Cfroen 'ZwarL-Jexel s in het Directeur J. W. Dekker wil van VVV Texel stichting maken Belangstelling ANWB fiets- en wandeltochten is enorm TAXI POPCONCERT: Anders volgt spoedig einde Vogelexcursies al volgeboekt Huidige werkwijze is van voor de eerste wereldoorlog 2323 Op 15 en 16 april meer dan 1300 mensen naar Texel Speciale regeling voor Texelaars (02220) 3132 I George Baker Selection TAXI TOON SMIDT Vilhelminalaan Den Burg 4-6, Beere Bar Iedere dag geopend. Beere goed op veler verzoek eindelijk zondagmiddag VAT 69 hüAG 24 MAART 1972 85e JAARGANG No. 8660 Mgave N.V. v.h. Langeveld De Rootf iqjtbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 K Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nedcrl. Middenslandsbank; Coop. Raif feisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prijs ƒ5,00 p. kw. -f 50 ct incasso^ los 25 ct Advert. 21 ct. per mm. excl. 4% BTW LHerhaaldelijk word ik benaderd met Ivraag of de VVV wel efficiënt werkt. Het antwoord hierop is snel gegeven: nee. De VVV Texel werkt, evenals het xgrote deel van het Nederlandse V-wezen dermate ineffectief, dat het de giller is in de reisbureauwereld. wordt nog gewerkt op een manier ver voor de oorlog, de eerste we ioorlog wel te verstaan. Het staat mij als een paal boven water, dat wijze van werken binnen afzien- tijd onherroepelijk zal leiden tot de van het VVV-wezen". Aldus de J. VV. Dekker, direkteur van de IV Texel in de slotbeschouwing van jaarverslag dat hij gisteravond voor aan het begin van de algemene jaar- jadering die gisteravond in hotel 'De ideboom-Texel' werd gehouden. ie heer Dekker sprak zijn krachtige na te hebben uitgeweid over de inciële problemen van zijn verem- problemen waarmee het meren- der Nederlandse VVV worstelt, groot deel van het VVV-wezen aan de rand, zo niet onder het be- sminimum. De opzet van een VW eeledig, aldus de heer Dekker. Al- lerst de bevordering van het toeris- (dus werving) en het verstrekken inlichtingen (dus dienstverlening), [bevordering van het toerisme is een ■lijk belang; niet alleen voor exploi- n van toeristische bedrijven en de lenstand in het werkgebied van de doch voor de hele gemeenschap, ter bevordering van de werkgele- ïd. Een dienstverlening aan gasten ;n verlengstuk van de werving en lalve nauw betrokken bij dit zake- belang. „Bij een zakelijk belang men een zakelijke aanpak verwach- zo ook bij het toerisme. Vele reis- imsaties dingen om de gunst van loenst; door publiciteit in dag- en bladen, voor radio en tv trachten toerist te verleiden bij hen een imreis te boeken. Zij doen dit niet 'ealisme, het is een stuk zakendoen an de bovenste plank. Wat stelt het T-wezen hier in algemene zin tegen- Het versturen van een foldertje inlichtingen en adressen, waarin oor de aanstaande toerist echter één nnetje ontbreekt nl.: hier heb je de ~>en en zoek het verder zelf maar an d( W-v Afhankelijk van leden Het merendeel van de WV's bestaat zij de bereidheid van een aantal tot het betalen van contributie, jdt deze contributie als gevolg van needs stijgende lasten te hoog, dan pit leiden tot ledenverlies, dus in- ^tenverlies. Voor de overgebleven t zal dit weer tot een nieuwe con- [tieverhoging leiden met het toene- risico van bedankjes van deze Èjebleven leden. |Mët verbittering maakte de heer Dek- jroorts melding van het veelgehoor- rluid dat men de VW voor het sei- eigenlijk niet meer nodig heeft. hebben wij met betrekking tot ungalowarrangementen mogen be- feren dat de VVV niet meer nodig r°or herfst-, kerst- en paasvakantie ®t er dan evengoed voldoende be stelling van de zijde van het pu- z°u zijn Het is een uitermate zaak dat dat het honorarium is Ide VVV die een belangrijke bijdra- 1 t|t deze ontwikkeling heeft geleverd. 1 nogal een nare zaak omdat het hiervoor pas kan worden gele- svanneer de WV is opgehouden te Stichting? 