De IJsberg r,v van het raadhuis FILM NIEUWS rj fiets end? seft it ge Consi1 ,i3 Wel rally! Coop 66 Geen rally haal uit het soldatenleven door L van Schooten Anonieme Westfries bedreigt rally-organisatoren met geweld Toeristenbelasting Burgerlijke stand Dr. Albert Vis overleden 25 janu iste mak Waldhocji Hoorn, ng 8 uul Derde blad Texelse Courant, vrijdag 21 januari 1972 Brieven van lezers - buiten verantwoordelijkheid van de redaktie'. g L. K dskelds 26, Dertianti-autorally wordt wel enigszins 220) 2 brokken, in het bijzonder door een |lde categorie mensen die ik ge- Tialve zou willen aanduiden als zondagfchte Texelaars. De protesten ko- deels van instanties van buiten en deels van kersverse import", ns mij is de doorsnee „echte" Tex- niet tegen deze unieke autorally llen er natuurlijk wel enkele te- anders rondlopen. Die niet op s Gouden Boltje geborenen laten duchtig van zich spreken en sla- rin te doen voorkomen alsof vrij- e gehele eilandbevolking tegen is. s helaas niet de eerste keer dat de mij bedoelde groep mensen roet in iten wil strooien. Denk maar eens e voor Texel broodnodige waterfa- waarbij de strijd ging om het on- lige plaatsverschil van een paar erd meter. Door hun toedoen werd het Ceres-hotel geschrapt. Maar reageerden deze lieden toen het ^-complex gebouwd werd? Er was geen kritiek en dat zal achteraf ■geen die nu die merkwaardige Jcendozen in dat poldertje ziet ver- £ERT en, hebben verbaasd. Kwestie van (0222jjibelang? Maar ik dwaal af; terug jde rally. Mijne heren, anti-propa- isten één ding kan ik u als gebo- ""en getogen Texelaar verzekeren: de M. Mantje, u welbekend, is geen istander van deze rally en wan- die geen bezwaar heeft kan ik u nderen dat er dan ook werkelijk reden tot ongerustheid is. Als er ind is die zich om het Texelse land- P zorgen maakt, dan is hij het wel. »n, ik geloof dat u eens moet na- en over een variant op een bekend kwoord: „Schoenmaker, houd je Ie mosseltje". Tenslotte hoop ik dat W. zich niet zullen laten intimi- door deze waarschijnlijk zeer e groep anti-betogers. M. Stam, Den Burg igebode j' van v| loires. s Belg, werkend in Duitsland en verlof steeds op Texel doorbren- meen ik, dat een reaktie van mijn nu gerechtvaardigd is. Bij m'n |rek van het eiland eind november nam ik een abonnement op de Tex- Courant en blijf zo op de hoogte de gebeurtenissen. Texel bekoort J 1 omdat het een stuk echte, zuivere liur is. Er zijn geen fabrieken, trams, tank«nen en vliegtuigen; er is geen ge- t en gebrul van duizenden auto's zo- l^^dat 24 uur per dag in de steden het lesjoifal is. Ik heb het eiland per fiets, of de auto (naar gelang de weersom- Kliipdigheden) doorkruist en kom tot de iklusie, dat er geen plaats is waar ik ■er vertoef, hoewel ik reeds in Ame- Afrika, Zuid-Amerika, Italië en tnje ben geweest. Nog levendig her- |er ik me mijn tocht door de Slufter; mooie verblijfplaats, of de hevige •m in de afgelopen herfst. Ik wil rschuwen voor een gevaar, dat (cel en de Texelaars bedreigt Er zijn nsen, die met dit heerlijke eiland ïkeloos (willen) omspringen. Gewoon- zijn dit personen, die hier finan- :1 voordeel in zien en doen alsof al- mag en normaal is. De exploitanten hotels e.d. moeten oppassen, dat goede en vaste klanten geen ander ind opzoeken, zonder auto-rally's en •gelijke, nog komende absurde din- Zij, die beweren, dat het geen 'aad kan, willen er geen kwaad in maar hebben één doel: geld, geld sensatie ten koste van hen die de na- ïlen^lr arK*ers bezien en naar Texel ko men om onbezoedelde lucht in te ade men en de