Dubbele Von Sion werd voor zevende keer uitgereikt Aan Damclub Texel en sportvereniging ZDH Verenigingen zorgden voor attractieve avond Muntenverzamelaars deden goede „zaken" Geld gestolen uit „De Toekomst" Fotowedstrijd kinden enz« ouders en speelgoe KRUISWOORDPUZZEL De Vries had het geconstateerd aan de sterk verminderde opkomst bij het trimmen. Met een gedeeltelijke herop voering hadden de leerlingen kennelijk weinig moeite. Zevende keer Aan het begin van de avond herin nerde de heer G. A. Oskam eraan, dat het alweer de zevende keer is dat de Von Sion-trofee wordt uitgereikt. Een voorstelling bij Ouwe Sunderklaas had in kritische zin betrekking op de ver enigingstrofee. Gesuggereerd werd dat onderhand elke vereniging een Von Sion heeft. Dat is natuurlijk niet waar, want in de afgelopen jaren is de trofee aan niet meer dan 14 verenigingen en aan twee personen uitgereikt. De per sonen waren de heren M. C. Laan en KI. Eelman en de verenigingen waren het Dameskoor Den Burg, Marg. Sinclair- band, Muziekvereniging Excelsior; Sportvereniging Oosterend, Gymna stiekvereniging Oosterend, ponyclub „De Kleppertjes", gymnastiekvereniging Texel, Tevoko, Vereniging voor vrien- hoven, „Veedrijven", „Mooi Nederland" (met tekst van de heer Willem Boon), „De Molenaar" en „Wij leven vrij, wij leven blij op Texels dierb're grond" naar een tekst van de 82-jarige heer Beumkes. Geslaagde avond Burgemeester sprak van een geslaag de avond. „Het is gelukt het ieder naai de zin te maken zonder radio of tv en zonder raambiljetten". In meerdere op zichten was volgens de burgemeester sprake van klassewerk. Dat gold voor invalster mevrouw v.d. Meer, voor het klassewerk van de Sint Jozefschool („Gezag, ook al zet 't zijn pet af, wordt door de jeugd kritisch gevolgd"), het gymwerk van de Oosterender meisjes („Daaruit blijkt wat het waard is als een dorp samen met de overheid ergens de schouders onder zet"). Ook had hij gemerkt, dat zowel jeugd als ouderdom van Texel wedijveren bij het brengen van goede zang. Zowel Mark Five als het bejaardenkoor hadden de emoties van hun generatie in 1972 verklankt, al gebeurde dat bij Mark Five met meer volume en bewegelijkheid dan bij het koor. De meeste waardering had de burgemeester voor het bejaardenkoor dat zonder elektronica had laten zien hoe men oud kan zijn en toch jong van hart. Gisteravond kwamen in hotel „De Zwaan" de muntenverzamelaars bijeen die zich onlangs in een club hebben verenigd. Deze ruilavond werd een suc ces. Er werd druk „zaken" gedaan. Zelfs was oud-Texelaar J. Leen, ook enthousiast verzamelaar, er speciaal voor uit Den Helder overgekomen. 'Maandag 6 maart zal de volgende ruilbijeenkomst worden gehouden. Het is de bedoeling dan ook de verzame laars van prentbriefkaarten in de gele genheid te stellen hun collectie uit te breiden. DE KOOG Uit de kassa van de bar-dancing „De Toekomst" te De Koog werd in de nacht van donderdag op vrijdag een bedrag van omstreeks ƒ1400,ontvreemd Onderzoek door de politie heeft nog geen resultaat op geleverd. CELl J DroJ „1C4 har „Ouders leert uw kinderen spel n> de gedachte achter een landelijke 20) wedstrijd, die wordt gehouden ding het motto „Kinderen, ouders en zen goed". Deze wedstrijd vindt plaa ing gelegenheid van de internal schO' Speelweek 72, waarvan de openi Boor de paasvakantie plaats vindt me el. expositie in het Amsterdamse Ess in terhotel van de winnende foto's Cobi Organisatoren van de fotowee ^e^of i(waaraan iedereen vrij kan deeln geb: zijn de Kommissie Speelweek te de Haag en de redaktie van het maan jk, S Ouders van Nu. Er zijn prachtig t £20) zen beschikbaar voor de amateu undi grafen, waaronder