|ollege moest voorstel tot hogere VVV-subsidie terugnemen Moet de VVV tering naar de nering zetten? Plattelandsvrouwen zagen terug op verenigingsjaar victd wilde geen koppeling met hogere toeristenbelasting Jaarvergadering in „De Hoop" Een bank die iedere spaarder iels le bieden heeft K NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK SPORTPROGRAMMA Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 28 januari 1972 gemeenteraad is dinsdagavond niet »rd gegaan met het voorstel van W. om het bestaande subsidiesy- in| ten behoeve van de VVV Texel bouwen. Het bestaande systeem iet in een uitkering van 50°/o van ipitaalslasten van het kantoorge- tc Den Burg en 20°/o van de lid- ichapsgelden. Voorgesteld was om k 40% van het jaarsalaris van de teur en 25% van de kapitaalslas- an de kantoren te De Cocksdorp en oog voor rekening van de gemeen- £6 nemen. Als gevolg van beide maat- en zou voor de VVV een jaarlijks Ml atje zijn ontstaan van ƒ17.517, zou overigens nog lang niet vol- Dfce zijn om de tekorten bij de VVV kkcn; ook aan een contributiever- g zou niet te ontkomen zijn. Tegen oorstel tot uitbouw van het sub- lysteem had de raad op zichzelf bezwaar, maar wel tegen de wijze op B. en W. deze uitgavenpost wil lekken. Het college wilde dit nl. door de toeristenbelasting (nu een tje per persoon per nacht) met in- van 1973 te verhogen. De meeste leden waren van mening dat men met het subsidicvoorstel akkoord zich automatisch zou binden deze toekomstige verhoging. Dit verwerpelijk geacht. n wilde het voorstel van B. en W. lanvaarden, maar de kwestie van if entuele verhoging van toeristenbe- g daarvan los zien. Dat was echter nogelijk want B. en W. wilde geen voorstellen zonder dekkings- elen aan te wijzen. Zodat het voor- verd teruggenomen. Mogelijk komt gfn een volgende vergadering op- aan de orde en zal een dekking r^fen voorgesteld die voor de raad aanvaardbaar is. Burgemeester iger toonde zich daaromtrent niet )timistisch. „Ik weet niet of van Uil itstel afstel komt". VW-bestuur verzocht de ge- te om extra steun naar aanleiding iet feit dat de herziene begroting het boekjaar 1971-'72 een tekort jont van ƒ47.675,voornamelijk ievolg van de sterke stijging van t^rsoneelslasten terwijl ook de alge- kosten en de propagandakosten grijk zijn toegenomen. Blijkens de entebegroting 1972 is voor subsidie Ie VVV ƒ29.850,geraamd. Illllf Contributie reeds verdubbeld de herziene VW-begroting komt voren dat aan ledencontributies "llfi >edrag van ƒ130.000,is geraamd. T aart 1971 werd de basiscontributie '^ïbbeld terwijl de bijdragen van enstanders zeer aanzienlijk werden >ogd, in enkele gevallen tot 600%. pbrengst van deze maatregelen be- J totaal ƒ50.000,B. en W. vonden et niet billijk zou zijn de basiscon- Êj tie en de middenstandsbijdragen ïuw rigoreus te verhogen, hetgeen ;ende dat van de totaal geraamde contributies (ƒ130.000,slechts >edrag van ƒ80.000,voor verdere iging in aanmerking kon komen, having van het bestaande subsi- steem zou inhouden dat door de ze» 5/6 gedeelte van het begrotings- t van ƒ47.675— 39.729,— dient orden opgebracht, omdat de ge- I te 20% van de contributies subsi- t B. en W. constateerden dat het L igelijk is voor de VVV dit bedrag R middel van contributieverhoging de leden te winhen. In verband de belangrijke plaats die de VW 1 inneemt en het waardevolle werk ioor de vereniging in het belang le gehele gemeenschap wordt ver meenden B. en W. dat er alle aan- ig was om het bestaande subsidie- LANDBOUW EN VEETEELT- ALGEMENE VERGADERING BEDRIJFSVERENIGING sedert jaren wordt in de laatste jr i van januari of de eerste dagen februari de algemene vergadering 1 ™de Vereniging voor Bedrijfsvoor- g gehouden. Ook nu. Op woensdag •ruari zal deze hoogtijdag voor de liging weer worden gehouden. prijzen ons gelukkig, dat de be- •telling voor deze dag tot nu toe goed is. Hoewel het aantal bezoe- de laatste jaren mogelijk iets is lomen ligt