"wwovrJI Statutenwijziging Teso ontmoet bezwaar Laatu niet bij de nemen Interessante lezing met mooie dia's van mevrouw Tiessen Tweestrijd: behoor ik bij de 30- of bij de 70-procenters? Wjh Ifia Mededelingen van de dorpscommissie Oosterend Plannen buitengebied Meer ritmische gymnastiek voor G.V.O. Speeltuin in Oosterend in gebruik Esperanto-vogelkenners komen naar Texel G.V.T. in finale jeugdcompetitie H.N.K. Reisje naar de Floriade Schietoefeningen SPORT EN SPEL in het afgelopen weekend Bestuurdersbond ondemocratisch Bonden streven naar werknemerscommissaris Geslaagd koninginnedag te De Koog Rektifikatie Zuid Afrika een boeiend land NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Embank mM/uwAomiiom/ hemgaat Tweede blad Texelse Courant, dinsdag 25 april 197? Brieven van lezers - buiten verantwoordelijkheid van de redaktie Geheel voor eigen verantwoording, maar waarschijnlijk wel sprekend na mens vele collega's wil ik toch even reageren op wat een raadslid meende te moeten zeggen over het in zijn ogen toch maar luie ambtenarenkorps. Want als slechts 30°/o werkt, is daarmee het stempel gedrukt op onze gehele een heid. De ambtenaar blijkt ook op Texel, hopelijk 'bij een kleine bevolkingsgroep, niet bijzonder gewaardeerd te worden. De raad staat aan het hoofd van het ge meentelijk bestuur en een lid (vertegen woordiger en stem van een bevolkings groep) schijnt veelvuldig door het raad huis te wandelen om te kijken naar het percentage werkers. Nu heeft hij daar mijns inziens geen daktaak aan, want slechts een klein percentage werkt, en dat is gemakkelijker te tellen dan die grote groep niet-werkers. Bij hem voegt zich ene heer Keijser, die in eerste in stantie achter het antwoord van de bur gemeester in de raadsvergadering staat, maar even later toch weer zegt dat de heer Bakker durft te zeggen wat ande ren voor zich houden, en dat de waar heid nu eenmaal niet gezegd mag wor den. Het rapport m.b.t. het organisatie- en efficiëncyonderzoek spreekt heel an ders over ambtenaren van deze ge meente, maar misschien zijn zij er naast? Dat ik de heer Bakker nu zo vaak op de gangen tegenkom kan ik met zeggen, hoewel ik uit hoofde van mijn werk toch veelvuldig naar diverse afdeling ga. Dat mondelinge contact van collega's „niet-werken" betekent is na tuurlijk van elke waarheid ontbloot. Mijns inziens zijn velen absoluut onkun dig van het werk dat wij doen en het zou bijzonder verhelderend werken als elk raadslid eens één of enkele dagen onze collega zou willen zijn. En bij deze nodig ik hen uit een dag mijn gast te zijn op de afdeling interne zaken, de af deling die o.a. zorgt dat u zo snel moge lijk uw voedsel voor de raadsvergade ring in huis hebt, al is dit maar een heel klein stukje van onze taak En gaat u dan ook de andere afdelingen eens in de praktijk „meedoen". Ik ben hang dat u nog al eens naar het toilet moet om even op verhaal te komen of om eens rustig ergens over te kunnen denken (vandaar de gesuggereerde veel heid van toiletten misschien?). Dames en heren raadsleden, u bent van harte welkom, en dan weet ik als u mijn werk eens doet dat ik me voor de volle hon derd procent tot de zeventig procent niet-werkers mag rekenen. A. A. van Opstal, Afd. interne zaken ter secretarie Straatnaamgeving en verslag in de Texelse Courant van de Algemene Vergadering te Oosterend Uit het verslag kan men ten onrechte I opmerken, dat de heer J. C. Roeper de I geplaatste opmerkingen als privé ïnzich- 1 ten naar voren brengt. Zeer duidelijk is door hem tijdens de algemene vergade- I nng aan alle aanwezige bestuursleden I gevraagd, of hij het tijdens de kort I daarvoor gehouden bestuursvergadering I besprokene, goed had overgebracht, als I mening van de gehele Dorpscommissie. I Hierop is bevestigend geantwoord. De [commissie betreurt het dat de redakteur le.e.a. nogal sensationeel heeft weerge- I geven. Wat is nl. het geval: Door de voorzit- I ter van Stichting Cultureel Werk Texel I Mr .Sprenger, is deze winter gesproken over de 3 taken die een Dorpscommissie [zou kunnen uitvoeren. Ie. Feestcommis- I sie, organisatie bejaardentocht, enz. 2e. [Beheren van een Dorpshuis. 