ormingscentrum Textant begon 1972 met een schone lei p0l*peiui remito FINANCIËLE CHAOS BELETTE ONTPLOOING tptlMWWgg nnenkort bejaardenhulp en Derde Wereld-winkel In C. Rijf Over verwaterplaats Texel wordt niet meer gesproken F memoriam lilttlIP3 er tati Cabaret Jan Davidson teleurstellend voor oudere paardenvrienden -1 (G)een Texel-rally SPORT EN SPEL in het afgelopen weekend „Sil de strandjutter" voor Holl. Mij. van Landbouw Derde blad Texelse Courant, amsaa^T^anuan 1972" een jaarwisseling heeft voor het Vor- instituut Texetant in meer dan jzicht een nieuw begin betekent, januari is namelijk de heer Lex uit De Waal tot „functionaris" ingsleider) benoemd als opvolger ncj. Thea van der Knaap die on- onderwijzeres werd aan de Sint ichool. Van belang is verder dat anciële en administratieve chaos ïec het centrum kampte is opge- Die chaos was een erfenis van Vormingsinstituut voor meisjes lit Textant is voortgekomen. Door i omstandigheden heeft het jaren rd voordat orde op zaken werd d. De subsidiërende instanties wil- literaard geen steun geven zolang n duidelijke cijfers waren en dat uime tijd een bedreiging voor het estaan geweest. Dank zij ge- elijke voorschotten kon de zaak nde blijven. De voortdurende on- lieid men durfde haast geen ak ten te organiseren waarmee kos- paard gingen en zelfs ontving de er een jaar lang geen salaris oor mej. v. d. Knaap aanleiding n funktie bij de Sint Jozefschool ivaarden. Nu echter kan met een e lei worden begonnen. 1 misère gaf ook de huisvesting iet instituut. Bijeenkomsten wer- ehouden in De Zwalkersburcht, amers van deelnemers en leiding tenslotte kon men gebruik maken iet gebouw „"tasiel" van de stich- Open Jeugdwerk. Dit leidde tot lauwe samenwerking tussen Open Kverk en Textant en recentelijk tot noeming van de heer Kaper die usver alleen bij het Open Jeugd- was betrokken. Hoewel niet ieder kig was met de situatie blijkt het iseren van vormingsbijeenkomsten •ze „onverplichtende ontmoetings- voordeel te bieden. Er zijn ze- overeenkomsten in doelstelling >pen jeugdwerk en vormingswerk; beiden geldt dat zij 't best tot ont- ng komen in het aan de heden- e smaak van het jonge publiek in- Tte gebouw. Die inrichting was ronkelijk minder geslaagd, maar leek pas in de praktijk. Vooral het Jeugdwerk kon zich hier niet ont- Het bezoek aan „'tasiel" was matig maar het werd direkt beter het interieur met eigen krachten werd veranderd. Oude stoelen, betimmering en rommelige op deden het beter dan de „uitge- ie" rechte schotten, banken en ta- Vrijheid taakstelling van de leider is niets iderd: in nauw overleg met de lemers organiseren van vormings- iteiten o m. in het creatieve en cul- 3 vlak. Omdat de deelnemers mo- bepalen wat er gebeurt kan geen oster op cursusthema op lange ter- worden gegeven. Blijkt er vraag te naar informatie rond een aktueel twe rwerp (bijvoorbeeld: de devaluatie de dollar) dan wordt een deskundi- angetrokken die zo'n avond kan >rgen. Veel onderwerpen kunnen eigen krachten worden verzorgd, is dat de heer Goos Westerlaken weliswaar „gastdocent" is maar met entrum nauwe bindingen heeft. em« hi erj 510 dei iru 1Z1( ak ies< all ee at Ll tan t. 1 erl ete nd ïije - z De v oei i A P'J DOI iet he'Av xtant heeft momenteel 44 deelne mers, in leeftijd variërend van 17 tot 25 jaar, ongeveer evenveel meisjes als jongens. In oorsprong is het vormings werk bedoeld voor werkende jongeren en daarmee houdt de bepaling verband dat het verboden is deelnemers te wer