(jroen c2warL-J~exels in het harL> Het gaat goed met „De Krim" „Geen inspraak bij afsluiting hr. Holtman: „De EMK is eigenlijk een wonderkind andelen vinden gretige kopers Meer kikkers op Texel Commissie Weverstraat 'n ctagje-cTr uil? brood-nodig! Expositie in raadhuis op hoog peil Duo Rumberos BARTGAU0EN-DE KOOG JUNI 1972 85e JAARGANG No. 8679 a?e N.V. vJi. Langeveld De RooU jus 11 - Dcn Burg, Texel - Tel. 2741 tijd. T. Engel, Keesomlaan 43, Den [el. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt rttnortags en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. Rail. feisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prys ƒ5,00 p. kw. -f 50 ct incasso; los 25 ct Advert. 21 cL per mm. cxd. 4% BTW heer H Holtman herinnerde de aan deelhouders in zijn openingswoord de beide vorige vergaderingen die telijk geëmotioneerd verlopen waren, zou daar geen sprake van zijn, aldus heer Holtman, „want de EMK heeft i na een moeizame en misschien on- lenste geboorte tot een gezond be- f ontwikkeld". Hij was er trots op tracht zijn dank uit aan de initiatief iers, de mensen van het eerste uur, Is hij zei, en hij noemde daarbij spe ll de heer J. C. Dros, die al eerder heid moest nemen, en de heren Sie- ;a en Standaart die door omstandig- en niet langer commissaris konden Dc eerste algemene aandeelhoudersvergadering van de N.V. Exploitatie- laatschappij „De Krim" na een afgerond boekjaar, is bijzonder rustig, bijna tmocdelijk zelfs, verlopen. President-commissaris H. Holtman toonde zich iterst tevreden met de ontwikkeling van de maatschappij. Aanwezig waren personen, vertegenwoordigend 44 aandeelhouders met 193 stemmen. Hierbij aren 11 prioriteitsaandeelhouders. De heer M. Boon werd met overgrote leerderheid gekozen tot enig direkteur. Voor twee vacatures in de raad van «nmissarissen, ontstaan doordat de heren R. R. Siebenga en F. Standaart trvol ontslag moest worden verleend, werden de heren Th. Hoogerheide, ijunkt-directeur van de TESO, en de heer J. Japin, procuratiehouder bij de JURO-bank, benoemd. van 2 personen niet eens gemaakt had. Ook uit de vergadering van aandeel houders kwam geen andere kandidaat voor het direkteurschap naar voren. Met overgrote meerderheid werd ten slotte de heer Boon gekozen. Dat de verkiezing eigenlijk een formaliteit was bleek wel uit het feit dat niet eens alle stembiljetten ingeleverd waren, omdat een der aandeelhouders „het schrijven zat was". De heren R. R. Siebinga en F. Stan daart namen afscheid als commissaris. President-commissaris Holtman zwaaide ze nog eens alle lof toe: „Dankzij het doorzettingsvermogen van de scheiden de commissarissen zijn we nu geaccep teerd". Hij zei dit nadat hij een beschrij ving had gegeven van de harde onder handelingen die met de gemeente ge voerd moesten worden voordat de ex ploitatiemaatschappij als een volwaar dige partner werd erkend. Het opstel len van de voordrachten om de beide vacatures te vullen was een moeilijke zaak. Uiteindelijk werden met ruime meerderheid gekozen de heer Th. Hoo gerheide, adjunkt-direkteur van de TESO en de heer J Japin, procuratie houder bij de Amro-bank. Enorme piek De heer Holtman zei te vertrouwen op een vlotte samenwerking met de nieuwe commissarissen. Hierna was het de beurt aan de heer Boon om zijn jaar verslag aan de vergadering voor te leg gen. Hij vertelde dat de vele werkzaam heden die op het terrein uitgevoerd moesten worden zo snel verwezenlijkt zijn omdat, voor de goedkeuring er was, alle voorbereidingen reeds getroffen waren. Hij somde de voorzieningen op die in de loop van vorig jaar getroffen zijn: een onderkomen voor de beheer ders - kantoor, een kampwinkel, 18 toi letten en 18 wastafels, 8 warme douches en 24 elektriciteitsaansluitingen. De be zetting vertoonde een enorme piek om streeks de bouwvakvakantie, zoals met een grafiek geïllustreerd werd telde men gedurende de 14 dagen durende topperiode 25.000 overnachtingen, ter wijl gedurende de rest van het seizoen totaal 19.000 overnachtingen geteld kon den worden. De watervoorziening was een zorgen kind, maar de rein-waterkelder die bin nenkort in gebruik zal worden geno men kan alle problemen oplossen. De ze opslagplaats kan 65 m3 water ber gen. De