evr. Janssen overweegt „harde" aktie Eigen ruimte bittere noodzaak voor 120 kinderen per week Kon. Texels Fanfare leidt nu bloeiend bestaan Zilveren jubileum ABVA Texel werd stijlvol gevierd Alleen drumband heeft 't moeilijk Reünie zeevaartschool zeer geslaagd Schoolvoetbal trotseerde slecht weer Idealisme moet in goede banen worden geleid Het Koninklijk Texels Fanfarekorps ziet met tevredenheid terug op het ver enigingsjaar 1971-'72. Niet alleen werd toen het 80-jarig bestaan gevierd maar de vereniging ontplooit ook tal van an dere aktiviteiten, het ledental nam toe er werd een kostbaar nieuw instru mentarium aangeschaft. De samenwer king met DEK werd voortgezet en ver loopt nog steeds bevredigend. Het bo venstaande blijkt uit het jaarverslag van secretaris Frans Zegel dat werd voorgelezen tijdens de woensdagavond gehouden jaarvergadering in hotel „De Zwaan". Het enige waar het beslist niet goed mee gaat is de drumband. Zowel in kwaliteit als kwantiteit zijn de leden Jaarvan achteruit gegaan een verschijn sel dat in min of meer ernstige mate >ok voor andere drumbands op Texel <eldt. Bij het Fanfare is men echter niet van plan bij de pakken te gaan neer- •itten want een drumband geeft een muziekkorps een modern accent en eeft jongelui die meer rytmisch dan nuzikaal talent hebben een ontplooi ingskans. Aan 't enthousiasme en de toe wijding van aanvoerder Dick Haker zal iet beslist niet hebben gelegen dat de Iiand in een mineursituatie verkeert. [et werd dan ook oprecht betreurt dat heer Haker er een punt achter zette _:n als lid en bestuurslid (tussentijds) be- lankte. Een troost was dat de heer Ha ter zich wel zal blijven bezig houden iet de organisatie van de Taptoe Texel, evenement waarmee hij grote er- ■aring heeft opgedaan. Met de leiding an de drumband heeft zich nu de heer Smidt belast. De heer Haker kreeg ls blijk van dank voor zijn inspannin- ;en een platenbon aangeboden. Een droevige gebeurtenis in het af gelopen verenigingsjaar was het over lijden van de heer Anton Broekman. „Niet alleen was hij een goed en kame raadschappelijk verenigingslid, ook als bestuurslid zette hij zich volledig in voor het Koninklijk Texels Fanfare korps, dat veel aan hem te danken heeft", aldus de heer Zegel. In de vaca tures Broekman en Haker werd bij de bestuursverkiezing voorzien door de he ren G. Dijkgraaf en A. Smidt. De heren P. J. Koorn en KI. Modder die volgens rooster aftraden, werden herkozen. Meer donaties De financiële toestand van het Fan fare is bevredigend, zo bleek uit het overzicht dat waarnemend penning meester P. J. Koorn voorlas. Met name de inkomsten uit donaties zijn aanmer kelijk gestegen, nl. met ƒ600, Het werkplan voor het komende ver enigingsjaar vermeldt: eind april: medewerking avond dorpsbewoners De Koog. 1 mei: muziek van de toren in Den Burg, medewerking aan de koning innedagviering in Den Burg, Oude- schild en De Koog (desgewenst). 4 mei: medewerking dodenherden king. 6 mei: optreden door verschillende leden op solistenkonkoers. mei: optreden mededingers van het solistenkonkoers in de Gollard-stich- ting. 8 juni: medewerking avondvierdaag se. half juni; taptoe in Oudeschild juni: medewerking Taptoe Texel. eind juni: ondersteuning Anjerkol- lekte in Den Burg en Den Hoorn. juli: medewerking folklore door amusementsorkest, korps en drum bands. augustus; medewerking herhaling Taptoe Texel in Den Hoorn. september: rondgang voor donateurs. najaar: medewerking aan revue Gymnastiekvereniging Texel. medewerking najaarsfestival Leiden. november; medewerking intocht Sint Nicolaas. december: medewerking kerstzang- dienst. december: buitenoptreden met kerst liederen bij bejaardencentra. begin 1973: winterconcert, met daar aan voorafgaand schoolconcert (des middags). Voor het probleem van de leiding voor de boerenkapel kon nog geen op lossing worden gevonden. Na de majo rettes zullen