Cjrocn 2.wartsJexelsin het harL, |PWN voert kostbare strijd tegen dreigend drinkwatertekort TAXI )p grote diepte uitstekend water aangeboord roeristen en Texelaars moeten zuinigheid betrachten Jauvoer per schip start op 2 mei garage dros (02220) 3132 RENAULT SHOW Beere Bar dag geopend. Beere goed De 7 Provinciën Johnny Champagner Sound Plannen voor Koninginnedag Feestcommissie Oudeschild blijft zelfstandig Het geheim Fuzzeltheek leende 250 legpuzzels uit Badminton moet wijken voor Jachtraadcongres Autokerkhof raakt vol JDAG 21 APRIL 1972 85e JAARGANG No. 8667 (gave N.V. v.h. Langeveld De Rooü Ibus 11 Den Burg, Texcl - Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Deo [tel. (02220) 2741, 'u avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. Raif. feiseobank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prüs ƒ5,00 p. kw. -|- 50 ct incasso; los 25 cl Advert. 21 ct. per mm. excl. 4% BTW J)e drinkwatersituatie op Texel is veel ■pender dan in vorige jaren. Als ge lig van de droge herfst, winter en prjaar heeft zich in het wingebied in I duinen van Den Hoorn geen voor- bd van betekenis kunnen vormen en staat daarom nu al vast dat het de Inende zomermaanden de grootste Jeite zal kosten om alle Texelaars en ■risten van water te blijven voorzien. :1 eerder dan in vorige jaren zal wor- i begonnen met het aanvoeren van akwater per schip. Ingaand 2 mei zal t etmaal 1200 m3 naar Texel worden Iracht. De transportkosten zullen dit ■oen ƒ600.000,bedragen. De pro- fccie betaalt daarvan de helft; de an- 6te helft wordt in rekening gebracht i de gemeente Texel. J)f de gemeente die drie ton ook wer- lijk zal betalen is een vraag waarop net antwoord nog niet gegeven is en zal |>den bekeken in samenhang met de fcle kosten van watervoorziening op pel. Alle zorgen zijn uiteraard voorbij 1de waterfabriek in de komende pst in gebruik wordt gesteld, maar die tijd zal het erom spannen. Ge- |pt wordt dat door de watertranspor- onttrekking van water aan het bij Zie elders advertentie in dit blad Martien van de Wetering Ook r ziekenfonds en verz. '^llirillllllUIIIIIIUIIIIIIIIIllilliiiiiiiiim Het waterwingebied bij Den Hoorn vroeger en nu. De eerste foto dateert van 1967 en toont het gebied nog als watervlakte. Op de tweede foto onder scheidt het terrein zich niet van elke andere droge duinvallei. wingebied niet onverantwoord groot zal moeten worden. Druk verminderd Enkele weken geleden is de druk op het waterleidingnet al teruggenomen om het verbruik enigszins af te rem men. De normale druk van het Texelse net is 35 tot 40 meter; thans is het 28 tot 30 meter. Beangstigend in dit verband is het sterk toegenomen verbruik in vergelij king met vorige jaren. In de eerste drie maanden van dit jaar was 16.000 m3 meer gebruikt dan in dezelfde periode vorig jaar. Wat dat betreft houdt Texel gelijke tred met de landelijke toename van het waterverbruik. De paasvakantie vormde een flinke verbruikpiek, die aanmerkelijk groter was dan die van vorig jaar. Op Tweede Paasdag bijvoor beeld beliep het verbruik op Texel 2550 m3, vorig jaar 1800 m3. Proefboringen Al jaren wordt aan het waterwinge bied veel meer drinkwater onttrokken dan met het oog op plantengroei e.d. verantwoord is. Het is dan ook niet ver wonderlijk dat het waterwingebied, en kele jaren geleden nog een uitgestrekt meer waarop 's winters werd ge schaatst, nu een droog duingebied is. Het water dat hier wordt opgepompt bevindt zich boven een laag keileem. De voorraad mindert allengs, maar het is beslist niet