Zwanenlelijke jonge eendjes VOGELS wel en wee m l I M 1 r 1 ïiviKKci: w*aatj«S Timmers Bakkerij tg door Andri Binsbergen Recreatie op de boerderij Aantal kavels sterk teruggelopen Pony doodgereden Texelse groep neemt deel aan strandloop Damclub Texel S >p KRUISWOORDPUZZEL 5 15 43 47 57 ~\JwerA I Latins' cltJiil Vffiézen nu de en <Ie dn'gHoehen plakte tnett- tegetx Hïgloeiende even» Afi eerslte.eehte haiflte rijen. c/? Ectite Ba&tcer geert- hij.—'ti mee Stef opatie degen..,?/ Van de watervogels die in het winter halfjaar op Texel verblijven zijn de zwanen zonder twijfel de meest opval lende, hoewel zeker niet de talrijkste. In principe kunnen we alle drie in Ne derland voorkomende zwanen op ons eiland zien, de een wat meer dan de ander. De meest voorkomende is de knobbel zwaan, de gewone zwaan die ook veel als tamme vogel, vooral in parken en dergelijke, gehouden wordt. Vroeger werden veel knobbelzwanen gehouden voor het dons op het vlees, maar de laatste jaren is daarin de klad gekomen. Op Texel komt de knobbelzwaan ook als broedvogel in wilde staat voor; er zullen naar schatting zo'n 10 paar op het eiland broeden, o.a. in de Geul, de Muy en de Roggesloot. Dat zijn echter allemaal verwilderde vogels. De knob belzwaan is de laatste tientallen jaren enorm toegenomen in ons land, voorna melijk doordat tamme vogels verwil derden. Men neemt aan dat alleen in het Zwarte Meer en op de Makkumer- waard 100% wilde vogels voorkomen; alle andere knobbelzwanen in ons land zijn van gedomesticeerde komaf. Onze eigen broedvogels trekken niet, als we de zwerftochten (voedseltrek) buiten beschouwing laten. Broedvogels uit noordelijke gebieden de knobbel zwaan broedt in Scandinavië tot de 60e breedtegraad trekken echter wel, o.a. naar ons land, en wel voornamelijk het IJsselmeergebied. Men neemt aan dat de puur wilde broedvogels in ons land van deze trekvogels stammen; ring- vondsten vormen daarvan de bewijzen. Naast de knobbelzwanen komen hier ook de wilde zwaan en de kleine zwaan voor, samen ook wel „geelbekken" ge- noemd. Dit ter onderscheiding van de knobbelzwaan, die een oranjerode sna vel heeft. De wilde zwaan broedt noor delijker dan de knobbelzwaan, maar niet binnen de poolcirkel, zoals de klei ne zwaan. Beide soorten kunnen we hier zien van oktober tot in april; meestal zijn de grote troepen „geelbek ken" vóór 1 april grotendeels verdwe nen. Meer of minder geel De wilde en de kleine zwaan verschil len niet zo heel veel van elkaar. De kleine is weliswaar belangrijk geringer van formaat dan de wilde, maar dat is in het veld niet altijd zo duidelijk te zien. Verder is de nek van de kleine zichtbaar korter dan van de wilde en de knobbelzwaan. Bestaat er toch twij fel, dan moet de geel-zwart verdeling op de snavel uitsluitsel geven. Het geel van de wilde reikt tot aan het neusgat en komt bij de kleine niet verder dan tot ongeveer halverwege oog en neus gat. Verder is de snavel van de wilde veel langer, wat de vogel een heel an der voorkomen geeft. Voor alle duide lijkheid heb ik schetsjes van de koppen gemaakt. Overigens bestaan bij de kleine zwaan nog vrij aanzienlijke verschillen in de tekening van de snavel, Zo groot zijn deze verschillen, dat je de vogels zou kunnen herkennen aan hun snavel. In Slimbridge in Engeland, waar Peter Scott zijn Wildfowl park heeft, is door Scotts dochter een groot aantal snavels van kleine zwanen in „kaart" gebracht. Daardoor bleek het inderdaad mogelijk de vogels individueel te herkennen; die herkenbare vogels hebben daar dan ook een naam gekregen. Lelijke jonge eendjes In hun eerste levensjaar zijn alle drie soorten zwanen grijs. Het sneeuwwitte verenpak van hun ouders krijgen zij pas in de tweede winter van hun leven. In jeugdkleed zijn de zwanensoort moeilijk van elkaar