„De IJsberg" rentoonstelling Pieter zeker de moeite waard Bruegel is \sSS33SSmMi Schilderijen uit 16e eeuw met ictueel karakter r, I verhaal uit het soldatenleven door L van Schooien Zien ze dat nu niet? Contant Spaarzegels werft winkeliers Harlinger gemeenteraad naar Texel 's Nachts opstallen van melkvee Tweede blad Texelse Courant, dinsdag 18 april 1972 30. „Zo", zei de luitenant Koremans, vie zie ik daar7 Stoor ik als ik er ren bij kom zitten?" „Nee luit", verzekerden Geert en oerd als uit één mond. „We voelen Y h*er nog ééns zo erg burger", legde (oerd uit, „met al die dierbare mili- lire gelaten om ons heen". „Hoe heeft die Bot dat klaarge- ieeld?" informeerde de luit met een ik op het jonge .paar. ».Tja", antwoordde Sjoerd, „dat is in- irdaad een stunt. Want weet u, Kees !eft beslist gewild dat hij het als ge- oon soldaat klaar zou spelen. En dat ■gt wat bij de dochter van de adju- "int". «Hij schijnt het in de burgermaat- toppij anders best klaar te spelen", eende de luit. „Die ouwe heer van 'em |kt mij een geslaagd zakenman". „Daar heeft ie haar nooit iets van Meld", zei Sjoerd, „hij zei dat hij itomonteur was en dat was eigenlijk ik zo". .'Dus dat is nu je reinste liefde zon- •r bijbedoelingen", verwonderde zich luitenant. „Daar léés je wel eens van a?£ is het toch werkelijkheid". „Ik had er wat voor gegeven" beken- Geert, ,,als ik 'em bij de Stip op au- eJtle had kunnen zien gaan. Zou-ie in r^U gestaan hebben?" wei °P „op de plaats rus- 11 gecommandeerd hebben", meende de luit „anders wordt het wel wat erg stijfjes, niet? In aanmerking genomen dat Bot nooit een van zijn bijzondere lievelingen was, ziet de Stip er toch nogal tevreden uit. O juffrouw, neem me niet kwalijk, ik zit met een paar ve teranen een en ander op te halen". „Mag ik luisteren?" vroeg Loes. „Ik ben een zuster van Kees". Ze lachte naar Sjoerd. „Zozo", zei de luitenant droogjes, „en ne Koopmans, wat is Bot eigenlijk van jou? Een aanstaande zwager?" „U ziet véél te scherp luit", zei Geert lachend. „U moet maar bij de geheime dienst". „Daar heb je het Kruis.pardon, ik bedoel kapitein De Mol", ontdekte Sjoerd. De twee ex-landverdedigers rezen eerbiedig van hun stoelen toen de ge duchte man langskwam. De kapitein stond verrast stil, niet weinig gestreeld door de correcte begroeting. Zie je, dacht hij, je maakte niet alleen mensen, maar zelfs héren van zo'n stelletje. En Sjoerd en Geert kregen een onver- wacht-hartelijke handdruk en de kapi tein was zeer belangstellend, hoe de bei de heren het maakten in de burger maatschappij. „Jullie mist me zeker zo af en toe wel eens", vroeg hij met een knipoog naar de luitenant. „Nou kapitein", zei Geert, „ik kan me In de BB-kclder onder het raadhuis een tentoonstelling ingericht met re- rodukties en foto's van het werk van •ieter Brucgel de Oude. Het is een goe- reden om eens een uurtje uit te trek- j voor een bezoek aan het raadhuis. tentoonstelling is geopend tijdens de ren dat ook het raadhuis open is en ivens op donderdag- en vrijdagavond, e Vlaamse schilder, die omstreeks 1550 i Italië en Antwerpen werkte heeft el nagelaten dat de moeite van het ekijken meer dan waard is. De ten- S)onstelling bestaat uit reprodukties waak in kleur) en foto's, met daarbij Hieesterlijke detailopnamen. i| "Bruegel is afkomstig uit het volk, niet it de adel of de geestelijkheid; hij ildert het volk om de gewone jnsen