(fro en TjwartsJexeU in het harL, Taak vakorganisaties van meer algemeen belang dan vroeger Oudeschild wil dijkberm; géén verkeersdrukte en „stinkfabriek" VOORDEEL van nw MELKHANDELAAR! tijdelijk bloem- of gortpap (O (O Invloed in steeds meer organisaties 2323 Dorp straks achter hoge deltadijk verscholen Geanimeerde hooravond in het dorpshuis burgemeester tijdens receptie 40-jarige Bestuurdersbond: TAXI TOON SMIDT Wilhelminalaan Den Burg 4-6, Bloed afgestaan door 365 mensen Belangrijke jaarvergadering dorpshuis „De Bijenkorf" hele liter voor van 71 dag 21 MAART 1972 80e JAARGANG No. 8659 ■ave N.V. v.h. Langeveld De Roojj [bus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. RaiL feisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prgs ƒ5,00 p. kw. -f 50 ct incasso; los 25 cL Advert. 21 ct. per mm. excl. 4«/o BTYV |De viering van het 40-jarig bestaan In de Texelse Bestuurdersbond de telopen zaterdag is een groot succes (worden. De receptie, 's middags in Casino" werd door velen bezocht. De (langstelling was zo groot, dat de zaal luwelijks ruimte genoeg bood. Ook wa- fen vele bloemen en bloemstukken ont- ngen. Natuurlijk ging het aanbieden n de felicitaties gepaard met ver tillende toespraken. Als eerste nam jorzitter J. Visser het woord; hij blik te even terug op de geschiedenis en prsprong van het vakbond wezen. De Irste vakorganisaties werden gesigna- lerd in Engeland, rond 1860. In Ne erland begon men pas rond 1905 aan [ganiseren te denken. De Texelse Be- uurdersbond en de eerste vakbonds- Jdelingen hier dateren van 1932. Di- erse personen, die in de beginperiode I het bestuur zitting hadden, waren de receptie aanwezig. Gehuldigd met een presentje en bloe- fen werd het echtpaar Gieles. De heer .1 Gieles zit al vanaf de oprichting Tis 40 jaar) in de Bestuurdersbond en bs toevallig vorige week ook 50 lar lid van de vakbond. Afwezig wa in de heren D. Dapper, die 20 jaar lorzitter is geweest en A. Backer, die l'n 23 jaar secretaris was en door ziek te verhinderd was. Namens het dis- iiksbestuur van het NW sprak de beer Jernison. Hij wist interessante ge- Kvens over het ledenbestand in de freginperiode te vertellen. Zo werden ['Óp 1 januari 1939 277 leden geregis- Eïrd, verdeeld over 11 afdelingen. Op inuari van het volgende jaar iwas het tal gestegen tot 297. Op de eerste van het vorig jaar telde Texel 607 leden in 6 afdelingen. Het slinken van het aantal afdelingen verklaarde hij |et het feit, dat de opbouw van de Jkbondsorganisatie sterk is gewijzigd, pk de totaal veranderde werkver- jhaffing op Texel heeft 'hieraan mee- Iwerkt. De heer Jernison sprak de lop uit, dat men in de toekomst de solidariteit, waarvan de vakbond- jganisatie afhankelijk is, zal weten te houden en over te dragen. Streekplan Noordholland ok deelde hij mee, dat momenteel Ji een streekplan voor Noordholland prdt gewerkt. In de commissie, die h hiermee bezighoudt zetelt ook Mr. r H Sprenger. Door dit streekplan nnen o a. de vakorganisaties meer in haak krijgen. Mr. Sprenger vertelde, ,t het zelfs de bedoeling is, dat voor Lxel een afzonderlijke "rdt samengesteld commissie e heer P. Smit maakte bezwaar te- de opmerking van de voorzitter t er vóór 1932 op Texel hoegenaamd n georganiseerde werknemers zou- zijn. Zelfs waren de Texelse leden jstijds aangesloten bij een vakcentrale, volksbond genoemd. Hij consta- terde een grote verandering in de taak pn de vakbonden. Vroeger werd er ge- Reden om een redelijk bestaan, om de Igste armoede te overwinnen, tegen- pordig houdt men zich bezig met za- P als huisvesting en wegwijzen in pale wetgeving. Overigens bood de per P. Smit namens het