„Pas op voor te veel maar ook voor te weinig optimisme" Groepen discussiëren over bollenproblemen Pe IJsberg irgemeester bij installatie Bejaardenberaad: Nauwkeurige inventarisatie nodig van bejaarden werk CE Ie Wijkpost met een vaste kracht in „Starkeu burgh" oo id I Filmvertoning op jaarvergadering Folklorestichting Streven naar beter onderling contact Uitwisseling van gegevens Plastic afval, een gevaarlijke milieuverontreiniger irhaal uit het soldatenleven door L van Schooten Tweede blad Texelse Courant, dinsdag 8 februari 1972 01 t is zaak zich te hoeden voor te iptimisme, maar ook voor te wei- .ptimisme". Deze dubbele goede gaf burgemeester Sprenger vrij- ond het Bejaardenberaad van in zijn installatieredc, tijdens de officiële vergadering in het raad- De burgemeester zelf was overi- zeer optimistisch gestemd in zijn ■dichtingen. „Voor sommigen gingen orbereidingen voor het in het le- •oepen van een Bejaardenberaad iard genoeg, waaruit een goed te- an ongeduld blijkt. Maar anderen ichuwden voor een te hard van lopen, waarvoor ook alles te zeg- s. Deze combinatie van innerlijk en bedachtzaamheid houdt veel mgrijke eigenschappen voor het functioneren van het beraad ie de burgemeester tact en geduld, vele obstakels die men ongetwij- al tegenkomen op de juiste wijze te ren. Vooral op financieel terrein nog strubbelingen verwacht in. Mr. Sprenger meende, dat het rdenberaad een spreekbuis dient i van een grote groep samenwer- welwillenden, met de nadruk op middelende funktie en de morele „Ook zal men veel fantasie no- ebben en goede wil. Het bejaar- rk is een moeilijk deel van het il-cultureel geheel Het zal mis- wel eens nuttig en noodzakelijk lat er iets gedaan wordt wat niet gg nentair is, als eens naar buiten ge- moet worden wat het beraad alf nisbaar noemde de burgemeester 'jaarden zelf, die ten alle tijden betrokken moeten zijn bij de ak- .ten van het beraad, zodat een iohtingverkeer ontstaat. Hij sprak >op uit, dat men erin zal slagen nensen aktief te maken, zowel be- ?n als degenen, die -zich voor hen men. 14 leden bejaardenberaad is samengesteld ertegenwoordigers van tal van ingen en instellingen, die zich op n of andere wijze met bejaarden- bezig houden. Onder meer zijn Algemene Bond voor Bejaarden, ichting Gezinsverzorging en Be enhulp Texel, de Texelse afdelin- an het Rode en Groene Kruis, de coepeling van Vrouwen organisa- en de Stichting Bejaardenzorg Ook zijn vertegenwoordigd de Gollardsstichting, het bejaarden- St. Jan, het Alg. Bejaardenhuis het gemeentebestuur en de So- Dienst. Momenteel telt het bejaar- raad veertien afgevaardigden van verse instellingen. wacht wordt echter, dat in de toe- nog andere organisaties zullen uiten. Gedacht wordt aan o.a Be- enomroep Texel en t.z.t. ook de :ing Samen Eén, die heeft laten i het nog te voorbarig te vinden, iu reeds aan te sluiten. De Stich ting is nog in oprichting en de eerste steen van het verpleeghuis moet nog ge legd worden, zodat men aansluiting vooralsnog wil uitstellen. Vast dagelijks bestuur Het enige maanden geleden gefor meerde voorlopig bestuur werd ontbon den en vervangen door een vijf leden tellend vast dagelijks bestuur. Tot voor zitter werd met alle stemmen benoemd de heer M. Bakker. De overige be- stuursfunkties zullen onderling ver deeld worden onder de dames C. Stoep- ker-Naeije, E. Bakker-Boerhorst, G. M. Langeveld-Keijser en de heer J. Agter sr., die allen met een ruime meerder heid van stemmen werden gekozen. Woorden van dank richtte de voorzitter tot de aftredende 'voorlopige' bestuurs leden mevrouw Kuitse-Sebus, de heren J. de Beurs en G. Bakker en aan de heer Kempenaar van de Sociale Dienst, die nauw bij het voorbereidende werk betrokken was. Vooral coördineren Enige weken gaven wij een uitvoeri ge beschrijving van de doelstellingen van het Bejaardenberaad. In het kort komt het hierop neer, dat het Bejaar denberaad zich tot doel heeft gesteld het welzijn van de Texelse bejaarden in de ruimste zin te behartigen, door coör dinerend op te treden tussen bejaarden en betrokken