Groen ^warL-Jexels in het hart- Toeristen klagen het meest over voorzieningen op het strand «D ludieker I GREENFIELD I en C00K Een echte Polaroid zonnebril voor f.15,-? TEXELtoerist-enquete: tevredenheid over prijzen en akkommodatie Dringend behoefte aan openbare toiletten Toeristen stortten hun hart uit Tm* Sirene en verkeerslichten gekoppeld Zaterdag volksspelen in Oosterend Bejaarden klagen over hinderlijke jeugd efde op moederdag is moeder een dineetje in 't havenrestaurant aanbieden 02226) 310 Beere Bar Iedere dag geopend. Beere goed Cardinal Point Husky Faithfull Eén van onze nuttige Moederdag-cadeaus BAKKER N.V. ■jjjjAG 12 MEI 1972 85e JAARGANG No. 8673 rEXELSE®»COURANT Bpte N.V. v.h. Lange veld De Rootf jgtbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 Harry de Graaf, Kcesomlaan 43, Deo lel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags cn vrijdags Bank: Nederl. Middcnstandsbank; Coop. Raü feisenbank; Ainro-bank. Postgiro 652. Abonn. pr(js ƒ5,00 p. kw. -f 50 ct incasso; los 25 ct Advert. 21 ct. per mm. exd. 4% BTW Het eerste gedeelte van de in 1971 ge- louden TEXELtoerist-enquète betrof 26 fragen naar de behoefte van de toeris- en aan evenzoveel voorzieningen. Bij jlke vraag kon men aangeven of men ;een behoefte had, öf dat in genoemde roerziening voldoende dan w©l te wei- lig voorzien was. De toeristen reagcer- len vrij gunstig op de situatie op Texel. Van 6 voorzieningen vond men dat ze icslist gerealiserd moesten worden, 4 voorzieningen' sprak men zich tiet eensgezind uit, van de overige 16 ond men dat er voldoende in voorzien ras. De strandvoorzieningen (papier- nanden, strandreiniging, zoetwaterdou- :hes en duoches met kleedhokjes) kwa- nen er het slechtst af. 73°/o van de gas ten vindt dat er te weinig papierman den op het strand staan, 68°/o heeft be- icefte aan meer strandreiniging, 68% zoetwaterdouches en 54% wil dou- :hes met kleedhokjes. Over het naakt- tiand sprak men zich niet duidelijk uit. loewel er meer mensen zijn die er geen lehoefte aan hebben dan mensen die er rel behoefte aan hebben, is het ver- chil tussen beide groepen dermate dein, dat het naaktstrand tot de twij- elgevallen kan worden gerekend. De publieke voorzieningen (crèches, elefooncellen in de dorpen, parkeerge- egenheid en openbare toiletten) kwa- nen er slecht af. Ruim 93% van de toe- isten heeft behoefte aan openbare toi- etten Het feit dat de meegte toeristen ren of meermalen naar het strand gaan, in ook het meeste in de buurt van het itrand verblijven, zoals ook uit de en- |uète van Staatsbosbeheer bleek, is ui- leraard van invloed op dit hoge percen- age, zoals het ook de vraag naar itrandvoorzieningen extra hoog heeft loen uitvallen. Ten tijde van de enquête tonden op Texel alleen openbare toilet- en in Oudeschild en 't Horntje. Telefooncellen Een ruime meerderheid van de toe tsten wil meer telefooncellen in de lorpen. Hierbij valt op dat de Duitsers feel minder behoefte hebben om te te- efoneren dan de Nederlanders. Ver wonderlijk is dit niet, want telefoneren laar Duitsland is een vrij kostbare zaak. Ian creches is geen behoefte. Zowel luitsers als Nederlanders vinden dat er 'enoeg parkeerruimte is. Slechts 17% »u het aantal iperkeerterreinen uitge leid willen zien, relatief een zeer klei- ie groep. De genoemde 26 voorzieningen kon den 5 rubrieken ingedeeld worden: ivenemènten, publieke voorzieningen, strandvoorzieningen, sportvoorzienin- gen, toeristenvoorzieningen. Bij de twee reeds genoemde rubrieken, strand- en publieke voorzieningen, bleek de meer derheid behoefte te hebben aan uitbrei ding van het bestaande pakket. Over de overige rubrieken is men in meerder heid tevreden. Gunstig Dit maakt