3e. Ge sprekspartner zijn met de overheid. 'Door ons is opgemerkt, dat wij menen I het t a v. de eerste 2 punten vrij be- hoorlijk te doen. Het derde punt deed lons de vraag stellen, wat hiermede be- Idoeld wordt. Gezien de ervaringen met verschillende voorvallen uit het verle iden waar wij niet zo gelukkig mee wa- I ren, menen wij dat een veel betere weg ■gevonden kan worden. T.a.v. de straatnaamgeving in de „Me- Idedelingen van B. en W." kunnen wij ■opmerken, dat wij een verzoek van de ■bewoners van 3 straten te Oosterend lo.m de Koetebuurt ondersteund hebben len de door alle bewoners getekende lijst ■hebben ingediend, met de „alternatieve" Inaamkeuze van de bewoners zelf. Een Ireaktie hierop is door ons nimmer ont- Ivangen. Ook was ons niet bekend, dat voor Inieuwe straten alleen namen uit de vis- Iserij voor ons dorp in aanmerking ko- Imen, dit gaat ons wel iets te ver. Aan de ■uiteindelijke beslissing door de gemeen- Iteraad willen wij zeker niet tornen. Wel |is door ons een betere volgorde van werken genoemd. Mondelinge instem mende reakties van B. en W. zijn hier lop door ons ontvangen. Bij de opmerking „Vierde Macht" is [door ons genoemd, het gelijknamige hoekje van Mr. Crince le Roy, lector laan de Rijksuniversiteit te Utrecht, die (schrijft over de ambtelijke bureaucratie lals machtsfactor in de Staat, en stelt: LDe groeiende macht van het Staatsap paraat dwingt er toe de positie van de purger met de nodige waarborgen te pmkleden" Aan de schrijver van de „Mededelin gen van B en W.": Onze slotkonklusie lean dan ook zijn: Onthoudt ook eens pnze opbouwende kritiek als wij bijv. fcpreken^ over de „Specialist in Dorps- |huizen", en koop oz nodig grotere jchoenen om uw lange tenen in op te fergen. NASCHRIFT REDAKTIE De dorpscommissie doelt op het ver slag in de krant van dinsdag 28 maart. Pat de heer J. C. Roeper sprak namens Be gehele dorpscommissie is logisch. Dat behoort een voorzitter nl. altijd te doen; fis hij een privémening verkondigt, zal pij dat er uitdrukkelijk bij vermelden. Iwijfel kan daarover door ons verslag piet zijn gewekt. Er stond zelfs „De Borpscommissie is niet tevreden over po wijze waarop zij haar taak als ge sprekspartner van de overheid kan ver- |ullen" Toen voorzitter Roeper een en inder toeliohtte drukte hij zich uit in ■rachtige termen, voor een deel door rns Ettelijk weergegeven. Als hij zich fven omzichtig had geuit als nu, een Paand later, de dorpscommissie doet in Bovenstaande „mededelingen", zou ons lerslag minder „sensationeel" ziin ge- forden Momenteel liggen in het raadhuis en kele recratieplannen ter visie die voor uitlopen op het toekomstige bestem mingsplan voor he buitengebied, het geen door de gemeenteraad mogelijk is gemaakt door het hernieuwen van een eg. voorbereidingsbesluit. Gebleken is dat sommigen menen dat het gaat om de tervisielegging van 't complete plan buitengebied. Zover is het echter nog niet. Men verzocht ons erop te wijzen dat het alleen om de onderdeden gaat die betrekking hebben op de plannen van Th v. d. Laan in de Eendracht, De Vries (Prins Hendrikhotel) en de wed. Bakker te Oosterend. OOSTEREND De speeltuin bij „De Bijenkorf" in Oosterend is klaar. Sinds zaterdag maakt de jeugd er druk ge bruik van. Ingevolge een wens die tij dens de laatstgehouden