Strijd om gelijke tarieven kan losbranden (i Freek en Bram deden het uitstekend Ernstige storing in aardgasvoorziening )nderhandelingen met provincie ijn al ingeleid Gemeente klaagde bij Gasunie Raad ongerust over gevolgen van hogere bouwkosten FILMNIEUWS Chaotisch, wonderlijk en amusant „Neerlands Hoop" trad op voor volle De Koning-hal udl jop old Joals te verwachten was is de ge- WM^ntcraad, zij het met gevoelens van ♦Jvel, akkoord gegaan met het voor van B. en W. om het krediet voor [jouw van de elektriciteits- en water- iek van 18,8 tot 30 miljoen te ver- |en. Algemeen waren de raadsleden mening dat zij met de rug tegen de [ir stonde». Al direkt na de opdracht Tebhin eind 1969 was gebleken dat projekt aanmerkelijk duurder zou •den. Maar men zweeg, ook tijdens jaar vertraging dat zich als gevolg de bezwaren tegen de bouwplaats iflrdeed. Verder waren meerdere dsleden niet erg gerust over de ge- ld\fcen die deze hogere investering voor tarieven zouden hebben. Nog altijd ;en de Texelaars niet waaraan zij zijn. De suggestie om het hogere diet niet toe te staan, alvorens meer end is over de tarieven werd op igend advies van Mr. Sprenger ech- niet opgevolgd. Uitstel van de be ing zou tot bouwv^rtraging leiden dat zou wel het laatste zijn waarmee del belang van Texel zou zijn gediend, nijl ip het laatste moment (de betreffen- jbrief was per koerier van Haarlem Texel gebracht) hadden Gedepu- de Staten laten weten het met de |rgestelde kredietverhoging eens te Zij vonden de nieuwe raming in de leven omstandigheden verantwoord. j>r B. en W. was dit een belangrijk ijintje in de rug want het betekende de provincie in deze geen barrière kr een bondgenoot was. ]f J>e heer J. J. Westdorp i(Pakt) twijfel- niet aan de waarheid van hetgeen motivering van de hogere kosten dv§ opgesomd, maar vroeg zich af of allemaal met wat eerder bekend (ïaakt had kunnen worden. ,,Raad en liek hadden dan de ontwikkeling op koet kunnen volgen. En hoe gaat het Imet de tarieven? Twee jaar geleden peloofd dat gestreefd zou worden tarieven, gelijk aan die van het gteland van Noordholland, maar hoe fc| de situatie nu?" Verder vond de Westdorp dat maar eens een eco- isch geschoold medewerker moest den aangetrokken die dergelijke in- eringkswesties beter kan beoorde- „Want wij kunnen het niet en u ook •ok de heer J. Zuidewind (VVD) be rde het gebrek aan voorlichting, jaar vertraging had daarvoor benut men worden. Hij zag ook graag r waarborgen inzake de tarieven. Jaar eerder •e heer M. Bakker (Texels Belang): aarom heeft de TEM ons niet uitge- Iondagmiddag om 3 uur draait in het r theater de film „Zo gezegd, zo ge- n!" (alle leeftijden met in de hoofd- de vermaarde komiek Louis de Fu- Als ontwerper van schepen zorgt Ivoor de nodige hilariteit in scheeps- Iwkringen. Een jachtje met een nog- pevolutionair casco oogst groot suc- l Hij vindt zonder moeite een bouwer |r zijn ontwerp en het duurt niet of het jacht kan van stapel lopen, kbaar klopt er iets niet met de bere- ingen, want het scheepje gaat niet en te water maar komt ook vol wa- te staan. De werfeigenaar ontslaat ontwerper in blinde woede en eurt ook de bouwtekeningen aan den Deze onbezonnen daad betreurt echter al spoedig, want de opdrach- voor het bouwen van het nieuwe del stromen binnen. Er komen na- rlijk weer tal van dolle situaties en de achtervolgingen aan te pas, voor hij zijn ontwerper terug heeft en aan vele orders kan beginnen. En ook is zijn spijt nog niet verdwenen, it de ontwerper eist met zijn hele fvallig bijzonder uitgebreide) familie de direktie van de scheepswerf te •den opgenomen! loor de overweldigende belangstel- de zaal is nog steeds iedere avond de laatste plaats bezet, heeft men loten de Nederlandse speelfilm „Wat ik?" naar het gelijknamige boek i Albert Mol te prolongeren. De film ait nu tot en met dinsdagavond a.s. ïr avond. Toegang 18 jaar en ouder. IWoor t idjGehoorapparatenservice op Texel nodigd toen ze zagen dat de begroting niet klopte. Ook de burgemeester, als president commissaris van de TEM, heeft dit nagelaten. We staan met onze rug tegen de muur. Ik zou