Commissie-ad-hoc bestudeerde zes alternatieve plaatsen l m Begint donderdag 13 jan. 's morgens 8.30 u. - verkoop contant - geen zichtzending VERVOLG VAN PAG. 1 Flanellen lakens hui Theedoeken Illlllllllllllllllllllllllll Tweede blad Texelse Courant, dinsdag 11 januari 1972 doe Als algemene eisen voor de plaats I waar het centrum moet komen, kan ge- I steld worden: in of direkt bij een na- Ituurgebied; centraal gelegen ten opzich- I te van de verblijtsrecreatiegebieden; I buiten de stiltegebieden en natuurre- I servaten; niet penetrerend in het duin- I gebied en met „weggestopt" maar vol- I doende zichtbaar. Alternatieven Het voor het beoogde gebied bij paal 17 ontworpen bouwplan van Ir. J. J. M. Vegter '(foto) ligt ten grondslag aan de subsidie-aanvragen die door het ge meentebestuur van Texel zijn ingediend bij het ministerie van C.R.M. en bij de provincie. Alvorens haar standpunt over het plan Vegter te bepalen heeft de commissie een aantal alternatieve situeringen overwogen. In het rapport wordt een opsomming gegeven van deze situeringen en de daaraan verbonden vóór- en nadelen. Het gaat om zes andere plaatsen. Al lereerst het door bos omsloten weiland bij de Rovershut. Het Rijksinstituut voor Natuurbeheer voelde daarvoor wel iets. Ook Staatsbosbeheer zou aan een nader onderzoek wel mee willen wer ken al zou het tegen aantasting van de ze aantrekkelijke enclave in het bos wel bedenkingen hebben. Wel is de betrok ken grond voor nog vijf jaar verpacht, zodat bij de keus van dit land als bouw plaats pachtschade zal moeten worden betaald. Andere nadelen zijn dat vast stelling van een bestemmingsplan nodig zou zijn waarbij gerekend moet wor den op bezwaren van belanghebbenden, eigenaars van belendende percelen. De toevoerwegen zijn ontoereikend. De Randweg zou over een lengte van 1300 meter verbreed moeten worden tot 7 eter of er zou een verbindingsweg ussen Randweg en Ploeglanderweg noeten worden aangelegd. Landschap pelijk is dit plan bovendien moeilijk in e passen mede om dat aanzienlijke op pervlakten nodig zijn voor parkeerter- ein en ook zullen aanzienlijk hogere tosten gemaakt moeten worden voor vegverbeteringen, langere toevoeriei- lingen van zoet- en zoutwater, elektri- iteit, riolering en telefoon. Alternatief 2 Ook is bekeken of de bouw van het latuurrecreatiecentrum mogelijk is in le bestaande gebouwen en op het be- ndende terrein van De Zilvermeeuw. Afgezien van het feit dat men gebonden is aan de bestaande erfpaehtovereen- komst heeft Staatsbosbeheer daartegen geen bezwaar, maar het RIN meent dat deze situering het biologisch herstel van het Alloo in de weg staat. Verder zou de hele opzet onverantwoord in el kaar gedrongen moeten zijn omdat de beschikbare ruimte feitelijk te gering is; er resteert geen parkeerruimte; de afstand tot het bosje van Californië en het natuurmonument Het Mientje (6 ha) is te gering; de aankoop van De Zil vermeeuw zal het totaal der investerin gen aanmerkelijk vergroten en ook voor 't alternatief zouden verkeerstechnische werken nodig zijn kruispuntverbete ring en wegverbreding. Alternatief 3 Verder is bekeken of het natuurre- creatiecentrum zou kunnen worden ge bouwd bij het strand, tegenover het parkeerterrein bij paal 17. 