vergadering van de dorpscommissie werd geuit is aan de schommels, wippen e.d. ook een klau- tertoestel toegevoegd. Van 11 tot 14 mei komt de Interna tional Ronde van Esperanto Vogelken ners naar Texel. De vijftien leden van deze Ronde zijn Esperantisten en be kende amateur-vogelkenners. Ze ko men o.a. uit Denemarken, Engeland, Ita lië en Berlijn. Men logeert in hotel Beatrix in De Koog. Het is de bedoe ling dat bezoeken zullen worden ge bracht aan de Schorren, de Slufter en de Muy. Zondag heeft de laatste wedstrijd plaatsgevonden van de jeugdcompetitie Hollands Noordkwartier (jongens). De GVT-jongens turnden tegen de jongens van Petten en wonnen deze wedstrijd met een klein verschil. Uitslag: GVT 193.10 pnt., Petten 191 pnt. De 3 hoogst geplaatste jongens van GVT waren: 1. Jan Rijk met 52.20 pnt., 2. Kees van Heerwaarden met 46.50 pnt., 3. Cas v. d. Kerkhof met 46.55 pnt. De 3 h'oogst geplaatste jongens van Peten waren: 1. André Boekholt met 49 pnt., 2. Erik de Jager met 48.65 pnt., 3. Peter Geuzebroek met 46.25 pnt. Met deze uitslag heeft GVT een plaats in de finale bereikt. De finale wordt ge houden op 7 mei in de sporthal „Groe- neweg" te Schagen. Onder auspiciën van het Overkoepe lend Orgaan van Vrouwenorganisaties Texel organiseert mej. Joh. Witte, „Bloemwijk", op dinsdag 16 mei een busreisje naar de Floriade te Amster dam. Iedereen mag mee, dus ook da mes die met bij een der vrouwenorga nisaties zijn aangesloten. Het is de be doeling te vertrekken met de boot van acht uur en 's avonds terug te 'keren met de boot van half zeven uit Den Helder. De kosten zullen omstreeks ƒ12,per prsoon bedragen, inclusief de entree van de Floriade. Spoedige opga ve (bij mej. Witte, „Bloemwijk", tele foon 2163) is gewenst. Ligging schietterrein C 52°52,5'N - 4°42,8'E. In het tijdvak van 1 tot en met 31 mei 1972 zullen, op werkdagen van 9 00 - 18 00 uur, van bovengenoemd ter rein schietoefeningen worden gehouden met lichte luchtdoelartillerie. De on veilige afstand is tot 14.000 meter. UITSLAGEN: ZATERDAG 22 APRIL: Afdeling Noordholland: Oosterend (Z)-Meervogels '31 12 Pupillen: Afdeling B: ZDH b-Oosterend c 04 Vriendschappelijk: Junioren: Tex. Boys-Texel 61 ZONDAG 23 APRIL: Afdeling Noordholland: Helder 8-ZDH 3 Oosterend 3-Schagen 6 Adspirantcn: Oosterend a-Watervogels b Meer. Ondanks vele kansen in de twee de helft wist Oosterend niet meer tot scoren te komen en ook Schagen slaag de er niet in de eer te redden, mede door goed keepwerk van Piet Beuving, die ook nu weer zeer betrouwbaar bleek. 2—0 4—0 3—1 Voor beide ploegen was het de laat ste wedstrijd. Er stond weinig meer op het spel. Beide elftallen waren ook aan elkaar gewaagd maar Helder was pro- duktiever, wat voor en na de rust een doelpunten opleverde. OOSTEREND 3-SCHAGEN 6 4—0 Oosterend 3 heeft in z'n laatste wed strijd de tweede plaats, achter kampioen Texel 4, veilig weten te stellen. Scha gen 6 was gedurende de gehele wed strijd de mindere van Oosterend, dat voor de rust de 40 score al wist te bereiken door treffers van invaller Aris Ellen, Benno Beuving 2x en Dirk v. d. E \fc<9\tatafirNederL3rd 2® HANDS AUTO KOPEN? EERST LATEN KEURENI De Texelse bestuurdersbond NVV heeft ernstige bezwaren tegen de voor gestelde wijziging van de statuten van TESO. De bezwaren gelden met name de voorgestelde procedure bij de ver kiezing van commissarissen. Zoals be kend zal deze verkiezing niet meer vrij zijn. Candidaten zullen alleen door de zittende commissarissen kunnen worden voorgesteld. De aandeelhouders hebben wel het recht deze voordracht, (die met redenen omkleed moet zijn en waarbij de persoonlijke gegevens van de nieuwe candidaat moeten zijn vermeld), af te wijzen maar een nieuwe voordracht moet dan