Grom Vwarts Texels in het harL, nankoopcentrale moet efficiënter werken Zaterdag: carnaval met de Scharrekopp Meersportenverenigingoplossing voor urgente problemen? AXI ^itwee jaar 3,5 ton verlies n Organisatorische en financiële voordelen Vier verenigingen in Den Burg zijn het al in principe eens (02220) 3132 Mr Sprenger overhandigt stadssleutel iei '.rsoneel van 25 naar 18 man uid-Eierland" brengt blijspel retaris Beemsterboer jubileert Beere Bar wlere dag geopend. Beere goed GROOTS a CARNAVALSFEEST 7 Provinciën sj0 D.J. d'ohnny Ghampagner Politieke poppenkast Jeugd heeft zondag feest in Casino 11 FEBRUARI 1972 85e JAARGANG No. 8648 tf.V. v.h. Langeveld De Roo\) [1 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 y de Graaf, Keesomlaan 43, Deu )2220) 2741, 's avonds (02220) 2403 v/ t v/ Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. Ratf. fcisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prijs ƒ5,00 p. kw. 4- 50 cl incasso; los 25 ct. Advert. 21 ct. per mm. excl. 4°/o BTW is meer enthousiast dan strikt c gehandeld", aldus de heer A. •oorzitter van de in juli 1969 uit sie van CAV en LTB ontstane opcentrale Texel. Het is zijn ver voor de weinig florissante ont- ing, die het bedrijf sindsdien [oorgemaakt. Weliswaar stegen ïtten, maar de kosten stegen rder. Met name de personeels- werden onverantwoord hoog, volg van het feit, dat was ver- na de fusie van de beide gelijk- e bedrijven een deel van het per- te laten afvloeien. Pas twee jaar fusie kwamen de schrikbarende beschikbaar, waaruit bleek dat [belovende Aankoopcentrale hard lit boerde. Het verlies over de >en twee boekjaren bedroeg ge il ƒ500,per dag. leze situatie zo laat aan het licht is onder meer te verklaren door rige ziekte van de hoofdboek- waardoor een achterstand in de stratie ontstond. Overigens wa- t niet alleen de loonkosten, die rlies veroorzaakten. Ook andere zoals het transport, waren min- iiciènt geregeld; er waren auto's en veel vervoer zou voordeliger eed kunnen worden. De concur- trijd met de particuliere handel tot het vaststellen van onverant- lage prijzen van de produkten, de mineursituatie in de agrari- ereld ook niet bepaald een gun- op 0 februari is het 25 jaar geleden heer P. Beemsterboer gemeente- Iris van Texel werd. In tegen tij gheid van gemeentepersoneel, de iteraad en genodigden zal aan dit pe ndacht worden geschonken op igmiddag 21 februari om 15.30 hotel „De Lindeboom-Texel". ig. s< ;st! NI ïrt artien van de Wetering kej* voor ziekenfonds en verz. s HDinniiiiiiuiiiiiiiiiiiiii Zaterdag a.s. Discotheek stige invloed had, nog afgezien van de „normale" loonkostenstijgingen en de hoge rentevoet. Saneringsplan Direct nadat de cijfers bekend waren, is in samenwerking met deskundigen begonnen met het opstellen van een saneringsplan, dat voorzag in inkrim ping van het personeel en tal van an dere maatregelen om aan de oneffi ciënte toestanden een eind te maken. Tot dusver zijn twee „echte" ontslagen gevallen. Een meisje op het kantoor dat inmiddels is getrouwd, zal niet worden vervangen en een drietal oudere krach ten zal waarschijnlijk om gezondheids redenen worden afgekeurd en evenmin worden opgevolgd. Uiteindelijk zal het personeelsbestand van 25 tot 18 man zijn teruggebracht. Ook zullen enkele vrachtwagens worden afgestoten. Het bestuur heeft de situatie waarin het bedrijf verkeert openhartig bespro ken in de ledenraad en met het perso neel. Zowel de leden als de medewer kers lieten blijken alle begrip te heb ben voor de maatregelen, die in het ka der van het saneringsplan worden uit gevoerd en hebben er met het be stuur vertrouwen is