de bedoeling aan het duin gebied nog meer te gaan onttrekken dan de 700.000 m3 die nu als maximum is toegestaan. Wel wordt water van nog grotere diepte omhoog gebracht. Door het PWN, na overleg en op advies van Staatsbosbeheer werd daartoe aan het grondboorbedrijf de fa. Haitjema op dracht gegeven voor het uitvoeren van een aantal proefboringen in het winge bied. In februari werd daarmee begon nen; inmiddels zijn elf boringen uitge voerd De resultaten zijn verblijdend, want onder de keileemlaag (op 60 me ter diepte!) is water aangetroffen van een opmerkelijk goede kwaliteit, veel beter dan de veel minder diepe laag waaruit tot dusver werd geput. Dit wa- Zaterdagavond Bar - Discotheek ter zal nu in de moksloot worden ge pompt zodat het in het wingebied in filtreert en het tekort daar dus aan vult. Bezuiniging Een en ander zal niet kunnen voorko men dat in de komende zomer zo goed als zeker drastische bezuinigingsmaat regelen moeten worden genomen. Te verwaohten is dat tenminste het wassen van auto's en het besproeien van tuinen '(als dat gebeurt met een aan de kraan verbonden slang) zal worden verboden. Verder is het PWN voornemens op gro te schaal propaganda te maken voor het spaarzaam gebruiken van drinkwater. In de bioscoop zal een daarop betrek king hebben plaatje woren vertoond, in het blad TEXELtoerist zal worden ge adverteerd en mogelijk zal' op dagen van topdrukte ook weer met luidspre kers op de haven worden gewerkt. OUDESCHILD Ondanks gebrek aan mankracht en de aanwezigheid van andere organisaties die zich met feeste lijkheden bezig houden zal de feestcom missie van Oudeschild blijven bestaan. De bezoekers van de dezer dagen in 't Skiltje gehouden vergadering zagen weinig heil in samengaan met de buurt vereniging, dorpscommissie of het dorpshuisbestuur. De verwachting werd geuit dat van de zijde van de genoemde andere organisaties ongetwijfeld bereid heid tot medewerking zal bestaan maar daarvoor is het niet nodig een fusie aan te gaan. Overigens zal in de komende dagen wel worden getracht de gelede ren van de feestcommissie te verster ken. Bij het organiseren van feestelijk heden blijkt gebrek aan hulp een ern stige handicap te zijn. Een ander pro bleem vormen de financiën. Voor in komsten is men volledig afhankelijk van de lijstcollecte, die ook dit jaar weer gehouden zal worden en wel maandag a.s. De opbrengst is in de eer ste plaats bestemd voor de viering van koninginnedag op 1 mei. Gehoopt wordt dat voldoende geld bijeen komt om een behoorlijk programma uit te voeren. Het is de bedoeling 's morgens op het sportveld kleuterspelen te organiseren. Voor de kinderen die de lagere school al hebben verlaten wordt een puzzel- tocht uitgezet, 's Middags om twee uur begint een „versierde optocht" voor groot en klein. Daarna op het sportveld weer kinderspelen, nu voor de leerlin gen van de lagere school. Intussen, zo wordt gehoopt, zullen de ouderen hun best doen om de Meierblis bij het Skil- lepaadje nog te vergroten want 's avonds wordt daar plechtig de brand in gestoken, na een fakkeloptocht die om half acht begint. Voor het maken van de fakkels zijn conservenblikjes nodig. Op de huisvrouwen wordt een beroep gedaan deze blikjes te sparen en ze te bezorgen bij de heer Weyers, Loodssin- gel 6. Ons nieuwe feuilleton: In dit nummer maken wij een begint met een nieuwe feuilleton: „Het geheim". De titel is er een met een dubbele bodem. Het is „Het geheim van Lady Jane", het societystuk, waaraan de Merendorpse toneelvereniging Concordia