Cjrocn Twarts-Jexeh in het harL, andschapszorg Texel boog 't hoofd niet een bevredigend alternatief oor omstreden bouwplaats iS moet nu lindoordeel vellen e 4u.-^.r; 1. - n mc rie: Koppeling mens-natuur in het geding Vogelkwekers succesvol op Bondstentoonstelling Waterfabriek arriveerde vertraagd in Oudeschild Texel heeft 11.667 inwoners Rally-organisatoren praten vanavond met tegenstanders LG 11 JANUARI 1972 85e JAARGANG No. 8639 N.V. v.h. Langeveld De Rooij 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 rry de Gruaf, Kecsomhian 43, Den I (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. Rail, feisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prijs ƒ5,00 p. kw. 50 ct incasso; los 25 ct. Advert. 21 ct. per mm. excl. 40/0 BTW r yt JS <«tesï<ï?*s ;>pe landschapsbeschermers, die bezwaar hebben aangetekend ten de plaats waar het Natuurrecreatiecentrum (nieuwe Texels iQjseum) moet komen, zijn niet bereid van hun bedenkingen af I zien Gedeputeerde Staten zullen nu de beslissing moeten Wijst men daar de gekozen bouwplaats af, dan betekent een nieuw bouwplan voor een andere plaats moet worden [worpen, waarbij de kans groot is mede als gevolg van het [rk verslechterde subsidieklimaat dat hiervoor niet de lige geldmiddelen worden verstrekt. 1 trien, t dat ide let ieli ,e gelegenheid om bezwaren tegen plan in te dienen ontstond toen door rt gemeente een artikel 19 procedure tEI est worden gevoerd, omdat 't bouw- i in strijd was met het bestem- tgsplan. De gang van zaken is in zo'n al dat B. en W. de ingekomen be- iren met commentaar doorsturen r Gedeputeerde Staten die uiteinde- beslissen of een verklaring van en bezwaar" moet worden afgegeven iet. Ingevolge de wet op de ruimte- i ordening moet wel „minnelijk rleg" met de opposanten worden ge rei Gezien het belang van de kwes- werd het afgelopen najaar door bur- ïeester Sprenger besloten dit min- lijk overleg te voeren binnen een missie ad hoe. Deze commissie be id uit mr. W. H. Sprenger (voorzit- H. A de Reiger (ministerie van C. (L); Ir. I. D. Sepers (Hoofdingenieur- ?kteur Staatsbosbeheer); Ir. J. W. G. ïffer (houtvester Staatsbosbeheer); I G Lebbing (Prov. planologische inst Noordholland; drs. C. H. de Cloe n4>ntactcommissie voor Natuur- en lidschapsbescherming); J. J. Zweeres Istituut voor Natuurbesohermings- ïcatie); drs. W. Helder en M. A. Bins- gen (Werkgroep Landschapszorg xel); G. J. de Haan en C. G. van Es ichting Texels Museum) en G. A. Os- ii (namens de gemeente Texel, tevens retaris van de commissie) Deze com- 5sie kwam drie keer in vergadering een. De hoop dat men tot een een- mmig oordeel inzake gekozen bouw- lats zou kunnen komen werd niet be- arheid. De vertegenwoordigers van Werkgroep Landschapszorg vonden onjuist om van hun bezwaren af te n zodat in feite weinig veranderde de oorspronkelijke „gevaarlijke" si- itie. Al voordat de commissie werd loemd hadden de provinciale dien- n duidelijk laten doorschemeren dat n begrip had voor meerdere bezwa- die tegen de bouwplaats waren in bracht. Zijden draadje t 'olang deze bezwaren niet waren ver lenen, hing het plan aan een zijden paadje. Toch is de commissie voor iets aan het werk geweest want er is '®B een rapport verschenen waarin de ?I^ndpunten pro en contra zeer uitvoe- }{jg zijn weergegeven; dit voor Gcdepu- jerde Staten onverdachte document jjleft een verantwoorde basis aan de iteindelijke beslissing. Wanneer die lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllh beslissing zal vallen is onbekend. Pro vinciale diensten zoals de Commissie gemeentelijke plannen en de Planolo gische Dienst hebben de zaak in studie. Het