rocn /wa in het harL, „Schilderen is gewoon fijn tj oon de Haas Gemeente verkoopt grond Adj. Winkel wil struktuurplan voor verkeersgeleiding Raadsvergadering 27 juni Kollekte Bangladesj nog niet afgesloten Politiekorps versterkt Texelse lammerenmarkt was dit jaar zeer goed Tentoonstelling, Athena" kreeg bijna 1000 bezoekers KBHHHHHMH Toon de Haas, geboren in Oosterend in 1929 en in 1955 naar i vastewal verhuisd, heeft veel banden met zijn geboortegrond ihouden. Zijn werk maakt hij vaak naar de beelden in zijn geheu- \n. De landschappen en de geveltjes zijn lang niet altijd nauw- urige weergaven van de werkelijkheid, maar ze laten wel zien dat j er plezier in heeft om ze te schilderen. Hij komt vaak op Texel omdat hij het schilderen niet kan laten" heeft hij de laatste en genoeg schilderijen van Texel vervaardigd om weer eens het eiland te kunnen exposeren. mderdagmiddag was hij in 't Swar- Ichaep (waar zijn doeken hangen) vezig om de tentoonstelling in te ;en, te openen en te begeleiden, al al een heel karwei dat hij graag •rbrak om iets over zichzelf en zijn c te vertellen. De overhandiging zijn biografie, voor deze gelegen- beknopt op schrift gesteld, gaat joviaal gelach gepaard als hij zegt ij niet op kan houden iedereen er- wijzen dat hij eens de Thérèse van jl-Scnfartze prijs ontving voor zijn etwerk. Parallel eerste parallel tussen de pratende Jlder en het tentoongestelde werk Kt naar voren. Vlot en gemakkelijk jelt hij aan èén stuk door, af en toe fcrbroken door een korte vraag, pna hij weer breed uitweidt, daarbij af en toe de kern van de vraag •nd. Zijn werk: vlot en gemakkelijk. Jekemngen, etsen en aquarellen die Iter plaatse maakte geven alleen de 1 aan van hetgeen hij schilderde. De eitjes ademen een Texelse sfeer, Vel vaag en suggestief gepresen- De landschappen, vooral een dat |de Slufter doet denken, zijn kleurig zelfbewust geschilderd, bijna over- perend, zoals zijn stortvloed van rden. >on de Haas schildert omdat hij dat Ivindt, hij werkt vrijwel iedere dag nij schildert de dingen die hij mooi |t De materiele kant van het kun- laar zijn baart hem weinig zorgen, heeft voldoende erkenning om ge- I zonder steun van zijn werk te kun- I leven. Hij vervaardigde veel vig- len (tegenwoordig minder) en hij is [veelgevraagd portretschilder. Zijn c bevindt zich in vele gemeentelijke articuliere kollekties in binnen- en jenland Psychologisch inzicht In omstandig betoog, doorspekt met Idotes, moet het verschil tussen p's en portretten, ofwel echte schil len, verklaren. 'Het komt er niet erg ■We moeten gissen naar de bedoeling de schilder als hij uitlegt dat schil den méér zijn, dat de relatie tussen Schilder en de geportretteerde een le rol speelt maar dat de toeschou- lniet kan weten hoe de schilder het lel zag. Het kan hem ook niet veel llen, zo lijkt het. Toen in een kritiek zijn werk gezegd werd dat een be- 1 doek blijk gaf van groot psycho- Isch inzicht van de schilder, is hij Ier het doek naar dat inzicht gaan Lam ijn manier van praten spreekt aan werkt aanstekelijk. Weer lijkt een dlel zichtbaar: zijn werk spreekt aan wordt grif gekocht. Tijdens het ge- k pgt hij dat een serie portretten één schilder gemaakt, ook iets van schilder zegt; de manier waarop hij dert heeft een aantal hoofdkenmer- die samenvallen met karaktertrek van de kunstenaar. prijzen van de tentoongestelde pen zijn hier en daar opvallend laag puden (er zijn etsen van ƒ30,Op I vraag naar de reden hiervan ant- |rd hij dat hij graag wil dat „de ïlaars ook iets goeds in huis kunnen fngen". En hij geeft een aantal teelden