N.K V. geluk- pnsen aan. |Ook oud-secretaris van het NVV, de telefoon 02220) dag en nacht Speciaal voor ziekenfonds en verzekering. heer W. Wassenaar, ging op enkele op merkingen van voorzitter J. Visser in. „Rode" bond Hij zocht de oorzaak van de trage ontwikkelingen en het late tijdstip van oprichting van de Texelse Bestuurders bond in de reputatie, die het NW des tijds had „het was de rode bond, de bond van oproerkraaiers" maar ook in het beperkte contact tussen de Texel se arbeiders, merendeels landarbeiders in het begin van deze eeuw. In de grote steden en vooral in de fabrieken waren de werknemers veel sterker op elkaar aangewezen en vlugger tot gezamen lijke aktie geneigd. Jammer vond hij het, dat nu de vakbeweging uitgegroeid is tot een zo grote organisatie, men niet altijd meer zo duidelijk kan zien op welk terrein de bond aktief is. De felici taties van het gemeentebestuur werden aangeboden door burgemeester Spren ger. Hij sprak zijn waardering uit voor het werk van de Texelse Bestuurders bond. Niet alleen levert de Bestuurders bond bijdragen in diverse commissies, ook de hulp in het doolhof van wetten aan de maatschappelijk zwakken en de stuwende kracht tot meedenken en handelen noemde hij bewonderens waardige en belangrijke eigenschappen. Hij achtte de taak van de vakorganisa ties tegenwoordig meer in algemeen belang dan vroeger. Drie vijanden „De grootste vijanden waartegen men ten strijde moet trekken zijn momen teel de vereenzaming, de overbevolking en de vervuiling. Men kan ook zeggen: Sr moet gewerkt worden aan vergro ting van de solidariteit, goede geboorte regeling en herstel van de natuurlijke kringloop", aldus de burgemeester. Een aardige vergelijking tussen NW en PvdA (twee kinderen van dezelfde ouders) maakte de heer G. A. Oskam, sprekend als bestuurslid van de Texelse afdeling van de PvdA. Hij wees op over eenkomsten en geschilpunten tussen beide organisaties, die m het verleden een nauwere samenwerking hebben ge kend. Hij overhandigde een geschenk onder couvert. De gelukwensen van de Vrouwenbond van het NW van de af deling Zijpe-Callantsoog werden geheel op rijm overgebracht door mevrouw S Ambul. Zij overhandigde ook een fraai boeket. Een kort woordje sprak ook mevrouw Visser, secretaresse van de Texelse Vrouwenbond NW, in plaats van de voorzitster, die door ziekte af wezig was. Tenslotte voegde de heer K. Douma (oud-lid van het NVV) nog enkele opmerkingen toe aan de door verschillende sprekers opgehaalde his torie van de Texelse Bestuursdersbond en meende op verschillende punten cor recties te moeten aanbrengen. Na de receptie werd voor ongeveer 100 genodigden een broodmaaltijd ge houden. Een zeer fraaie kroon op de jubileumviering was het, geheel door de VARA-radio verzorgde avondprogram ma, dat in hotel „De Oranjeboom" werd gegeven. Het programma duurde ruim 3 uur en werd ook op de band opgeno men door de Texelse Bejaardenomroep. Regisseur was VARA-producer G. Goudswaard en de presentatie was in handen van Willem Ruis. Precies 55 mi nuten zullen uit de opnamen worden gedestilleerd en onder de titel „Aan de overkant van het Marsdiep" op woens dag 5 april op Hilversum II (van 20.00 tot 21.00 uur) worden uitgezonden. Mee gewerkt werd door enkele bekende fi guren als het Lidi-trio, het komische duo Ans en Jans (Jany Bron en Annie Voorzitter J. Visser overhandigt een ge schenk aan de heer J. Gieles, die al sinds de oprichting lid is van de Bestuur dersbond en toevallig deze week ook zijn gouden jubileum als vakbondslid her dacht. Zittend mevrouw Gieles, die met een bloemetje werd vereerd. de Reuver), zangeres Mieke van Ingen, het