zal zeker nog een maand duren voordat iets wordt vernomen. De span ning blijft dus nog. De commissie-ad-hoc, zo laat de meer derheid in het rapport weten, heeft aan een spoedige uitvoering van de plan nen willen meewerken, vooral gezien de lange voorgeschiedenis die dateert van 1956. Het wordt een gelukkige omstan digheid genoemd dat de plannen van het Staatsbosbeheer om tot stichting van een bezoekerscentrum over te gaan zijn samengevoegd met de plannen voor een nieuw Texels Museum. Hierdoor kan een bredere opzet worden verkre gen nl. een centrum dat een indringen de informatie kan verschaffen met be trekking tot natuurbehoud, biologie, de geologie, de archeologie en de historie van het eiland en het Waddengebied en dat tevens kan dienen als steunpunt voor wetenschappelijk onderzoek met betrekking tot deze onderwerpen, als mede op het gebied van het milieube heer. De commissie onderschrijft de doel stelling van het centrum: een breed pu bliek zo dicht mogelijk bij de natuur te brengen, waardoor een combinatie met een duinpark cn duinpaden essentieel is te achten. De belangstelling van de bezoekers zal zich in eerste instantie richten op het „binnengebeuren" en op het direkt daarmee verbonden „buiten- gebeuren" (de zeehondenbassins enz.) doch zal vervolgens betrokken kunnen worden op het duinpark. Daardoor wordt het mogelijk het bezoek aan dit centrum te benutten om bij het publiek (met name bij degenen die het centrum in gezinsverband bezoeken) het besef te wekken, dat men op geheel Texel bit de natuur betrokken is. Dit zal mede de spreiding van de recreatie-indruk op het eiland bevorderen. Met de initiatief nemers van het plan is de commissie van mening dat bij een bezoek aan het natuurrecreatiecentrum zoveel zal blij ven „hangen" dat daardoor het gedrag van de recreant in de natuur gunstig zal worden beïnvloed. Een dergelijke instelling zal de bescherming van de andere natuurmonumenten ten goede komen. Een dergelijke opzet komt in grote lijnen overeen met de visie die is neergelegd in de konklusics van de Wereldconferentie voor het Natuurbe houd, gehouden in 1966 te Luzern, zo als deze zijn opgenomen in het daartoe behorende rapport „Mens en natuur cn de gematigde zone". Educatief/attractief Scheiding van het educatieve en het attractieve (zeehondenbassins en mu seum) wordt door de commissie onge wenst geacht omdat Directeur De Haan De man die de strijd om de bouwplaats voor het natuurrecre atiecentrum met meer dan nor male spanning volgt is de heer Gerrit J. de Haan, direkteur van 't Texels Museum. Hij zegt: „Door de starre, principiële houding van Werkgroep Landschapszorg Texel wordt de verdere ontkoppeling van mens en natuur bevorderd. Afgezien van de kans dat de bcuw van het natuurrecreatiecen trum van de baan raakt zodat we het nog jaren met de ellendige be huizing in de Dennen moeten doen, is dat de ernstigste con- sekwentie die aan de weerstand van Landschapszorg verbonden zou kunnen zijn. Deze koppeling mens-natuur is een streven waar op het plan al sinds het vroegste stadium is gebaseerd. Dit principe wordt thans algemeen gehuldigd. Effektief natuurbehoud is op den duur alleen mogelijk door een mentaliteitsombuiging, het is een kwestie van opvoeding. Daarin zou het natuurrecreatiecentrum waarbij attractie en educatie el kaar aanvullen een zeer belang rijk aandeel kunnen hebben. Er is geen verschil van mening over dat het gebied waarin we het cen trum nu willen bouwen eigenlijk onaangetast zou moeten blijven. Maar andere oplossingen waarbij die gewenste koppeling in stand blijft zijn er niet". De ironie van het noodlot wil dat de heer De Haan zelf voorzitter en mede-op- richter is van de Werkgroep Landschapszorg. Omdat hij be langhebbende is, heeft hij zich bij de meningsvorming omtrent de bouwplaats neutraal opgesteld. Meerdere leden van de Werk groep Landschapszorg waren van mening dat tegen de voorgenomen bouwplaats niet moest worden ge protesteerd; een meerderheid van juist 2/3 was echter beslissend en bepalend voor de houding die de twee vertegenwoordigers van Landschapszorg in de commissie ad-hoc innamen. