(jvom TwartsJexeU in het harL, ubileu m „T exel" werd uitbundig gevierd Politie hield toezicht bij rooi op Heidehof e'cy) „Landschapszorg" blijft gekant tegen Natuurrecreatiecentrum elwachter kreeg het met ierrovers aan de stok Tegen boom gebotst Auto vernield Blikschade Perevuurbestrijding op Texel voltooid 0p Texel gebakken, dus dagelijks vers 16 MEI 1972 85e JAARGANG No. 8674 N.V. v.h. Lange veld De Rooj) 11 Deo Burg, Texel - Tel. 2741 de Graaf, Kecsomlaan 43, Den (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Vencfaynt dinsdags en vrijdags Bank: Ncderl. Middcnstandsbank; Coop. RaiL feisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prijs ƒ5,00 p. kw. 50 ct incasso; los 25 et Advert. 21 ct. per mm. exd. 4% BTW dusver zijn alle onderdelen van S.V. Texel jubileum naar wens ipen, hetgeen niet in de te plaats aan de uitstekende or- satie te danken is. De hoofdmoot de jubileumviering viel in het af- en weekend. Zaterdag hield men tie in hotel „De Lindeboom- I", zondag had men een puzzelrit, mtvangst in de kantine „De Klets- een diner en een feestavond ge- tuseerd. om half vier beloofden zaterdag foeurtenissen een gezellig en sfeer- arakter te krijgen. Het Koninklijk Is Fanfarekorps-DEK hield in het ïtje een korte uitvoering voor het lete, op het terras van het hotel etreden bestuur. De heer Koorn ie fanfare feliciteerde het bestuur, mfare speelde „Lang zullen ze le- De drukbezochte receptie gaf een breid beeld van de grootte en de heid van de jubilerende vereni- Het bestuur, bestaande uit B. Bak- I. Koorn (secretaris), W. A. van i, G. J. ten Cate (voorzitter), H. F Rootlieb (penningmeester) en )igt, aangevuld met D. Dros Azn oprichters), zat achter de tafel am van zeer velen felicitaties en enken in ontvangst. Het bruine monster belangstelling was groot, er waren •voetballers, vertegenwoordigers andere verenigingen, afgevaardig- van de KNVB, van de afdeling Iholland en van de gemeente. Het [ebeuren stond in het teken van de al, het bruine monster. De ge- ten waren alle aangepast, de toe- en gingen over velden, toeschou- voeten, ballen en sommige spre- naakten meerdere doelpunten, heer J. M. Vroom, voorzitter van beer L I. Daalder uit De Koog, jk bij Staatsbosbeheer in dienst igelwachter, betrapte zaterdagoch- -Jenkele eierrovers in de meeuwen van de Westerduinen. Hij wist lapen naderhand bij hun auto aan "den bij het parkeerterrein van band Westerslag en merkte dat "wier enkele jaren geleden ook is was aangehouden wegens onge- fd eierrapen. Na zich te hebben iuneerd als onbezoldigd politie jaar wees hij op het feit dat de >P verboden gebied stond (achter gboom) en wilde de wagen door- De knapen gedroegen zoch ech- weerspannig en wilden wegrij- oor de slagboom moesten ze stop- rukten echter een paal uit de en verwijderden een stuk afraste- Kn door te kunnen rijden. De heer P" ging voor de auto staan de chauffeur gaf vol gas en Daal- ,n niets ander doen dan op de mo- springen. Na ongeveer twintig Sleed hij eraf maar wist zich nog en spiegel vast te klampen. Zo bjj nog ruim vijftig meter mee- rd. Wegens de toenemende snel- lurfde Daalder niet los te laten. Menden van de Fiat sloegen hem °P het hoofd waana hij op de Pakte. Blijkbaar bang geworden -n ze zich naderhand uit eigen Pg bij de politie. Deze was ove- vanuit het strandpaviljoen al ge touwd door een metgezel van r- Drie knapen bleken afkomstig Pond aan Zee; een vierde kwam doo. L.K. uit Egmond aan Zee, rder van de Fiat, is