u|De IJsberg lil erschillende takken visserij a Waddenzee hoeven elkaar niet in de wielen te rijden Vergadering van de raad I Li Dr. P. Korringa Texelse successen op provinciale tentoonstelling A*r tm NVSH organiseert avonden in Oosterend en De Koog Wijzigingen in de verhouding eigendom pacht haal uit het soldatenleven door L van Schooien Tweede blad Texelse Courant, dinsdag 22 februari 1972 'til •ro4t is de taa^ van de overheid, een tuurplan voor de Waddenzeevisse- te zetten. Voorshands ziet het er naar uit dat de verschillende tak- van visserij in de Waddenzee el- in de wielen zullen rijden, mits de maatregelen genomen worden. of. dr. P. Korringa, directeur van tijksinstituut voor Visserij-onder- te IJmuiden, stelde dit tijdens een rijbij eenkomst in de Volk9hoge- >1 „Allardsoog" te Bakkeveen (Fr.), dementen voor zo'n structuurplan t hij in zijn inleiding aan. Hij be- ;e de betekenis van de Wadden voor de mosselcultuur en de gar- ivisserij en de functie van dit wa ls „kinderkamer" voor söhol, tong, Ijauw, en haring. Geen gevaar voor Hes ziet hij in de verdere ontwik- van de sportvisserij, die hier in de tijd al is toegenomen. De sport- :s vangen vooral schol en bot van .eiden afmetingen en in hoeveel- j, die in het niet vallen bij wat de irvissers binnenbrengen. Meer ge- aliseerde Waddenzeesportvissers en het op makreel en geep gemunt. Compensatie of. Korringa aoht het stellig moge- in de Waddenzee voldoende grond aarbij ook de zozeer gewenste >re gronden te vinden voor nieuwe elkweekpercelen. Meer percelen hier nodig om drie redenen: com- sj\ atie voor wat in Zeeland al ver- (f h is gegaan en nog zal gaan; ver- ing van kwalitatief achteruitgelo- jercelen; opslag van mosselzaad als ve voor jaren met tegenvallende 161 jroduktie. tvallen van de Waddenzee als „kin- jmer" zou rampzalig zijn voor de and op de Noordzee en het zou vol- prof Korringa een logische ge- te zijn, de kinderkamerfunctie te lermen door alle visserij met fijn- ge netten in de Waddenzee te ver in. Als boosdoener ziet hij met de garnalenkor; daarmee worden i e; aantallen jonge visjes aan dek acht en als men dan ook nog de dzeef gebruikt, gaan de meeste van te gronde. or vissers met kleine schepen zou verbod onaangenaam zijn, maar bedenke dat de visserijintensiteit i Waddenzee nu al is teruggelopen prmoedelijk nog verder zal terug- De garnalenvisserij verplaatst snel naar de kustzones van de dzee, waar de garnalen beter zijn. ringa, is er alle aanleiding de invoe ring van deze machine sterk te stimu leren. De kottervissers, die van de maatre gelen ter bescherming van de jonge vis zullen profiteren, kregen van prof. Kor ringa een vermanend woord mee. Er zijn er nog steeds onder hen, die de voorschriften aan hun laars lappen, sleeplappen gebruiken, die het ontsnap pen van kleine vis bemoeilijken; met te nauwe mazen vissen; met een dubbele kuil werken. Voor de enkeling kan zoiets financieel interessant zijn; doet men het massaal, dan heeft iedereen er nadeel van. Spoelmachine Prof. Korringa wijdde ook ruime aan dacht aan milieufactoren die de Wad denzeevisserij kunnen beïnvloeden. Te gen lozing van ongezuiverd rioolwater, waar dan ook in de Waddenzee, zal krachtig stelling moeten worden geno men; het certificaat van onbesmetheid, dat voor te exporteren mosselen ver eist is, komt anders in gevaar. Door niet gemakkelijk afbreekbare organische af valstoffen (van aardappelmeelfabrie ken, suikerfabrieken, slachterijen) kun nen bepaalde delen van de Waddenzee bodem een woestijnkarakter krijgen: door zuurstofgebrek zal het voedsel voor de vissen vernietigd worden. Het riool van Hoogkerk zal alleen