iets te vertellen. Hij wil ze iets ia-'Kten zien van de kleine gebreken, loonheidsfoutjes in de onderlinge re- [ties, die een wereld onleefbaar kun- :n maken. De onhebbelijkheden zoals gdHengheid en wraakzucht, gemakzucht uitsloverij, komen allemaal aan de illi^fcde. Alle terechtwijzingen samen ma- #"Ben hem, vooral in zijn latere werk, tot fc'-Ben moralist. En de mensen die méér [ill endan de mooie plaatjes alleen iaar bekijken, kunnen zich toetsen aan Jat zij als zijn moraal ervaren. Door al- Je akties op een doek onafhankelijk van kaar te laten gebeuren zoals dat ook de samenleving gebeurt, geeft hij bont wereldbeeld. Het samenspel van le handelingen op een schilderij is in getrouwe weergave van het feit dat le gebeurtenissen samen in de maat- happij iets hebben dat meer is dan een •telsom: de kleurrijke wereld van ruegels schilderwerk heeft een dimen- e zoals onze wereld die heeft in de irm van de sociale struktuur. Raakvlakken Het doet er weinig toe tot welke hooi Bruegel hoort, het doet er wei- Velen hebben in schoolverband de Bruegel-expositie bezocht. Hier een groepje van de Rijksscholengemeenschap onder leiding van hun tekenleraar mg toe of hij imiteerde en zo ja, wie hij nadeed. Het is niet zo belangrijk waar en wanneer hij precies geleefd heeft. Al die technische details van penseelstreek hier en speciale verf daar kunnen de in druk die je van zijn werk krijgt hoog stens vertroebelen. Het is voldoende een globale indruk te hebben van de per soon Pieter Bruegel, en dan speciaal de plaats die zijn persoon innam in de so ciale struktuur van zijn tijd. Het gaat er ook niet om welke bood schap Bruegel precies door wilde geven en waaruit die boodschap in zijn werk blijkt. Veel belangrijker is het om te voelen wat zijn schilderijen, de onder werpen die hij koos, voor de toeschou wer van nu betekenen. Wat komt er van zijn bedoelingen over en hoe komt het over? Daarbij spelen raakvlakken van zijn sfeer en onze levensopvatting een grotere rol dan eventuele politieke en economische beschouwingen die men kan houden met de catalogus van Bruegels werk in de hand. Aktueel Sommige schilderijen zijn als schok kende oorlogsfoto's. Wat bijvoorbeeld te doen met die enorme foto van de man zonder ogen? Is de ellende van de bede laars, de kreupelen, de dommen, de krommen en de lammen een andere dan die van Vietnam? Het schilderij met de spreuken („Vlaamse spreekwoorden", een betere naam zou zijn geweest „Vlaamse toestanden") zou vandaag weer geschilderd kunnen worden en het thema van „De toren van Babel" is grie zelig aktueel. Zijn de autoritaire ver houdingen tussen heer en slaaf wezen lijk veranderd? Of zijn de woorden de gradatie en ontslag slechts een moderne versie van het woord zweep? Zo rijzen er vele vragen bij het bekijken van dit werk. Niet alles ziet er beklemmend en waarschuwend uit. Er zijn mensen die hard werken en daar vrolijk bij blijven. Mensen die oprecht plezier hebben, al hebben ze maar één been (en dat in een tijd zonder ziekenfonds!) Toch ontbreekt er iets aan de boerenleut die Brue gel laat zien: bij veel van de afgebeelde figuren, hoe vrolijk ze ook schijnen, ontbreekt een wil om een goede, vrolij ke wereld voor iedereen te scheppen. Ze berusten in de overmacht van het kwaad, dat zelfs de meest argelozen en zieligen niet ongemoeid laat (zie bijv. „De Misantroop"). Ze leven zonder een gedachte aan de