nu ook de trommelaars van de drumband van een hoofddeksel wor den voorzien. In de rondvraag stelde de heer Kiljan van DEK voor ook de woonwijk 't Horn- tje bij de muzikale rondgangen te be trekken. Toegezegd werd dat dit zal ge beuren. De in het weekend gehouden reünie van de Texelse Zeevaartschool is een groot succes gewroden. Zaterdag ging men tot diep in de nacht door, zondag om drie uur verlieten de meeste gasten na de lunch Texel weer. Eén van hen ging weer terug naar Engeland. De vele, deels bejaarde, reünisten kwamen zater dag omstreeks half een in het Havenre staurant, waar het vanaf het begin ge zellig was. Alle onderdelen van de orga nisatie verliepen volgens plan, behalve de toch naar de Muy, die door de regen kwam te vervallen. In plaats daarvan maakte men een rondrit over Texel. Hoewel men niet van plan was nog een nieuwe reünie te organiseren was het ditmaal zo geslaagd, dat men besloot volgend jaar toch weer bijeen te komen. Zaterdagmiddag werd in de Raads- kelder te Den Burg het 25-jarig jubi leum van de ABVA Texel gevierd. De Algemene Bond van Ambtenaren ont stond tijdens de na-oorlogse ontwikke lingen binnen het NVV als vakgroep voor de ambtenaren; tegelijkertijd werd de Texelse afdeling opgericht. Op dat moment was al een 40-tal Texelse amb tenaren in NVV-verband georganiseerd. Van vier tot vijf uur werd gelegen heid geboden het bestuur van de Texel se afdeling te feliciteren. Aanwezig na mens het gemeentebestuur waren bur gemeester W. H. Sprenger, wethouder J. Daalder en de heer G. A. Oskam. Onder de diverse oud-leden bevond zich ook de vroegere districtsvoorzitter Haay. Ook van de bevriende bonden (NKV, CNV en bestuurdersbond) waren afge vaardigden gekomen. De belangstelling van de zijde van de (216) leden was ma tig. Sprekers waren burgemeester W. H. Sprenger en oud-districtsbestuurder Haay. De heer Haay vertelde over zijn goede ervaringen met het bestuur van de afdeling Texel. De burgemeester greep in zijn toespraak de gelegenheid aan om nogmaals zijn vertrouwen in het ambtelijk apparaat van Texel te onderstrepen, zoals hij dat tijdens de laatste raadsvergadering ook gedaan had. Naar aanleiding van de toespraak van de heer Haay deed de burgemees ter de toezegging dat er op korte ter mijn een Georganiseerd Overleg komt. Het ABVA-jubilcum viel samen met het jubileum van de heren Poel, Bakker, Van der Veen, Van Beek en Kalf die allen 25 jaar lid zijn. De heer M. L. Kempenaar was al 15 jaar voor de op richting van de Abva in NVV-verband georganiseerd en beleefde dus nu zijn 40-jarig jubileum. Uit handen van de districtsbestuurder, ontvingen de zilve ren jubilarissen een zilveren speldje en traditiegetrouw, een doos zilveren le peltjes en een plant. Voor de heer Kem penaar (die niet aanwezig kon zijn) was er een gouden speldje. De weergoden waren de schoolvoet- ballers niet erg goed gezind. Toch is er met veel enthousiasme gespeeld en ge scoord. Oudeschild zorgde voor een pri meur. Door een tekort aan jongens wa ren ze genoodzaakt enkele meisjes in de strijd te werpen. Ze hebben zich voor treffelijk geweerd. Voor de finalepool hebben zich ge plaatst: St. Pozefschool I; CVO-school Den Burg; o.l.s. I Den Burg; o.l.s. Den Hoorn. De volgende wedstrijden worden za terdag 22 april a.s. gespeeld op het S.V. Texel-terrein. De uitslagen: Pool A CVO^De Cocksdorp 30 De Waal-St. Jozefschool II 00 CVO-De Waal 3—0 De Cocksdorp-St. Jozefschool II 00 De Cocksdorp-De Waal 00 CVO-St. Jozefschool II 60 Stand 1. CVO 6 punten 2. De Cocksdorp 2 punten 3. De Waal 2 punten 4. St. Jozefschool II 2 punten Pool B St. Jozefschool I-o.l.s. Den Burg II 30 St. Jozefschool I-o.l.s Oosterend 80 De Koog-o.l.s. Den Burg II 11 o.l.s. Oosterend-De Koog 0—^4^-- St. Jozefschool I-De Koog 0.1.s. Oosterend-o.l.s. Den Burg II 00 Stand 1. St. Jozefschool 1 6 punten 2. De Koog 3 punten 3. o.l.s. Den Burg II 2 