'Het RIN zou daar wel iets voor voe len omdat de biologische waarde van dit terrein gering is, omdat er reeds een groot parkeerterrein is dat dan nog meer efficiënt zal worden gebruikt, om dat het een meer logisch beginpunt voor een route door het duinpark is, waardoor dit duinpark mettertijd kan worden uitgebreid met een „exclusieve" route door het in oude glorie herstelde Alloo. Maar de nadelen zijn: minder centrale ligging; meer dan nodige pene tratie in het natuurgebied; moeilijke landschappelijke inpassing; noodzaak tot aanzienlijke vergravingen; door noodzakelijke wijziging van het ont werp veel extra kosten; het centrum zou gemakkelijk een slechtweer-funktie kunnen krijgen ten behoeve van het strandpubliek bij paal 17, wat een on gewenste recreatiedruk tot gevolg zou kunnen hebben. Alternatief 4 Verder is gedacht aan het weidege bied Het Alloo. Staatsbosbeheer is met bereid hieraan mee te werken en het RIN acht dit oostelijk van de Ruijsweg gelegen natuurgebied biologisch veel belangrijker dan de gekozen plaats. De commissie vindt dat deze plaats niet moet worden gekozen omdat de rust in het weidegebied zal worden gestoord; de essentiële openheid van het land schap zou worden verbroken; de inpas sing van de gebouwen in het landschap is moeilijk of onmogelijk hetgeen ook geldt voor het parkeerterrein. Boven dien is het land verpacht. Alternatief 5 Ook heeft de commissie nagegaan of het natuurrecreatiecentrum kan worden gebouwd in de aan het duinpark gren zende bossen of op de huidige plaats van het natuurhistorisch museum Het RIN beveelt vestiging in de bossen niet aan daar de bossen waardevoller zijn naarmate ze ouder zijn en minder ge- exponeerd ten opzichte van de zee lig gen. Staatsbosbeheer acht deze plaats zonder meer onaanvaardbaar. De com missie wijst deze plaats af omdat aan deze situering soortgelijke verkeers technische bezwaren zijn verbonden als aan het eerstgenoemde alternatief (ver harding toevoerwegen - benodigde par keerruimte). Het toch al kwetsbare bos- bestand zal door de wind worden aan getast als hier op betekenende schaal wordt gekapt. Alternatief 6 Als „onaanvaardbaar" veroordeelt de commissie een bouwplaats bij 't strand- slag door het Mienterglop. Bijzonder zwaar wegen hier de landschappelijke bezwaren. In tegenstelling tot het min of meer besloten landschap bij paal 17 zou het centrum hier gesitueerd worden in een wijd en open duinland schap waardoor het zou detoneren en schaalverkleinend zou kunnen werken. Voorts zou een verplaatsing van het duinpark noodzakelijk zijn. Het hier voor ter vervanging beschikbare ge bied is in oppervlakte te gering, wil men althans De Muij onaangetast laten. De gekozen plaats Wat de gekozen plaats aan 't strand- slag bij paal 17 betreft, stelt het RIN dat het beheer van de binnenduinrand zodanig is dat niet meer van een bezon- dere biologische betekenis kan worden gesproken. Vestiging van een natuur recreatiecentrum op deze plaats bete kent nu geen grote aantasting van bio logische waarde. Potentieel is deze waarde echter wel aanwezig en zou door een goed beheer kunnen worden hersteld, hetgeen door het natuurrecre atiecentrum in de weg zou worden ge staan. De commissie acht dat laatste niet doorslaggevend. Ook legde het RIN de nadruk op de waardevermindering van het Alloo als het natuurrecreatie centrum op de nu gekozen plaats wordt gebouwd. De commissie meent echter dat deze waardevermindering vooral ontstaan is doordat de naburige gebou wen („Uit en Thuis" en „De Zilver meeuw") niet van riolering zijn voor zien. Herstel zal kunnen intreden na aanleg van riolering en beperking van kunstmestgebruik. De