Cjrocn c^wartsjexeh in het harL, oer bouwde „boe" met uitgespaard geld s^rrxc Cessna landde op de krokussen m .getikt?.. - - >4^ 4^TJ^°nverb' dsch ,rt|Nu verplaatsing naar Hogeberg iet Jéjjmstreeks 1800 228 in de Hemmer Brand in kalverstal snel geblust Eerste clandestiene kampeerder Dominee Visser neemt afscheid op 30 januari Weer opgestegen van Vuurtorenweg 0p Texel gebakken dus dagelijks vers Brandweer gaf geen gehoor Paardenvrienden vergaderen over „hengstenprobleem" 18 JANUARI 1972 sche bileuj 'Ol gi 85e JAARGANG No. 8641 I N.V. v.li. Langcvcld Dc Rooij lil - Den Burg, Texel - Tel. 2741 try de Graaf, Keespnilaan 43, Den §02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Ncdcrl. Middenstandsbank; Coop. Rakf. feiscnbank; Aniro-bank. Postgiro 652. Abonn. prijs ƒ5,00 p. kw. 50 ct incasso; los 25 ct. Advert. 21 ct. per mm. excl. 4°/o BTW fiÜ -7 tan ges li |l ,-vr. I'M r I nut toch van dc boerderij fce boe gebouwd Jloof niemand, wie 't zij leggen dat dit rouwt van 't uitgewonnen geld k aan Schiedam niet heb geteld piel uit roemzucht en verheven wel tot voorbeeld hier geschre ven" benstaand gedicht stond gegrift in tuur van een schapenboet in De ner, tot voor kort eigendom van de jP. Lap KI. zoon uit Den Hoorn. De midden op een stuk bouwland, bverbodig en lastig en werd daarom Icht aan de Stichting Agrarisch ijf ten behoeve van het Natuurbe- 1 Texel (Sabena). De boet werd vo- Iveek gesloopt maar zal weer wor- Ipgebouwd in het landschapsreser- IDe Hoge Berg, aan de Leemkuils- |Te zijner tijd zal het bouwsel dan Jendom worden overgedragen aan Isbosbeheer. Dat Sabena op deze Jer in de gelegenheid wordt gesteld jjJet te redden is het gevolg van het l"fcat dit typisch Texelse opstal op .monumentenlijst prijkt. Zonder meer was daarom verboden. Uit 1800 I boet was al sinds generaties ei- |>m van de familie Lap. Het zal dus wel een voorvader van de laatste eige naar zijn geweest die het gedicht in de muur kraste Dat moet omstreeks 1800 zijn geweest, want de ouderdom van de boet wordt geschat op minstens 170 jaar. In het vers heeft de bouwer tot uit drukking willen brengen dat hij door met te drinken het geld dat voor de „boe" nodig was uitspaarde. Dit blijk van voorbeeldige levensinstelling wilde hij aan het nageslacht als voorbeeld stellen. (In die tijd was op Texel sprake van ontstellend drankmisbruik). Bij het slopen van de boet is men zeer voor zichtig te werk gegaan. Het muurge deelte, met het gedicht is in zijn geheel losgehakt en zal straks op de juiste plaats weer in de gerestaureerde boet worden verwerkt. De tweede Het is niet de eerste schapenboet die door verplaatsing van de ondergang wordt behoed. Eerder gebeurde het met een boet van de heer J. Roeper die voor de Pontweg moest wijken en herbouwd werd aan de Westerweg, bij het Toren huis. De nu gesloopte boet van Lap (rie ten kap, houten voorpui en muren van gele steen) bevond zich in vergelijking met veel andere Texelse boeten in goe de staat, al zullen wel wat onderdelen moeten worden vervangen. Ook een der zijmuren zal uit ander dan het oor spronkelijke materiaal moeten worden opgemetseld. Deze muur werd nl. in 1934 vervangen en gemetseld met specie die harder is dan de stenen. Bij het slo pen was het daardoor onmogelijk de Het deel van de muur, waarin het gedicht was gekrast, bleef in tact om straks op de juiste plaats in de gerestaureerde boet te worden ingemetseld stenen heel te houden. In de boet be vond zich een kunstig gemetselde ke gelvormige put met een diepte van vier meter Op zijn nieuwe standplaats zal de schapenboet zijn oorspronkelijke functie terugkrijgen. Het gebouwtje zal nl. worden gebruikt voor opslag van hooi en ander voer. Met de aankoop, sloop en wederop bouw is ongeveer ƒ17.000,gemoeid. Het leeuwendeel van dit bedrag wordt vergoed uit subsidies van Monumen tenzorg, gemeente en provincie; de rest betaalt Staatsbosbeheer. Bij Sabena is men zeer te spreken over de steun die de gemeente Texel aan dit projekt heeft gegeven. SERIEUS ONDERZOCHT? Bij het zien van de trucfoto van het natuurrecreatiecentrum, dat ter bevor dering van een mentaliteitsombuiging, gepland is, in die prachtige duinkom bij „De