niet-giftig organisch materiaal mogen afvoeren; ook al zijn de eisen die im porterende landen stellen inzake het kwik- en DDT-gehalte van visserijpro- dukten naar prof. Korringa's me ning vaak overdreven. Nederland als exporterend land dient er toch reke ning mee te houden. Plannen voor in- dustie in een te polderen Balgzand gebied dienen met argwaan te worden bekeken, aldus prof. Korringa. (Overgenomen uit de Handels- en Transportcourant van 8 februari j.l.). Op de provinciale kampioenstentoon stelling Noordholland voor konijnen en sierduiven, georganiseerd door de Kleindierensportvereniging „Streven naar beter" te Den Helder, van 18 tot en met 20 februari, werden door leden van de K.S.V. Kotex fraaie successen geboekt. Zo werd de Ned. Schoonheidspostduif, blauw, eigenaars de heren v. d. Veen en v. Heerwaarden te Den Burg, uitgeroe pen tot de beste sierduif van de hele show, waarmede deze 't kampioenschap voor de provincie Noordholland ver wierf. De fraaiste dieren, die het hoogste aantal punten behaald hadden, kwamen in aanmerking voor een kampioenslint. Ook een andere Ned. schoonheidspost duif, blauw, van dezelfde eigenaars, veroverde dit lint. Bij de afdeling konijnen werden kam pioenslinten verworven door de heren W. Rijk te Den Burg met Franse hang oor - Madagascar en P. Nat te De Koog met wener, wit, door mevrouw N. Slik ker-Zijp te Den Burg met twee kam pioenslinten, met angorakonijn, wit, en het jeugdlid S. J. Rijk te Den Burg met zijn Ned. hangoor dwergkonijn - Mada gascar. ®r'even van lezer-s buiten verantwoordelijkheid van de redaktie Vervuiling m de andere kant heeft het weinig e jonge vis in de Waddenzee rigou- te sparen als men ze buitengaats kleinmazige netten blijft vernieti- Boven een sluiting van de Wad- isserij geeft prof. Korringa daar- le voorkeur aan volledige invoe- van de spoelsorteermachine op alle ^Jalenschepen, of die nu in de Wad- e of op de Noordzee opereren, die machine spaart men niet alleen veel kleine garnaaltjes, die als men it leven en groter worden veel meer n opbrengen dan als zg. drogerij- :0djalen; men spaart er ook zeer veel tongetjes en scholletjes mee, zo- die na verhuizing van Wadden- Noordzee verdere kunnen op en. or de overheid meent prof. Kor- Nu alweer bijna twee jaar geleden begon op Texel een kleine maar enthou siaste groep leden de ideeën van de NVSH meer bekendheid te geven. AI spoedig bleek dat er nogal wat misver standen bestaan over de doelstellingen van deze vereniging. Deze misverstan den zijn er vooral omdat men zo moei lijk kan wennen aan de gedachte dat sexualiteit iets is dat gewoon bij ons hoort. Van het oude, vertrouwde „daar praat je toch niet over" naar „waarom zou je er niet over kunnen praten" is voor velen nog steeds een hele stap. Dat blijkt bijvoorbeeld al uit het vaak ont breken van sexuele voorlichting in het gezin, omdat de ouders er tegen opzien de sexualiteit uit dat geheime vakje te halen waarin het sinds generaties ver stopt zit. Toch is men alom van mening dat deze voorlichting broodnodig is. De NVSH wil de ouders zodanig voorlich ten dat zij het ook hun kinderen kun nen doen. Het wordt de NVSH nogal eens ver weten, dat zij de sexualiteit zo erg op de voorgrond stelt. Nu is het toch wel voor de hand liggend, dat in een ver eniging voor sexuele hervorming over sexualiteit wordt gepraat, zoals in een sportvereniging de sport op de voor grond staat. De NVSH wil gewoon sex ualiteit die plaats in de samenleving geven die haar toekomt, niet meer en niet minder. Om dit te bereiken wordt er soms vrijmoedig over geschreven en gepraat, zodat heilige huisjes veel van hun heiligheid verliezen. Maar