Beemsterboer was van en buiten groen-zwart Secretaris binnen i Op Texel binnenkort één afdeling van Holl. Mij van Landbouw? Drukbezochte receptie bij 25-jarig jubileum tussen ambtelijk W rijf paal apparaat en gemeentebestuur Fanfare-DEK had succes welgekozen programma n VERVOLG VAN PAG. 1 Toneel Zuid-Eierland Kaarten voor toneel uitverkocht U „nemen ler Dirigent P. Heertjes componeerde Dansend door het koninkrijk DEK wil niet ten onder gaan Texelgaat weer met Eierland onderhandelen Een zeer groot gezelschap kwam maandagmiddag in hotel „De Linde- boom-Texel" bijeen, om op feestelijke wijze aandacht te besteden aan het feit, dat de heer P. Beemsterboer 25 jaar secretaris van de gemeente Texel is. Niet alleen waren op de door het ge meentebestuur aangeboden receptie aanwezig B. W. en verschillende raadsleden, alsmede het vrijwel voltal lige personeel van de gemeente Texel, ook vertegenwoordigers van diverse in stanties, onder meer N.V. TEM en de WV-Texel en een aantal „overkantse" relaties kwamen hun felicitaties aan bieden. Zoals gebruikelijk bij een der gelijk jubileum, moest de heer Beem sterboer, geflankeerd door echtgenote en kinderen een lange stoet sprekers aanhoren. Niet dat hij hiermee moeite had. Tijdens zijn werk is de heer Beemsterboer gewend het grootste deel van de tijd te luisteren, zoals diverse sprekers opmerkten, maar ook waren de tot hem gerichte woorden van dien aard, dat ze hem ongetwijfeld prettig in de oren hebben geklonken. De eerste spreker, die de jubilaris eens openhartig en ombarmhartig in het zonnetje zette, was burgemeester Sprenger. Hij trachtte aan te geven, waarom de heer Beemsterboer zo bij zonder is voor de gemeente Texel en waarom B W het er eenstemmig over eens waren, dat het 25-jarig jubileum gevierd moest worden. „25 jaar gemeen te-secretaris zijn is geen sinecure, maar 25 jaar secretaris van Texel zijn is dat nog minder. Wie dat volhoudt moet uit goed administratief en bestuurlijk hout zijn gesneden. En op Texel komt daar nog bij, dat men iets van de voor de Texelaar kenmerkende rondborstigheid moet bezitten, om min of meer als ver want te worden beschouwd. Wie in de afgelopen kwart eeuw als gemeente secretaris van Texel overeind kon blij ven, dwars door alle ingrijpende veran deringen heen, is niet alleen van buiten maar ook van binnen groen-zwart, die moet Texel in zijn hart hebben". De burgemeester sprak namens B W zijn waardering uit voor de wijze waarop de secretaris als „wrijfpaal tussen ge meentebestuur en het ambtelijk appa raat" fungeert. Vooral bewonderde hij het eerlijk voor zijn mening uitkomen, al wordt deze soms door geen der col legeleden gedeeld en ook het vermogen en de bereidwilligheid, om dan de af wijkende meningen van het college te notuleren en zijn eigen mening over te slaan. Grote waardering had hij ook voor de eigenschap hardnekkig de belan gen van het gemeentepersoneel te ver dedigen, gekoppeld aan het streven het personeel aan de niet geringe eisen van B W te laten voldoen. „Een com binatie van strijdlust en dienstvaardig heid, die je niet elke dag tegenkomt." Doorsnee-secretaris Persoonlijke waardering had de bur gemeester vooral voor het feit, dat de heer Beemsterboer naar zijn mening beslist niet het doorsnee type van een gemeentesecretaris is. Burgemeester en secretaris verschillen ontzaggelijk in karakter en werkwijze, maar stemmen in de grond toch op bepaalde wijze overeen, wat zich in vele zaken steeds weer manifesteert. Mevrouw Beemster boer