dit toch nog altijd in de t van honderd. is alle reden voor om te verwach- dat ook dit jaar de belangstelling goed zal zijn. We denken hierbij d aan het .programma voor de mid- ergadering. Zoals we al eerder k en verteld zal de heer Ir. J. Zijlstra, I ïlent voor de veehouderij te Alk- I een inleiding houden over de ont- eling van de veehouderijbedrijven, (bij zal het vooral gaan over de of we bij het vraagstuk van de ktieverhoging ook moeten gaan jn naar de rundveehouderij in de tigde Staten. De heer Ir. Zijlstra kort geleden nl. een studiereis ge- t naar de Verenigde Staten, de morgenvergadering, die om 10 begint zullen de normale agenda- •n als verslagen van de secretaris e bedrijfsvoorlichters aan de orde ?n. Meewerkende zoons en belang- nd personeel zijn ook welkom. systeem uit te bouwen, zoals in het be gin van dit artikel omschreven. Belangrijk openbaar werk Het voor rekening van de gemeente van 40% van het jaarsalaris van de di- rekteur werd door B en W als volgt ge motiveerd. „Wij menen dat door de di- rekteur van de WV Texel een belang rijk stuk openbaar werk wordt verricht, waardoor een deel van diens salaris plus sociale lasten kan worden be schouwd als in het algemeen belang te zijn gedaan. Op grond daarvan kan het billijk genoemd worden een subsidie in de vorm van een bepaald percentage van de salariskosten, waarbij wij het sa laris behorend bij de rang van hoofd commies ter secretarie als maximum zouden willen beschouwen, toe te ken nen. Een percentage van 40% komt ons redelijk voor. Deze wijze van subsi diëren biedt de vereniging het voordeel dat de inkomsten met de uitgaven als gevolg van de algemene jaarlijkse loon- ronden, automatisch omhoog gaan". Door de verhoogde subsidie zou het nadelig saldo op de WV-begroting zijn teruggebracht tot ƒ30.158,5/6 deel van dit bedrag zou in de vorm van con tributie van de leden moeten worden geïnd, een bedrag dus van ƒ25.131,66. Direkteur J. W. Dekker had B. en W. laten weten dat het de bedoeling is een verhoging van de daarvoor in aanmer king komende contributies door te voe ren. Deze verhoging zou ƒ28.000,op brengen, ruim voldoende om de in dit boekjaar nog te verwachten prijsstijgin gen ook op te vangen. Door het voorlo pig uitblijven van de goedkeuring van de raad is de VW Texel nu wel in een bijzonder hachelijke positie geraakt. Voorschot Hoe ernstig de financiële nood is waarin de WV Texel verkeert blijkt uit het feit dat aan de leden is verzocht alvast een voorschot op de contributie te betalen. De nota ging vergezeld van de volgende brief: „In verband met sterk gestegen kos ten in het afgelopen jaar en de te ver wachten kostenstijgingen in het lopende jaar als gevolg van de loon- en prijs ontwikkelingen, is aan een wijziging van de kontributie niet te ontkomen. Daar wij over onvoldoende gegevens beschikken om op korte termijn met voorstellen terzake te komen en wij dringend geld nodig hebben ter voldoe ning van verplichtingen voor het lopen de boekjaar, zenden wij u bijgaand een voorschotnota, met een bedrag ongeveer gelijk aan het bedrag, dat u over het boekjaar 1970-'71 aan kontributie ver schuldigd was. Wij zouden het zeer op prijs stellen indien u deze nota zo spoe dig mogelijk aan ons zoudt willen vol doen". Bezwaar tegen koppeling Alle sprekers maakten dinsdagavond bezwaar tegen de voorgestelde „Koppe ling" tussen subsidie en verhoging toe ristenbelasting. Dhr. J. Westdorp vroeg (Pakt) waarom B. en W. er de voorkeur aan gaven een subsidie te verstrekken door een deel van het direkteurssalaris en een deel van de kapitaalslasten van de gebouwen te betalen. Waarom niet het percentage subsidie van de lidmaat schapsgelden verhoogd? Mr. Sprenger legde uit dat dan geen sprake is van een vast bedrag waarop men ieder jaar kan rekenen. Een subsidie die afhankelijk is van de contributies, dus van het le denbestand en de bereidheid van de le den om een bepaald contributiebedrag te betalen