dat is in Zoals bekend is tussen 1959 en 1970 het aantal agrarische bedrijven op Texel met een derde deel teruggelopen tot 491, terwijl het areaal cultuurgrond met ruim 400 ha afnam tot 9200 ha. Deze veranderingen resulteerden in een toeneming van de gemiddelde bedrijfs- grootte van 13,1 tot 18,7 ha (zie Texelse Courant van 1 februari j.l.). Vorenstaande veranderingen weer spiegelden zich ook in de verhouding eigendom - pacht. Het aantal agrarische bedrijven ge heel in eigendom liep terug van 218 tot 134. De gemiddelde bedrijfsgrootte steeg daarbij van 11,1 tot 16,8 ha. Bij de be drijven die geheel gepacht werden ging de daling van het aantal van 271 tot 152, met een stijging van de gemiddelde grootte van 10,3 tot 16,0 ha. In de categorie bedrijven die ten dele gepacht en ten dele in eigendom zijn, zijn de veranderingen in de afgelopen elf jaren weinig spectaculair geweest. IHier slechts een teruggang van 228 tot 205. De veranderingen in het aantal be drijven zijn als volgt samen te vatten 1959 1970 abs. abs. geheel in eigen expl. 218 3§,4 134 27,3 geheel gepacht 271 37,8 152 31,0 minder dan 20% eigen expl. 40 5,6 23 4,7 20 - 50% eigen expl. 65 9,1 55 11,2 50 - 80% eigen expl. 75 10,5 71 14,5 08 - 100% eigen expl. 48 6,7 56 11,4 Totaal 717 100,0 491 100,0 Van het totale areaal cultuurgrond werd in 159 51,5% gepacht, tegen in 1970 48,0%. Zowel absoluut als relatief steeg het oppervlak dat van ouders ge pacht werd. Van 4947 ha die in 19£9 op Texel gepacht werd, werden 604 ha of 12,3% van ouders gepacht. In 1970 wer den van de in totaal 4408 ha die gepacht werden 945 ha (341 ha minder dan in 1959) of 21,4% van ouders gepacht. SCHIETOEFENINGEN Ligging schietterredn C 52°52,5'N - 4°42,8'E. In het tijdvak van 1 tot en met 31 maart 1972 zullen, op werkdagen van 9.00 tot 18.00 uur, van bovengenoemd terrein schietoefeningen worden gehou den met lichte luchtdoelartillerie. De onveilige afstand is tot 14.000 meter. deze tijd, waarin op zoveel gebieden de gestelde normen op hun werkelijke waarden worden getoetst, niets bijzon ders. Dat de de NVSH hierbij „te ver" zou gaan is nauwelijks aan te nemen, want wie bepaalt precies hoe ver mag worden gegaan? De Texelse werkgroep heeft sinds haar oprichting verscheidene bijeen komsten gehouden die de voorlichting tot doel hadden. Deze voldeden jammer genoeg niet alle aan de gestelde ver wachting. Ten dele was gebrek aan er varing bij de werkgroep hiervan de oorzaak, in andere gevallen was de be langstelling minder groot dan werd ver wacht. Maar ook successen konden wor den geboekt, zodat er alle reden is om met het begonnen werk door te gaan, waardoor de doelstelling bij een breder publiek meer bekendheid krijgt. Heel in het kort gezegd is deze doelstelling de emancipatie van de mens te bevorderen, vooral wat de sexualiteit betreft, omdat een gezond geslachtsleven een belang rijke bijdrage vormt tot een harmoni sche ontplioiing van mens en gemeen schap. Ook de avond die 2 maart in Ooster end wordt gehouden heeft de sexuele voorlichting tot onderwerp. Hier kun nen de ouders van opgroeiende jeugd spreken met een terzake kundige, me vrouw J. v. d. Vegten. Vrijdagavond 3 maart zijn het de jon gelui, die in „De Toekomst" te De Koog hun mening kunnen geven en vragen kunnen stellen. Ook hier is het me vrouw v. d. Vegten die de leiding heeft van een avond, die het bijwonen tot een boeiende gebeurtenis kan maken! Werkgroep Texel NVSH Dinsdagavond 29 februari, aanvang half acht, vergadert de gemeenteraad. De agenda luidt als volgt: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededelin gen. 3. Bepaling van het aantal bestuurs leden van de Stichting nijverheidson derwijs voor meisjes op Texel voor het tijdvak van 1 januari 1972 tot en met 31 december 1975. Voorgesteld wordt dit aantal te handhaven op 13. 