Stap eens bif ons binnen we zijn zo gemakkelijk dichtbij vast en zeker Congres jachtraad vandaag begonnen Autogordels RailfeisenbankQBoerenleenbank Alle leden gymafdelhig SVC werkten mee aan uitvoering U kunt zoveel méér doen met onze bank I £Y¥&T llï Van 1 tot 7 mei astma-kollekte Betere zaalruimte dringende noodzaak Uitgelezen internationaal gezelschap Doodvonnissen - Doodgewoon? a mogelijkheden voor het kiezen Want waarom zoeken naar Want waarom zoeken naar wat u vlakbij kunt vinden? U stapt eenvoudig even bij een Raiffeisenbank of Boerenleenbank binnen. Er zijn 3000 vestigingen. Dus overal gemakkelijk dicht bij u in de buurt. Om te kiezen uit wel 8 verschillende spaarvormen, met elk een aantrekkelijke rente. Zodat u kunt sparen op de manier die het beste bij uw bedoelingen en mogelijkheden past. Een deskundige adviseur helpt u graag bepalen welke spaarvorm juist voor u het' meest geschikt is. Bij de Raiffeisenbank en Boerenleenbank, de bank waar de helft van alle Nederlanders al bij spaart de bank voor iedereen 3000 vestigingen De kollekte voor de asthmabestrijding wordt dit jaar gehouden van 1 tot 7 mei. Het vorig jaar heeft deze kollekte omstreeks een miljoen gulen opge bracht. Om het hoognodige te kunnen doen voor de asthmabestrijding, en ge zien de sterk gestegen kosten, moet de kollekteopbrengst dit jaar anderhalf miljoen worden. Het Nederlands Asthma Fonds heeft in de asthmabestrijding een heel be langrijke rol, die door de vele belang hebbenden steeds weer anders wordt gezien de rijksoverheid ziet er de coör dinator en de stimulator van de asthma bestrijding in, wetenschappelijk onder zoekers zien het als een subsidiebron voor hun belangrijke medische en so ciaal-medische onderzoekingen, ouders van asthmatische kinderen weten dat het een verblijf in een therapeutisch kamp voor hun kind grotendeels be taalt, veel patiënten hebben persoonlijk de bemiddelende en voorlichtende hulp van het NAF ervaren. Hoe u het Neder- lans Asthma Fonds ook ziet, het coördi neert en stimuleert het wetenschappe lijk onderzoek, proefprojekten op so ciaal-chemisch gebied die een begelei ding geven aan de patiënt en die, na gebleken succes, onder de werking van de algemene sociale wetgeving dienen te worden gebracht. Dit alles wordt nu nog betaald door het Nederlands Asth ma Fonds. Voor de taak die voor het Nederlands Asthma Fonds blijkt te zijn gereserveerd, ontvangt het een kleine overheidssubsidie. Voor het grootste ge deelte, nl. voor omstreeks 80°/o, is het afhankelijk van particuliere giften, zo als subsidies uit het bedrijfsleven, con tributies, legaten en vooral giften voor de jaarlijkse kollekte. Of u het persoonlijk met deze, in Ne derland traditionele systematiek eens bent of niet, de chronische ziekten van de luchtwegen moeten bestreden wor den en het Nederlands Asthma Fonds heeft daarbij een belangrijke taak. En daarom vraagt het om uw medewer king. to DE COCKSDORP In de bijzonder drukke kantine van „De Sluftervallei" keken zaterdagavond ongeveer 140 be zoekers naar de gevarieerde uitvoering van de gymnastiekafdeling van SVC. Vanaf half acht zag men een program ma dat met veel enthousiasme door de ruim 80 leden werd uitgevoerd. Eens te meer werd duidelijk dat de vereniging aan een echt gymlokaal toe is. De zaal was bijna te klein om alle toeschouwers te herbergen. Er moesten vlak voor het begin nog stoelen aange sleept worden om de in grote getale op gekomen familieleden een zitplaats te geven. Het geheel maakte een rommeli ge indruk, maar het was niet ongezellig. De kleintjes (van 4-6 jaar) oogstten veel succes met het nummer „paarde- dressuur", waarbij ze in pyama houten paarden bereden. Dit was, na de op mars met vaandelgroet van alle deelne- mrs, het eerste nummer van het dertien onderdelen tellende programma. Het volgende programmapunt was een serie oefeningen op de lange mat met jon gens van 6 tot 8 jaar. Trainer Han Brusselaars gaf hiermee een goed voor beeld van een opbouwende serie oefe- Het jaarlijks congres van de Conseil International de la Chasse (C.I.C.) dat dit jaar van 24 tot en met 28 april op Texel wordt gehouden, is vanmorgen om half twaalf in de Burgemeester De Koninghal officieel geopend. Het is het derde congres van deze internationale organisatie, waarvan Prins Bcmhard beschermheer is, dat in Nederland wordt gehouden. Onder de vele gasten uit vrijwel alle Europese landen, Ame rika, het Midden Oosten en zelfs Mon golië bevinden zich bekende persoon lijkheden. Prins Bernhard kon door be zigheden elders niet aanwezig