Revuegroep succesvoj" op Schiermonnikoo Zachte winter was goed voor de dukertjes VOGELS wel en wee Jubilerende SVC ontving vele gelukwensen en geschenken Voorlopige oplossing voor sportzaalprobleei Briljante opvoering Hoogheid uw kameel staat voor door Andri J. Binsbergen Gemakkelijk en veilig voor al uw betalingen geen kosten, wel rente NUTSSPAARBANK Ondanks verstuikte enkel van mevrouw Cr aanen n ■el limt fel. Een zachte winter moge in de ogen van de ijsliefhebbers dan niet veel aan zijn, voor vele vogels betekent dat een grotere kans op overleven. Vooral veel strandvogels hebben te lijden van een strenge winter, wat je in jaren erna kunt vaststellen aan de aantallen brocd- vogels. Zo waren er bijv. na de winter 1962-'63 opvallend weinig winterko ninkjes. En zo zijn er nu, na een aantal zachte winters opvallend véél water hoentjes en dodaarsjes. Over deze laat ste vogelsoort wil ik in dit artikeltje eens een boekje open doen. De dodaars of het dukertje, zoals hij op Texel (nog) wel genoemd wordt, is onze kleinste futensoort. Een onopval lend vogeltje, vooral in de wintermaan den wanneer er eigenlijk geen kleur aan te ontdekken valt. Een grauw piet je, dat telkens onder duikt en zich niet makkelijk laat bekijken. In voorjaar en zomer maakt het grauwe uiterlijk plaats voor een wat kleuriger verenkleed: een roodbruine hals en idem wangen (zijn 2de latijnse naam luidt dan ook ruficol- lis, wat woordelijk betekent „met de roodbruine hals"), zwart kopkapje en zwarte hals, bruin-grijze rug en satijn- grijze borst en onderzijde. In het oog springt een wittige vlek tussen het don kerrode oog en de zwarte snavel. Het nest van de dodaars is nog onopvallen der dan de vogel zelf; een hoop „flap" of ander plantenmateriaal (in de Muy gebruiken ze wel bronmos), die op het eerste gezicht een hoop modder lijkt, zo dat je er makkelijk aan voorbij gdat. Temeer omdat je de makers ervan meestal niet te zien krijgt. Die zijn, na dat zij eerst de eieren met wat nestma teriaal hebben toegedekt, schielijk on der water verdwenen en zitten nu er gens aan de rand van de oevervegetatie met alleen hun kop boven water naar het gevaar te kijken. Het vereist wat oe fening om ze te ontdekken, wat enigs zins vergemakkelijkt wordt door het witte vlekje op de kop. Zang en geen dans De futenfamilie staat bekend om zijn vaak spectaculaire balts; vooral de Amerikaanse zwanenhalsfuut is een ware meester in het razendsnel op het uiterste puntje van zijn achterwerk voortrazen over het wateroppervlak. Onze gewone fuut (Podiceps cristatus, d.i. met de kuif) houdt er ook een spe ciale dans op na met veel kopschudden en -knikken en rechtop op het'water staan. Bij de dodaars weinig of niets van dat alles. Die uit zich op een heel andere wijze. In tegenstelling tot de met kuiven e.d. gesierde futen is de dodaars een weinig luidruchtig vogeltje. In deze tijd van het jaar, wanneer ze weer in hun broedgebieden verschijnen (op Texel o.a. de Geul en de Muy) laten ze een verdragend, opvallend rollend ge luid horen: bibibibibibi enz. Als u die bijzondere voorjaarsroep wilt horen, kunt u het beste naar de Geul gaan of, als daar voldoende water staat, naar de vlakten tussen de Witte Weg en de Geul. Er broeden op Texel zo'n tien pa ren dodaarsjes, naast de Geul en de Muy o.a. in het (aangelegde) reservaat- je van de heer Jochems bij de Cocks- dorp. Door de onopvallendheid van deze vogelsoort is het aantal broedparen ech ter niet precies