastgesteld. van 28 dec. 1971 t.e.m. 4 jan. 1972 Geboren: Henderika Frouwkge, dv. Bernard Oostra en Hendrikje Otten; Sandra Cornelia Margaretha, dv. Cor nells J. Huisman en Jannetje C. de Winter; Maria Margaretha Elisabeth, dv. Johannes P. D. Moerbeek en Anna M. Hin; Jolanda Cornelia Alida, dv. Ig natius J. van den Berg en Cornelia J. A. M. Janssen; Sven Olliver, zv. Johan nes C. Groot en Carola E. Sweere. Overleden: Adriana P. Kuijper, ev. Kikkert, oud 71 jaar, wonende te Den Burg. Tot vrijdag 14 januari laat grafisch ontwerper-tekenleraar Frans Voskuil uit Den Burg in de expositieruimte van het raadhuis teken- en boetseerwerk zien van zijn cursisten. Totaal wordt een honderdtal werken geëxposeerd. Frans Voskuil, afkomstig uit Utrecht, kwam anderhalf jaar geleden naar Texel („het leefklimaat trok me") waar hij zich naast het vervaardigen van gra fisch werk bezig houdt met het geven van tekenles aan de huishoudschool en het in de wintermaanden organiseren van cursussen voor ieder die zich enigs zins in de teken- of boetseerkunst wil bekwamen. De deelnemers, meestal groepen van acht tot tien personen, va riëren in leeftijd van 13 tot 60 jaar. De tekencursussen zijn uitgesproken „schoolse" opleidingen, niet gericht op expressie of fantasie maar op het aan leren van de techniek. Dat is dan ook de wens van de cursisten; zij willen le ren tekenen en met zoveel mogelijk technische mogelijkheden kennis ma ken. Dat met vrucht wordt geleerd in zo'n korte spanne tijds blijkt op de ten- oonstelling, waar diverse schetsen te zien zijn. Het zijn meest werkstukken die op één avond zijn gemaakt. Altijd werd „naar de natuur" gewerkt: onder werpen als een slapend kind, een stille ven, schelp, schedel, stukje hout ziet men op de tentoonstelling op allerlei manieren uitgebeeld. Gewerkt werd met potlood, houtskool, gewassen inkt en zwarte en witte plakaatverf. Naast minder interessante werken die duide lijk het karakter van probeersels of voorstudies hebben, worden meerdere opvallend goede eindresultaten getoond, waaruit het talent van de maker duide lijk blijkt. Uiteenlopend Aan de cursussen wordt deelgenomen zowel door mensen die nooit eerder enige vaardigheid hebben opgedaan als door reeds enigszins bedreven teke naars, maar het is aardig te zien hoe ook de niet-ervaren categorie verras send aardig werk aflevert wat steun geeft aan het denkbeeld dat tekenen niet alleen een kwestie van talent is; het moet geleerd worden zoals elke an dere handvaardigheid. Belangrijk is het psychologisch effekt; wie merkt dat hij het kan en steeds beter doet, heeft de moed door te gaan, wil experimenteren en fantaseren en gaat dan „tekenen met een grote T". Eigenlijk zou dat moeten gebeuren tijdens een vervolg cursus, maar daarvoor is het aantal be langstellenden tot dusver niet groot ge noeg. Beeldjes Bij het boetseren spreekt de expres sie wel een aardig woordje mee. De cursisten kregen een half „brood" van 5 kg klei en maakten er mannetjes, koppen, madonna's en surrealistische vormen van. Er zijn diverse zeer ge slaagde creaies bij, vooral die waarbij de makers het niet in details hebben gezocht maar het kenmerkende van hun model in grove vormen naar voren lie ten komen. Het fraaist zijn de beeldjes van witte en roodbakkende chamotte- klei. Gebruiksvoorwerpen worden door de cursisten niet gemaakt, althans niet de ronde potten, vazen en schotels die men mooier en goedkoper in de winkel kan bemachtigen Het bakken van de klei levert geen problemen op want de cursussen werden gehouden in de LTS waar men over een oven beschikt Voor de tentoonstelling was het nodig dat de leerlingen hun creaties voor een tijdje afstonden; gehoopt wordt nu maar dat niemand de plastieken in zijn hand zal nemen, want de kans op breuk is groot. De heer Voskuil vertelde ons dat woensdag 2 februari de laatste boetseer- cursus van dit seizoen van start gaat; de laatste tekencursus begint op 7 fe bruari. Ter gelegenheid van het 50-jarig ju bileum van de gymnastiekvereniging Texel, wordt een boek uitgegeven waar in het verenigingsgebeuren van de af gelopen halve eeuw de revue passeert. Diverse foto's zullen erin worden opge nomen, o.a. groepsopnamen ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan e.d. Als sluitstuk zal een foto van de vereniging anno 1972 worden opgenomen. Alle le den (ook kleuters en