is voor de direktie frustre rend. Het streven was erop gericht de VW een wat vastere financiële basis te geven. De heer L. J. Weijdt (Texels Belang) wees erop dat een toekomstige verho ging van de toeristenbelasting niet al leen door de raad moet worden goedge keurd. Er zijn inzake „het kwartje" ook afspraken met de andere waddeneilan den. Om deze twee redenen was het volgens hem onzeker of tot verhoging van de toeristenbelasting kon worden overgegaan; derhalve kon er nu zeker niet op worden vooruitgelopen. Was de WV maar een publiekrechte lijk orgaan", verzuchtte de heer C. Koorn i(CHU). „Dan zou het veel een voudiger zijn om het geld te verschaf fen dat voor haar werk nodig is". Eeuwige kosten Mej. A. G. Luijsterburg (CHU) liet zich geïrriteerd uit over het financiële beleid van de WV. „De WV hoort niet méér uit te geven dan er inkomsten zijn. Het moet uit zijn met die eeuwige tekorten. Laten we de oplossing van het probleem maar eens in die richting zoeken, 't Betekent misschien dat er een instructiereisje naar Duitsland minder gemaakt moet worden....". Westdorp: „Niet insinueren!" De heer P. Smit (KVP) bleek het met mej. Luijsterburg eens te zijn. „De VVV is tenslotte een voortvloeisel van de vreemdelingenindustrie. In een zaak is het goed gebruik om de uitgaven naar de inkomsten te richten. Er is sprake van enorme kostenverhogingen ten be hoeve van personeel en propaganda. Laat de VW streven naar beperking". De heer Smit vond het ook onjuist om een verhoogde toeristenbelasting te be stemmen voor VW-subsidie. Die toeris tenbelasting, zo redeneerde hij, wordt door de gastheer geïncasseerd van de gast en aan de gemeente afgedragen. De gemeente hoeft daarbij niet als tussen persoon te fungeren. De exploitanten kunnen de VVV zelf beter rechtstreeks steunen. Mr. Sprenger constateerde dat voor de meeste raadsleden de „koppeling" een onverteerbare zaak is. Toch moes ten B. en W. eraan vast houden omdat G.S. anders de subsidieverhoging niet zouden goedkeuren. Mr. Sprenger was ervan overtuigd dat de VVV-leden hun vereniging maximaal steunen, zeker in vergelijking met andere plaatsen. Maar er is nu eenmaal nog meer geld nodig en dat kan niet allemaal van de leden worden verlangd. De heer Zuide- wind (WD) meende dat er geen andere oplossing was dan het voorstel terug verwijzen naar B. en W. Over verho ging van de toeristenbelasting kan eerst worden beslist na overleg met het be drijfsleven; in het verleden is dit zo af gesproken. De andere raadsleden waren het daarmee eens, hoewel men het be roerd vond voor de VW. De heer M. Bakker (Texels Belang) zei zich met te kunnen voorstellen dat de VW het toejuicht dat een hogere subsidie wordt mogelijk gemaakt door verhoging van toeristenbelasting. „De VVV was toch altijd tegen toeristenbe lasting. Ze halen nu wel het paard van Troje binnen". DE COCKSDORP Ruim de helft van de momenteel 90 leden tellende afdeling van de Plattelandsvrouwen voor De Cocksdorp-Eierland was maan dagavond aanwezig op de jaarvergade ring in hotel „De Hoop". Na een geza menlijk openingslied gaf secretaresse, mevrouw Dros-Schuitenmaker een ge detailleerd verslag van het afgelopen verenigingsjaar. De meeste aktiviteiten konden geslaagd genoemd worden. In het bijzonder de demonstratie-avond glasblazen, verzorgd door de heer Van Koperen uit Alkmaar en de advents- maaltijd waren hoogtepunten, waar nog vaak en met genoegen aan kan worden teruggedacht. Een succesvolle onderne ming was ook de bazaar t.b.v. de nieu we kleuterschool voor De Cocksdorp, die ruim ƒ1800,opbracht. Voor cur sussen is de belangstelling de laatste ja ren, evenals bij andere vrouwenvereni gingen sterk verminderd. Een redelijk goede deelname was er voor het bloem schikken en de cursus reparatie. Het enthousiasme voor andere cursussen is echter over geheel Texel zo sterk verminderd, dat men zich over op dit gebied te ondernemen stappen nog wil beraden. Omdat voor