dat het de Aan koopcentrale in de naaste toekomst weer beter zal gaan. Dit is de revuegroep van de buurtvereni ging Schoonoordsingel-Witte Kruislaan- Kogerstraat, gefotografeerd bij de eerste opvoering van hun lustrumrevue ,,Geef me de vijf". Vanuit de politieke poppen kast", een kopie van de Waag op de Vismarkt, worden Texelse toestanden be zongen. Van links naar rechts: mevrouw I. de Porto-Verberg, de heer J Kager, mevr. T. Veeken-Kager, mevr. F. de Vries- Dros, de heer R. Bakelaar, mevr. R. Snoek-Bruin, mevr L. Kooiman-Heijnis, mevr. N. van Heerwaarden-Huisman, de heer G. Visser, mevr. E. Ooijevaar-de Ridder De eerstvolgende opvoering van „Geef me de vijf" wordt gegeven voor de bezoekers van de jaarvergadering van de bejaardenbond op vrijdagavond, 18 fe bruari in ,,De Oranjeboom". De noordelijke ligging van Texel te midden van koele baren verhindert niet dat ook hier carnaval wordt gevierd. Weliswaar is het uiterst bescheiden in vergelijking met wat in zuidelijker stre ken gebeurt en wordt er door menige eilandbewoner nog met enige verach ting over gesproken („Hebben ze aan Ouwe Sunderklaas niet genoeg?") maar een feit is dat de animo toeneemt. Was ILAND De toneelvereniging ierland heeft onlangs het drie en tellende blijspel „De avond zevende juli" van Gerard van studie genomen. Het zal vrijdag- 3; 18 februari in „Bethel" worden erd. Momenteel worden stappen onderno men om te komen tot een organisatie waarin zoveel mogelijk sportverenigin gen zullen worden opgenomen. In eerste instantie zal het gaan om het bundelen van de gymnastiek- en sportverenigin gen van Den Burg maar op den duur zullen ook andere Texelse sportvereni gingen kunnen toetreden. De vorm die men voor ogen heeft is een overkoepe lend orgaan of federatie, maar omdat de samenwerking nog iets verder zal gaan dan in organisaties die door deze begrippen worden gedekt spreekt men liever van een 'meersportenvereniging'. Over de opzet zijn de volleybalvereni ging Tevoko, de badmintonclub, de gymnastiekvereniging Texel en de zwem- en poloclub TX 71 het reeds eens geworden. Deze verenigingen zijn be reid een begin te maken en hebben werkgroepen gevormd die de door de samenwerking ontstane mogelijkheden verder zullen bestuderen. Deze moge lijkheden liggen in zowel het organisa torische als het financiële vlak. Van de zijde van de gemeente Texel is reeds enthousiast op de bundelingsplannen gereageerd. Een ambtenaar van de af deling Culturele Zaken, de heer G. Praamstra, zal de uitwerking van het initiatief als administrateur begeleiden. Bundeling van sportverenigingen maakt het mogelijk betaalde full time krachten aan te trekken, iets waaraan een kleine vereniging niet kan denken. Door de schaalvergroting ontstaat fi nanciële voordelen want de leden zul len in de eerste plaats zijn aangesloten bij de nieuwe meersportenvereniging en daaraan een (zo bescheiden mogelijk bedrag) aan basiscontributie betalen; dit betreft een gezinslidmaatschap. Voor elke vorm van sportbeoefening wordt dan een extra bijdrage geheven. Deze regeling is vooral voordelig voor gezin nen met meerdere beoefenaars van ver schillende sporten. Het lidmaatschap van één vereniging betekent ook dat men zonder enig bezwaar van de ene sport op de andere kan overgaan (of kan besluiten meerdere sporten te gaan bedrijven) zonder dat dit voor het lid maatschap gevolgen heeft. Er ontstaat een grotere stabiliteit in het ledental hetgeen meer zekerheid verschaft omtrent het kunnen beschik ken over een betaalde trainer. Als voor deel wordt het ook gezien dat de „con currentieverhouding" tussen de aange sloten verenigingen