4. Benoeming van bestuursleden van de Stichting nijverheidsonderwijs voor meisjes op Texel wegens periodieke af treding. Aanbevolen worden; a. door burgemeester en wethouders; voor mevrouw J. M. A. C. Swarthof- Voorvelt: 1. mevrouw J. M. A. C. Swarthof-Voorvelt; 2. mevrouw N. van Heerwaarden-Huisman, Den Burg. voor mevrouw S. M. de Lugt-Parlevliet; 1. mevrouw S. M. de Lugt-Parlevliet; 2. mevrouw W. C. van der Kooi-Mooijen. voor mevrouw M. Kikkert-Lap: 1. me vrouw E. F. de Leeuw-Bakker, Den Hoorn; 2. mevrouw T. Hoogerheide-Lips Den Burg. voor mevrouw A. Dros-Koorn: 1. me vrouw A. Koorn-Dros; 2. mevrouw C. Broekman-Kuiper, C 8. voor mevrouw J. Koning-Bruin: 1. me vrouw J. Koning-Bruin; 2. mevrouw J. Beumkes-Breen. b. door burgemeester en wethouders wegens niet tijdige benoeming van een bestuurslid door de Algemene Neder landse Agrarische Bedrijfsbond, afde ling Texel, doch na overleg met deze organisatie: voor mevrouw J. Wassenaar-Wilmink: 1. mevrouw J. Wassenaar-Wilmink; 2. mevrouw M. C. Ellen-Verbrugge, W 35. 5. Bepaling van het aantal bestuurs leden van de Stichting tot bevordering van het land- en tuinbouwonderwijs in de gemeente Texel. Voorgesteld wordt dit aantal te handhaven op 13. 6. Benoeming van bestuursleden van de Stichting tot bevordering van het land- en tuinbouwonderwijs in de ge meente Texel wegens periodieke aftre ding. Aanbevolen worden: a. door burgemeester en wethouders: voor de heer J. Barendregt: 1. de heer J. Barendregt; 2. de heer C. Koorn. voor de heer A. Dros: 1. de heer A. Dros; 2. de heer C. J. Ellen. b. door burgemeester en wethouders wegens niet tijdige benoeming van een bestuurslid door respectievelijk de Al gemene Nederlandse Agrarische Be drijf sbond, afdeling Texel, en de Vereni ging van oud-leerlingen der lagere landbouwschool Texel, doch eveneens na overleg met deze organisaties: voor de heer W. Bulder: 1. de heer W. Bulder; 2. de heer A. Koopman, Post weg E 79 b. voor de heer J. Beumkes: 1. de heer J. Beumkes; 2. de heer C. Westdorp, C 21. 7. Benoeming van een lid van het Prof. Dr. W. H. Keesomstudiefonds dn de vakature, ontstaan door het vertrek van de heer Standaart. Aanbevolen worden: 1. de heer L. J. Weijdt; 2. de heer F. Blanken. 8. Beschikbaarstelling van een bedrag per leerling voor het gewoon lager on derwijs voor het jaar 1972. 9. Beschikbaarstelling van een bedrag per leerling voor het buitengewoon la ger onderwijs voor het jaar 1972. 10. Verlening van voorschotten op de exploitatievergoeding aan de bijzondere lagere scholen voor het jaar 1972. 11. Verdaging van de beslissing op het beroepschrift van de heer F. Olde- boom tegen de weigering van een bouw vergunning. 12. Verkoop van een perceel indus trieterrein te Oosterend aan de fa. M. Drijver en Zonen te Oosterend. 13. Verkoop van het woonhuis „Re member" c.a. aan de N.V. Exploitatie maatschappij „Texel". 14. Verkoop van het woonhuis O 62 c.a. aan de heer P. Kistenmaker te Ou- dorp (N.H.). 15. Goedkeuring van een wijziging van de statuten van de Recreatieetich- ting Texel. 16. Wijziging van het raadsbesluit van 28 september 1971, nr. 22, tot ver koop van grond en beschikbaarstelling van crediet voor de bouw van 11 wo ningwetwoningen nabij de Oranjestraat te Oosterend. 17. Wijziging van de begroting van de dienst gemeentewerken voor het jaar 1971. 18. Wijziging van de begroting van het grondbedrijf voor het jaar 1971. 19. Wijziging van de gemeentebegro ting voor 1971. 