de, uit 4 lessen bestaande, cursus „Woord en Weder woord" van mevrouw Van Zoelen tot nu toe altijd veel deelnemers werden genoteerd, informeerde de voorzitster, mevrouw G. Witte-Ran of er onder de aanwezigen nog waren, die hiervoor voelden. De lessen zullen tussen dinsdag 15 februari en 7 maart a.s. worden ge houden. Slechts een viertal dames was geïnteresseerd, zodat hiervan moest worden afgezien. Leeskring Ook werd melding gemaakt van de mogelijkheid in het komend voorjaar een cursus bij te wonen voor discussie leidster voor een zg. leeskring. Van de Afdeling Commissie Kunstzinnige vor ming was een schrijven ontvangen, waarin voorgesteld werd, in de afdeling De Cocksdorp-Eierland één of meer van deze leeskringen te formeren. Een lees kring bestaat uit 6 tot 12 personen, die allen eenzelfde boek lezen en hierover naderhand een bespreking houden. In Den Burg bestaat reeds een dergelijke leeskring. Het gebruikelijke financiële verslag van penningmeesteresse mevrouw Van der Beek-de Roo leverde weinig moei lijkheden op. Om enig inzicht in de gang van zaken te verschaffen, had zij de leden een stencil van het kas-over- zicht over 1971 toegezonden. Het jaar kon worden afgesloten met een positief saldo van ƒ150,70 waarbij is opgeteld een gift van 25,van de Holl. Mij. van Landbouw en ƒ30,van de kerkraad. Grote uitgave-posten waren naast de halfjaarlijkse afdracht aan het provin ciaal bestuur (ad. 352,50) de jaarver gadering 1971 ƒ128,50 en de kerstavond en -middag (ook voor de bejaarden), waarvoor ƒ531,89 stond genoteerd. De inkomsten werden voor het belangrijk ste deel bepaald door de contributie, waarvoor in het 1ste halfjaar ƒ752, en in het 2de halfjaar ƒ728,werd ont vangen. Voorts kwam nog ƒ181,75 bin nen aan e eninterne verloting en ƒ194,65 voor oud papier. Dit oud papier wordt verzameld door slager W. Ran. Als blijk van dank voor het vele werk dat hieraan verbonden is, werd hem via zijn vrouw een fraai boeket bloemen aangeboden. Aftredende bestuursleden Een bos bloemen kregen ook de» da mes F. Roeper-van Egmond en B. Dros- Schuitenmaker, die uit het bestuur tra den en zich niet herkiesbaar stelden na een zittingsperiode van resp. 6 en 7 jaar. Beiden werden uitvoerig toegesproken door de voorzitster en ex-bestuurslid mevrouw M. de Graaf. De voorzitster vertelde zonder spijt afscheid van beide bestuursleden te nemen, omdat zij na zo lang en zo goed hun taak te hebben vervuld het werk nu maar eens aan anderen moesten overlaten. Beiden ont vingen naast bloemen en vele woorden van lof een aardig presentje. De vacan te plaatsen aan de bestuurstafel zijn in genomen door de dames Huitema-Vos en Moens-Dijkshoorn die met resp. 41 en 30 van de 50 uitgebrachte stemmen werden gekozen. De aftredende leden brachten een op rijm gezet dankwoord ten gehore, waarin uitvoerig aandacht werd besteed aan tal van zaken in de Plattelandsvrouwenvereniging. Verloting Gedurende de avond werd een verlo ting gehouden van enkele tientallen kleine prijsjes. De opbrengst, rond de ƒ140,dient ter versterking van de kas. Tenslotte werd nog meegedeeld, dat men voornemens is, dit jaar weer een reisje te maken. Een reisdoel is nog niet vastgesteld. De commissie, bestaande uit de dames Moonen, Wijsman en Dijkshoorn, houdt zich voor suggesties aanbevolen. Vorig jaar werd een be zoek gebracht aan het kasteel De Haar en de Bakkersvakschool. De eerstvolgende bijeenkomst van de Plattelandsvrouwen afdeling De Cocks dorp-Eierland is vastgesteld op 23 fe bruari. Dan zal de heer M. Mantje van Staatsbosbeheer in hotel „De Hoop" een dialezing geven. VVV-BIJEENKOMST UITGESTELD DEN HOORN In verband met ziek te van direkteur J. W. Dekker is de VVV-contactbijeenkomst die vrijdag avond (heden) zou worden gehouden in „Loodsmanswelvaren" te Den Hoorn tot nader bericht uitgesteld. ZATERDAG 29 JANUARI 1972 Afdeling Noordholland Oosterend (Z)-SDOB, 14.30 uur ZONDAG 30 JANUARI 1972 4de klasse B KNVB