vervalt. Als iemand nu bijvoorbeeld besluit op te houden met badminton en inplaats daarvan aan gymnastiek gaat doen, betekent dat, dat de badminton een lid verliest. De bad mintonclub heeft dan lid aan de gym nastiekvereniging „verloren", hetgeen als onaangenaam wordt ervaren omdat nu eenmaal een behoorlijk aantal leden nodig is om .gezond" te kunnen draaien. In de meersportvereniging zal daarvan geen sprake zijn; men blijft immers lid van één vereniging met dezelfde (be taalde) krachten men wisselt slechts van aktiviteit. Nieuwe sporten Van belang is ook dat sporten zoals atletiek, handbal, basketbal en honkbal die op Texel niet (meer) in georgani seerd verband kunnen worden beoefend omdat het aantal deelnemers voor een zelfstandige club te klein is of omdat de initiatief nemende en stimulerende man ontbreekt, in een meersportvereni ging wel van de grond kunnen komen en dan ook van dezelfde faciliteiten kunnen profiteren als de andere sport- afdelingen zonder dat dit ondragelijk veel kost. Bij het „veroveren" van subsidie kan een meersportvereniging een veel krachtiger geluid laten horen. Thans gebeurt het nog vaak dat subsidiever zoeken worden afgewezen uit vrees voor konsekwenties ten aanzien van an dere verenigingen. Als er één vereni ging is, wordt het eenvoudiger de sport de middelen te verstrekken die haar toekomen, temeer omdat de subsidie verstrekkers erop mogen rekenen dat het geld uiterst rendabel wordt besteed. De vier verenigingen die met de meersportenvereniging een begin heb ben gemaakt hebben het pioneerswerk bekostigd door samen een stichtings kapitaaltje op tafel te leggen. In het voorlopige werkbestuur hebben zitting genomen de heren T. Huisman en T. van Asperen voor Tevoko; de heren M. Warnaar en R Veenstra voor de bad mintonclub; mej. De Graaf en de heer R. Hamer voor de zwem- en poloclub en mevr. J. van Beek-Koster en de heer P. Schoorl voor de gymnastiekvereni ging Texel. Ook elders Het idee van een meersportverenigiVig is niet nieuw. In andere plaatsen (Delf zijl, Appingedam, Hoogezand, Zoeter- meer, Bergen enz.) functioneren derge lijke „federaties" al tot tevredenheid van de betrokken verenigingen. Van belang is dat het „opgaan" in een meersportvereniging niet betekent dat het vertrouwde clubverband verlo ren gaat. De clubs en hun besturen blij ven als zodanig bestaan. Samenwerking ontstaat alleen bij ad ministratie, training en grote financiële akties. Tot dusver is een viertal bespre kingen gevoerd over de meersportver eniging. De reakties in Den Burg, waar toe men zich momenteel nog beperkt, waren overwegend positief. Aarzelend is nog de houding van de beide voetbal verenigingen. De sportvereniging Texel heeft laten weten eerst met de eigen leden te willen overleggen alvorens aan het verdere overleg deel te nemen. Er zal nog veel onderzoek nodig zijn alvo rens de nieuwe vereniging definitief van de grond kan komen. Voorlopig vindt men het belangrijk ste om gezamenlijk te komen tot een doelstelling in grote lijnen, deze later te verfijnen en van hieruit te komen tot het opstellen van een statuut en een huishoudelijk reglement. Daarnaast is het van belang het huidige leden-poten- tiëel te weten en hoeveel „dubbelspor- ters" er in deze groep zijn. De beide voetbalverenigingen zal gevraagd wor den hun medewerking hieraan te ver lenen en een ledenlijst te overleggen zodat er inzicht verkregen kan worden in het aantal sporten dat de leden be oefenen en welke zij mogelijk nog kun nen gaan beoefenen. Met deze gegevens moet het mogelijk zijn tot een redelijk inzicht te komen in de mogelijke in komsten. Daarnaast zullen de