te onderscheiden. De sna vels zijn bij alle soorten grauw in de eerste winter krijgen ze echter al wat kleur en tekening. Toch is het meestal niet moeilijk ze te herkennen, omdat ze veelal in gezelschap van hun ouders vertoeven. Schade Het geliefde voedsel van de zwanen Van boven naar beneden: wilde zwaan, kleine zwaan en knobbelzwaan. zijn de knolletjes van fonteinkruid. Fon teinkruid kwam voorheen vooral veel in het IJsselmeer voor, maar waarschijn lijk door de waterverontreiniging is het schaarser geworden. Het gevolg is dat de zwanen nu ander voedsel trachten te bemachtigen. En dat andere voedsel is vaak gras of wintergraan. Het gevolg: klachten van landbouwers. Meestal zijn knobbelzwanen of kleine zwanen de schuldigen, maar de laatste soort richt weinig of geen schade aan omdat vóór 1 april het tijdstip dat de groei van gras en graan op gang komt de kleine zwanen meestal wel ver dwenen zijn. Het is niet schadelijk ge bleken dat ganzen of zwanen het gras of het graan 's winters afgrazen, een en kele uitzondering daargelaten ik heb wel eens horen zeggen dat het zelfs goed is maar schade treedt op zodra de bloeiaren in het gewas komen. Bij klachten vorig jaar in Oostelijk Flevo land bleken de schuldigen (knobbels) sterke voorkeur te hebben voor Itali aans raaigras voor zaadwinning, dat in september van het voorgaande jaar was ingezaaid. Dat gras blijkt eind maart, begin april de voor de zwanen meest aantrekkelijke lengte en grofheid te be- LANDBOUW EN VEETEELT Zoals u in de dagbladen hebt kunnen lezen wordt er op het moment gedacht aan verruiming van de mogelijkheden voor het bedrijven van recreatie op boerderijen. Hierbij wordt gedacht aan het verlenen van toestemming om op agrarische bedrijven 5 caravans te plaatsen. Het is ons bekend, dat er ook op Texel agrariërs zijn, die indien deze mogelijkheid er komt hiervan gebruik zouden willen maken. Hoe groot de animo is weten we echter niet. Daar wij van „hogerhand" het ver zoek hebben gekregen om inlichtingen te verstrekken over de omvang, die deze vorm van recreatieverstrekking eventueel zou kunnen aannemen stellen wij het op prijs hierover inlichtingen te ontvangen. Daar wij bedoelde informaties op korte termijn moeten verstrekken zou den wij graag mededelingen ontvangen van Texelse agrariërs, die indien de hiervoor bedoelde gelegenheid wordt opengesteld daarvan gebruik gaan ma ken. Het zal duidelijk zijn, dat aan het verlenen van een vergunning voorwaar den worden verbonden. Men moet niet denken, dat een vergunning wordt ge geven als men niet bereid is een aantal voorzieningen te treffen, die er op ge richt zijn onhygiënische toestanden te voorkomen. Daar ons gevraagd is ook informaties te geven over een veel uitgebreider vorm van recreatieverstrekking op landbouwbedrijven zouden we er prijs op stellen tevens te worden ingelicht over eventuele plannen om op boeren bedrijven grotere terreinen in te richten voor het plaatsen van caravans en/of kampeertenten. Zoals gezegd verwachten we deze in formaties op korte termijn. U kunt u hiervoor in verbinding stellen met de bedrijfsvoorlichters J. Koolhof, telefoon (02220) 336 en C. van Groningen, tele foon (02220) 2380. zitten. Schade trad hier pas echt op toen het gras in april begon te groeien. Knobbelzwanen verblijven hier het hele jaar en geven ook in de zomer wel eens reden tot klagen. Soms gaat het om grasvreterij, soms lust het hoornvee het gras niet meer door de zwanenuit- werpselen, vaak is er sprake van hin der door agressieve zwanen. Het schijnt wel eens te zijn voorgekomen dat jong vee door zwanen de sloot werd inge jaagd. Vogelwet De knobbelzwaan is bij de Vogelwet beschermd, d.w.z. de wilde knobbel zwaan. De tamme knobbelzwanen zijn uitdrukkelijk van bescherming uitge sloten. Vroeger