te bepalen. De dodaars broedt twee keer per jaar, waarbij bei de partners de eieren, die aanvankelijk wit zijn maar steeds grauwer worden door de rottende planten waarvan het nest is gebouwd, verwarmen. Als het wijfje met het tweede broedsel begint, meteen na het leggen van het eerste van de 5 of 6 eieren, zijn de jongen van het eerste broedsel nog niet zelfstandig en worden deze door het mannetje nog enige tijd verzorgd. Op de rog Op de gebruikelijke futenwijze wor den de kleine jongen vaak op de rug van de ouders meegedragen, waarbij ze met een vleugel worden vastgehouden, zodat alleen het kopje naar buiten steekt. In de Zaanstreek en ook op Texel kwamen vroeger veel meer dodaarsjes voor dan thans. De Zaanse vogelaars weten de teruggang aan het zoeter wor den van het water. De dodaarsjes zou den voorkeur hebben voor enigszins brak water. Er zijn echter heel wat do daarsjes die in puur zoet water broe- den, zoals in vennetjes in Brabant en elders. Misschien is het veranderen van de biotoop inderdaad wel van invloed, maar volgens mij zijn de strenge win ters er oorzaak van dat de aantallen vrij sterk fluctueren. Ook op Texel broedden vroeger veel meer dodaarsjes, maar hier is de teruggang zonder twij fel een gevolg van betere waterbeheer sing (bijv. in Waalenburg) en natuurlijk ook van watervervuiling, hoe graag de ze vogels ook vieze moddersloten opzoe ken. Trekkers bij de Bol In de wintermaanden verblijven er op Texel vrij veel dodaarsjes uit andere streken, vooral bij de Bol, waar je er soms enkele tientallen tegelijk kunt zien. Ze leggen vaak vrij grote afstan den af, meestal 's nachts zodat de trek weinig opvalt. De dodaars komt in een aantal geografische rassen of ondersoor ten in heel Europa, behalve Scandinavië (Denemarken niet meegerekend) en de noordelijke helft van Rusland, voor, in een groot deel van Azië en Afrika, in Australië en een deel van Oceanië. Al leen in de Amerika's ontbreekt de soort. Oude familie De futen worden beschouwd als een oude familie, die sinds 80 miljoen jaar weinig is veranderd. Primitief volgens de geleerden, maar het is maar wat je primitief noemt. Hun vorm is geweldig gestroomlijnd, het zijn fantastische dui kers. Een staart hebben ze echter niet en bij het vliegen, dat hun ook wel eni ge moeite kost, gebruiken ze hun poten als roer. Om zich in de lucht te verhef fen moeten ze net als meerkoeten een aanloop nemen. Dat belet sommige fu ten, zoals die in Waterland dicht bij het IJsselmeer broeden, niet om steeds van de nesten naar het fourageergebied te vliegen. Er zijn ook futensoorten die niet kunnen vliegen, zoals de praktisch uitgestorven Guatemala fuut, die alleen in het Atitlan-meer broedt, waar hij doordat de mensen er Amerikaanse baarzen in hebben uitgezet zich alleen maar dank zij de hulp van diezelfde mensen kan handhaven. Die baarzen doen wat snoeken hier doen: ze eten Kantoren te: Den Helder, Den Burg, Hippolytushoef, Medemblik, Schagen. menig jong watervogeltje en bovendien het voedsel van de futen (visjes, insek- tenlarven e.d.). De voeten van de futen zijn ook al bijzonder: ze hebben geen zwemvliezen maar lobben, net als een meerkoet. Faunavervalsing Om nog even op die baarzen terug te komen, er zijn meestal grote gevaren verbonden aan het uitzetten van „vreemde" dieren. Deze „faunaverval sing" heeft al menigmaal rampzalige gevolgen gehad. Vooral in Amerika heeft men in dit opzicht ervaring opge daan. Ook in Australië bijv. met