punten 4. o.l.s. Oosterend 1 punt Pool C O'end m. d. Bijbel-o.l.s. Den Burg I 01 Oudeschild-Den Hoorn 06 O'end m. d. Bijbel-Den Hoorn 01 o.l.s. Den Burg I-Oudeschild 30 0.1.s. Den Burg I-Den Hoorn 20 O'end m. d. Bijbel-Oudeschild 50 Stand 1. o.l.s. Den Burg I 6 punten 2. Den Hoorn 4 punten 3. O'end m. d. Bijbel 2 punten 4. Oudeschild 0 punten OUDESCHILD De handwerk- en lobbyclub Athena" uit Oudeschild nekt een nieuw onderkomen. Het moet feen grote ruimte zijn, want de aktivi- jeifen van de club strekken zich uit bve; veel terreinen: knutselen, hand werken, boetseren, schilderen, tekenen, leramJek werk en nog meer. Het huis- van mevrouw Janssen-van Esch (47) i dan ook veel te klein voor de club In haar gezin. Nu het ledental buiten pile proporties dreigt te groeien (140 linc/eren per week!) ziet mevrouw Janssen zich voor de keus gesteld te jfoppen ot in een andere ruimte door Ie gaan. Daar zij zich moreel verplicht poelf door te gaan met de club (net is pe enige club op Texel van deze aard, pie al zo lang met zoveel succes draait) paal ze „harde" aktie voeren. Aktie |Be plannen zijn voor een deel al klaar. Jlevrouw Janssen ziet de tentoonstel- die omstreeks de Pinksterdagen in isino" gehouden zal worden als eer- aanzet. De bezoekers zullen gecon fronteerd worden met een oogverblin dend schouwspel van alle produkten lan de afgelopen maanden. Vele prach tige tuinkabouters, wandborden, bloem potten, fruitschalen, tekeningen, schil- het is ongelofelijk. De kinderen kif zijn er ook, in zelfgemaakte cos- aiums. De tentoongestelde werkstukjes jullen te koop zijn en er zal een „bedel- staan voor vrijwillige bijdragen, pe „bedelpot" is tevens de clubkas. Er de bezoekers zoveel mogelijk over Ie club en zijn problemen verteld wor pen, Op het ogenblik wordt al een landtekeningenaktie gehouden onder Ie ouders van de kinderen die de club Bezoeken. De kinderen verzamelen bandtekeningen die over enige tijd na Ten fleurige optocht van de gecostu- fceerde clubleden op het gemeentehuis jangeboden zullen worden. Over wat Uema zal gebeuren zijn de plannen hinder vastomlijnd. Het liefst zou me- |rouw Janssen onmiddellijk na het ge- peuren spoorslags naar Den Haag ver- pekken en daar met de hele club ook pn lijst met handtekeningen aan wil- pn bieden bij het ministerie van CRM. ^ant mevrouw Janssen heeft zo lang- "nerhand het vertrouwen in de ge beente een beetje verloren. Ideaiiste I In I960 begon de club, toen er kos- wums gemaakt moesten worden voor |e reizigers van de pseudo „Arend" lo- jomoticf die in Eierland mee zou rijden I de stoet ter gelegenheid van koning innedag. Er werd een handwerkclubje rpricht dat bij mevrouw Janssen re- flmatig bijeenkwam. Na de verhuizing par Oudeschild kwamen deze meisjes trouw iedere week uit Eierland om handwerken. Al snel kwamen er Ijngens bij, die wilden figuurzagen, pevrouw Janssen had nog nooit van r*r [®ven een figuurzaag in handen ge- |ad. De volgende dag vroeg haar man p1 °°h wie er aan zijn figuurzaag had iczeten, want het zaagje zat er omge- Jeerd in. Itóf aktiviteiten breidden zich snel uit. foals de smaak veranderde, veranderde P de aard van de creatieve bezighe- J n. Handwerken en figuurzagen raak- Fn op de achtergrond. Op het ogenblik rt mevrouw Janssen zelf beter teke- nen en boetseren bij Frans Voskuil. Het komt vaak voor dat er kinderen op de club komen die veel meer vaardigheid tonen dan zij. Ze laat ze dan volledig hun eigen gang gaan en geeft hoogstens aanwijzigingen als de kinderen daarom vragen. Ze beperkt zich tot het stimu leren van de werkzaamheid. Ze wil er geen kunstacademie van maken. Het gaat in de eerste Dlaats om de gezellig heid. Er komen kinderen met veel ta lent, zoals aan de resultaten te zien is, maar als mevrouw Janssen er niet ach teraan zou zitten, zouden sommigen de hele middag niets doen. Toch hebben de kinderen er een ongekende vrijheid