werkelijke rust te genieten die er heerst. Het is zeer spijtig dat men te ver gaat, een prachtig eiland met bos, zee en duinen en zuivere lucht te willen gebruiken voor dergelijke doel einden. In het hoogseizoen zijn de gas ten al tevreden, maar een verblijf bui ten het hoogseizoen is nog heerlijker en sterk aan te bevelen aan alle Texel-be- zoekers. De opmerking die men in de Texelse Courant van 4 januari maakt, dat de toeristen met hun auto's ook schuldig zijn aan bezoedeling en wan orde op het eiland is een andere zaak, niet te vergelijken met die fameuse au to-rally. Ik propageer: handen af van de natuur en als men toch sensatie wil bieden, dan is er veel, veel meer dan zo'n rally. De toerist is momenteel te vreden met Texel. Jaag hem niet weg. Door die rally gebeurt dat absoluut. Ik heb reeds genoeg gelezen over deze ral ly, die zogezegd heel Europa zou doen daveren. Ja, vele zakenmensen zullen hun bedrijf in elkaar zien daveren, als op zekere dag de VW vaststelt, dat de toeloop van toeristen sterk afzakt! Zor gen de organisatoren van de rally dan ook voor bijdragen in de financiële ver liezen? Als die rally doorgaat, heeft Texel voor mij afgedaan en voor mij niet alleen. Jerome van Hove, Verberg (Did.) JEUGDSCHAKEN Uitslagen van 4 en 10 januari P. Witte-J. P. Hooijberg 01 R. Daalder-T. Bakker 01 P. Brons-C. Vermuë 01 P. Bakker-W. Brons 10 C. Vermuë-H. Goslinga 01 C. Vermuë-P. Witte 01 S. Fonds-H. Goslinga 0il J. P. Hooijberg-C. Zoetelief Vz T. Bakker-C. Vermuë 10 P. Bakker-T. Bakker 01 C. Vermuë-C. Zoetelief 01 S. Fonds-C. Vermuë 01 Cees Zoetelief komt de eer toe Joost Hooijberg het eerste halve punt te heb ben afgesnoept. Ton Bakker krijgt er meer kijk op en heeft nog een afgebro ken partij met Joost Hooijberg. JEUGDDAMMEN Uitslagen van 4 en 10 januari C. Mozes-R. Daalder 02 R. Daalder-C. Mozes 02 C. Mozes-C. Zoetelief 02 P. Witte-G. Blom 02 H. Goshnga-C. Goslinga 02 A. Bakker-S. Fonds 20 C. Goslinga-P. Langeveld 11 C. Mozes-H. Goslinga 02 S. Fonds-A. Bakker 02 T. Bakker-R. Daalder 20 P. Witte-C. Goslinga 02 G. Blom-P. Langeveld 20 P. Bakker-T. Bakker 11 R. Daalder-S. Fonds 20 M. v. d. Vis-A. Bakker 02 P. Langeveld-G. Blom 02 P. Bakker-H. de Beurs 02 H. de Beurs-C. Zoetelief 20 S. Fonds-M. v. d. Vis 11 H. Goslinga-P. Bakker 02 A. Bakker-P. Langeveld 02 M. v. d. Vis-S. Fonds 20 C. Zoetelief-P. Kakker 20 H. de Beurs won weer twee maal en heeft nog een afgebroken partij tegen G. Blom, die goed blijft volgen. C. Mo zes en M. v. d. Vis kwamen nieuw en doen al leuk mee. lel m afie 288 15. luth. 99 Wat kan ik er aan doen?" vroeg j Haar moeder dacht na. „Niets. Helemaal niets. Laat hem naar brommen. Als het een échte do- ►^^nde ridder is, dan heeft ie het voor je Per. Zeg, Ruth". VC Ruth zag op. „Er is toch niets tussen die jongen m jou?" k „Moeder! Ik had 'em net één keer ge- C^en en nauwelijks een woord met 'em fewisseld". I „Ook niet de tweede keer?" J „We hebben haast niks gezegd, hij ^lioest op de weg letten en ik was veel |f gespannen of we de bus nog zouden Inhalen. Als ie eenmaal op de Rijksweg ip dan zet ie er altijd zo'n vaart in". „Tja, 't is niet anders. Ridders lopen yel eens een deuk op in hun schild". 