ven onder scholieren. Als die scholie ren uit zichzelf komen zijn ze echter welkom het geen blijkt uit het feit dat een vijftal scholieren al geruime tijd deelneemt. Graag zou men het aantal deelne- mens nog wat uitbreiden. Een groep van ongeveer 60 man wordt als ideaal beschouwd. De kosten zijn uiterst be scheiden omdat slechts 5°/o van de be groting van het centrum door de deel nemers moet worden gedekt. Het rijk subsidieerd nl. 42%, de provincie voor 15% en de gemeente van 38%. Programma Het programma voor januari vermeldt De jaarlijkse feestavond van de Ver eniging voor Vrienden van het Paard, die afgelopen zaterdag in hotel „De Lindeboom-Texel" werd gehouden trok een behoorlijke belangstelling. Een vrij wel volle zaal volgde de verrichtingen van cabaretgroep „Jan Davidson" uit Hoogwoud en beluisterde de (eveneens Noordhollandse) zanger C. Groot uit Twisk. De meningen over het geboden programma liepen nogal uiteen. De ca baretgroep, geformeerd door een aan tal jonge mensen vond vooral bij het jeugdige publiek weerklank. De opzet en akteerstijl, die modern en progressief genoemd mag worden, viel bij de ouderen minder in de smaak. Ook het bestuur voelde zich in haar verwachtingen enigszins teleurgesteld. Men had het cabaretgezelschap uitgeno digd op goede beoordelingen, van diver se zijden vernomen. „Achteraf", meent voorzitter Joh. Roeper, „hadden we be ter, zoals de gewoonte was, eerst eens kunnen gaan kijken". Hoewel „Jan Davidson" een afwisse lend repertoire bracht, was men er toch van overtuigd, dat voor het doorsnee- publiek van deze feestavonden een „ou derwetser" amusement de voorkeur verdient. Fenomenaal De teleurstelling werd echter volledig weggevaagd, door het tussentijds op treden van de tenor G. Groot. Begeleid door pianomuziek zong hij diverse bui tenlandse en vaderlandse liederen. De lovende woorden, die men over de heer Groot had vernomen bleken beslist niet overdreven. Hij geniet reeds bekend heid door optreden in Oostenrijk, Duits land en andere West-Europese landen. De voorzitter was van mening, dat de zanger alle verwachtingen overtroffen heeft. „Zijn optreden was fenomenaal en maakte voor velen de avond tot een succes". Gewoontegetrouw werden op de feestavond weer de prijzen uitgereikt van 't vorige zomer gehouden concours hippique. Zaterdagavond overleed op 69-jarige leeftijd de heer C. Rijf in zijn ,e voning te Den Helder. De heer Rijf was van 1 jan. 1959 tot 1 febr. 1968 4 lirecteur van de Texelse muziekschool. In deze periode was hij tevens a lirecteur van het Koninklijk Texels Fanfarekorps. Door zijn aanstelling kon een start gemaakt worden met het muziek- ïnderwijs op Texel. Ontstellend veel moeilijkheden waren in die eerste arert te overwinnen vooral op het gebied van de leerkrachtenvoorziening, andaar dat in die jaren gezocht moest worden naar een nauwe samen- verking met de muziekschool Den Helder. Daarnaast nam hij zelf een >elangrijk deel van de lessen voor zijn rekening. Zelf violist zijnde, gaf hij in de t anvang ook akkordeon- en gitaar essen, naast de theorielessen. Eerst hei een uitgroei van de school bleek iet mogelijk voor deze vakken af- onderlijke leerkrachten aan te stel- nd en en de school meer onanfhanke- ïjk van die van Den Helder te ma- r z cen Ondanks zijn gevorderde leef- ijd zag hij er niet tegenop nog eens xamen te gaan doen voor het Geh- elsgetuigschrift, wanneer dit voor le school wenselijk bleek. Nadien con hij ieder versteld doen staan als »ij op een openbare avond weer eens en demonstratie tweezijdig hand ingen gaf.' Het theoretische onder ijs stond op hoog peil; nog onlangs ïerinnerde de rijksinspecteur voor pet muziekonderwijs eraan hoe dit )eil hem indertijd verbaasde. De leer Rijf was musicus van het zui- /erste bloed; bij een keuze tussen cwantiteit en kwaliteit koos de heer ^ijf duidelijk voor het laatste. Be gaafde leerlingen wist hij op enorme z vijze te stimuleren en te activeren; een orkestklas bracht hij in de meest wonderlijke samenstellingen tot frappante resultaten. Zo ook het Ko ninklijk Texels Fanfarekorps; in de dagen dat het korps qua ledental een dieptepunt bereikte, zag 't nog kans Finlandia van Sibelius uit te voeren op een wijze, die elke insider onbe grijpelijk voorkwam. De heer Rijf heeft voor de Texelse muziekschool baanbrekend werk verricht; graag hadden wij hem nog een onbezorgde levensavond gegund. Het heeft niet zo mogen zijn. Al spoedig na zijn pensioen kreeg hij met een ernstige aandoening te ma ken, die hem uiteindelijk heeft ge veld. Moge het zijn vrouw tot troost zijn dat de heer Rijf eraan heeft meegewerkt dat honderden Texelse kinderen een blijvende muzikale be langstelling konden verwerven en dat de door hem opgewekte muziek nog lang na zijn dood zal naklin ken. De administrateur van de muziekschool Texel. voor de maandagen vrije expressie, dus werken met papier maché, verf, klei e.d. Op de dinsdagen 11 en 18 januari zal worden gesproken over de grondbe ginselen van de psychologie en psychia trie. Allerlei termen (frustraties, fobie, neurosen e.d.) zullen worden toegelicht als voorbereiding op een avond over dit onderwerp die door een psychiater zal worden geleid. Op dinsdag 25 januari wordt gezamenlijk een bezoek gebracht aan de cabaretvoorstelling van „Neer- lands hoop in bange dagen". De woensdagen zullen worden gebruikt voor aktuele informatie; deze avonden zijn openbaar en mogen dus ook door anderen, eventueel volwassenen be zocht worden. Ze zullen daarom steeds via de krant worden aangekondigd. De donderdag is bestemd voor verbale en nonverbale expressie, dus pantomime, ontspannings- en concentratie-oefenin gen, yoga, toneelimprovisatie e.d. Kon- takt zal worden gelegd met iemand die met de deelnemers aan sensitivitytrai- ning gaat doen, in februari. De kosten voor een avond bedragen ƒ1,50. Men be taalt voor een kwartaal tegelijk, dus 13 maal ƒ1,50. Wie 25,betaalt kan ook aan alle bijzondere aktiviteiten (avonden en weekenden) gratis deelne- Derde wereldwinkel Textant is voornemens een zg. derde wereldwinkel te beginnen. Dat is een winkel waar produkten uit landen van de derde wereld worden verkocht, zoals rietsuiker, koffie, handwerkprodukten e.d. Ook het verkopen van poederzeep staat op het programma omdat men daarmee de derde wereld ook een dienst bewijst. Het voor de zeepfabricage be nodigde vet moet voor een groot deel uit die landen worden geïmporteerd. Vast staat dat aan bejaardenhulp zal worden gedaan. Bejaarden of anderen die daartoe niet zelf in staat zijn kunnen de Textantmcdewerkers opbellen voor het uitvoeren van allerlei klusjes, zoals het repareren van een klemmende deur, het witten van de gang, het doen van boodschappen e.d. Veel deelnemers heb ben zich reeds aangemeld voor het uit voeren van die karweitjes. Er zal een speciaal telefoonnummer worden be kend gemaakt waarvan de bejaarden gebruik kunnen maken. Utari - talUn *ar*iihrMrfe'9<M4 *t« 4* r*4*bu«'r= De gemeeneraad