zijn. Het congres werd geopend met toe spraken van de Direktcur Generaal van het Ministerie van Landbouw en Visse rij, de heer Herweijer, de heer H. K. Michaëlis als lid van de Nederlandse delegatie die de organisatie op zich ge nomen heeft en de huidige president van de C.I.C., Mr. Dr. I. G. van Maas dijk. De Direkteur Generaal wees op het belang van de jacht voor het in stand houden van het natuurlijk evenwicht. Hoewel bij de ontwikkeling van de be schaving de noodzaak van de jacht als voedselvoorziening verdween, hebben de mensen nog steeds een jachtinstinkt. De natuurlijke schommelingen in de dierenstand moeten gecorrigeerd wor den, zoals dat gebeurde in de tijd dat de mensen hun eten direkt uit de na tuur haalden. Hier ligt de taak voor de tegenwoordige jager: een nuttige en fascinerende taak, aldus Ir. Herweijer. Waddenzee Hij wees voorts op het belang van de Waddenzee voor de visserij en de vogel stand. De Nederlandse regering is vol gens de heer Herweijer dan ook een te genstander van inpoldering van de Waddenzee of gedeeltes daarvan. De op groeiende visjes, de mosselculturen en de broedende vogels kunnen alleen blij ven als de getijdeschommelingen en het zoutgehalte van het water hetzelfde blijven. De waarde van de Waddenzee is niet in geld uit te drukken. De in poldering van de Waddenzee voor land bouwgrond kan het verlies van de aan wezige biosfeer niet goedmaken. Als motto voor het congres had de heer Herweijer zich het thema van de komende vergadering van de UNO in Stockholm gedacht: „....wildlife must be carefully managed Het congres staat in het teken van de natuurbescherming. Tijdens de buiten gewone zitting van de Algemene Verga dering van hedenmiddag kwam een wij ziging van de statuten aan de orde, waardoor de C.I.C. een gelijke construc tie kreeg als andere internationale or ganisaties die zich bewegen op het ter rein van de natuurbescherming. Men heeft Texel als congrescentrum gekozen om zijn ligging in het Wadden gebied, waar vele zeldzame vogelsoor ten voorkomen. De Jachtraad ziet het als een van zijn taken de wildstand in evenwicht te houden, Geen problemen Er zijn ongeveer 200 deelnemers uit 34 landen. Afgezien van enkele kleine moeilijkheden met de visa van de Mon goolse congresgangers is de organisatie tot nu toe vlekkeloos verlopen. Alle gasten zijn op het eiland ondergebracht. Het vervoer van de luchthaven Schip hol naar Texel met bussen van de AOT en met particuliere auto's heeft ook geen moeilijkheden opgeleverd. Expositie De organisatie heeft de beschikking gekregen over een groot aantal kamers in het raadhuis. Het ambtelijk apparaat is hierdoor enkele dagen gedeeltelijk ontwricht. In de kelder van het raad huis is een tentoonstelling ingericht met vele foto's van de Waddenzee. Naast documentatiemateriaal met betrekking tot de fauna van het Waddengebied heeft de Landelijke Vereniging tot Be houd van de Waddenzee enkele foto's geëxposeerd die laten zien wat de re sultaten kunnen zijn van het ingrijpen van de mens in de natuur. In onze krant van vrijdag komen wij uitgebreider terug op het congres. WÜ» 8,1...- - tulLn .•r.ftt.oertcOMrf »lc 4. r.4. 18 Turkse jongeren zijn door een mi. litaire rechtbank ter dood veroordeeld Ze hebben zelf toegegeven dat ze pogjj. gen hebben gedaan het Turkse bewim" omver te werpen. Hierbij is geen drup. pel bloed gevloeid Dergelijke akt;> mogen dan tegen de wet zijn, majj doodstraf voor politieke daden is vol. strekt onaanvaardbaar voor ieder zich achter de rechten van de mens steil Drie vonnissen zijn reeds door het pa;, lement en de president bekrachtigd Niets staat de voltrekking in de weg. D, 15 anderen, allen studenten in de leed. tijd van 20 - 24 jaar, wacht hetzelfde lot. Er zijn nog vele duizenden hooge;, raren, schrijvers, arbeiders, journal» ten, onderwijzers en officieren die in d; gevangenis op hun vonnis wachten. Alleen druk van de international! publieke opinie kan nog helpen. Daarvoor zijn de generaals, die defc. telijke macht hebben, gevoelig, afhad kelijk als ze zijn van de steun uit he buitenland In vele landen zijn reedil akties gestart om druk uit te oefenes|it op het Turkse bewind,rechtstreeks doo: kaartenakties en via regeringen en par lementen. Wij moeten haast maken, misschia| zijn er al doodvonnissen voltrokken i< u dit leest. Uw protest kan via een briefkaart! gericht worden aan de volgende adres-I sen Presid C. Sunay - Reiscumhur Cankaya - Ankara - Turkije; of; Twee de Kamer der Staten Generaal, Binnen hof la, Den Haag. Voorgedrukte kaarten