Groen ^wartsjexels in het harL> en W vragen crediet van £95.000,- voor opstellen structuurplan Paasdrukte overtrof verwachtingen ^C§) TAXI Jongetje (6) in brandend huis omgekomen Ook Texel krijgt plaats in streekplan Noordkop Vandaag en morgen vuil gratis storten op Rode Zee xtïMUj* (02220) 3132 Beere Bar Iedere dag geopend. Beere goed Organisatie schoonmaakaktie is rond BenW willen harder optreden tegen „grote vervuilers Teso vervoerde 7 pet auto's meer Texelse honden behaalden waarderingen •o°WKker goede DE SPYKER Waag die sprong!! IjDAG 7 APRIL 1972 85e JAARGANG No. 8663 |iisave N.V. vJi. Lanseveld De Roo(j stbus II Den BurS' Texcl - Tel. 2741 I Hairy dc Graaf, Keesomlaan 43, Den (e|t (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. Rail feisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prtfs ƒ5,00 p. kw. 50 ct incasso; los 25 cl Advert. 21 ct. per mm. excl. 4% BTW B. en W. hebben de gemeente raad voorgesteld geld beschik baar te stellen voor het maken van een structuurplan. De ge- Jraamde kosten bedragen |f95.000,Tevens is voorge steld het aanvankelijke crediet van (40.000,voor het opstel- llen van het recreatie-basisplan te (verhogen tot (103.740, Er bestaat grote behoefte aan een Structuurplan voor de gemeente Texel. Nog onlangs werd vanuit de gemeen teraad met kracht op het mak^n van dergelijk plan aangedrongen, om bat het anders onmogelijk is een be hoorlijk beleid te voeren. Het opstellen van een structuurplan is echter een zo gecompliceerde en tijdrovende zaak, dat het gemeentelijk apparaat hiertoe niet (in staat is. B. en \V. hebben daarom het [bureau voor stedebouw Ir. R. Hajema (supervisor voor de gemeentelijke [plannen op Texel) verzocht de mogelijk- |heden te onderzoeken en een kostenra ming te maken. Dit bureau heeft in middels offerte gedaan. Het structuurplan zal in hoofdzaak (bestaan uit een inleiding, waarin een uiteenzetting zal worden gegeven van jde betekenis en de doelstelling van de (structuurschets, alsmede een globaal (overzicht van de inhoud. Voorts een korte karakteristiek van de gemeente, waarin verwerkt de ligging, de bodem, het landschap, de bevolkingsontwikke- lling, de beroepsbevolking, de werkgele genheid, het forensisme, de aanwezig- Iheid van voorzieningen als scholen, |sportvoorzieningen, winkels, bejaarden voorzieningen e.d. Verder een visie op de toekomstige ontwikkelingen, waarin (verwerkt een bevolkingsprognose tot (1985, de leeftijdsopbouw, een beschou wing inzake de beroepsbevolking en de (werkgelegenheid, inzake woningbe hoefte en bouwterreinen, inzake voor zieningen als winkels, onderwijs, sport en recreatie, de technische infrastruc tuur van de gemeente. De opstelling van het plan zal geheel voldoen aan de eisen, zoals die zijn neergelegd in artikel 7 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening. De geraamde kosten van 95.000,zijn gebaseerd op ervaringscijfers. Een preciese raming is niet mogelijk, omdat door het bureau op uurbasis wordt gedeclareerd, zodat een definitieve kostenopgave slechts mogelijk is na beëindiging van de werk eenheden. In het bedrag van L/9o.000,zijn NIET de bureaukosten, reis- en verblijfkosten, lichtdrukken en i Mw opgenomen. Drie jaar Het onderzoek zal twee tot drie jaar l vergen De kosten zullen oök in dit tijdsverloop worden voldaan. Het is echter de bedoeling de post in een tijdsverloop van 20 jaar af te schrijven, n hun schrijven aan de gemeenteraad berken B en W. op, dat binnen de gemeente enkele onderzoekingen en uit werkingen gaande zijn, die voor het s ructuurplan van belang zijn en hier ^n zeer nauwe samenhang mee ver- °nen: de opstelling van het recreatie- Martien van de Wetering Ook voor ziekenfonds en verz. basisplan en het onderzoek van het Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf. Hogere kosten Wat betreft het recreatiebasisplan, dat wordt opgesteld in nauwe samen werking met de werkgroep recreatie basisplan (de commissie Sepers) en dat wordt uitgewerkt en begeleid door het bureau Hajema, wordt opgemerkt dat het hiervoor op 16 maart 1971 door de raad beschikbaar