1 en ander bracht de heer Dekker tan rï.e orc*e stellen van de _oi het willicht tijd is om tot een telefoon 02220) dag en nacht Speciaal voor ziekenfonds verzekering. structuurwijziging te komen, bijv. tot een stichting. Een stichting kent geen leden, is een ondemocratisch lichaam waarbinnen inspraak van enkelingen niet mogelijk is. Door in het stichtings bestuur echter groepsvertegenwoordi- gers op te nemen bijv. namens horeca, Recron, middenstand etc. blijft een groepsgewijze inbreng mogelijk. De ba sisfinanciering voor deze stichting zou dienen te geschieden via deze groepe ringen; de overige middelen zouden worden verkregen door een zakelijke opstelling o.m. door reserveringen op provisiebasis en overige thans ook door de VW verrichte werkzaamheden. Door de provisiebasis wordt een ieder belast naar rato van het profijt dat men van de stichting heeft, dus het profijt beginsel. Deze vorm geldt thans reeds voor de hotel-pensionsarrangementen waardoor een continuiteit in de propa gandamiddelen wordt verkregen naast een vergoeding voor de werkzaamhe den. „Dit betekent een forse ingreep in de huidige VVV. Naar mijn persoonlijke mening heeft de patiënt dit hard nodig, wil hij voor de toekomst voor zijn taak berekend zijn", zo besloot de heer Dek ker zijn beschouwing. Seizoen In het begin van zijn jaarverslag toonde de heer Dekker zich redelijk te vreden over het seizoen. De .resultaten zijn meegevallen want de verwachtin gen waren in verband met de ongunsti ge vakantieregeling (de vakanties van Nederland en Nordrhein Westfalen vie len nagenoeg samen) niet hoog gespan nen. In 1970 was de regeling veeel gun stiger en ontstond een vakantieperiode van 69 dagen; in 1971 van slechts 50 da gen. De vervoerscijfers van Teso, de meest betrouwbare maatstaf bij het vaststel len van „druktecijfers" gaven in de zo mermaanden van het afgelopen jaar het volgende beeld. personen auto's 1970 1971 1970 1971 juni 211.234 230.990 39.989 45.518 juli 327.920 395.038 62.998 75.153 augustus 264.450 239.900 58.258 57.364 Opvallend was de drukte in de week einden in de maanden september en ok tober, waarin vele hotelbedrijven vol of nagenoeg vol waren De Nederlandse en Duitse herfstvakantie brachten extra drukte met zich, voor een deel ook in de bungalow-sektor. De drukte in september en oktober is wederom het beste af te lezen van de vervoerscijfers van de Teso: personen auto's 1970 1971 1970 1971 sept. 123.774 138.642 28.845 33.857 oktober 95.416 117.146 19.925 26.616 Via de Logies Informatie Dienst wer den rond 7200 personen aan een slaap plaats geholpen. De resultaten van de inspanningen om tot seizoenverlenging te komen zijn bemoedigend. In dit verband noemde de heer Dekker de hoteLpensionarrange- menten en bungalowarrangementen. „Wie verwacht zou hebben dat door de ze arrangementen voor de hotels-pen sions en de bungalows in de periode september-juni direkt een rendabele ex ploitatie mogelijk zou zijn, stelt hoge verwachtingen. Het is een zeer lang zaam verlopend groeiproces en daar door weinig spectaculair. Voorlopig is •het al een winstpunt wanneer het ver lies in deze periode steeds minder wordt hetgeen op zich toch winst betekent". In hotel-pensionarrangementen zit duidelijke groei, zoals blijkt uit vergelij king van de eerste twee perioden, waar binnen deze arrangementen werden aangeboden: 15 september 1967 - 15 mei 1970 rond 7000 overnachtingen. 15 september 1970 - 15 mei 1971 rond 10.500 overnachtingen. De bealngstelling voor de bungalow arrangementen betreft in hoofdzaak de herfst-, kerst- en paasvakantie, hetgeen kan worden verklaard door het feit dat de bungalow bij uitstek een gezinsver- blijf is; derhalve zijn de schoolvakan ties duidelijk van invloed. De kerstva kantie vertoonde een grote drukte, zo wel in de hotels en pensions als in de bungalows. (Het jaarverslag betreft de periode 1 november 1970 - 31 oktober 1971 zodat met „kerstvakantie" niet de afgelopen kerstvakantie wordt bedoeld red.). Teso vervoerde toen 28°/o meer auto's dan in dezelfde periode het jaar tevoren. De paasdagen gaven een onge kende drukte te zien. Teso vervoerde 58°/o auto's meer dan in de overeenkom stige periode het jaar tevoren. Mede door het gunstige weer kwamen velen op de bonnefooi naar Texel. Zo druk werd het dat zelfs met de geluidswagen moest worden rondgegaan om de men sen te verzoeken akkommodatie be schikbaar te stellen. Ook de Pinkster dagen brachten een groter aantal gasten naar Texel dan het jaar tevoren. Teso vervoerde 27% autp's meer. De Pink stervakantie