fotocamera's, in schillende» soorten speelgoed, al: Ti compleet spoorwegemplacement, poppendroomhuis en een autorace j}e' Binnen het onderwerp „Kinderel^^ ders en speelgoed" kan vrij wordeLeri( fotografeerd. Het is dus niet nood|.ke lijk dat alle drie deze elementen 1 0p'j foto aanwezig zijn. De jury let ^o op de originaliteit van het gefot feerde beeld, waardoor ook ama m n die niet zelf ontwikkelen en afdn kunnen meedoen. Een deel van de L ^qc zonden foto's zal een week lang epej dens de Speelweek) in Amsterdam den tentoongesteld. De Speelweek 72 is een landi manifestatie, die tot doel heeft de betering van de kwaliteit van h Nederland verkochte speelgoed, he vorderen van de creativiteit vanr kind en de spreiding van de verl P1 van speelgoedartikelen. De Komi#' n vindt het onjuist, dat een kind y1 verjaardag of met Sinterklaas eenl speelgoed krijgt en verder het heleP* niets. Ook speelgoed moet met de wikkeling van het kind meegrolls 1 hetgeen tot de gedachte „Ouders n a uw kinderen spelen" bij de foto *e strijd heeft geleid. 15 In de Kommissie Speelweek hei vertegenwoordigers zitting van defc ec tionale Speelraad (waarvan Prof. I gr dergroen te Groningen voorzitterj- t de Stichting Goed Speelgoed, de mene Nederlandse Vereniging Speelgoedfabrikanten en andere nisaties op speelgoedgebied in ons li Tot 1 maart 1972 kunnen de fl zowel in kleur als zwart-wit worden gezonden op een formaat van tem ste 18 x 24 cm, in verband met de toonstelling. Inzenden naar de reda van Ouders van Nu te Wagenmgen las het april-nummer van dit blad word c uitslag bekend gemaakt. V Horizontaal 1 maanstand 3 herbergier 8. lidwoord 10. flauw 12. wapen 14. Soc. Econ. Raad 15. vis 16. slingerplant 17. model 19. hoofddeksel 21. bedrag 23. vaasje 25. Europeaan 26. uitroep 28. vogel 29. Alg. Ouderdomswet 31. rijksgrens 32. beroemd 34. verdedigingsorganisatie 35 breedvoerig 37. voor 38. kledingstuk 39. tijdperk 40. aap 42. hetzelfde 43 meisjesnaam 44. deel van het hoofd 45. rivier in Rusland 46. vreemde munt 47. deel van een boom 48. drank 50. jongensnaam 52 vochtig 55. voertuig 57. getekende mop 60. strafwerktuig 61. plaats in India 63 strik 65. titel 66. boomstronk 67. de lezer heil Verticaal 1. stof maat 2. toiletartikel 3. vragend voornaamwoord 4. levenslucht 5. halswervel 6. ambtshalve 7. gek 8. boom 9. bijwoord 11. mislukken 12. voor 13. deel van de mond 14. Perzische titel 18. bank van lening 19. kleurstof 20. Engelse luchtmacht 22. inhoudsmaat 24. beruchte 25. prachtig 26. schel 27. mankeren 30. letsel 32 meisjesnaam 33. vlaktemaat 34. voordeel 36. luchtig gesprekje 38. jongensnaam 40. klein plantje 41. beroep 46. Oudgriekse pasmunt 49. drank 51. koeienmaag 53 losse naad 54 Nederl. Televisiestichting 55. noodsein 56. sportterm 58. elasticiteit 59. telwoord 60 eerwaarde heer 62. nummer 64. vaartuig Amusementsorkest De verenigingstrofee De Dubbele Von Sion is door de Stichting Cultureel Werk Texel toegekend aan twee sport verenigingen: de Damclub Texel en de Hoornder voetbalvereniging ZDH. Bij de uitreiking, zaterdagavond tijdens een drukbezochte en door diverse vereni gingen verzorgde avond in de burge meester De Koning-hal, vertelde bur gemeester Sprenger dat geen indivi duele personen voor de Von Sion in aanmerking zijn gekomen, wat niet wil zeggen dat geen individuele prestaties zijn geleverd. Men diende zich echter aan de hoge eisen (prestatie in natio naal verband) te houden. De Damclub Texel is reeds zeer oud maar lijkt de laatste jaren een tweede jeugd door te maken. Haar activiteiten worden vooral in eilandverband ont plooid. De leden zijn zeer aktief in competitieverband. Het werkterrein is door samenwerking