Actiecomité „99" riep deskundigen van Partij v. d. Arbeid te hulp Autoschade Platennieuws Jersey broekpak Woninggebreken moeten diepgaand onderzocht worden JAN AGTER Wij vechten verder Boekenaktie voor Indonesië Voor diepvriezers en koelkasten DE STERKE VERF ARTIMA Moederdag-ideetje EEN MEISJE CHEMISCH REINIGEN compleet ƒ97,— ELECTR0HUIS Automobielbedrijf Hevec N.V. 4,95 4,95 vanaf ƒ149, Tweeuê uiaü~ficxer5g' ootnai ir.Hiu uuufi l Het aktiecomité van de buurtvereni ging „Wijk 99" heeft zaterdag bezoek gehad van de heren Hans Kombrink (lid van het bestuur van de Partij van de Arbeid), Jan Schaefer (lid van de tweede kamer voor de P.v.d.A.) en An dre Thomsen (P.v.d.A.-raadslid van de gemeente Bergen). Genoemde heren zijn lid van de landelijke huur- en sane ringswerkgroep van de PvdA en waren door het aktiecomité als deskundigen gevraagd advies te geven bij het oplos sen van de problemen die rond de 99 woningen in Den Burg zuid-oost (en de 10 woningen in Den Hoorn) zijn gere zen. Zoals bekend was de tussentijdse huurverhoging voor de bewoners aan leiding om te klagen over diverse ge breken aan de woningen. De huizen zouden niet volgens de voorschriften zijn gebouwd, slecht zijn afgewerkt en hoogst onvoldoende geluidsisolatie heb ben. De drie heren brachten verschil lende huurders een bezoek, bekeken de woningen van buiten en van binnen. Daarbij kwamen ze tot de konklusie dat het niveau van de uitvoering van de bouw „in ieder geval aan de lage kant" is geweest. Waarschijnlijk als gevolg van een niet-efficiënte aanpak is de bouw duur geworden en heeft men allerlei bezui nigingen moeten doorvoeren die ten koste van de kwaliteit zijn gegaan, ter wijl er blijkbaar onvoldoende toezicht is geweest om hieraan een halt toe te roe pen. Met nadruk wezen de heren erop dat dit de voorlopige indruk na een op pervlakkig onderzoek is. Een uitgebreid onderzoek waarbij tekeningen, bestek en weekrapporten op tafel komen zal zekerheid moeten verschaffen. Vooral de weekrapporten zijn belangrijk want hieruit kan blijken in hoeverre er tijdens de bouw van een verminderde normstelling sprake is ge weest. Naast de subjectieve gegevens, te verzamelen door middel van een enque- te onder de bewoners, zullen geluids- proeven van TNO moeten uitwijzen in hoeverre de klachten over geluidshin der gerechtvaardigd zijn. Voorts dient vastgesteld te worden wat de verhou ding is geweest met de Nationale Wo ningraad en wie verantwoordelijk moet worden gesteld voor de gebreken. Het staat beslist niet bij voorbaat vast dat de woningbouwvereniging de opdracht gever is. De gemeente Texel kan belast zijn geweest met het toezicht en een belangrijk aandeel hebben gehad in de voorbereiding van de bouw Nog meer vraagtekens moeten worden weggeno- De gemeenteraad heeft een suppletoi- re begroting goedgekeurd waardoor de 109 woningen rond drie ton duurder werden. Als gevolg van die hogere kosten werd de huurprijs per maand ca 25,hoger maar een rekensommetje leert dat voor die huurverhoging ongeveer vijf ton meerkosten mogelijk zijn geweest. Voor het verschil van twee ton is nog geen verklaring gevonden. Een uitgebreid onderzoek met inscha keling van deskundigen is voor de be woners een onbetaalbare zaak. Daarom en omdat zij vinden dat de kwestie nauw samenhangt met landelijke wo- ningbouwproblematiek werd besloten een politieke partij in de arm te nemen in dit geval de Partij van de Arbeid omdat men zich daarmee geëngageerd voelde. Tijdens het voorlopig onderzoek en de daarop volgende besprekingen met het aktiecomité werd een plan de campagne gemaakt. Kamervragen Kamerlid Jan Schaefer zal de minis ter vragen stellen van zodanige aard dat het ministerie hopelijk met spoed zal onderzoeken of de klachten van de huurders terecht zijn. Het raadslid J. J. Westdorp (als genodigde op de bijeen komst aanwezig) werd verzocht in de gemeenteraad