gestelde crediet van ƒ40.000,inmiddels geheel is opge bruikt. Het bureau Hajema heeft een nieuwe kostenraming overgelegd, waaruit blijkt dat voor het voltooien van het plan nog ƒ51.000,nodig is, nog te verhogen met btw. Deze aanzienlijke kostenverhoging is het gevolg van het feit, dat de aanvan kelijk gestelde tijdsduur van een jaar voor het onderzoek niet kon worden aangehouden; dat het plan veel méér is geworden dan een bewerking en aan vulling van het recreatieplan van 1964, dat door de verdeling van de te ver richten werkzaamheden feitelijk een groter aandeel door het bureau is ver richt dan hetgeen voorzien werd, en dat het noodzakelijk werd om ten behoeve van een betere kwaliteit en bruikbaar heid van het plan het pakket werk zaamheden hier en daar aanzienlijk uit te breiden. B. en W. vinden deze moti vering juist en reëel. Wat betreft het recreatiebasisplan moet nu nog het vol gende gebeuren: voltooiing van de tekst en het afdrukken van het bijla- genrapport, waarin alle basisgegevens zijn bijeengebracht en het opstellen, af ronden en afdrukken van het basis recreatieplan, waarin in beknopte en overzichtelijke vorm de tekst wordt weergegeven. Maar ook in dit geval de- clareerd het bureau op uurbasis en kunnen de definietive kosten slechts na beëindiging van de werkzaamheden worden gegeven. B. en W.: „Wij zijn van mening dat de opgegeven verho ging redelijk en noodzakelijk is" Kostenbesparing Zoals gezegd kunnen de resultaten van de onderzoekingen van het CIMK ten behoeve van het recreatie- basisplan verwerkt worden in het structuurplan. Dit zal kosten- en tijd besparend werken. Er wordt op gere kend dat in de meerkosten van het re creatiebasisplan zal worden gesubsi dieerd door het ministerie vn CRM. Dit ministerie zegde in de aanvankelijke geraamde kosten van ƒ40.000,reeds een subsidie van 75°/o toe. Texel in streekplan Wat in dit verband ook belangrijk is, is de plaats die Texel krijgt in het ka der van het onderzoek ten behoeve van de realisatie van een streekplan voor de kop van Noordholland en Texel. On langs hebben B. en W. hierover gespro ken met een provinciale afvaardiging onder voorzitterschap van mr. J. Roelse, lid van Gedeputeerde Staten. Het pro vinciaal bestuur heeft besloten Texel in dit streekplan in te passen, zij het dan dat voor Texel een aparte procedure ge volgd zal worden. Voor Texel komt een aparte streekcommissie, in welke com missie ook de kop van Noordholland een zekere vertegenwoordiging zou moeten hebben. Omgekeerd zal ook Texel vertegenwoordigd zijn in de spe ciale streekplancommissic voor de Kop. De streekplancommissie zal onderver deeld worden in een aantal werkgroe pen, waarbij globaal wordt gedacht aan groepen voor wonen en bevolkingsont wikkeling; recreatie, toerisme, natuur behoud en milieuhygiëne en niet-recre- otie werkgelegenheid (agrarische werk gelegenheid, visserij en nijverheid). Uit deze werkgroepen zouden speciale sub groepen gevormd kunnen worden. Er zal ook een speciale streekplannota voor Texel worden vervaardigd, die naar wordt verwacht omstreeks oktober van dit jaar ter k nis van de bevolking zou kunnen worden gebracht. Getracht moet worden, aldus B. en Whet voor het structuurplan en het streekpaln beno digde onderzoek zoveel mogelijk op el kaar af te stemmen en getracht zal wor den tot een regelmatige uitwisseling van onderzoekgegevens te komen, ten einde onnodig dubbelwerk te vermijden en kosten te besparen. De tijdschema's voor structuurplan en streekplan liggen vrijwel gelijk, zodat zich hier een goede gelegenheid tot ge coördineerd werken voordoet. Welke besparingen dit zal betekenen op de ra ming van het bureau Hajema ten aan zien van het structuurplan is nog moei lijk te bekijken, maar B. en W. geven de raad in overweging een crediet van ƒ95 000,beschikbaar te stellen voor het maken van het structuurplan. Aan genomen wordt dat de normaliter bij komende kosten zullen opwegen tegen de besparingen die ontstaan door de combinatie van onderzoek met het streekplan. De organisatie van de aktie „Texel schoon 72" is rond. Vastgesteld