van het aankoopbeleid van plaars, zoals het verhaal va nde boer fndat nog steeds giften voor Bangla- 1 binnenkomen heeft men besloten Jde hal van het gemeentehuis ge kte kollektebus nog enige dagen te 1 staan. Tot uiterlijk woensdagmid- «an men hier nog bijdragen kwijt, raard kan ook nog gestort worden e rekening van het Mevrouw De mg-hulpcomité bij de Raiffeisen- t, ,heLter Perse gaan van deze krant slechts een deel van de bussen, die r»rSe dorPen waren neergezet ?u 1 v°lgende opbrengsten zijn iinn nd: kerk te Den Burg i Al' kerk te Den Burg J,De Waal ƒ200,— en De Cocks- ƒ484,51. die een schilderij van zijn boerderij zag hangen en de prijs vergeleek me die van een lam. Heel goed Twee verschillen in zijn werk vallen op. Een aantal doeken is vrij nauwkeu rig en een aantal andere werken is zeer onnauwkeurig. De verklaring is simpel: Met ingang van deze week is het vas te personeel van het korps van de Rijkspolitie op Texel versterkt met een nieuwe wachtmeester, de heer J. van der Kwaak, afkomstig uit de groep van de Rijkspolitie te Hoogwoud. De groep telt nu 12 leden. Eveneens is in het be ging van deze week een deel van de po- litieversterking voor het opvangen van de seizoendrukte gearriveerd, bestaande uit 3 leden van de bereden politie. Vast staat, dat vanaf 1 juli weer een wagen van de verkeerspolitie op het eiland zal patrouilleren. Op de 5de en laatste officiële lamme renmarkt van dit jaar werden ruim 500 lammeren aangevoerd, die prijzen opbrachten variërend van ƒ130,tot ƒ150,De handel verliep minder vlot dan vorige week. Om een beeld te krij gen van de lammerenhandel over de af gelopen weken informeerden we naar de handel elders in Nederland. Gecon cludeerd mag worden, dat de prijzen, waarvoor de lammeren op Texel van de hand gingen zeker zo hoog zijn geweest als op andere markten en vaak zelfs beter. De aanvoer van lammeren was vooral op de eerste twee marktdagen zeer gering. Een verklaring hiervoor is het feit, dat aanvankelijk veel vee rechtstreeks van het land af verhandeld werd. Overigens blijkt uit vergelijkin gen met cijfers van vorig jaar, dat het aantal aangevoerde lammeren gemid deld enigszins gestegen is. 85e JAARGANG No. 8683 G 20 JUNI 1972 ,e n.V. v.b. Langereld De Roof] 11 - Deo Burg, Texel - Tel. 2741 ijd. T. Engel, Keesomlaan 43, Den I. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dimdags en vrijdags Bank: Nederl. Middcnstandsbank; Coop. RaiL feisenbank; Amro-bank, Postgiro 652. A boon. prüs ƒ5,00 p. kw. 50 ct incasso; los 25 d Advert. 21 ct. per mm. exd. 4«/0 BTW Zondagavond werd de tentoonstelling van werkstukken van de handwerk- en hobbyclub „Athcna" uit Oudeschild af gesloten met de bekendmaking van de winnaars van twee tijdens de expositie gehouden prijsvragen. De gipsen tuin kabouter, waarvan men het gewicht moest raden werd gewonnen door Ber- tus Bakker, De Ruyterstraat 75 te Oude schild, die slechts lAt> ons naast het juis te gewicht (20 kg en 1 ons) raadde. De fraaie miniatuurmolen ging naar Tineke van Haastrecht, Waalderstraat, Den Burg, die als trouw lid van „Athena" heel wat uren in folklorekostuum in de tentoonstellingszaal in „Casino" heeft doorgebracht. Zij schatte het aantal werkuren aan het houten bouwwerkje besteed op slechts écn uur minder dan er totaal aan gewerkt was. Overigens was er nog een deelnemer, die maar 1 uur naast het goede antwoord 73^ uur zat en moest er om de uiteinde lijke uitslag geloot worden. Mevrouw Janssen-van Esch vertelde ons, dat de tentoonstelling een enorme belangstelling heeft ondervonden. Niet alleen kwamen bijna 1000 mensen