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll I Het door architect Ir. 1. J M Vegter spe ciaal voor het terrein aan de Ruijsweg ter hoogte van paal 17 ontworpen bouw plan omvat een voorlichtingszaal, expo sitieruimten, zout- en zoetwateraquaria, zeehondenbassins en bijbehorende voor zieningen voor het prepareren, conserve ren en studeren Geheel links de direc teurswoning. Deze door J. Nauta gemaak te trucfoto (het getekende gebouw is in de /uiste verhouding in het gefotogra feerde landschap geprofeteerd) geeft een zeer realistisch beeld van de toekom stige situatie De hoogte van het gebouw- is zodanig dat het, gezien vanaf de split sing Rujsweg-Californiëweg, nauwelijks tegen de lucht afsteekt a. de zeehonden een kenmerkend deel' uitmaken van de (bedreigde) natuur rondom Texel en dus in het informa tiecentrum niet mogen ontbreken; b. door de aanwezigheid van de zee honden wellicht ook diegenen tot be zoek worden aangetrokken voor wie „de" natuur buiten de direkte be langstellingssfeer ligt; c. een dergelijke splitsing uit een oog punt van beheer en exploitatie on doelmatig en kostenverhogend zou zijn; d. er ook wat ruimtegebrek betreft be zwaren aan kleven: dubbele parkeer gelegenheid; e. de beschikbare subsidiëringsmoge lijkheden gericht zijn op de combina tie van de onderdelen; bij een ge scheiden opzet zouden deze komen te (vervallen; f. de samenhang in het belang van de doelstelling is. Uitgangspunt voor de keuze van de situering is steeds geweest en behoort naar de mening van de commissie ook te zijn de mogelijkheid om in de nabij heid van het centrum een zo gevarieerd mogelijk instructief duinpark te kunnen realiseren in een natuurlijke omgeving Daar het centrum als een organisch ge heel met het natuurgebied moet worden gezien is een situering in of in de di rekte nabijheid van het natuurgebied nodig. In het bijzonder met het oog op schoolwerkweken, groepsbezoek en voor studiedoeleinden is een situering buiten de direkte nabijheid van het fei telijke natuurgebied ongewenst. Onafhankelijk van de vraag of de vrees voor te sterke toename van de be langstelling voor het duinpark gegrond is of niet, kan gesteld worden, dat aan het aantal bezoekers een maximum ge steld zal moeten worden. Bij welk aan tal bezoekers dit maximum kan liggen zonder dat schade wordt toegebracht aan de biologische waarde van het be- trokken duingebied kan nu niet worden aangegeven, doch wordt bepaald op grond van resultaten van een begelei dend onderzoek in te stellen door het Rijks Instituut voor Natuurbeheer. Dicht bij gastenconcentratics Situering van het natuurrecreatiecen trum in het natuurgebied, doch buiten de driehoek; De Koog (Mienterglop) - Slag naar paal 17 - Den Burg, acht ook de commissie planologisch niet aan vaardbaar; buiten het genoemde gebied worden in de natuurgebieden geen ge bouwde voorzieningen toelaatbaar ge acht. Dit concentratiegebied houdt evenals het dagrecreatieprojekt „Ker- ckeland" verband met de gastencon- centratie in en rond De Koog en in Everstekoog-Gerritsland. (zie vervolg tweede blad) Als gevolg van de toegenomen wind is het niet gelukt het zeetransport