i 9 rocn /wa in het harL> Meer opgehaald dan maar kinderen zijn 1 vorig jaar het beu Slecht weer kon wandelaars en fietsers niet tegenhouden 4ktie Schoon Texel moet niet worden herhaald Kerb™ng bracht Bedroevende ervaringen met mentaliteit van publiek ƒ8600,op Wisselbeker voor D. Pool We hebben er genoeg van Cymnastiekuitvoering in jubileumsfeer Rozendijk wordt herbestraat en verbreed ANWB-tochten geslaagd 85e JAARGANG No. 8666 DAG 18 APRIL 1972 Ugjve N.V. vJi. Langeveld D« Roojj jjn, u Den Burg, Teiel - Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den tel, (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrjjdags Bank: NedcrI. Middenstandsbank; Coop. Rail fci&cnbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prijs ƒ5,00 p. kw. -f 50 ct incasso; los 25 ct Advert. 21 ct. per mm. excl. 4BTW ...slak Met enige reserve kan worden gezegd, dat de aktie Schoon Texel 72 is ge plaagd. De hoeveelheden vuil, die donderdag en vrijdag door schoolkinderen en door de vervuilers zelf werden verzameld en naar de belt gebracht, over- Igoffen tenminste de „oogst" van vorig jaar. Wie een studie maakte van de |iard van het aangevoerde vuil moest echter constateren, dat het merendeel lange tijd op erven en in tuinen opgeslagen heeft gelegen. Bij herhaling van de Schoon Texcl-aktie zal het bewaren van vuil tot deze gratis stortgelegen- heid stellig nog meer in de hand worden gewerkt. Dit neemt echter niet weg, dat het prettig is te weten, dat tientallen tonnen vuil, die tot vorige week het Kindschap ontsierden en onhygiënische toestanden (ratten veroorzaakten, nu j bijeen zijn gebracht. De schoolkinderen zijn op de beide Igen enthousiast aan het werk ge lest; de hoeveelheden plastic, papier ei andere rommel die ze verzamelden wiren verbluffend. Ook van de gelegen heid om vuil te brengen naar de wagen die op verschillende plaatsen in Den een half uur standplaats innam opperste ceremoniemeester van het gjw/n/s/eesf. de heer J Visser, was zater- voor het laatst in dienst van de ge ënte Texel. Hij gaat met pensioen en worden opgevolgd door de heer J •hens. De heer Visser is 38/2 jaar in st van de gemeente geweest; de af- open vijf jaar had hij het toezicht op vu//n»sbe/t en was derhalve een ver- ■tiwde verschijning voor de zeer velen, It u re9e^mahg hun huis- en ander kwamen bezorgen. In die functie heeft gser veel mensenkennis opgedaan, zij met altijd in positieve zin. Hij heeft we/ eens geërgerd aan het feit, dat Psen m deze welvaartstijd steeds meer goed bruikbare artikelen weggooien. Pen omdat ze deze niet mooi meer Pen Nog bozer werd hij als hij zag, dat Jefis rommel over de afrastering van terrein werd gegooid als men bui- I oe openingsuren vuil kwijt wilde, ter- I op de borden toch duidelijk staat aan- pven, dat dit verboden Is. De heer ?®r teeft de belt de laatste jaren f^rder zien groeien. Vroeger was I h ee een 'aa9 9e'egfen moeras l ee/f het hoogste punt van de vuil- ■9 oe tien meter bereikt. Het is de 9ste tijd dat het Texelse huisvuil op andere wijze verwerkt wordt maken te hebben en wees de kinderen de deur. In De Waal was men over dit gebeuren nogal verbolgen ,maar erkend moet worden dat in dit geval het wet tig en overtuigend bewijs (één envelop) niet geleverd was. Het had meer tactvol geweest een dergelijke „verantwoor- dingsaktie" door volwassenen te laten uitvoeren. Kinderen willen niet meer Gelukkig waren er maar weinig van dergelijke incidenten, In De Koog, in