gekozen situatie acht de commis sie de minst schadelijke en gelet op de doelstellingen aanvaardbaar en funktionecl. De staatssecretaris van C. R.M. kan er zich volledig mee vereni gen. Zou een andere plaats worden ge kozen, dan zal Incoret (afkorting voor Interdepartementale Coördinatiecom missie voor de openluchtrecreatie en het toerisme) alsnog in de gelegenheid moeten worden gesteld zich over de nieuwe situatie uit te spreken. Voorts licht de commissie in haar rapport toe waarom een artikel 17 pro cedure is gevoerd (o.a. wegens spoedei send karakter in verband met slechte toestand oude museum) maar het na deel van die procedure is wel dat de mogelijke uitgroei van het centrum in de toekomst niet is begrensd. Dit dient in het zo spoedig mogelijk vast te stel len bestemmingsplan te worden be paald; meer dan 10°/o uitbreidingsmoge lijkheden wordt ongewenst geacht. Het bovenstaande vertolkt de stand punten van de heren Sprenger, De Rei ger, Sepers, Pfeiffer, Lebbing, Zweeres, De Haan, Van Els en Oskam. Afwijkende standpunten De heren drs. W. Helder en M. A. Binsbergen (van de Werkgroep Land- schapszorg) vinden dat het doel „Een breed publiek zo dicht mogelijk bij de natuur te brengen" sympathiek doch niet haalbaar is zonder ernstige schade aan de natuur te veroorzaken. Zij be pleiten ontkoppeling van het „bezoe kerscentrum" en het veel grotere na tuurrecreatiecentrum en voeren daar voor de volgende armumentcn aan: 1. Bij een te verwachten bezoekersaan tal van 150.000 per jaar (nu reeds 100.000 per jaar) voor het natuurre creatiecentrum, behoort naar hun mening een aantal van 3 a 4.000 be zoekers per dag tijdens de zeer druk ke zomermaanden tot de mogelijkhe den. De maximale capaciteit van het duinpark bedraagt 270 per dag. De grote verschillen in opnamecapaciteit van het natuurrecreatiecentrum en het nabijgelegen duinpark zullen een zware bezoekersdruk op het duin park ten gevolge hebben. Deze druk kan slechts worden verminderd door. a. een groot aantal potentiële duin- parkbezoekers teleur te stellen (wat in strijd met de doelstellin gen is). b. het bestaande duinpark „aan te passen" aan de bezoekersdruk, hetgeen ongetwijfeld met biologi sche waardevermindering gepaard zal gaan. 2. Bij ontkoppeling van „het bezoekers centrum voor het duinpark" en het toekomstige Texels Museum zal de „autostroom" naar het betreffende duingebied sterk verminderd wor den, waardoor verkeers- en parkeer problemen ook in de toekomst met minder schade voor het landschap zullen kunnen worden opgelost. Realisering van één en ander stellen zij zich als volgt voor: Het bezoekerscentrum: Een opzet zo als door Natuurmonumenten in 't Cor- versbos is gerealiseerd achten zij bijzon der fraai. In dit verband wordt door hen gewezen op de mogelijkheid de na bij het duinpark gelegen boerderij „Uit en Thuis" na aankoop en restauratie als bezoekerscentrum in te richten. Toekomstig Texels Museum: Een si tuering op landbouwgrond ten oosten van de bossen wordt een aanvaardbaar alternatief geacht, zonder dat hiervoor een concrete situering kan worden aan gewezen. De voordelen van een dergelijke si tuering zijn: er wordt geen natuurgebied aangetast, een dergelijke situering is landschappe lijk meer aanvaardbaar; een overbelas ting van het duinpark wordt vermeden; •het RIN geeft uitsluitend uit biolo gisch oogpunt gezien aan deze situ ering de voorkeur; door de nabijheid van de Pontweg zullen de aan- en