werden er vooral in de waterrijke gebieden van Holland, Utrecht en Friesland veel zwanen ge houden, maar zoals gezegd levert de zwanenhouderij met genoeg meer op. Het gevolg is dat veel van deze tamme vogels verwilderd zijn en dat juist in die streken overlast wordt ondervon den. In veel gevallen worden de zwa nen dan met vuurpijlen of raketjes ver jaagd en helpt dat niet dan wordt er, bij uitzondering echter, ook wel gescho ten, waarvoor dan een vergunning no dig is. Waar op Texel Knobbelzwanen kunnen we overal op Texel aantreffen. De kleine zwaan be zoekt de laatste jaren nogal eens de Horspoldertjes, waar ze zich te goed doet aan het fonteinskruid. Wilde zwa nen krijgen we op Texel weinig te zien; soms zitten er enkele exemplaren bij de Bol. Zowel wilde als kleine zwanen ko- ben meestal in familieverband en' in troepen van 100 stuks en meer voor; op Texel zijn de aantallen echter door gaans geringer. Zo zat er in december vorig jaar een troep van plm 20 kleine zwanen in het linker Horspoldertje. Het is een grappig gezicht de vogels te zien fourageren; ze staan daarbij op hun kop in het water, zoals ook eenden kun nen doen. Wilde en knobbelzwanen kunnen daarbij zelfs tot een diepte van 1,50 meter komen. Resultaat ruilverkaveling Hoezeer de ruilverkaveling op Texel het aantal kavels heeft doen terug lopen hebben wij destijds als eens aangetoond aan de hand van cijfers voor 1959 en 1966. Nu inmiddels, dank zij de inven tarisaties van het CBS, recentere cijfers over de toestand in 1970 beschikbaar zijn gekomen, heeft het zin de aandacht te vestigen op de veranderingen sedert dien. Ook na 1966 is het aantal kavels nog verder teruggelopen. Tezelfder tijd daalde het aantal bedrijven nog sterker. (Texelse Courant 1 februari 1972). Zo dat het gemiddelde aantal kavels per bedrijf meer toenam. kavels gem. kavels p bedrijf kavelgrootte 1950 2043 3,0 4,84 ha 1959 2138 3,0 4,49 ha 1966 1284 2,0 7,31 ha 1970 1135 2,3 8,09 ha In 1966 blijken er geen bedrijven meer te zijn met 10 of meer kavels. In 1959 waren er dat nog 33, waarvan 24 be drijven met 10 tot 14, 5 met 15 - 19, 3 met 20 - 29 en 1 met 30 - 49 kavels. In 1970 is de situatie als volgt: aantal bedrijven 1966 abs 290 44,9 323 50,0 33 5,1 171 285 34 1 34,8 58,1 6,9 0,2 Elke zaterdagmiddag om 3 uur bij „Dennenoord" DE WAAL Zondagavond omstreeks half zes werd op de Oosterendervveg ter hoogte van Molenbuurt een pony aangereden door een auto. Het dier werd op slag gedood. De ruiter, de jeug dige Erik Dros uit Harkcbuurt had ge luk wat hij liep slechts lichte verwon dingen op aan het hoofd. Erik Dros reed met zijn pony in de berm. Op het moment dat uit de rich ting Oosterend de heer K. C. Zoetelief (De Waal) met zijn nieuwe Volkswagen K70 naderde stak het dier plotseling de rijweg over, waarna de botsing volgde. De pony werd op de borst geraakt. Erik Dros werd eraf geslingerd en kwam over de auto op de weg terecht. AANRIJDING OP WITTEKRUISLAAN Op de Wittekruislaan deed zich zater- avond een aanrijding voor tussen twee auto's. Toen de heer P. de W. zijn geparkeerde VW wilde optrekken kwam hij in botsing met de Opel van J.G. die juist voor hem wilde parkeren. Beide wagens werden licht beschadigd. Op 5 maart Op zondag 5 maart wordt voor de 12e maal de strandloop IJmuiden-Bloemen- daal gehouden, georganiseerd door de Amsterdamse Atletiek Club. Het is een prestatieloop voor dames en heren van 14 jaar en ouder over 14 kilometer, start om 13.00 uur; inschrijfgeld 2,50. De jeugdprestatieloop voor jongens en meisjes van 8 tot en met 13 jaar over 6 kilometer start op dezelftfe tijd; in schrijfgeld ƒ2, In het verleden hebben ook Texelaars aan deze strandloop deelgenomen. Deze keer wil men met een zo groot mogelij ke Texelse afvaardiging collectief deel