(jvocn Twartsjexels in het harL, Gemeente aanvaardde kollektie Baumann Bartiméushoeve door burgemeester geopend JEANS Vormingscentrum voor blinden Ianzet tot scheepvaartmuseum i Geen gepieker naar de Spyker Nog meer perevuur ontdekt Sarasani overgenomen Bromfietser aangereden Muzieknis hersteld Sportontmoeting Terschelling uitgesteld Geringe schade bij aanrijding Beere Bar Iedere dag geopend. Beere goed TEXTIELHUIS ZEGEL JUNI 1972 85e JAARGANG No. 8680 ave N.V. vJS. Laogeveld De Rooij bus II - Den Burg, Texel - Tel. 2741 tijd. T. Engel, Keesomlaan 43, Den tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 «o vrfldags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. Rail. fcisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prijs ƒ5,00 p. kw. 50 ct incasso; los 25 ct Advert. 21 ct. per mm. exd. 4«/o BTW let gemeentebestuur heeft woens- jmiddag op officiële wijze de zg. umann-Verburg-Koning kollektie nvaard. Zoals bekend besloten Dr. C. umann en zijn echtgenote M. Bau- nn-Verburg uit Hilvarenbeek en- e jaren geleden hun verzameling nstvoonverpen op scheepvaartgebied legateren aan de gemeente Texel en hun dood in bruikleen aan de ge- ente af te staan. In de akte die op 6 i 1969 werd verleden, werd bepaald de kollektie 't begin moest zijn van Texels scheepvaartmuseum. Beslo- werd dit museum te vestigen in d<? irmalige Doopsgezinde kerk te Den om. Het was de bedoeling dit ge- iwtje zo spoedig mogelijk te restau- en en er de kollektie in onder te tngen. Voor de restauratie kwamen iter geen financiële middelen be- ikbaar en omdat het er ook niet naar zag dat dit op korte termijn wel zou leuren, werd gesloten de kollektie irlopig onder te brengen in de Oud- dskamer te Den Burg. )e kunstvoorwerpen van Dr. Bau- nn omvatten enkele zeer fraaie tegel- leaus, olieverfschilderijen, diverse eningen en aquarellen, zg. haring- 'djes e.d. Bij de officiële aanvaar- g van de kollektie waren woensdag- idag aanwezig het echtpaar Bau- nn met familieleden, burgemeester •enger, secretaris Beemsterboer, het tuur van de stichting Texels Mu- m, de heren G. A. Oskam van Cul- ele Zaken, G. J. de Haan van het cels Museum en J. A. van der Vlis. itstgenoemde heeft bij het besluit in bruikleen geven en legateren een middelende rol gespeeld en heeft de icente van de grote historische en istieke waarde van de kollektie over- jd. Dat de kollektie aan de gemeente tel werd gegeven hangt samen met feit, dat Dr. Baumann zich onder er door zijn afkomst met het eiland bonden voelt. (Zijn moeder (Koning) een Texelse en ook haar naam is in naam van de kollektie opgenomen), 'endien hebben meerdere onderdelen de kollektie betrekking op Texel. Onthulling lat in de Oudheidskamer nu de Bau- Eén der achttiende eeuwse tegeltableaus uit de kollektie Baumann. Volgens de heer J. A. van der Vlis hoort dit tegelwerk tot het fraaiste dat in Noordholland te zien is. zerlijke commissie toelichting te geven op de financiële situatie van het eiland, werd de zee als een der belangrijkste bestaansbronnen opgegeven. In het jaar dat Columbus Amerika ontdekte werd een Texelaar voor het Hanzengerecht te Kampen gedaagd, wegens zeeroof Toen omstreeks 1650 een aantal Texe laars in Amsterdam in ondertrouw ging, waren dat allen zeevaarders, zo blijkt uit de bewaard gebleven ondertrouw registers. Grote betekenis voor de wel vaart van het eiland ging uit van het feit, dat de sterk groeiende handels- en oorlogsmarine in de periode 1600-1800 ligplaats koos op de Texelse rede om te worden geladen en om op gunstige wind te wachten. Het leidde tot het stichten van de nederzetting 't Schilt (Oude- schild). In de Franse tijd was het echter met de handel gedaan. Dat was een ramp voor de 48°/o van de bevolking, die in de bedrijvigheid rond de scheep vaart zijn brood verdiende. Maar in de laatste jaren, aldus Van der Vlis, is de scheepvaart opnieuw van grote econo mische betekenis geworden, zij het dan op het gebied van de visserij. Het over een groot aantal jaren bekijkend, stelde de heer Van der Vlis vast, dat de zee vaart