Flevo-Texel, 14.00 uur (vertrek boot 12.00 uur) Afdeling Noordholland Hugo Boys-Oosterend, 14.30 uur (vertrek boot 12.00 uur) VADA-Tex. Boys, 14.00 uur ZDH-Hauwert, 14.30 uur De Koog-Conzelo, 14.30 uur WBSV-Cocksdorp, 14.00 uur (vertrek boot 12.00 uur) Texel 2-Schagen 2, 14.30 uur Zeemacht 2-Texel 3, 10.00 uur SAMEN REIZEN Oosterend en Cocksdorp. MEDEDELINGEN S.V. Texel Het eerste gaat uit naar Flevo, altijd een lastige tegenstander. Thuis werd met 10 verloren, er is dus nog wat goed te maken. Het tweede zal het erg zwaar krijgen, thuis tegen het sterke Schagen 2, met aller inzet zit er toch een puntje in. Texel 3 moet 's morgens in de vroegte uit tegen Zeemacht 2, de a.s. kampioe nen, een wel zeer moeilijke opgaaf. Volgende week zaterdag en zondag wordt weer met een volledig program ma gestart. ZJO.H. Zondag zal het eerste van ZDH thuis de strijd moeten aanbinden tegen koplo per Hauwert. Uit werd deze tegenstan der met 32 verslagen door 2 doelpun ten in de beginfase en kort voor tijd met het winnende doelpunt. ZDH stond toen voortdurend met de rug tegen de muur. In de laatste wedstrijden tegen zwakkere tegenstanders maakte ZDH veel doelpunten. In de laatste wedstrijd, thuis tegen SW, zelfs 6, waardoor de club in het bezit kwam van een bal, be schikbaar gesteld door het Noordhol lands Dagblad aan het standaardelftal dat zondags de meeste doelpunten maakt, in de afdeling Noordholland. Tegen Hauwert zal de voorhoede het wel moeilijk krijgen, terwijl ook de ver dediging onder zware druk zal komen te staan. Alleen als er gewonnen wordt zit er nog een kans in om kampioen te worden. Pak deze kans dan ook met beide handen aan, en zorg voor een ple zierige middag. De wedstrijd begint om 14.30 uur en staat o.l.v. de heer Mud. Zondagochtend, aanvang half twaalf, spelen ZDH 2 en ZDI^L 3 een oefenwed strijd tegen elkaar. De P. Tex. Boys Zondag a.s. gaat het eerste naar Ven huizen. Vertrek boot 12 00 uur, met ei gen auto's. De positie van tegenstander VADA op de ranglijst (onderste plaats) zal niet erg inspireren tot een grote prestatie. We vertrouwen er echter op dat ze niet ondersahat worden en dat de Boys alles op alles zullen zetten om een goede overwinning te bewerkstelli gen. Volgende week gaan we weer op be zoek bij een van de koplopers nl. Apol lo '68. We hebben daar nog wat goed te maken. Voor het tweede a.s. zondag een oe fenwedstrijd tegen Oosterend 2. Om half drie op het Boys-veld. In het weekend van 5 en 6 februari weer een volledig programma, dus ook de jeugd. S.V. Oosterend Zaterdag spelen de senioren om half drie thuis tegen SDOB, waartegen ge wonnen moet worden, wil men tenmin ste de kleine kans op het kampioen schap behouden. Geef je dus voor de volle honderd procent, en probeer er een zege uit te slepen. Scheidsrechter is de heer W. F. Jansma. Zondag speelt het eerste uit om half drie in Heerhugowaard tegen Hugo Boys, dat gezien de positie op de rang lijst weer een zware kluif wordt voor jullie. Thuis werd het een gelijk spel, waarom zou dit nu niet kunnen, dus daar houden we ihet dan maar op. Boot 12 uur. Scheidsrechter is de heer J. J. Kramer. Verder speelt het tweede vriend schappelijk tegen Tex. Boys 2, dit om er weer een beetje in te komen, want vol gende week begint ook het tweede weer volledig te draaien. P.K. S.V. De Koog Zondag speelt De Koog 1 een thuis wedstrijd tegen het zeer sterke Conzelo. Na het succes tegen DESS heeft De Koog wat meer zelfvertrouwen gekre gen. Toch kon Conzelo wel eens te sterk blijken, maar geef de punten niet ca deau! Met ingang van volgende week is de winterstop afgelopen, en begint de com petitie weer volop te draaien. Tenzij de weersomstandigheden tot verlenging van de winterstop nopen. SVC HOUDT JAARVERGADERING DE COCKSDORP Maandagavond a.s. houdt de sportvereniging De Cocks dorp de jaarvergadering in hotel Kik kert. Begonnen wordt om 20.00 uur.

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 5