De Cocksdorp en in Den Hoorn verliep al les zonder botsingen. Eén ding werd echter duidelijk. De kinderen willen het niet meer. De volwassenen zullen hen niet meer zo gek krijgen dat ze het vuil opruimen. Het begin was nog heel enthousiast. De kinderen moesten er op sommige plaatsen zelfs van weer houden worden om de allerkleinste snippertjes, die toch wel verteren, op te ruimen. Ze begonnen vrolijk. In de klassen had iedereen er veel zin in Er waren kinderen die tot hun teleurstel ling op school moesten blijven, omdat anders de groepen te groot zouden worden. Met name de meisjes werden wat achtergesteld. Achteraf had nie mand in de klas hoeven te blijven. De organisatoren hadden er op gerekend, dat Den Burg door de burgers zelf zou worden opgeruimd .ieder zijn eigen straatgedeelte. Er is echter niets ge beurd, een uitzondering daargelaten. De hoeveelheid vuil viel de kinderen (Zie vervolg achterpagina) DE COCKSDORP De totaalop brengst van de kerkeveiling die vrijdag avond in hotel „De Hoop" werd gehou den overtrof de stoutste verwachtingen: ruim ƒ8600,bruto. Als de kosten eraf getrokken zijn zal ongeveer ƒ8400, overblijven. Dat is belangrijk meer dan het nettobedrag van ƒ7400,dat de twee jaar geleden gehouden eerste vei ling opleverde. Met het geld zijn de her vormde gemeente en de katholieke kerk van De Cocksdorp-Eierland bijzonder blij want het is hard nodig voor onder houd van kerkgebouwen en pastorieën. De goede opbrengst is mede te danken aan de nauwe samenwerking tussen beide kerken en de belangeloos verleen de medewerking van de vele betrokke nen. Onder grote belangstelling, men spreekt van 150 a 200 mensen, werden diverse dieren, goederen en diensten voor hoge prijzen geveild. Twee kalve ren gingen weg voor ƒ450,en ƒ315, Een antieke petroleumlamp bracht ƒ155,op, een antieke notenschaal ƒ70,In het gebouwtje van de Her vormde gemeente kon voor ƒ215,een piano geplaatst worden. De aardigste verkoop vormde een serie van vijf pak jes sigaretten, waarbij vermeld werd dat één der pakjes een tientje bevatte. De pakjes brachten ƒ60,50 op, de koper stelde het tientje ook ter beschikking. Dit gebaar was kenmerkend voor de sfeer waarin de veiling verliep. De vei ling werd verricht ten overstaan van notaris J R. van Wijland. Veilingmees ters waren de heren Holtman N. Witte en Van Heerwaarden. DEN HOORN Het jaarlijkse club kampioenschap van de klaverjasclub Den Hoorn is weer afgelopen. Winnaar werd ditmaal de heer D. Pool. Hij kreeg de wisselbeker van P. Schuijl, de win naar van vorig jaar. „We hebben er geen zin meer in", zeggen de kinderen van de o.l.s. te De Waal. We willen niet meer de rommel van een ander opruimen. Er lag dit jaar veel meer rommel in de sloten en langs de weg dan vorig jaar. Er werd vooral veel plastic gevonden. Zelfs in de riole ringen lagen plastic zakken, flessen en delen van kranten en nog andere afval- produkten. Laten de mensen hun rom mel zelf maar opruimen. De kinderen van de o.l.s. te De Waal DE COCKSDORP De gymnastiek- afdeling van de Sportvereniging De Cocksdorp geeft zaterdagavond de jaar lijkse uitvoering in de kantine van De Sluftervallei. De uitvoering staat in het teken van het 40-jarig bestaan van SVC en krijgt daarom een extra feestelijk tintje. Vrijwel alle leden doen mee. Ook zullen alle toestellen worden gebriükt. Voor het eerst berust de leiding bij de heer Brusselaar. Belangstellenden heb ben toegang voor ƒ1,p.p. Begonnen wordt