kampwinkel voldeed in het voor- en naseizoen maar was tijdens de piekperiode duidelijk te klein. Dit jaar kan nog geen nieuwe winkel gebouwd worden omdat de toezegging van de ge meente weer is ingetrokken. De tarie ven brengen gemiddeld per overnach ting per persoon ƒ2,55 öp. De winst is hiervan ƒ0,30. De gemiddelde verblijfs duur op de camping was 8,2 dagen. To taal werd er vorig jaar 43.887 over nachtingen geteld. De enorme toename ten opzichte van het jaar daarvoor kon volgens direkteur Boon toegeschreven worden aan de bouw van de nieuwe Nieuw recreatie-tijdperk De verhoudingen met de gemeente tot hun juiste proporties terugge- .•ht", aldus de voorzitter, die on- ks het feit dat de overeenkomst van 3MX met de gemeente onlangs door eputeerde Staten van Noordholland j fgekeurd, goede hoop had dat het nplan binnenkort goedgekeurd zal den Volgens hem breekt dan een iw tijdperk voor de recreatie aan. De K is een exploitatiemaatschappij die speculeert op zo hoog mogelijke rengsten door verkoop, maar die de benodigde basisverbreding van toerisme de exploitatie van haar einen rendabel tracht te maken. De oitatiemaatschappij wil hiertoe op terreinen niet alleen onderdak ver- iffen, maar ook een verblijf voor de isten, dat wil zeggen dat men recre- nogelijkheden op het terrein wil >rengen. N.V. Ontwikkelingsmij „Grontex" ilgens de heer Holtman is de op- king dat Texel zijn maximale opna- ipaciteit heeft bereikt juist, gezien luidige beleid. Als men het toerisme srs benaderd, door onder andere te t'en naar basisverbreding, valt het er mee. „Texel moet een eiland ien waar het ten alle tijde goed en is". De EMK wil hiertoe het bijdragen. heer Holtman vertelde dat een al bedrijven op Texel het belang in- van een ombuiging van het beleid aanzien van het toerisme en daarom oprichting van een ontwikkelings- tschappij voorbereidt. De Recreatie- 'ting, NV Karting, de EMT, de 0 en de EMK wachten op het fiat de gemeente voor de oprichting van NV Ontwikkelingsmaatschappij •ntex". De stukken zijn hiervoor ed. heer Holtman noemde deze ont- :eling een „noodzakelijk onderdeel de verandering van het recreatie- d". Vervolgens ging men over tot vaststellen van de balans, de ver en winstrekening en het dividend, lotulen waren inmiddels voorgele- en goedgekeurd Over de vaststel van het dividend zei de heer Holt- dat de prioriteits-aandeelhouders °P kapitalistische wijze bevoor- worden. Zij hebben het grootste laai in de onderneming gestoken zij krijgen 5°/o dividend, terwijl ewone aandeelhouders 6°/o krijgen de winstdelende-obligatiehouders De heer Holtman vond dit een vaardige zaak. De obligaties zijn ids geplaatst om diegenen die zich ïnkoop van een aandeel niet kon- veroorloven toch de gelegenheid te deel te nemen in de EMK. Vrij- tonder op- of aanmerkingen van de ^lhouders konden de balans, de jS" en winstrekening en het voor- We dividend vastgesteld worden. Formaliteit e heer M. Boon heeft bewezen :e capaciteiten te beschik- een vaste aanstelling als direk- zeker op zijn plaats is". Dit schreef cnt-eommissaris Holtman in zijn rslag en de raad van commissa- et hiermee zo eens, dat men de ,as de statuten vereiste voordracht Van verschillende zijden vernamen wij (en we konden het uit eigen erva ring bevestigen) dat de laatste weken in de omgeving van Den Burg 's avonds en 's nachts weer veel kikkers worden gehoord. De laatste jaren leken de kik kers te zijn verdwenen hetgeen werd toegeschreven aan de verslechterde kwaliteit van het slootwater. De veron derstelling dat de kikkers weer terug zijn als gevolg van verbeterde water kwaliteit (zelfs werd geopperd dat het wassen met zeep en soda hieraan debet is) is helaas onjuist. Van deskundige zijde vernamen we dat het voornamelijk rugstreeppadden zijn die het geluid veroorzaken. Het is mogelijk dat de voortplantingsvoorwaarden in een be paalde sloot of kolk in de buurt van Den Burg (min of meer toevallig zeer gunstig zijn geweest zodat zioh een groter dan normaal aantal padden over de omgeving heeft kunnen verspreiden. Reeds een tiental padden is in staat zoveel lawaai te maken dat het lijkt alsof men met honderden exem plaren te doen heeft. Het bewijs dat het Texelse oppervlaktewater schoner