CJ FILMNIEÜWS Boodschap naar Paaseiland\ Volle inzet bij jlandcompetitie gymnastiek vc Ook dit jaar weer zomeravondvoetbal De taal van het lichaam Burgerlijke stand s8t«5 §8 tfïffïï!av?iÉt&S' Alleen de manier van denken verschilt. Politiek ongeschoold Nieuws voor 65-plussers NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Een bank die je helpt groot te worden Derde blad Texelae Courant, vrijdag 21 april 1972 Zaterdag 15 april werd er weer met 0j]e inzet op twee fronten gestreden de eilandcompetitie. SVC ontving in )en Burg GVT en GVO was de gast bij ;DH in Den Hoorn. Het waren weer éuke en sportieve wedstrijden. De meis im leren veel van elkaar en beginnen ich ook buiten het eigen terrein meer p hun gemak te voelen. In het begin ,„g alles erg nerveus en gespannen ,aar dat wordt gelukkig minder. In Den Burg was het wat de verwar- „ng betreft weer helemaal mis, het ras ijskoud, wat de prestaties zeker be hoedt. Hier zal eens iets aan gedaan loeten worden, het is een prachtig lo- aal, maar je houdt je hart vast als het zaterdags koud is. Zoals venvacht mocht worden kon ,VC het tegen GVT niet bolwerken en eide groepen verloren' op eervolle wij- e na een zeer sportieve wedstrijd. De uitslag: groep I: GVT 176,4 punten n SVC 170,2 punten. Beste meisjes: (VT Judith Hoogendijk 31,6 punten en ,VC Selma Hooijberg 30 punten. Groep II: GVT 192,8 punten en SVC 74 3 punten Beste meisjes: GVT Jo- inda Vlaming 34,2 punten en bij SVC [eina Bos 31,1 punten. In Den Hoorn ging het nog spannen- Ier toe en na een prima geturnde wed- tnjd wist ZDH in groep I zijn eerste redstrijd te winnen. Voor deze pas be- mnende meisjes een prachtig resultaat, n groep II was GVO de sterkste. De uitslag: Groep I: ZDH 190,8 pun- »n en GVO 183,4 punten. Beste meisjes ij ZDH Teddij Hoogenbosch 33,6 pun- En en GVO Mannka van Dijk 32,3 pun- en Groep II: ZDH 186,7 punten en IVO 191,4 punten. Beste meisejs bij ,DH Els Terpstra 33,6 punten en GVO 'emmie van der Vis 35,5 punten. iDe stand is nu: Groep I gesp. gew. pnt. rVT 3 3 6 iVC 3 2 4 IVO 3 1 2 ;dh 2 1 2 )udeschild 3 0 0 Groep II gesp. gew. pnt. JVT 3 3 6 IVO 3 3 6 3 1 2 ;dh 2 0 0> )udeschild 3 0 0 De volgende ronde is zaterdag 22 pril. Dan gaat GVT naar GVO in (Dos erend en kunnen we in Den Hoorn reer iets spannends verwachten, want aar komt Oudeschild op bezoek. SVC is deze ronde vrij. Gewijzigde reglementen Ook dit jaar zal de stilte na de „ech te" voetbalcompetitie weer worden ge vild door een competitie zomeravond voetbal, georganiseerd door de subcom missie Texel van de KNVB-Noordhol- land. Evenals vorig jaar zullen de wed strijden worden gespeeld op het sport terrein te Oudeschild. Pogingen zijn gedaan om in Den Burg te spelen, maar daar was geen terrein beschikbaar voor dit doel. Tot voor kort werd gesproken van zomeravondbe drijfsvoetbal. De naam is gewijzigd om dat zeer nadrukkelijk ook niet in be drijfsverband gevormde elftallen kun nen inschrijven. In feite kan iedere wijk, straat, vereniging of zomaar een groepering een elftal formeren. Voor waarde is dat van een elftal niet meer dan vijf aktieve „echte" voetballers deel uitmaken, die wel toestemming moeten hebben van hun clubbestuur. Verder is vastgesteld dat een waarborgsom van ƒ50,per elftal moet worden gestort. Het inleggeld is van ƒ10,tot 25, verhoogd. Elftallen die