van Texel heeft de burgemeester de bevoegdheid gegeven tot het verlenen van vergunning voor bijzondere festiviteiten. Daaraan is niet te tornen. Wie daartegen bezwaar heeft wende zich tot de gemeenteraad met het verzoek deze bevoegdheid terug te nemen. Voor de toestemming voor de autorally kan dat echter geen gevolgen hebben. De burgemeester heeft korrekt gehandeld. We mogen aannemen dat hij voor en tegen heeft afgewogen en ad vies heeft gevraagd van degenen die kunnen oordelen over de mogelijke ge volgen voor het landschap. De meeste bezwaren van de tegenstanders zijn overtrokken en zullen geen reden kun nen zijn om de beslissing van de bur gemeester te betreuren. Wel zullen ve len het gevoel kunnen delen dat een autosportevenement op Texel niet thuishoort. Het is strijdig met het ka rakter van het eiland en heeft daardoor een negatieve propagandawaardè". De voorstanders die denken dat de rally een soort tweede seizoen in 1972 tot ge volg zal hebben, kunnen tot hun teleur stelling ervaren dat de extra aanloop gedurende één nacht in één hotel met gemak kan worden opgevangen. Mo menteel beraadt men er zich zelfs over om het publiek dat toch komt zoveel mogelijk weg te houden. Het ziet er zelfs naar uit dat krachtige maatrege len zullen worden genomen om kijkers bij het parcours weg te houden. Terecht zal het publiek bij het tv-toestel blijven omdat alleen dan alles kan worden ge volgd. En dan kom ik op het volgens mij enige maar dan ook doorslaggeven de en grote bezwaar tegen de rally: een miljoenenpubliek krijgt Texel als auto sportparadijs voorgeschoteld. In een klap zal Texel worden toegevoegd aan het rijtje Man, Zandvoort, Assen, Fran- corchamps, Nürbergring, enz. Om u een voorstelling te kunnen maken van het effekt van die tv-uitzending op mensen die nooit of nauwelijks van Texel heb ben gehoord, vraag ik u: wat weet u van het eiland Man buiten het feit dat het iets met autosport te maken heeft? Negen van de tien lezers zullen moeten erkennen-, niets. Zo zal het ook met Texel gaan. Het veelzijdige Texel krijgt een éénzijdig stempel opgedrukt, dat in geen tientallen jaren meer is uit te wis sen. Die kwade motorische reuk waarin ons eiland komt te staan is niet zozeer het gevolg van de op zichzelf zeer on schuldige rally, maar door het image wat ontstaat door die tv-uitzending. Een tv-uitzending verzieken door met z'n allen voor de camera's te gaan staan is de emge mogelijkheid om het kwaad te keren. Tot ziens bij de rally. Jan G. Hennink, De Koog In verband met het verlies van mos- selgronden in het verleden in Zeeland, waaronder onder meer die in de Zand- kreek en de Eendracht, is na een recen te 'afsluiting van de Grevelingen het zwaartepunt van de mosselcultuur noodgedwongen komen te liggen in de Waddenzee. De vermoedelijke afslui ting van de Oosterschelde zal zeer waarschijnlijk de gehele mosselcultuur doen verplaatsen naar de Waddenzee, waarvan het hydrobiologisch klimaat evenzeer geschikt is voor het kweken van mosselen als de wateren in Zee land. De verplaatsing van de mosselcultuur doet de vraag opwerpen, of de mossel- verwaterplaatsen al dan niet naar Noord-Nederland verplaatst moeten worden. Om op deze vraag een ant woord- te kunnen geven, heeft de ver eniging „Zevibel" een enquête georga niseerd. Uit deze enquête is gebleken, dat 70% der mosselkwekers ook na af sluiting van de Oosterschelde de ver waterplaatsen in Zeeland wenst te be- UITSLAGEN ZATERDAG 8 JANUARI Afdeling Noordholland