(yroen 2,'warLrJexelsin het harL> nternationale Jachtraad houdt ongresbijeenkomsten op Texel Speeltuin op terrein naast Bijenkorf GVT-uitvoeringen van uitstekend gehalte VOORDEEL van uw HELEHiNDELMR! tijdelijk 54 nderden deelnemers uit 37 landen '|2 Itr. chocoladevla 59 «oor 1j4 Itr. slagroom Van 24 tot 29 april a.s. Dorpscommissie moet optornen tegen „vierde macht" Oosterend in '73 iveer present Goed werk van uieuwe leider TAXI TOON SMIDT 53 ■"'«i Wilhelminalaan 4 -6, Den Burg Paasdessert van 159 voor 144 samen van 218 voor 198 q 28 MAART 1972 EXELSE 85e JAARGANG No. 8661 COURANT v.V. v.h. Langcveld De Rooü 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 de Graaf, Keesomlaan 43, Den (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbonk; Coop. Rakf, fciscnbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prijs ƒ5,00 p. kw. -f 50 ct incasso; los 25 ct Advert. 21 «t. per mm. excl. 4°/o BTW 'n maandag 24 tot zaterdag 29 april verband met het jaarlijks congres Internationale Jachtraad een ge- ap van enkele honderden perso- -:t 37 verschillende landen op Texel jven. De groep zal waarschijnlijk e bekende figuren tellen. Uitgeno- jis onder meer prins Abdoel Reza erzie, de beschermheer van de or- tie. Prins Bernhard, voorzitter et World Life Fund kan helaas anwczig zijn door verblijf in En id tijdens het congres. Vooraan- binnenlandse figuren, die een !ging ontvingen zijn o.a. de com- van de Koningin, de minis- dvan CRM en van Jusitie. congres, bestaande uit enkele al- vergaderingen en een aantal ssievergadenngen zal gehouden in het gemeentehuis en de Bur- -ster De Koninghal. Het doel van jaarlijks congres van de Internatio- [Jachtraad is het kontakt tussen al- ;htverenigingen ter wereld te on- uden. Niet alleen wordt gesproken voor de hand liggende zaken als ildstand, jachtseizoenen e.d., ook n aktuele onderwerpen als natuur- L'aten, vervuiling, milieubeheer- om dichter bij huis te blij de Waddenzee ter sprake. Deze zal ook een nieuwe president ge worden. De huidige voorzitter is ^derlander Dr. I. G. van Maasdijk, elangrijk programmapunt is het van de statuten van de Raad, ij het verschil in recht op in- k tussen de rijke en minder gefor- rde leden zal veranderen. Men als vergaderplaats Texel gekozen [aanleiding van een enige jaren ge- hier gehouden vergadering van uropesche Commissie, waarbij de bijzonder enthousiast waren over geving. Ook het feit dat Texel et oog op het Waddengebied gun- esitueerd is en zelf verschillende e natuurgebieden bezit, heeft de bepaald. De organisatie van de komst is in handen van de Ko- ijke Nederlandse Jagersvereniging. deelnemers aan het congres zullen "ag in de loop van de middag en op Texel arriveren. Gereisd jt met eigen auto's (vanaf vlieg- chiphol) en met een vijftal bussen e N.V. A.O.T Voor het vervoer het eiland zal overigens gedurende hele week van A.O T.-bussen ge worden gemaakt. Alle gasten zijn Jrgebracht in hotels in De Koog, peen zij na ontvangst in het ge- tehuis zullen worden gebracht. Expositie aankomst krijgen de deelnemers ocumentatiemap met o.a. folders, en en plattegronden van Texel; oor zorgt de plaatselijke WV. In emeentehuis zal een expositie wor- pgesteld van Hollandse schilder en en fotomateriaal. Aan de sa- elling van deze tentoonstelling jen o.a. de Vereniging tot behoud 'e Waddenzee en Vogelbescherming In de gangen van het gemeente- zullen foto's van het Waddenge- worden opgehangen. De expositie p voor het publiek toegankelijk. dinsdag wordt officieel met het deren begonnen. Het congres zal nd worden door een vertegen- 'ger van de minister van Land en Visserij, de heer Herwijer. Tij de bijeenkomsten in de Burge ter De Koninghal zal gebruik wor- gemaakt van gemechaniseerde si- aanvertaler. De installatie die hier- nodig is zal door de PTT worden esloten en wordt bediend door Tol- tireau Methorst. diverse commissievergaderingen 'jn commissies voor trekwild, tro- wdd, jachthonden, wetenschap, me' exposities en voor juristen) n in de loop van woensdag plaats- jj- Woensdagavond zal in het huis .