Groen 2warL- Jexels in het harL, •Bij u kwam eerst de mens, pas daarna het boekje" Klachten 99 woningen worden door comité bestudeerd Sportvissersclub sloot zich aan bij AHB mirgemeester tot adjudant JGulmans litiecommandant s in slechts één tzicht matig )onateursaktie bracht 20 mille op Maatregelen tegen geluidsoverlast uitvoerbaar Ook voor Texel voldoende voordelen Uitwisseling met Wieringen en Terschelling „Sint Jan" brengt carnavalsklucht Besteller J. Eelman 25 jaar bij PTT Geslaagd 1 FEBRUARI 1972 85e JAARGANG No. 8645 V.V. v.h. Langeveld Dc Rooij 1 Den Burg, Texel - Tel. 2741 j de Graaf, Keesomluan 43, Den 12220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. Raif. feisenbank; Aniro-bank. Postgiro 652. Abonn. prijs ƒ5,00 p. kw. -f- 50 ct incasso; los 25 ct. Advert. 21 ct. per mm. cxcl. 4°/o BTW indruk die ik van u heb gekre- een man waarbij de mensen op ste plaats komen; pas daarna het aldus burgemeester W. H. Ul ;er vrijdagmiddag in de raads- Ul jdens de officiële afscheidsrecep- n adjudant J. Gulmans als com- nt van de groep Texel van de olitie. Met het boekje bedoelde uu rgemeester niet het bonboekje uu t dat kwam pas als alle andere len waren uitgeput") maar de of- reglementen. Ireceptie had een sober karakter band met het recentelijk overlij- n wachtmeester J. S. Kuipers. De eester stelde dat dit tragische en voor een domper heeft ge- Imaar met de beslissing van dc ad- om het afscheid toch te laten ;n zij het zonder feestelijk was hij het eens. Het leven oor. Sprenger vond dat de laatste len voor de 'commandant van de lolitie niet de gemakkelijkste wa- iweest, mede als gevolg van mis- nden, de rally-rel en moeilijkhe- de familie. Óndanks dat de bur ster de adjudant slechts vier jaar leegemaakt had hij hem in die pe- toch goed leren kennen. Hij had ekend dat hij hem zo'n 200 keer ;esproken; tijdens het wekelijkse dc ten raadlhuize, op het bureau en dere gelegenheden. Verkaveld ambtstermijn op Texel viel onge- amen met de ruilverkaveling, een le waarin Texel grote veranderin- eeft ondergaan die aan de politie ngemerkt voorbij gingen. De bur- ister vond dat de heer Gulmans in d zelf een beetje verkaveld moest lij was in partjes gesneden door le contacten op allerlei gebied. „U ien duidelijk gewaardeerde figuur u zou dat niet gebleven zijn als u en vrouw naast u had die het hart van een moeder en de ogen en n van een verpleegster". Namens emeentebestuur overhandigde Mr. iger een tweetal boeken; voor me- v Gulmans waren er bloemen. Bei- enties werden overhandigd met de len: ,,Als u ooit naar Drente te- at, blijf dan met uw h^rt op joor Van Dijk, sprekend namens het district Alkmaar van de Rijkspoli tie, herinnerde eraan dat het uitvoeren van de politietaak op het eiland zijn specifieke moeilijkheden heeft. „Het Marsdiep zit er altijd tussen". Matig drinker Na de politiecarrière van de heer Gulmans te hebben beschouwd stelde hij vast dat sprake is van veelzijdige ervaring die heeft bijgedragen aan het all round zijn. Makkelijk heeft de adju dant het lang niet altijd gehad. „Maar als je het al makkelijk hebt in dienst, hoe moet het dan daarna?" De com mandant van het district Alkmaar is al tijd zeer tevreden geweest over de heer Gulmans. Slechts in één opzicht was hij matig- in "het drankgebruik De heer in de afgelopen maanden gehou- donateursaktie van de Stichting Gezinsverzorging en Bejaarden- Texel is een groot succes gewor- Er werd voor bijna ƒ20.000,aan gen genoteerd. Vrijwel ieder was l zich als donateur op te geven, vergrote meerderheid was zonder bereid te „tekenen" voor een mi- mbijdrage van ƒ10,De gemid- bijdrage per gezinshoofd ligt rond Dank zij de enorme uitbreiding iet aantal donateurs en dc gemid- vcel hogere bijdragen is de Stich- nu van de ergste financiële zorgen let bestuur is de dames die zich september met de werving van teurs belangeloos hebben bezig ge en dan ook bijzonder erkentelijk. Stichting voor Gezinsverzorging en irdenhulp