Eiland moet blijven zoals het is maar er moet wel meer verblijfsakkommodatie komen Mening toeristen in hoogseizoen 1970: &/U' m mmm wou Hartelijk dank Geslaagde reünie Voorlopige uitkomsten rekreutieonderzoek Staatsbosbeheer Veel automobilisten 87% van de geënqueteerden kwam per auto, 4% per bromfiets 1% per fiets en 8,2°/o werd ingedeeld bij de categorie voetgangers. Bij de vakantiegangers bleef 30% langer dan twee weken op Texel; de overige bleven korter: één week (26%) of twee weken (44%). De dagrecreanten bleven voor het grootste deel slechts één dag: 91%. Er zijn dus weinig toeristen die Texel voor een weekend bezoeken. De onderzoekers schatten dat in de bewuste periode ongeveer 43.000 perso nen Texel in autobussen bezochten. Zij zijn verder niet in het onderzoek be trokken, daar men niets weet over het gedrag van deze toeristen. Gczinseiland Opvallend veel personen kwamen in gezinsverband. De vakantiegangers kwamen voor 76% als gezin, de dagre creanten 71%. De „rijpere" jeugd is bij de bezoekers matig vertegenwoordigd: 13%, maar bijna de helft van de vakan tiegangers heeft kinderen bij zich die jonger zijn dan 12 jaar. Procentueel ver schillen de aktiviteiten van de dagre creanten niet noemenswaardig van die van de vakantiegangers, behalve waar het familiebezoek (21%) betreft. Waar naar toe? Het onderkomen van de gasten is slechts geregistreerd, zonder dat er ge vraagd werd naar moeilijkheden. De meerderheid van de toeristen kampeert (58%); in een hotel of pension verbleef 11%; in een bungalowpark, iets huren of een zomerhuisje betrekken deed 18%; 6,3% verbleef in een gehuurd apparte ment; 0,7% sliep in de jeugdherberg (aangenomen mag worden dat het groot ste deel van de jongeren kampeert); blijft over een restgroep van 6,3% misschien de illegale kampeerders? Geen erg verrassende cijfers dus, zoals ook de cijfers over de dorpen, in welke buurt men 'n slaapplaats gevonden had, j"v—- bultoa .«natwowdatjlitMlI »«a 4a radat'la A& Aan de onbekende inwoner van Texel. Zaterdag 15 april j 1 maakten wij met drie personen een fietstocht over Texel. Deze tocht was georganiseerd door de ANWB. Terwijl wij naast onze fietsen liepen wegens de harde wind, liep mijn nichtje in een speelse bui plotseling naar de linkerkant van de weg. Een achteropkomende automobilist kon haar niet meer ontwijken en zij kwam op de motorkap terecht en vandaar in de graskant. Dank zij het beheerste rijden, in goede staat verkerende remmen en de tegenwoordigheid van geest van de automobilist mankeerde zij niets. Door de hevige schrik hebben wij vergeten naam en adres van deze automobilist te vragen. Het was in ieder geval een in woner van Texel en het gebeurde op een weg tussen Oudeschild en Den Burg. Deze mijnheer reed in een wit Dafje, met de letters F- voor de cijfers. Nu zeggen wij langs deze weg nogmaals hartelijk dank, wij zijn u zeer erkente lijk, ook voor het aanbod ons naar een dokter te rijden en wij vragen u wan neer u schade hebt opgelopen, contact met ons op te nemen. De moeder (mevr. W. A. Delemarre-Bentvelzen) Louis Bouwmeesterstraat 74, Rijswijk (Z-H) Tante (mej. M. W. Bentvelzen) Ogierssingel 199, Rotterdam-3024 U schreef het al in uw veelgelezen blad; de zeevaardersreünie is weer een succes geweest. Dat gold voor alle on derdelen: de lunch in het Havenrestau rant, de rondrit over Texel en uiterst gezellige borrel in de lounche van het strandhotel Juliana. En laten we vooral het uitstekend verzorgde diner niet vergeten, de diavertoning door de heer Mantje, de gezellige avond (nacht) met muziek van Koos Huismans en de vol gende ochtend de excursie naar De Muy en de lunch in het strandhotel waarmee de reünie werd besloten. Naast een woord van hulde aan organisator W. Peters