de ko nijnen, die daar geen natuurlijke vijan den hebben. In ons eigen land hebben we de nodige moeite met muskusratten. Een interessant boekje over dit onder werp <is „Evenwicht in de natuur" van Lorus J. Margery Milne (Prisma no. Onder zeer slechte weersomstandig heden aanvaardde de afgelopen zater dag de buurtvereniging Schoonoord singel-Witte Kruislaan-Kogerstraat de reis naar Schiermonnikoog, om daar op uitnodiging van de plaatselijke Bejaar- denbond op te treden. Het gezelschap, bestaande uit 26 personen (omdat men echtgenoot of echtgenote had meegeno men en ook de oud-leden, het echtpaar Otten waren uitgenodigd), reisde met eigen auto's naar de uiterste noordpunt van de voormalige Lauwerszee in Gro ningen, vanwaar de overtocht naar het eiland gemaakt werd. Moest tijdens de overtocht een storm van gemiddeld windkracht 8 worden getrotseerd; toen men voet aan wal zette, scheen een stra lende zon en waren de weersomstandig heden aanzienlijk verbeterd. De revuegroep trad op in het nieuwe dorpshuis, dat voorzien is van een bij zonder fraai podium. Opgevoerd werd de flink verkorte Waddenrevue en een gedeelte van het nieuwe programma. De zaal was tot de laatste plaats bezet. Niet alleen was de burgemeester aan wezig en bijna alle bejaarden, ook de jongere bewoners toonden belangstel ling. Groot succes boekten vooral de liedjes over Texel. Mevrouw J. Craa- 1312). Daarin kunt u o.a. ook lezen wel ke gevolgen het uitroeien van op het oog schadelijke of niet nuttige dieren kan hebben Er worden veel voorbeel den van katastrofale ingrepen in de na tuur in beschreven, in een voor ieder een makkelijk te lezen taal. nen-Hemelrijk, die een belangrijkl deel in het succes van de revuel heeft, had het tijdens het optredd Schiermonnikoog extra zwaar Zil n.l. op weg van de boot naar het f haar enkel verstuikt. Omdat de rl zonder mevrouw Craanen ondentT was zij verzorgt de muzikale? leiding met piano en accordeoil neemt bovendien diverse nummer-I het programma geheel voor haarf ning trad zij toch op. Het gevol dat zij de zoveel mogelijk ontf maar desondanks geforceerde momenteel de nodige rust moet g en enige dagen niet op de been is I AutJ Een geluk bij een ongeluk waj| dat men ondanks het verbod auto' te nemen naar het eiland een burj zich had. Met toestemming van de gemeester van Schiermonnikoog auto meegenomen om de dékors tel nen vervoeren. Zondagmorgen het gezelschap een wandeling ov eiland, met uitzondering van rner Craanen, die dank zij haar h; van het busje gebruik mocht makj daardoor de kans kreeg heel wat van de omgeving te bezichtigen, het natuurschoon van Schiermonni was men zeer opgetogen, vooral] strand werd een van de fraaiste den genoemd. Tijdens het optredi het dorpshuis werden de spelers pauze voorgesteld aan de hoogbej heer Mees Toxopeus, die vroeger van de reddingbrigade van de KNZ M2i meer dan 300 mensen het leven gered. De heer Toxopeus heeft e w0' verleden op Texel lezingen gehou was dan ook geen volledig onl voor de groep. Rond kwart ove zondagmorgen werd de terugtochi vaard. De reiskosten van de led< |g de revuegroep werden door de de denbond van Sichermonnikoog ve.