Groen 2rwarL-Jexelsin het harL, VTB betrok nieuw en ruimer onderkomen dansen VOORDEEL van uw MELKHANDELAAR! tijdelijk Karnemelk de slankdrank Minder ongerief meer veiligheid 5ct per Itr. goedkoper „SPECIALS" „DE TOEKOMST" Gemeente koopt „Ons Genoegen" Zaterdag 13 mei kaatsseizoen weer van start Hemelvaartsdag fietstocht langs alle dorpen Konkoersprijzen voor John Ellen en Piet Tuinema Ongelukkige val van paard S.V. Texel-toernooi op Hemelvaartsdag KoUekte A.V.O. zorgt voor minder-validen Gewijzigde plannen voor natuurrecreatiecentrum N.V. „Widuna-bouw" bouwt 25 bungalows in Den Burg Reduktie voor 65-plussers Tijdelijk Raadsvergadering Pontweg wordt verbeterd Ó.ICXG je akkommodatie opgeven iDAG 9 MEI 1972 85e JAARGANG No. 8672 (pïe N.V. Langeveld Dc Roog jjbui 11 Oco Kur8. Texel - Tel- 2741 Harry dc Graaf, Keesomlaan 43, Den lel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. Raü feiscnbank; Aniro-bank. Postgiro 652. Aboon prijs ƒ5,00 p. kw. 50 ct incasso; los 25 et Advert. 21 cL per mm. exd. 4°/o BTW De Verenigde Texelse Beurtdiensten leeft een nieuw onderkomen. Pei 1 mei s het nieuwe complex aan de Marico- reg betrokken en wacht het gebouw ian het Schilderend op een nieuwe be- temming. Zoals bekend nam de ge- ieente het oude gebouw over. Men had r belang bij dat de VTB van dit punt ou verdwijnen want dc geparkeerde irachtwagens alsmede het aan- en afrij- |en en de laad- en losaktiviteiten gaven logal wat ongerief en verkeersonveilig- ieid. Maar ook de VTB zelf had drin- ;end meer ruimte nodig. Die ruimte is nu. Het nieuwe gebouw heeft een opper- 'lakte van 800 m2, tweemaal zoveel als iet oude. Omdat het één ruimte is kan bovendien veel efficiënter in gewerkt i-orden. Laden en lossen van de contai- lers kan voortaan binnen gebeuren, wat iet werken voor het personeel, vooral het winterhalfjaar, heel wat aange- lamer maakt. Bij het gebouw werd ook en royale bungalow neergezet voor fir- nant J. Zuidewind; in een vleugel aan leze bungalow is de administratie on- lergebracht. Bungalow en kantoor wer- len gebouwd door de Fa. Duin. Systeembouw De bedrijfsruimte werd in systeem- »uw opgetrokken door de N.V. Bi® ïuropa uit Someren. Het systeem van chuifdeuren is zodanig geconstrueerd lat de 20 meter brede voorgevel op elk lunt kan worden geopend. Voor het «rkeren van de vrachtauto's en con- amers is een terrein van 1200 m2 be- chikbaar. Er blijft dan nog 2000 m2 jrond als reserve over zodat er ruime litbreidingsmogelijkheden voor de toe- [omst zijn. In het nieuwe kantoor hangt de uit 1858 daterende kennisgeving van het [emeentebestuur van Amsterdam waar- n wordt vastgesteld dat de beurtvaart als volgt is geregeld: op dinsdag en za terdag om 7 uur van Texel en op vrij dag en dinsdag „des avonds één uur foor boomklokluiden" van Amsterdam. Sr is sinds 1858 wel wat veranderd. Per as Het beurtvaren hoort vrijwel tot het verleden. De VTB maakt alleen gebruik van een schip voor het vervoer van gas. Verder gaat alles per as. Het wagenpark lestaat uit 10 wagens (waarvan vijf ge schikt voor containervervoer) 2 bestel wagens en 5 aanhangwagens. Sinds 1968 wordt met containers gewerkt; men be schikt over 9 stuks. Er zijn totaal 20 chauffeurs. Vooal de containers hebben een veel efficiënter bedrijfsvoering mo gelijk gemaakt. Naast technische voor zieningen is men in het organisatorische vlak nog druk doende om tot een zo groot mogelijke doelmatigheid te ko men. De contacten met verladers elders breiden zich allengs uit. Zonder aktivi- teit op het vasteland is een behoorlijke continuiteit nl. niet mogelijk. De VTB heeft op