die door een fusie ont- heeft momenteel 20 vaste krach- in 25 bejaardenhelpsters in dienst, 'el alle medewerksters zijn voort- nd aan het werk zodat het wel eens <omt dat een gezin dat hulp nodig niet direkt kan worden geholpen Vermijding van misverstand zij ver- dat de donateurs daarbij geen "ang hebben. In principe kan ieder veel recht od hulp doen gelden. de kosten voor de betrokkenen en nogal wat misverstanden de te doen. Voor hulpverlening t naar draagkracht betaald. Het om vergoedingen van ongeveer - tot maximaal ƒ16,per dag. Bij oepalen van de vergoeding wordt alleen uitgegaan van het inkomen ook van andere kostenveroorza- e factoren bij het betrokken gezin ijl ook de langdurigheid van de ge- ulp recht geeft op enige korting. De geluidshinder, slechte afwerking, gebrekkige verwarming en andere ge breken van de veelbesproken 99 wo ningen in Den Burg Zuid-Oost zullen binnenkort worden besproken in een „klein comité" onder meer bestaande uit vertegenwoordigers van dc bewo ners, woningbouwvereniging en ge meentebestuur. Nagegaan zal worden cf bepaalde nadelen geheel of gedeel telijk kunnen worden opgegeven. Het bovenstaande werd besloten op de don derdagavond in „Casino" gehouden bui tengewone vergadering van de woning bouwvereniging Texel waarvoor de be woners van de 99 woningen en van de 10 soortgelijke woningen aan dc Stolp- weg te Den Hoorn speciaal waren uit genodigd. Aanleiding voor de vergade ring was de protestaktie die door de be woners was ontketend naar aanleiding van de huurverhoging van 25,per maand. Men wilde niet met deze ver hoging akkoord gaan omdat de wonin gen niet aan de eisen zouden voldoen. De wijze waarop de aktiegroep de zaken aanpakte zette bij het bestuur van de woningbouwvereniging veel kwaad bloed. De gemoederen waren zo verhit dat was besloten tot een af koelingsperiode alvorens een vergade ring te beleggen waar deze kwestie zou worden besproken. Die afkoelings periode kon echter niet voorkomen dat het er donderdagavond in Casino af en toe toch vrij geëmotioneerd toeging. Het zag er aanvankelijk naar uit dat het conflict zich nog verder zou ver scherpen. Redding bracht het voorstel van een der bewoners, de heer F. Blan ken (zelf overigens niet bij de aktie be trokken) om de moeilijkheden in klein comité te bespreken. Teleurstelling Op de van 83 handtekeningen voor- groepscommandant was, waarvan 18 jaar op Texel. Het vervulde de heer Bark met weemoed dat met ingang van dinsdag er geen adjudant meer zou zijn, alleen nog maar een menéér Gulmans. „Wij missen dan een leider, want een commandant heeft u nooit willen zijn". Er zal nu een opvolger komen maar die heeft minstens één gebrek: Ift is geen Gulmans". Als blijk van dank van het personeel voor de bijzondere prettige wijze waarop onder adjudant Gulmans dienst was gedaan overhandigde opper Bark een werphengel, die in de komen de vrije tijd zijn diensten zal kunnen bewijzen Veel goede woorden had op per Bark ook voor mevrouw Gulmans. „Als iemand van ons bij u was voelde hij zich altijd direkt thuis". Als blijk van dank voor de genoten gastvrijheid en de hartelijkheid werd een bos bloe men overhandigd. Namens het onbezoldigde politieper soneel sprak de heer D Boot, opzichter van Natuurmonumenten. De heer Boot bracht dank voor de opleiding die de „onbezoldigden" van de heer Gulmans hadden genoten. „U hebt ons altijd voorgehouden: Houd je onder alle om standigheden kalm. Mocht er iets ge beuren, dan sta ik altijd achter je en dan zal ik je tot in hoogste instantie verdedigen". De heer Boot zei dat de adjudant een geziene gast was in de vogelkolonies Veelal bracht hij er een bezoek in gezelschap van autoriteiten, maar veelal ook alleen. De heer Boot hoopte dat de adjudant, net als de vo gels in het voorjaar, zou terugkomen om in Waalenburg, de Schorren enz. te komen kijken. Klein zakkie De enige bedenking die de heer Boot over de heer Gulmans had vernomen was dat hij te zacht was. „U