'bw ,)Maar 't is in ieder geval een onbe vlekt schild", glimlachte Ruth. „O, moe der, vader moest het eens weten!" I „Wat niet weet, wat niet deert", zei «aar moeder, „misschien kun je 't em ljater wel es vertellen". Als ze nou maar niet zo stom is om de zaak aan de grote klok te hangen", fêi Kees bekommerd tot Geert, die aast hem marcheerde, want arrest of ^een arrest, dienst doen moest je, wat ^volgens Kees wel de grootste onbillijk heid was. i „Tja, als haar lief geweten gaat spre ken", grijnsde Geert, „dan valt ze de Stip te voet en zegt: vader, ik, ik ben de schuldige, en in het gevang zucht een onschuldige". „Ze maakt het alleen maar erger als ze doorslaat", tobde Kees. „Geert, je moet haar een seintje geven". „Welja, hoe wou je dat doen? Met de seinlamp? Of met de vlag?" „Haha, je blijft lachen", gromde Kees zonder vreugde. „Nee, je speelt haar een briefje in handen". „En hoe wou je dat ik dat deed?" „Daar ben jij link genoeg voor", prees Kees diplomatiek. „Moet ik bij de Stip aanbellen7 Mag 'k effe uw dochter spreken? Ik heb hier een schrijven voor haar van de dienst plichtig soldaat Bot C. De Stip zou me levend verscheuren". „Op de stoep voor z'n huis", knikte Kees. „Ja, als je nou zo'n stomme ezel bent, dat je daar niks anders op weet, dan snap ik niet dat jij ooit door de keuring gekomen bent vent". „Of dat ik geen zurzant geworden ben" grinnikte Geert. „Nou weet je wat, ik zal met Sjoerd overleggen. Twee zijn knapper dan één. Wanneer komt dat briefje?" „Dat heb ik al in m'n zak. Ik ben ge wend vooruit te denken, weet je". „Ik wil dat u dit publiceert, zodat de heren Nortier en De Jong in ieder geval niet kunnen zeggen dat zij niet tijdig zijn gewaarschuwd. Als het tweetal straks voor de rally naar Texel komt, zal het met de eerstvolgende boot weer worden afgevoerd maar dan in een am bulance en met gebroken benen en rib ben". Dit dreigement werd ons vrijdag avond om negen uur telefonisch gedic teerd door iemand die zijn naam niet wilde noemen. Wel bleek uit het ge sprek wat wij met hem hadden, dat hij in Westfriesland woont en dat hij zijn informaties over de rally had opgedaan uit „een van de Noordhollandse dagbla den". De man, die niet de indruk wek te een grappenmaker te zijn, toonde zich geëmotioneerd en verbeten. Hij zei regelmatig als vakantieganger op het eiland te vertoeven en het absoluut niet te dulden dat Texel voor een rally zou worden misbruikt. „Ik begrijp niet hoe de burgemeester voor zoiets toestemming kan hebben ge geven. Natuurlijk heeft hij zich door die lui laten ompraten, nog voordat ie mand anders de gelegenheid had gehad zijn oordeel over de rally te geven. Hij zal daar achteraf zeker spijt van heb ben, maar kan niet meer terug. Laten ze op Texel toch begrijpen dat ze het te doen hebben met zeer geslepen zaken lieden, waarvoor alleen centen belang rijk zijn. Dat organiseren van die rally is een bedrijf waarmee miljoenen om gaan. De hele opzet is niets anders dan dat die ouwe Piet Nortier die bekend heid geniet om zijn tulpenrally de jonge Bob de Jong in het zadel helpt. Ze zijn met een nieuw idee op rally-gebied ge komen en dat moet er koste wat het kost worden doorgedrukt, logisch want elders in het land is zoiets niet mogelijk en er hangen kapitalen vanaf. Maar wij zeggen: handen af van Texel. En dat wij dat menen zullen ze merken als die ral ly toch doorgaat. Wij zijn tegen geweld, maar als we met een beetje geweld het veel ergere geweld van die rally kunnen voorkomen, zullen we dat niet laten". De man die zei dat hij met enkele an deren „een soort aktiegroepje" had ge vormd, belde een half uur later nog maals op voor een korrektie. Hij had niet gesuggereerd willen hebben dat de heer Nortier zo'n misdadig individu is, maar kon het niet begrijpen dat een man van die leeftijd zich voor dergelij ke praktijken leent. MEDEDELINGEN VAN B EN VV Door middel van een huis-aan-huis bestelling is