zich willen opgeven kun nen een formulier afhalen bij de secre taris van de sub-commissie, de heer S. J Swinkels, Tjakkerstraat 14, Den Burg, telefoon (02220) 3484. Bij hem kan men ook de genoemde deelnamekosten vol doen, om organisatorische redenen vóór 1 mei 1972. Als de opgaven binnen zijn (gehoopt wordt op een belangrijk gro tere deelname dan vorig jaar) kan het competitieprogramma worden opgesteld en kan ook worden bepaald wanneer de eerste wedstrijden zullen worden ge speeld. Voor Gehoorapparatenservice op Texel ELECTROHUIS Zondagmiddag 3 uur wordt in het City theater de Russische verfilming van het beroemde sprookje „Alandin en de wonderlamp" vertoond. Boze tove naars, een wonderschone sultan-dochter, Aladin en de geest van de wonderlamp beleven vele avonturen in het Oosterse Bagdad. Alle leeftijden. Zaterdag- en zondagavond 8 uur een griezelfilm in het City theater: „Er druipt bloed in het huis". Bekende ac teurs zijn Peter Cushing en Christopher Lee. Korte inhoud: Een schrijver van gruwelverhalen huurt een landhuis. Hij schrijft een verhaal waar hij zo door beïnvloed wordt, dat hij niet weet of hij zelf de moordenaar van zijn vrouw, die gewurgd wordt, is. De volgende huurder heeft even vreemde ervaringen met zijn vriend in 'n wassenbeeldenmu seum. Het 8-jarige dochtertje van de daarop volgende huurder wordt gebe ten door een. acteur, die tevens expert in het bovennatuurlijke is. De ontkno ping vindt plaats als inspecteur Hollo- way het huis aan een nader onderzoek onderwerpt. Toegang 18 jaar. Dinsdagavond werd in ,,'tAsiel" in Den Burg door Textant een avond ge wijd aan „de taal van het lichaam". Goos Westerlaken had over dit on derwerp een serie lezingen gehouden en wilde die nu afsluiten met een aan tal voorbeelden uit de praktijk. Door bestudering van bewegingen en houdin gen van mensen komt men tot het vast stellen van grondpatronen. Mensen pra ten niet alleen met hun mond, maar vaak ook met hun handen. De manier waarop mensen hun lichaam gebruiken om te communiceren blijkt beschreven te kunnen worden in een „taal van het lichaam". Zo liet Goos Westerlaken zien op welke manieren mensen tot uitdruk king kunnen brengen dat ze prijs stel len op een eigen gebied en hoe ze een verkregen gebied verdedigen. Ook maakte hij duidelijk dat er bij veel men sen een neiging is te willen overheer sen. Hij deed dit met behulp van reak- tietests waarbij de deelnemers zich soms bloot gaven zonder dat ze zich daarvan bewust waren. In zijn verklaring van de tests wees Goos Westerlaken bepaal de menselijke eigenschappen aan die vrij algemeen voorkomen en die vaak zonder nadenken geaccepteerd worden. De ruim 20 aanwezigen, geregelde be zoekers van de vormingsavonden van Textant, deden enthousiast mee. Waar schijnlijk zullen meer van deze avonden volgen. Belangstellenden, ook niet-le- den, zijn dan welkom. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 23 april op om 5.26 uur en gaat onder om 19.51 uur; 26 april op om 5 20 uur cn onder om 19.57 uur Maan: 28 april V.M.; 6 mei L.