het voorstel willen verdagen om eerst eens te kun nen vernemen hoe dit nu precies zit en waaraan we toe zijn met de tarieven. Ik weet niet wat de gevolgen ervan zijn als ik nu voorstem. Ze hebben alles ach ter onze rug gedaan. De informatie die we nu voor ons hebben liggen, hadden we een jaar eerder moeten hebben". Voortvarendheid De heer L. J. Weijdt (Texels Belang) stelde dat de gang van zaken mede het gevolg is geweest van de enorme voort varendheid waarmee het spoedeisende projekt is aangepakt. De zaken zijn in de aanvang inderdaad te licht bekeken. „Maar we moeten vooruit, want we we ten wat een jaar vertraging kost". Ook de heer Weijdt wilde weten hoe het er als gevolg van de hogere investering met de tarieven zal voorstaan. De heer C. Koorn (CHU): „Toen wij in 1969 ons fiat gaven, wisten we niet dat Tebhin de zaken volkomen verkeerd had beoordeeld. Het waterbouwkundige werk voor de zeewaterinlaat is nu zes keer zo duur geworden als oorspronke lijk was geraamd. Is Tebhin wel capa bel? Als we nu met de hogere investe ring akkoord gaan, komt er straks mis schien nog 12 miljoen bij". De heer Koorn maakte tevens van de gelegen heid gebruik om degenen die destijds met hun bezwaarschriften een jaar ver traging veroorzaakten de les te lezen. „Ik heb geen goed woord over voor die aktie die het projekt 2,6 miljoen duur der heeft gemaakt. Dat is ƒ233,per hoofd van de Texelse bevolking. De he ren worden bedankt!" De heer Koorn wilde van de provincie zwart op wit de verklaring dat de water- en elektrici teitstarieven gelijk zullen zijn aan die op het vasteland. Schoonheidsfoutje Dat vond ook Koorns fraktiegenote mej. Luijsterburg. Minder zwaar tilde ze aan het feit dat de gemeenteraad te laat is ingelicht. Ze beschouwde dat als een „schoonheidsfoutje". Bij tijdige in formatie zou het standpunt van de raad niet anders zijn geweest. „Ons is in 1969 beloofd dat het college zou vechten voor dezelfde tarieven als op het vaste land. We hebben er nadien niet meer over gesproken maar we kunnen er toch wel op rekenen dat u blijft doorvech ten?" De heer J. Witte (KVP) vond de gang van zaken niet geweldig; hij was slecht te spreken over de Tebhin-ramingen. „Wat kunt u van de tarieven zeggen. Of moeten we meer duidelijkheid daar over afdwingen door onze stem aan de credietverhoging te onthouden?" Verder informeerde de heer Witte naar de fi nanciële gevolgen van het te laat plaat sen van de advertentie waarin destijds de artikel 19 procedure werd bekend gemaakt. Niet onvoorbereid Nadat de vergadering korte tijd voor in tern overleg geschorst was geweest deelde de voorzitter, Mr. Sprenger mee, dat B. en W. wel hebben getracht de ge meenteraad op de hoogte te houden. Dat gebeurde ten aanzien van de planologi sche en architectonische moeilijkheden, maar betrouwbare cijfers waarmee de financiële ontwikkelingen volledig kon den worden toegelicht ontbraken tot voor kort. De raad heeft aan de hand van de vele uitbreidingen die het pro jekt onderging wel degelijk kunnen konkluderen dat het projekt veel duur der zou worden. Tot de zomer van 1971 was het niet mogelijk om met exacte kostengegevens te komen. Dat het in de zomer niet gebeurde had te maken met het feit dat tussen technici onderling geen overeenstemming bestond over wat wel en wat niet had hoeven gebeu- Noodsituatie Het had geen zin met gegevens aan te komen die later toch weer zouden moe ten worden herzien. Mr. Sprenger ont kende de schoonheidsfoutjes niet, maar vond de noodsituatie waarin het hele projekt tot stand is gekomen een ex cuus. De kostenraming werd gedaan in nauw samenspel tussen Tebhin, TEM en de provinciale bedrijven. Getracht werd daarbij zoveel mogelijk „vaste" prijzen te krijgen. Alle energie was echter ge richt op zo hoog mogelijke snelheid bij de voorbereidingen omdat de fabriek in de zomer van 1971 moest draaien. Dat dit doel niet werd bereikt als gevolg van de door de bezwaren veroorzaakte vertraging, i§ een andere zaak. Een en ander werd bevestigd door TEM-direkteur, de heer B. Kleinhuis, die ook in de vergadering aanwezig was en de aan de bouw voorafgaande