voor Texel van veel grotere eco nomische betekenis is geweest, dan bij voorbeeld de schapenteelt. Het is jam mer, dat het publiek doorgaans van Texel weinig meer weet dan dat het een schapeneiland is. Hopelijk zal het scheepvaartmuseum ertoe bijdragen dat daarin verandering komt. De plantenziektekundige dienst heeft op Texel nieuwe haarden van perevuur ontdekt. De ziekte werd aangetroffen in meidoorns in het duingebied van Staats bosbeheer. De struiken zijn inmiddels verwijderd en verbrand. Bij verschillende particulieren zijn verdachte struiken gevonden. Takjes hiervan zijn voor onderzoek opgestuurd. Als vast staat dat ook hier van de ziekte sprake is, zullen de betrokken struiken alsmede de direkt aangrenzende worden vernietigd. Gedurende de gehele zomer zal door een of twee mensen van de Plantenziek tekundige dienst op mogelijke verdere uitbreiding van het perevuur worden gelet. Tot dusver is niet gebleken dat de ziekte verder in noordelijke richting op rukt. De meest noordelijk gelegen zieke struiken werden gevonden in Oosterend. Funktionarissen van de Plantenziek tekundige Dienst en Staatsbosbeheer hebben onlangs een gesprek gehad met leden van de Werkgroep Landschaps- zorg Texel die zich bezorgd maakt over de wijze waarop bij het vaststellen van de ziekte en het rooien te werk wordt gegaan. Bij een zieke struik werd ge toond welke de typische verschijnselen zijn. mann-Verburg-Koning kollektie is te zien, is door een fraai bordje op de ge vel van het gebouw aangegeven. Dit bordje werd woensdag bij wijze van of ficiële handeling door Dr. Baumann onthuld. Daarna volgde een rondleiding langs de kollektie, die over meerdere vertrekkenv an de oudheidskamer is verdeeld. De eigenaar gaf een toelich ting op de verschillende stukken, waar bij hij wees op interessante details. Uit hetgeen hij vertelde kwam naar voren wat de heer J. A. van der Vlis later met nog meer klem betoogde, nl. dat de historie van Texel ten nauwste verbon den is met de zee. Eeuwenlang heeft het grootste deel van de bevolking ervan geleefd. Dr Baumann vertelde persoon lijk nog een zoon te hebben ontmoet van een der loodsen van Den Hoorn. Een voorwerp dat niet in de kollektie lijkt te passen, is een wagenstoof; het ding is echter voorzien van de letters VOC en moet aan boord van de schepen van de Verenigde Oostindische Com pagnie in gebruik zijn geweest. Voorlopige oplossing Daarop begaf het gezelschap zich naar hotel „De Lindeboom-Texel", waar bur gemeester Sprenger wees op de moei lijkheden die zich bij het onderbrengen van de kollektie hebben voorgedaan, maar zich nu zeer tevreden toonde over de voorlopige oplossing, die dank zij de medewerking van het Texels Museum en de vindingrijkheid van de heer G. J. de Haan mogelijk was geworden. Voor het museum, dat zich met de zorg voor de kollektie heeft belast, betekent het overigens wel een extra verant woordelijkheid. Geen twijfel liet de burgemeester erover bestaan, dat het op hoge prijs wordt gesteld, dat de met zoveel zorg opgebouwde kollektie nu op Texel terecht is gekomen. Het is zinvol te bewaren dat wat Texel met de zee verbindt. Nog onlangs bleek bij de kwestie „Loodsmanswelvaren", dat be paalde zaken slechts schijnbaar veilig zijn gesteld. Dank bracht Mr. Sprenger aan de heer J. P Reydon, conservator van het museum, die het naambordje, later in brons uit te voeren, heeft ver vaardigd. Na nogmaals te hebben dank gebracht aan Dr Baumann voor zijn geste, verklaarde mr. Sprenger namens het gemeentebestuur de kollektie bij deze te hebben aanvaard. Belofte Nadat het glas was geheven „op de blijvende goede welstand van de heer en mevrouw Baumann" sprak de heer S. Bakker, voorzitter van de Stichting Texels Museum. Het verzoek van de gemeente aan de stichting om de zorg van de Baumann-kollektie op zich te nemen had destijds blijdschap, maar ook zorg gegeven. De heer Bakker beloofde, dat het museumbestuur zijn best zou doen om de kollektie uit te bouwen tot een volwaardig scheepvaartmuseum en er de uiterst zorg aan te besteden. De heer