Cjroen ZwartsJexeU in het harL> Kleuterschool De Cocksdorp werd feestelijk in gebruik genomen ïi mm VOORDEEL van nw MELKHANDEL AAR! tijdelijk KARNEMELK Eierland staat voor keuze uit drie schoolsystemen Gouden horloge voor heren J. Bruin en J. Koegelberg m de moderne slankdrank De heer L. J. Weijdt 25 jaar bij Rijkswaterstaat Tijdelijk: 5 ct. per liter goedkoper Inleveren autowrakken twee dagen kosteloos Fout geparkeerde wagen aangereden itgave N.V. v.h. Langeveld De Roojj ostbus 11 - Den Burg, Tcxe! - Tel. 2741 Harry de Graaf, Kecsomlaan 43, Den (el. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 'SDAG 11 APRIL 1972 85e JAARGANG No. 8664 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. Middcnstandsbank; Coop. RaiL fcisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prjjs ƒ5,00 p. kw. -f 50 ct incasso; los 25 cl Advert. 21 ct. per mm. excL. 4o/0 BTW DE COCKSDORP Op bijzonder feestelijke wijze is zaterdagmiddag de nieuwe kleuterschool 'De Wadlopertjes' [te De Cocksdorp in gebruik gesteld. Na- jdat op het schoolpleintje de door de ludercommissie geschonken vlag was kehescn overhandigden enkele kleuters jde sleutel van het gebouw aan de bur gemeester die daarop de deur ontsloot en kleuters, leidsters, stichtingsbestuur en genodigden binnenliet. In de hal van pe school bood mevrouw J. Dros-Goen- namens de ouders enkele geschenken ban. Toen de kinderen het papier had- verwijderd bleken het een drie wieler, mini-tractor en een aantal ro- tenstruikjes te zijn. Daarop kreeg ieder [de gelegenheid de fraaie school te be zichtigen. In het vergaderzaaltje naast de Her vormde kerk voerden meerdere spre kers het woord ter gelegenheid van het heuglijke gebeuren. Mevrouw W. F. Kikkert-Neuteboom, voorzitster van het Jtichtingsbestuur, gaf een uitvoerig (verzicht van de geschiedenis die aan ingebruikneming van dit schooltje is ►oraf gegaan. Die historie begon al in '51 toen op initiatief van het toenmali- schoolhoofd een clubje dames begon foet het maken van handwerken en het Organiseren van bazaars om een finan- liéle basis te leggen voor een school die pet medewerking van de gemeente zou boeten worden gesticht. Voorlopig was Jen Cocksdorper kleuterschool voor de (emeente geen haalbare kaart. Ook na- ïat bij Koninklijk Besluit was toege- jtaan om met twintig kleuters te mo ten starten duurde het nog negen jaar Ier het raadsbesluit viel en in een der pkalen van de lagere school een school tje kon worden ingericht. ,,Een juweel fan een kleuterschool", schreef de Texelse Courant in september 1960. I Begin 1962 werd de school twee maan- Ben gesloten omdat het niet direkt lukte foor de wegens huwelijk vertrokken pej De Visser een opvolgster te vin- Die opvolgster kwam per 21 augus- M 1962 in de persoon van mej. T. Fre- Beriks. Haar werden een huis èn een weuwe school in het vooruitzicht ge- fteld. Busvervoer Het voortbestaan van de school werd •hter geruime tijd bedreigd door het kleine aantal leerlingen. Getracht daarom ook de kinderen uit de lder Eierland naar De Cocksdorp te |ten komen. Het probleem hoe deze nderen dagelijks naar De Cocksdorp eesten worden vervoerd werd opge- t door de aanschaf van een Volkswa- nbusje. Een ten bate daarvan gehou- n verloting over heel Texel bracht a~ °P- Aan de exploitatie van dit /eedehands) busje waren veel kosten erbonden. zodat het organiseren van piavonden, toneelavonden, bazaars h. noodzakelijk bleef Het busvervoer eroorzaakte echter een zo grote stij- lng van het leerlingenaantal dat een jveeklassige school noodzakelijk werd. vendien waren