Groen kwartsJexels in het harL, nnt Jan amuseerde met leuke klucht Telex weg; met verkoop NS-kaartjes staken Raad van elf ging op kraamvisite VOORDEEL AANBIEDINGE! I van e MELKHANDELAAR! 83 HAVERMOUT retentieloos carnavalsstuk krenterig! Druglezing leverde sterk uiteenlopende reakties op IW re >es Witte weer iin glansrol |4> soS'g™ ih RÉ A lp Texel gebakken dus dagelijks vers VVV neemt maatregelen Eenmalig experiment niet gevaarlijk Carnavalsrit werd fiasco Redakteur afwezig hele liter S'.V. v.h. Langeveld De Roofj 1 - Den Burg, Tcxel - Tel. 2741 de Graaf, Keesomlaan 43, Den Un|2220) 2741, 's avonds (02220) 2403 fes op bij 21 Tel 15 FEBRUARI 1972 85e JAARGANG No. 8649 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Ncderl. Middenstundsbank; Coop. Raif. feiscnbank; Ainro-bank. Postgiro 652. Abonn. prijs ƒ5,00 p. kw. 4" 50 ct incasso; los 25 ct. Advert. 21 ct. per mm. cxcl. 4% BTW sle sj0 oneelvereniging „Sint Jan" heeft eentje aan het Texelse carnaval agen door zaterdagavond in „De ""®fboom" „Rumoer in een kleine op te voeren. Deze klucht van Blaaser viel bijzonder in de hoewel het vooral gedurende het en tweede bedrijf aan vaart ont- Verantwoordelijk voor het succes Bal de heer Kees Witte die als er van een der hoofdrollen weer er op dreef was en de welgevul- af en toe de lachstuipen bezorg- ijd tel. ra 271 tol den %e/] 9 9oed 9e" ^Oor er> rn ?ewelde kren on °f'Jnen zijn nten/roa'k gevulde qefk^terlijk c/vvars- gebakken BUMS' rbcteriijk r bokmon/chop hoogst erudiet in zijn optreden was hij in alle opzichten de tegenpool van Ei genheimer. Uitstekend spel zagen we van mevrouw Janny de Haan als de zich extra veel verbeeldende vrouw van de industrieel. Een kreng van een wijf! Aardig deed de heer Ruud Beers het als Ron, de zoon van de industrieel die de maatschappelijke barrière niet als een hindernis beschouwt als hij de hand vraagt van Mary Eigenheimer. Heel goed was Willy Moerings als Mary. Ze speelde pittig, soms iets te ernstig waardoor we bijna vergaten dat we naar een klucht zaten te kijken. Haar spel was verre van vlak; stemmings wisselingen kwamen er goed uit, mede dank zij het pauzeren op de juiste mo menten. Als boekhouder Nero zagen we Aad van Heerwaarden in een korte maar behoorlijk gespeelde rol. Ook Jan Moens en Hanny de Boer gaven bevre digend spel te zien, resp. als buurman en buurvrouw. We hebben Dick Witte niet eerder zo goed zien spelen als za terdagavond. Ondanks zijn jeugdige leeftijd slaagde hij erin op voorbeeldige wijze de hoogbejaarde opa Eigenheimer te verbeelden. Het open doekje dat hij kreeg (een zeldzaam verschijnsel in de Texelse toneelwereld) was beslist ver diend! De regie berustte bij Juul Swarthof en Richard Nichols. Uulkje Huitema souffleerde en de heer Maas de Hoog verzorgde het grime-werk. |J| bij een klucht doorgaans het ge- hing het verhaal aan elkaar van misverstanden. Mary, de dochter praatgrage volksman Willem eimer, wil trouwen met Ron tot Duikelaar, zoon van een rijke ieel. Als is aangekondigd dat de inde rijke schoonzoon zich zal voorstellen verschijnt echter de kelijk oudere en reeds getrouw- ïkhouder Nero ten tonele. De voortvloeiende verwikkelingen tot dolle toestanden die eindigen ry toch haar toekomstige man in en kan sluiten. Pretentieloos stuk beoogde pretentieloos ver- behoefde daarom ook geen blijk leelschrijfkunst te zijn en we zul- dan ook 'laten aanmerkingen in rhting te maken. Aan het slot avond zei de heer Kees Witte g eens nadrukkelijk: „Geen stuk ïoud, dialogen en Joost weet wat ïer.Het is echter toch wel lat men zich realiseert dat het ie avond zou zijn geworden als van de volksman Eigenheimer >or een ster als Witte bezet was t. Waaruit men beslist niet de sie mag trekken dat de anderen s van maakten. Er werd over- goed gespeeld, maar allen ver- de rol van „aangever" waarbij sr" Witte ervoor moest zorgen lachspieren werden geactiveerd. Goed spel eerder schreven we dat Kees en geboren akteur is die, zij het iepaalde scala van rollen, met de mimiek, uitgekiende pauzes en - d zijn toehoorders weet te amu- Ook deze keer zat 't weer goed. ?genspeelster was mevrouw To ed* Visser die als Marie Eigenhei de juiste wijze gestalte gaf aan laagde volksvrouwtje, niet in de plaats door haar dialekt dat we ls typerend zullen beschouwen e maatschappelijke