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: 21 april 1.26 en 13.52; 22 april 2.44 en 15.18; 23 april 4.14 en 16.42; 24 april 5.31 en 17.51; 25 april 6.34 en 18.48; 26 april 7.20 en 19.34; 27 april 7 59 en 20.13; 28 april 8 31 en 20.48; 29 april 8.59 en 21.18. van 12 tot en met 18 april 1972 Geboren: Martin Jozef, zv. Martin Boogaard en Theodora C. Witte; Engeli- na Helena, dv. Jacobus van der Star en Hermina M. Heemskerk; Gerrit Pieter, zv. Jelle den Braven en Pietje de Haan; Bianca Corinne Margaretha, dv. Jan C. Smit en Anneke J. Verseput; Elles, dv. Jacob C. Betsema en Adriana G. Sten- dert; Monique, dv. Harm W. van Hin- tum en Margaretha Dekkers; Rinse Ja cob, zv. Hendrik W. Stark en Maria Meijer. Overleden: Hilligje van Loo, oud 74 jaar, wonende te De Cocksdorp. X Enige tijd geleden meldden wij, dat de burgemeester van het in de Stille Oceaan gelegen Paaseiland contact had gelegd met de gemeente Texel in verband met het feit, dat het 250 jaar geleden is dat de Nederlandse ont- X 4 dekkingsreiziger Jacob Roggeveen het eiland op Paasmorgen 1722 ontdekte. 4 X Roggeveen was destijds vertrokken van de rede van Texel. Voorgesteld 4 X was daarom dat Texel het Paaseiland „als zusterstad" zou adopteren, uiter- J aard een louter symbolisch gebaar. Als reactie zullen B. en W. nu een oorkonde in het Nederlands en Spaans naar Paaseiland zenden alsmede een 4 wapenschild en vlag van Texel. De tekst van de oorkonde werd dinsdag- 4 4 avond aan de gemeenteraad ter kennis gebracht en luidt als volgt X op 1 augustus 1721 vertrok JACOB ROGGEVEEN per zeilschip van Texel op 5 april 1722 bereikte hij tot zijn verrassing Paas-Eiland. zijn tocht duurde ruim acht maanden sedertdien zijn onze eilanden dichter bij elkaar gekomen wie in onze tijd van Texel vertrekt, kan Paas-Eiland binnen drie maal 4 acht uur bereiken J a* HosrvnrlanIrc liilr+ Hé» afctanrl +nc«m 11 Arr nnc r>act ctt-aa+ aaL- in loof- 4 desondanks lijkt de afstand tussen u en ons nog groot, ook in leef- gewoonten en doelstelling. toch is een verandering onmiskenbaar Jacob Roggeveen ontving 250 jaar geleden de opdracht: vreemde ge- X biedsdelen in bezit te nemen. X X maar Roggeveen zelf was in zijn tijd een ruim denkend mens, die X trachtte zijn medemensen nader te komen wilt van ons geloven, dat wij in onze tijd u zien als medewereldburgers als burgers van één wereld wensen wij u geluk met uw herdenkingsfeest geleerden en politici van naam zoeken thans naar middelen, waarmee X onze gemeenschappelijke problemen opgelost kunnen worden X X wij menen dat tot die middelen in de eerste plaats behoort: een ge- X zindheid van vriendschap zonder baatzucht daarom vragen wij u, het wapen en de vlag van Texel te willen be- X schouwen als een uiting van zulk een gezindheid X X graag zouden wij die gezindheid duidelijker in de praktijk tonen X X het zou ons een vreugde zijn, daarover met u overleg te mogen plegen X namens gemeenteraad en bevolking van Texel zenden wij bestuur en J 4 bevolking van Paas-Eiland onze hartelijke groeten. 4 Den Burg, 29 februari 1972. Burgemeester en wethouder van Texel, J De secretaris, De burgemeester, 4 P. Beemsterboer Mr. W. H. Sprenger. 