organisaties. Een eerste stap in de goede richting wordt inmid dels ondernomen. De vertegenwoordig de organisaties zijn verzocht binnen de komende veertien dagen een lijst samen te stellen van de door hen op het gebied van bejaardenwerk ontplooide activi teiten en wat nog veel belangrijker is een opsomming te geven van de aktiviteiten die nog gemist worden. Om een zo nauwkeurig mogelijke in ventarisatie te krijgen van het bejaar denwerk op Texel, is ook een dergelijk overzicht van de niet aangesloten orga nisaties onontbeerlijk. Men verzocht ons een verzoek te richten aan alle vereni gingen, stichtingen, of groeperingen, die zich op enige wijze op het gebied van bejaardenwerk bewegen, melding van deze aktiviteit(cn) te doen aan de admi nistrateur van het Bejaardenberaad, de heer C. van Trigt. (Bereikbaar op de afdeling Sociale Dienst in het gemeen tehuis). Zoals bekend heeft het Bejaardenbe raad vanaf haar oprichting aansluiting gezocht met de in Den Helder zetelende Stichting voor Voorzieningen voor Ou deren. Het is nl. de bedoeling, dat in het bejaardencomplex „Starkenburgh" een wijkpost wordt opgericht met een per manente kracht. Om subsidiëring voor het aanstellen van deze wijkverpleeg ster te krijgen, is het noodzakelijk, dat men zich bij Den Helder aansluit. Het rayon Texel telt te weinig bejaarden om zelfstandig in een subsidieregeling te vallen. In de toekomst zal Den Hel der waarschijnlijk het centrum worden van een regionaal bejaardenberaad, dat onderverdeeld wordt in wijkposten en onder supervisie zal worden gesteld van een academisch projektleider. Dan zal Texel automatisch in een wijkpost veranderen. Het dagelijks bestuur zal de aangesloten organisaties met de ont wikkelingen rond de fusie met Den Helder op de hoogte houden. Gehoopt wordt, dat mede door ruime medewer king van het gemeentebestuur, al dit jaar met de wijkpost kan worden ge start. In de rondvraag kwamen nog enige praktische voorstellen ter tafel. Onder meer werd op een vraag van de heer L. Sok besloten, dat van iedere vergade ring een gestencild afschrift van de no tulen naar de leden zal worden gezon den. Ook werd meegedeeld, dat het da gelijks bestuur vermoedelijk eens per maand bijeen zal komen. Het voltallig beraad zal dit jaar waarschijnlijk nog minstens tweemaal vergaderen. Nog wensen Tenslotte sprak de heer J. Agter sr. een kort dankwoord namens de Texelse bejaarden, waarin hij erop wees, dat ook van de zijde van de bejaarden alle medewerking mag worden verwacht. „Wij zijn uiteraard dankbaar voor de tijd en energie, die jullie aan ons geven, maar tevreden zijn we nog lang niet. Bovendien zijn alle inspanningen, die zijn verricht en in de toekomst nog zul len worden verricht ook in het belang van de héle gemeenschap. Jullie zullen er uiteindelijk hopelijk zelf ook van kunnen profiteren". Op dinsdagavond 15 februari houdt de Stichting Texels Folklore de jaar vergadering in „Casino". Evenals vorig jaar zal na afloop van het huishoudelij ke gedeelte weer een film worden ver toond door de heer J. M. Vroom. Zoals bekend legt de heer Vroom een film journaal aan van de belangrijkste evene menten waarbij de folklore is betrok ken. De film 1971 is geweid aan drie onderwerpen: het bezoek aan Terschel ling; de bejaardenmiddag in de Burge meester De Koninghal en het bezoek aan Rotterdam. Nog dit winterseizoen zullen de Texelse bloembollenkwckers een drie tal gespreksavonden beleggen. Daartoe werd donderdagavond op een bijeen komst in hotel „De Lindeboom-TCxel' besloten. Het was de tweede vergade ring, die door de Bloembollencultuur binnen korte tijd werd gehouden met als voornaamste onderwerp het samen stellen van gespreksgroepen. Voorzitter M. Bakker liet in zijn welkomstwoord op deze tweede avond zijn teleurstelling blijken over de aanmerkelijk geringere opkomst. Toch konden uit de aanwezi gen vier groepen van 6 a 7 personen worden geformeerd. De gespreksgroepen zijn gesplitst in tulpenkwekers en gemengde kwekers. Aanvankelijk zou ook een groep van uitsluitend narcissenkwekers worden