Groen ZwarL-Jexels in het harL> 'evolkingson der zoek naar tuberculose Hotel De Graaf wordt gezellig dorpscafé VOORDEEL van uw MELKHANDELAAR! tijdelijk bloem- of 66 goripap Na verkoop aan firma Jellema Wielerwedstrijd Den Helder- Texel op 10 juni Van 27 maart t/m 10 april ««'"transport „a,r iw 2323 Aan de grond bij de Schans Spoedig Texelse wielrennersclub U U hi koppeling aan jnderzoek hart en vaatziekten TAXI TOON SMIDT fjVilhelminalaan 4 -6, Den Burg start maand eerder Dia-vertoning in .Ons Huis' m hele liter voor van 71 Ernstig gewond bij aanrijding )AG 14 MAART 1972 #5e JAARGANG No. 8657 N.V. v.h. Langeveld De RooU 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den lei. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Ncderl. Middenstandsbank; Coop. Rail, fcisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prijs ƒ5,00 p. kw. -f 50 ct incasso; los 25 et Advert. 21 ct. per nun. excl. 4#/o BTW citnfot' mnnn/l andag 27 maart zal worden begon- enfmet een massaonderzoek naar tbc Bevel. Hoewel daarvan uiterlijk wei- flte merken zal zijn, zal dit onder- in enkele opzichten afwijken van e keuringen die op Texel zijn ge en. Dit houdt nauw verband met de s gunstiger wordende situatie ten en van deze eens zo gevreesde ziekte. kk na de oorlog, toen de tuberculo- i ons land een grote omvang had (enomen, was het met het oog op esmettelijk karakter van deze ziek- :oodzakelijk de gehele bevolking, u de leeftijd van ll/z jaar aan een jenologisch borstonderzoek te on- [enpen. Door de goede ontwikkeling le zuigelingenzorg werd de leeftijd deelname al vrij snel gesteld op jaar. Dankzij de aktieve aanpak de tuberculosebestrijding in ons kon de deelname aan het onder in 1959 worden teruggebracht tot ieftijdsgrens van 15 jaar en ouder. 'e schoolgaande jeugd was toen de tuberculose geen probleem t. Nu, bijna 13 jaar later, blijken eer duidelijk vorderingen te heb- ;emaakt. De leeftijd voor deelname et bevolkingsonderzoek kan nu r enig bezwaar worden opgetrok- :ot 25 jaar omdat onder deze leef- raktisch geen tuberculose meer omt. Ten aanzien van de ouderen at (nog) niet worden gezegd. In categorie worden nog steeds tbc- llen opgespoord. Andere ziekten jrendien doet zich het feit voor dat de veertig jaar, vooral bij man- Iveelvuldig longkanker voorkomt, ■ziekte kan alleen met een behoor- |kans op succes bestreden worden loegtijdige ontdekking. Verder zijn Ie hart- en vaatziekten (doodsoor- Inummer één!) die voor een deel jenologisch zijn te ontdekken. 1 met het oog daarop is men over- |n tot het in gebruik nemen van jenapparatuur die meer mogelij k- geeft bij het opsporen van niet- fculose afwijkingen. Bij het onder- I zal weer de grote röntgenauto |n gebruikt die op de bekende |en op Texel enige tijd standplaats nemen. Via de krant zal tijdig aan |en en tijden worden herinnerd. De i van het onderzoek bedragen per bn ƒ3,50. Personen geboren na 31 Iber 1947 zullen NIET worden on- pht. Ontkleden is niet nodig. Het verSt nauwelijks een halve 'muit. Volgende week zullen de op- fgskaarten worden verzonden, vordt verzocht tijdig op de aange- plaats aanwezig te zijn en met geld te betalen. Koppeling penen tussen 40 en 65 jaar die aan bevolkinsonderzoek deelnemen, >n ook meedoen aan een speciaal *>oek naar hart- en vaatziekten Glider auspiciën van het Groene Jls Texel dit najaar zal worden ge- jj,tóen Het Groene Kruis deed ons 13irovtr het volgende bericht toeku- Jlaatste tijd is er veel geschreven Irdt er veel gesproken over hart- fctziekten. Dat is heel begrijpelijk, ■zo langzamerhand is deze ziekte svijand nummer 1 geworden. Voor estuur van Het Groene Kruis telefoon 02220) dag en nacht peciaal voor ziekenfonds en verzekering. Texel is een en ander aanleiding ge weest te informeren of een onderzoek