weer door de zittende be stuursleden worden opgemaakt. De be stuurdersbond acht deze procedure in strijd met de democratische gedachte. De macht van de aandeelhouders wordt er aanmerkelijk door teruggenomen. „De klok wordt bij TESO teruggezet", zo werd gezegd op de vergadering die de bestuurdersbond donderdagavond te Den Burg hield en waarbij de „statuten kwestie" als belangrijkste punt op de agenda was gezet. [Mevrouw T Ellen, Zwaanstraat 10a, ■jen Burg, slaagde woensdag te Den ■aag voor het Divebo-examen Vakbe kwaamheid voor de kleinhandel in het Bierenverzorgingsbedrijf (het toiletteren |an honden e.d.). I DE KOOG De viering van Koning- eaag m De Koog (op 1 mei a.s.) start fn tien uur 's morgens met een „ver- ■fkt ,°Ptoc^t" voor kinderen. De op to n £int Bij de Luberti-school en I F j "lokaal begeleid door het orgel n de heer J. Zwan. 's Middags wor- Vn onder leiding van mej. Boeyen I rspden gehouden op het school- m. De rijpere jeugd kan deelnemen L, eei* excursie door een broedkolonie ■oer lading van mensen van Staats- f eheer. De organisatie van het feest F zoals gewoonlijk, bij de Oarnje- pnigmg van De Koog. |In het vorige nummer publiceerden J een artikel over het hart-en vaaton- I™ek dat door het Groene Kruis 1 eH ,^eorSaniseerd. In een deel van [de n 8/ï? *n de k°P van het artikel Tin S genoemd. Waarschijnlijk P overvloede maar voor alle zekerheid erop dat dit een drukfout was [aat de kosten ƒ27,50 bedragen. OOSTEREND De gymnastiekver eniging van Oosterend krijgt tweemaal zoveel ritmische gymnastiek. De lessen van mevr. Y Keuninger zijn voortaan op woensdagavond van 19.00 - 19.45 uur voor de kinderen van 8-13 jaar en van 19.45 - 20.30 uur voor kinderen van 14 jaar en ouder. De verandering gaat woensdag (morgen) in. Donderdagavond hield mevrouw A. Tiesscn-Spaans in de Doopsgezinde kerk te Den Burg een lezing over Zuid-Afri- ka. De opbrengst van de avond kwam ten goede aan de aktie voor revalidatie- materiaal voor kinderen in het leprosa rium in Sorong, op Nieuw Guinea. Er werd ƒ99,75 opgehaald. Mevrouw Tiessen is bijna zes maan den in Zuid-Afrika geweest, ze kwam er in de lente (augustus) en ging tegen de herfst (januari) weer weg. Toen ze, doodmoe, weer in Nederland kwam (wa»r het 49 graden kouder was) had ze 8 kilo cincfilms en dia's bij zich. Van het materiaal kreeg men een selectie te zien. Al twintig jaar reist mevrouw Ties sen met haar vriendin door de wereld Men herinnert zich wellicht haar voor laatste reis naar Indonesië. Deze keer kreeg ze via de Esperanto-organisatie een uitstekend onderdak. Ook Texelaars die in Zuid-Afrika wonen (o.a. Siem de Waal) boden haar aan een tijdje te ko men logeren. Mevrouw Tiessen heeft een voorliefde voor de natuur. Dit bleek uit de dia's die ze liet zien: vele prachtige planten en bloemen( w.o. de nationale bloem) en landschappen. Sommige plaatjes van de dieren in het Kruger Wildpark de den aan etsen denken. Op zoek naar oli fanten fotografeerde ze nijlpaarden, za- bra's, giraffes, schildpadden, apen en merkwaardigheden als een worstboom. Ook een orehideeëntentoonstelling kreeg ruime aandacht. Apartheid De apartheid, een der grootste pro blemen in Zuid-Afrika, is volgens me vrouw Tiessen een bijna onoplosbare zaak. Tot dit inzicht kwam ze toen ze zich realiseerde dat Zuid-Afrika 40x zo groot is als Nederland, en dat de pro blemen dan ook evenredig veel groter moeten zijn. Bovendien is de bevolking van Zuid-Afrika niet alleen verdeeld in blank en zwart maar de zwarte bevol king bestaat uit vele stammen, die vaak mets met elkaar te maken willen heb ben. De blanken doen erg veel voor de zwarten volgens mevrouw TiesSen, die een modern ziekenhuis bezocht heeft dat de blanken voor de negers