om half acht. Ingaande morgen is het gedeelte Duin- weg-Bakkenweg van de Rozendijk voor alle doorgaande verkeer gesloten we gens bestratings- en verbredingswerk zaamheden. Het werk zal ongeveer drie weken duren. Genoemd weggedeelte zal worden verbreed door aan beide zijden zg. graskeien te leggen. Deze keien zijn geperforeerd waardoor de grasgroei niet onmogelijk wordt gemaakt terwijl toch diepe sporen als gevolg van voor elkaar uitwijkende auto's worden voorkomen. werd ruimschoots benut. De Rode Zee, de belt, was twee dagen lang het toneel van grote verkeersdrukte. Volgeladen wagens arriveerden bijna onophoude lijk. Vooral vrijdagavond was hier spra ke van een waar vuilnisfeest. Goed weer De schoolkinderen hadden geluk met het weer. Onder de voor het eerst sinds dagen weer schijnende zon liepen ze opgeruimd afval te verzamelen met hun geïmproviseerde prikstokken. Ook de sloten werden zoveel mogelijk leegge haald. De oogst was ontstellend groot Plastic zakken vol vuil bleken achteloos over de tuunwallen te zijn gegooid (Pe- likaanweg). Anderen die de toch naar de belt kennelijk te duur vonden zoch ten blijkbaar een tijd naar een stil weg getje of een afgelegen bosje om daar, na schichtig in het rond gekeken te hebben, snel hun dozen of zakken weg te gooien. Ze hadden niet in de gaten dat het meer moeite kost om op deze manier je afval kwijt te raken dan om het even naar de belt te brengen. Er waren er ook die niet de moeite namen om een „goed" plekje te vinden: zij gooiden het vuil uit hun auto zonder zelfs maar te stoppen. De Pontweg en de Postweg zijn hun getuigen. Tijd te kort Zo kwam het dat de kinderen vaak niet genoeg hadden aan de twee a drie uur die hen was toebedeeld om onge veer vijf kilometer van vuil te ontdoen. De dijk tussen Ceres en de Schans (nau welijks één kilometer) vergde vier uur. Het industrieterrein bij de Mancoweg is nog steeds niet schoon, ondanks de zes zakken vuil en de vele planken en dozen die er vandaan kwamen. De Pontweg is al weer vuil, na drie dagen lag er papier en plastic. En laat men niet denken dat het allemaal van de toeristen komt! Want de toeristen ko men niet op Texel met kunstmestzak- ken. Er waren Texelaars die de aktie op zeer bedenkelijke wijze aangrepen om van hun vuil af te ko men. In Oudeschild was iemand die ex tra vuil neerlegde toen de kinderen na derden. Een soortgelijke ervaring werd opgedaan in Den Burg, maar in dat ge val gingen de kinderen op de betrokke ne af en vroegen hem voortaan zijn rommel zelf naar de belt te brengen. Dat viel niet in goede aarde want de man verzocht de knapen hun „bakkes" te houden en stuurde ze weg. Een an der incidentje deed zich voor in De Waal waar de jeugdige vuilverzame- laars het consigne hadden gekregen om de vuilveroorzakers terecht te wijzen als ze de indentiteit konden achterha len. Die mogelijkheid deed zich voor toen in de sloot tegenover een bedrijf papier werd gevonden dat een geadresseerde vermeldde. In het be drijf ontkende men iets met het vuil te Bij de ANWB is men bijzonder tevre den over het verloop van de wandel- en fietstochten die zaterdag en zondag op Texel werden gehouden. Zoals bekend hadden zich voor de tochten totaal 1600 mensen opgegeven. Het zou niemand hebben verbaasd als vele honderden zich door het vrij slechte weer hadden laten afschrikken maar het aantal dat het hoofd boog voor de weergoden be liep niet meer dan 100 zodat in het af gelopen weekend zo'n 