combo van Tony Eijk met gitarist Eddy Christiani en de cabarettier Jan Blaaser. Ook werd door enkele Texe laars opgetreden. Als eerste was dit Henny Kok, die na 'n inleidend praatje over zijn onlangs uitgekomen plaatje „Waddenserenade" op zijn trompet „Sorrento Souvenir" speelde en een fragment van „Pardido", begeleid door het combo. Hij bracht het er uitstekend af, evenals accordeonist Ruud van der Wulp (leraar aan de muziekschool) met een voor accordeon bewerkte sonate van Scarlatti. Een programma over Texel zou niet compleet zijn zonder een optreden van mevrouw J. Craanen- Hemelrijk. Met de heer A. Dekker uit Oudeschild zong zij het liedje „We gaan naar Texel" met door haar zelf gemaak te tekst. Natuurlijk bestond het pro gramma niet geheel uit muziek en zang. Om de Vara-luisteraars wat meer over Texel te vertellen, werd een kort ge sprekje gevoerd met mevrouw Spren- ger-Pool en raadslid Cor Ellen. Mevr. Sprenger trachtte een antwoord te ge ven op de vraag „Wat is Texel?" Zij maakte van de gelegenheid gebruik Texel als recreatiegebied aan te bevelen en gaf een beknopt overzicht van de levensomstandigheden hier. Ter sprake kwamen onder meer het NIOZ, de vraag of de recreatie nog uitgebreid zou kunnen worden en natuurlijk ook het omstreden naturistenstrand. Strandjutter Heel grappig was het interview met Cor Ellen, die werd aangekondigd als strandjutter en in het door hem ge woonlijk gebezigd Texels dialect pro beerde „uut te lèège" wat strandjutten nou eigenlijk is. Een ding stond na dit gesprek als een paal boven water: „Ströndjutte kèje niet leere uut 'n boekie". De voorzitter van de Texelse Bestuurdersbond van het NVV bood de dames, die aan het programma deelna men allen een bos bloemen aan. 365 Texelaars hebben bloed afgestaan tijdens de doo:r de plaatselijke Rode Kruis-afdeling georganiseerde bloedaf- nameavond, vrijdag j.l. Over heel Texel waren huis-aan-huis oproepingskaarten verstuurd. Hierop hadden slechts 300 mensen gereageerd wat wel enigszins teleurstellend was. Vrijdagavond viel het daarom mee dat de opkomst toch nog wat groter was. Omdat nogal laat met de bloedafname werd begonnen ontstond in de Landbouwschool grote drukte en duurde het geruime tijd voor dat ieder geholpen was. Met het afne men van het bloed, het schenken van koffie voor de donors en de andere werkzaamheden waren zo'n 50 mede werkers in touw. Onder hen bevond zich Rode Kruispersoneel uit Rotterdam maar gewaardeerde diensten werden ook verricht door de EHBO-ers van Ou deschild en de Texelse Rode Kruis-co- lonne. OOSTEREND De Stichting Ge meenschapscentrum Oosterend houdt vrijdagavond a.s. de jaarvergadering in „De Bijenkorf". De agenda vermeldt en kele belangrijke punten. Zo zullen de plannen voor een speeltuin bij het dorpshuis worden besproken en komt de vraag aan de orde „Kleine of grote (feest)plannen voor 1973?" Het financieel verslag van de stich ting gemeenschapscentrum en van de dorpscommissie komen ter tafel alsme de het werkplan voor 1972. Er zullen twee nieuwe bestuursleden gekozen moeten worden want de heren C. de Wolf en C. Makelaar zijn niet herkies baar. Verder is het de bedoeling zich te bezinnen over de taak van de dorpscom missie waarna de vergadering met de rondvraag wordt besloten. OUDESCHILD Het ontwerp be stemmingsplan Oudeschild verkeert nog in het eerste stadium; het is nog niet verder uitgewerkt of voor vooroverleg weggeweest. Donderdagavond was het plan onderwerp van geanimeerde dis cussie tijdens een drukbezochte hoor- avond in het dorpshuis ,,'t Skiltje". In zijn openingswoord wees burgemeester YV. H. Sprenger erop, dat nooit eerder een zó pril plan