toekomst, ze leven in hun „nu", en proberen van alles het beste te maken, zonder er eigenlijk veel op vooruit te gaan. Pieter Bruegel l(,Vieze Bruegel") schil dert de natuur zoals hij geschilderd hoort te worden; iedereen voelt zich er door aangetrokken of afgestoten, al naar gelang zijn voorliefde 'het gaat er om dat men iets voelt voor de na tuur die Bruegel geschilderd heeft en veel minder voor Bruegel die het ge schilderd heeft. Beschadigingen Bruegel is een verslaggever, iemand die scherp observeert en die mets wenst te verbloemen in zijn weergave van wat hij ziet. Een schilder die zijn mening geeft en daarbij niet blijft steken in op pervlakkige theorieën, maar de „lezers" van zijn werk verwijst naar de mensen die de wereld bevolken om te begrij pen wat er op de wereld misgaat ver wijst hij naar ons, die zijn schilderijen bekijken. Hoewel iedereen op zijn eigen wijze Toen ik een dezer dagen met een niet- agrariër over ons eiland reed viel het deze niet-deskundige op, dat er zo'n groot verschil was in de kleur van soms naast elkaar liggende percelen gras land. Ik vertelde de persoon in kwestie dat dit een gevolg was van het feit, dat de gebruiker van de percelen, die er al echt voorjaarsachtig bi^ stonden, op tijd stikstof had gestrooid en dat z'n buur man, waar het grasland nog een winters aanzien had, dit had verzuimd. Ik bespaar u de reaktie van de per soon in kwestie. Maar het kwam hier op neer, dat het voor hem volkomen onbe grijpelijk was, dat iemand die dit ver schil één keer gezien had, toch nog vergeten was op tijd stikstof te strooien. Frappante verschillen Het verschil tussen percelen, die in de eerste helft van maart de stikstof heb ben gehad en die waar de veehouder zich door de lang aanhoudende droogte „geroepen" voelde om nog wat met de stikstofbemesting te wachten is inder daad weer opvallend. Laten deze laatste veehouders echt niet denken, dat ze deze achterstand in de loop van het jaar nog wel kunnen inhalen. Ieder jaar heeft maar één voor jaar. Je krijgt met een tijdige bemesting niet alleen een flinke hoeveelheid gras, het is bovendien gras, dat een zeer hoge kwaliteit heeft. We zijn van mening, dat de vergro ting van het bedrijf via een goed ge bruik van de stikstofmeststoffen nog veel te weinig aandacht krijgt. Het is op het moment helemaal geen zeldzaam heid, dat veehouders die zoveel moge lijk vee willen houden op een beperkte oppervlakte grond naar een jaarlijkse bemesting van 400 kg zuivere stikstof per bunder grasland gaan. Een heel groot gedeetle van deze 400 kg moet in de eerste maanden worden gebruikt. Het is erg jammer, dat er nog altijd veehouders zijn, die menen dat het aan kopen van dure grond of aankoop van ruwvoerprodukten belangrijker is dan een goed gebruik van de grond, die ze reeds in gebruik hebben. Dit betekent geen veroordeling van veehouders, die door aankoop van grond of aankoop van ruwvoer hun bedrijf vergroten, maar deze zaken komen pas aan de orde als de mogelijkheden op eigen bedrijf al volledig benut zijn. Door de n.v. Exploitatie Contant Spaarzegels uit Badhoevedorpw orden momenteel op Texel winkeliers gewor ven voor een universeel spaarzegelsy- steem. Het gaat om zegels die door de deelnemende winkeliers gratis worden een schilderijententoonstelling of, zoals in dit geval, een expositie van repro dukties mag bezoeken en beoordelen, het zal zeker niet tot de lessen