4 Brieven van lezers - buiten verantwoordelijkheid van de re daktie Geachte heer Sprenger, Meer dan u denkt, ben ik onder de in- Iruk van uw moed en menselijk gezag. Iet vereist nl. moed, als ambtenaren nder uw ambtenaren, als deskundige rnder uw deskundigen, als collega on- ier uw collega's, in een krant te reage- en op een ingezonden stuk met een I verwarrende inhoud als het door mij eschrevene. Het vereist tevens moed »m menselijk gezag, welhaast een an- ieke gezagsvorm uit de oude dorpsge- neenschap, uit te oefenen in de tegen woordige maatschappij van macht en solatie. Meer dan ooit ook ben ik over- uigd van uw integriteit en afschuw van oa. snelle lawaaimakende auto's. Ik [doof zelfs, dat u een tegenstander bent ran de autorally, zij het binnen de in- ieme kring van huisgenoten. Waarschijnlijk ben ik de vorige keer het duidelijk geweest. Ik ben namelijk 'jok niet onder de indruk van de des kundige betogen van Carson, Briejèr of club van Rome. Natuurlijk hun cijfers •ijn overtuigend, maar zijn de cijfers van economen, stedebouwers of recrea- ledeskundigen dat ook niet? Ik heb in mijn vorige ingezonden tukken nooit bedoeld het houden van ven rally te veroordelen op grond van andschapsaantasting, lawaaioverlast of uchtverontreiniging. Natuurlijk ook 'aar kan men deskundige betogen over jpzetten, maar het is niet de essentie en 'e oorzaak van onze problemen. Argu menten voor natuurbehoud en tegen verontreiniging maken net zo wei- V? indruk op mij als de argumenten, 'aarmee de organisatoren van de auto- aily ons trachten te overtuigen. Na- uuriijk je kunt op deze manier auto's esten op veiligheid en efficiënt gebruik, 1 a*r u niet veel eerder, dat het Pedfcope reklamestunts (televisie) zijn, Pkk enc* op onze zwakte voor het ebben en kopen van dingen? Gelooft met, dat auto's veel veiliger zijn door niet te kopen of tenminste zo weinig ogelijk te gebruiken? Gelooft u niet, _a de bedoeling van een autorally o.a. meer veiligheid bij hogere snelheid, aar dat wij eigijlijk langzamer en min- aer moeten? i':fe,antGnt*e van ingezonden stuk de .vervreemding". Als in een vi- p_UZ+ cn*kel maken en kopen wij din- Is Ir wy eronder bedelven. Met gevolg, dat wij vervreemden van ons "r'<- °nze medemens, van de natuur if 1 ®Pel. Wij kunnen nu nog lachen on 1 *en °m z^' inboorlingen, die je ral wer^en voor spiegeltjes en en" Zehs de Romeinen wisten het al en gaven het volk brood en spelen, om ze zoet te houden, maar de ondergang van hun Rijk hebben ze er niet mee kunnen behoeden. Maar wat zijn wij, boeren en burgers, anders dan de in boorlingen of het Romeinse volk? De spiegels zijn glimmende auto's gewor den, de kralen elektriciteitssnoeren, het brood wit en de spelen lijken wel oor log, maar verder is er niets veranderd Ik weet het, ook ik ben vervreemd van het gezamenlijk bezit: natuur, cul tuur en spel. Ook bij mij zijn onder druk van het produktie-consumptie regiem de dingen de baas geworden. Mijn voed sel, boeken, auto, televisie, stereo, speel goed van de kinderen en duizend onnut tige dingen puilen het huis uit. Maar ja, trekt u 'zioh ook zo graag terug tussen uw eigen spulletjes, bij uw volgens kerk en wet toebehorende vrouw en kinderen? Maar hoe oud is die wet, hoe oud is die kerk, wie beschermen zij of door wie worden zij beschermd? Zijn al onze bezittingen niet eerder een teken van zwakte en angst en zijn wij gewoon de nieuwe slaven van de techniek geworden na de geslaagde in dustriële revolutie, die op verschillende manieren gepredikt werd en wordt door communisme, socialisme, kapitalisme, of welk -isme dan ook? Het zij zo. Maar moeten wij aan onze zwakheden ook nog vreugde beleven? Is een autorally in dat opzicht niet net zo walgelijk als „Wat zien ik", topsport