de omstandigheden in 'et oude lokaal niet langer meer ac- ^Ptabel. Bij de in oktober '69 begonnen sprekingen leken de vooruitzichten opvol, maar men heeft veel teleur- hngen moeten incasseren en ten- e zelfs grootscheepse aktie moeten eren alvorens de problemen tot op- sing waren gebracht en de nieuwe °°!er stond. „Er zijn in die periode t,-8 W00rHen gevallen", aldus me- uw Kikkert. „We voelden ons wel ns verwaarloosd en redeneerden: in en Burg denken ze zeker dat achter de Kleuters bieden burgemeester Sprenger de sleutel aan, waarmee hij de hoofd ingang van de school zal ontsluiten. Ruige Dijk geen mensen meer wonen. Maar misschien is het ook wel eigen schuld en hadden we veel eerder aan onze wensen bekendheid moeten geven en de pers moeten inschakelen". Maar de tijd van zorgen was nu voorbij. Me vrouw Kikkert wenste mej. Frederiks geluk met haar nieuwe school, verwel komde de tweede leidster mej. J. C. S. Meijer uit Almelo, en bracht dank aan allen die met de totstandkoming van de nieilwe school bemoeienis hadden ge had. Blijk van samenwerking Burgemeester Sprenger noemde deze kleuterschool het meest opmerkelijke blijk van samenwerking in Eierland. Hij betreurde het dat de wet niet toestaat dat de gemeente financieel bijdraagt in de kosten van het vervoer van de kleu ters. Overigens vragen nog tal van an dere met scholen in De Cocksdorp-Eier- land verband houdende kwesties om een oplossing. Belangrijk is de keus die op korte termijn gemaakt zal moeten worden tussen één centrale lagere (3-4 mans) school voor heel Eierland of de hand having van de bestaande „eigen" (2- mans) scholen in de kernen. Er is overi gens een derde mogelijkheid ontstaan door het instituut van de speclleerklas. Denkbaar is nu een gespreide onder bouw (bestaande uit kleuterschool en de eerste twee klassen van het basisonder wijs) en een gecentraliseerde boven bouw waarbij de klassen 3, 4, 5 en 6 zijn betrokken. Het kleuteronderwijs van Eierland is derhalve ook betrokken bij deze problematiek. Voor Eierland liggen hier in ieder geval kansen. De burgemeester zei te hopen dat de voorbereidingen nu geen 20 jaar zullen bedragen en dat de ontwikkeling ge kenschetst zal worden door grote akti- viteit en eengezinsheid. Ds. E. Loerakker constateerde dat De Wadlopertjes er niet geweest zou zijn zonder de „wadterriers" waarmee hij doelde op degenen die hardnekkig en tenslotte met succes dit eindresultaat nastreefden. Als geschenk van de Herv. gemeente bood hij een wandkleed aan, voorstellende kinderen van verschillen de kleur. Elke kleur zag hij als een ka rakter waarvan hij hoopte dat het in de school tot ontplooiing zou worden ge bracht en dat zij zouden leren in ge meenschap met elkaar te leven. De heer Th. van der Laan sprak na mens de oudercommissie van de lagere school en als lid van de zangvereniging. In eerstgenoemde kwaliteit bood hij een boekenbon aan terwijl namens de zang vereniging (die altijd in het kleuter schoollokaal oefende) een kleutervertel boek werd geschonken. Namens de Algemene Bond van On derwijzend personeel bood mevrouw Monen een geschenk onder couvert aan. De heer A. Westdorp („een goede buur is beter dan een verre vriend en kleine geschenken verhogen de vriendschap") bood een presentje aan van SVC, waar van het sportterrein aan dat van de kleuterschool grenst. Jonge gezinnen De heer J. J. Westdorp constateerde dat op een steenworp afstand van de nieuwe kleuterschool een complex be jaardenwoningen in aanbouw is. Om de school levenskrachtig te houden zullen er ook in de toekomst kinderen moeten