-De Kaaps-nol" te De Koog an Haaften-) film ,,De Waddenzee" en vertoond. Diner en ontbijt zul- e deelnemers als regel in de ho- waar zij verblijven gebruiken een uitstapje naar Vlieland, waarvoor de veerboot „Friesland" van rederij Doeksen is ingeschakeld. Op Vlieland wordt de lunch gebruikt en er wordt een wandeling gemaakt. Aan boord zul len door de Vereniging tot behoud van de Waddenzee informaties worden ge geven over het zo omstreden Wadden gebied met haar eilanden en hun (voor al ornithologische) rijkdom. Tenslotte zullen de gasten zaterdag rond half tien Texel weer verlaten. Voor de dames van het gezelschap is een apart programma samengesteld. Zij gaan o.m. onder leiding van bosbouw kundig hoofdambtenaar M. Mantje vier vogelreservaten bezoeken en ook zullen zij rondgeleid worden op enkele boerde rijen, om een inzicht te krijgen in de schapenteelt waarmee Texel internatio nale faam heeft verworven. Natuurlijk wordt het Texels Museum niet vergeten en ook staat op het programma een op treden van de Folklore dansgroep in Den Burg en een koffietafel met typisch Hollandse gerechten in „Catharinahoe- ve". Vorig jaar werd het congres van Conseil International de la chasse in Madrid gehouden. OOSTEREND Ten koste van onge veer ƒ6.000,zal op een terrein van 14 x 39 meter naast het dorpshuis „De Bij enkorf' te Oosterend een spoeltuintje worden ingericht. Het initiatief is uit gegaan van de „dorpshuiscommissie" (dorpshuisbestuur, tevens dorpscommis sie). De aangeslotenen van de Stichting Gemeenschapscentrum Oosterend gin gen er vrijdag tijdens de jaarvergade ring akkoord mee. Volgens de gemeen telijke regeling zal een derde van het benodigde bedrag door de gemeente worden betaald. Volgens diezelfde re geling zou het bestuur de rest van hot bedrag (dus ƒ4.000,voor de helft kunnen lenen en het restant direkt op tafel brengen. In Oosterend geeft men er echter de voorkeur aan de ƒ4.000, ineens te betalen. Oorspronkelijk had men het speel- tuintje op het terrein van de muziek- nis willen aanleggen maar daarvan werd afgezien omdat dit nogal achteraf is gelegen waardoor het moeilijk is een oogje in het zeil te houden. Bovendien zou het een bron van storing kunnen zijn als in de muzieknis wordt opge treden door „Excelsior" of een ander gezelschap. Een grote speeltuin werd door Oosterend niet nodig geacht; in te genstelling tot de steden biedt het dorp met omgeving nog veel andere speel- mogelijkheden. Keuze Bij het kiezen van speeltoestellen is het bestuur zeer zorgvuldig tewerk ge gaan. In Beverwijk waren toestellen van diverse firma's bekeken en speciaal werd erop gelet welke meest door de jeugd werden gebruikt. Daarbij bleek dat alles wat wipte, draaide of schom melde het drukst was bezet, wat onder andere bleek uit het feit dat bij deze toestellen het gras geen kans kreeg te groeien. De gedachten gaan uit naar twee kleine en twee grote schommels (ƒ600,een grote en een kleine wip (ƒ600,-); een kleuterdraaimolen (ƒ300,-); een zg. „mosterdpot" (ƒ1200,twee „paarden" (per stuk ƒ275,en verder nog wat eenvoudige zaken als een even- wichtsbalk '(ƒ50,een brug ongelijk en een gewone brug (samen ƒ400, een wigwam (ƒ50,en picknicktafels (ƒ150,—). Er zullen geen rubber matten of te gels onder de toestellen worden gelegd. Een dikke laag zand is goedkoper en minstens zo veilig. Het zal wel nodig zijn dat iemand wordt gevonden die zich met het onderhoud van tuin en toestellen belast. Mogelijk lukt dat voor ca ƒ500,per jaar als men een 65-plus- ser voor dit werk kan vinden. Het hoofd van de o.l. school van Oosterend vond dat aan het voorgestelde instrumenta rium van de tuin een „klautertoestand" moest worden toegevoegd. Mogelijk lukt dat op niet al te kostbare wijze door ge bruik te maken van afgedankte bieten- netten waarmee een reusachtige klim- want zou kunnen worden gemaakt. Ontevreden De dorpscommissie is niet tevreden over de wijze waarop zij haar taak als gesprekspartner van de overheid kan vervullen. Gesprekspartner zijn is een der drie taken van een dorpscommissie, heeft burgemeester Sprenger eens ge zegd. De andere twee taken zijn: het or ganiseren van feesten en het beheren van een dorpshuis. Wat het eerste be treft, aldus voorzitter Joh. C. Roeper, kan men in Oosterend wel tevreden zijn. Naast de bekende Oosterender feesten is het organiseren van feeste lijkheden ter gelegenheid van koning innedag, bejaardentocht e.d. altijd zeer