met geweld of „een Milky-way en we eten er straks niet minder om"? Mijn idealen zijn he laas ook vaak de Rolling Stones, Cruyff of Rachel Welch, maar diep in mij spre ken Marcuse en Reich en via hen Hux ley en Freud en ik moet steeds meer naar hen luisteren. Wordt u zich, net als ik, ook langzaam bewust van de vervreemding, waarvan o a. de auto zo'n sprekend voorbeeld is? Voelt u misschien ook, net ais ik, dat wij geleidelijk in een toestand zijn geko men, waarin wij mensen dagelijks op treden in de rol van arbeider of ambte naar en 's avonds evenzeer een rol spe len van hippe vogel door een spijker broekje, colltruitje of wandplaat van Che Guevara? Dat rollenspel nu is een gevolg van de vervreemding. Verbaast u zich ook wel eens over het feit, dat iedereen gedurende een vergadering rustig een sigaret kan ro ken, maar dat het eten van een appel of een wortel dan bepaald onfatsoenlijk is? Vindt u het ook niet vreemd, dat als u morgen in Den Burg loopt in overall op klompen, uw gezag minder geloof waardig wordt? Vindt u het ook niet vreemd, dat als de bioloog professor zus en zo voor de televisie zegt, dat Karei Appel de beste schilder is van de laatste 20 jaar, dat veel geloofwaardiger klinkt, als dat Jan met de Pet dat zegt? Waarschijnlijk moet de oplossing van de vervreemding gevonden worden in de grote groep kleurige niksnutten (En hoe graag zouden we ook niet eens in het Vondelpark liggen. Maar ja, wij hebben onze verplichtingen en ons ge zin). Zij zijn de „bloemen in beton" op de trappen van het Witte Huis en vra gen zich alleen maar af; bijv. waarom nu weer B-52 bommenwerpers in Viet nam zo walgelijk tekeer gaan. Maar met het volkje van vreemde gewoonten en niets doen kun je je uit goed fatsoen niet conformeren. Uit uw brief ook meen ik op te maken, dat u gelooft in continuering van het huidige gezag (of is het macht?) en het daarmee samen hangende geloof in een technische op lossing van de huidige problemen. Ik geloof in een andere oplossing. Het eni ge voorspelbare gevolg von uw oplos sing zal zijn, dat u steeds meer en ik steeds minder ambtenaar zal worden. Dat is een beetje onplezierig voor u. Of het zo moet zijn, dat u denkt 't zal mijn tijd wel uitduren, maar dat geloof ik niet. U weet natuurlijk, net als ik, dat wij in de weer moeten zijn voor onze kinderen, omdat de planten en dieren van ons toch al geen brood meer lusten Maar wie ben ik? Slechter dan de slechtste onder u, omdat ik pretendeer te weten, maar nog minder doe. Voor mijn deur staat ook een auto te glim men. Iedere dag wil ik haar het Mars diep indonderen, maar zij heeft mij in haar macht als een sigaret. Wij beide zijn nog een beetje mens of ambtenaar, wij hebben beide een auto en onderkennen dezelfde problemen. Wij verschillen alleen in de manier, waarop wij denken terug te keren naar een evenwicht in het aantal mensen en de „natuurlijke kringloop" of naar cul tuur en spel om de vereenzaming te doorbreken en het begrip voor elkaar te versterken. Dit is een verschil in geloof en misschien is het drinken van een kop koffie de gelegenheid om u te bekeren. Dat zou wel leuk zijn zo in de redelijk schone lucht in de luwte van de Den nen, maar dan wil ik hoogstens samen naar Pippi Langkous kijken, maar niet naar een autorally op Texel. Dus kom ik maar niet of het moest