is dat het hoogtepunt van de schoonmaakak- tiviteiten zal moeten vallen op donder dag 13 en vrijdag 14 april, dus niet op één dag zoals de vorige keer. Onder lei ding van onderwijzend personeel en an dere volwassenen zullen de leerlingen van de scholen weer op pad gaan om in DE WAAL De technische re cherche van de Rijkspolitie is vanaf acht uur gisterochtend be zig geweest met het zoeken naar de oorzaak van de brand in een huisje aan de Langwaal te De Waal, waarbij in de nacht van woensdag op donderdag om streeks kwart voor twaalf een 6- jarig jongetje is omgekomen. Het oude huisje aan de Langwaal was eigendom van en werd bewoond door de heer Peter Smit. Hij had het enige tijd geleden overgenomen van de ge- Texel beleefde drukke Paasdagen, on danks het vrij slechte weer en het feit dat Pasen nu tien dagen vroeger viel dan vorig jaar. Als gevolg van laatstge noemde faktoren was de toeristendruktc over het hele land gerekend beduidend minder; op Texel echter was van een aanmerkelijke toename sprake. Overtui gend blijkt dat uit de vervoerscijfers van Teso. Vorig jaar werden 3384 outo's overgezet; dit jaar 3620 een toename van 7°/o. Beter voorbereid De Teso-boten konden de drukte vrij gemakkelijk verwerken. Alleen op vrij dagmiddag liepen de wachttijden te Den Helder uit tot anderhalf uur on danks dat de gehele dag met twee sche pen gependeld werd. Genoemde ver voerscijfers geven een niet geheel zui ver beeld omdat veel toeristen momen teel nog op Texel verblijven. De Duit sers "hebben nl. paasvakantie van maar liefst drie weken en zijn daarom slechts voor een deel huiswaarts gekeerd. Mo menteel moeten nog ongeveer 900 „vreemde" auto's op het eiland zijn. Logiesverstrekkend Texel was dit jaar beter op de toeristengolf voorbe reid dan in 1971. Bij het onderbrengen van de gasten waren er geen moeilijk heden. Vorig jaar moest de VW zelfs van een geluidswagen gebruik maken om voldoende bedden beschikbaar te krijgen. Bij de VW is men zeer tevre den over de bezettingsgraad van de di verse akkommodaties. De hotels, pen sions en bungalowbedrijven waren vrij wel volgeboekt. Ook de particuliere kleine logiesverstrekkers kregen heel wat gasten. Veel kampeerders Het minder goede weer verhinderde niet dat opmerkelijk veel kampeerders hun tenten opzetten op de Texelse cam pings. Ook waren er veel caravans. Wat voorts opviel in vergelijking met Pasen vorig jaar was het grote aantal jeugdige toeristen; de meesten hunner kwamen op de bonnefooi. In de jeugdherbergen meldden zich maar liefst vijftig jongelui die tevoren niet besproken hadden. Het onderbrengen van de jongeren door de WV was niet altijd eenvoudig want de meesten bleken niet bereid veel voor hun onderkomen te willen uitgeven. Meer Belgen Bij de WV heeft men zich ingespan nen om de adspirantgasten ertoe te be wegen zo vroeg mogelijk te bespreken. Direkteur J. W. Dekker zei ons de in druk te hebben dat daaraan gevolg is gegeven. Ook de invloed van (gratis) propaganda in België in een tv-uit- zending kwam daar Texel uitvoerig in de aandacht lijkt merkbaar in de vorm van een groter aantal Belgische toeristen dan gewoonlijk. Het weer mag dan niet al te best zijn geweest; in vergelijking met het vaste land was het op Texel nog zeer drage lijk. In tegenstelling tot elders waren er vrij langdurige perioden van zonne schijn, een verschijnsel dat ook voor de andere eilanden geldt en zioh vooral in het voorjaar voordoet. meente met de bedoeling het op te knappen. In het huis woonde ook de 28-jarige mevrouw Jeannette Binsber- gen met haar twee kinderen, de 6-jarige Evert Jan en de 5-jarige Frank Otto. Beiden sliepen op de zolder. Om kwart voor twaalf werden de bewoners door het vuur in hun slaap verrast. Op dat moment sloegen de vlammen al uit het rieten gedeelte van het dak. Zeer snel grepen de vlammen om zich heen en binnen tien minuten stond ook het pan nendak over de volle lengte in brand. Mevrouw Binsbergen kon slechts dc 5- jarige Frank redden; Evert Jan was on vindbaar cn zoeken werd door de enor me hitte onmogelijk gemaakt. Man en vrouw liepen