bij iedereen een aangifte biljet voor de toeristenbelasting 1971 bezorgd. Gevraagd is, het biljet na in vulling en ondertekening vóór 15 janu ari 1972 op het raadhuis in te leveren. Lang niet iedereen heeft aan deze verplichting voldaan. Daarom wordt er met klem op aangedrongen, het inge vulde formulier nu per omgaande terug te bezorgen. Mogen we er op rekenen, dat u hier aan uw medewerking verleent? Bij voorbaat hartelijk dank. „Als je nou ook effe vooruitgedacht had, hoe ik dat klaar moet spelen, jij met je meesterbrein. Briefjes schrijven is geen kunst, briefjes bezorgen, aan de dochter van de Stip, dat is vijfde ko- lonnewerk". „Geert, ik blijf je eeuwig dankbaar". „Ik heb liever een vulkoek", zei Geert materialistisch. „Mag ik het eerst lezen? Ik moet toch weten wat ik be zorg? Er kunnen wel staatsgeheimen in staan. Net als die vent uit die film die dacht dat hij alleen maar een doos bon bons. „Je zou 't gerust mogen lezen", zei Kees kwaad, „want d'r staat geen ver keerd woord in", „Ook geen goed woord?" Maar Geert zag dat Kees er echt over in zat, en be loofde zonder meer, middelen en wegen te zullen vinden om de schone Ruth de boodschap te overhandigen van de jon geman, die voor haar acht dagen ver zwaard opknapte. Met Sjoerd Koopman overlegde hij het plan de campagne, en Sjoerd bracht uitkomst. !„Ze gaat vanavond met de bus van zeven naar de stad, ze heeft tweemaal in de week cursus. Jij stapt in en geeft het haar". „Loop ik dan even vies in de gaten? En dan moet ik helemaal naar de stad ■rijden zeker?" „Welnee, moet je horen". Sjoerd had een plan. Die avond stapte Ruth met een be kommerd gezicht in de bus. Ze had nog steeds geen vrede met 't geval. De ge dachte aan de hoffelijke redder, die daar voor haar zat te brommen, liet haar geen rust. Bij de volgende halte zag ze een reus De komende week (van vrijdag tot en met woensdagavond 8 uur) in het City theater de Nederlandse speelfilm „Wat zien ik" naar de inmiddels „stukgele zen boeken „Haar van boven" en „Wat zien ik" van Albert Mol. De film is een revue uit „het leven" gegrepen verha len, die de schrijver hoorde van de Amsterdamse prostitué Blonde Greet. Blonde Greet is in wezen een goedhar tig type, een beetje lui en onverschillig, maar zij bezit een ijzersterk humeur en een onverwoestbare humor, waardoor zij het oudste beroep ter wereld met plezier uitoefent. Gesprekken met Blonde Greet leverden Albert Mol de meest verrassende verhalen op, want zij is het type, dat de meer ongewone klanten trekt Bijvoorbeeld een recht streeks van 't vliegveld binnenstuiven de man, die lange tijd in de ontwikke lingshulp heeft gewerkt, waar de enige vrouw mijlen in de omtrek een non bleek te zijn. Of de „Wat zien ik"-klant (Henk Molenberg), die met een wit schortje voor en hoge pumps aan door Greets appartement scharrelt om stof af te nemen en hierbij bij tijd en wijle een flinke mep met de mattenklopper wil krijgen. Een heel ander „tiep" is de man, die Blonde Greet aanduidt als „Mombakkes" (Ton Lensink). Deze klant schijnt er plezier in te hebben, als Blonde Greet hem in een spookach tig verlichte kamer met afzichtelijke maskers komt besluipen. Tussen de „werkzaamheden" door moet Greet af en toe handelend optreden tegen de pooier van haar vriendin „Haar van bo ven". Niet alle klanten zorgen voor leu ke en vermakelijke gebeurtenissen. De „haanklant", voor wie Greet en Haar van boven zich met kippenveren uitdos sen, wordt bijvoorbeeld de deur uitge zet als de dames niet kakelen maar pie pen waardoor de man in woede uit barst. De