met andere vereni gingen uitgebreid. Zeer geslaagd was een propaganda-aktie onder de school jeugd, waarvoor jeugdtoernooien wer den georganiseerd. Dit alles had het bestuur van Cultureel Werk tot de conclusie gebracht dat de Damclub Texel de verenigingstrofee ten volle verdiende. Het was secretaris P. Bake- laar, die de medaille daarop in ont vangst nam. In tegenstelling tot de damclub is de Sportvereniging een ty pische dorpsvereniging, echter toch met een zo ruime blik, dat ook ten behoeve van de toeristen activiteiten worden ontplooid. En wat Mr. Spren ger het allerbelangrijkste vond: de ver eniging „leunt" niet direct tegen ge meente of Stichting Cultureel Werk als het gaat om de financiën, maar tracht zich door eigen activiteit meer inkomsten te verschaffen. Totaal verrast Een mooi staaltje daarvan was de bouw van de kantine „De Spil" geweest; dit werk werd geheel belangeloos door alle leden samen uitgevoerd. De heren F. Zwanenburg en D. Drijver betraden daarop het podium om de medaille, felicitaties en bloemen in ontvangst te nemen. De enthousiaste voorzitter Zwa nenburg, zei dat hij totaal verrast was door dit huldeblijk. Met voldoening stel de hij vast, dat de geest in zijn vereni ging en de contacten met de bevolking ook nu nog voorbeeldig zijn. Het is opmerkelijk dat een dorp van 800 in woners een club van 100 actieve voet ballers weet op te brengen. Bovendien zijn nagenoeg alle meisjes van de lagere school lid van de gymnastiekafdeling. Hoe goed ZDH er bij de bevolking op staat was nog heel recentelijk geble ken. Door een defekt aan de pijp van de centrale verwarming van De Spil, was het hele interieur door roet ver vuild. Een groep Hoornder vrouwen stak direct de handen uit de mouwen en ging tot zaterdagavond laat door om alles weer schoon te krijgen. De kan tine blijkt, zoals de bedoeling was, een „spil" te zijn waar het hele dorp om draait. „Ik ben blij dat ik voorzitter ben van zo'n vereniging", aldus de heer Zwanenburg. Mr. Sprenger feliciteert de heren D Drijver (rechts) en F Zwanenburg, nadat hij de Von Sion-medaille heeft uitgereikt. den van het paard, toneelvereniging 't Amateurtje, de Sint Jeroengroep, het comité Oosterend present, de buurt vereniging Kogerstraat-Schoonoord- singel-Witte Kruislaan en de Folklore- stichting. Tot zijn spijt moest de heer Oskam meedelen, dat, wegens ziekte van een der speelsters de opvoering van een éénacter door UDI niet kon doorgaan. Ter compensatie zou nu mevrouw B. v.d. Meer-Langeveld enkele liederen zingen. Judo Het programma van de avond startte met het optreden van een uit 8 leden bestaande deputatie van de judovereni ging Oosterend Gedemonstreerd wer den diverse valtechnieken, worpen ren- dori en verwurgingen. Ook voor met- kenners was het een aardig gezicht. Met name de twee kleinsten van de groep maakten een grappige indruk. Voor de leergierigen was het prettig, dat de heer J. M. de Vries, die de verschillen de onderdelen van de avond aan el kaar praatte, iets vertelde over de her komst van de judosport en over het banden- en slippensysteem, waarmee de graad van geoefendheid wordt aan geduid Dat aan elkaar praten van de onderdelen is de heer De Vries in het verleden overigens wel eens beter af gegaan. De boerenbruiloft-toon, die hij aansloeg en de niet allemaal even ge slaagde grappen vonden we enigermate storend De taak van een conferencier op zo'n avond bestaat uit meer dan het publiek amuseren. Het gaat om een soepele en tactische opvang van de overgangen tussen de qua karakter sterk uiteenlopende onderdelen. Bewondering hadden we voor de so listen J. Brouwer en R. Timmer, die op hun bugel een knap, nagenoeg vlekke