dat het totale oordeel over Texel gunstig uitgevallen is, hetgeen evenals bij de Staatsbosbeheer-enquète te verwachten was. Gezien de aard van de enquête zullen meer vakantiegangers dan dagrecranten de vragenlijst terug gestuurd hebben. Ontevreden vakantie gangers zullen er minder zijn dan onte vreden dagrecreanten, daar de eerste groep zich over het algemeen beter over het eiland heeft kunnen informeren. Ook in de groep voorzieningen waaraan geen behoefte is zijn gradaties te zien. Zo steken de sportvoorzieningen vrij ongustig af bij de overige twee. Natuur lijk gaat het om minderheden waarvan de behoeften naar voren komen. Overdekt zeewaterbad Het is echter opvallend dat het totaal oordeel over de sportvoorzieningen voornamelijk bepaald wordt door de duidelijk uitgesproken behoefte die er Onder het motto Stort uw hart uit" hield het blad TEXELtoerist in het seizoen 1971 een enquête. De vakantiegangers werden verzocht vragen te beantwoorden met be trekking tot het prijspeil, bediening in winkels en horecabedrijven, de kwaliteit van de akkommodatie waarin de betrokkene verbleef en verder kon worden aangestreept waaraan op Texel nog behoefte is aan de hand van een lange opsom ming van mogelijkheden Aangege ven kon worden welke andere ver beteringen gewenst zijn om Texel als vakantieoord nog aantrekkelijker te maken en de respondenten (zo heten de mensen die op een enquê te antwoorden) werden in de gele genheid gesteld aan te geven aan welke voorwaarden voldaan zou moeten worden om in de winter maanden een bezoek aan Texel te kunnen brengen en voor het maken van bijzondere opmerkingen, even tueel in een aparte brief die aan het enquêteformulier moest worden gehecht. Het enquêteformulier was in alle edities van TEXELtoerist op genomen. Wie mee wilde doen moest het Ingevulde formulier uit knippen en bij een VW-kantoor of verkoopadres van TEXELtoerist be zorgen. Ook na de vakantie thuis invullen en per post retourneren was mogelijk. Deelname aan de en- qute was uiteraard vrijwillig; men moest zich een moeite getroostenl Deze situatie werkt in de hand dat de kritische toeristen het meest tot invullen geneigd zijn Ook mensen met bepaalde teleurstellingen maak ten van de enquête gebruik om hun klachten te spuien. Als gevolg daar van geeft de enquèteuitslag een wat somberder beeld dan zou zijn ontstaan wanneer de toeristen wil lekeurig door enquêteurs zouden zijn benaderd (zoals bij de Heytze- enquète van Staatsbosbeheer is ge beurd. Het ging er dan ook niet om te weten hoe de gemiddelde toerist over Texel denkt maar om het in ventariseren van wensen en menin gen die onder de toeristen leven. Daarin is de enquête ongetwijfeld geslaagd. De meest dringende ver langens komen er duidelijk uit en zullen hopelijk een stimulans voor de betrokken instanties zijn om hiermee ernst te maken. In bijgaand artikel geven wij de uitslag van de enquête v.w.b. het statistische gedeelte. In een volgen de beschouwing geven wij een bloemlezing van meningen die aan de enquête zijn toegevoegd. LX f sn'i# f weinig bekendheid gegeven, waaruit de redaktie van TEXELtoerist zijn konklu- sies kan trekken. Resten nog negen voorzieningen, die alle ingedeeld zijn bij de rubrieken „eve nementen" en „toeristische voorzienin gen". De beoordeling van deze rubrie ken is dan ook relatief het gunstigst. Gemiddeld 26% van de toeristen heeft behoefte aan concerten. Minder behoef te heeft men aan openluchtvoorstellin gen (Nederland 33%, Duitsland 16%), tienerevenementen (Nederland 19%, Duitsland 12%) en toneelvoorstellingen (Nederland 16%, Duitsland 12%). De concerten zullen onder andere het meest in trek zijn omdat daarbij geen sprake is van een