besloeg echter slechts 3 da gen. Propaganda De heer heer Dekker wees erop -dat propagandistische aktiviteiten tegen woordig voornamelijk op de periode buiten het zomerseizoen worden gericht. Het effekt daarvan manifesteert zich in de ontwikkeling van herfst-, kerst-, paas- en pinkstervakantie. Aan advertenties in binnen- en bui tenland wordt een bedrag van rond ƒ31.000,besteed, waarvan een deel in het kader van hotel-pension-bungalow arrangementen. De heer Dekker maakte voorts melding van de diverse andere aktiviteiten op propagandistisch gebied waarbij ook werd gewezen op de diver se vormen van gratis publiciteit in de vorm van artikelen in bladen, televisie- en radiouitzendingen. Stoppen Wat betreft de in kracht toenemende geluiden die vragen om het stoppen of afremmen van de toeristische ontwikke ling op Texel merkte de heer Dekker het volgende op: „Tijdens een televisie-opname op Texel sprak de heer M. Mantje zich uit tegen een verdere verhoging van de topdrukte gedurende het seizoen. Vol gens hem zou een verdere snelle ont wikkeling van het eiland in toeristische zin leiden tot een verpaupering van Texel. Het eiland zou zodanige veran deringen ondergaan, dat het aan aan- trekkelijkheeid zou verliezen. De heer Mantje sprak zich uit voor een bestem ming aan Texel als „nationaal park", een mening, die in bepaalde kringen meer en meer gehoord wordt. Daar in formatie over het hoe en wat van een nationaal park tot nu toe niet gegeven is, is het niet verwonderlijk, dat men op Texel in algemene zin nogal argwa nend tegenover deze zaak staat, hetgeen mogelijk in niet onbelangrijke mate komt door het woord „park". Tegenover deze mening staan uitbrei dingsplannen of recreatief gebied, o.m. het Krimplan en het plan Everstekoog. Los gezien van de aantasting van het vertrouwde Texelse landschap door be bouwing van aanzienlijke oppervlakten met bungalows e.d. is er de vraag, tot welke mate het eiland gasten kan opne men. Naar onze mening is er nog vol doende ruimte op het 25 kilometer lan ge strand. Wij beschikken over een groot duingebied; echter hiervan is een belangrijk deel in voorjaar en zomer afgesloten ten behoeve van de vogels, terwijl andere delen uit natuurbescher mingsoverwegingen slechts beperkt toe gankelijk zijn. Het bos schijnt naar de mening van velen, die er ook in de zo mer dikwijls vertoeven, nog voldoende ruimte te bieden. Over de vraag, welke belasting de na tuur nog wel of niet meer kan hebben, welke aantallen gasten Texel nog kan opnemen zonder het eiland geweld aan te doen en verdere, hiermede samen hangende vragen, zullen de meningen voorlopig nog wel verdeeld blijven. Los van overwegingen, de natuur en het landschap betreffende, heb ik mij op basis van een onderzoek naar de toe ristische ontwikkeling de vraag gesteld, of de Texelse gemeenschap en de toe komstige gasten gebaat zijn bij een on beperkte groei van de toeristische op namecapaciteit. Het zou te ver voeren, hierop thans nader in te gaan; zodra de onderzoekingen beëindigd zijn en op schrift gesteld is een discussie hierover wellicht mogelijk. Vooruitlopend hierop 'wil ik niet verhelen, bevreesd te zijn voor een verdere, te eenzijdige ontwik keling. Ik doel hierbij op de sector kam peren, welke uitsluitend tot een verho ging van de toch al te hoge piek in juli t.o.v. juni en augustus zou leiden". Kinderen tot is het bezoek liHuunium Op zaterdag 15 cn zondag 16 april zul len ongeveer 1300 wandelaars en fiet sers naar Texel komen om deel te nemen aan de door de ANWB georganiseerde wandel- en fietstochten over het eiland. De belangstelling voor deze tochten, een experiment dat door de ANWB nog niet eerder is uitgevoerd, overtreft alle ver wachtingen. De aanmeldingen stromen nog steeds binnen. Zelfs door Texelaars is interesse getoond. Voor hen is daar om een aparte regeling getroffen. De voor de „overkanters" geplande serie tochten starten allen in Den Hel der. De overtocht naar Texel wordt zon der auto gemaakt; de ANWB zorgt op Texel voor vervoer. Bij het wandelen kan men kiezen uit drie routes van 6 Vz, 8 en 12 km lengte die onder meer langs het natuurpad en het Texels Museum voeren. Na een bezoek aan het museum