J. A. van der Vlis tenslotte ging uitvoerig in op de banden, die de Texelaars door de eeuwen heen hebben onderhouden met de zee. De bevolking van het eiland („waar oneinding veel meer gaande is geweest dan in andere plattelandsgemeenten") leefde er meren deels van. Het blijkt uit tal van histo rische geschriften. Toen omstreeks 1500 een Texelse deputatie naar Alkmaar toog om daar ten overstaan van een kei- Onder grote belangstelling van de vereniging Bartiméus, de gemeente en andere betrokkenen is woensdagmiddag in Oosterend de Bartiméus-hoeve geopend. De voormalige hoeve Noorderbuurt van de familie J. Daalder wordt door de vereniging als vormingscentrum voor gehandicapte kinderen gebruikt. Vanuit het centrum worden vele excursies naar bedrijven en recreatiecentra gemaakt. Een aktiecomité uit Overijssel overhandigde tijdens een informele bijeenkomst in hotel „Prinses Juliana" een bedrag van ƒ150.000,bijeen gebracht tijdens een huis-aan huis-kollekte ten bate van het werk van de vereniging op Texel. Trijntje van Biem jarig ANTIEK, Kaapstraat, De Koog De vereniging Bartiméus heeft in Ne derland diverse onderkomens. Een school in Zeist voor 400 kinderen, een centrum in Doorn, een centrum in de Achterhoek, dat langzamerhand ont ruimd wordt en een boerderij in Fries land. Nu is daar dus de boerderij op Texel bijgekomen. In vrij korte tijd werd het bedrijf van de heer J. Daalder voor de nieuwe doeleinden ingericht. Burgemeester Sprenger toonde zich in zijn openingstoespraak bijzonder te vreden over het feit, dat de ingrijpende veranderingen van het innerlijk van de boerderij het uiterlijk onaangetast lie ten. Na enkele besprekingen van het be stuur met de burgemeester en het ge meentebestuur kon vorig jaar 1 juli met de verbouwing begonnen worden. Proefperiode succesvol De heer W. R. van der Sluis verving de voorzitter van Bartiméus. Hij be dankte allen, die bij de bouw en inrich ting betrokken waren. Behalve de Texel-commissie van de vereniging wa ren diverse instanties op Texel bij de realisatie van het vormingscentrum be trokken. De Rotary, Staatsbosbeheer, het Museum en vele bedrijven maakten de proefperiode (er komen al sinds 5 april groepen kinderen) tot een succes. De heer Van der Sluis had dan ook alle hoop dat de boerderij een succes zou blijven. De bedrijven, die bij de bouw van het vormingscentrum betrokken waren zijn: aannemersbedrijf Trap, architect Ver meulen, fa. Bremer voor het schilder werk, fa. Rentenaar voor sanitair en verlichting, de heer Luiken als riet dekker, fa. Schoo als verwarmingsin stallateur, fa. Van Tatenhove voor be- plntingen en de fa. Arké voor de meubi lering. Alle bedrijven gezamenlijk heb ben de vereniging een gaslantaarn als geschenk aangeboden. De Rotary schonk fraai uitgevoerd tuinmeubilair. Toevluchtsoord Burgemeester W. H. Sprenger noemde Texel „vanouds 'n toevluchtsoord voor mensen die rust willen. Texel is ook vanouds een toevluchtsoord voor de mensen die geestelijk of lichamelijk in de hoek zitten waar de klappen vallen". Hij noemde hierbij ook de beide andere instellingen die zich met soortgelijk werk als de Bartiméushoeve bezighou den: het Maartenhuis en de Kruiskoog Hij verklaarde de Bartiméushoeve voor geopend „in het vertrouwen dat de boerderij en de omgeving houvast bie den aan hen die dat nodig hebben". De heer J. Kikkert sprak namens de Rotary. Deze wereldverbreide organi satie heeft als lijfspreuk „service above self". In de praktijk betekent dit dat de leden van Rotary op Texel zoveel mo gelijk medewerking verlenen bij het funktioneren van de Bartiméushoeve. Volle agenda De heer Warnaar van de Texel-com missie van de vereniging en ds. A. de Vries, algemeen direkteur van de Chris telijke organisatie, gaven de vele aan wezigen een indruk van de werkzaam heden van de organisatie. De heer De Vries vertelde hierbij wat zijn agenda van deze week inhield, de heer Warnaar gaf een globaal overzicht van de vele moeilijkheden die rezen bij de inrichting van de hoeve. De vereniging heeft een dynamische achterban. Genoemd werd reeds het aktiecomité in Overijssel, dat in enkele dagen ƒ150.000,bijeenbracht. De le den van een jeugdgroep in Dalfsen ver zamelden ƒ570,voor een pick-up. Zaterdag is de hoeve aan het Noor- dereind in Oosterend geopend voor be langstellenden. Van 10.30 tot 19.00 uur houdt men een open dag. 