nemen. Wie interesse heeft geve zich spoedig op bij de heer J. M. de Vries, p.a. raadhuis of bij de aanvang van het zaterdagse trimmen (om 15 00 uur bij „Dennenoord"). Deelnemers hebben recht op het her inneringsvaantje als de strandloop in 90 minuten is volbracht. Afgelopen zaterdag werd i aanmerkelijk verzwakt en oi tiental de ongelijke strijd tegen W met 164 verloren. De gedetailleerde uitslag: J Bierman-C. Dijker J. Apeldoorn-P. Kooiman W. Gomes-J. Schoo C. Heilig-J. van Heerwaarden P. Pippel-W. Bakker L. Visser-P. Jansen A. Blok-J. A. van Es R. Zwemmer-H. de Beurs P. Visser-R. Vink D. Ott-n.o. Hiermee is de eindstand in competitie geworden; gesp. pnt. 1 Den Helder 1 8 15 2. Heemstede 2 8 14 3. BDC 8 9 4 Den Helder 2 8 8 5. Sportief 8 6 6. Texel 8 6 7. DCY 2 8 5 8. DCK 8 4 9. Heemstede 3 8 3 Den Helder 1 werd kampioen promotiewedstrijden spelen. He 3 degradeert. In de persoonlijke kampioens de volgende uitslagen: Hoofdklasse: J. Hooijberg-J. T. Keizer J. Zijp-P. Bakelaar A. Grooteman-J. Hooijberg J. Hooijberg verspeelde- tot ongelukkigerwijs enkele puntenlle 'keiaar neemt nu de vijfde plaat jk, le klasse: C. Vinke-C. Oud 2e klasse: G. Dros-J. Koedooder Jeugd: G. de Boer-A. Kikkert J. P. Hooijberg-H. Spaan Tamis-G. Blom A de Jong-G. Blom C. Vinke en G. Dros nemen den posities in. Bij de jeugd staan A. Kik! Blom en J. P. Hooijberg resp. 5 7e. ijd lec D d( dir 1970 abs Kavels per bedrijf 1 2-4 5 - 9 10 - 14 Totaal 646 100,0 491 100,0 Hoewel dus naar verhouding de sprei ding in het aantal kavels per bedrijf iets is toegenomen is er toch geen enkele reden voor de konklusie dat daarmede eniger mate afbreuk is gedaan aan het resultaat van de ruilverkaveling. Im mers het aantal kavels liep sedert 1966 terug en de gemiddelde grootte nam toe. SPORTNIEUWS S.V. DE KOOG Het was weer een rustig weekend voor de voetballers. Om het kontakt on derling niet te verliezen, is er a.s. don derdagavond weer een clubavond. Graag zou het bestuur zien, dat ook de volleyballers(sters) eens op deze clubavond komen. Aanvang 8.00 uur. -♦ 1 2 3 4 6 7 8 9 10 11 13 14 16 17 20 22 23 24 26 2B 29 30 ji 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 44 45 46 48 s. 51 52 H 54 a 56 59 60 61 62 20 eg Horizontaal 1. soort lach 5. leesteken 9. verlangen 10. bekende motorraces 12. publieke werken (afk.) 13. Europeaan 14. loco-burgemeester (afk.) 15. deel 17. wintervoertuig 18. voorzetsel 20. in de regel 22. drijver bij de jacht 25. land in Europa 28. iedere 29. meisjesnaam 30. meer in Amerika 31. Aziatisch schiereiland 33. meisjesnaam 35. glad, effen 38. uitheems zoogdier 41 gebied in Zuid-Arabië 42. tijdperk 43. plant 45 deel van de week 47. benauwd 50. sierlijk 51. duur van eb en vloed 53. bloeiwijze 54. verpakking 55. ambtshalve (Lat. afk.) 56. Bijbelse naam 58. titel 59. persoonlijk voornaamwoord 60. ondergevel 61. studeren 62. projectiel Verticaal 1. gunstig toeval 2. gebogen been 3. koude lekkernij 4. deel van een bloem 5. buitendijkse grond 6. zangnoot 7. voorzetsel 8. strijdperk 11. deel van een trap 12. voornemen 16. kleur 17. lang, dun, recht stuk hout 19. steekwapen 21. land in Europa 23. bergplaats 24. soort grondbewerking 26. oorsprong 27 zangnoot 32. schortje 34. oosterse titel 35. plaats in Noordholland 36. niet dezelfden 37. schrijf kosten 38. rookgerei 39. beschermende laag 40. vruchtbare 41. water in Brabant 44. selenium (afk.) 45. soort hotel 46. overal 48. uniek 49. geen enkele maal 52. dunne 55. straat (Fr.) 57. titel 60. eenheid van kracht oVtti? vim Jcla-Zf r<lm met hout gïsttoelft-.ve as viiti uwf tvordt v,-V\olgL doof tLMr ~Ectite JBalener Zendt op tijt advertentie» Voor de krant dinsdag vrijdags vóór Voor de krant vrij dag woensdags vóót -

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 2