zijn- De bewoners van de bejaardenwo ningen kunnen daarvoor niet zorgen. Hetgeen de heer Westdorp deed conclu deren dat in De Cocksdorp ook wonin gen moeten worden gebouwd waarin zich jonge gezinnen kunnen vestigen. Een contingent woningen zou een fraai cadeau zijn bij het koperen jubileum dat de kleuterschool volgend jaar be leeft. Pastor Loos roemde de gemeenschaps zin die bij het streven naar deze kleu terschool aan de dag was gelegd en overhandigde een geschenk onder cou vert. Mevrouw J. Dros-Goënga reikte symbolisch de vlag over die door haar en mevrouw C. Broekman-Kuiper was vervaardigd. Mej. T. Frederiks vertelde dat zij had getracht in de afgelopen tien jaar eigen idealen te verwezelijken waarbij de be langen van de kinderen steeds voorop hadden gestaan. Een der idealen is nu van de twee-klassige school één ge meenschap te maken. Kinderen van verschillende leeftijd zullen door el kaar zitten en elkaar met van alles be hulpzaam zijn. De he»r J. C. Graaf tenslotte sprak namens het aktiecomité en de Gemeen schap Eierland. Hij prees de inzet van het stichtingsbestuur dat onvermoeibaar aktie heeft gevoerd. Vrijdag herdenkt de heer L. J. Weijdt het feit dat hij 25 jaar geleden in dienst kwam bij Rijkswaterstaat. Ter gelegen heid daarvan zal 's rorgens in het Ha venrestaurant een receptie worden ge houden voor medewerkers en andere re laties. Om twee uur wordt gerekend op personeelsleden van Rijkswaterstaat en om drie uur op anderen waarmee de heer Weijdt in zijn werk te maken heeft of had. De heer J. C. Koegelberg kwam op 6 april 1947 bij Teso in dienst als bus chauffeur. Op 13 april van dat jaar volgde de heer J. Bruin zijn voorbeeld. Het 25-jarig jubileum van beide chauf feurs is zaterdagmiddag herdacht tij dens een receptie in „De Raadskelder" te Den Burg. Beide jubilarissen kregen bij die gelegenheid uit handen van bur gemeester W. H. Sprenger, president- commissaris van de n.v. A.O.T., een De heren Bruin (links) en Koegelberg feliciteren elkaar met hun zilveren jubileum gouden horloge aangeboden. Direkteur J. Hooijberg overhandigde namens de ANWB een getuigschrift, insigne en een map met wegenkaarten en namens het personeel werd door de heer C. Duinker aan de heren Bruin een stel mistlam pen (voor privégebruik!) en aan de heer Koegelberg een fraaie Texelse foto aan geboden. De heer Koegelberg (62) vindt het chaufferen nog altijd een „pracht vak", vooral om de veelvuldige contacten met allerlei mensen. Met die mensen kan hij dan ook bijzonder goed opschieten. „Koegel" geldt als een der populairste buschauffeurs van Texel, misschien wel in de eerste plaats omdat rangen en standen voor hem onbekende begrip pen zijn. Bekend is het verhaal van de schout bij nacht die in Oudeschild op de bus wilde stappen maar toevallig geen geld bij zich had. De man wou echter toch mee en wees de bus chauffeur op zijn hoge positie bij de marine. „Koegel" liet hem er echter niet in en zei: „Al was je de here Jezus zelf, betalen zul je!" De heer J. Bruin (59) neemt in het Chauffeurskorps van de A.O.T. een bij zondere plaats in want hij is chef van 't busbedrijf sinds vijf jaar, dus lang voor dat het busbedrijf een zelfstandig be staan ging leiden. Ook hij ziet met vol doening op de afgelopen kwarteeuw te rug. „U bent 25 jaar aan het busbedrijf verbonden, maar ik nog geen 25 we ken", aldus burgemeester Sprenger die voorts de betekenis van de busdienst „Texel schoon 72" Op dc zaterdagen 15 en 22 april wordt gelegenheid geboden om autowrakken te bezorgen op het autokerkhof aan de Pontweg bij Den