ge beurtenissen nog eens an de herinnering terugriep. Het oorspronkelijke plan was een waterfabriek te bouwen naast de nieuwe werkhaven; het benodigde wa ter zou uit de haven worden gepompt. Ook de combinatie waterfabriek-cen- trale was daar aanvankelijk gepland en od die situatie was de raming van 18,8 miljoen gebaseerd. Dit uitgangspunt moest worden verlaten toen men om milieuhygiënische redenen (vervuiling havenwater en lawaai bij woonkern Oudeschild) terwijl ook waterstaatkun dige eisen een rol speelden. Het plan kreeg zijn huidige vorm toen zich de mogelijkheid voordeed een stuk van de Deltadijk landinwaarts te leggen en een ELECTROHUIS Bij de gemeente Texel werd onlangs een kaart ontvangen waarop was ver meld dat bij storingen in de aardgas- voonziening moest worden gebeld het nummer 050-251500. B. en W. reageer den daarop in het volgende schrijven aan de N.V. Nederlandse Gasunie te Groningen. „Onze verontschuldigingen voor het feit, dat wij U schrijven in plaats van telefoneren De op Texel voorkomende storing is echter zo ernstig, dat het ons beter leek U hiervan schriftelijk in kennis te stellen In het kort komt het hier op neer, dat geen enkele Texelaar gebruik kan maken van aardgas Eigenlijk zouden dus alle hoofdbewoners van woningen in onze gemeente dit moeten melden, maar om U een kleine 3600 telefoontjes te besparen kwam het ons juister voor, de klacht van ons te laten uitgaan. Wij hopen wel er op te mogen rekenen, dat U als tegenprestatie zo spoedig mogelijk deze bijzonder ernstige storing zult willen opheffen en dat U Texel niet zult be schouwen als een overzees gebiedsdeel, dat in het grote geheel nauwelijks mee telt, maar als een gewone Nederlandse gemeente, bevolkt met gewone Neder landse mensen, die zich niet verzetten tegen de plichten die zij als burgers van ons land hebben te vervullen, maar daar tegenover toch wel erg graag ook de zelfde rechten willen hebben. Mogen wij aannemen, dat U dit standpunt deelt en al het mogelijke wilt doen om aan deze zeewaterbassin te graven. In het vroeg ste stadium was het derhalve onmoge lijk dat Tebhin zich een indruk kon ma ken van de kosten. Mr. Sprenger zei te beseffen dat B. en W. van de raad opdracht hadden gehad te streven naar de laagst mogelijke ta rieven. Het is steeds het gemeentelijke uitgangspunt geweest, maar 't was niet het uitgangspunt van de provincie. Toe- zegggingen zijn van die kant niet ge daan. Als het met de bouw vlot gegaan was zou men al aan de onderhande lingstafel hebben gezeten, maar de zaak is in de ijskast geweest zolang de pla nologische, technische en investerings- problemcn niet waren opgelost. Dat is nu wel het geval zodat men kan gaan rekenen. De besprekingen met de pro vincie zijn reeds ingeleid. Belangrijk is dat ook de provincie snel tot resultaat wil komen. Op het ogenblik is het on mogelijk mededelingen te doen inzake het tarief, eenvoudig omdat de uit gangspunten nog niet vast staan. Mr. Sprenger zei dat op dit moment wel „iets" zou kunnen worden meegedeeld, maar dan in een besloten vergadering. Niet alleen de houding van de provin cie zal van invloed zijn op de hoogte van de tarieven; ook is er nog de moge lijkheid van een rijkssubsidie. In tweede instantie sprekend zei de heer F. Blanken (Pakt) dat de discussie over de zaak hoogstens informatieve waarde kon hebben; de uitslag staat bij voorbaat vast. Lof Inplaats van kritiek bracht hij lof aan het adres van degenen die met de verwezelijking van het projekt zijn be last; hij vond het onjuist steeds maar weer met verdachtmakingen te komen Een scherp verwijt richtte hij tot de heer C. Koorn in verband met diens op merking aan het adres van de proteste renden die het kostbare jaar vertraging veroorzaakten. „Deze mensen zijn on derhand genoeg tegen de schenen ge trapt. Ook zij hebben 't beste voor met Texel". Het rekensommetje van Koorn („ƒ233,per hoofd van de bevolking; de heren worden bedankt") veroordeel de hij als een onzindelijke wijze van re deneren. Overigens was ook de heer Blanken van mening dat teveel was ge varen op de koers van Tebhin die blijk baar