de werkstukken bekijken. Gedurende beide weken kwamen per dag minstens 50 kinderen uit Den Burg en omgeving beeldjes gieten, schilderen en boetseren Maximaal werden 120 kinderen op een dag aan het werk gezet. Bij het bezig houden van deze grote groepen werd assistentie verleend door het echtpaar Heerschap en ook is de club dank ver schuldigd aan mevrouw Maas uit Oude schild. Mevrouw Janssen, die onlangs herhaaldelijk in de publiciteit kwam door haar akties om een onderkomen voor de hobbyclub te bemachtigen, ont vangt de laatste tijd eindelijk wat meer waardering voor haar werk van de zijde van het publiek. Een zeer welkom ge baar maakte de heer J. Zwan. Tijdens Koninginnedag liet hij op verzoek van de dorpscommissie van De Koog zijn or gel tijdens de festiviteiten spelen. Het geld dat hiermee werd opgehaald is aan „Athena" geschonken en werd in de afgelopen week officieel overhandigd door de dames Luberti-van Bergen en Visser. Vooral omdat de financiën van de hobbyclub niet al te royaal zijn, is men bijzonder dankbaar voor bijdragen en giften. Het gemeentebestuur heeft overeenstemming bereikt met de N.V. Exploitatie maatschappij Flakkee over de verkoop van 5 percelen grond, totale oppervlak te 2730 m2, aan de Orchismient in De Koog. De maatschappij gaat er vijf woon huizen bouwen. Het plan van Flakkee is niet geheel in overeenstemming met het uitbreidingsplan „De Koog 1962" maar met de artikel 19-procedurc kan hieraan tegemoet gekomen worden. Men heeft overeenstemming bereikt over een koopsom van ƒ127.250, De exploitatiemaatschappij heeft het plan er vijf bungalows te bouwen. De afwijking van het bestemmingsplan be staat er uit dat de rooilijn van de ach terzijde de geplande rooilijn over schrijdt. De woningen zijn zowel ge schikt voor permanente als tijdelijke be woning. Ze worden neergezet voor de verkoop, de prijs zou rondom ƒ100.000,- liggen. Men hoopt binnen 3 of 4 maan den met de bouw te beginnen. 12 weken later kunnen de bungalows dan opgele verd worden. Bedrijfswoning Een tweede besluit waarvoor het ge- meetebestuur goedkeuring van de raad vraagt tijdens de 27 juni te houden raadsvergadering betreft de aankoop van een woonhuis met erf en onder grond, gelegen aan de Bernhardlaan 3. In verband met de bouw van waterfa- briek/elektriciteitscentrale denkt men bij de N.V. T.E.M. al aan personeelsuit breiding. Met het oog hierop acht men het gewenst over te gaan tot de aankoop van een bedrijfswoning. Het is de be doeling dat de raad toestemming geeft aan de opdracht de afgevaardigde van de gemeente in de aandeelhoudersver gadering van de T.E.M. vóór te laten stemmen als er het om gaat de direkteur machtiging te verlenen tot het voor ƒ71.000,aankopen van het betreffen de pand. De huidige eigenaar van het huis is de heer C. H. F. Duin, aannemer te Den Burg. Het personeelslid dat de woning zal kunnen betrekken is de heer G. Spanbroek uit Zwolle. 4 woonhuizen Met de heer C. H. F. Duin heeft de gemeente overeenstemming bereikt over de verkoop van een perceel bouwterrein (916 m2) aan de Parnassiastraat te De Koog. De vastgestelde koopsom be draagt ƒ36.800,Het ligt in het voor nemen van de heer Duin om op het per ceel 4 woningen te bouwen. De woon huizen zullen te koop aangeboden wor den waarbij men de voorkeur geeft aan Texelaars. De woonhuizen zullen wor den gebouwd in twee blokken met ga rages. Het plan is in overeenstemming met het bestaande uitbreidingsplan. De huizen worden tamelijk groot. De raad zal ook gevraagd worden haar goedkeuring te hechten aan het besluit van de gemeente een perceel grond