van Pie ter Bruegel gehoord hebben dat men zijn werk zo snel mogelijk moet bescha digen. Het is dan ook zonder meer een schande dat reeds vier dagen na de ope ning een der prenten onherstelbaar ver nield was. Ook zegt Pieter Bruegel ner gens dat schilderijen pas waardevol zijn als ze echt zijn. Het valt dan ook wat tegen dat het kommentaar dat het meest gegeven is luidt: „Jammer dat er geen originelen hangen". Reeds in 1559 schil derde Pieter Bruegel het werpen van parels voor de zwijnen. T We hadden wel eens het gevoel, dat we met het naar voren brengen van de voordelen van het in de zomer 's nachts „opstallen" van het melkvee „een roe pende in de woestijn" waren. Ik meen wel te mogen zeggen, dat enkele vee houders in ons gebied tot de eersten behoorden, die dit systeem gingen toe passen. Het is zeker al tien jaar geleden, dat we in deze rubriek hier over de eerste mededelingen deden. De trouwe lezers van onze rubriek zullen zich herinneren, dat we over het algemeen weinig bijval kregen. Men zag meer nadelen dan voordelen. Als een belangrijk nadeel werd steeds genoemd het niet halen van de topproduktie in de periode, waarin andere veehouders er toe overgingen om het melkvee 24 uur de mogelijkheid van weiden te ge ven. Als een tweede nadeel noemde men het extra-werk, dat aan de methode van het 's nachts opstallen was ver bonden. Dat we steeds voor deze methode zijn blijven voelen bewijst, dat we niet in deze nadelen geloofden, of in ieder ge val de voordelen belangrijk vonden dan de nadelen. Zijn cr nadelen? Wat het niet halen van de topproduk tie betreft kunnen we verwijzen naar al jaren geleden vermelde gegevens van de gemiddelde melkproduktie op de Texelse bedrijven, die de methode van het 's nachts opstallen toepasten ten op zichte van het gemiddelde van alle Texelse bedrijven. Daaruit bleek, dat de gemiddelde produktie van de eerst ge noemde bedrijven hoger was dan het Texelse gemiddelde. We geven graag toe, dat dit nog geen volkomen sluitend bewijs is, al is het beslist ook niet zo, dat het helemaal geen waarde heeft. In later genomen proeven is duide lijk naar voren gekomen, dat het 's nachts opstallen geen melk behoefde te kosten als gezorgd werd voor een pas sende bijvoeding gedurende de nacht. Vrij algemeen is men van mening, dat die bijvoeding een voederwaarde van 1.000 gram zetmeelwaarde moet bevat ten. Uitgedrukt in voedermiddelen is dit IV2 kg krachtvoer, of l!& kg droge verstrekt, één bij elk contant besteed kwartje. Bij totaal ƒ125,aan aanko pen is de spaarkaart vol; deze heeft dan een waarde van f2,50 en kan worden verzilverd. De winkeliers moeten de ze geltjes inkopen bij de n.v. maar de be langrijkste inkomsten van de n.v. wor den gevormd door de rente van het geld. Op Texel hebben zich inmiddels 12 winkeliers aangemeld. In het kader van de twee-j aarlijkse excursie bereidt de gemeenteraad van Harlingen plannen voor om in augustus een bezoek te brengen aan Texel. Men komt hier o.a. kennis nemen van de stand van zaken ten aanzien van de mosselverwateringsproeven. De ver kregen informatie wil men aanwenden om bij het provinciaal bestuur van Friesland aan te dringen op een ver snelling van de bouw van de rioolzui veringsinstallatie in Harlingen. Dit alles in verband met de mosselkweek op de Wadden en verdere verplaatsing van de mosselindustrie van Zeeland naar de Waddenzee. pulp, of 3 kg matig