20. Wijziging von de begroting van de dienst gemeentewerken voor het jaar 1972. 21. Wijziging van de begroting van het grondbedrijf voor 1972. 22. Wijziging van de gemeentebegro ting voor 1972. ie. „Maar", zei mevrouw Bot, bekom- om zc felle kritiek op het gezag, was dan toch nog de overste", 'ker", stemde Sjoerd toe, „en hij alléén. Daar is de luitenant Kore- de sergeant Broeders, en ach ?en heel stel meer. De Stip is ook 'roerdste niet. De hoge heren zitten wel es met die dienstkloppers in [naag, want weet u, ze hebben na- i]k formeel het recht aan hun kant. unnen alleen niet inzien, dat een at altijd een burger in uniform is •t een Hollandse soldaat alleen dan ?oed soldaat is, wanneer je zijn «n als burger respecteert. We zit- met allemaal van die restanten, e voor een zaakje dat je als burger tentje kost, die je met een postwis- kunt betalen, bij ons voor de sraad komt, en dat we dan nog it worden in staat van oorlog te dat een wachtmeester van de ma- ussee, in burger notabene!, een n een bon geeft die niet precies op bra oversteektdat kost je als t een knaak, maar hij kreeg een dat zijn van die dingen die je ér makkelijk uitkrijgt, maar die er Wel uitgaan". °u ja", meende Kees, „zolang er h zijn als Korevaars en de overste het nog wel". ijk", zei Sjoerd, „dat is nou juist zo typerend. Ik ben zelf allesbehalve een rassoldaat. Zo min als de meesten. Maar dat is nu de narigheid, hè! Men sen als de overste, de luit, sergeant Broeders, daar wordt van gezegd: „On danks alles zijn het toch beste lui. Privé Ze zijn militair, maar in dat opzicht niet. Maar lui als Walvisbeen en de Mol daar zegt men van: zó is het leger. Niet naar de goede officieren en onderoffi cieren, maar naar de bekrompen dienst kloppers wordt het leger afgemeten". „Ik begrijp", zei vader Bot, „dat één sergeant het voor een hele staf kan be derven, wat de opinie van de jongens betreft". „En dat is onbillijk", vond mevrouw Bot. „Dat is het.ook. Maar begrijpt u goed: géén van die jongens gaat voor z'n lol. Daarom wordt alles wat mis is, met het vergrootglas bekeken, en het goede wordt beschouwd als een uitzondering. De dienst is nu eenmaal „balen", dat hóórt zo. Als je zou zeggen: wat hébben we vandaag een pittige mars gemaakt, zouden ze denken dat je gek was of graag korporaal wou worden. Als het eten goed is, hoor je niks, als ze het niet goed vinden is Leiden in last. En met zo'n stel moeten de bazen iedere dag omspringen; ze moeten ze bezig houden, want ledigheid is des duivels oorkussen. En dan moeten ze altijd nog hogerop kijken. Want als je nou een sergeant hebt als onze overste en een overste als sergeant Walvisbeen, dan heeft zo'n sergeant het niet makkelijk, en hij moet aan z'n promotie denken". „Ik vind", zei vader Bot, „dat jij dat heel sportief bekijkt, jongeman. Je zult het misschien gek vinden, maar je zou een hele goeie officier zijn". „Geen ambitie", zei Sjoerd, „ik ga weer naar m'n mulo-klas en lekker blokken voor m'n MO geschiedenis en dan krijg ik zo'n stel op het lyceum of de hbs, minstens zo lastig als een sectie, van wie de meesten ook niet gaan voor hun lol, en dan proberen ze er iets van te laten zien, een beetje belangstelling te krijgen. Met zo'n stel om te springen, dat lijkt me een sport". Hij glimlachte naar Loes. Ze zat ern stig naar hem te kijken, en Kees, die het zag, dacht dat zijn zus toch een veel liever gezicht had dan hij ooit had ge weten. Had Sjoerd zeker al gemerkt. of misschien keek ze zo alléén naar Sjoerd? Zondagmiddag werd er gebeld, en Loes lachte geheimzinnig. „Kees, de concurrentie!" zei ze. Kees snapte het pas toen Truus of Terry Leeracker binnenkwam. Een