niet onderkend heeft dat het oorspronkelijke plan niet uitvoerbaar was. Verzuimd is deskundigen in te schakelen die in staat zouden zijn ge weest te bepalen dat het oorspronkelij ke plan m.b.t. de zeewaterinlaat niet haalbaar was. De discussie werd nog een tijdje voortgezet, waarbij geen nieuwe gezichtspunten naar voren kwamen. De heer Weijdt zei weinig op timistisch te zijn inzake subsidiever strekking door het rijk. De heer West dorp meende dat op dit moment wel iets over de tarieven zou kunnen wor den gezegd. In ene TEM-rapport was een prognose gemaakt die op de tarie ven betrekking had; rekening houdend met de kostenstijging zou het volgens hem niet moeilijk zijn het tarief in de nieuwe situatie te berekenen. Mr. Sprenger wees er echter op dat geen zinnig woord kan worden gezegd zolang de uitgangspunten van de partners in het overleg niet vast staan. Tot zijn ge ruststelling kreeg de heer Weijdt te ho ren dat de raad door het toestaan van het hogere crediet in ieder geval niet aansprakelijk zal zijn voor de eventueel ongunstige tarieven. Mr. Sprenger: „Maar vraag me nu niet waaróm niet, want dat kan ik niet zeggen!" De discussie eindigde nadat Mr. Sprenger op verzoek van de heer West dorp had toegezegd dat de raad voor taan van alle ontwikkelingen met be trekking tot het Texelstroom-projekt op de hoogte zal worden gehouden. Geen der raadsleden verlangde stem ming. .storing" een einde te makenIn dat geval onze hartelijke dank". Aan hot slot van dit ludieke pleidooi voor spoedige aansluiting van Texel op het landelijke aardgasnet, wijzen B. en W. nog op een aantal liederen, gemaakt door ambtenaar G. Pansier, die betrek king hebben op hetzelfde onderwerp. „Overwogen is een Texels zangkoor met dit repertoire te laten optreden bij de eerstvolgende feestavond van de Neder landse Gasunie. Uiteindelijk is hiervan toch maar afgezien, omdat de toonaard niet zou passen bij een feestavond: in mineur namelijk. Daarom bevelen wij u aan uw eigen zangkoor in te schakelen". Die liederenpotpourri bestaat uit zes bijdragen, allen op de wijs van bestaan de bekende wijsjes. De titels: „Mensjes van Texel" (wijze: Meisjes van 13 van Paul van Vliet); „Weet je nog wel oud je"; „Cheerio"; „Jan waar is 't aard gas", „Texel aan de zee" en „En datte me aardgasjongens zijn, dat willen we weten". Het aardigst vonden we „Weet je nog wel oudje", waarvan een der vier coupletten luidt: En Texel? Och, daarom niet treuren, Vind je ook niet, oudje Die houden wel eens op met zeuren Denk je ook niet, oudje Die hebben 't niet nodig, het is toch bekend Ze jutten wel hout, wont dat zijn ze gewend. Denk je ook niet, oudje? B. en W. ziet met belangstelling de reaktie van de N.V. Gasunie tegemoet. Zonder uitgesproken verwachtingen zagen we dinsdagavond het ten tonele verschijnen tegemoet van „Neerlands hoop in bange dagen" ofwel het duo Freek de Jonge en Bram Vermeulen. De titel „Neerlands hoop in Panama" en de omschrijvingen in het program mafoldertje waren even merkwaardig en duister als de naam, waaronder het tweetal optreedt. Het was de 95ste keer, dat zij met „Neerlands hoop in Panama" voor het voetlicht kwamen. De zaal was nagenoeg vol. Het merendeel van het publiek bestond uit scholieren. Op hen was het programma volgens aankondi ging afgestemd en blijkens het dave rend applaus, waarmee de cabaretiers aan het eind van de avond tot tweemaal toe werden teruggeroepen, vond het ook alle weerklank. Wat het cabaret van Freek de Jonge en Bram Vermeulen precies inhoudt en welke pretenties zij hebben, laat zich moeilijk omschrijven en is bovendien lang niet altijd duidelijk. Zij „opereren" in een sober decor, bestaande uit twee magere kampeerstoeltjes en een piano, bekleed met kleurrijke, Amerikaans aandoende vlaggen. Zelf gaan zij ook gekleed in vlaggerig rood-wit-blauw met hier en daar een ster. Uit de entou rage spreekt een onmiskenbaar spotten, dat gedurende de twee uur durende voorstelling op vele manieren wordt uitgedragen. Bram Vermeulen, mager, beweeglijk en met het uiterlijk van de jonge en een tikje onverschillige inte- lektueel, is de