van hart en vaten op Texel mogelijk zou zijn In overleg met het Centraal Bureau voor Keuringen in Den Haag, (dat reeds jaren het bevolkingsonder zoek op tuberculose in onze gemeente verzorgt) en met de huisartsen, blijkt een dergelijk onderzoek zeker te reali seren en derhalve is Het Groene Kruis Texel thans bezig voorbereidingen voor dit onderzoek te treffen. In het komen de najaar zal de bevolging van Texel in de leeftijd van 40 tot 65 jaar in de gelegenheid worden gesteld aan dit on derzoek deel te nemen. Het zal bestaan uit: een cardiografisch onderzoek; een urine-onderzoek op suiker en eiwit; en het maken van een röntgenfoto. Het bestuur van Het Groene Kruis Texel acht het van groot belang dat ie der tussen 40 cn 65 jaar in elk geval nu reeds een röntgenfoto laat maken bij het bevolkingsonderzoek, dat door de Gemeente Texel wordt gehouden in de periode 27 maart tot en met 10 april. Dit zal kosten besparen voor het onder zoek op hart- en vaatziekten in het na jaar, daar dezelfde röntgenfoto's hier voor gebruikt worden. Het houdt dus tevens in, dat, als u nu geen röntgen foto laat maken, u in het najaar niet kunt deelnemen aan het bevolkingson derzoek op hart- en vaatziekten. Nadere informatie omtrent uitvoering kosten en aanmelding van dit onderzoek op hart- en vaatziekten volgt zeer bin nenkort. Omdat de stand van het water in het natuurlijke reservoir van de P.VV.N. aan de Witt^weg momentcel uitzonderlijk laag is, als gevolg van de aanhoudende droogte in de laatste maanden, zal dit jaar ruim een maand vroeger worden aangevangen met de aanvoer van water met tankschepen. De eerste lading zal al op 1 mei arriveren. De aanvoer zal weer volgens hetzelfde schema gaan als in 1971, d.w.z. dat per etmaal een hoeveel heid van 1200 m3 zal worden aange voerd. De tanks zullen steeds rechtstreeks vanuit de haven in het net worden leeg gepompt en zonodig zal een gedeelte in de waterkelder aan de Westerweg wor den opgeslagen. Op deze manier hoopt men het onttrekken van water aan de natuurlijke voorraad te beperken, zo dat weer een reserve kan worden ge kweekt. Aktic Van onze zegsman bij het P.W.N. ver namen wij, dat in de komende zomer maanden aktie zal worden gevoerd voor een beperkter gebruik. Vooral de toeris ten blijken nog weinig van de ernst van het watervoorzieningsprobleem te zijn doorgedrongen en verspillen in de droogste periode grote hoeveelheden water. In welke vorm de aktie zal wor den gegoten is nog niet bekend. Zeker is dat men een beroep zal doen op de be woners van Texel om daarbij zoveel mogelijk medewerking te verlenen. De firma Jellema te Den Burg heeft hotel-café-restaurant „De Graaf" aan de Weverstraat gekocht. Hoewel de offi ciële verkoopdatum 15 april is, heeft de firma het bedrijf reeds in gebruik geno men. Als bedrijfsleider zwaait de heer Sieb Keijser momenteel de scepter in het café. Het bedrijf heeft zijn hotel- en restaurantstatus definitief verloren. De tweede etage zal tot bedrijfswoning voor de familie Keijser worden ge maakt cn de kamers op de hoogste ver dieping zijn bestemd voor personeel en artiesten van de bar-dancing J'Elleboog. Nog voor juni a.s. zal het café worden verbouwd tot wat de heer J. Jellema „ecu gezellig dorpscafé" noemt. Na het seizoen zal de rest van het gebouw on der handen worden genomen. De achter het café liggende zaaltjes cn het woon gedeelte zullen tot één zaalruimte wor den gemaakt die wel in meerdere klei nere zalen kan worden gesepareerd. Dit deel van het gebouw krijgt een aparte entree aan de zijde van het parkeerter rein zodat bezoekers van vergaderingen e.d. niet meer door het café hoeven te lopen. Sinds het bouwjaar 1933 is aan het Ünterieur van 't café vrijwel niets meer veranderd. De inrichting is derhalve al lang niet meer