taalbarrière. Het is moeilijk te zeggen waarom de behoefte aan tie nerevenementen zo gering is. Het ar gument dat weinig jeugd naar Texel komt en dat daardoor de behoefte ge ring is, is weinig steekhoudend, gezien de mogelijkheid dat de jeugd wegblijft bij een gebrek aan tienerevenementen. De volwassenen kunnen zich tegen de tienerevenementen uitgesproken hebben omdat ze zich problemen met jongeren op Texel herinnerden. Het zou echter, gezien de snel veranderende opvattin gen omtrent jeugdbeleid zinvol zijn de houding van jonge toeristen (omstreeks 20 jaar) ten opzichte van Texel uitge breider te onderzoeken. Het is mogelijk dat de aanwezige jonge gasten geen be hoefte hebben aan tienerevenementen en tevreden zijn met de bars en dancings en hun plezier voor het overige in de natuur zoeken. De laatste rulbriek, „toeristenvoorzie ningen", omvatte het volgende: roulette, kinderherstellingsoorden, natuurpaden, (zie vervolg derde blad) Strandreiniging vooral teer en glas is aan een overdekt zwembad met zee water. Het zijn de Duitsers die hier het meest behoefte aan hebben (67%) want bij de Nederlanders is slechts een min derheid (40%) te vinden voor zo'n in Nederland betrekkelijk onbekende voor ziening. Tot de twijfelgevallen 'hoort de behoefte aan speelplaatsen met toestel len. Er wordt de laatste tijd echter ge werkt aan de verwezenlijking van der gelijke recreatiemogelijkheden, zoals het plan Kerckeland. Ook hier zijn de Duitsers die vinden dat er te weinig speelplaatsen zijn (50%; Nederlanders 34%). Betrekkelijk weinig behoefte heeft men aan tennisbanen, de Duitsers iets meer dan de Nederlanders (resp. 27% en 21%). Naar sportvelden en sportevene menten is nauwelijks vraag. Het is moeilijk te bepalen of de toerist geen behoefte aan deze voorzieningen heeft of van mening is dat er reeds voldoende in voorzien is. In vergelijking met an dere uitkomsten van het onderzoek kan men echter wel stellen dat de meerder heid aan deze voorziening geen be hoefte heeft. Dit geldt ook voor binnen sportgelegenheden. Hierbij lijkt het be langrijk onder welke omstandigheden de enquête is ingevuld. Als iemand de vragen beantwoord terwijl het zo warm is dat het moeite 'kost zijn arm te bewegen om iets op te schrijven, dan zal zijn behoefte aan sport en andere inspannende bezigheden betrekkelijk gering zijn. Zit hij uit verveling de vragen in te vullen terwijl buiten in het troosteloze landschap alles natregent dan zal zijn behoefte aan aktieve re creatie, binnensportevenementen, toneel en concerten groter zijn. De uitkomsten van een enquête naar de behoefte van de toeristen op Texel verschillen in het voor-, hoog- en naseizoen. In het bestek van dit artikel is het niet mogelijk hierop ten aanzien van alle voorzieningen in te gaan maar over het algemeen geldt dat de toeristen in vóór- en naseizoen veel kritischer rea geren dan de mensen in de topperiode. Zij hebben duidelijk een bredere inte resse, komen met aan- en opmerkingen van opbouwende aard en hebben naar verhouding ook in grotere getalen op de enquête gereageerd. De indruk wordt bevestigd dat de verlangens van de mensen in de topperiode niet veel ver der gaan dan een zonnig strand waar je de hele dag kunt liggen bakken. Een uitkomst met frappante verschillen in voor-, hoofd- en naseizoen werd bijv. gegeven op de vraag over het naakt strand. In mei en juni was een ruime meerderheid voor zo'n strandgedeelte; in augustus en september eveneens, maar in de topperiode werd het „geen behoefte aan" onderstreept of werd zelfs helemaal niets ingevuld Een niet overtuigend „behoeftebeeld" geven de vragen over rustbanken langs de paden (46% heeft daar behoefte aan) en kin derspelen (gewenst door 