's Avonds wordt in de muzieknis om kwart over 8 een liefdadigheidsconcert gegeven door Excelsior en het Texels Christelijk Mannenkoor. Woensdagmiddag om 4 uur werd op de Postweg ter hoogte van het Vlieg veldhotel de bromfietser J.M.v.H. uit Den Helder aangereden door G.v.d.S. Komend uit De Cocksdorp wilde v.H. linksaf naar het vliegveld. Hij gaf dit niet aan waarna v.d.S. hem niet meer kon ontwijken. De bromfietser liep een aantal schaafwonden op, zijn brommer werd beschadigd. OOSTEREND Mede in verband met het liefdadigheidsconcert, morgenavond kwart over 8 van Excelsior en Texels Christelijk Mannenkoor voor het Barti méus blindeninstituut, is de muzieknis opgeknapt. De schade was zo langza merhand, vooral door het voetballen, aanzienlijk geworden. De kas van de penningmeester van de nis, de heer J. Drijver, is na de aderlating van ƒ400, van de laatste opknapbeurt helemaal leeg De dorpscommissie verzoekt de ouders van de voetballende jeugd dan ook een bijdrage te geven. Het veld voor de nis is bijzonder fraai, maar daarom is het nog geen voetbalveld. Voor deze edele, maar vaak schade veroorzakende sport is elders voldoende ruimte. De beatboerderij „Sarasani" is over genomen door de heer L. N. Ruyter (25) uit Bergen (NH). De vorige exploi tant, A. André de la Porte, zal deze zo mer nog wel aanwezig zijn. In verband met zijn nieuwe werkkring in Utrecht was het hem niet langer mogelijk Sara sani met alle andere bezigheden te com bineren. De heer Ruyter kwam al vele malen op Texel als manager van groepen die ook Sarasani bezochten. Hij heeft een organisatiebureau, waardoor zijn kon takten met de wereld van de popmuziek de exploitatie van Sarasani aantrekke lijk maken. De nieuwe eigenaar laat deze zomer alles nog onaangetast. Alleen het pro gramma ondergaat een wijziging. Van af 24 juni komt een groot aantal Neder landse groepen. Twee top-optredens worden dan afgewisseld door een optre den van het huisorkest, Confrontation uit Amsterdam. Hogere eisen In de toekomst wil Ruyter echter an dere veranderingen aanbrengen. ,;Nieu- we ideëen en e^n andere aanpak zijn nodig omdat de mensen hogere eisen stellen", aldus de nieuwe eigenaar. De aankleding zal misschien veranderd worden waarbij meer de nadruk op sfeer en gezelligheid wordt gelegd. De ervaringen in het komende seizoen zul len natuurlijk een grote rol spelen bij het maken van plannen. Het programma voor het komende seizoen staat vast tot 17 juli. Gedurende die periode zullen de volgende groepen optreden: Drama, Brainbox, Dizzy Mans Band, Earth Fire, Living Blues, Fo cus, Rob Hoeke, Super Sister, Cuby en Blizzards, Golden Earrings, Think Tank en Sandy Coast. De mogelijkheid be staat dat ook nog enkele buitenlandse groepen een bezoek aan de beatboerde rij brengen. Er is nog geen definitief onderkomen gevonden voor de groepen en het 21 man tellende personeel. De sportontmoeting met Terschelling die oorspronkelijk op 27 en 28 mei was vastgesteld, is voor onbepaalde tijd uit gesteld. Het bleek niet mogelijk op korte termijn dezelfde afspraken met alle betrokken verenigingen te maken. Men denkt aan september als eerstvol gende mogelijkheid. Maandagmiddag had in De Koog op de hoek Kamerstraat-Dorpsstraat een lichte aanrijding plaats. Mej. V. gaf aan dat ze linksaf wilde, waarna mevrouw W.P.-K. die achter haar reed begon met aan de rechterkant in te halen. Mej. V. ging echter plotseling naar rechts. De schade was gering. STRANDBE1DRIJF IN ANDERE HANDEN DE KOOG De heer W. Poede heeft zijn strandkiosk bij het slag van Wuis aan het strand van De Koog verkocht aan de heer L. Burgman. Denim en ribfluweel broeken met rechte en uitlopende pijp ORIGINAL Weverstraat.

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 1