van Texel te informeren naar het „gat" van twee ton. Het aktie comité tenslotte zal zich bezig houden met een enquete onder de bewoners; de vragen zullen in nauw overleg van de leden met de huur- en saneringswerk groep worden opgesteld. Een en ander zal moeten resulteren in een rapport. Alle betrokkenen waren het er over eens dat een en ander in zo prettig mo gelijke sfeer moet worden geregeld. Waarschijnlijk zal bemiddeling nodig zijn tussen woningbouwvereniging en aktiecomité. Het comité wees er met na druk op, met uit te zijn op een rel. „Het gaat in de eerste plaats om het oplossen van de problemen met de nu gebouwde woningen en vooral om het voorkomen van iets dergelijks in de toekomst". Twee comité's Met evenveel nadruk werd erop ge wezen dat op het ogenblik twee comi té's uit de Wijk 99 aktief zijn; het aktie comité dat zich bezig houdt met het to tale probleem en dat na aanvankelijk het ministerie te hebben benaderd nu de Partij van de Arbeid heeft ingeschakeld en het comité geluidshinder dat hiermee formeel niets van doen heeft en thans met het gemeentebestuur en het bestuur van de woningbouwvereniging deel uit maakt van een commissie waarin de ge luidshinder wordt besproken en waarbij zal worden bekeken of er iets aan te doen valt. Laatstgenoemd comité werd in het leven geroepen na een vergade ring die het bestuur van de woning bouwvereniging op 27 januari j.l. in „Casino" had gehouden met de bewo ners van de 99 woningen in Den Burg en de 10 soortgelijke woningen te Den Hoorn. Het comité verzocht het gemeen tebestuur en het bestuur van de wo ningbouwvereniging om een bespreking. De woningbouwvereniging antwoordde daarin pas heil te zien nadat eerst door het comité geluidshinder schriftelijke suggesties zouden zijn gedaan waarbij wel op de financiële gevolgen voor de huurders moest worden geletIn dezelfde brief liet het bestuur weten het zeer te betreuren dat men de huur ders had geadviseerd wel de huurver hoging te betalen maar er het terug werkend karakter aan te ontnemen door de achterstallige huur niet te vol doen. De woningbouwvereniging zou zich, bij opvolging van dit advies door de betrokken huurders, genoodzaakt zien de deurwaarder in te schakelen. Geen afspraak Het geluidshinder-comité vond het verlangen van de woningbouwvereni ging om eerst met schriftelijke sugges ties te komen waarvan de uitvoerbaar heid dan door het bestuur zou worden bekeken, in strijd met de gemaakte af spraak dat zonder voorwaarden vooraf zou worden gesproken over de moeilijk heden. Niettemin deed het comité het voorstel om op kosten van ongelijk door een deskundig bureau de mate van ge luidshinder te laten vaststellen en daar van het verdere verloop van het overleg afhankelijk te stellen. Er werd op gewe zen dat de oproep om de achterstallige huur niet te betalen was uitgegaan van het aktiecomité en daarvoor droeg het comité geluidshinder dus geen verant woordelijkheid. Op 17 april j.l. liet de woningbouw vereniging weten te willen praten het geen resulteerde in een donderdagavond gehouden vergadering in hotel „De Zwaan". Bij die gelegenheid werd door het comité naar voren gebracht dat de geluidshinder het gevolg is van het feit dat de muren niet aan de gestelde mate riaaleisen voldoen en dat het onbillijk zou zijn de bewoners te laten opdraaien voor de kosten die aan verbetering van het euvel zijn verbonden. Als tijdens de bouw direkt het juiste materiaal was toegepast zou dat een kostenverhoging hebben gegeven, die zou zijn geresul teerd in 10,per huur per maand. De heer Bosma, namens de woningbouw vereniging, bevestigde dat anders ge bouwd had moeten worden maar dat het geen zin had over fouten te praten die reeds zijn gemaakt. Volgens de heer Bosma moest een oplossing voor 't pro bleem gevonden worden maar hij sloot uit dat de woningbouwvereniging de kosten daarvan kan betalen. De