hooi, of 6 kg aard appelen. Wat de extra-werkzaamheden betreft, menen we te kunnen zeggen, dat men hierover heel weinig meer hoort. In veel gevallen wordt toch binnenshuis gemolken en in dat geval geeft het 's nachts opstallen zeker geen extra-werk. We zijn van mening, dat het 's nachts binnenhouden van het melkvee voor al in gebruik zal komen op bedrijven met een loopstal, waar het melkvee in de doorloopmelkstal wordt gemolken. De voordelen Het meest in het oog lopende voor deel is wel de mogelijkheid om op de zelfde oppervlakte grond een groter aantal stuks vee te houden. Proeven hebben uitgewezen, dat het mogelijk is om 10 - 15°/o meer vee te houden op eenzelfde oppervlakte grond. Vooral in de eerste maanden van het zomersei zoen wordt door bevuiling en vertrap ping heel wat gras „verknoeid". In gevallen, waarin men 's nachts aangekocht voer geeft is de mogelijk heid om de veebezetting zwaarder te maken uiteraard nog groter dan in ge vallen, waarin 's nachts ruwvoer van eigen bedrijf wordt gebruikt. Ook in het laatste geval is er echter duidelijk een mogelijkheid tot uitbreiding van de veestapel. Een voordeel van het 's nachts op stallen, dat vooral* in de voor- en na tijd tot uiting komt is de gezondheids toestand van het vee. We denken hier bij vooral aan het optreden van kop- ziekte. Hoewel er ook andere mogelijk heden zijn om de kans op het optreden van deze ziekte zo klein mogelijk te maken menen we, dat het 's nachts op stallen van bijzonder groot belang is in dit opzicht. Tenslotte In het komende seizoen zal het aan tal bedrijven, waar het melkvee in de zomer 's nachts op stal verblijft ook in ons gebied nog weer wat groter zijn. U zult begrijpen, dat we dit toejuichen. In de eerste plaats, omdat we van me ning zijn, dat een aantal veehouders hierdoor de mogelijkheid krijgt om het bedrijf te „vergroten". We zijn bovendien van mening, dat in diverse gevallen de „leefbaarheid" van het bedrijf door deze methode beter wordt. En tenslotte moet u ons niet euvel duiden, dat het ons een zekere voldoe ning geeft, dat we een methode, die we met hardnekkigheid hebben verdedigd, langzaamaan toepassing begint te vin den. er wel overheen zetten, maar hier Sjoerd, z'n kussen is vaak nog nat van tranen". De kapitein kon het zich indenken en knikte zijn voormalige pupillen welwil lend toe. „Zou Ome Wullem het nog wagen te komen?", vroeg Sjoerd. De luit behoefde blijkbaar geen uit leg. „De sergeant Walvisbeen", zei hij, „is overgeplaatst". „Net te laat", betreurde Geert. Langzamerhand werd het rustiger. Een paar plakkers zaten nog achter een glaasje. Maar toen ging het verloofde paar met de ouders naar het zaaltje, waar de tafel al gereed stond. Vader Bot kwam op de beide vrienden af. „Jullie hebt het al wel begrepen na tuurlijk", zei hij, „dit feest is zonder jullie niet compleet. Kees zegt: zonder jullie zou hij het nooit geklaard hebben. Ik ben blij dat jullie gekomen bent, jon gens. Kom, dan zullen we es zien of er misschien iets te eten valt". Nu, te eten viel er genoeg. De stem ming was uitstekend. Bij het dessert speechte vader Bot, en toen hoorden Geert en Sjoerd hoe keurig adjudant Ackermans een tafelrede kon houden, waarin hij kon het anders? ook de oude wapenbroeders van Kees betrok. En toen zei Ruth: „Als niemand er be zwaar tegen heeft, dan wou ik ook nog wel een woordje zeggen". „Wie zou daar bezwaar tegen