loos gespeeld stukje muziek weggaven. Iets totaal anders was het optreden van de Sint Jozefschool met een selec tie uit de tv-quiz „Klassewerk", waar mee de school de landelijke finale be reikte. Naarmate de spanning steeg ble ven steeds meer Texelaars zaterdagmid dag thuis om de verrichtingen van de jeugdige Texelaars te volgen De heer De heer Piet Bakelaar neemt als secre taris van de Damclub Texel de Dubbele Von Sion voor zijn vereniqinq in ont vangst. Het amusementsorkest van het Ko ninklijk Texels Fanfare wordt een steeds vertrouwder verschijning bij allerlei evenementen. Het soort muziek dat we zaterdagavond te horen kregen, deed sterk denken aan de jaren dertig, zowel qua uitvoering als repertoire. Onder leiding van de heer J. Wieten was vooral het eerstgespeelde nummer een succes. Nog wat foutjes kleefden aan de andere stukken. Solistische me dewerking werd gegeven door KI. Mod der (heel goed Frans Zegel en Joop Hillen. Mevrouw B. v.d. Meer zong met orkestbegeleiding Summertime. Goed was ook pianiste Joke Tuinema. Een vlotte afsluiting van dit onderdeel vormde de Kozakkenpatrouille. Duidelijk pech had de heer P. J. Koorn, die met zijn zoon een duo voor bugel speelde. Gedwongen door een technisch mankement aan zijn instru ment moest halverwege gestaakt worden. Achter de coulissen werd het instrument onder handen genomen, waarna het optreden kon worden ver volgd. Vaer en zoon maakten het zich niet gemakkelijk. Ze hadden voor hun uitvoering een langdurig en moeilijk werk gekozen: „Duo de concours". Bep van der Meer Het programma na de pauze startte met een ingelast extra optreden van mevrouw B. van der Meer-Langeveld Al eens eerder hebben wij onze lof voor de prestaties van mevrouw Van der Meer geuit. Ook het optreden van za terdag was geen teleurstelling, hoewel de akoestische omstandigheden niet ideaal waren. Daarbij kwam dat de ge luidsinstallatie het verheimelijken van kleine foutje onmogelijk maakte, zodat nu met nog minder reserve kan wor den gezegd dat er weinig aan man keerde. „Rinaldo" van Handel kwam er klokgaat uit en Avé Verum van Mozart op één ontsporing na eveneens. Dat ene foutje („Jammer hè!" zei ze zelf met hartgrondige spijt na afloop) zal het publiek haar zonder meer heb ben vergeven. Een der meest geslaagde onderdelen van de avond vonden we de demon stratie minitramp kastspringen door 'n groep meisjes van de gymnastiekver eniging Oosterend. Onder leiding van de heer H Brusselaar werd deze de monstratie soepel, uiterst gedicipli- neerd en vlot uitgevoerd. Bijzonder goed was ook het optreden van Mark Five, een Texelse band met snel toenemende reputatie. De formatie bestaat nu vijf jaar en in die periode is het zestal erin geslaagd het amateuris tische peil ver achter zich te laten. Dat bleek ook zaterdagavond bij de vertol king van een viertal nummers, dat er blijkbaar geheid inzat. Prettig was het dat de elektronische hulpapparatuur beheerst werd bediend zodat wel hard, maar niet oorverdovend werd gespeeld. Dat dergelijke muziek niet anders dan knalhard kan worden gebracht, is dus een fabeltje. Het gevolg was, dat ook ouderen het optreden op prijs stelden. Bejaardenkoor Tenslotte leverde het bejaardenkoor zijn bijdrage aan de avond. En wat voor een bijdrageHoewel men aan dit stemmenmateriaal niet dezelfde eisen mag stellen als dat van jonge vocalis ten, kon toch gesproken worden van 'n uitvoerinkje dat waard was beluis terd te worden. Het enthousiasme en de inzet, waarmee deze jong van hart zijn de bejaarden zich inzetten, was ver heugend. Gezongen werden „Het lied der Texelaren", „Vreugde" van Beet-

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 2