vereni ging heeft geen middelen en de bewo ners zullen verbeteringen dus zelf moe ten financieren. De besprekingen verlie pen verder echter zodanig dat van de zijde van de woningbouwvereniging werd beloofd dat men ook wil meezoe- ken naar financiële oplossingen al kon den uiteraard nog geen toezegggingen worden gedaan. Verschillende sugges ties werden daarop bekeken en men ging uiteen na afgesproken te hebben dat men met elkaar in kontakt zou blij ven. Andere aktie De redelijk goede sfeer die nu is ont staan loopt echter gevaar nu het aktie comité inmiddels de kwestie van de ge brekkige woningen in landelijk verband aan de orde heeft gesteld. De komst van het team PvdA-mensen hangt nl. samen met het feit dat de bewoners zich reeds op 25 december 1971 met een aangete kend schrijven tot de Minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Orde ning hadden gewend en daarin de be zwaren die aan de woningen kleefden uitvoerig uit de doeken hebben gedaan met het verzoek een onderzoek in te stellen. Deze brief was een gevolg van het feit dat het aktiecomité op de eer ste brief aan het bestuur van de wo ningbouwvereniging (met afschrift aan het gemeentebestuur) zeer boze reakties van voorzitter Bosma te incasseren kreeg („Een misselijke en onbehoorlijke brief"). Het comité ontving van het mi nisterie bevestiging van de ontvangst van de brief maar antwoord bleef voor lopig uit. Het comité stuurde toen een herinneringstelegram waarna merk waardigerwijs werd geantwoord dat van een brief van het aktiecomité op het ministerie niets bekend was en dat men maar een afschrift moest sturen. Pas 24 april kwam het bericht dat de mi nister omtrent deze zaak ambtelijk ad vies zal inwinnen Het comité zag ervan komen dat de ambtelijke molen zeer langzaam zou draaien en besloot des kundigen van de PvdA in te schakelen. Door het stellen van vragen in de kamer zal het willicht mogelijk zijn spoed te zetten achter dit ambtelijk advies en een uitvoerig onderzoek uit te lokken. Tevens besloten de comitéleden algeme ne publiciteit te geven aan de aktie omdat zij van mening zijn dat minder waardige woningwetwoningen een lan delijk probleem zijn. De pogingen om de landelijke pers in te schakelen hadden overigens slechts matig succes want tij dens de bespreking van zaterdagmiddag was alleen een verslaggever van de Volkskrant aanwezig. De Telegraaf had laten blijken geen interesse te hebben en het Parool wilde de zaak eerst eens aanzien alvorens erover te schrijven. l"t'i b«IUn rer*ntwoerdeEpóeJ4 Iedereen is verbaasd op Texel omdat ik zo onverwacht onze harde aktie heb ingezet. Ikzelf ben het meest verbaasd hierover. Maar ik was zo verschrikke lijk kwaad nadat ik zaterdag 22 april hoorde dat ze bij Culturele Zaken van onze moeilijkheden niets afwisten. Dat is een pertinente leugen. Zoek er de Texelse Courant van twee jaar geleden maar op na. Augustus. Waarin ik onbe zoldigd recreatieconsulente wordt ge noemd. Zoek de Couranten van vijf jaar geleden na, waarin een aktie beschre ven wordt ten bate van de jeugd. Vraag op het gemeentehuis inzage van de sub sidielij sten en lees die heel goed door. Ik ben ook boos omdat op het ge meentehuis enkele dingen doorgegeven en in het interview verwerkt zijn, die gewoon gelogen zijn. Als kindervriend, die dagelijks geconfronteerd wordt met openhartig heid, eerlijkheid en vertrouwen van de jeugd heb ik een hekel aan leugens over iets wat het jeugdwerk be nadeelt. Ik heb het gemeentehuis opgebeld en ze twee dagen de tijd gegeven om hier redelijk over te praten. Ik werd gewoon uitgelachen. En waarom komt er geen clubhuis? Omdat wij een eenlingorganisatie zijn. Moet er persé een commissie komen die alleen maar vergadert, besluiten neemt en terugneemt? Heb ik ruimte, tijd en geld om vergaderingen te houden? Nee toch zeker. Waarom wordt er niet min der vergaderd en meer gedaan. Ik