in het openbaar aan de orde is geweest; in dat opzicht was dus sprake van een primeur. Zoals de be doeling was, maakten de Oudeschilders van him hart geen moordkuil. Er werd druk geïnformeerd en er vielen kriti sche geluiden te beluisteren, die het ge meentebestuur niet makkelijk naast zich kan neerleggen. Het nieuwe bestemmingsplan, waar toe ook de oude dorpskom hoort als mede de nieuwe haven en de Texel- stroom-centrale, is te onderscheiden in woongebied, industriegebied en haven gebied. Het was stedebouwkundig te kenaar Tj. Mulder, die het een en ander vertelde over de eerstgenoemde twee onderdelen. Het plan voorziet in een uitbreiding van de woonbebouwing met 57 woningen. Er vanuit gaande dat het plan een looptijd van 10 jaar heeft en wetende dat in de afgelopen zeven jaar Oudeschild met 51 woningen is uitgebreid, kan deze voorgenomen uit breiding bescheiden worden genoemd. De nieuwe woonwijk (wij publiceerden daarvan reeds een tekening) wordt door twee straten ontsloten; voor de rest zijn de bungalows, eengezinswoningen en huizen in gesloten bebouwing (pre mie- en/of ww-wonmgen) gesitueerd aan woonstraatjes en pleintjes, een sys teem, dat ook bij andere nieuwe be stemmingsplannen is toegepast. Door de uitbreiding zal het oorspronkelijke lint- karakter van Oudeschild nog meer ver dwijnen. De ontsluiting zal worden ver beterd door enkele 'doorbraken' te ma ken vanuit de richting Trompstraat- Loodssingel naar het Bolwerk. Het Buurtje, nu een flessehals voor verkeer naar het Bolwerk, kan dan ongeschon den blijven. In de buurt van het huidige sportterrein komt ruimte voor 16 toe ristische appartementen. Het sportter rein wordt iets verplaatst om ruimte te maken voor een speelterrein, tevens ijsbaan. Want de oorspronkelijke ijs baan moet plaatsmaken voor de nieuwe woonwijk. Zo op het eerste gezicht lijkt de oppervlakte industrieterrein aan merkelijk te worden uitgebreid, maar bij nauwkeurig meten blijkt de toename niet grote te zijn dan 5,3 hectare, het geen ook bescheiden mag worden ge noemd. Een stuk van het huidige indus trieterrein van Rab aan de Heemskerck- straat zal worden bestemd voor par keerterrein voor 400 auto's ten behoeve van de jachthaven. Massale dijk Als „waterstaatsman" mocht de heer L. J. YVeijdt een toelichting geven bij de geplande waterbouwkundige werken die in het bestemmingsplan zijn opge nomen. De dijk, die in 1932 voor het laatst met 70 cm. werd verhoogd, zal nu op Deltahoogte worden gebracht. Dat betekent dat er 3,45 meter op moet en vanuit zee gezien zal praktisch het hele dorp dan ook achter de dijk ver dwijnen. Dat moge geen aanlokkelijk vooruitzicht zijn; er valt niet aan te tornen want de ééns per 5000 jaar te verwachten supervloed moet geweerd kunnen worden. „Als geboren Oude schilder heb ik mijn best gedaan om het massale dijklichaam zoveel mogelijk vrij te krijgen van het dorp", aldus de heer YVeijdt, die aan de hand van pro fieltekeningen aantoonde, dat de top van de dijk niet alleen veel hoger, maar ook op veel grotere afstand van de huizen komt, omdat de dijk in zee wordt uitgebouwd. Het huidige Bolwerk zal een stukje zakken en ligt dan op nog slechts 1.20 meter boven de De Ruyterstraat. Het Bolwerk zelf zal tot een royale rijweg worden gemaakt van vijf meter, mis schien zelfs 6Vs meter breedte, voorzien van doorlopende parkeerstrook en trap jes naar de De Ruyterstraat. Het Bol werk zal aansluiten op de ringweg rond de haven, maar niet via coupures, want die zullen allen moeten verdwijnen. Extra brandstof Omdat het een vrij gecompliceerde zaak (Zie vervolg pagina 2)

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 1