ernstige brandwonden op; zij werden later naar het Lidwinazie- kenhuis in Den Helder vervoerd. Het geredde jongetje bleef ongedeerd. Van het huis bleef weinig over. Dank zij het optreden van de brandweer kon wel een belendend pand, bewoond door mej. Nederhelman, op het laatste nip pertje worden gered. De kap van dit huis had reeds vlamgevat. Ook verderop gelegen gebouwen die als gevolg van de vonkenregen in een gevaarlijke situatie verkeerden konden worden behouden. Vervlogen hoop Nog lange tijd bleef onder de ontzet toekijkende toeschouwers de hoop le ven dat het vermiste kind zelf het huis was uitgelopen en ergens in veiligheid zou zijn. Die hoop vervloog toen tegen één uur het vuur was geblust en de brandweerlieden het lijkje vonden in het gedeelte van het gebouw waar zich de woonkeuken bevond en waar de brand moet zijn begonnen. Mogelijk is er iets misgeweest met een olieikachel die hier stond. het hen toegewezen rayon alle bermen, sloten en straten van afval te ontdoen. Met uitzondering van de Sint Jozef school (die een eigen milieuaktie orga niseert) doen alle lagere scholen mee. Toestemming is verleend om de schoon maak in schooluren uit te voeren. Dit geldt niet voor de meeste scholen van het voortgezet onderwijs. Daar geeft men de voorkeur aan medewerking bui ten de schooluren op basis van vrijwil ligheid. Het is de bedoeling dat de scholieren alleen het „kleine vuil" verzamelen en in overleg met het wijikhoofd die ver voer e.d. regelt op eigen gelegenheid naar de vuilnisbelt transporteren. Be noemd zijn de volgende wijkhoofden: voor De Cocksdorp J. Graaf, Postweg C 34a; voor Zuid-Eierland H. Flens, Postweg E 61; voor De Waal M. A. Binöbergen, Langewaal 2; voor De Koog J. H. Klaasen Bos, Plevierstraat 27; voor Ooserend C. J. Ellen, Oesterstraat 5; voor Den Burg C. Koorn, Hallerweg 3; voor Oudesohild C. J. de Porto, Het Buurtje 6; voor 't Horntje L. J. Weijdt, H 44b en voor Den Hoorn D. F. G. Schilling, Herenstraat 61. De wij'kihoofden hebben een regelende en coördinerende taak bij het verzame len en transporteren van het vuil. Zij beschikken over een straten- en wegen plan om tot een praktische aanpak te kunnen komen. Het spreekt vanzelf dat men ook bij hen terecht kan voor nade re inlichtingen. Harde lijn In tegenstelling tot vorig jaar zullen gemeente, rijkswaterstaat en polder zich niet belasten met het opruimen van de zg. grote vuilconcentraties waaron der moeten worden verstaan puinhopen, privé vuilnisbeltjes, afgedankte auto's, landbouwwerktuigen e.d. De gemeente zal de gebruikers van de betrokken ter reinen schriftelijk verzoeken deze rom mel zelf od te (laten) ruimen en wel met spoed. Als aan dit verzoek na de aktie nog geen gevolg is gegeven zal niet worden geaarzeld de stok achter de ''eur te hanteren. Ten raadhuize is in de afgelopen weken uitgezocht op grond van welke wetten en verordeningen te gen onwilligen kan worden opgetreden. Dit is mogelijk maar men hoopt echter van harte dat het niet tot verbaliseren zal behoeven te komen en dat elke grondeigenaar of grondgebruiker er voor zal zorgen dat op zijn terrein niets zal zijn aan te merken. Momenteel is men druk doende met (Zie vervolg pagina 2) •••^ToKD^^f^aadbrood, bo erenro natuurwit, krente-9' boerent"'uin. mm kk"*4^en~''02ijnenbrood, \eY-kere aakt! Diverse Texelse honden namen op Tweede Paasdag deel aan de interna tionale hondententoonstelling te Leeu warden. Ze kregen de volgende waar deringen. Het dwergkeesje van me vrouw Bonne-Daalder, Bonny van Grootstalhof: G, plaatsing 2. Het dwerg- keesje Beouty van Grootstalhof van de zelfde eigenaresse kreeg G plaatsing 1. De dwergpoedel Lucky's Lady Toy of Mirror Home van Merleen Ellen uit Den Burg kreeg Z.G. en de Black Jazzy Ja- net v. d. Beruarth van T. Ellen werd gewaardeerd met Z.G. plaatsing 1. De Basset Hound Anotska v. h. Lonkenbos van C. v. d. Enden jr. uit Oudeschild: uitmuntend 2. De dalmatische hond Diana van de Bonteparel van P. D. Kuijper: Z.G. broo4.%®N zo ori onverbeterlijk bakmon/chop Willem Bakker

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 1