als hoofdver- aangemerkt. Omdat hij militair de kwestie door de Kon. Mare is worden uitgezocht. - de organiserende commissie, kondigde de lange rij van sprekers aan. Als eerste sprak de burgemeester, mr. W. H. Sprenger. Na zijn „aftrap" in de Texelse Courant „speelde hij het bestuur de bal toe" (hij overhandigde het bestuur twee wedstrijdballen). Hij deed overi gens nog meer: de S.V. Texel is al ge ruime tijd aan aluminium doelpalen toe de burgemeester zei dat de vereni ging op 25% subsidie kan rekenen bij de aanschaf hiervan. Bovendien zegde de burgemeester toe dat de grootst mo gelijke spoed zal worden betracht bij het vaststellen van de plaats voor een derde veld. Wellicht kan de S.V. Texel nog in het jubileumjaar dit nieuwe veld in gebruik nemen. Daar de burgemees ter zoals hij opmerkte „maar éénmaal in zijn zestigste levensjaar van een zestig jarig jubileum getuige is", overhandigde hij tenslotte een geschenk onder cou vert. Kapot geschopt Voorzitter Ten Cate stond perplex. Hij hoopte dat de burgemeester met een nieuwe bal op een veld met nieuwe doelpalen de aftrap zou willen komen verrichten. Hij was bijzonder blij met de geschenken en de toezeggingen die de burgemeester mede namens de ge meente had gedaan. „We hebben de doelpalen net op tijd kapot geschopt". De heer H. A. Spaans sprak namens de afdeling Noordholland van de KNVB. Hij wees op de aparte plaats die Texel in de afdeling inneemt, noemde moei lijkheden met het vervoer en zei over de band van de S.V. Texel met het vas teland: „U hebt de andere kant nodig en de andere kant heeft u nodig". Hij overhandigde het bestuur van de jubile rende vereniging een nieuwe, prachtige vlag. Voorzitter Ten Cate dankte de spre ker en hoopte dat de S.V. Texel ook het 75-jarig bestaan zou mogen halen, om dan de derde vlag voor het derde veld als cadeau in ontvangst te kunnen ne men. Hij roemde de vereniging omdat zij bij uitstek de gelegenheid bood voor het leggen van vriendschappelijke ban den en omdat binnen verenigingsver band alle rangen en standen wegvallen. „Iedereen is even goed en iedereen doet evenveel zijn best". Parel Namens het bondsbestuur van de KNVB sprak de heer E. Pauw. Hij uitte zijn dankbaarheid voor het vele werk dat de Texelse vereniging voor het Nederlandse amateurvoetbal heeft ver richt. Hij noemde de S.V. Texel een „parel aan de kroon van de KNVB". Hij zei blij te zijn dat er op de 'beruchte plaatsen in Amsterdam (Dam en Von- .tijgerbrood, m,_ stoKDrood d ao?aadbrood, boerenVo Ums natuurw't' kreme/;„boerenbrüin' °2(/henlbrood, „xoeW'K. Pu ntj e5, Een der geschenken die aan het bestuur van de recipiërende vereniging werden aangeboden was een vlag van de KNVB afdeling Noordholland. delpark) geen spelers van de KNVB zaten, doelend op het streven van de sportverenigingen om de jeugd van de straat te houden. Hij overhandigde het bestuur een aantal geschenken: een wandbord, een aansteker, een sigaret- (Zie vervolg pagina 2) Toen de 36-jarige mevrouw T.V. uit Amsterdam op de Rozendijk nabij „Bos en Duin" moest uitwijken voor een te genligger raakte zij een boom, waardoor haar wagen vrij ernstig werd bescha digd. Twee medeinzittende dames wer den licht gewond en moesten zich onder doktersbehandeling stellen. De bij de gemeente levende hoop dat tegen het gewijzigde plan voor een na tuurrecreatiecentrum in de duinen bij paal 17 niet opnieuw bezwaar zou wor den ingebracht, is ij del. De werkgroep Landschapszorg Texel zal