werd ook in de huldiging be trokken. Zij ontving bloemen voor het 25 jaar secretarisvrouw zijn. Evenmin als men twijfelt aan het antwoord op de vraag, wat een boer zonder water doet, was het voor de burgemeester een vraag, wat Piet Beemsterboer zonder zijn vrouw zou moeten doen. Als blijk van de grote erkentelijkheid van de gemeente Texel overhandigde hij de jubilaris een camera. Reisleider De heer P. Smit, die namens de ge meenteraad eht woord voerde omschreef de taak van de gemeentesecretaris als noemen van mevrouw C. van Lenten- Buijs die ervoor zorgde dat iedereen in de pauze van een uitstekende kop koffie werd voorzien. Aan de charme van de avond wordt sedert jaren in belangrijke mate bijgedragen door het feit dat me vrouw Van Lenten gedurende het groot ste deel van de voorstelling met koffie zetten bezig is en wel in de zaal, vlak voor het toneel. Niet met een moderne koffiezetmachine maar met hulpmidde len als een gasstel, petroleumstel en een elektrisch theelichtje. Ongetwijfeld mocht ook mevrouw Van Lenten zich rekenen tot de medewerkers die aan het slot van de avond door de heer E. Loer akker „om hun inspanningen voor deze gemeenschap" werden geprezen. „De avond van de zevende juli" zal dinsdagavond 29 februari worden her opgevoerd in het bejaardenhuis „Irene". Mogelijk zal ook in De Cocksdorp nog een voorstelling worden gegeven. souffleur, organisator en vraagbaak voor gemeente en allen, die daar be hoefte aan hebben. Daar hij echter meende ,dat de facetten van deze func tie door anderen voldoende benadrukt werden, sprak hij zijn bewondering uit voor het perfekt verzorgen van de altijd leerzame en prettige excursies van de gemeenteraad. De felicitaties van de ge meenteraad gingen vergezeld van een boekenbon en voor mevrouw Beem sterboer was er een mooi bloemstuk. Jubileumrevue De heer G. A. Oskam (van de afde ling Culturele Zaken) vertolkte de ge voelens van het personeel. In de eerste plaats vroeg hij zich af, of een officiële receptie wel de juiste wijze was, om een jubileum te vieren. Veeleer voelde hij voor een terugblik op de verstreken ambtsperiode in een culturele vorm, bijvoorbeeld cabaret, waarbij veel za ken op een gezond spottende wijze de revue zouden kunnen passeren. Zijn ge dachten gingen uit naar een soortgelijke opzet als de nieuwste revue van de groep Schoonoordsingel-Witte Kruis- laan-Kogerstraat. Een goede suggestie voor nog in het verschiet liggende ju bilea? De heer Oskam ging even terug naar de bijzonder strenge winter, zo'n 25 jaar geleden, toen de heer Beemster boer als secretaris werd benoemd. „Men heeft zich destijds ongetwijfeld wel eens afgevraagd, wat B W heeft bezield, om een zo jeugdige persoon in deze functie te plaatsen. In de eerste plaats zullen de ongemakken, die Texel van die uitzonderlijke strenge winter ondervond wel de aandacht hebben op geëist en in de hand gewerkt hebben, dat niet ver van huis naar een nieuwe secretaris gezocht werd. Maar de capa citeiten en kwaliteiten van de "heer Beemsterboer zijn ongetwijfeld reeds toen onderkend en hebben de doorslag gegeven." Ongekuisde uitspraken De heer Oskam vertelde, dat de se cretaris de dingen vers van de lever en soms nogal ongekuisd kon zeggen, en zich vaak harder uitdrukte dan hij eigenlijk meende. De verschillende kernachtige uitspraken, die de heer Oskam ter illustratie citeerde en die z.i. genoteerd en gebundeld dienen te wor den, leverde een spontane reaktie op van direkteur B. Kleinhuis van de TEM. Aanvankelijk