klasse waar- familie Eigenheimer behoorde, gewenste contrast zorgden de rQ' ieel Marcel Sloem tot Duikelaar, waarmee Willem Witte weinig scheen te hebben. Geaffecteerd ld, onberispelijk gekleed en De opkomst voor de vrijdag in de Burgemeester De Koninghal gehouden avond over drugs was aanmerkelijk ge ringer dan men verwacht had. Dit stel de de heer F. Blanken met enige teleur stelling vast in zijn openingswoord na mens de Oudercommissie van de Rijks scholengemeenschap. De kwaliteit van het publiek voldeed echter alleszins aan de verwachtingen. Van de ongeveer 150 belangstellenden bestond de helft uit scholieren en het overige deel uit leer krachten, ouders en andere geïnteres seerden. Van het gemeentebestuur wa ren aanwezig burgemeester W. H. Sprengcr en wethouder C. Joustra. Het programma bestond uit de vertoning van de Engelse film „Gale is dead", waarna een korte pauze, gevolgd door een lezing van de Amsterdamse arts- psychoterapeut J. A. M. Mathijsen en gelegenheid tot discussie. Doel van de avond was op de eerste plaats te proberen wat meer inzicht te verschaffen en de paniek- en sensatie sfeer weg te nemen rond de^ drugpro blematiek, die deels door de nieuwsgie righeid van de jongeren en deels door angst en onbekendheid bij de oudere generatie tot een van de meest emotio neel beladen onderwerpen van deze tijd is uitgegroeid. De film „Gale is dead" is het aangrijpende levensverhaal van een Engels meisje, dat (op 11 februari 1970) op 19-jarige leeftijd stierf door overmatig druggebruik en diende als inleiding op de lezing van de heer Ma thijsen. Over de vraag of men inderdaad de beoogde duidelijkheid heeft weten te verschaffen kan men van mening ver schillen. De lezing was bepaald niet in formatief maar meer een uiteenzetting van een persoonlijke zienswijze en een pleidooi voor deze benadering. Zeker is dat de heer Mathijsen met zijn stelling- name en uitspraken zijn gehoor aan het denken en praten heeft gezet. Geduren de de gelegenheid tot vragen stellen na afloop werden zowel instemmende als afkeurende reakties geuit. Paniekverhalen Allereerst meende"de spreker dat de belangstelling rond het drugprobleem belangrijk is toegenomen door paniek verhalen via de pers en dat het noodza kelijk is hierin de kern van het pro bleem op te sporen. Het komt hier op neer, dat er in de maatschappij altijd een aantal kleine groepen is, dat in ge drag afwijkt van de meerderheid en zich hiermee (vrijwel altijd) de afkeu ring van deze meerderheid op de hals haalt. De groep die volgens als normaal geldende maatstaven leeft, uit die af keuring als regel door agressief optre den. De andersdenkende en handelende mens wordt verstoten, uit het gevestig de veilige milieu geweerd, of achter volgd en gestraft. Kortom, alles wordt in het werk gesteld om hem zo snel mogelijk weer in het gelid te brengen of hem dusdanig te isoleren, dat hij geen invloed meer op de maatschappij kan uitoefenen Oorzaak van deze onjuis te reaktie, aldus de heer Mathijsen, is de angst van de meerderheid uit de macht der gewoonte en gewoonheid te worden gerukt. Zondebok Een belangrijke basis voor het gedrag is ook de behoefte aan een zondebok, waarop men zijn agressie kwijt kan. Een bewering die de spreker niet alleen baseert op het heden maar ook aanhaalt uit de geschiedenis. Bijvoorbeeld de vervolging van de Joden, de rassendis criminatie, geloofsvervolging, de beden kelijke houding jegens gastarbeiders enz. „Er zijn legio voorbeelden van het afreageren van de massa op een kleine en dus kwetsbare groep". De heer Ma thijsen vraagt zich bovendien af, waar om het gebruik van drugs zo sterk wordt afgekeurd, terwijl er in de „nor male" samenleving ontelbare vormen van verslaving zijn ingeburgerd. Men denke aan het frequente gebruik van koffie, tabak en alcohol maar ook aan onuitroeibare gewoonten en hobby's als gokken, militairisme of zelfs voetballen en postzegels verzamelen. Uiteraard is de ene verslaving of gewenning schade lijker dan de andere, maar het feit blijft bestaan, dat de mens niet zonder de een of andere wijze van de geest be ïnvloeden of vluchten in een gewoonte kan Vooral jeugdprobleem Druggebruik komt het meest voor bij jonge mensen. Een recent onderzoek on der Amsterdamse druggebruikers toon de aan, dat de gemiddelde leeftijd