lijkt ons een bijzonder woord van erkentelijkheid op zijn plaats jegens di- rekteur J. Kikkert van het strandhotel die ervoor zorgde dat wij aan deze reünie nog lang zeer prettige herinne ringen zullen bewaren. Alles was tot in de puntjes verzorgd! Enkele reünisten niet erg opzienbarend zijn: De Koog; I omgeving 48%; De Cocksdorp 15$ I Den Burg 14% en Den Hoorn 12%. I overige plaatsen hebben een aar.; «in van 10%. Onvoldoende verblijfsakkommodatie ou1 Over de beschikbare verblijfsakk<a modatie sprak men zich heel duide-: uit: er is tekort! Liefst 56% van decs derzoehten meent dat de toerist i Texel te weinig slaapplaatsen ter h schikking heeft. Vooral aan kamps terreinen is 'n groot gebrek, blijkens 14% van de respondenten die zich u sprak voor meer kampeerruiit; I Slechts 5% wilde meer hotels. Ovt gens gaf 29% te kennen dat de vel blijfsakkommodatie voldoende was had 15% geen mening. Strand grootste trekpleister Voor alle groepen is het strand J grootste trekpleister. De vakantiegaj gers bezoeken gemiddeld per vakat 8x het strand (in de onderzochte peril de 1.400.000 bezoeken) en 60% vani dagjesmensen bezocht 't strand (61.™ Voor de andere gebieden waren J getallen: bos 820.000 resp. 21.000; d~J nen 650.000 resp. 24.000; WaddenkJ 410.000 resp. 4.000 Er zijn nog meer J tallen die hetzelfde te zien geven, i als in de onderstaande tabel. niet meer dan geweest 4 maal geweq strand 2% 69% bos 18% 36% duin 25% 29% Waddenkust 33% 13% (Zie vervolg achterpagin-jl WEEKENDDIENSTEN ARTSEN 11 van zaterdagmorgen 8 uur tot maandagmorgen 8 uur Uitsluitend voor spoedgevallen. Dokter R. R. SIEBINGA, De Cocks::fe< telefoon (02222) 234 GROENE KRUIS van vrijdagavond 24.00 uur tot maandagmiddag 13.00 uur Zr. MANNESSEN, Den Burg, (02220) 3241. DIERENARTSEN L. F. DEN HOUTER, Den Burg, (02220) 2527. J. BEEKMAN, De Waal, telefoon (OLKj 2527. H Co. NOODSLACHTINGEN Voor noodslachtingen in de perifl 22 april tot en met 28 april. telef<® 2182, b.g.g. telefoon 2069. CONSULTATIEBUREAU VOOH ZUIGELINGEN De zuigelingen, die aan de beurt zfl worden op het bureau verwacht opH, tijden, dat hun eigen huisarts heeft. Deze tijden zijn als volgtl Dokter Siebinga, dinsdag 25 nar om 14.00 uur. H Dokter Barnard vakantie. vit< R.K. KERKDIENSTEN als weékend 22 en 23 april 1972 j y Den Burg: zaterdag 19.30 uur zondag: 8.30 en 10.30 uur De Koog: zondag 9.30 uur Den Hoorn: zondag 10.45 uur Oudeschild: zaterdag 19 00 uur zondag: 19.00 uur De Cocksdorp- zaterdag 19.30 uur zondag 9.15 uur Oosterend: zondag 10.45 uur 3 r met PROTESTANTSE KERKDIENSTE Zondag 23 april 1972 H HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur ds. Loerakker B' De Cocksdorp 10 uur Eerw- Veldhuis Den Hoorn 9.45 uur ds. De Gier De Koog 19.30 uur ds. Waardenburi De Waal 10.00 uur ds Waardenbuiï^p Oosterend 11.00 uur Gemeenschap? ke dienst in Oudeschild. Oudeschild 11 00 uur ds. De Gier Gemeenschappelke dienst. GEREFORMEERDE KERK Den Burg 10.00 uur ds. J. D. Kruit-1* 19.00 uur ds. Kruithof Oosterend 10.00 uur Kand. H. J. Do" 17.00 uur Kand. Douwes GEREFORMEERDE GEMEEN® |t) Oosterend 10 00 en 16.00 uur DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10.00 uur ds. Th. v.d van Zeist. De maanden januari en februari zijn de maanden waarin het .toerisme prak tisch geen rol speelt (aan- en afvoer van en naar Texel is ongeveer gelijk). Het aantal personen dat in deze maan den vervoerd wordt is 54.000 retour per maand. Dit aantal vermindert met het aantal personen in bussen en vracht auto's geeft als resultaat 48.000 perso nen retour. Dit komt neer op 24.000 be zoeken per maand. Aangenomen mag worden dat dit hoofdzakelijk Texelaars en zakenverkeer zijn (excl vrachtau to's). Voor het hoogseizoen is hetzelfde aan tal aangehouden (met de veronderstel ling dat het zakenverkeer in die periode toegenomen is, maar dat het pendelen van Texelaars afgenomen is). Dit resul teert in een vreemd bezoekersaantal aan Texel van 401.802 72.000 329.802 personen in het hoogseizoën. Dit aantal moet nog worden verminderd met het aantal personen in bussen, omdat van het gedrag van deze recreanten niets bekend is. Er mag worden verondersteld gezien het karakter van het toermgcar- verschijnsel, dat de gezelschappen meer de concentratiepunten bezoeken dan de natuurterreinen. Voorts moet het aantal personen in vrachtauto's nog in minde ring gebracht worden. Het totale aantal vreemde bezoekers aan Texel in juni, juli en augustus 1970 is 275.538. In het voorgaande is aangenomen dat de bezetting in bussen ruim genomen 50 personen is voor vrachtauto's 2 per sonen. Volgens de bootenquete Staatsbosbe heer is 36,8% dagrecreant en 63,2% va kantieganger. Dit betekent dat er onge-. veer 100.000 dagrecreanten en 175 000 vakantiegangers kwamen". Momentopname De samenstelling van de populatie (de onderzochte groep toeristen) is mis schien wel het meest verregaand bestu deerd. Hoewel het interessant is te we ten wie er op Texel komen, is het wel licht belangwekkender te vernemen wat eventuele suggesties van de toeristen zijn voor een op Texel te voeren be leid met betrekking tot recreatievoor zieningen. Maar deze suggesties geeft het rapport niet, hetgeen inherent is aan het feit dat die gegevens voor Staatsbosbeheer van minder belang wa ren. Hierdoor kan dit voorlopige rap port slechts als analyse van een mo mentopname gebruikt worden en kan het niet als een wezenlijke bijdrage die nen bij het opstellen van structuur- en bestemmingsplannen. Op verschillende manieren is de po pulatie verdeeld. Genoemd werd reeds de verdeling in vakantiegangers en dagrecreanten. De verdeling naar lands aard is als volgt: Nederlanders 78% en Duitsers 22%. Andere nationaliteiten vallen hierbij geheel in het niet. Bij de dagrecreanten is de verdeling: Neder landers 81% en Duitsers 19%. Enquêteur aan het werk op het haventerrein 3600 vraaggesprekken Het strand trekpleister nummer één „De vakantiegasten op Texel spreken zich uit voor het huidige karakter van het eiland. Zij wensen geen verdere intensivering van het recreatiegebeuren. Binnen welke marges die intensivering nog mogelijk is, valt niet te bepalen. Dit moet ervaren worden voordat de recreanten hierover een uitspraak kunnen doen. Wel staat vast, dat gezien de aantallen recreanten die de natuurgebieden bezoe ken, ook gezien hun speciale wensen ten aanzien van hun vakantie patroon, bij een toename van de recreatie op Texel meer natuur gebieden beschikbaar moeten komen. Aanleg van nieuwe bossen is een voor de hand liggende oplossing". Waardering voor de natuur Een opvallend aspect van de ant woorden op de enquetevragen is, dat ie- Aldus concludeert drs. J. C. Heytze in het voorlopig rapport dat hij heeft uit gebracht op basis van de resultaten van het recreatieonderzoek dat hij in op dracht van Staatsbosbeheer van 10 juli tot en met 16 augustus 1970 op Texel uitvoerde. Hij wijst daarbij ook op mon delinge mededelingen van terreinbe heerders op Texel. „Zij vermelden dat de toestand van de terreinen, vooral van het duin, soms zorgwekkend is. Hier komt het probleem van de draagkracht van de natuurterreinen in het geding. De stelling wordt geponeerd dat bij toename van de recreatie, de terreinen onherstelbaar zullen achteruitgaan. We tenschappelijk onderzoek zal deze stel ling moeten toetsen". Het doel van het onderzoek (in de vorm van enquetes, verkeerstellingen en luchtfoto's) was een antwoord te krij gen op de volgende vragen: it van welke betekenis is de dag- en weekendrecreatie