succesvol. Ook het beheren van een dorpshuis blijkt de Oosterenders wel te zijn toevertrouwd. De exploitatie van (zie vervolg tweede blad) GEEN KRANT OP DINSDAG 4 APRIL Omdat maandag 3 april (Twee de Paasdag) als werkdag uitvalt is het niet mogelijk de krant van dinsdag 4 april te laten uitkomen. Wij verzoeken adverteerders en abonnees hiermee rekening te houden. Eén der favorieten van de gymnastiekvereniging Texel, Mansca Coutmho, haar demonstratie aan de brug ongelijk. Onlangs schreven wij, dat het on mogelijk is een gymnastiekuitvoering te geven waarbij kwantiteit en kwaliteit samen gaan. De gymnastiekvereniging Texel heeft ons zaterdag echter aan het twijfelen gebracht, want, ondanks het feit dat aan deze grootse show alle 535 leden deelnamen, was de kwaliteit ver rassend goed. Dat was niet alleen aan de vaardigheid van de deelnemers te danken, maar ook aan de organisatie, waardoor het programma razendsnel werd afgewerkt en het publiek zowel 's middags als 's avonds geen ogenblik ge legenheid had om zich te vervelen. De uitvoering was in zeker opzicht de vuurproef voor de nieuwe leider, de heer J. H. Kuiper. Hij heeft die proef op de best mogelijke wijze doorstaan, want ieder moet er nu wel van overtuigd zijn dat oud-leider G. Praamstra door een uitstekende kracht is opgevolgd. Te recht werd de heer Kuiper aan het slot van de avonduitvoering in de bloeme tjes gezet. Het middagprogramma werd voorna melijk door de jeugd verzorgd. Gestart de is steeds in hotel „De Lindeboom t slot van het eigenlijke congres °P donderdag na de verkiezing van nieuwe president en een laatste ring van het Conseil d'Admini- °n Om aan de afsluiting een fees- t i' n -te ëeven wordt 's avonds e „Prinses Juliana" een gezamen- mer gehouden. Naar Vlieland vrijdag wordt geheel besteed aan telefoon 02220) dag en nacht Speciaal voor ziekenfonds en verzekering. werd door kleuters van 3 en 4 jaar met een bankenspel, gevolgd door een trape- zoide van 6-jarige jongens en een leuk zangspelletje van kleuters van 5 jaar. Meisjes van 6 voerden een balkoefening uit; een selectieploeg jongens toonde zich vaardig met kastspringen en meis jes van zeven jaar voerden een dansje uit, waarbij ze allen als de Welbekende Swiebertje ten tonele verschenen: Na de pauze voerden niet alleen jongens en meisjes van 7-9 jaar oefeningen uit op lange mat, kast, brug ongelijk en minitrampolme uit, maar was er ook een demonstratie tafelspringen door een groep heren. Het was een leuk afwisse lend programma, dat door ongeveer 400 toeschouwers, voornamelijk ouders, werd gade geslagen. Avond Zoals gewoonlijk was de opening van het avondprogramma indrukwekkend door de opmars van alle deelnemers, de vaandelgroet en de zeer passende mu zikale omlijsting, die werd gegeven door het amusementsorkest van het Fanfare, dat ook de korte pauzes tussen de ver schillende onderdelen gedurende de rest van de avond op welluidende wijze op vulde. Begonnen werd met een ver bluffend snel uitgevoerde oefening met paard en minitramp door jongens van 11 jaar. Het publiek hield af en toe het hart vast als een valpartij of „verstop ping" dreigde, maar de knoop van men selijke ledematen, die soms ontstond, was dank zij vele toegeschoten handen steeds snel ontward. Meisjes van 14 jaar zorgden voor een aardige jazz- oefening en zeer vlot was weer het lan- gematnummer van meisjes van 10 jaar. Na een tafeloefening door jongens van 10 jaar vormde de vrije oefening van 11-jarige meisjes een aardig intermezzo. Op een welbekende wijs „Turf in je ransel" werd een boeiend mengsel van gym en dans getoond. Meisjes van 13 zijn makkelijk op de kast, maar er even makkelijk weer af te krijgen, zo bleek uit de goede uitvoering van program mapunt nummer zeven. Een goede knotsoefening op slecht klinkende mu ziek werd gedemonstreerd door de da mes. Spectaculair was het optreden van de heren met een paardoefening. Hier grensde de gymnastiek aan de acroba tiek. De heren, waaronder nog zeer jon ge, leken er weinig moeite mee te heb ben. Voor het toppunt zorgde Jan Kei zer, die tot groot enthousiasme een dubbele salto uitvoerde. Lampions na de pauze begon Het .programma (Zie vervolg pagina 2)

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 1