wat betreft keuze van materiaal en on derwerpen en ze hoeven ook niet zo voorzichtig te zijn met het meubilair. De club gaat mevrouw Janssen, na haar gezin natuurlijk, vóór alles. Ze is een ideaiiste. Toch begint het gezinsleven nu in het gedrang te komen. De groter wordende kinderen willen niet langer met hun etensbord op schoot zitten om dat de tafel vol gips en klei ligt. Oase Mevrouw Janssen is ooit eens een oase van altruïsme in deze kapitalisti- harde aktie Mevrouw Janssen-van Esch sche maatschappij genoemd. Enige jaren geleden, bij de openingsplechtigheid van het dorpshuis ,,'t Skiltje", voerde zij het woord waarbij ze te kennen gaf geen geschenk te kunnen aanbieden als blijk van waardering voor het feit dat zij het nieuwe dorpshuis als hobbyruim te mocht gebruiken. Ze had slechts schulden! Tijdens het feest „Texel 550 jaar stad" investeerde mevrouw Jans sen maar liefst ƒ400,in kostuums. Op de jeugdmarkt won ze met haar club de eerste prijs, maar die bestond uit een waardebon van slechts 7,50 en daar mee konden de kosten natuurlijk niet worden gedekt. Na afloop verzuimde ze bij de organisatoren aan te kloppen hoe wel ze, gezien het batige saldo van het feest, best in aanmerking had kunnen komen voor een behoorlijke tegemoet koming. Af en toe werkt mevrouw Janssen aan opdrachten, zoals het wandbord dat Texelse Boys binnenkort in Duitsland bij een sportontmoeting zal aanbieden. Meestal vraagt ze voor dergelijk werk weinig; vaak doet ze het cadeau. De kinderen worden veronder steld per keer 35 cent clubgeld af te dragen. Het is te weinig om de mate riaalkosten te kunnen betalen. Deson danks geven sommige mensen hun kin deren minder mee of zelfs helemaal niets. Kenmerkend voor mevrouw Jans sen is dat ze hieraan in het geheel niet zwaar tilt en er zonder meer van uit gaat dat deze mensen niet meer kunnen betalen. Ze is zes dagen per week ge durende het hele jaar voor niets aan het werk. Als we haar vragen hoe ze de demonstratiereis naar Den Haag wil bekostigen, zegt ze: „Wie dan leeft, die dan zorgt Ik maak wel wat extra op drachten of ik ga desnoods pierenspit- ten. Filantroop gezocht Subsidie vragen staat haar tegen. Ze heeft een hekel aan de rompslomp en het geschrijf. Een tijdlang heeft „Athe na" subsidie gehad van Cultureel Werk, maar ze diende geen aanvraag meer in toen ze merkte dat ze met veel moeite ook zonder steun van anderen kon blij ven draaien. Het zijn allemaal staaltjes van de nonchalance waarmee mevrouw Janssen de financiën van de club ver zorgde. Daar is nu verandering in ge komen want sinds kort beschikt Athena in de persoon van mevrouw Maas over een uitstekende penmngmeesteresse. Zij verzorgt de boekhouding, doet aan cre- dietbewaking en heeft onlangs moeten constateren dat de club er bar slecht voorstaat. Aan een subsidieaanvraag wordt dan ook gewerkt maar de club zal nooit zelf over voldoende geld be schikken om een nieuwe ruimte te be kostigen. Mevrouw Janssen zoekt dan ook naar een filantroop. Welletjes De nieuwe ruimte moet er absoluut komen. Het huisje is onbeschrijfelijk vol. Overal liggen en staan tuinkabou ters, hertjes, bloempotten, wandborden, boeken, lappen. Alle kasten staan vol met verfpotten en boetseergereedschap. In de douche staan beeldjes die voch tig gehouden moeten worden. Onder de bedden staan beeldjes die moeten drogen en in de keuken staat het aanrecht vol met potten verf. Op de slaapkamers: tekeningen en manden met lappen. Er is achter het oude huisje aan de De Ruyterstraat een nieuw slaapgedeelte gebouwd, maar ook dat staat al vol. Het is er erg gezellig. Het plafond hangt vol met borden en schilden. De ven sterbank is geheel gevuld. En vrijwel iedere dag komen er groepen kinderen, gemiddeld ruim twintig. Ze komen van de kleuterschool, de lagere school, uit Den Burg en van de middelbare school. Ze kliederen het zeil vol met gipsvlek- ken („Geeft niks", zegt mevrouw Jans sen, „knoeien jullie maar lekker aan. Morgenochtend ruim ik het wel op".) en de stoelen met verf. In de zomer ge bruikt ze de grote speelweide voor het huis, maar als het eventjes slecht weer wordt mag de hele horde weer binnen komen. De kinderen van mevrouw Jans sen beginnen het welletjes te vinden. Ze willen wel eens in een net huis wo nen. Maar ze vinden in de eerste plaats dat de club moet blijven bestaan. De ruimte in ,,'t Skiltje" voldeed al snel niet meer. Herhaalde verzoeken bij de gemeente om ruimte hadden geen gevolg. De heer G. A. Oskam deelde ons echter desgevraagd mede dat mo menteel een commissie de mogelijkhe den voor het scheppen van verenigings ruimten onderzoekt. Er zijn namelijk meerdere verenigingen die ruimte no dig hebben. De situatie is dus niet uit zichtloos. Waardering De club moet blijven bestaan dat vin- den zowel het gezin Janssen als de kin deren die iedere dag komen. Niet alleen zijn het Texelse kinderen die het zo waarderen dat ze altijd kunnen doen wat ze willen. Duitse kindertjes, die sa men met hun ouders ieder jaar naar Texel komen brengen vele dagen van hun vakantie bij mevrouw Janssen door. Ook Nederlandse toeristenkindertjes worden er vaak ondergebracht. Er zijn ouders die het adres in de De Ruyter straat als een crèche gebruiken. Zelf gaan ze dan varen, de kinderen mogen een dagje schilderen. Voor deze kinde ren heeft mevrouw Janssen een aparte regeling als ze iets mee willen nemen van wat ze gemakt hebben. Ze moeten het geproduceerde werk dan laten „ta xeren" door twee of drie kinderen die hiervoor die dag door allen zijn aange wezen. Als ze de geschatte prijs (meestal niet boven de gulden) betalen mogen ze het meenemen. Ook dit jaar wil me vrouw Janssen de speelweide voor haar huis gebruiken om alle kinderen te kun nen laten werken. In de zomer komen er vaak zoveel dat ze ze eenvoudig niet verwerken kèn: 30 a 100 per dag! Leer lingen van de middelbare school die iedere zaterdagmiddag komen, hebben als blijk van waardering met Kerstmis een boek over Rembrandt gegeven. Het staat te pronk in de kast, een prachtig geschenk. De ouders laten ook meer en meer van hun waardering blijken. In Oude schild wilde men er in het begin niet veel mee te maken hebben. Men keek wat vreemd aan tegen iemand die zijn huis vol liet kliederen door kinderen zonder er iets aan te verdienen. De ou ders van de kinderen lieten in het be gin ook niet veel van zich horen. „Het is niet gemakkelijk om iemand als ik te accepteren". Bij de opening van ,,'t Skilje" zei ze ook: ik krijg wel mede werking van de ouders, maar geen be langstelling. Dat bleek o.a. bij de uit voering van het toneelgroepje, waar veel kinderen kwamen; er waren ech ter slechts drie moeders Nu is dat anders. Er zijn donateurs, maar met de bekende zorgeloosheid wat geld betreft durft mevrouw Janssen nauwelijks iets te vragen en doet ze ook bijna geen moeite om meer donateurs te krijgen. Er zijn ook ouders die met materialen die ze bij haar halen zelf beginnen te boetseren en te schilderen. En de buurt heeft ook meer belangstelling gekregen. Men brengt oude lappen en andere be nodigdheden. Urgent Het is duidelijk: hier is sprake van een urgent probleem. De club onder vindt steeds meer belangstelling en me dewerking maar ook steeds grotere pro blemen. De organisatie wordt zo om vangrijk en gecompliceerd dat bij ziekte van mevrouw Janssen niemand in staat zal zijn het onmiddellijk over te nemen. Als de gemeente behoorlijk wil helpen zal een duidelijke organisatie moeten ontstaan: geen enkele gemeente is be rekend op het solistische optreden van mevrouw Janssen. Er zal meer finan ciële en organisatorische begeleiding moeten komen, maar wel zo dat het unieke karakter van de handwerk- en hobbyclub „Athena" gehandhaafd kan blijven.

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 7