gebouwd hadden Ze heeft ook gepraat met de kaffer-bediende van het gezin waar ze logeerde. Onder het talrijke publiek zaten en kele mensen die ook in Zuid-Afrika waren geweest. Er werden dan ook vele ervaringen uitgewisseld. Het was een geslaagde avond, niet alleen door de opbrengst van de kollekte maar ook door de gezellige sfeer en de interes sante lezing. Al gauw werd tijdens deze drukbe zochte bijeenkomst duidelijk dat de be stuurdersbond als organisatie zich niet met het beleid van TESO kan bemoeien. Wel kunnen de leden van de aangeslo ten bonden, voor zover die aandeelhou ders zijn, worden aangespoord naar de aandeelhoudersvergadering te gaan en daar tegen de voorgenomen wijziging te stemmen. Een dergelijk advies was ook door het hoofdbestuur van het NW aan de bestuurdersbond uitgebracht. De bestuurdersbond (een organisatie waar in alle besturen van de NW-bonden op Texel zijn vertegenwoordigd) heeft ook kontakt opgenomen met de andere vak centrales met de bedoeling tot een ge zamenlijk standpunt te komen. Van CNV- en NKV-zijde is inmiddels steun toegezegd. Twee redenen Tijdens de vergadering werd er de nadruk op gelegd dat de bestuurders bond om twee redenen tegen de gewij zigde procedure bij de commissarissen- verkiezingen is. Naast het bezwaar dat het minder democratisch maken van een bedrijf ingaat tegen de geest van deze tijd (een bezwaar dat volgens de be stuurdersbond ook voor niet-vakbonds- leden moet gelden!) zal een niet vrije commissarissenverkiezing ook de plan nen van de vakbonden dwarbomen om in het TESO-bestuur een werknemers- commissie benoemd te krijgen. Er wordt vanuit gegaan dat het zittende bestuur zeker niet vrijwillig een werknCmers- candidaat zal willen voorstellen. Bij de bestuurdersbond wordt aange nomen dat men in ieder geval op het tegenstemmen van de ongeveer 40 aan delen bezittende werknemers van TESO kan rekenen. De Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel beschikt over een tiental TESO-aandelen en zal deze over doen aan personeelsleden die nog geen aandeel hebben. Men ziet echter in dat het nodig zal zijn in veel bredere kring steun te verwerven. Openlijke strijd Er werd nog even over gediscussieerd of het verstandig is openlijk aktie te voeren tegen de vóorgenomen statuten wijziging. Een dergelijke aktie zal ook reaktie geven in de vorm van een veel grotere opkomst van aandeelhouders die het wel met de nieuwe statuten eens zijn. Een dergelijk standpunt werd (via een brief) vertolkt door een der be stuursleden. Hij was van mening dat de bestuurdersbond niets moest doen. De aandeelhouders die niets met de vak bonden van doen willen hebben zullen nu zeker worden geprikkeld de verga dering massaal te bezoeken om het ef- fekt van de tegenstemmen teniet te doen. De statutenwijziging zou er dan zeker doorkomen. Voorzitter Visser moest echter con stateren dat het overgrote deel van de aanwezigen wel voor openlijke stelling- name was. Mensen die openheid en de mocratie in hun vaandel hebben ge schreven zouden niet konsekwent han delen als zij de openlijke strijd met an dersdenkenden niet zouden aandurven en inplaats daarvan in stilte voor de nodige oppositie zouden zorgen. Di rek tie Zoals bekend zal volgens de nieuwe statuten de direktie voortaan niet meer door de aandeelhouders maar door de raad van commissarissen worden geko zen. Een deel van de aanwezigen had ook daar bezwaar tegen; anderen waren het met het TESO-bestuur eens dat de geschiedenis heeft geleerd dat de be staande methode tot zeer ongewenste situaties kan leiden waarmee niemand is gediend. Gezien de verdeeldheid zal de bestuurdersbond over deze kwestie geen standpunt innemen.

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 5