van deze tijd, maar dat zal binnenkort anders worden. Het bil jart zal echter worden gehandhaafd en zelfs de prijzenkasten krijgen in het nieuwe interieur een plaatsje. Aldus wordt ernaar gestreefd dat „De Graaf" ontmoetingsplaats blijft voor voetbal lers, dammers, klaverjassers, bridgers en biljarters. Lunchroom Het hotel werd destijds als „lunch room" gesticht door de heer Niek de Graaf, naar een ontwerp van zijn broer. In de oorlog is het enige tijd door de Wehrmacht gevorderd geweest. In die tijd werd het gebouw uitgebreid met de in laagbouw uitgevoerde keuken en achterzaal. Met zijn 13 kamers had ho tel „De Graaf" een capaciteit van 24 gasten. In de aanvang betaalden die ƒ2,50 per dag voor volledig pension; de laatste jaren was dat het tienvoudige maar daarmee zat het hotel toch nog beneden het gemiddelde op Texel, zodat het zich van een trouwe gastenkring verzekerd wist. In december 1959 deed de heer N. de Graaf het bedrijf aan zijn zoon Piet over. Deze wilde er 2% jaar geleden al een punt achter zetten want zo lang is het gebouw al te koop. In de nacht van vrijdag op zaterdag liep de Engelse coaster 'Folkstonegate' bij De Schans aan de grond, een gevolg van de stormachtige noord-oostelijke wind. Het schip bleef zitten op ongeveer 400 meter uit de kant, maar heeft geen ogenblik in gevaar verkeerd. De reddingboot Susanna" uit Den Helder, die een kijk je was komen nemen, hoefde dan ook niet in aktie te komen. Het gerucht van de stranding verspreidde zich snel over Texel, maar degenen, die pas in de mid dag naar de Schans togen om een kijkje te nemen, kwamen te laat, want kort na het middaguur was de .Folkstonegate" dank zij het wassende water op eigen kracht vlot gekomen. DEN HOORN Voor de leden van de zusterkring Den Hoorn en Prins Hendrinkpolder vertoont de heer E. Loerakker uit De Cocksdorp een serie dia's van Texel. Ook niet-leden zijn welkom. In die tijd hebben zich meerdere ge gadigden aangediend; Albert Heijn, Van der Meer n.v. en een bedrijf uit Alk maar die er allen een supermarkt van wilden maken. Een bezwaar dat zich daarbij voordeed was de onzekerheid over de gemeentelijke plannen om naast het hotel een doorbraak naar de nieuwe woonwijken ten noordwesten van Den Burg te leggen terwijl ook weinig de finitiefs kon worden gezegd over toe komstige parkeermogelijkheden. De heer Jellema heeft het bedrijf nu voor een aanmerkelijk lagere prijs kunnen kopen dan waarvoor het 2 jaar geleden nog werd aangeboden. De verkoop aan Jellema is overigens toch het resultaat van een race geworden, want een ande re gegadigde had op vrijwel hetzelfde moment besloten tot aankoop over te gaan. De nieuwe eigenaar had zijn zakelijke interesse oorspronkelijk op De Koog ge richt waar hij 30 jaar geleden als rij wielhersteller begon. Via garagebedrijf en souvenirhandel kwam hij in de hore ca terecht wat tegen het eind van de jaren 50 resulteerde in de stichting van De Buteriggel. Het betrekkelijk korte seizoen waarvan de Koger horeca het moet hebben was voor Jellema op den Als alles volgens plan verloopt, zal binnenkort op Texel voor het eerst sinds vele jaren weer een evenement voor wielrenners worden georganiseerd. Op zaterdag 10 juni kunnen de Texelse renners in een officiële wedstrijd met de leden van de Helderse wielrenners- vereniging D.O.K. (Door Oefening Kracht) hun krachten meten. Een par cours moet nog uitgestippeld worden. Het vaststellen van deze wedstrijd was een van de resultaten van de in het af gelopen weekend in de „Raadskelder" gehouden bespreking van wielrenners en leden van de Texelse Sportraad. Aanwezig waren ook de heren L. J. Koopman cn J. Grooff van D.O.K.die op uitnodiging van de Sportraad inlich tingen verschaften over het organise ren van wedstrijden en tevens de be