28% van de Nederlanders en 43% van de Duitsers). Aan kinderspelen onder leiding wordt steeds meer gedaan. Mogelijk wordt aan de aktiviteiten van recreatieconsulent De Vries (die voor de komende zomer op meer assistentie mag rekenen) te Dinsdagochtend om ongeveer twaalf uur schrok Den Burg op. De sirene loeide en dat betekent brand! Het ging echter om een proef waarbij men wilde controleren of de koppeling van de verkeerslichten op de hoek Schilderend- Efmmalaan met de sirene goed werkte. In de toekomst, als de lichten weer normaal werken en niet de gehele dag knipperen zal, tijdens de alarmering door de sirene de knipperlichtinstallatie automatisch in werking worden gesteld. Het Schilderend wordt dan weer voor- rangsweg, zodat de auto's die van en naar de brandweerkazerne aan de R. Keijserstraat rijden niet meer voor misverstanden kunnen zorgen als ze door het rode licht rijden. Zaterdag 29 april werden de volks spelen van Oosterend uitgesteld omdat het te slecht weer was. Ze zijn nu vast gesteld op komende zaterdag (morgen). De aanvang is 14.00 uur, als Excelsior een rondgang door het dorp maakt. De bekende attraktieve spelen worden bij de muzieknis gehouden. Het zou er wel eens ruig toe kunnen gaan; men wordt dan ook aangeraden niet de beste kleren aan te trekken. Gemeente schrijft wedstrijd uit voor namen van bcjaardenwoningen De bejaarden die wonen in de on langs gereedgekomen woningen van de Stichting Bejaardenzorg Texel in Oude schild klagen over hinderlijke jeugd. De woningen worden sinds half april be woond en nu al heeft men veel last van jongeren die op de galerij en in de ruimte van de centrale verwarming ko men. Rondom het gebouw rijden opge schoten jongens met veel lawaai op brommers door de perken. Ze ergeren zich er nogal aan en vragen dan ook wat meer medewerking van de omwo nenden en de ouders om de overlast een halt toe te roepen. Binnenkort zullen ook de woningen in Oosterend gereed komen. De 16 bejaar denwoningen zullen over ongeveer zes weken voor bewoning geschikt zijn. Ook in Den Hoorn worden 16 nieuwe wonin gen gebouwd. Ze zullen omstreeks sep tember klaar zijn, terwijl voor de ge plande woningen in De Koog op het ogenblik het terrein bouwrijp gemaakt wordt. Als iedereen meewerkt hoeven de bewoners van die woningen minder last van de jeugd te hebben. Men herinnert zich wellicht de wed strijd die de gemeente via onze krant uitschreef om een naam te bedenken voor het complex bejaardenwoningen in Den Burg. Er kwamen toen vele re- akties (ongeveer 60) waaruit de naam- „Starkenburgh" werd gekozen. De gemeente schrijft nu weer een dergelijke wedstrijd uit. Deze keer gaat het echter om drie namen: één voor het complex in Oudeschild, één voor Oostcr- end en één voor Den Hoorn. Er zijn weer prijzen aan verbonden! Suggesties kunnen worden ingeleverd bij de heer G. Pansier, Molenstraat 81, Den Burg, telefoon (02220) 2865. ranm Hllllllllllllllllllllllllllll!lllllll!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll|]|llll!lllll1lllllll|| Bar-Dancing RICHE presenteert Vrijdag 12 mei GROOT POPFESTIJN met In het voorprogramma Hemelvaartsdag Zaterdag en zondag H Het optreden van de CATS op Hemelvaartsdag is verschoven naar VRIJDAG 1 SEPTEMEBER. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Zeker. Bovendien hebben alle Polaroid zonnebrillen deze eigenschappen: kunnen tot 99% van de hinderlijke schittering weg nemen zijn optisch correct houden schadelijke ultraviolette stralen tegen zijn splintervrij en krasbestendig hebben nieuwe modieuze monturen bieden keuze uit diverse lenskleuren Zie de nieuwe Polaroid collectie bij: Groeneplaats

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 1