kunnen hebben, lieve kind?", vroeg Bot senior. Vader Ackermans keek wat beducht naar zijn dochter. Maar zijn vrouw glimlachte haar wijze glimlach. Loes knipoogde naar Sjoerd, maar Geert keek met onverholen bewondering naar het meisje, dat in de Legerplaats be kend had gestaan als De IJsberg. „Ik ben een soldatendochter", zei Ruth, eerst nog wat onzeker, „en juist daardoor sta je verder van de soldaten af dan iemand anders. Kees weet dat, en Sjoerd en Geert weten het ook wel. Toch hebben Kees en ik elkaar gevon den en wel langs wonderlijke wegen. De vriendschap van Geert en Sjoerd hebben hem en mij daarbij ge holpen. Ik denk maar aan een zeker briefje dat opeens in mijn schoot rolde, toen een zekere soldaat hélemaal per ongeluk in de verkeerde bus was ge stapt". Geert lachte. „Ik denk aan de acht dagen streng, die Kees voor me heeft opgeknapt. Wij hebben die ver sperringen kunnen opruimen". Ze zweeg even.^ „Soldaten", ging ze met vaster stem verder, „worden weggehaald uit de bur germaatschappij, en tellen dan ook vaak niet meer mee in de burgermaatschap pij. Ze voelen dat zelf, en soms beïn vloedt het hun gedrag. Ik zelf heb nooit met soldaten omgegaan. Dat was in mijn positie wel te begrijpen. Maar ik heb ondervonden, dat een man in de dienst zichzélf kan blijven, ik heb een doodgèwone soldaat ontmoet, en ge merkt wie zijn vrienden waren, en daaraan heb ik deze gelukkigste dag van mijn leven te danken". „Héla", zei Kees, „die komt nog je trouwdag". „Totnogtoe", corrigeerde Ruth, „is dit de gelukkigste dag, want ik zie alle maal gelukkige mensen om me heen. Vooral vader wil ik bedanken, want die 'heeft het toch maar geslikt, dat die las tige dienstplichtige Bot C. hem om de hand van zijn dochter vroeg". Ze lachte stralend naar de adjudant, die zoals Sjoerd naar Loes fluisterde „met een bijna menselijke trek op zijn gelaat" zijn dochter aanhoorde. „En nu", zei Ruth, „ga ik iets zeggen dat jullie misschien te ernstig zult vin den voor een meisje, maar ik meen het uit de grond van mijn hart. Ik heb er lang over gedacht, want Kees heeft me er over aan het denken gezet. Ik hoop dat alle mensen die er iets aan doen kunnen, er naar zullen streven om de soldaat te helpen, in het leger zijn beste eigenschappen van geest en karakter te ontplooien, zodat niemand meer zegt „het is maér een soldaat" en niemand zich schaamt voor zijn uniform. Want ik ben niet gaan houden van meneer Bot uit Den Haag, de zoon van de direkteur van de Haagse Automaatschappij, maar van soldaat Bot uit mijn vaders com- pie". „En daarom vond ik je zo'n schat", riep Kees en zoende zijn verloofde zon der aarzeling. De wijzers van de klok schenen zich razendsnel voort te spoeden. Sjoerd keek bedenkelijk op zijn horloge. „Jullie moet weg", ontdekte Kees, „jammer jongens, maar we zetten het binnenkort in het Haagje voort". Allen stonden op om de twee uitgeleide te doen. Bij de deur greep Ruth ze ieder bij een arm. „Geert en Sjoerd", zei ze, „jullie blij ven onze vrienden, niet? Kees, vind je het erg, als ik ze allebei een zoen geef?" „Eén kan er bij door", stond Kees toe. Toen ze in de auto zaten die hen naar het station bracht, zei Sjoerd „Geert ouwe jongen, ik wist niet dat jij zó kleuren kon". „Dat was van de kou", legde Geert uit. „Voor het eerst van m'n leven kreeg ik een zoen van De IJsberg!" EINDE

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 5