langrijkste punten wat betreft het op richten van een wielerclub doornamen. Het is nl. de bedoeling dat in de toe komst op Texel een vereniging wordt opgericht. Momenteel zijn er hier ruim 30 wielrenners, waarvan zeker 20 zich aktief met deze sport bezighouden. Een aardige kern van enthousiaste leden is dus aanwezig, maar om een redelijk florerende vereniging te stichten moet het aantal toch nog wel flink worden vergroot. Daarom zal men zich in de komende maanden inspannen om de duur een te smalle basis, zodat hij zijn aandacht naar Den Burg verlegde. Daar stichtte hij de J'Elleboog (een bar-dan cing waar het 's winters weinig minder druk is dan 's zomers) en de Buterig gel werd verkocht. Onlangs deed Jellema ook zijn laatste onroerend goed in de badplaats, een winkelpand met grond op de hoek Bad- weg-Donpsstraat van de hand. Het werd verkocht aan Jac. W. Lut N.V. die het pand tot dat moment pachtte. wielersport meer bekendheid te geven. Er zal onder meer gezamenlijk getraind worden en men gaat met een groepje deelnemen aan het wedstrijdprogram ma van D.O.K. Dat programma start met een „Paaseierenrit" op zaterdag 1 april. Op 16 april wordt om het club kampioenschap gereden en op 23 april zijn de revanchewedstrijden om het kampioenschap. In de maand mei wor den vier voorjaarsritten georganiseerd en wel op 3, 17, 24 en 31 mei. De eer ste hiervan is 40 km lang. De daarna volgende bestrijken steeds langere af standen. Deze clubritten worden 's avonds (aanvang 7 uur) gehouden en zijn steeds afgelopen vóór de laatste boot naar Texel vertrekt, zodat hieraan zonder problemen kan worden deelge nomen. Onderafdeling D.O.K. Voorlopig wil men aan het oprichten van een eigen club nog niet denken. Texel zal als onderafdeling van D.O.K. starten. De leden betalen ƒ2,contri butie per maand. Om aan wedstrijden te mogen deelnemen moet men lid zijn van de K.N.W.U. (Koninklijke Neder landse Wieier Unie). De kosten bedra gen ƒ50,per jaar voor amateurs (van af 20 jaar) en ƒ35,voor jongere leden. De K.N.W.U. geeft voor dit bedrag ie der jaar een licentie, waarmee aan vrij wel alle officiële wedstrijden kan wor den meegedaan. Een medische sport keuring is verplicht. De Helderse wie lerclub werkt met een leeftijdsindeling in vier groepen. In de jeugdcategorie zijn de leden 8 tot 14 jaar; van 14 tot 16 jaar adspiranten en van 16 tot 19 jaar nieuwelingen. Boven deze leeftijd gaat men over naar de amateurs. Wiel- rennens in de jongste categorie zijn er op Texel nog niet veel te vinden, maar om de belangstelling te vergroten wordt gedacht aan een jongerenwedstrijd, bij voorbeeld voorafgaand aan een offi ciële wedstrijd voor oudere categoriën. Vroeger werd dat op Texel ook wel ge daan. Het as ongeveer een jaar of 5 ge leden, dat de laatste wedstrijdronden hier werden gereden, vertelde jeugd- en recreatieconsulent J. M. de Vries. Stiefkind Bekend waren destijds de ronde van Zuidema en in de laatste pe riode ook de ronde van Oost. Mo- (Zie vervolg achterpagina) EIERLAND Op het kruispunt Post- weg-Sluftcrweg-Smitsweg in de polder Eierland deed zich donderdagavond om streeks zes uur een aanrijding voor waarbij twee auto's werden vernield en waarbij de 29-jarige F. de R. uit Eier land ernstig werd gewond. F. de R. kwam van de Smitsweg en wilde de Postweg kruisen om de Sluf- terweg in te rijden. Hij merkte de uit de richting Den Burg komende automo bilist H.K. te laat op. De botsing had met zoveel geweld plaats dat de wagen van De R. meerdere malen over de kop ging, over de sloot vloog en etterlijke meters verder neerplofte. Naderhand bleek dat De R. ernstige beschadigingen aan nek- en rugwervels had opgelopen. Beide betrokken wagens werden onher stelbaar beschadigd.

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 1