MFC-Oosterend i(Z) ZONDAG 9 JANUARI Afdeling Noordholland Call.oog-Oosterend ZDH-De Koog - Watervogels 3-Texel 3 2—2 2—0 5—0 2—6 ZDH WON VERDIEND MET 5—0 VAN DE KOOG De derby ZDH-De Koog eindigde in 'n verdiende 50 overwinning voor de thuisclub. Gesteund door een grote schare supporters met de supporters vereniging AMIA aan het hoofd trok ZDH direkt na het beginsingaal ten aanval. De 7eer zenuwachtig spelende ZDH-voorwaartsen konden echter met gevaarlijk worden. H. Hm kreeg tot 2 keer toe een fraaie kans maar wist er geen gebruik van te maken. Ook trok De Koog nog wel eens ten aanval maar kon keeper Heerschap niet in moeilijk heden brengen. Na een half uur spelen opende D Dijker eindelijk de score met een afstandsschot. ZDH werd hierdoor wakker geschud, want 5 minuten later was het De Ruiter die uit een direkte vrije trap 20 tot stand bracht. Twee minuten voor rust werd het zelfs 30. D .Drijver nam een vrije trap die on voldoende door de De Koog-verdede- ging werd weggewerkt en de bal bij P Zijm kwam die onhoudbaar voor keeper Dekker doel trof. Na de rust startte De Koog met A. Eelman en R. Kikkert in de spits. Dit leverde weinig succes op waardoor Eel man weer meer achter de voorhoede ging spelen. ZDH kreeg in deze tweede helft voldoende kansen om de voor sprong te verhogen, maar reageerde zeer nonchalant. Na 25 minuten was het de voor D. Dijker ingevallen W. Bakker die uit een corner 40 scoorde. Ieder een dacht dat er nu spoedig meer doel punten zouden volgen, maar keeper Dekker was uitstekend op dreef en wist schoten van J. Duinker, D. Drijver en H. de Ruiter subliem te stoppen. In de 35ste minut moest ook hij zich gewon nen geven op een inzet van H. Hin die 50 tot stand bracht. De Koog kon hier weinig tegenover stellen alleen rond de 20ste minuut kwam het twee keer dicht bij een doelpunt. De schoten waren ech ter te zwak om de ZDH-keeper werke lijk te verrassen. Zo eindigde deze wed strijd door de vele gemiste kansen aan ZDH-zijde in een 50 overwinning voor ZDH. verschuiving wedstrijddata EILANDCOMPETITIE Inplaats van woensdagavond 12 en 19 januari worden de wedstrijden gespeeld op vrijdagavond 14 en 21 januari. WATERVOGELS 3-TEXEL 3 2—6 Texel 3 ging snel van start en stond na 4 minuten al met 10 voor door goed doorlopen van C. Blonk. Daarna ging het spel gelijk op en kwam Texel op 20 door goed veldspel van de half- linie van M. Banda. Watervogels ging er hierna nog harder tegen aan en wist op 21 te komen. Na de rust begon Texel zeer goed en kwam reeds snel op 31. Texel ging steeds beter spelen, waarbij vooral de vleugels goed in het spel betrokken werden. Texel liep uit tot 61 door C. Mets en ging het wat kalmer aan doen. De tegenstander wist dan ook nog een punt te scoren, zodat de eindstand 62 werd. MEDEDELINGEN S.V. Texel Waarschijnlijk gaat woensdag de wed strijd tegen HCSC door, aanvang half 7. deze week op woensdag- en vrijdag avond, zie het kastje. De Koog Vooral voor de adspiranten is 't leuk eens te zien hoe momenteel de stand is. Duidelijk blijkt uit dit overzicht, dat De Koog a en Tex. Boys a een zeer ster ke rol spelen. De Koog a 15 12 2 1 26 51-12 Tex. Boys a 14 11 1 2 23 67-10 Wiron a 14 10 2 2 22 60-15 WGW c 14 10 1 3 21 48-11 JVC a 14 10 1 3 21 43-16 Helder e 14 8 2 4 18 37-22 ZAP c 14 5 2 7 12 22-19 HRC e 14 5 1 8 11 31-37 DWOW b 14 3 1 10 7 18-27 HCSC c 14 2 2 10 6 13-67 Breez. Boys a 15 1 - 14 2 13-57 Watervogels d 14 - 1 13 1 5-116 De training voor het voetbal wordt