mo- (Zie vervolg pagina 2) De telex van de VW gaat weg. In verband met de zorgwekkende finan ciële situatie waarin de VVV verkeert was het niet langer verantwoord de vrij hoge huur en gebruikskosten van de te lex te dragen. Bovendien werd slechts in beperkte mate van het apparaat ge bruik gemaakt. Dit laatste was mede het gevolg van het feit dat men het nummer slechts in beperkte .kring be kend had gemaakt omdat de verwach ting was dat de VVV telex in verband met de ingebruikneming van een nieu we centrale spoedig een nieuw nummer zou krijgen. Voorts is besloten de verkoop van spoorkaartjes te staken. De niet de kaartjesverkoop samenhangende romp slomp weegt niet meer op tegen de op brengsten uit provisies. Er zijn jaren geweest dat de WV door de kaartjes verkoop duizenden guldens aan provisie kon incasseren maar in de afgelopen jaren ging het om niet meer dan een paar honderd gulden. Het aantal men sen dat per trein reist neemt af en de genen die het wel doen geven doorgaans de voorkeur aan het kopen van een kaartje op het station. Op de binnenkort te houden jaarver gadering van de VW Texel zal de fi nanciële situatie van de vereniging hoofdonderwerp van gesprek zijn. Zo als bekend zal naast de sterk te verho gen gemeentelijke subsidie niet aan een forse contributiestijging zijn te ontko men. De toestand is extra onzeker om dat de gemeenteraad in eerste instantie heeft geweigerd de verhoogde subsidie toe te staan en wel omdat B. en W. de ze hogere uitgave voor de gemeente wilden dekken met een hogere toeris tenbelasting. Het voorstel werd terug genomen Mogelijk zal het weer aan de raad worden voorgelegd met een ander dekkingsplan. Het staat vrijwel vast dat er dan geen bezwaar tegen zal bestaan. De datum van de jaarvergadering van de VW (waarschijnlijk begin maart) kan op dit moment nog niet precies worden vastgesteld omdat het wachten nog is op het accountantsrapport en de definitieve cijfers van het afgelopen boekjaar. Zonder deze cijfers heeft een discussie over de financiële toestand weinig zin. De afgelopen zaterdag verreden avondrit van de M.A.B.-club Texel is helaas door het ontbreken van een aan wijzing in de route op een fiasco uitge lopen. Het merendeel van de 49 gestarte deelnemers bereikte de finish wel, hoe wel iedereen door het ontbrekende bord het spoor bijster raakte en pas na uren zoeken weer op de juiste weg terecht kwam. De deelnemers die tenslotte de eindstreep overschreden, waren nogal gedeprimeerd en voelden weinig voor de feestelijke bijeenkomst in hotel „De Lindeboom-Texel" zoals op het pro gramma was aangegeven. Door het ver laat binnenkomen van de deelnemers en de noodzaak van het toepassen van een corrigerende berekening op opgelo pen strafpunten was bet niet mogelijk snel de uitslag bekend te maken. De winnaars zullen op de eerstvolgende rit, de jaarlijkse paasrit (maandag 3 april) 's middags, bekend gemaakt wor den. De paasrit t zal worden uitgezet door enkele leden; de gebroeders C. en W. Mets en A. Douma in a- en b-klasse. Dit betekent, dat er wel gereden wordt over één route maar met een routebe schrijving voor beginners (a) en voor meer geroutineerde puzzelaars (b). Tot vrijdagavond a.s. is onze redak teur afwezig. Zijn taak wordt waarge nomen door mej. F. Witte, Waalder- straat 16, Den Burg .telefoon 2626. De voltallige Raad van elf van de carnavalsvereniging ,,De Scharre- koppen" ging zaterdagmiddag op kraambezoek bij de familie Lap, H 65, hoeve ,,Het eind van de wereld". Bij wijze van aardigheidje wilde de Raad de jongste Texelse ingeze tene bij de carnavalsvreugde be trekken. Men had Jeannette Lap gekozen, omdat zij de baby was die als laatste in de afgelopen week ten raad huize was aangegeven Prins Scharrekop (Cor van Poelje) bood mevrouw Lap bloemen aan en Jeannette werd onderscheiden met een indrukwekkende medaille als bewijs dat zij tot erelid van de Scharrekoppen was gemaakt. Jean nette toonde zich weinig onder de indruk van de plechtigheid. De kraamheer echter spoedde zich naar de kelder om een krat bier te voorschijn te halen, waarmee het hooggeëerde gezelschap zich kon laven. De in de carnavalswereld waarschijnlijk unieke plechtigheid werd op bovenstaande foto vast gelegd. v- h' TIJDELIJK van 88 voor

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 1