™ de overige reizigers waren voor rekening meegekomen. al gn DE COCKSDORP In De Cocksdorp beschikken ze niet over een „echte" to neelvereniging. Toneelstukken worden daar gespeeld door de blijkbaar zeer veelzijdige sportvereniging SVC. Ter ge legenheid van het 40-jarig jubileum van SVC werd vrijdag- etP zaterdagavond „Hoogheid uw kameel staat voor" opge voerd. Meerdere „echte" Texelse toneel verenigingen hebben wij in de afgelopen jaren hetzelfde stuk zien brengen, maar niet eerder gebeurde dat zo perfekt als in het afgelopen weekend door SVC. De bezoekers van beide avonden hebben zich tranen gelachen, niet alleen om het op zichzelf erg geinige stuk maar vooral door de bijna professionele wijze waar op het voor het voetlicht werd gebracht. Vrijdagavond ging aan de opvoering een feestelijke herdenking van het jubileum vooraf. Deze begon met een welkomstwoord, uitgesproken door de heren J. C. Graaf en J. van Heerwaarden. De heren zetten de schijnwerper vooral op de aktivitei- ten van het bestuur van de 40-jarige. Oliebollen bakken, zomerspelen organi seren, bungalows verhuren, organiseren van vervoer, theezetten, juryleden bij een zoeken, toneel en decors verzorgen, loten verkopen, kleedlokalen schoon houden, enz., enz. „Veertig jaar oud maar toch jong en springlevend", zo constateerden de heren die er vervol gens wel op wezen dat de Eierlandse gemeenschap nog veel meer achter SVC moet staan. Ook werd gewezen op dè grote hartewens van de vereniging: een gymnastiekzaal. De onlangs gereed ge komen kleuterschool bewijst dat er met doorzetten en aktie wel iets valt te be reiken. „We kunnen niet eeuwig achter gebleven gebied blijven ten aanzien van gemeenschapsvoorzieningen". Allemaal voetballen Burgemeester W. H. Sprenger, na mens gemeentebestuur en Stichting Cultureel Werk stelde dat het SVC-be- stuur zijn taak altijd bewust heeft ge zien. Getracht is zoveel mogelijk men sen bij de sport te betrekken. Men kon kiezen tussen: allemaal voetballen of in de eredivisie komen. Men heeft voor het eerste gekozen en Mr. Sprenger vond dat een juiste keus maar hij wees ook op de zin van samenwerking in be paalde opzichten. Met waardering stelde Mr. Sprenger vast dat het bestuur voor al haar opdracht ten aanzien van de jeugd in de gaten heeft gehouden. Het wordt wel degelijk gewaardeerd dat de voetbalverenigingen „de jeugd van de straat houden". „Maar u doet uzelf te kort als u denkt dat u niet méér doet dan dat. Aktieve sportbeoefening achtte Mr. Sprenger een nuttig tegenwicht voor concurrent televisie die sporteve nementen laat zien waarbij het niet al tijd even sportief toegaat. Tot zijn spijt zei Mr. Sprenger geen gymlokaal als geschenk te kunnen aanbieden. „Maar je kunt nooit weten hoe de Cocksdor- per koe een haas vangt". Als geschenk overhandigde de burgemeester een voet bal. Mens sana De heer Loerakker sprak namens de Herv gemeente en de Rooms-Katho- lieke kerk van De Cocksdorp-Eierland. Wijzende op de spreekwoordelijke ge zonde geest in het gezonde lichaam ver geleek de predikant de taak van de sportvereniging met die van de kerken. Zowel u als de kerken bouwen aan de zelfde gemeenschap". De heer Loerak ker, die namens beide kerken een ge schenk onder couvert aanbood: „Wat ik u toewens is niet het kampioenschap, ook niet een enorm ledental, maar dat er tussen u een goede geest mag heer sen, een goede geest tussen bestuur en voetballers". Zinvolle taak Dokter R. R. Siebinga, oud-voorzitter en erelid vertelde destijds nogal te heb ben opgezien tegen het voorzitterschap van de sportvereniging. Maar naarmate de jaren vorderden vond hij het be- stuurswerk steeds prettiger omdat hij er steeds meer het belang van inzag. „SVC is niet alleen sportvereniging; het heeft een veel grotere taak te