trok zich al het leed van anderen aan. Dat is een goede eigenschap maar een politieman moet ook hard kunnen zijn". Als ge- (Zie vervolg tweede blad) Na zelfs diverse loftuitingen en geschen ken te hebben geaccepteerd, overhan digde adjudant Gulmans zijn plaatsver vanger opperwachtmeester Bark een cadeautjeals blijk van dank voor de wijze waarop hij zijn moeilijke taak steeds had vervuld. Van Dijk hoopte dat de heer Gulmans zijn vrije tijd op zinvolle wijze zou we ten te besteden. Een bos tulpen, „een bescheiden attentie", werd overhandigd aan mevrouw Gulmans. Weemoed Namens het personeel van de groep Texel sprak opperwachtmeester Bark. Hij noemde het opmerkelijk dat de heer Gulmans van zijn 40 dienstjaren er 20 ziene en aangetekende brief die de ak tiegroep aan het bestuur van de wo ningbouwvereniging had gestuurd (te gelijk met een afschrift aan B. en W.) was met geantwoord; ook niet op een tweede brief waarin de groep haar „ul timatum" verlengde. De gedachten van het bestuur omtrent de aktie bereikten de bewoners wel via de pers: „Een mis selijke en onbehoorlijke manier van doen". Ook donderdag benadrukte voorzitter M. Bosma dat deze aktie voor het bestuur een grote teleurstel ling is geweest. Men had gemeend dat de leden vertrouwen stelden in het al tijd aktieve, belangeloos werkende be stuur maar het tegendeel bleek nu het geval Om aan te geven waarom de 99 woningen niet aan de allerhoogste ei sen voldoen schetste de heer Bosma uit voerig de zeer moeizame onderhande lingen die aan de bouw van dit voor Texel zeer grote contingent zijn vooraf gegaan. Daarbij bleek dat het projekt alleen kon worden verwezenlijkt voor een prijs waarvoor de aannemer het eigenlijk niet doen kon. Er moest aan zienlijk bezuinigd worden en de heer Bosma gaf toe dat als gevolg daarvan met alle wenken en voorschriften die gelden voor de woningwetbouw niet precies konden worden nageleefd. Had men dit wel gedaan, dan zouden de voornaamste klachten er ook zijn ge weest want de woningen zijn ontwor pen naar een zg keuzeplan, een door de minister goedgekeurd en zelfs na drukkelijk gepropageerd ontwerp. Klachten met betrekking tot indeling e.d. moet men dus richten tot de minis ter. Pogingen om tot een gunstiger huur te komen door de woningen te laten vallen onder de le gemeenteklasse slaagden niet omdat de minister de huur in het geheel niet exorbitant hoog vond. Daarin moest de heer Bosma de minister gelijk geven. In de meeste an dere plaatsen zijn deze woningen nog duurder. Maar hij gaf ook toe dat deze op zichzelf niet zo hoge huur voor een bepaalde categorie inwoners nog veel (Zie vervolg tweede blad) De Sportvissersclub Texel heeft zich aangesloten bij de Algemene Henge- laarsbond. Tijdens de vrijdagavond in „Casino" gehouden jaarvergadering van de club werd daartoe besloten. Men is van mening dat de voordelen van het bondslidmaatschap opwegen tegen de bescheiden kosten van ƒ3,per lid per jaar. Tot een contributieverhoging zal het niet leiden; wèl tot minder dure prijzen bij de wedstrijden. Die prijzen zullen voortaan uitsluitend uit ereme taal, bekers en medailles, bestaan. Op de vergadering werd het woord gevoerd door de heer W. Visser uit An na Paulowna, voorzitter van het dis trict Noordholland van de AHB Het bondslidmaatsohap verschaft de Texel se sportvissers de mogelijkheid om mee te praten in het landelijk sportvisbeleid. De bond wil iedere hengelaar de gele genheid bieden tegen zo laag mogelijke kosten in zoveel mogelijk water te vis sen met twee hengels en de speciale •hengel. Voorts wordt ernaar gestreefd de gehele schubvisstapel te bestemmen en te doen beheren door de sportvisse- rij en wordt verbetering van de vissta- pel nagestreefd door kweken en uitzet ten te bevorderen en door aktie te voe ren tegen watervervuiling. De AHB be hartigt de 'hengelsportbelangen bij rijksoverheid, bij .provincie en gemeen tebesturen, rijkswaterstaat, domeinen, recreatieschappen en houders