donderdag van 7.00 - 8.00 uur gehouden dus vroeger dan normaal. Hierna is „Capn" de clubavond (met Bingo). Ver wacht wordt dat veel leden van de par tij zullen zijn. Ook dames van de vol leybal. JEUGDTRAINING VOLLEYBAL De in december gegeven jeugdtrai- ning voor jongens en meisjes van 13 tot 16 jaar heeft nog geen trainingsgroep opgeleverd, die groot genoeg is om al een vast trainingsuur in te stellen. Daarom zal ook gedurende de maand januari de gelegenheid worden gegeven de training gratis te volgen. Hopelijk kan de groep alsnog worden uitgebreid. Liefhebbers worden verwacht op don derdagavond van 7 tot 8 uur in de Bur gemeester De Koninghal. houden. Dit houdt in, dat er dan kunst matige mosselverwaterplaatsen dienen te worden gecreëerd, aangezien bij af sluiting van de Oosterschelde het ver wateren der mosselen op normale wijze niet meer mogelijk zal zijn. Van de mosselkwekers sprak 30% zich uit voor aanleg van verwaterplaatsen in Noord- Nederland. De enquête onder de mosselhandela ren gaf te zien, dat 90% van hen voor handhaving van verwaterplaatsen in Zeeland was, terwijl 10% aan vestiging in het Noorden des lands de voorkeur gaf. Aan de uitslag van deze enquête ver bindt Zevibel de conclusie, dat ook in dien de Oosterschelde wordt afgesloten en het kweken van mosselen wellicht geheel in de Waddenzee geconcentreerd zal zijn, de mogelijkheid van aanleg van kunstmatige mosselverwaterplaat sen in het Zuid-Westen van Nederland in studie dient te worden genomen, ge zien de duidelijke uitspraak van het be drijfsleven, dat het verwateren van mosselen in Zeeland behouden wil zien. Interessant is in dit verband het bij het Ministerie van Verkeer en Water staat in studie zijnde plan betreffende verdeling van de Oosterschelde, na eventuele afsluiting, in compartimen ten, waarvan er vermoedelijk één zilt zou blijven. Indien dit studie-plan gere aliseerd zou worden, is het misschien ook mogelijk een deel van de mossel- cultuur in Zeeland te behouden, terwijl ook verplaatsing van de mosselverwa terplaatsen van Yerseke naar het zilte compartiment van de afgesloten Oos terschelde mogelijk zou zijn door daar de kunstmatige mosselverwaterplaat sen te vestigen. •Het hoeft overigens geen betoog, dat een open Oosterschelde voor mossel- kwekers en handelaren ideaal is en de bestaande situatie zou doen voortbe staan, ook ten aanzien van de verwa terplaatsen. Bij de enquête is echter uitgegaan van een gesloten Oosterschelde met een geperforeerde dam, om op het erg ste voorbereid te zijn en door deze vroegtijdige enquête de bevoegde in stanties voldoende tijd te geven om, indien ze daartoe bereid zijn, de moge lijkheid van door het bedrijfsleven ge wenste kunstmatige mosselverwater plaatsen in Zeeland tijdig te onderzoe ken. Bovenstaand artikel namen wij over uit „De Visserijwereld". Het mag ver ontrustend worden genoemd dat ner- gen gesproken wordt over Texel als mogelijke mosselverwaterplaats. Zaterdagavond 15 januari wordt in „De Oranjeboom" te Den Burg de feestavond van de beide Texelse afde lingen van de Hollandse Maatschappij van Landbouw gehouden Leden en hun huisgenoten zijn welkom. De Hoorndj- toneelvereniging „De Vriendenkrir^ zal het successtuk „Sil de strandju4 opvoeren. Er is bal na. GESLAAGD Voor het praktijkdiploma 200 n n neschijven van de VSLM slaagde L Heijnen. Voor het diploma 130 stó i José Boersen. Beiden werden opg\ door de heer A. C. Peetoom.

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 9