vervullen. Via SVC ontstonden contacten die leidden tot het aktiecomité Eierland waaruit dan weer de EMK en de Gemeenschap Eierland voortkwamen organisaties die de onderlinge band van de polder bewoners hebben verstevigd. Dokter Siebinga liet blijken nog wel degelijk te rekenen op uitvoering van de dorps huisplannen (waarin een sportzaal is op genomen) en gaf voor dat doel een fi nanciële bijdrage. Voor één der be stuursleden zei dokter Siebinga extra veel bewondering te hebben: mevrouw Van Heerwaarden-v. d. Beek die een groot aantal taken steeds enthousiast uitvoert. Voor haar was er ook een ge schenk plus een hartelijk applaus van de zaal Eenzelfde huldeblijk viel de heer A. Westdorp ten deel. „Hij gaf veel tijd en energie ondanks veel ander werk en moeilijke omstandigheden". De heer Westdorp merkte op dat hij maar een bescheiden onderdeeltje van de verenigingsmotor is. „Daarom ga ik zolang mee; de zuigers moeten het werk doen en zijn het eerst versleten". Ook de heer Westdorp had veel lof voor de inzet van mevrouw Van Heerwaarden. Haar bood hij de bloemen aan die door zijn moeder als felicitatieblijk aan het SVC-bestuur waren gezonden. ia IA (let Laat ze klet Dokter Siebinga had nog een tenswaardige opmerking aan het| van de bestuursleden die zich maken om de wijze waarop Sï laatste tijd in de publiciteit is gekj „Doe je best en laat de mensen) kletsen". Vervolgens werden gelukwer gesproken namens enkele andere i en gymnastiekverenigingen. De Zwanenburg sprak namens ZDf| Hoorn. Hij wees erop dat zonden ledige medewerking van de plaat dorpsgemeenschap een bestuur kan uitrichten. „Sta achter het dan zal SVC weer spoedig een) plaats in de gemeenschap inneme[f geschenk overhandigde de ZDH-vj ter een envelop met inhoud. De heer G. de Jong, voorzitter i gymnastiekvereniging Oosterend: nerde aan de goede samenwerking -SVC en gaf een geschenk in letters „40 jaar SVC" waren in stukken op een bord aangebrachf Een geschenk onder couvert wei door de heer KI. Burger overha namens de sportvereniging Oos'J Hetzelfde deed de heer P. G. Sj namens de Gymnastiekvereniging] De heer W. Koorn, namens de vereniging Texel, overhandigd^ voetbal onder het uitspreken wens dat SVC, en vooral het eer tal, daarmee vele doelpunten zc] ren. De heer Westdorp dankte de vtl lende sprekers. Hij liet daarbij If niet zo gerust te zijn op de sp| bouw van een gymlokaal. Ge? was reeds over een tijdelijke in de vorm van een aanbouw i bestaande lokaal en voor de vert lijking van dat plan deed hij dJ een beroep op burgemeester Sprer Zoals reeds eerder opgemerkt^ opvoering van „Hoogheid uw staat voor" een groot succes. De gaven elkaar in kwaliteit weifl maar een uitblinker was toch heer Jaring Moll als de stotï journalist Godert Kreukel, werkten mee Gerard Smeenk bijna voortdurend razende Martul berg); mej. Adne Broekman (a'-| genote Hetty die bij vergissing welijk wordt gevraagd door eejl oliesheik); de heer Hans de Ruij4[4 de oliesheik Ali Achmed Yoes* heer Monen (als de adjudant viW mevrouw J. Daalder-Voorthui#™ tante Cora); mevrouw A. Kikkf de archeologe Laura Staarlingl] Leny van 't Noordende (als Wil Wal) en de heer W. Ran (als de heidsagent Eric Pinto). De regie handen van O. Kikkert. Soufflé J. van Heerwaarden. Het SVC-bestuur verzocht ons krant dank te brengen aan allen een of andere wijze aan het v/f van de jubileumavonden hebben werkt. ld* ni 'e ,e; 5 a t

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 2