zich waagt en waar over en waaromheen zoveel te doen is. Maar daar is ook het geheim rond Mijnheer Emiel, van wie nie mand het rechte weet, maar die bezig is zich in te burgeren en en passant de weduwe Van Vloten eigenares van een bloeiende si garenzaak, te veroveren, zulks zeer tot ongenoegen van Geert Kossen, de man om wie in Me- rendorp vrijwel alles draait, maar die zijn positie (alsmede zijn kan- sen op gemelde weduwe) onder- graven ziet door de machinaties van Mijnheer Emiel. En tenslotte is daar de dochter van de wedu- we, José, die als „Lady Jane" triomfen viert, maar er een boel narigheid van overhoudt, ware het niet dat Freek Doks, de ver- slaggever, een trouwe vriend en later zelfs nog méér blijkt te zijn. Natuurlijk komt tenslotte alles op zijn pootjes terecht, maar voor het zover is, gebeurt er méér dan men in Merendorp voor mogelijk had gehouden. MsSm otHk Het grondboorbedrijf Haitjema is momen teel bezig met het uitvoeren van vijftien proefboringen in het wingebied. Het is inmiddels gelukt op een diepte van 60 meter een aanmerkelijke hoeveelheid drinkwater van zeer goede kwaliteit aan te boren Dit water wordt omhoog ge pompt en in het terrein geïnfiltreerd, waarna het via de bestaande exploitatie- putten wordt gewonnen. De legpuzzeltheek ziet terug op een bevredigend seizoen. Er werden 250 puzzels uitgeleend in de afgelopen win terperiode. Op woensdag 26 april is de puzzeltheek (gevestigd in het gebouw tje van de muziekschool aan de Park straat) voor het laatst open. De puzze laars worden verzocht uiterlijk dan hun puzzels terug te bezorgen. Mocht dat met lukken dan kan het daarna nog op het adres De Zes 1. Het is de bedoeling op 1 oktober weer te openen. De puzzeltheek heeft momenteel 150 puzzels in voorraad; de meeste zijn als geschenk ontvangen. Gebleken is dat de meeste puzzelaars huisvrouwen en kin deren zijn. De verwachting dat vooral zieken er belangstelling voor zouden hebben is niet bewaarheid. In verband met het congres van de internationale jachtraad moet de trai- mngsavond van de Badmintonclub op maandag 24 april vervallen. Er zal nu worden gespeeld op 1 mei. Er is niet veel plaats meer op het auto kerkhof aan de Pontweg. Mede als gevolg van de aktie Schoon Texel zijn er de laat ste week weer veel wrakken bijgekomen: 35 stuks. Daarvan waren er zeven afkom stig van garagebedrijven; de rest kwam van particulieren. De heer J. Kaan, exploi tant van het autokerkhof, heeft er tien af gehaald De andere eigenaars namen graag zelf deze moeite om op die wijze f25,uit te sparen. Sommige van de aangevoerde wrakken waren totaal .uit gekleed" en waren dus weinig waard; andere bevatten nog diverse onderdelen, die de heer Kaan kan verkopen. Naar banden, wielen, achterlichten, spiegels, motoren, achterstellen etc. Is vrij veel vraag. Dat laatste is vorig iaar ook geble ken uit ongenood bezoek aan de wrak- kenbelt door lieden, die wegnamen wat van hun gading was en ook vernielingen aanrichtten. Een gevaarlijk uitziende hond bewaakt nu de ingang van het autokerk hof. De heer Kaan vertelde ons, dat het de bedoeling is binnen afzienbare tijd alle wrakken te verwerken door een pers naar Texel te laten komen, waarmee ze tot compacte pakketten kunnen worden gemaakt. Alleen dan hebben ze voor de schroothandel waarde Het afvoeren van niet geperste wrakken naar verwerkings installaties op het vasteland, is een zaak van bijleg. De foto geeft een overzicht van het stampvolle autokerkhof.

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 1