samengesteld, maar de deelname hier voor bleek te gering. Doel van de ge spreksavonden is met elkaar van ge dachte te wisselen over alle mogelijke problemen rond het bloembollenkwe- ken op Texel. Dit zal gebeuren aan de hand van gegevens over het afgelopen oogstjaar uit de bedrijven van de ge spreksdeelnemers. Verwacht wordt, dat door het uitwisselen van ervaringen in teressante gegevens kunnen worden verzameld, waaruit iedereen dan weer profijt kan trekken. Soortgelijke gespreksgroepen bestaan in Breezand al enige jaren. Hier is men al zover gevorderd, dat zo nu en dan ook sprekers worden uitgenodigd, die een bepaald facet van de kwekerij toe lichten. Daar wil men voorlopig voor Texel nog niet aan denken. Meer kontakt Eerst moet een groter onderling kon- takt tussen de kwekers ontstaan. Voor zitter Bakker benadrukte de noodzaak, dat er meer overleg wordt gepleegd en gezamenlijk naar oplossing van de ge deelde problemen wordt gezocht: „In de zomer hebben we onze handen vol aan het eigen bedrijf en schiet er geen tijd over om eens te gaan kijken hoe colle ga's te werk gaan. Het is best mogelijk, dat de buurman een veel betere of goedkopere methode heeft. We spreken elkaar veel te weinig". De avonden, die in de komende maan den zullen worden gehouden hebben ie der een vastgesteld onderwerp van dis cussie. De eerste bijeenkomst zal wor den gewijd aan onkruidbestrijding en bemesting en op de volgende avond komt de verwerking van de oogst aan de orde. Gegevens verzamelen Alle deelnemers werden verzocht, zo veel mogelijk gegevens omtrent zaaitijd, weersomstandigheden, kunstmest, be strijdingsmiddelen en resultaten van het afgelopen jaar te noteren. De vier gespreksgroepen zullen gedu rende alle bijeenkomsten een vaste kern van deelnemers hebben en een secreta ris en gespreksleider. Wie echter op de voor zijn groep vastgestelde avond niet beschikbaar is, kan zonder bezwaar de avond van een andere groep bijwonen. De bijeenkomsten zullen steeds in een (door de deelnemers gekozen) hotel of restaurant plaatsvinden. Binnen het kader van de aktie „Laat niet als dank" wil de ANWB zich in sa menwerking met de Koninklijke Schip persvereniging „Schuttevaer", het Ko ninklijk Nederlands Watersport Ver bond, het Landbouwschap en de Unie van Waterschappen door middel van publikaties in de verschillende bonds- periodieken wenden tot alle gebruikers van plastic als verpakkingsmateriaal om te komen tot een zo groot mogelijke beperking van milieuverontreiniging door met name plastic zakken. Omdat deze plastic materialen niet verteren en in steeds grotere getale worden geproduceerd is er sprake van een toenemende milieuverontreiniging, zowel te water als op het land. Steeds meer plastic zakken, flessen, afdekma teriaal en kledingstukken of resten daarvan ontsieren het landschap. Plas tic is dan ook een ernstige milieuver ontreiniger die bovendien nog gevaar lijk kan zijn voor het vee. Dikwijls ziet men op plaatsen waar bijv. aardappelen of kuilvoer was opgeslagen nog lange tijd plastic liggen. In het water gewaaid plastic afval veroorzaakt verstopping van duikers en het komt regelmatig voor dat bemalingsinstallaties van de polders door deze verontreiniging ge heel of gedeeltelijk onklaar raken. De waterinlaten van sluizen kunnen erdoor verstoppen en ook het machinaal reini gen van watergangen ondervindt veel hinder van de plastic materialen. Veel plastic afval komt tenslotte in de vaar waters terecht en veroorzaakt een toe nemende hinder voor de scheepvaart. Plastic materialen blijven veelal in het water zweven en worden daardoor ge makkelijk geraakt door de scheeps schroeven, waardoor een schip zijn voortstuwingsvermogen geheel of ge deeltelijk kan verliezen. Er zijn zelf gevallen bekend van schepen die niet meer konden stoppen omdat achteruit slaan van de schroef onmogelijk gewor den was hetgeen een aanvarig tot ge volg had. Wanneer een stevige plastic zak zich om de scheepsschroef heeft ge wikkeld is deze vaak zeer moeilijk te verwijderen. Ook koelwaterleidingen kunnen dan verstopt raken