senioren) worden daarom vrijdagmiddag, heden, om 18.30 uur in tenue verwacht in de gymna stiekzaal aan de Beatrixlaan, waar de opname zal worden gemaakt. „Het zou verschrikkelijk zijn als die rally niet doorgaat. VVe zijn ervan over tuigd dat de meerderheid van de Tex elaars er geen bezwaar tegen heeft en het wordt tijd dat we dat duidelijk ma ken. Daarom gaan ook wij aktie voe ren!". Aan het woord is de heer L. F. van Loo uit De Koog die samen met en kele andere autorally-enthousiasten bezig is 'n reaktiegroep te formeren die tot doel heeft het „vertekende" beeld dat de laatste dagen op Texel en elders is ontstaan, recht te zetten. De heer Van Loo doelt daarmee op de aktivitci- ten van de aktiegroep die in de afgelo pen week op grote schaal posters ver spreidde met de leus „Nee, geen rally op Texel" en vooral op de publiciteit die deze aktie tot gevolg heeft gehad. Vrijwel alle dagbladen en ook de radio hebben uitvoerig aandacht aan het ge val besteed. De indruk die in de publi caties werd gewekt is dat vrijwel heel Texel tegen de rally in het geweer ge komen is. Volgens de heer Van Loo is dat volkomen onjuist. De overgrote meerderheid is juist vóór maar heeft tot dusver gezwegen. En men zou blijven zwijgen als de auto rally niet in gevaar verkeerde. „We ne men aan dat burgemeester Sprenger zijn eenmaal gegeven vergunning met zal intrekken, maar het zou best kun nen gebeuren dat de organisatoren van de rally er niets meer voor voelen omdat ze denken dat het klimaat op Texel te vijandig is geword. Misschien ook zul len de autoriteiten, onder druk van de situatie, de toch al strenge voorwaarden voor de rally nog strenger maken waar door Autosport Promotions er niet meer mee akkoord kan gaan en zich zal te rugtrekken. Dat mag niet gebeuren". Tegenposter De heer Van Loo en zijn medestan ders willen de zwijgende meerderheid aktiveren met een „tegenposter" die de leus „Texelrally - ja graag!" zal dragen. Zij zijn met de burgemeester van me ning dat de rally geen schade van be tekenis in het landschap kan veroorza ken. Overmatig veel publiek is volgens hen ook niet te verwachten, omdat de Teso veerboten tenslotte niet meer dan 750 mensen tegelijk kunnen overzetten. „En al zouden er veertigduizend komen, wat dan nog? Die zijn er in de zomer immers ook. Het zou geweldig zijn als veel mensen deze autorally als aanlei ding zouden zien om nog een weekje naar Texel te komen. Dat zou eind sep tember, dus aanluitend op het seizoen zeer aantrekkelijk zijn voor de logies- verstrekkers en anderen die -het van het toerisme moeten hebben". Met beide handen Van Loo en zijn geestverwanten ach ten de rally vooral belangrijk in propa gandistisch opzicht. De reklamewaarde van de door een internationaal miljoe nenpubliek bekeken tv-reportage van de rally is niet in geld uit te drukken. Zolang de VVV Texel geen geld heeft om grootscheepse propaganda voor Texel te maken, moeten alle mogelijk heden voor gratis reklame met beide handen worden aangegrepen. Hoe meer mensen over Texel horen, hoe meer zullen er hun vakantie komen door brengen. Dat is iets waar het grootste deel van de Texelse bevolking belang bij heeft". Symptoom De pro-rally mensen vinden de anti- rally aktie een symptoom van een ont wikkeling waar volgens hen nodig eens andere geluiden tegenover gesteld moe ten worden. „Want het verzet tegen de rally komt van hetzelfde soort mensen dat erin slaagde het Ceres-hotel in de grond te boren. De verenigingen die dat hebben bewerkstelligd, bestaan uit minnaars van het Texelse landschap maar ze hebben makkelijk praten want het zijn geen ondernemers. Iemand van het NIOZ hoeft zich geen zorgen te ma ken over de toeristische toekomst van Texel want hij zal zijn salaris evengoed wel vangen; maar voor degenen die zich alleen bij een krachtige expansie van de toeristische bedrijvigheid staande kun nen houden, bekijken de zaken anders. Zij mogen er niet Langer in berusten dat groeperingen zoals de anti-rally mensen en de daar nauwe binding mee houdende andere verenigingen van alles blijven boycotten". Momenteel wordt aan de poster ge werkt. Wie vóór de rally is kan alvast een exemplaar bestellen bij de heer Van Loo, Parnassiastraat 1, De Koog, tele foon (02228) 391. maak een slippertje in 't havenrestaurant zie pagina 3

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 1