Txel met een enorme seizoen- piek te maken. Deze hangt uiteraard nauw samen met het toeristenseizoen, "naar een verbreding van dat seizoen, zoals deze zich de laatste jaren begint af te tekenen, werkt bij de VTB nau welijks merkbaar door. Het in het leven roepen van de dochteronderneming Burgatrans was vooral een poging om lot een grotere continuiteit té komen. Ondanks het Burgatrans-debacle zal znen in die richting blijven werken. Nieuwe lijndiensten Aan de reeks lijndiensten die de VTB onderhoudt zijn er twee toegevoegd: op Oroningen-Friesland en op Den Helder. Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag m.m.v. Bar-Dancing Wat de lijndiensten betreft wordt ver dergaande samenwerking verwezenlijkt met de bodecentra met o.a. als doel een snellere doorzending van de goederen. Overigens werkt de VTB nu al zeer snel, soms zelfs sneller dan PTT. Het is bijvoorbeeld mogelijk dat een vracht die om half vijf 's middags in Groningen wordt geladen, de volgende dag om half twaalf bij de klant op Texel wordt be zorgd. Wie het tevoren afspreekt kan zijn vracht eventueel 's avonds bij de VTB afhalen. Waarom deze service? Heeft de VTB zoveel concurrentie? De heer Zuidewind: „Concurrentie bestaat uit het eigen vervoer van de klanten. We willen bewijzen dat het voordeliger is dat wij voor vervoer zorgen dan dat de klant er zelf met zijn bestelwagen opuit gaat". Alles kan Tot de vormen vah contact die de VTB heeft opgebouwd hoort de samen werking met de zg. vervoerderscoöpe raties. Wat niet algemeen bekend schijnt te zijn is dat de VTB niet alleen vervoert, maar ook dóet vervoeren en wel naar alle bestemmingen ter wereld, ongeacht of dat per as, per vliegtuig, per schip of per trein moet gebeuren. Het komt nog voor dat een expediteur elders in het land in de arm wordt ge nomen omdat men denkt dat de VTB niet tot zulke bijzondere dingen in staat is. Tussen twee haakjes; het transport van drinkwater is ook een VTB-aange- legenheid! B. en W. hebben de gemeenteraad voorgesteld de boerderij „Ons Genoe gen" van dc heer C. Zutphen te kopen. Het gaat om het gebouw met het bijbe horende stuk grond van 1,45 ha, gelegen aan dc Haffelderweg bij Den Burg. B. en W. stellen voor de boerderij te ko pen omdat het terrein bestemd is voor sportterrein, wegaanleg en volkstuinter rein. Men wil het geheel overnemen voor ƒ143.000, Ook stellen B. en W. voor over te gaan tot het kopen van het pand Mo lenstraat 24 in Den Burg met de bijbe horende grond (totaal 1180 m2). Met de eigenaar, de Kerkeraad der Doopsgezin de Gemeente te Texel is overeenstem ming bereikt over de koopsom van ƒ27.000,Een gedeelte van de giond is in het uitbreidingsplan bestemd voor woningbouw en wegaanleg. Hiermee wordt het mogelijk dat het laatste agra rische bedrijf uit de bebouwde kom van Den Burg zal verdwijnen. Het wordt momenteel nog gepacht door de heer D. Terpstra Zaterdag 13 mei start het Texelse kaatsseizoen. De eerste wedstrijd wordt dan gehouden op de speelweide te Den Burg. Leden van de kaatsvereniging „Texel 70" die willen meedoen, worden verzocht zich bij de secretaris op te ge ven. Voor 27 mei staat een wedstrijd in Alkmaar op het programma en wel in combinatie met kaatsers uit Alkmaar, Den Helder en Texel. Texelse kaatsers die willen meedoen, dienen daarvan voor 24 mei kennis te geven bij de se cretaris. Er wordt nu weer volop getraind en gekaatst op de speelweide en wel woensdagavonds vanaf half zeven en zaterdagmiddags vanaf twee uur. Het afgelopen seizoen is succesvol geweest. Hoofdzakelijk was dit te danken aan het mooie weer bij training en wedstrij