woordvoerder. In een on gelooflijk snel tempo praat hij alles aan elkaar vast, kletst uit z'n nek, wis selt woorden kortom als hij aan het woord is, is er geen speld tussen te krij gen en moet men goed opletten om niets te missen. Woorden warwinkel Het grote succes zit vooral in de klei ne woordspelingen, de dubbelzinnige opmerkingen en het goochelen met uit drukkingen. Luisteren naar Bram Ver meulen vereist volledige aandacht, een soepele geest en een flinke dosis fanta sie. Toch zou het praatwerk niet half zo goed tot zijn recht komen, als Freek de Jonge ontbrak. Met een bestudeerde en uitgebalanceerde mimiek en juist getime-de achtergrondmuziek zorgde hij voor een uitstekend klankbord, dat de tekst een volmaakt passend decor ver schafte. Ook werd met lichteffekten ge werkt. Chaotisch Omdat het vrijwel onmogelijk was te ontdekken, wanneer op een nieuw pro gramma-onderdeel werd overgegaan en ook omdat aan de aankondiging in het programmablaadje geen touw was vast te knopen, is het moeilijk een exacte be schrijving van de ten tonele gebrachte acts te geven. Gestart werd met een zwerftocht langs diverse wereldproble men, zonder dat hierop een duidelijke kritiek werd uitgeoefend of een me ning over werd uitgesproken. Plotseling werd hier van af gestapt „We zitten toch al tot aan onze strot in de proble men" en werd het publiek vertrouwd gemaakt met de familie-omstandighe den van de akteurs, waarin het wereld gebeuren toch ook een belangrijke rol bleek te spelen. Heel grappig was het liedje over de romance tussen een de gelijk meisje en een aan drugsverslaafde jongen. Na een uitvoerig inleidend ver haal was de sperker dermate ontroerd en aangegrepen door de ellendige ge schiedenis, dat hij van het zingen afzag! Vietnam Een van de sterkste onderdelen van de avond vonden wij de deels in ihet Engels gespeelde act van Amerikaanse filmsterren, die de strijders in Vietnam kwamen opvrolijken. Met geruststel lende opmerkingen over de toestand aan het thuisfront en zinnen als „Jon gens, ik weet wat het is een soldaat te zijn; ....ik heb in 22 oorlogsfilms ge speeld!" werden de strijdkrachten va derlijk toegesproken. Verder werd nog een reis gemaakt naar Frankrijk, door twee 10-jarige schooljongetjes en was Bram Vermeulen het verdrietige meis je Elsje, dat door haar ouders verlaten wordt. Goed was ook de herinnering uit de schooltijd, waarin de verteller een ongeluk krijgt met zijn splinternieuwe brommer en met barstende hoofdpijn in een ziekenhuis verzeild raakt, tussen patiënten met „breuken, tiendelige breuken en gewoon kanker". Herhaaldelijk belandt het verhaal op de weg, waar tot vervelends toe een ka nariegele DAF voor de benen staat, maar waar ook een wegenwachter ver moord wordt en een avontuurlijke rit wordt gemaakt met een Harley David son. Heel goed was ook de parodie op de Wild West-mythe, waarbij de piano voor een gitaar werd verwisseld (met dit instrument kon de bespeler overi gens aanmerkelijk minder goed over weg) en op een zeurderige toon met lange jankende uithalen een sterk ver haal werd gezongen. Ook wordt nog een goeroe in India bezocht, komt een pa rade van praalwagens voorbij en wordt met de zaal een mime-raadsel gespeeld. Hoopvol Kortom, er zijn weinig zaken op te noemen, die niet over de hekel zijn ge haald of waar eens flink de draak mee is gestoken. Er werd heel wat hoop ge nadeloos de bodem ingedrukt door ,yNeerlands hoop dn bange dagen", maar op een wijze, die beslist hoopvol mag worden genoemd. Freek de Jonge en Bram Vermeulen hebben een stijl opge bouwd, die ironisch en sarcastisoh is, maar nooit cynisch of beledigend wordt. Als met hun cabaret een bepaald doel zou worden nagestreefd, is dat mis schien: wakker schudden en het besef van betrekkelijkheid bevorderen. Maar het is ook best mogelijk dat niet meer wordt nagestreefd dan een avondje theater. Hoe het ook zij, het is niet overdreven van „Neerlands Hoop" te zeggen, dat het met wonderlijk chao tisch cabaret ondanks de als hopeloos afgeschilderde situaties toch hoop heeft doen (her)leven.

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 7