ben verschillende keren met goede oplossin gen gekomen om onderdak voor de jeugd te krijgen. Maar alles wordt afge wezen. Waarom? Waarom? Waarom? Omdat ik solistisch werk? Is dat een ge gronde reden? Ik werk zo al 12 jaar. Wat let de gemeente om een betaalde kracht aan te stellen als er ruimte is? En wat belet een jeugdvriend om ons belangeloos te komen helpen? Gebrek aan ruimte. De familie Heerschap uit Oudeschild helpt belangeloos met het werk van de jongens. De heer Dijksen uit de Dennen, is in de beginperiode jarenlang onze penningmeester geweest. En 't was moeilijk in die beginperiode. Juffrouw Boon uit de Dennen heeft enkele maan den geholpen. Mejuffrouw Veldwisch heeft geholpen tot haar huwelijk. Me vrouw Maas is een uitstekende penning- meesteresse. Auke, Ina, Leny, Attie, Er na, middelbare scholieren zijn als het nodig is bereid mij te vervangen. Is dat solistisch werken? Veel mensen van Texel weten „Athe na" te vinden als er iets nodig is voor feesten, aktiviteiten, e d. En we zijn daar trots op. We werken dan extra hard. We kliederen veel, maar de resul taten zijn goed. En het voornaamste is: we doen wat voor de jeugd van vier tot 17 jaar. En als er nu nog niets gedaan wordt dan vecht ik verder. Ik weet nu ook waar de handtekeningen naar toe moe ten. Mensen van Texel a.u.b. teken onze lijsten! Ook voor de kinderen zijn er aparte lijsten! Mevr. J. C. Janssen-van Esch Oudeschild De Unesco heeft 1972 uitgeroepen tot Internationaal Jaar van het Boek onder het motto „Boeken voor iedereen". Het Nederlands Bibliotheek- en Lektuurcen- trum en de Nederlandse Vereniging van Bibliothekarissen willen daarom ook de ontwikkelingslanden in haar aktivitei ten betrekken en stellen zich voor Indo nesië steun te geven aan een konkreet bibliotheekprojekt, een boekenkollektie ten behoeve van bibliotheekprojekten te Djakarta en Ambon. Het ligt in de bedoeling via een le- zersaktie dit geld in te zamelen waarbij een beroep is gedaan op de openbare bibliotheken in Nederland. In een oplage van 50.000 wordt een boekje, uiterlijk gelijkend op 'n pocket boek, uitgegeven onder de titel: „Boe ken vliegen over de oceaan". Het omslag is belangeloos ontworpen door de illustrator Thé Tjong Khing. Op de eerste pagina wordt het doel van de aktie uiteengezet. De ander pagina's zijn onbedrukt. Het boekje kan dus worden gebruikt als klad-, memo- of prikblok. Bij het ontwerp van de om slag is er van uitgegaan dat dit boekje voornamelijk door kinderen gebruikt zal worden, die daarmee een eigen boek kunnen maken. De verkoopprijs is ƒ1, Het boekje is vanaf 28 april in de openbare bibliotheken en bibliobussen in Noordholland verkrijgbaar. Rentenaar, Oostcrtnd Jan Agter Dros' Smederij voor een feest van een fiets, voor prachtkleuren op alles van metaal! Gravenstraat 2, Den Burg Tel. 3592 Op ons kantoor is plaats voor voor bediening van onze computer en administratieve werkzaamheden. Voor het vervoer van en naar huis wordt zorggedragen. J. C. RAB in Brandstoffen en Bouwmaterialen b.v., Heemkerckstraat 22, Oudeschild, Telefoon (02220) 3341. STOOMWASSERIJ „TEXEL" Telefoon (02220) 2634 Oudeschild Maandags gehaald, vrijdags klaar. wordt bij ons snel en vakkundig gerepareerd. Auto wordt gratis gehaald en ge bracht van Texel met eigen auto- ambulance-dienst. De kapper thuis Siemens haardroogkap MH 4100 met vloerstatief. Uitgevoerd in „astronauten"- look met draaibare kap en vizier. 3 Temperatuurstanden. CJ Vervangende auto? Geen probleem 1 I I U krijgt er een van ons gedurende de reparatie Binnenhaven 50, Den Helder telefoon (02230) 12902 of 18647. ElpeesHammond orgel Trompet 'k Zag twee beren Feestmuziek e.v.a. Stenenplaats 7, Den Burg, tel. 02220-2114 voor Heerlijk is het dan, zo'n fijn te hebben. Diverse kleuren Ook in het voorjaar zijn er nog zoveel kille dagen

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 6