den. De kaatsvereniging is nu aangeslo ten bij de Bond van Buitenafdelingen buiten Friesland, afgekort BBA en res sorterend onder de Koninklijke Neder landse Kaatsbond. Dat betekent dat de Texelse kaatsers ook kunnen meedoen aan wedstrijden die buiten Texel wor den gehouden. Het groen-zwarte em bleem van de Texelse vereniging zal te zien zijn in de Korenbeurs te Franeker met alle andere vaandels en emblemen, ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de KNKB. Een afgevaardigde van de Texelse vereniging zal er ook zijn. Texelse kaatsers die willen meedoen aan wedstrijden buiten Texel voorko mend op de verstrekte lijst van te spe len wedstrijden dienen daarvan tijdig opgave te doen aan de secretaris zodat deze een en ander kan doorgeven aan de betreffende vereniging. Op deze lijst staat ook dat dit jaar de Wiersma-partij is toegewezen aan de Kaatsvereniging Texel 70; hieraan is bovendien een wed strijd gekoppeld voor kaatsers boven 45 jaar, te houden op zaterdag 26 augus tus. De Nederlandse Rijwiel Toer Unie verzorgt ieder jaar een aantal fietstoch ten in Nederland. Een hierbij aangeslo ten vereniging, toerclub „Le Champion" uit Purmerend, heeft dit jaar ook een fietstocht op Texel georganiseerd. Op Hemelvaartsdag rijdt men vanaf het Havenrestaurant in 't Horntje een route van ongeveer 55 km. De start is om half tien, het inschijfgeld ,is ƒ2,50. Ook Texelaars kunnen meedoen. Men rijdt in één grote groep; de route gaat langs alle dorpen. Paviljoen „De Toren" in De Cocksdorp is het rustpunt. John Ellen uit Oosterend haalde een derde prijs op het te Beverwijk gehou den konkoers van de Maatsohappij tot Bevordering van de Toonkunst. Op ac cordeon speelde John Ellen in de cate gorie 10 - 15 jarigen „Jesu joy of man's desiring" van Bach; hij kreeg een derde prijs. Piet Tuinema, uit Oosterend haal de een tweede prijs door op de gitaar het alegro uit Sonate voor gitaar, opus 15 van Mauro Giuliani te spelen. In de jury had onder meer zitting Henry Arends. John Ellen en Piet Tuinema zijn leerlingen van de muziekschool Henny Kok. Zondagmiddag om kwart over vier viel de de 26-jarige mej. E.L. uit Am sterdam op het strand ter hoogte van paal 16 van haar paard. Bij het galop peren was ze ruggelings achterover ge slagen en zo ongelukkig terecht geko men dat ze per ambulance naar het ziekenhuis te Den Helder moest wor den vervoerd. Ter gelegenheid van het 60-jarig jubi leum van de S.V. Texel heeft men op Hemelvaartsdag een sterk bezet toer nooi georganiseerd. Programma: Poule 1: Zaanlandia, ZAP, Texel. Poule 2: DTS, Laren, Assendelft. 11.00 uur: Texel-ZAP 11.45 uur: Laren-Assendelft 12.30 uur: Texel-Zaanlandia 13.15 uur: Laren-DTS 14.00 uur: ZAP-Zaanlandia 14.45 uur: DTS-Assendelft 16.15 uur: winnaar p. 1-winnaar p. 2 De A.V.O.-aktiviteiten dienen voort te gaan; en wel in de vorm van het verle nen van veelsoortige vormen van hulp. Sociale revalidatie, twee woorden waar in een wereld van aktiviteiten ligt op gesloten; aktiviteiten op het terrein van aangepast wonen en werken, van passend vervoer van en naar huis en werk en aktiviteiten voor degenen on der ons ,die door geboorte, ziekte of on geval in hun levensmogelijkheden in ernstige mate worden belemmerd of be perkt, dus de gehandicapten. De A.V.O.-kollekte zal op Texel wor de bres voor de gehandicapten, haar doel wordt ook zelf steeds aangepast aan de veranderde algemene levenssi tuatie, maar altijd blijft voor de verwe zenlijking geld nodig, veel geld. Vandaar dat uw aandacht wordt ge vraagd én uw gulle bijdrage aan deze kollekte. De A V.O.