af- voerwegen korter zijn en in het geheel niet langs kwetsbare natuurgebieden lopen. Boven situering in het duingebied ge ven zij verder de voorkeur aan: 1.de agrarische enclave, gelegen achter de Rovershut; 2. situering in het bos; Wanneer men ook in de toekomst zal blijven vasthouden aan de onge lukkige koppeling van het bezoekers centrum voor het duinpark en het grote natuurrecreatiecentrum, dan nog ach ten zij situering van het geheel in of bij het duingebied zeer ongewenst en blij- yen zij de voorkeur geven aan een si tuering op de door hen aangegeven plaatsen resp.: 1 landbouwgronden oostelijk van de bossen gelegen; 2. de plaats nabij de „Rovershut"; 3. situering in het bos. De aanleiding voor het aangeven van bovenstaande alternatieven is geweest het uitgangspunt van de „Werkgroep landschapszorg Texel", dat aantasting van het enige ongeschonden duinge bied, dat in Nederland nog aanwezig is, ten koste van alles vermeden dient te worden. Een natuurrecreatiecentrum, dat voorlichting over de natuur en het natuurbehoud wil geven, mag hierop zeker geen uitzondering zijn. Op grond van bovenstaande overwegingen blijven zij hun bij Gedeputeerde Staten van Noordholland ingediende bezwaren on verkort handhaven. Ook drs. C. H. de Cloe, namens de Contactcommissie voor Natuur- en Landschapsbescherming vertolkt een .aJPwijkend standpunt, dat niet in be langrijke mate verschilt van de mening van de Werkgroep Landschapszorg Texel LUNTEirS BEKENDE GROTE BALfHISOPRUIMIIIO I Polyether matrassen 15 cm. dik, s.g. 30 2 kanten doorgestikt en handgrepen 80x190, van 115, 99,50 90x190, van 129, 110,— 120x190, van 195,— 169,— Idem maar zwaardere kwaliteit, s.g. 35 80x190, van 135, 115, 120x190, van 205,— 175,— 130x190, van 220,— 189, Beide met volledige garantie ecru, 150x250, 3 voor 27,50 wit, 3 voor 31,— gekleurd, 3 voor 32,50 ecru, 175x250, 3 voor 34,— wit, 3 voor 36,— gekleurd, 3 voor 37,— De zwaarste kwaliteit Cinderella geborduurde lakens 150x250, van 19,25 15,40 180x250, van 20,90 16,72 200x260, van 26,75 21,40 220x275, van 30,25 24,20 SLOPEN, van 8,50 voor 6,80 p. st. Deze lakens moeten WEL met slopen wor den gekocht. En weer zijn er onze prima kwaliteit effen lakens 150x250 180x250 240x260 SLOPEN, per st. 10,95 12,95 19,90 3,25 GEBORDUURD, 150x250 12,50 180x250 14,90 SLOPEN, per st. 5,— EFFEN SLOPEN 1,98 p. st. BONTE SLOPEN 2,98 p. st. SLOPEN met strook 2,98 p. st. Fl. hoeslakens 80 breed 11,25 ZUIVER WOLLEN Didas dekens 150x220 39,80 180x220 48,— Acryl dekens 150x220 150x200 35,— 23,80 Coupons Balatred Coupons vinyl Coupons vitrages Coupons overgordijnen Keukendoeken mooie kwaliteit 2 voor 3,90 per stuk 2, o.a. 5 x D exel per stuk 2,25 2 voor 3,25 2 voor 3,50 Baddoeken royale maat, 2,98 - 3,98 - 2,75 Washandjes vanaf 0,45 Aanrechtdoeken 2 voor 1,25 2 voor 1,50 2 voor 2,45 Stofdoeken 2 voor 1,55 Badlakens grote maat, 6,75 per stuk Badstof bandages 6 voor 5,70 Ontbijtlakens verpakt, vanaf 6,75 Zakdoeken 2 voor 1,10 2 voor 1,20 2 voor 1,30 Prima bloemluiers per stuk 1,75 Overhemden vanaf 7,50 Herenpyjama's vanaf 9,75 Damespyjama's en nachtponnen vanaf 7,95 Herendusters vanaf 7,50 Damesslips vanaf 1,50 Herenslips vanaf 2,50 Sokken vanaf 1,50 Kniekousen vanaf 2,- Maillots vanaf 2, Wol vanaf 90 cent =5 Overalls 22,50 TRUIEN ROKKEN BLOUSES JAPONNEN KINDERJURKEN ONDERJURKEN B.H.'S DUSTERS alles voor spotprijzen li t .d d e n b u r rj

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 5