was het niet zijn bedoe ling het woord te voeren, omdat in april de heer Beemsterboer bij de TEM ook een 25-jarig jubileum in het vooruit zicht heeft en het de bedoeling is, dat hieraan dan ruime aandacht wordt be steed. De kennelijk ooit door de heer Beemsterboer gebezigde opmerking: „Ik wou dat Kleinhuis het in zijn broek deed met zijn waterfabriek" was voor hem echter aanleiding de microfoon ter hand te nemen. Hij vertelde, de heer Beemsterboer wat het in vervulling gaan van deze ongetwijfeld niet zo kwaad bedoelde uitlating betreft te moeten teleurstellen en stelde voorts vast, dat de samenwerking en persoon lijke verhouding met de heer Beemster boer altijd uitstekend is geweest en in de toekomst beslist zal blijven. De woordwisselingen die soms hadden plaatsgevonden achtte hij mede oorzaak van de prettige verstandhouding. Tuinstoel Nadat de heer Oskam het cadeau van het personeel: een comfortabele tuin stoel plus een film voor de nieuwe ca mera had aangeboden en zijn toespraak had besloten met op te merken, dat bij de heer Beemsterboer de mens steeds op de eerste plaats komt en daarna de meest praktische werkwijze, was het woord aan de heer L. van Hoorn, die als direkteur van Gemeentewerken na mens de verschillende diensten zijn ge lukwensen aanbood. Omdat hij de 25 jaar bijna geheel heeft meegemaakt, zijn er nogal wat ups en downs geweest, die de heer Van Hoorn met de jubilaris kan delen. „Zelfs zijn er wel enkele zwarte bladzijden, maar de problemen van alle dag hebben we steeds op kun nen lossen. Het is daarom niet overdre ven te zeggen dat we beste jaren heb ben gehad". Ard Schenk De heer Van Hoorn vergeleek de ju bilaris met schaatskampioen Ard Schenk, in die zin, dat de 25-jarige reis door de Texelse gemeentegeschiedenis eigenlijk ook met goud gehonoreerd zou moeten worden. Oud-wethouder de heer Th. R. Hin, ook sprekende namens zijn collega oud- wethouders De Waard en Roeper, haal de herinneringen op aan de tijd dat de heer Beemsterboer werd aangesteld en aan de periode, waarin hij met hem werkte. „Er bestond een goede, zake lijke samenwerking en een persoonlijke sympathie, waaraan ik met genoegen terugdenk". Niet alleen bij de gemeente maakte de heer Beemsterboer een kwart eeuw vol, precies even lang is hij ook als se cretaris in dienst bij de VVV Texel. Dit was dan ook de reden, dat de voorzitter van de WV, de heer W. Visser per soonlijk zijn gelukwensen kwam aan bieden. Waanzinnig werkzaam Vorige week had men het jubileum al in besloten kring gevierd, maar de heer Visser wilde toch nog even van de ge legenheid gebruik maken, om de aan dacht te vestigen op het „waanzinnig werkzame leven" van de heer Beem sterboer. „De enorme verplaatsbaarheid van zijn mentale instelling dwingt ons nog dagelijks respekt af. Over zijn taak als gemeentesecretaris kan ik niet oor delen, maar zeker is dat hij zich voor de VVV voor de volle 100% heeft in gezet". Een stoffelijk blijk van waarde ring overhandigde hij in de vorm van een cadeaubon en bloemen voor me vrouw Beemsterboer. Aan de funktie van secretaris bij de WV zat ook een funktie bij de Wad denfederatie verbonden. Aan de Wad denfederatie gaf de heer Beemsterboer zo'n 15 jaar zijn krachten, wat voor VW-direkteur J. Dekker aanleiding was ook enige lovende woorden te spre ken. Naast zijn werk voor Waddenfede ratie en VW was de heer Dekker ook dankbaar voor de persoonlijke steun, die hij vooral in het begin van zijn di- rekteurschap van de heer Beemsterboer