waardoor voor duizenden guldens schade aan de motor kan ontstaan. Motoren van vaar tuigen met een gering vermogen kun nen in voorkomende gevallen gemakke lijk afslaan, met als gevolg dat deze scheepjes hulpeloos ronddrijven en door grotere schepen overvaren kunnen wor den wanneer deze niet meer tijdig kun nen uitwijken. Om te komen tot ver mindering van de milieuverontreiniging door plastic zakken hebben de ANWB, de KNWV en de Schippersvereniging „Schuttevaer" de medewerking ge vraagd van de leveranciers van kunst meststoffen om op de zakken een drin gend verzoek te laten dukken deze niet op de akkers achter te laten, maar deze te verzamelen en te verbranden. Het verheugde bovengenoemde organisa ties dan ook te constateren dat dit voor de Nederlandse Kunstmest Federatie, de nationale organisatie van industrie, import en distributie van kunstmest stoffen, aanleiding is geweest om de aangesloten leden aan te bevelen om bij de eerst volgende bestelling van plas tic emballage daarop een dergelijk ver zoek te laten aanbrengen. Inmiddels hebben enige leveranciers van kunstmeststoffen al aan dit verzoek voldaan. 99 „En at u het dan lekker op?" >u, lékker". at er uw buik niet vol van", stelde d vast. -e, dat nou niet" 's avonds nam u een boterham niet?" 'k de kans kreeg wel, natuurlijk, loeders zijn rare wezens. Ze was altijd bang dat ik van de honger zou gaan". >u ja, wij hebben in dienst geen ers. Wij moeten het dan maar zoe ft de kantine of in het militair te- En u moet die vrachten eten zien, P sommige dagen de kiebelton in at vind ik toch wel zo'n zonde", de mevrouw Bot, „al dat kostelij- en voor de varkens, 't Is toch geld- mijterij". •s ze ons lieten kiezen", zei Geert, er lang zo veel niet weg. Als je ieen andijvie kunt zien, en je kunt ïassi krijgen". an gaat er tweemaal zo véél weg", de de heer des huizes. elnee", zei Geert. „In het Ameri- »e leger doen ze het allang. Maar ts in het leger regel is, dan moet er vonder gebeuren voor er iets aan idert". llie hebt het al een stuk beter dan wij vroeger", zei vader Bot. „In de tijd van de rats, kuch en bonen. En dan kunnen de heren 's avonds naar de tele visie kijken, en ze kunnen studeren voor half geld, en om de haverklap op rijkskosten naar huis. Toen ik in dienst was mocht je met Kerstmis en Pasen en daarmee basta. En je boterhambeleg moest je grotendeels zelf kopen. Ik heb het maar menigmaal met een zakje sui ker moeten doen. Of een bosje sprot, en dat was dan een hele luxe. Jullie waar deert het heden niet". „Het blijft balen", stelde Kees vast, „en daarom zien we de goede dingen niet en kankeren alleen op de kwaaie". „Haha", lachte Loes, „de invloed van Sjoerd laat zich gelden. Hij keert tot zichzelf in". „Het is waar", zei Sjoerd, „d'r wordt in dienst veel meer gepraat over Wal visbeen en over Kapitein De Mol, dan over Broeders en luitenant Korevaar. En de overste niet te vergeten". „Eén rotte appel in de mand!" decla meerde Kees. „Die lui bederven het juist voor je". „Wat niet wegneemt", constateerde de gastvrouw, „dat de schalen leeg zijn. Loes, haal jij es even het dessert". „Vla met abrikozen", jubelde Kees. „Z'n lievelingshapje", plaagde Loes. ,,'t Was altijd hetzelfde liedje: Hè moe, vla met abrikozen!" „Zul jij wat van weten", gaf haar broeder terug, „kind. toen lag jij nog in de luiers". ,,'k Was eerder zindelijk dan jij", troefde Loes. „Jij was vijf toen je nog met een natte broek thuiskwam". „Kinderen, kinderen", vermaande mevrouw Bot. Ze had een klapje van de Haegse molen te pakken en bewaar de graag zoals ze dat noemde „een be schaafde toon" in huis. En verwijzingen naar de onzindelijkheden van de vijf jarige Kees vond ze niet netjes. Zie je, vader zat alweer te grijnzen. Die had plezier om die „volkse" grapjes. Klara Bot, geboren Van der Acker, had altijd het gevoel gehad dat ze bene den haar stand was getrouwd, al was ze dan ook maar chef-juffrouw in een modemagazijn. Kees Bot was toen dood gewoon automonteur. Herman Montel- baen, adjunct-commies bij het departe ment van Justitie, leek een