-kollekte zal op Texel wor den gehouden in de week van 15 tot en met 21 mei as.. Gebouw wordt 90 graden gedraaid Het omstreden plan voor een natuur recreatiecentrum met direkteurswoning in de duinen bij paal 17 is gewijzigd. Volgens het nieuwe plan zal het gebouw niet evenwijdig aan de Ruijsweg wor den gebouwd maar haaks erop. Het is daarom minder in het oog springend en derhalve een minder grove aantasting van het landschap ter plaatse. Met uitzondering van een kleine wij ziging aan de parkeerplaats zijn overi gens geen veranderingen aangebracht. Zoals bekend riep het oorspronkelijke plan o.a. ernstig bezwaar op van de werkgroep Landschapszorg Texel. Naar aanleiding daarvan werd een commissie ad hoe benoemd waarin o.m. land schapszorg en de andere partijen in het geschil (gemeente, staatsbosbeheer e.d.) waren vertegenwoordigd. Het lukte ech ter niet de bezwaren uit de weg te rui men. Er wordt nu opnieuw een artikel 19 procedure gevoerd met het gewij zigde plan en de gemeente hoopt dat bezwaren nu achterwege zullen blijven zodat de bouw spoedig kan beginnen. De bouwplannen liggen vanaf 12 mei a.s. gedurende 7 dagen voor ieder ter inzage op de gemeentesecretarie. Even tuele bezwaarschriften kunnen gedu rende deze termijn bij B. en W. worden ingediend. De N.V. Widuna-bouw" uit Bergen wil op een terrein aan de Bernhardlaan en de Wilsterstraat 25 bungalows bou wen. Het college van B. en K. stelt de gemeenteraad daarom voor toestem ming te verlenen voor de verkoop van de grond. Het perceel is 1,09 ha groot cn de koopsom is vastgesteld op ƒ440.000, Het gaat om de bouw van sohakel- bungalows in drie typen: A, B en C. Ty pe A is het grootst (met drie slaapka mers) en zal ongeveer ƒ100.000,kos ten. De typen B en C zijn kleiner, ze zullen ruim ƒ80.000,kosten. De aan nemer is nog niet bekend. De bouw van de bungalows is niet geheel in overeenstemming met het be stemmingsplan. Hoewel de hoogte en de gevels aangepast zijn, zal de rooilijn ongeveer een halve meter verschoven moeten worden. Men verwacht dat dit weinig moeilijkheden zal geven, daar in de Wet op de Ruimtelijke Ordening de mogelijkheid van dit soort wijzigingen is opengelaten. De bungalows zijn alle koop-wonin gen voor permanente bewoning, het gaat dus niet om tweede woningen. Alle huizen hebben een garage, het duurste type een dubbele. Het hele complex zal een afgerond geheel vormen met veel groen. De eerste bungalow moet in het voorjaar van 1973 gereed komen. Zwembad en Wagenmuseum 65-plussers die gebruik willen maken van de mogelijkheid om gratis te zwem men in het zwembad Molenkoog, die nen gebruik te maken van een seizoen kaart. Men kan zich hiervoor opgeven bij het zwembad, Slingerweg 2, Den Burg, telefoon 3373. Het is wel van belang dat eerst de huisarts wordt ge raadpleegd. Gestreefd wordt naar apar te zwemtijden voor bejaarden. Hierover zal met de badmeester worden overlegd. Voorts wijst het bestuur van de afde ling Texel van de bejaardenbond erop dat met het bestuur van de Vereniging voor Vrienden van het Paard is afge sproken dat 65-plussers een aanmerke lijke reduktie krijgen op de toegangs prijs van het Wagenmuseum in De Waal. Inplaats van ƒ1,50 betalen ze De gemeenteraad komt op dinsdag avond, aanvang half acht, in vergade ring bijeen. De agende luidt als volgt: 1. Notulen 2. Ingekomen stukken en mededelin gen. 3. Benoeming van een onderwijzeres aan de openbare lagere school te Oude- schild. Voorgedragen wordt mevrouw M. E. Booy-Visser te Oudeschild. 4. Verlening van eervol ontslag aan mevrouw A. L. Visman-van Zoest als onderwijzeres aan de openbare lagere school te Oosterend. 