heeft ondervonden. „Heel wat minuten heeft hij gespendeerd, om mij uit de nesten te helpen". Hij onderstreepte zijn dankbaarheid met een nuttig ge schenk, een wegenkaart. Namens de Stichting Texels Museum bood de heer S. Bakker, die toevallig ook buurman en huisvriend van de fa milie Beemsterboer is, zijn gelukwensen aan, omdat de heer Beemsterboer ook al in het bestuur van het museum ze telt. DE WAAL Reeds nu zijn all ten uitverkocht voor de toneelav ,,'t Amateurtje" zaterdag geeft Wielewaal". Voor de tweede opv een week later, zijn nog wel beschikbaar. Het bestuur verzot te vermelden dat het bal na leen mag worden meegemaak mensen die de toneeluitvoering bijgewoond. De groepen dam jongelui die zich gewoonlijk na c stelling aandienen, zullen deze k( worden geweigerd. De maatregel nomen naar aanleiding van kl Men vindt dat aan de sfeer avond afbreuk wordt gedaan als toneel het bal wordt beheerst doo pen van elders afkomstige jongel De lange rij van sprekers werd beslo ten door de heer A. van Dienst, die 25 jaar geleden op het gemeentehuis van Texel werkzaam was en destijds als tweede op de voordracht stond voor de Hoo bod op funktie van gemeentesecretaris. ste Westfries De heer Van Dienst is momenteel bur gemeester te Krimpen aan de Lek. Hij hield een bijzonder smeuïge toespraak, waarin hij tal van anekdotes verwerkte in het dialekt van West-Friesland, de geboortestreek van de heer Beemster boer. Hij sprak de wens uit, dat de fa milie Beemsterboer en de gemeente Texel nog vele jaren samen mogen be leven. Hoewel de heer Beemsterboer be weerde geen spreker te zijn, ging hij uitvoerig en met de voor een secretaris kenmerkende nauwkeurigheid in op de belangrijkste opmerkingen der sprekers. De bijeenkomst was voor hem een over weldigende en imponerende gebeurte nis, waarmee hij zich bijzonder verrast toonde. jej Bij de door de gemeente ge! openbare inschrijving ter verkor de voormalige boerderij „Rem< bij de veerhaven en het woonhu te Oost zijn hoge bedragen gebod ^'SG D n.v Exploitatiemaatschappij was voor „Remember" de hoog schrijver met maar liefst ƒ153 Insiders hadden verwacht dat hi ste bod beduidend lager dan zou zijn. Het hoogst ingeschreven bedn het woonhuis O 62 bedroeg ƒ3] en was geboden door de heer P. maker te Oudorp. Laatstgenoem stemde wel ongeveer met de verwi gen overeen. Het huis O 62 verto slechte staat maar is voor liefh fraai aan de oostelijke dijk geleg< De gemeenteraad is inmiddels v steld genoemde twee opstallen hoogste bieders te verkopen. [eb »be zie nd DEN HOORN Kon. Texels Fanfa re-DEK heeft vrijdag en zaterdag in „De Waldhoorn" de winteruitvoering gege ven. De combinatie, onder leiding van dirigent P. Heertjes, oogstte veel succes. Een overwegend licht programma werd merendeels zeer goed uitgevoerd. Dui delijk werd dat de kwaliteit nog steeds stijgende is. Het meest interessante en voor velen ook meest aansprekende on derdeel van het concert was het uit drie delen bestaande „Dansend door het ko ninkrijk", gecomponeerd door de heer P. Heertjes. Vrijdagavond was de zaal geheel ge vuld; zaterdag was het aanmerkelijk minder druk. Het concert zal zaterdag avond a.s. in de Burgemeester De Ko ninghal te Den Burg worden herhaald. Onze recensie zal betrekking hebben op de uitvoeringen in de beide dorpen en kan dus in de krant van dinsdag te gemoet worden gezien. Zoals bekend treden het Kon. Texels .Fanfarekorps en DEK al enkele jaren met succes gezamenlijk op. Dit g( de min of meer noodgedwongen, verenigingen