opnieuw een bezwaarschrift indienen omdat zij van mening is dat door het draaien van het gebouw over 90 graden niet werkelijk aan de eerder geuite bezwaren is tege moet gekomen. Ter toelichting van dit besluit deed de Werkgroep ons onder staand bericht toekomen: De bezwaren, die de Werkgroep Landschapszorg Texel destijds naar vo ren heeft gebracht tegen het voornemen een natuurrecreatiecentrum te bouwen in het duinterrein gelegen naast het slag naar paal 17, blijven ook na de inmid dels voorgenomen draaiing van het ge heel over 90° bestaan. De bezwaren van de werkgroep blijven zich richten te gen bebouwing in of aan de rand van de steeds schaarser wordende duinge bieden. Ter plaatse van het slag naar paal 17 is sprake van een natuurland schap dat nog buitengewoon fraai in- takt is. Het omvat het ontmoetingspunt van een gevarieerd duingebied met vochtige weiden, als geheel aan drie kanten van coulissen voorzien van vrij oude duinbebossing. Hieraan vreemde bouwwerken ontbreken. Er staat alleen een stolpboerdeij. (Uit en thuis). De ern stige, vooral visuele, verstoring die het aanbrengen van bebouwing in dit ge bied met zich meebrengt, wordt ook door de gewijzigde plannen uiteraard niet ondervangen. Toen de Werkgroep Landschapszorg Texel ervan op de hoogte raakte, dat wijzigingen in de plannen werden aan gebracht terwijl nog geen uitspraak door Gedeputeerde Staten van Noord holland was gedaan, heeft zij bij het ge meentebestuur van Texel en bij Gede puteerde Staten van Noordholland aan gedrongen op heropening van de proce dure. Op grond van het bovenstaande zal duidelijk zijn dat de -werkgroep op nieuw formeel bezwaar zal maken. De werkgroep hoopt dat, nu de plannen een nieuwe „start" hebben gekregen, het mogelijk zal blijken dat door overleg van alle betrokkenen alsnog een meer aanvaardbare plaats voor het natuurre creatiecentrum zal kunnen worden ge vonden, temeer daar de draaiing van het complex over 90° doet vermoeden dat gemeente Texel en architect zijn gaan inzien dat het te bouwen geheel een bijzonder aangrijpende invloed op het betreffende landschap zou uitoefe- DE WAAL Vrijdagavond om half zes werd bij een aanrijding op het kruis punt Sommeltjesweg-Langwaalderweg- Oosterenderweg de Vauxhall personen wagen van P. A. v. d. Vis uit Oost on herstelbaar beschadigd. De heer Van der Vis kwam uit Den Burg en kreeg geen voorrang van de op de Langwaalder- weg (uit de richting Oudeschild) rij dende mevrouw P. van D. uit Den Haag. Bij de aanrijding werd ook een lichtmast geraakt die daardoor krom boog en als verloren moet worden be schouwd. Niemand werd gewond. OUDESCHILD Zaterdagavond om tien voor zeven deed zich op de kruising Heemskerckstraat-Barendszstraat een aanrijding voor. De van de haven ko mende visser J. H. van Beek in zijn Ford Taunus kreeg geen voorrang van K.V. uit Oudeschild in zijn Simca 1100. Bij de botsing ontstond alleen mate riële schade. had beter direkt aan de heer Smit ge toond kunnen worden. De tweede fase van de meidoornrooi, in het kader van de bestrijding van pe- revuur, is voltooid. Evenals vorig jaar zijn flinke hoeveelheden meidoornstrui ken verdwenen en verbrand. De ziekte haarden werden voornamelijk aange troffen in de buurt van Den Hoorn, bij Den Burg en op een enkel punt bij Oos terend. Het betroffen hier overigens ziektegevallen die vorig jaar al waren vastgesteld maar het rooien moest toen worden gestaakt wegens algemeen ver zet. Dit verzet ontstond toen door