1500 mensen over het eiland hebben gewandeld en ge fietst. Toevallig waren het er beide da gen ongeveer evenveel. De meeste ani mo bestond voor de vogelexcursics. De ze waren al in een vroeg stadium volge boekt (de groepen mochten uit niet meer dan vijftien personen bestaan) maar door het inschakelen van extra leiding konden aan dit onderdeel op de eerste dag 225 en op de tweede dag zelfs 275 personen deelnemen. Aan de „gewone" wandeltochten namen per dag ongeveer 350 mensen deel. De fietsers hadden het moeilijk, vooral de eerste dag toen er een stormachtige wind stond en men heel wat mensen met het rij wiel in de hand langs Texels dreven zag gaan. Overigens was de aanwezig heid van de 1500 voorjaarsgasten nau welijks merkbaar zodat men er zich weer eens van bewust kon worden hoe veel mensen zich op Texel kunnen re creëren zolang zij hun auto's maar thuislaten. Voor het vervoer van de wandelaars van de haven naar de startplaats „Bos en Duin" en terug waren voortdurend vijf bussen van de AOT beschikbaar. De fietsers konden op de haven een van het verhuurbedrijf Kikkert Zoon uit De Koog afkomstige fiets nemen. Niet meer dan ongeveer 50 man was op de eigen fiets naar Texel gekomen, zodat er per dag 275 nodig waren. Over zoveel rij wielen beschikt zelfs Kikkert niet zodat hij er van collega's had bijgeleend. Enthousiasme Vooral onder de wandelaars was het enthousiasme bijzonder groot. Velen waren nooit op Texel geweest; voor hen was het een openbaring. Vooral de afwisseling van het landschap was voor hen treffend. Iets minder enthousiast maar toch overwegend tevreden waren de fietsers. De heer R. Warendorf, chef van de afdeling tochten van de ANWB vertelde ons dat hij het experiment als geslaagd beschouwt. Dergelijke eiland- tochten zullen dan ook stellig opnieuw worden georganiseerd maar of het de volgende keer weer Texel zal worden is nog de vraag. De ANWB-toohten stonden in het te ken van natuur- en landschapsbescher ming. Daarom werkte ook het Instituut voor Natuurbeschermingsedukatie (IVN) mee. Deze organisatie had 13 gidsen beschikbaar gesteld voor de vogelex cursies. Om enigszins voorbereid te zijn hadden zij de avond tevoren onder lei ding van de heer Mantje een proefex- cursie gelopen. Bovendien was op het centrale punt, hotel „Bos en Duin" een informatiestand ingericht waar geïnte resseerden kennis konden nemen van allerlei lectuur op het gebied van na tuurbehoud. Er was ook materiaal dat beschikbaar was gesteld door de lan delijke vereniging tot behoud van de Waddenzee. Continu draaide in het sou terrain van het hotel de Waddenfilm van Jan van der Kam. Deze trok voort durend kijkers, wat overigens ook gold voor het Texels Museum waar de ANWB-tochten een duidelijk merkbare drukte veroorzaakten. De hoop dat een groot aantal deelne mers aan de ANWB-tochten langer op Texel zou blijven door bij de VVV een hotel- of pensionarrangement te boeken werd nauwelijks bewaarheid. Van slechts een tiental arrangementen staat het verband met de ANWB-tochten vast. Omdat het niet om auto's ging kon TESO de drukte met gemak verwer ken. Er voeren extra boten, maar de?e zouden ook zonder de ANWB-tochten zijn ingelegd. In de hal van hotel Bosch en Duin had het Instituut voor Natuurbeschermingseduca tie een informatiestand ingericht. Hotelier Johan Hoster had zelfs een speciale ,,ANWB-snack" bereid, die velen zich goed lieten smaken

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 1