veel betere partij. Herman was nu hoofdcommies, en Kees direkteur van de H.A.M. Ze had wat in hem gezien en ze had zich niet verkeken. Waarom ze die malle vent gekozen had en niet de keurige, preciese Herman, durfde ze zichzelf nooit goed bekennen. Kees had iets on weerstaanbaars en was dfc>l op haar. Het ergste was dat hij haar telkens aan het lachen kreeg over dingen, die ze graag diep-ernstig wilde behandelen, en die dan opeens helemaal niet ernstig meer leken. Herman en zij pasten goed bij el kaar met hun wetenschap van wat •hoort en wat niet hoort, hun voorliefde voor beschaafde en culturele vermaken. Herman wou haar Beethoven leren be grijpen, Kees nam haar mee naar het strand. Kees was in zijn hart de volks jongen gebleven die hij van origine, was al was het een feit dat de Belgische am bassadeur die zijn wagen bij de H.A.M. gekocht had, bijzonder graag een praat je met hem maakte en dat hii met een baron even vlot converseerde als met een vrachtautochauffeur. Klara was er nooit helemaal achter gekomen, dat dit dezelfde oorzaak had als haar eigen uit eindelijke voorkeur voor de monteur die lang zo beschaafd niet was als de ambtenaar. Kees Bot deed nooit zijn best meer of anders te lijken dan hij was, je wist wat je aan hem had, en juist de mensen die zo vaak vertoefden in de wereld van de schone schijn, wis ten dat te appreciëren. Het was dat gevoel, dat ze wist wat ze aan Kees Bot had, dat haar uiteinde lijk had doen besluiten, maar daarbij had ze het ook wel als haar taak gezien, hem tot een ietwat hoger peil op te heffen. Als dat hoger peil beteken de zijn huidige maatschappelijke positie dan had hij dat geheel aan zichzelf te danken, bedacht ze eerlijk, maar daar was Kees het niet mee eens. Je hebt me altijd geïnspireerd, zei hij, jij durfde het aan met een knul met zwarte handen en ik heb me zelf gezworen dat je daar nooit spijt van zou krijgen. Ze had nog altijd wel haar dromen, moeder Klara, want ze kwam niet voor niets uit een duur gezin en het zou leuk zijn als een van de meisjes eens werke lijk wat zij noemde een „goed huwelijk" deed, en onder de vrienden van de dochter waren er verscheidene zeer goede stand. Maar Loes scheen al haar aandacht te hebben voor Sjoerd Koop- mans, een jongen zonder titel of geld, en Keesdie bleef maar neutraal. En ze had Sjoerd een paar opmerkingen horen maken die haar het ergste deden vermoeden. Hij zou toch daar in dienst niet met een meisje aangepapt hebben, een meisje waar je niets van wist? Ze werden van tafel opgeschrikt door het luide geroffel van een motor, en even later klonk de bel. Loes keek naar buiten. „Een soldaat!" riep ze, „op een motor!" Sjoerd schoot naar het raam. „Ordonnans" zei hij „Kees, je benoe ming tot generaal is eindelijk afgeko men". Maar toen Kees, die naar beneden ge stoven was, weer boven kwam, keek hij alleen maar verwonderd. „Een telegram voor jou. ,t Was eerst naar jouw huis gestuurd, maar daar zeiden ze dat je 'hier zat". Sjoerd scheurde het formulier open. „Ik moet meteen terugkomen, zegt de kapitein". „Och kom, hoe kan dat nou", zei de gastvrouw, „en we zitten net te eten". Kees lachte. „Als het gaat om het landsbelang, moeder, dan moet je je eten laten staan. Maar wat kan dat zijn, Sjoerd? Wat een idioterie! D'r is vast iets aan de knikker". „Ik vrees het ook", zei Sjoerd. „Nou, dag vrij weekend. Ik kan m'n boeltje weer pakken en naar de legerplaats". „Wacht eens even", zei Kees, „mis schien is het niks. We nemen de auto. Met anderhalf uur zijn we er. Als 't een beetje wil ben je vanavond weer hier. Kan dat vader?" „Lijkt me wel het beste", zei vader Bot, „ik vind het maar een duistere zaak. Het moet toch wel heel ernstig zijn als ze je terugroepen. D'r was van avond niks op de radio". „O, dat hoeft niet ernstig te zijn", stelde Sjoer gerust, „in dienst kun je van alles verwachten. Maar ik vind het niks leuk". „Ik ga ook mee", zei Loes. Sjoerds ge zicht klaarde op. „Gauw maar verkleden", zei hij, „en dan er maar op af".

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 5