de Contactcommissie voor natuur- en landschapsbescherming Noordholland in het openbaar twijfel werd geuit over het nut van deze rigoreuze bestrijdings- aktie. Zowel in de Eerste als in de Tweede Kamer werden vragen gesteld. De minister besliste onlangs echter dat de bestrijdingsaktie zinvol was en moest woren voortgezet. In tegenstel ling tot vorig jaar was er nu een stok achter de deur: Wie het rooien niet vrij willig zou toestaan zou met behulp van de sterke arm kunnen worden gedwon gen want de minister bepaalde dat de betrokken grondgebruikers zg. gedoog- plicbt zouden hebben. Op Texel is de politie ér in een geval aan tepas geko men. Dat was toen vorige week de heer J. Smit van Heidehof bij herhaling weiger de de voor zijn boerderij staande fraaie ca 35 jaar oude, meidoornhaag te laten verwijderen. Mondeling werd hem mee gedeeld dat de minister een gedoog- plicht had afgekondigd maar dat wilde de heer Smit eerst wel eens zwart op wit zien. Geen ziekteverklaring Bovendien had hij nooit een schrifte lijke verklaring van de Plantenziekte- kundige Dienst ontvangen dat zijn mei doorns ziek waren en uit eigen ervaring met bollen wist hij dat dit wel gebrui kelijk was. Zelfs toen de machines van Loonbedrijf Kikkert èn de politie voor de deur stonden kon het gevraagde mi nisteriële papier niet worden getoond. De heer A. Kuik van Staatsbosbeheer had alleen een door de Plantenziekte- kundige Dienst gemaakt schema bij zich waarop de te rooien bomen ston den aangegeven. De heer Smit meende dat sprake was van erfvredebreuk en béide de burgemeester op als hoofd van de politie. Deze verzekerde hem dat in derdaad sprake was van een gedoog- plicht en dat Smit dus niet kon volhar den in zijn houding. Naderhand bleek sprake te zijn geweest van een „com municatiestoornis" want de beschikking van de minister lag op het raadhuis en Korte metten De machines van Kikkert maakten korte metten met de meidoornhaag. In weinige uren was ook het allerlaatste takje naar de brandstapel bij Den Hoorn afgevoerd. Voldaan over de gang van zaken is de heer Smit allerminst. Zijn zoon had voornamelijk bezwaren omdat hem geen zekerheid kon worden verschaft inzake herplant van de verwijderde struiken. De meidoornbeplanting van Heidehof is voor het grootste deel nl. niet gesubsi dieerd en behoeft daarom niet op rijks kosten te worden vervangen. Verder zit het hem niet lekker dat nooit een offi ciële ziekteverklaring is 'afgegeven en dat tot rooien is overgegaan op gege vens van vorig jaar. Het is volgens hem niet uitgesloten dat de ziekte in de win ter vanzelf is verdwenen. In dat geval zouden gezonde bomen zijn gerooid. In ieder geval is hij voornemens advies in te winnen bij zijn standsorganisatie en van het resultaat daarvan eventuele ju ridische stappen afhankelijk te stellen. Van bosbouwkundig hoofdambtenaar M. Mantje te De Koog vernamen wij nog dat twee mensen van de Planten- ziektekundige Dienst in de komende zo mer nauwkeurig de meidoorns en ande re voor perevuur gevoelige boomsoor ten onder inspectie zullen houden en bij eventuele nieuwe ziektegevallen di rekt zullen laten ingrijpen. Het pleit is (voorlopig) beslecht. De fami lie Smit van Heidehof en de wachtmees ters Michel en Blom (aanwezig om even tuele ongeregeldheden te voorkomen) kij ken toe als de eerste van de haag mei doorns uit de grond wordt getrokken. en a br0° zo °^e onverbeterlijk bakmon/chap

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 1