is ge worden is allerminst geleverd. toiletten, het mooie weer en de grotere bekendheid van de camping. De heer Boon wilde iedere medewerker bedan ken waarbij hij speciaal de heer N. Roe per bedankte voor de verzorging van de vuilnisverwerking, mevrouw Monen als beheerster van het terrein en de heer Holtman als president-commissaris. Nachtcontrole De voorzitter gaf hierna een uitge breide beschrijving hoe hij een keer met mevrouw Monen de nachtcontrole had meegemaakt, waarbij hij vertelde over enige moeilijkheden die met luid ruchtige jongeren ontstonden Zijn ver haal, doorspekt met toespelingen en grapjes, was kenmerkend voor de ge moedelijke sfeer waarin de vergadering verliep. Hij zwaaide mevrouw Monen uitgebreid lof toe voor de uitstekende wijze waarop ze haar vaak moeilijke taak als beheerster vervulde. Wonderkind Hij maakte van het agendapunt me dedelingen gebruik om een overzicht te geven van de stand van zaken bij de verkoop van de aandelen. „Ik zit hier te glunderen want de EMK is eigenlijk een wonderkind" zei hij in zijn inleiding, waarna hij de vergadering kon meede len dat reeds voor ƒ337.000,aandelen geplaatst is, zodat nog ƒ87.000,rest. Hij verwacht dat de EMK volgend voorjaar uitverkocht zal zijn, waarna (zie vervolg pagina 2) Ariadne" sierlijk 95 Tijdens de laatste raadsvergadering werd het besluit van het college van burgemeester en wethouders bekend gemaakt, dat dc Weverstraat gedurende het hele jaar voor alle verkeer, uitgezonderd voetgangers zou worden afge sloten. De commissie Weverstraat, bestaande uit dc heer J. C. M. Nauta, mevr. N. van Heer waarden-Koopman en de heer Bakker, Electrohuis, is hierover zeer verbolgen, daar het besluit vrijwel zonder overleg met dc betrokken winkeliers Ien andere instanties is genomen. Na een kennisgeving van de gemeente over sluitingsplannen voor de Wever straat op 23 november 1970 werd op 4 februari 1971 de commissie Weverstraat opgericht die als spreekbuis van de on dernemers zou fungeren. Op 10 febru ari zond deze commissie een brief waar in men principieel instemde met de voorgenomen sluiting nadat een aantal voorzieningen zou zijn getroffen en dat men als belanghebbenden in een zo vroeg mogelijk stadium bij het overleg betrokken wilde worden. Bezwaarschrift Tijdens een gesprek met wethouder Dros op 2 maart van het vorig jaar wer meegedeeld dat het besluit vaststond maar dat na officiële publicatie bezwa ren konden worden ingediend. Door .in terne omstandigheden" bij de gemeente liep het allemaal wat anders dan ver wacht, zodat van bezwaarschriften niet veel meer terecht kwam. De commissie Weverstraat was hierover zeer veront waardigt en besloot een beroepsschrift in te dienen bij de Kroon. Hierin maak ten ze bezwaar tegen het feit dat B. en W. aan alle bezwaren van de winke liers was voorbijgegaan zonder op die bezwaren in te gaan of een bevredigend antwoord te geven. Nieuw overleg Het lijkt erop dat zich dit jaar het zelfde proces voltrokken heeft. Vorig jaar in november schreef de commissie na terugtrekking van 't bezwaarschrift P'nL Anet 't héle d<erentuin. net de apen, ...n f1 c bakt! vu\sV\e $S> d,ed^6 onverbeterlijk, bakmon/chop dat men de uitslag van het C.I.M.K.-on- derzoek (Centraal Instituut voor Mid den- en jKleinbedrijf) zeer belangrijk vond en de mogelijkheid van nieuw overleg wilde openen. Tevens verwees men naar alle voorgaande overwegin gen ten aanzien van de sluiting van de Weverstraat. De gemeente bevestigde de ontvangst van de brief en schreef dat beantwoording op zich zou kunnen laten wachten. Diverse telefonische en mondelinge verzoeken om informatie leverden slechts de mededeling op dat de verkeerspolitie er mee bezig was maar dat nog geen beslissing was geno men. In de loop van april werd nog maals aangedrongen op overleg. Op 16 mei vond een overleg met wethouder Dros plaats die vertelde dat het besluit wel zo zou zijn als vorig jaar. Diezelfde dag werd door het college van B. en VV. in de raadsvergadering be kend gemaakt dat B. en W. op advies van dc verkeerscomniissie hadden be sloten de Weverstraat gedurende het hele jaar voor alle verkeer, uitgezon derd voetgangers, af te sluiten. Raadslid J. Witte vroeg of er overleg was ge