lang, slank meisje, donker, knap, op en top al een dame, dacht Kees, die haar het laatst had gezien als hbs-vriendin van Loes. „Je blijft wel in de sfeer", zei vader Bot, „allemaal landsverdedigers om je heen". „Dienstplichtig soldaat Bot C.", zei Kees met een grafstem. „Dienstplichtig soldaat Koopmans S", echoode Sjoerd. „En Terry is la fille du régiment de dochter van het regiment", lachte Loes. „Is het waar dat jouw vader zo'n hoge ome is", vroeg Sjoerd onbekommerd. Terry zette hem fijntjes terecht, door niet hèm, maar de gastvrouw en gast heer te informeren. „O ja, weet u dat papa regimentscom mandant is geworden? Hij is bevorderd tot luitenant-kolonel. Moet u es zien, ik heb er een foto van. Plechtig dat het was!" „Zo zo", zei vader Bot, „nu kunnen we rustig slapen^ kind". „Laat es zien", vroeg Kees en samen bekeken de twee dienstplichtigen de foto. Daar zagen ze overste Leerackers, nog ééns zo groot met z'n hoge kolbak in z'n gal-uniform, het commando over nemend. „Is dat uw vader?" vroeg Sjoerd. „Helemaal" zei Terry glimlachend. „Daar spring je wel automatisch voor in de houding", vond Kees. „Is ie thuis ook zo geweldig, Truus?" „Och", zei Terry, ,die beremuts zet ie natuurlijk wel af, hè, anders kan hij niet door de deur". „En eet ie ook met al die kwasten enzo?" informeerde Kees verder. „Het maakt verschil", zei Terry, „kwasten te hebben of er een te zijn". „Beng", zei Sjoerd. „Een nul voor de grenadiers en jagers. Put it in your pipe and smoke it, vader". Kees lachte appreciërend. Dat was weer de oude Truus, nooit om een ant woord verlegen. Mevrouw Bot keek een beetje bezorgd, het ging meteen al zo scherp tussen die jongelui en Kees was ook wel wat al te grappig. Zij, als Haagse, wist wel dat het commando van het garderegiment een hoge onderschei ding was en Kees moest daar niet de gek mee steken. Ze was er in haar hart niet weinig trots op, dat Terry bevriend was met haar dochter. Ze had wel eens gehoopt dat zij en Kees.en in stille ogenblikken, wanneer haar gedachten wonderlijke wegen gingen, zag ze wel eens een receptie in Des Indes, een re ceptie met sterren en strepen en onder scheidingen. Toen Terry nog Truus heette, kon ze erg goed met Kees over weg. Ze waren meermalen samen uitge weest. Kees had haar de eerste beginse len van de autorijkunst bijgebracht. Op dit ogenblik speet het haar,dat haar zoon niet in het minst zijn best had ge daan om bij de officiers-opleiding te ko men, integendeel zijn best had gedaan om zelfs niet in de termen te vallen voor onderofficier. „Vaandrig" had toch beter geklonken dan „dienstplichtig sol daat". Sjoerd, behaaglijk trekkend aan zijn kromme pijp, oogde af en toe naar Loes, Kees was vol aandacht voor Terry toen ze zat te vertellen van haar drukke le ventje. Ze was nu privé-secretaresse van een industrieel en in haar vrije tijd had ze veel plezier. Ze was naar het assaut in Den Helder geweest als „fee" van Henri van Borsselen Becker, je weet wel, zijn vader was schout bij nacht, zat bij de Nato in Parijs en Henri had zich wel een beetje aangesteld, maar er waren zovéél leuke jongens daar geweest. Kees luisterde aandach tig. En vergeleek. Terry Leerackers. Hij kende het type. Ze zou haar man steu nen in zijn carrière, een perfecte gast vrouw, relaties aanknopend die nuttig konden zijn, bij de vele die ze nu al had. De man die Terry trouwde, moest al een jandoedel of een dronkelap zijn, wilde hij niet over een jaar of tien een belangrijke positie hebben bij een de partement, of bij de generale staf zitten, of medefirmant zijn in een indrukwek kende firma. (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 5