op Texel. •it wanneer, door hoeveel en door wel ke mensen wordt het bos op Texel bezocht. it wat zijn de kenmerken van de be zoekers van de diverse natuurgebie den op Texel. it wat is de houding van de toerist ten opzichte van De Koog en de drukke strandgedeelten, het bos, duingebie den en de vogelreservaten. it wat is de betekenis van de Wadden- kust voor de recreatie. it hoe beleeft de jeugd Texel. it trekt De Koog en omgeving een an der soort publiek dan De Cocksdorp en Den Hoorn. Staatsbosbeheer heeft deze gegevens nodig voor het bepalen van haar beleid ten aanzien van de recreatie in de staatsterreinen. 3600 vraaggesprekken Bij de haven 't Horntje, werden hier toe 3600 oppervlakkige vraaggesprek ken gevoerd met vertrekkende toeris ten. Er werden 1475 diepgaande enque tes afgenomen met gasten die op het eiland recreèerden. Hierbij werd een scheiding gemaakt tussen mensen die zich in de natuur bevonden (bos, dui nen, strand, vogelreservaten, fietspad of Waddenkust) en mensen die op kam peerterreinen (Sluftervallei, Koger- strand, Woutershok of Loodsmansduin) waren. Op 17 plaatsen werden verkeers- tellers geplaatst. Met luchtfoto's werd onderzocht waar zich concentraties van 'badgasten bevonden en hoe groot die ten opzichte van elkaar waren. Het belang van het onderzoek voor Texel staat buiten kijf. Het is daarom jammer dat de informatie die uit de talloze gegevens naar voren zou moe ten komen in het voorlopige rapport nog wat vaag blijft. Het definitieve rap port zal ongetwijfeld een duidelijker beeld geven. Desondanks zijn er duide lijke tendensen zoals het zich in meer derheid (in 1970 toen over de recreatie- stop nog niet werd gediscussieerd! Red.) uitspreken tegen verdere uitbrei ding van de recreatievoorzieningen. Men is bang dat het landschapsschoon geschaad wordt. dereen zo vriendelijk en verdraagzaam is. Er valt vrijwel geen wanklank te be speuren, laat staan een scherpe afwij zing van bestaande toestanden op Texel Kennelijk zijn alle vragen in goede luim beantwoord. De toeristen komen niet voor mets naar Texel, als het ze niet bevalt blijven ze weg. Het doet ons hier en daar wat sceptisch staan tegenover sommige antwoorden. Ook bestaan er vermoedens dat de vraagstelling soms wat onduidelijk was. De vakantiegasten in de natuur en op de campings zijn voor het grootste gedeelte natuurliefhebbers (70%). Ze gaan ook graag naar het strand als het minder mooi weer is, ze vinden het geen bezwaar als er op stille strandgedeelten minder comfort is en ze beschouwen bij minder goed weer een bezoek aan bos en duin als het beste alternatief. De waardering voor de natuurgebieden is hoog. Er konden cijfers gegeven wor den (van 1 tot 10) en de gemiddelden vielen als volgt uit: het strand 7,8; het bos 7,6; het duin 8,1; vertier aan De Koog 4,9. Het verschil tussen de mening van de mensen in de natuur en de men sen op de kampeerterreinen is dermate klein dat het te verwaarlozen is. 100.000 dagreercanten Een tweede onderscheid wordt ge maakt tussen dagrecreanten (mensen die één tot drie dagen blijven) en vakantie gangers. Op grond van de volgende re denering komt drs. Heytze tot een aan tal dagrecreanten dat menigeen ver bluffend hoog zal voorkomen. „Het totaal aantal naar beide richtin gen vervoerde personen door TESO in juni, juli en augustus 1970 bedroeg 803.604 personen. Volgens de TESO sta tistiek is er tot en met mei en ook na augustus een betrekkelijk goed even wicht in de aan- en afvoer van per sonenauto's, wanneer we aannemen dat dit ook geldt voor het aantal vervoerde personen, dan mag men 803.604 door 2 delen, wat het totaal aantal bezoekers aan Texel nl. 401.802 in genoemde oe- riode oplevert.

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 2