5. Verlening van eervol ontslag aan mevrouw R. Commandeur-van der Meu- len als onderwijzeres aan de openbare lagere school te Den Burg. 6. Verhoging van het bedrag per leer ling voor het gewoon lager onderwijs voor het jaar 1972. 7. Verhoging van de voorschotten op de exploitatievergoeding aan de bijzon dere lagere scholen voor het jaar 1972. 8. Beslissing op een verzoek van de Stichting Katholiek Onderwijs Texel, waarin met toepassing van artikel 50 van de Kleuteronderwijswet medewer king wordt gevraagd voor het aanschaf fen van ontwikkelingsmateriaal ten be hoeve van zijn kleuterschool. 9. Beslissing op een verzoek van de Vereniging voor Christelijk Volksonder wijs te Texel, waarin met toepassing van artikel 50 van de Kleuteronderwijs wet, medewerking wordt gevraagd voor het aanschaffen van ontwikkelingsma teriaal ten behoeve van haar kleuter school. 10. Instelling van een tak van dienst als bedoeld in artikel 252 van de ge meentewet ten behoeve van het sociaal werkverband De Bolder. 11. Vaststelling van een voorberei- dingsbesluit ingevolge artikel 21 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening voor de op een bijbehorende kaart aangege ven natuurgebieden. 12. Aankoop boerderij „Ons Genoe gen" met bijbehorende grond, gelegen aan en nabij de Haffelderweg te Den Burg van de heer C. Zutphen, wonende nabij De Koog. 13. Aankoop diverse opstallen met bijbehorende grond aan en nabij de Gasthuisstraat te Den Burg van de ven nootschap onder firma „Smederij Kiljan gevestigd te Den Burg op Texel, Gast huisstraat 18" en van de heer J. Kiljan, wonende Gasthuisstraat 22 te Den Burg. 14. Aankoop perceel grond aan de Vo gelenzang te Den Burg van de heer K. Roeper, wonende te Eierland. 15. Aankoop strook grond nabij de Vo gelenzang te Den Burg van de heer J. Witte, wonende te Den Burg. 16. Aankoop .pand Molenstraat 24 te Den Burg met bijbehorende grond van de Doopsgezinde Gemeente Texel. 17. Verkoop perceel bouwterrein aan de Bernhardlaan te Den Burg ten be hoeve van de bouw van bungalows aan Widuna-bouw b.v. gevestigd te Bergen. 18. Verkoop diverse strookjes grond nabij de Plevierstraat te De Koog aan mevrouw J. Bakker-van der Hoeven e.a. 19. Wijziging van de begroting van de dienst gemeentewerken voor 1971. 20. Wijziging van de gemeentebegro ting voor 1971. 21. Wijziging van de begroting van de dienst gemeentewerken voor 1972. 22. Wijziging van de begroting van het grondbedrijf voor 1972. 23. Wijziging van de gemeentebegro ting voor 1972. Aannemingsbedrijf P. Daalder n.v. is momenteel doende met het verbeteren van enkele stukken van de Pontweg. Het gaat om het ca twee kilometer lan ge gedeelte tussen PH polder en Den Burg en een kleiner stuk ter hoogte van de kruising met de Pelikaansweg. De weg wordt van een uitvullaag (varië rend in dikte van 0 tot 10 centimeter) voorzien alsmede een afdeklaag. Door deze bewerking verdwijnen oneffenhe den en ook de gaatjes die hier en daar in het wegdek waren ontstaan. Voor het totale werk is 3000 ton asfalt nodig. Het is de derde keer dat een deel van de Pontweg een dergelijke verbetering on dergaat; het werk wordt om budget taire redenen nl. in fasen uitgevoerd. Omdat steeds een weghelft onder han den wordt genomen behoefde de weg niet voor verkeer te worden afgesloten. Voor Pinksteren is het karwei gereed. Alle logiesverstrekkers worden ver zocht zo spoedig mogelijk bij de VW opgave te doen van de nog vrije ak kommodatie voor Hemelvaartsdag en Pinksteren. Dit in verband met de dan te verwachten drukte.

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 1