van vis rechten. Ook wordt voorlichting, advies en juridische bijstand gegeven aan aan gesloten verenigingen. De leden krijgen voortaan het AHB-maandblad met al lerlei nuttige informatie. De Texelse vereniging was nog geen lid van de AHB mede omdat het voor namelijk de belangen van de binnen watervissers door deze bond behartigd leken te worden. Duidelijk werd echter gemaakt dat de AHB de zeevisser be slist niet vergeet. Aktie wordt o.a. ge voerd voor het behoud van de Wadden zee. Van belang is de binding van de AHB als het bestuur van de Texelse vereniging contact zoekt met de pach ters van het binnenwater om daarin wedstrijden te organiseren. Op de ver gadering vond dit idee veel weerklank. Wedstrijden Verder werd meegedeeld dat een hen gelsportuitwisseling Den Oever-Texel zal worden georganiseerd. Contact is daartoe opgenomen met de hengelsport- Op zaterdag 12 februari zal in „De Oranjeboom" de carnavalsuitvoering van toneelvereniging 'Sint Jan' worden gehouden. Voor het voetlicht wordt ge bracht een klucht van de auteur Jan Blazer; „Rumoer in een kleine wereld". Het stuk handelt in deze tijd en belicht de konflikten, die ontstaan tussen per sonen uit sterk verschillende milieus. De regie is in handen van mejuffrouw Juul Swarthof en de heer Richard Nichols. vereniging De Snoek op Wieringen. In verband met het bondslidmaatschap zullen de op Texel te organiseren wed strijden wel aan strengere regels zijn gebonden. De data voor deze wedstrij den die zullen meetellen voor het kam pioenschap zijn nog niet precies vastge steld, maar wel is afgesproken dat er twee in april, twee in mei en twee in juni zullen worden gehouden, derhalve zes ontmoetingen. Daarnaast zullen weer diverse gastenwedstrijden worden gehouden. De Texelse sportvissersclub bestaat dit jaar 10 jaar. Het tweede lustrum valt op 13 april maar de gezellige avond die ter gelegenheid daarvan wordt ge organiseerd zal reeds op vrijdagavond 18 februari worden gehouden. Dank zij de medewerking van de heer Daalder uit De Koog zullen dan enkele interes sante films kunnen worden gedraaid o.a. over de visserij in de Waddenzee en in Ierland. Naar Terschelling Een belangrijke gebeurtenis in het komende verenigingsjaar is ook de alge mene sportuitwisseling die Texel dit jaar houdt met Terschelling. Het is dus te verwachten dat ook de sportvissers op reis gaan naar Terschelling en dat later de Terschellinger sportvissers hun geluk in het territoriale water van Texel zullen beproeven. DE COCKSDORP Dc heer Jan Ee!- man, Postweg C 25 te De Cocksdorp, kreeg vanmorgen bezoek van direkteur L. M. v. d. Stempel en chef personeels zaken J. van Glabbcek van het postkan toor Den Helder. Dit in verband met het feit dat dc heer Eelman op 2 februari 1947, dus morgen 25 jaar geleden, bij de PTT kwam. Hij kreeg het zilveren jubi- leumsinsingne opgespeld, de zilveren ster, een felicitatiebrief van direkteur J. J. van der Goes van het postdistrict Haarlem en de gebruikelijke gratifica tie. Voordat hij in dienst trad van de PTT was de nu 53-jarige jubilaris werkzaam in de landbouw en de woningbouw. Van 1931 - 1933 werkte hij op het bedrijf van Parlevliet; van 1933 tot 1938 als metselaar bij de fa. H. Daalder en van 1940 - 1947 als landbouwer bij de heer Blokker. Na in 1947 als hulpbesteller bij de PTT te De Cocksdorp te zijn ge komen volgde op 2 maart 1953 zijn vas te aanstelling. Per 1 mei 1961 werd hij benoemd tot besteller eerste klas. Steeds is hij De Cocksdorp-Eierland trouw gebleven. Hij werkt daar nu met drie anderen: zijn zoon Aris, de 'heer G. Bakker en zijn chef Troost. De heer Eel man maakte deel uit van de commissie die was ingesteld om recente wijziging van de postbestelling en de daarmee- verband houdende problemen met prak tische ervaring te begeleiden. De heer P. G. Schoorl te Den Burg slaagde onlangs te Utredjt voor het di ploma aanleg centrale verwarming.

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 1