aan de Waalderstraat te verkopen aan de heer L. Ofrein uit Den Burg. De heer Ofrein is van plan op het stuk grond van 591 m2 een bungalow voor zelfbewoning te bouwen. Men heeft overeenstemming bereikt over een koopsom van 23.500, het eerste gedeelte is ter plaatse ge maakt en het andere deel in het atelier in Amstelveen. De onderwerpen sprin gen zelfbewust op de toeschouwer af; de felle kleuren maken meestal een goed lachse indruk en daardoor valt weer de overeenkomst met de schilder op, die vrolijk lachend zegt dat 'hij toch wel een hele goede schilder is. Toon de Haas is ongetwijfeld een groot schilder in Nederland. De prijzen en de vele opdrachten zijn een blijk van (verdiende) erkenning. De expositie in 't Swarte Schaep toont een vrolijke Am sterdamse schilder die zijn geboorte grond graag ziet en schildert en dat met vakmanschap doet. Die drie dingen ma ken e enbezoek aan de galerie tot een waardevol bezoek. Toon de Haas vertelt op zijn manier over de expositie in ,,'t Swarte Schaep". Zijn overtuiging, dat er een ver- keersstructuurplan voor Texel moet ko men, heeft de heer Winkel gekregen door o.a. de onrust die ontstaan is rond de afsluiting van de Weverstraat. De af sluiting als zodanig is een maatregel waar de adjudant volledig achter staat, omdat naar zijn mening hieruit alleen maar voordelen kunnen voortvloeien. Vooral de aan de Weverstraat gevestig de winkeliers hebben z.i. profijt van de maatregel. „Overal waar men winkel straten voor gemotoriseerd verkeer heeft afgesloten blijkt dit de nering doenden in betreffende straten profijt te hebben opgeleverd". Minder tevreden het vrachtverkeer, dat voor bevoorra ding van de winkels zorgt. Er zou ge zorgd moeten worden voor bevoorra dingsmogelijkheden via omliggende straten. Bij vroegtijdig overleg hadden mogelijk al stappen in die richting ge nomen kunnen worden. De verkeers- voorzieningen op Texel wat betreft par keergelegenheid en het wegennet acht adjudant Winkel toereikend, vooral als er straks nog enkele parkeergelegenhe- den bij komen. Het verbreden van de huidige belangrijkste wegen op het ei land om de toeristenstroom beter te kunnen verwerken is niet alleen onno dig maar zelfs ongewenst, aldus de ad- (zie vervolg pagina 2) Adjudant J. A. Winkel afwachtend „De verkeersleiding op Texel is aan verbetering toe. We moeten komen tot een algeheel verkeersstructuurplan, waarbij vooral aandacht moet worden besteed aan overleg en wederzijds be grip. Als een verbod wordt ingesteld moet het voor het publiek een logische zaak zijn, men moet het waar kunnen maken". Aan het woord is adjudant J. A. Winkel, de opvolger van adjudant Gulmans, die enige maanden geleden afscheid nam. Omdat we meenden, dat adjudant Winkel na twee maanden in zijn nieuwe werkkring wel enigszins ge acclimatiseerd is, vroegen we hem naar zijn eerste indrukken. De adjudant stelt aan het begin van het gesprek nadruk kelijk, 't gevoel te hebben nog te weinig met de plaatselijke situaties op de hoog te te zijn om kernachtige uitspraken te gaan doen of bindende meningen over bepaalde zaken te geven. is hij over het feit dat er vrijwel geen overleg is gepleegd met degenen, die nauw bij het besluit betrokken zijn. Hij zou graag zien, dat in de toekomst op verkeerscommissievergaderingen de groeperingen die bij welk besluit dan ook betrokken zijn erbij gehaald wor den Ontheffingen Blij is de adjudant ook niet met de talrijke ontheffingen die momenteel noodzakelijkerwijs verleend worden aan bewoners van de Weverstraat en aan

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 1