Burg zonder dat men daar voor de gebruikelijke vergoeding hoeft te betalen. De gemeente heeft daartoe overeenstemming bereikt met de exploitant van het autokerkhof, de heer J. Kaan, Loodssingel 29, telefoon (02220) 2461 te Oudeschild. Wie niet in de gelegenheid is zelf zijn wrak naar het terrein aan de Pontweg te vervoeren kan de heer Kaan ver zoeken voor afhalen zorg te dra gen. Hiervoor dient uiteraard wel te worden betaald. De vergoeding is afhankelijk van de afstand waarover het wrak vervoerd moet worden en zal gemiddeld ƒ25, bedragen. Zeer velen hebben vrijdag en zaterdag van de gratis gelegen heid gebruik gemaakt om huisvuil op de belt te bezorgen. De hoe veelheden vuil die op de Rode Zee werden gestort varieerden van een enkel plastic zakje tot mammoettransporten met 6 vrachtwagens tegelijk! Besloten is nog een laatste gelegenheid voor gratis storten te bieden en wel op donderdag 13, vrijdag 14 en zater dag 15 april. Op donderdag en vrijdag kan men op de Rode Zee terecht van 8.00 - 12.30 uur; van 13.30 - 17.00 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Op zaterdag alleen van 8. 00- 12.30 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Omdat niet iedereen over ver voer beschikt om rommel naar de belt te brengen is getrauht daar aan enigszins tegemoet te komen. Op vrijdag zal een vrachtwagen van de gemeente op verschillende plaatsen in Den Burg enige tijd standplaats innemen om huisvuil van omwonenden te ontvangen. Van 13.30 - 14.00 uur staat de wa gen bij de hoek Bernhardlaan- Schilderend; van 14.00 - 14.30 uur op het parkeerterrein op de hoek Waalderstraat - Wilhclminalaan; van 14.30 - 15.00 uur op Jan Dirkszoord; van 15.30 tot 16.00 uur bij het City theater; van 16.00 - 16. 30uur op dc Grocneplaats en van 16.30 - 17.00 uur op het bus station Elcmert. Zaterdagmiddag tegen zes uur werd in de Weverstraat te Den Burg de Opel Rekord van de Duitser J. H. aangereden door H.J.L. uit Hilversum in een Ford Taunus. De wagen van J.H. stond fout geparkeerd. De wagens liepen blikscha de op. Tegen beide bestuurders is proces verbaal opgemaakt. op Texel benadrukte, vooral voor de jeugd (vervoer naar gymzaal, school en zwembad; schoolreisjes) de bejaarden en anderen die niet over eigen vervoer beschikken. De toename van het parti culiere autobezit is een groeiende con current, maar het busbedrijf is nog steeds onmisbaar. De burgemeester zei het niet eens te zijn met degenen die een dergelijk jubileum niets bijzonders vinden. "Als iemand dit werk 25 jaar lang vol houdt is dat op zichzelf al een blijk van erkentelijkheid en vakbekwaamheid. Ie mand die het niet goed doet, mèg het zo lang niet volhouden". Direkteur J. Hooijberg herinnerde er aan dat Teso het busbedrijf in 1942 van Boekei overnam. De twee jubilarissen zijn dus geen mannen van het eerste uur maar hebben wel een belangrijk deel gehad in de naoorlogse ontwikke ling. Er is veel veranderd, niet aleen in de tarieven (spreker herinnerde zich een bedrag van ƒ1,50 voor een hele week Den Burg-De Cocksdorp) maar ook in het materieel. Vroeger waren de bussen onverwarmd en er moest soms heel wat worden afgemarteld in de ga rage maar ook langs de weg om de bus sen rijdende te houden. Het feit dat het busbedrijf noodlijdend is hoeft aan de plichtsbetrachting niets af te doen en dat heeft het ook niet gedaan. Ook in de nieuwe zelfstandige vorm beschikt het bedrijf over een goed team chauf feurs en kan mede daardoor een onmis bare funktie in 'het Texels belang ver vullen.

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 1