zijn, dat u toch eerst nog, als gezaghebbende mens, de Raad vraagt of het niet beter is de Rally te verbieden, net zoals je voor het roken van sigaretten geen reklame mag maken voor de televisie. Overigens met vriendelijke groeten, George Visser Naar aanleiding van de woorden van de heren M. Bakker en L. J. Weijdt en het antwoord van de burgemeester tij dens de laatste gemeenteraadsvergade ring zou ik het volgende willen opmer ken. Het antwoord van de burgemeester aan de heer Bakker was juist. Het is in derdaad overdreven te stellen dat 70 procent van de ambtenaren staat te pra ten. Maar dat er onder hen zijn, die hun koffietijd bewust rekken, daarvan ben ik overtuigd. De heer Bakker durft boven tafel te zeggen, wat anderen on der tafel mompelen. Ook nu bleek dat de waarheid met gezegd mag worden. Bovendien werd weer eens duidelijk dat de raadsleden elkaar te goed kennen, als u begrijpt wat ik bedoel. Tot de heer Weijdt zou ik willen zeg gen dat degene die kwaad wordt, altijd ongelijk heeft en er tevens blijk van geeft politiek ongesohoold te zijn. Ik raad u aan, eens naar een zitting van de Tweede Kamer te gaan. Hoewel de op positie de regering tijdens de vergade ring afkraakt, loopt iedereen in het kof- fie-uurtje gezellig met elkaar te pra ten. S. D. Keijser Rzn. Mede onder invloed van de Algemene Bond van Bejaarden zijn een aantal nieuwe aktivïteiten in onderzoek of in voorbereiding, die ook van belang zijn voor de Texelse 65-plussers. In de eerste plaats zal een onderzoek worden ingesteld naar de mogelijkheid tot uitbreiding van het alarmerings systeem voor zelfstandig wonende be jaarden. Verder wordt er naar gestreefd alle bejaarden een voorrangsaansluiting op het telefoonnet te geven. Eveneens wordt nader bezien of het mogelijk is een reduktie (tegemoetkoming) in de aansluitkosten op het telefoonnet te ver strekken. Het ook door de afdeling Texel van de Algemene Bond van Bejaarden inge diende voorstel tot instelling van een algemeen bejaardenpaspoort inplaats van de plaatselijke paspoorten 65+, welke uiteindelijk tot een chaos zullen leiden, zal spoedig worden ingevoerd. In de gemeenteraad van Den Helder is aangenomen een voorstel vier bewo ners van het Bejaardencentrum „De Lichtboei" aldaar zitting te doen heb ben in de bestuurscommissie van dit te huis. Ook op Texel zal aandacht aan een dergelijke „inspraak" worden besteed. In de maand mei a.s. zullen de Neder landse Spoorwegen weer twee dagen gratis reizen door geheel Nederland aan de houders van een NS-paspoort 65+ besohikbaar stellen. Let u er echter op, dat enkele dagen rond Pinksteren daar voor niet in aanmerking komen. Tot en met 27 april a.s. reizen 65+ (mannen) en 60+ (vrouwen) tegen een korting van 40 - 45°/o met de Duitse Spoorwegen. Een en ander geldt ook voor doorreizen naar Oostenrijk en Zwitserland. Bij de Canadese Luchtvaart Maat schappij (C.P.A. )zijn voordelige 22- en 45-daagse retourbiljetten verkrijgbaar voor vluchten naar Canada. Voor 65- plussers is er bovendien in Canada een aanzienlijke korting op reizen per vlieg tuig. Indien u hiervoor belangstelling hebt, stelt u zich dan in verbinding met het Reisbureau Intraned, Keizerstraat, Den Helder. De afdeling Texel van de Algemene Bond van Bejaarden, A. J. de Graaf

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 9