waarop u al leen uw handtekening hoeft te zette zijn te krijgen bij werkgroep Amnesl Schilderend 38, Den Burg en Verloren kost 14, Oosterend. Verdere inlichtinge (02220) 3065. lil Hl'l W I ml llll fllPlill lil fcillll II— blauw 663, 908, 444, 711, 927, 971, 95J rose 692, 696, 18, 715; wit 914, 989, 6t| 984, 418. tltt ida ningen; van een eenvoudige ^sprong tot een moeilijke koprol. De medewerking van diverse leden bij het opbouwen van de toestellen was groot. Namens het bestuur kunnen we ze dan ook danken voor hun steun bij het laten slagen van de uitvoering. De opbouw voor het derde nummer, kast met banken, was een heel werk, maar het verliep steeds even vlot. De ritmiek speelde bij dit onderdeel, evenals bij de individuele oefeningen en de klassikale oefening op de balk eert voorname rol. Intermezzo Het nummer „Bathman", was een prettig intermezzo. In een lichtvoetig dansje op een populair melodietje werd het accent meer op kunst dan op kunde gelegd. Met dergelijke afwisselingen houdt men de aandacht van het publiek vast. De jongens van 8 tot 10 jaar moch ten daarna demonstreren op de lange mat. Wederom via een goede opbouw maakten ze een handstand. Er waren weinig afvallers: iedereen was tot de zelfde prestatie in staat. Bij de brug ongelijk was het voortdurende gepraat bij het publiek hinderlijk. Deze moei lijke oefeningen moeten echt in stilte gedaan worden, als de concentratie er niet is worden er al heel snel schoon heidsfoutjes gemaakt. Nu viel het nog mee, er werd terecht veel geapplaudi- seerd voor de meisjes die het klaar speelden op de brug tot een afgeronde prestatie te komen. De laatste twee on derdelen waren voor de jongens en meisjes van 12 tot 15 jaar, de oudste jeugdleden. De meisjes beproefden hun krachten op de brug, de jongens op het paard. Wat de jongens op het paard deden zag er erg eenvoudig uit (een beetje met hun benen heen en weer zwaaien) maar het is een oefening die veel training vereist. Verloting In de pauze was er een verloting. De prijzen kan men tot zaterdag 29* april afhalen bij mevrouw Van 't Noordende, Molenlaan 16 in De Cocksdorp. De vol gende nummers werden uitgeloot: Huisvrouwen De uitvoering stond in het teken vai het 40-jarig bestaan van de vereniging Direkt na de pauze gaven een par meisjes een korte voorstelling van d; geschiedenis van de gymnastiekafdeling Met korte oefeningen- in ouderwets kostuums lieten ze zien hoe het tien tallen jaren geleden toeging. Hierna wa ren de dames aan de beurt. In de vrije les deden ze conditieoefeningen. Het grappige was echter dat ze dit niet i: het gebruikelijke kostuum deden; u waren uitgedost als huisvrouw, me: schorten, stofdoeken, etc. Dit duurde niet lang: na alle overtollige spullen te hebben weggelegd begon men energie) aan het kastspringen. Moeilijke spron gen als nekkiep, handstad-overslag et èpreidsprong over de kast in de breedte verliepen vrijwel vlekkeloos. In de kor te tijd dat de heer Brusselaar bij de SVC }verkzaam is heeft hij mooie resul taten bereikt. Een ratslag over de kast besloot dit onderdeel. oc WC die tsla De meisjes van 13 tot 15 jaar kregea in het individuele gedeelte van de sho* de kans om op de lange mat en de balt een demonstratie te geven. Klassie! muziek begeleidde de oefeningen (vd handstand-overslag en ratslag) op dl lange mat. Het publiek was doodstil beloonde de meisjes met een hartelijk applaus voor het niet alleen techni goede maar ook sierlijke schouwspel Klassikaal balk was een eenvoudige, rit mische oefening Het laatste gymnastiek onderdeel was kastspringen voor jon gens en meisjes, een onderdeel dat ru moerig, maar snel werd afgewerkt. de sensationele snoeksprong werd noj eens duidelijk dat de kantine te kleia is voor dit soori uitvoeringen. De jon gens en meisjes konden nauwelijks vrij uit springen, met verbeten gezichte namen ze hun aanloop alsof ze zichzd al tegen de achterwand gesmakt zagen. Het slot van de uitvoering was een finale met majorettes. Hoewel de meis jes tamelijk ongelijk bewogen, was he een kleurrijk geheel. Een dansje wen besloten met het laten zien van de bor den waarmee ze als majorettes ge zwaaid hadden. De letters die er o? stonden maakten nog eens duidelijk dit de SVC 40 jaar bestaat. Voorzitter H Hooijschuur dankte in zijn slotwoord de trainer en alle medewerkers aan de avond. De trainer op zijn beurt bracht dank aan zijn helpsters, mevrouw Van Heerwaarden, mevrouw Zijlstra ea „tante Jopie". Gespannen aandacht bij de balkoefemnq meisjes

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 2