voerd met de middenstandsbedrijven. Het antwoord luidde dat er vorig jaar regelmatig overleg had plaatsgevonden. De heer Witte: „Waren er toen geen bezwaren?". Wethouder Dros: „Deze zijn alsnog ingetrokken". Opheldering De commissieleden en de winkeliers waren verontwaardigd over de gang van zaken en op 19 mei vroeg men hier over opheldering. De betrokken ambte naar deelde mede dat reeds op 11 fe bruari de verkeerscommissie op inscha keling van de ondernemers had aange drongen. Dinsdag 23 mei werd tijdens het spreekuur van wethouder Dros gezegd dat het inderdaad niet juist geweest is dat de middenstand niet bij het overleg betrokken was. In de daarop volgende bespreking met de heren Dros, Van Hoorn en Van den Burgh op woensdag 24 mei wordt nog eens gesteld dat het besluit vaststaat, ondanks het ontbre ken van overleg vooraf. De commissie eist nu intrekking van het besluit en wil op basis van het vorig jaar genomen besluit verder praten. De leden van de commissie Wever straat zijn vooral verontwaardigd omdat ze nu voor de tweede maal min of meer aan de dijk zijn gezet. Evenals vorig jaar is een beslising genomen zon- (zie vervolg pagina 2) Gisteren is in het raadhuis een nieu we tentoonstelling geopend. Nadat twee exposities achter elkaar werk lieten zien van „eigen bodem" zijn het nu twee kunstenaars uit Hattum die met een bijzonder fraaie verzameling kunst naar Texel zijn gekomen. Het werk is van de beelhouwster Be Thoden van Velzen en de schilder Dick L. Baauw, die beiden deel uitmaken van de werkgroep van beeldende kunstenaars „Dimensie 4". Veelzijdig Bé Thoden van Velden exposeert 19 werken in diverse houtsoorten, steen en brons. Zij heeft twee jaar de Quellinus- school, twee jaar de Gabriël Metsu- school en zes jaar de lessen van Prof. Bronner aan de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten in Amsterdam ge volgd. Met haar artistieke werk be strijkt ze een zeer uitgestrekt terrein. Zo werkt zij ondermeer aan monumen ten, beelden, muurversieringen, por tretten, kleinplastieken in de materia len steen, hout en brons, rüimte-mozaïk, gedreven koper en terra cotta. Gombatiek Dick L. Baauw ontving zijn opleiding tekenen aan de Gerrit Rietveld Acade mie te Amsterdam. Hij ontving monu mentale opdrachten zoals wandschilde ringen en mozaïken in Emmeloord, Hat tum, De Krim en Zwolle. Dick L. Baauw is zeer gevarieerd in zijn expressiemid delen; hij maakt gouaches, aquarellen, gombatiek en assemblages. De weinig voorkomende gombatiek past goed in de beeldende vorm die hij nastreeft. Bij het woord batik gaan de gedachten uit naar batik in weefsel; hij maakt echter batik in papier, dat wil zeggen dat hij bij het opbrengen van een kleur op pa pier, eerst het andere deel met gom af dekt en dan de kleur in het papier wrijft. Daarna wordt de gom afge spoeld waarna de handelingen de nodi ge malen worden herhaald. Faam Het geexposeerde werk staat tech nisch op een hoog peil. Beide kunste naars exposeerden al vele malen in Ne derland en genieten dan ook reeds een zekere faam. Zowel de schilder als de beeldhouwster weten met hun uitge breide arsenal van technieken bij ieder werk een sfeer op te roepen. De tentoonstelling is overzichtelijk ingericht, zodat men niet bij het bekij ken van een werk gestoord wordt door een overvloed van ander werk op de achtergrond. De beelden van Bé Thoden van Velzen verdienen extra aandacht; vooral Ariadne", een uit hout gesne den beeld, vonden we zeer fraai. De „schepping van de mens", ook een uit hout gesneden werk, valt eveneens op door de sierlijke vormgeving. Het werk van Dick Baauw is niet al leen interessant door de aparte gom- techniek. Ook met de andere technieken bereikt hij resultaten van een kwaliteit die we op Texelse exposities zelden te genkomen. Verkoop Voor de verkoop van het werk bemid delt de afdeling culturele zaken. In de catalogus, die in de expositieruimte ligt, staan de vaak tamelijk hoge prij zen vermeld. De tentoonstelling is ge durende de kantooruren van het raad huis geopend tot en met vrijdag 30 juni. speelt de hele maand juni van 's avonds 8 tot 's nachts 3 uur. P. Saai, Dorpsstraat 2, tel. (02228) 296

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 1