en de daarbij behorende zeehonden wandelt men naar „Bos en Duin" waar de Waddenfilm van Jan van de Kam wordt vertoond door het Instituut voor Natuurbeschermingsedukatie. Vogelexcursies vol Voor een beperkt aantal wandelaars is deelname mogelijk aan een serie vo gelexcursies onder leiding van natuur- gidsen en vogelwachters. Deze excur sies voeren door het voor deze gelegen heid speciaal opengestelde broedgebied van staatsbosbeheer en eindigen bij Bos en Duin waar de Waddenfilm ook voor deze deelnemers wordt vertoond. Nieu we aanmeldingen voor deze wandeling waarin het bezoek aan het Texels Mu seum niet is opgenomen, is niet meer mogelijk. Al vrij snel waren de vogel excursies volgeboekt omdat bezoekers in het belang van de rust in het reser vaat in slechts beperkte aantallen kun nen worden toegelaten. Fietsers Fietsers kunnen kiezen uit twee rou tes van ca 30 en 60 kilometer lengte waarbij wordt gebruik gemaakt van op het eiland gereed staande fietsen. Ook in de fietstochten is de vertoning van de Waddenfilm en het bezoek aan het Texels Museum opgenomen. Desgewenst kan men zijn eigen fiets meenemen; de routes van deze categorie fietsers zijn 40 en 70 kilometer lang. Met uitzonde ring van de vogelexcursies kunnen kin deren en honden meewandelen. Fietsers kunnen voor kleine kinderen een zitje reserveren. Kosten De kosten voor de wandelingen en fietstochten bedragen: Wandelingen ƒ8,- voor volwassen, voor kinderen van 4 - 10 jaar ƒ4,Vogelexcursie ƒ8,voor volwassenen. Fietsen met huurfiets ƒ9,- voor volwassenen, voor kinderen van 4 - 10 jaar ƒ4,50. Fietsen met eigen fiets ƒ7,voor volwassenen, voor kinderen van 4-10 jaar ƒ3,50. Bij dit inschrijfgeld is inbegrepen: routebeschrijving, overtocht over het Marsdiep, bezoek aan het Texels Mu seum, vertoning van de Waddenfilm en vervoer per autobus op het eiland. Ook Texelaars Bij de ANWB was men ervan uitge gaan dat onder de Texelaars wel geen of weinig belangtselling voor deelname zou bestaan. „Wc dachten: deze mensen leven het hele jaar in dat paradijs. Wij als ANWB hoeven hen dan niet meer met de schoonheid van hun eigen ei land te laten kennismaken. Tot onze verbazing kregen we al gauw van Tex else zijde reaktie op onze plannen waaruit bleek dat wel degelijk animo voor deelname zou bestaan. We hebben toen alsnog een aparte deelnamerege ling voor Texelaars ontworpen", aldus vertelde ons een functionaris van de af deling Tochten van de ANWB. De Texelaars hoeven uiteraard niet eerst naar Den Helder te reizen maar starten hun wandeling bij Bos en Duin en hun fietstocht bij 't Horntje. De wan delaars kunnen uit drie afstanden kie zen. Ze dienen zich te vervoegen bij de informatiestand van het IVN in de hal van Bos en Duin tussen 10.00 en 12.00 uur waarbij ze tevens een routebeschrij ving krijgen en de Waddenfilm (die doorlopend wordt vertoond) kunnen zien. De inschrijvingskosten bedragen ƒ1,25 voor volwassenen. 12 jaar gratis. Daarbij aan het museum niet inbegrepen. Wie aan de fietstochten wil meedoen melde zich .tussen 10 en 12 uur bij de ANWB-post op de veerhaven. Keuze tussen routes van 45 en 70 kilometer. Kosten ƒ1,25 p.p. (Kinderen tot 12 jaar gratis., inclusief vertoning Waddenfilm. De mogelijkheid om zich voor vogelex cursies op te geven heeft men voor Texelaars bewust niet open willen stel len omdat zij voldoende andere gelegen heid hebben om een bezoek aan een re servaat te brengen. Voor de Texelaars geldt dat zij van hun eigen rijwiel ge bruik maken. Herhaling Tot dusver hebben zich bij de ANWB voor zaterdag 15 april 200 fietsers en ongeveer evenveel wandelaers opgege ven. Voor de zondag zijn op dit mo ment 550 fietsers en wandelaars geno teerd. Met de deelnemers aan de reeds volgeboekte vogelexcursies en de te verwachten nog te noteren aanmeldin gen betekent dit dat in het weekend 15 - 15 april zo'n 1300 fietsers en wan delaars zullen rondtrekken over Texel. Bij de ANWB vertelde men ons dat het niet uitgesloten is dat dit .evenement jaarlijks zal worden herhaald. Veel zal afhangen van de ervaringen die bij het (Zie vervolg pagina 2) Martien van de Wetering Ook voor ziekenfonds en verz. 1

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 1