verhouding tussen haar vrien din en diens pooier wordt Greet lang zamerhand te bar. Zij besluit Haar van boven via een huwelijksbureau aan een man te heLpen. Na enkele mislukte ont moetingen is de uitverkorene gevonden en een uitbundig bruiloftsfeest volgt. Het wordt een opzienbarend gebeuren, onder meer door het feestlied van de meisjes uit de rosse buurt op het stad huis. Het zou te ver voeren, alle beleve nissen uit de film te beschrijven. De rol van Blonde Greet wordt op fantastische wijze vertolkt door Ronny Bierman en Sylvia de Leur speelt Haar van boven. In de overige rollen spelen vrijwel alle maal Nederlandse akteurs en aktrices waaronder Piet Römer, Jules Hamel, Trudy Labij, Carry Tefsen en Dini de Neef. „Wat zien ik" is toegankelijk voor personen van 14 jaar en ouder. Zondagmiddag (3 uur) een komische film met Norman Wisdom. „De vierkan te rekruut" toont de perikelen van Nor man Wisdom tijdens zijn verblijf in het leger. Een luchtig verhaal, geschikt voor alle leeftijden. Geboren Wobbe, zv. Johannes A. M. Visser en Theresia M. Smit; Kerstin, dv. Fetze T. P. D. de Haan en Agnes A. Rezel; Anna Wilhelmina, dv. Robert Dapper en Maria A. Maas; Marit, dv. Pieter Speets en Maria T Commandeur; Pieter Thomas, zv. Willem J. Dogger en Maria J. W. Dukers. Ondertrouwd: Hendrik J. van Leeu wen en Tijtje de Wal; Petrus A. van Sweeden en Helena J. van der Star. Overleden; Aris Eelman, oud 83 jaar, wonende te Den Burg. van een soldaat instappen, en ze hoefde geen twee keer te kijken om hem te •herkennen als de man die toen, bij „De Rustende Jager", stilzwijgend maar dreigend het Haagse trio de aftocht had doen blazen. Hij ging schuin achter haar zitten, de bus reed door. De con ducteur naderde met z'n kaartenbak. „Meidoornplein", riep de bestuurder. „Goeie genade!" riep Geert, „zit ik effe verkeerd, 'k Mot de andere kant op!" Hij hees zich overeind, drukte op de stopknop alsof hij door de wand heen moest, en beende door de zwaaiende bus. Ruth lachte om die kouwe drukte, maar meteen viel er iets wits in haar schoot. Ze hoorde de reus grappen te gen de bestuurder, die hem adviseerde es naar de oogarts te gaan. Toen stond hij op het trottoir. Ruth had het begre pen. Ze stak haar hand op, zag hem grijnzen. En ze voelde zich een echte samenzweerster. Opeens was haar stemming stukken beter en ze glimlach te vriendelijk, toen ze de conducteur haar kaart liet zien. Toen de kaartenman veilig verderop was. opende ze het briefje. „Geachte mejuffrouw", mensen nog toen, wat bleef hij in de vorm, „praat nergens over. Het helpt nie mand. Ik heb er graag acht dagen voor over, dat ik u van dienst heb kunnen zijn Kees Bot". Haar ogen lachten. Dat was nu nog eens onvervalste rid- derromantiek! Daar zat een jong soldaat met vreug de acht dagen te brommen cm haar. Na afloop van de cursus ze had nog ruim twintig minuten voor de bus ging dook ze in de stationswachtkamer, scheurde een blaadje uit haar schrift en bedelde bij de kelner om een envelop. Alles goed en wel, maar een levenste- (archieffoto 1937) In alle stilte heeft dinsdag j.l. de cre matie plaatsgehad van ds Alb Vis, emeritus predikant van de Algemene Doopsgezinde Sociëteit. Hij was vrijdag 14 januari op 77-jarige leeftijd plotse ling overleden in zijn woning te Bever wijk. Dr. Vis was van 1925 tot 1939 werkzaam op Texel. Albert Vis werd op 9 september 1894 geboren te Beemster. Na zijn vooroplei ding studeerde hij aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam, waar hij in 1917 zijn kandidaats- en in 1932 zijn doctoraal