Zilvermeeuw", moest ik direkt denken aan onze bekende caberettier Wim Kan. Want sprekende over de on derwijsprotestbetoging te Utrecht, zei hij „Hoe meer ik naar deze protesteren de troep keek, hoe meer ik tot de con clusie kwam, dat ze gelijk hadden en dat het dringend noodzakelijk was, dat het onderwijs in Nederland drastisch verbeterd moest worden". Nu lijkt mij deze trucfoto ook wel niet op z'n gunstigst en zal er wel wat begroeiing vóór dat lange gebouw ge pland zijn, die ook weer niet te hoog mag zijn. omdat anders het resterende duinuitzicht óók nog zou verdwijnen. Wat de genoemde alternatieven be treft, heb ik wel zéér sterke twijfels aan de grondigheid van de bestudering daarvan Want als ik alternatief nr. 2 eens nader bekijk, dan constateer ik: Ten le: Dat er nooit een bespreking met mij geweest is, over de overname- voorwaarden. Ten 2e: Dat het parkeerruimtepro bleem er dan niet zou zijn, want mijn protest tegen dat parkeerterrein tegen over „De Zilvermeeuw" zou dan auto matisch vervallen. Ten 3e: Extra beschadiging van Mientje of Californiëbosje is óók onzin, gezien dezelfde parkeerplaats als in hun eigen plan. Ten 4e: Dat het totaal der investerin gen dan aanmerkelijk zou worden ver groot is óók onzin, want het oorspron kelijke parkeerterrein was al daar ge projecteerd, zonder kruispuntverbete ring, of met diezelfde verbetering en dus diezelfde kosten. Voorts krijgt men voor dat geld dan ook een in prima staat verkerende be heerderswoning en een solide bedrijfs gebouw, dat voor diverse onderdelen geschikt (te maken) zou zijn. Al met al een kleine 1500 m3, die met de huidige bouwprijzen toch ook wel een slordige duit zouden kosten. Hoe serieus nu de andere alternatie ven onderzocht zijn is mij uiteraard niet bekend. R. Kamstra Met gasvlam waterleiding ontdooid Toen de heer F. R. Haarsma („Ons Huus", Waalenburg) gistermiddag merkte dat de waterleiding in zijn bouwvallige kalverstal in het land te genover camping „De Driehoek" was bevroren, trachtte hij dit euvel te ver helpen door de leiding met een gas brander te verhitten. Daarbij raakte het stro op de grond in brand. Mede als ge volg van de door de straffe oostenwind veroorzaakte tocht in het gedeeltelijk uit stro opgetrokken bouwsel, grepen de vlammen even snel om zich heen. De heer Haarsma spoot een brandblusser op het vuur leeg, maar dat was niet voldoende. Een nieuwe blusser haalde hij bij camping „De Driehoek" maar ook daarmee was de Rode Haan niet bezwo ren. Het was de inmiddels gealarmeerde brandweer die het blussingswerk snel voltooide. De stal bleef behouden. De schade was niet ernstig. Amsterdam mag dan zijn eerste Von delparkslaper hebben gesignaleerd; Texel heeft de eerste clandestiene kam peerder van 1972 binnen zijn grenzen gehad. De politie trad in het weekend op tegen een jongeman uit 's^Hertogen- bosch die al twee nachten had doorge bracht in zijn aan de Burgwal staande Fiat-bestelauto. DEN HOORN Dominee J. P. B. Visser neemt op zondagochtend 30 ja nuari tijdens de dienst van 10.00 uur af scheid van de Hervormde gemeente van Den Hoorn. Op zondag 6 februari zal hij intrede doen in zijn nieuwe standplaats Loppersum, streekgemeente Fivelland (Gr.). Na de dienst in de N.H. kerk Den Hoorn zal in „Ons Huis" voor ieder ge legenheid zijn om persoonlijk van de predikant afscheid te nemen. «te, ^manschap viool onverbeter//^ la<scjebakken e Zondagmiddag omstreeks half vijf brak brand uit in de woning van de fa milie A. F. Keijser, Wilhelminalaan 27 te Den Burg. Mevrouw Keijser had een pan frituurvet in de keuken op het vuur gezet en had er niet meer aan gedacht. Terwijl zij met de overige gezinsleden in de huiskamer naar de televisie zat te kijken, raakte het vet oververhit en vloog in brand. Zo hoog laaiden de vlammen op dat de wasemkap boven het fornuis gedeeltelijk wegbrandde. De heer Keijser wilde de pan naar buiten gooien, maar daarbij spatte brandend vet in het rond waardoor ook kleding op een droogrek brandschade opliep. Onder meer met behulp van natte doe ken werden de vlammen gedoofd. In middels deed mevrouw Keijser vruch teloze pogingen om de brandweer te bellen. Zij hoorde wel het belsignaal overgaan