zaten niet bepaald in hun leden. Een goede klank makkelijker bereikt met een wat aantal blazers. Sindsdien heeft k dental van het Kon. Texels F; korps zich gestadig uitgebreid. ie! cl of De afdeling Texel van de Hollandse Maatschappij van Landbouw zal op- nieuwe met de afdeling Eierland in on derhandeling gaan om te komen tot een samenvoeging van beide organisaties. Zo werd donderdagavond op de alge mene ledenvergadering in hotel „De Lindeboon-Texel" besloten. Al eerder is uitvoerig over het combineren van de Texelse afdelingen gesproken, maar tot op heden werd geen overeenstemming bereikt. Omdat de kwestie langzamer hand in het vergeetboek dreigde te ra ken, vestigde voorzitter M. Roeper Pzn. er opnieuw de aandacht op en infor meerde naar de mening van de aanwe zigen. De reakties waren zeer positief. Hoewel de afdelingen Texel en Eier land in interesse en belangen nogal verschillen de afdeling Texel is sterk gericht op veeteelt en in de Eierlandse afdeling bestaat het merendeel van de leden uit akkerbouwers was men unaniem van mening, dat het van groot belang is, naar een afdeling op Texel te streven. Omdat de heer S.C. Bakker, lid van het hoofdbestuur door omstandigheden verhinderd was de aangekondigde in leiding te houden, hield de voorzitter een uitvoerige openingsspeech, waarin hij met voldoening terugblikte op het verstreken jaar. Het is qua weersom standigheden en marktprijzen een gun stig jaar geweest. Ook de minder zake lijke gebeurtenissen; de gezellige avon den, die de Hollandse Maatschappij van Landbouw organiseerde, verliepen suc cesvol. Vooral de familieavond met de revuegroep o.l.v. mevrouw Craanen- Hemelrijk en de lezing van de heer M. Mantje vielen in goede aarde. He laas waren de geplande feestelijkheden i.v.m. het 125-jarig bestaan door tal van omstandigheden niet doorgegaan. In het jaarverslag van secretaris P. Kikkert werd uitvoerig de dialezing van de heer Mantje over de ontwikkeling op en met betrekking tot Texel beschreven. Leefbaarheid Vooral in het kader van de taakver- andering van de plaatselijke afdelingen, waarbij meer gewerkt moet worden aan de leefbaarheid van de leden, acht men het van belang zo breed en afwisselend mogelijk geïnformeerd te worden. De door de 'heer Mantje uitgesproken ver wachtingen droegen tot deze informatie bij. De Hollandse Maatschappij van Landbouw heeft overigens ook nog an dere methoden gevonden om met de plaatselijke ontwikkelingen op de hoogte te zijn. Via een commissie volgt men de veranderingen in de bestem mingsplannen (vooral voor het buiten gebied) op de voet en kan desgewenst tijdig reageren, als blijkt dat het belang van de agrarische bedrijven in het ge drang dreigt te komen. Hoewel men alle begrip heeft voor de noodzakelijke re creatieve voorzieningen, maatregelen t.a.v. landschapsschoon en natuurbe houd komen de belangen van de leden op de eerste plaats. In het bestuur kwa men enkele wijzigingen. Aftredend en niet-herkiesbaar waren de heren Jac. Keijser, J. P. Herweijer en secretaris P. Kikkert, wiens functie werd overge dragen aan bestuurslid Jac. Dijt. Nieu we gezichten aan de bestuurstafel zijn de heren A. Brans Pzn., Jn. Kikkert en A. J. Keijser. Betreurd vertrek Met het vertrek van de heer P. Kik kert, die al 12 jaar in het bestuur zit, waarvan de afgelopen 3 jaar als secre taris, toonde de voorzitter zich weinig ingenomen. Zelfs werd door de verga dering geprobeerd de heer Kikkert van gedachte te doen veranderen. Daar deze poging