examen theologie aflegde. Op 6 november 1936 promoveerde hij op het proefschrift „Messianic Psalm-quo- tations in the New Testament" tot doc tor in de godsgeleerdheid. Verder stu deerde hij nog enige tijd aan het Doops gezind Seminarium te Amsterdam. Nadat de heer Vis in juni 1919 was aangesteld tot proponent bij de Algeme ne Doopsgezinde Sociëteit werd hij op 2 november van datzelfde jaar door zijn vader bevestigd als predikant van de doopsgezinde gemeente van Witmarsum die zijn vader van 1890 tot 1891 ook een jaar had gediend. Eind november 1922 verwisselde de thans overledene deze gemeente met die van Heerenveen, van waar hij ongeveer drie jaar later in 1925 naar die van Den Burg vertrok. Tenslotte diende ds. Vis van september 1939 tot 1 september 1961, toen hem na bijna 42 volbrachte dienstjaren op bijna 67-jarige leeftijd emeritaat werd ver leend, nog 22 jaar de doopsgezinde ge meente van Beverwijk. Na zijn emeritaat bleef ds. Vis te Beverwijk wonen en is hij nog vele jaren werkzaam geweest als predikant voorganger van de afde ling Badhoevedorp van de Nederlandse Protestanten Bond. Ds. Vis heeft in de loop der jaren vele bestuursfunkties vervuld en zitting ge had in verschillende colleges en com missies. Zo was hij o.a. vele jaren be stuurder van de Algemene Doopsgezin de Sociëteit; meer dan 25 jaar bestuurs lid en vele jaren voorzitter van het doopsgezind Broederschapshuis te Schoorl en vele jaren bestuurslid van de Noordhollandse commissie voor doopsgezinde gemeentedagen. Tijdens zijn ambtsbediening als predikant van de doopsgezinde gemeente van Den Burg op Texel was ds. Vis o.a. voorzit ter van het Nutsdepartement Texel en voorzitter van de schoolcommissie. SCHIETOEFENINGEN Ligging schietterrein C 52W52,5'N - 44"42,8'E. In het tijdvak van 1 tot en met 29 februari 1972 zullen, op werkda gen van 8.00 - 18.00 uur, van bovenge noemd terrein schietoefeningen worden gehouden met lichte luchtdoelartillerie. ken zou hij van haar hebben. Dat had •hij op z'n minst verdiend. Wat zou ze er boven zetten? Geachte heer? Paste goed bij de geachte mejuffrouw. Nee, besloot ze. Ze zou niet zo nuffig doen. Beste Kees? Te amicaal. Gewoon Kees? Opeens schoot haar wat te binnen. „Dappere ridder", schreef ze, „de jonkvrouw leeft met je mee in de duis tere kerker". Ze wist dat het èn met de kerker, èn met de duisternis nogal los liep. „Ik zou de zaak graag ophelderen maar ik vrees dat het je niet helpen zou. Dus tors ik mijn schuldig geweten maar verder. Sterkte en zeer bedankt". Ze bedacht zich even. „En de groeten aan je vrind met de kolenschoppen. R.A.". Gauw een postzegel uit de automaat, en net stak ze de brief in de bus toen de autobus om de hoek kwam. Met een opgelucht hart stapte ze in. „Post voor Bot", zei de korporaal en lede een neutraal uitziende envelop voor Kees neer. Het handschrift was hem onbekend, maar hij had een hoop^ vol vermoeden. Zijn gezicht straalde» toen hij het korte briefje las. „Dappere ridder!" dat zou je door zo'n meisje gezegd, nee, geschreveni worden! „Je wordt bedankt", zei hij tot Geert, „ik heb een briefje van haar gehad". „Ja", zei de reus, „ze had me wel ge zien en -het gesnapt ook. Je had dat snuitje moeten zien toen ze me aankeek vanuit de bus. Ze zwaaide nog tegen me. Als je 't mij vraagt, was ze tegen mij hartelijker dan ze tegen jou ooit ge weest is. Stoere kracht maakt altijd in druk op vrouwen hè? Ik heb er een he kel aan om onder je duiven te schieten, maar als het hart spreekt, jongen. (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 9