maar er werd niet opgeno men, ook niet na een tweede poging. Mevrouw gaf de moed op en hielp haar man het blussingswerk voltooien. Toen later bij de brandweer werd ge klaagd, werd de zaak onderzocht waar bij bleek dat de meldingspost in de TEM-centrale steeds bemand is ge weest. Als gevolg van een technische onvolkomenheid was het belsignaal daar echter niet hoorbaar. Inmiddels zijn maatregelen genomen om herhaling van iets dergelijks te voorkomen. DE COCKSDORP Voor het eerst in de geschiedenis maakte zondagmid dag een vliegtuig op Texel een binnen landse vlucht: van een bollenland bij de vuurtoren naar het vliegveld. Het toe stel had zaterdagmiddag op het bollen land 'n noodlanding gemaakt die zowel voor het vliegtuig als zijn twee inzitten den goed afliep. Zondagmiddag slaagde men erin om het toestelletje, een Cessna 172, naar de Vuurtorenweg te rollen die om kwart voor drie als startbaan dien de. Enkele minuten later zette de be kwame vlieger Gerard Post (31) de kist op het officiële Texelse vliegveld naar dc grond. Hij nam daar brandstof in en vertrok naar Eelde, waar hij precies een dag later aankwam dan oorspronkelijk de bedoeling was. De PH VVV, in gebruik bij Dutch Air Gerard Post (links) en Emanuel Groen land waren niet erg onder de indruk van het spannende avontuur, dat ze zojuist achter de rug hadden Gerard. Vorige week ben ik met een auto bij een snel heid van ver over de honderd kilometer over de kop geslagen. Daar ben ik heel wat erger van geschrokken". Sprayers voor het bespuiten van land bouwgewassen en andere opdrachten, was zaterdagmiddag om kwart voor twee gestart van Worms bij Mannheim voor een privévlucht. Aan de stuur- knuppel zat Gerard Post uit Bergum (Fr.); medepassagier was Emanuel Groenland (29) uit Eelde. Halverwege de vlucht verslechterde het weer aan merkelijk. Mist en laaghangende bewol king bemoeilijkten de oriëntatie, het geen een tegenvaller was want de opge geven weersverwachting was juist zeer gunstig geweest Van navigeren kwam helemaal niets meer terecht toen de radio kuren ging vertonen door alleen nog maar geknetter te laten horen. Vliegen op het radiobaken van Eelde was daardoor onmogelijk. De vliegers hadden toen alleen hun magnetisch kompas, maar dat was blijkbaar ook danig van streek, want toen zij meenden zuidelijk van Assen te zitten, vlogen ze boven de Noordzee, ergens ten noord westen van Texel. Schuimende golven Toen Post zijn machine door de wol ken liet zakken en schuimende golven ontwaarde, dacht hij aanvankelijk bo ven het IJsselmeer te zitten tot hij be sefte dat die golven daarvoor wat al te groot waren. Hij liet de Cessna weer klimmen in de hoop dat de radio het op grotere hoogte beter zou doen zodat hij een koers zou kunnen opvragen. Ook hield hij zuid-oostelijke richting aan, wetende dat hij dan in ieder geval weer boven land zou komen. Maar na 10 mi nuten zag hij nog slechts water. „We stonden voor een raadsel", vertelde hij ons zaterdagavond na afloop van het spannende avontuur. „Ik heb nooit ge weten dat je in zo korte tijd zover uit de koers kon raken". Maar eindelijk werd dan toch een droog plekje zicht baar: een zandplaat. Reeds werd over wogen daarop te landen, toen een vuur toren werd waargenomen. Denkende dat zij boven een der Duitse Wadden eilanden (Borkum of Nordeney) waren terecht gekomen, besloten ze hier een noodlanding te maken. Tijd voor verder zoeken was er trouwens niet want de duisternis viel reeds in. Stoppelveld Een kilometer ten zuiden van de vuurtoren zagen ze een terrein dat een stoppelveld leek. Stoppelvelden plegen in de winter voldoende hard te zijn om een verantwoorde landing op uit te voe ren. Het was echter een land crocussen, eigendom van bollenkweker J. Boon. Dat de landing op dit zachte terrein (Zie vervolg pagina 2) De Vereniging voor Vrienden van het Paard wil de paardenfokkerij op Texel vergemakkelijken door het aantrekken van een vaderdier. De problematiek rond dit „hengstenvraagstuk" wil men gaarne bespreken met alle Texelse ei genaars van fokmerries. Dat zal heden avond gebeuren in hotel „De Linde- boom-Texel", aanvang 8 uur.

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 1