van de waterfabriek vrijdag te laten plaat vinden. De met onderdelen geladen bak heeft het weekend in Den Helder door gebracht. Gisterochtend om acht uur kon de oversteek worden begonnen en even na negen uur arriveerde de fa briek in de haven van Oudeschild, waar onmiddellijk met lossen werd begonnen. De indrukwekkende drijvende bok „Ga zelle" was wel op de afgesproken tijd in Oudeschild gearriveerd. De bok had gisteren weinig moeite met het plaatsen der verdampervaten en andere onder delen op een veelwielige wagen op het haventerrein. Rijdend ging het naar de bouwplaats bij de elektriciteitscentrale, waar twee mobiele kranen, ook vanuit Amsterdam overgebracht, de onderde len van de wagen op de fundering plaatsten. Ondanks de vertraging heeft men toch nog geluk gehad, want direkt na aankomst in Oudeschild kwam een dichte mist opzetten. Zou de mist een uur eerder zijn gekomen dan zou de oversteek andermaal zijn uitgesteld. Stand per 1 januari j.l. Bij de aanvang van het nieuwe jaar telde de gemeente Texel 11.667 inwoners, tegen vorig aar 11.498. Er zit dus een (bescheiden) groei In. Er werden totaal 208 Texelaar- tjes geboren, tegen 237 vorig aar Hier dus een (bescheiden) achter uitgang. Het aantal geborenen kan worden gespecificeerd in 107 (125) /ongens en 101 (112) meisjes. Het aantal overledenen bedroeg 93 (98), waarvan 48 (57) mannen en 45 (41vrouwen. Uit het verschil van geborenen en overledenen volgt een geboorte-overschot van 115 (139), Verder was in 1971 sprake van 543 (459) ingekomen personen een aanmerkelijke stijging dus en van 489 (494) vertrokken perso nen. Er zijn er dus 54 meer inge komen dan vertrokken Vorig jaar was dit saldo negatief Toen ver trokken er 35 meer Verder vernamen wij van de af deling Bevolking van de gemeente dat 111 huwelijken werden vol trokken tegen 117 het jaar tevoren. In zeven gevallen was een der hu welijkspartners van andere natio naliteit: 5 Duitse en 2 Britse. Het aantal echtscheidingen heeft een ongekende sprong te zien gegeven van 4 naar 10. Op de van 7 tot en met 9 januari j.l. te Rotterdam gehouden Bondskampi- oenstentoonstelling voor vogels georga niseerd door de Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers met een deelname van 2618 vogels, werden door leden der K.S.V „Kotex" mooie successen ge boekt. De heer Jac.Dijker uit Den Hoorn be haalde met zijn stam eigen kweek Har- tels, hennen, resp. 89 en 2 maal 87 pun ten en verwierf hiermee de 3e prijs in de hoofdgroep kwartels. In de hoofd groep tropische duiven liet hij voor zijn drietal Senegalduiven resp. 88 en 2 maal 87 punten noteren. iDe heer C. Schenk uit Den Burg be haalde met zijn tsam, eigen kweek, Har- zer zangkanaries 307 punten en ver wierf daarmee in de hoofdgroep Har- zers de 3e prijs. Aangezien voor de Bondskampioenschappen alleen maar eigen kweekvogels ingeschreven mogen worden was dit voor beide leden een prachtig resultaat. Vanavond zal in een Texels hotel een bijeenkomst worden gehouden die is ge organiseerd door de Stichting Autosport Promotions en die is bedoeld om voor lichting te geven aan degenen die be zwaar hebben tegen de in september te houden autorally. De aktiegroep „nee, geen rally op Texel" is uitgenodigd met een delegatie van tegenstanders te ko men. Autosport Promotions zal zijn ver tegenwoordigd door de organisatoren Piet Nortier en Bob de Jong. Laatstge noemde heren zijn van mening dat de protestaktie het gevolg is van onwe tendheid; door te vertellen wat een au torally en speciaal de Texelrally precies zal inhouden hoopt men de bezwaren weg te nemen.

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 1