niet het gewenste resultaat op leverde, legde men zich bij zijn aftre den neer met een hartelijk dankwoord. De heer Kikkert meende, dat ook an dere en vooral jongere leden de kans moeten hebben in het bestuur te komen. Als afscheidskado werd een boekenbon overhandigd. Ook de aftredende be stuursleden Jac. Keijser en J. P. Her weijer werden uitvoerig geprezen. Voorts werden als afgevaardigden in een vaktechnisch jongerenbestuur voor Noordholland een tweetal jeugdige le den aangesteld; de heer M. Roeper voor de zelfstandige ondernemers en de heer P. W. Roeper voor de niet-zelfstandig werkenden. Het financieel verslag, op een stencil weergegeven en onder de aanwezigen rondgedeeld, leverde geen moeilijkhe den op. Het jaar 1971 kon met een batig saldo van ƒ890,59 worden beëindigd. Besloten werd de contributie in het ver volg niet meer door de penningmeester te laten innen, maar de leden jaarlijks een betalingsopdracht ter onderteke ning toe te zenden. Dit bespaart veel tijd en administratiewerk. DEK moet blijvi Helaas was dat bij DEK niet h val zodat de naam 'Door Eigen K in feite niet meer met ere kan w gedragen. In Den Hoorn wordt nu gevoerd om het ledental te ver, onder het motto „DEK moet blijvi een stencil dat bij de uitvoeringt de bezoekers werd uitgereikt v de muzikale Hoornders opgeroepe; op te geven. Er werd op gewe; DEK momenteel 14 leden telt, w er twee nog in opleiding zijn. D< zou DEK niet alleen kunnen opl Nieuwe leden, ook dames, zijn v?s om te voorkomen dat de ver< over een paar jaar geheel is nen. Opgave is mogelijk bij voorzit Kiljan, secretaris E. Drijver, pei meester J. Lap of de commissaris Koopman en C. Witte. In zijn openingstoespraakje ve komde voorzitter Kiljan onder me burgemeestersechtpaar Sprenger. zijn spijt moest hij meedelen d Hoornder Drumband deze keer omstandigheden niet in staat wa de uitvoering mee te werken. Aan het slot van de voorstelling namens de donateurs enthousiast gebracht door de heer N. Eelma Den Burg. Als blijk van erkentelijl voor de inspanningen die de he Heertjes aan het korps heeft to kreeg deze uit handen van vooi Kiljan een boekenbon. Toneel sto Op zeer vlotte wijze werd na de ze door een groepje Hoornder jo: de twee bedrijven tellende klucht ren maken de man" van J. Boske gevoerd. Het verhaal had een sp leraar tot onderwerp die in de s staat bij zijn hospita Om hem tot len te dwingen heeft de hardvoc hospita zijn kleren weggehaald zo: jongeman noodgedwongen in bed blijven waar hij overigens van trjfer tijd gezelschap krijgt van de doB van de hospita. Zijn vrienden bedB een plan om hem uit het gedwcB isolement te verlossen. Een hunner schijnt als dokter ten tonele; een dinnetje is verpleegster. De wel va oom van de jongeman moet nl. ge dat de jongeman aan een ernstige lijdt. Hij beeldt zich in een haan V en laat dat merken door af en t kraaien. Enfin, het is allemaal 1 wat de klok slaat. Duidelijk werd dat in Den Hooi veel aankomend toneeltalent Voor het bestuur van „De Vrit kring" (waarvan enkele leden ai klucht meewerkten) moet dat ei ruststellende gedachte zijn. Als sp leraar speelde zeer geroutineerd Lap; mevrouw I. Parlevliet-Keeso: gen we als de hospita; Jaap Du deed het leuk als de vriend va spreekleraar die zich later als d vermomt. Als het vriendinnetje verpleegster) Ellie acteerde mev J. Dekker-v. d. Berg en de hee Witte was oom Roelof. De heer W. kert voerde de regie; mevrouw Kik Kuijper grimeerde.

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 2