kosten verbonden aan het bedrijven van deze sporten in een groter verband bekeken worden. Het uiteindelijk doel moet dus zijn zo spoedig mogelijk te kunnen be schikken over door een ieder aanvaar de beleidslijn en over een eerste globale begroting. Met nadruk zij vermeld dat de bestu ren van de vier genoemde verenigingen principebesluiten hebben genomen die dus nog ter goedkeuring aan de leden moeten worden voorgelegd. het jarenlang alleen de toneelvereni ging Sint Jan die „iets" aan carnaval deed in de vorm van het opvoeren van een klucht gevolgd door een uitbundig bal compleet met serpetines en feest- hoedjes, sinds twee jaar beschikken we zelfs over een echte carnavalsvereni ging. Die vereniging heet „De Scharre koppen" en is een verlengstuk van de al geruime tijd aktieve buurtvereniging Oudeschild. Het bestuur van die vereni ging is van mening dat gedurende de wintermaanden meer aktiviteiten moe ten worden georganiseerd voor de eigen bevolking daar de Texelaars als gevolg van het toerisme zomers merendeels zijn gebonden. Met dit ideaal voor ogen is reeds weken geleden met organiseren begonnen. Optocht Zaterdagmiddag a.s. om half drie be gint het feest op het parkeerterrein aan de Emmalaan te Den Burg. Daar zullen dan twee versierde wagens van start gaan. Op de eerste wagen staat een groep gecostumeerde kinderen en op de tweede zijne koninklijke hoogheid Scharrekop de Tweede (Cor van Poelje) met zijn raad van elf. Onze abonnees weten al uit welke personen die raad bestaat want al geruime tijd geleden publiceerden wij de foto van dit door luchtige groepje. De twee wagens, ge volgd door alles wat zich wil aanslui ten om er een „echte" optocht van te maken, zullen voorafgegaan door de drumband Voorwaarts Mars uit De Koog naar de Groeneplaats rijden, waarschijnlijk via de route Schilderend (vanaf de Emmalaan), Weverstraat, Ste nenplaats en Binnenburg. Sleutel Om drie uur, zo vermeldt het pro gramma verder, zal burgemeester W. H. Sprenger op de trappen van het raad huis een toespraak houden en aan de prins de Stadssleutel van Texel over handigen. Daarna gaat de stoet rich ting Oudeschild waar in het dorpshuis 't Skiltje een feest voor verklede kin deren zal worden gegeven. Ook niet ge costumeerde kinderen zijn overigens welkom. Leden van de buurtvereniging zullen om vier uur een toneelstukje op voeren „Een dagje ruilen". Alle kinde ren zullen worden getracteerd op cho colade en enige versnaperingen. Daarop vertoont amateurgoochelaar Pedro zijn kunsten. Voor het kind dat 't meest origineel is uitgedost is een prijs beschikbaar ge steld. Bonte avond Om 20.00 uur begint, ook in 't Skiltje het feest voor de ouderen. Naast de Prins en zijn raad van elf zullen aan deze avond meewerken het orkest van Henny Kok, mevrouw R. de Wit-Schoo met haar dansmariekes, „super Kees Stet" met originele Westfriese humor en verder zijn er nog diverse verrassin gen die in de loop van de avond zullen worden aangekondigd. Diverse personen die zich verdienste lijk hebben gemaakt zullen worden ge huldigd en door de Prins worden onder scheiden met de Orde der Scharrenkop- pen. Uiteraard bestaat daarbij voldoen- de gelegenheid voor dans en leut. Het feest is niet alleen voor Oudeschilders bedoeld; elke Texelaar is welkom. In Den Burg Zondagmiddag 13 februari zal in „Ca sino" een speciale carnavalsmiddag voor de jeugd van 12 tot ca 17 jaar worden gehouden. Het initiatief is uit gegaan van de Werkgroep Witte Burcht die ook vorig jaar iets dergelijks orga niseerde. De werkgroep beschikt zelfs (Zie vervolg pagina 2)

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 1