Groen kwartsJ~exels in het harL> verzicht huis vestigingsbeleid in erstvolgende raadsvergadering HU-DANCING ie spyker iringt er uit! TAXI 2323 AXI (02220) 3132 I Vergunning voor sleep-in te De Koog Beere Bar Iedere dag geopend. Beere goed Schoener uit 1904 bij de Slufter vastgelopen Vraehtdienst Texel-Den Helder overgenomen door Beers, Winkel WILHELMINALAAN 4-6 DEMONSTRATIE SPYKER PARAGHUTISTENTEAM VERONICA HARDSTIKKE FIJN, HOOREI!! dens de afgelopen raadsvergadering bleek dat de gemeenteraadsleden naar iding van de brief van de minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ing over huurliberalisatie behoefte hadden aan een overzicht van het be- i het gemeentebestuur ten aanzien van het huisvestingsbeleid. Bij monde roorzitter Daalder zegde het gemeentebestuur toe de volgende vergadering een zo volledig mogelijk overzicht te komen. Dit overzicht wordt op een lijk korte termijn samengesteld omdat het besluit van de huurliberalisatie september in werking zal treden en een eventueel protest van de gemeente vóór die datum zinvol kan zijn. Vooral op aandrang Van de heer J. J. dorp (Pakt) besloot men de brief van de minister niet voor kennisgeving nemen maar het overzicht af te wachten. N.V. v.h. Langeveld De Rooü 11 Den Burg, Texel - Tel. 2741 jjy de Graaf, Reesomlaan 43, Den (0222O) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrQdags Bank: Nederl. Middenstands bank; Coop. Rail feisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prys ƒ5,00 p. kw. 50 ct incasso; los 25 ct Advert. 21 ct. per mm. excl. 4°/o BTW raadsvergadering van dinsdag over het algemeen een rustig afgezien van de discussies rond lisvestingproblematiek die aan de kwamen bij de behandeling van gekomen stukken en de rondvraag ïij de heer C. Ellen een vraag stel ler de vervuiling van enkele ter- i, met name het woonwagenter- Afwezig waren de burgemeester ntie) en de heer F. Blanken (Pakt). Middeleeuws ingekomen stukken konden niet ns de verwachting afgehandeld En Bij de brief van de Nederlandse nging Bescherming Voetgangers ste de heer Ellen een kanttekening de situatie bij de veerhaven in Den r, waarop de heer Daalder repli- e dat dit op het terrein van de ge- te Den Helder lag. De heer Ellen hierbij van „Middeleeuwse toe- en". De brieven van de commissie rstraat, de algemene Texelse Mid- andsveremging en de Winkeliers- ligmg Den Burg konden pas voor sgeving worden aangenomen na- Ie heer Westdorp opgemerkt had gemeente bij de gang van zaken de afsluiting te kijk was gezet. De Daalder beaamde dat er sprake [eweest van een onjuiste gang van en dat men de besprekingen over ting zou heropenen met alle be- enen. Protest brief van de minister van volks- esting was voor de heer Westdorp iding protest aan te tekenen tegen rte termijn waarop men zich in de ijke materie moest verdiepen. Hij ivoor hij zijn standpunt kon bepa- ;raag een antwoord hebben op de nde kritische vragen: jlartien van de Wetering voor ziekenfonds en verz. imonniiiiiimiuiiiiuiuiiiiDiiiiiiiiiiiiiüiiiiiitiiiuiiiiituiiuuiiiiiiin 1 Was het College tevoren op de hoogte gesteld van het besluit van de minis ter en de datum van ingang? 2. Is het juist, dat in onze gemeente nog ruim 100 woningzoekenden zijn ingeschreven? 3. Zo ja, acht het College het dan in het belang van deze mensen, dat per 1 september a.s. de huurliberalisatie in deze gemeente wordt ingevoerd, en binnen een half jaar daarna de woon- ruimtewet 1947 buiten werking zal worden gesteld, waardoor de basis aan het gemeentelijk huisvestingsbe leid wordt ontnomen? 4. Is het College met ondergetekende van mening, dat de invoering van de huurliberalisatie hier ongewenst is? 5. Is het College bereid tegen voorge noemde maatregel bij de minister protest aan te tekenen? 6. Is het juist, dat de minister in zijn brief aan uw College zijn beslissing tot liberalisatie verdedigt met ver wijzing naar recentere gegevens dan de in het najaar van 1970 door de ge meente uitgebrachte adviezen, en zo ja, 'kent het gemeentebestuur deze gegevens? 7. Heeft het gemeentebestuur dezelfde ervaring als de minister, waar deze in meergenoemde brief aanvoert „dat het huisvestingsbeleid van de ge meenten niet afhankelijk is van, en zeker ook niet wordt bevorderd door de woonruimtewet 1947", en zo nee, is het College bereid dit onder de aandacht van de minister te bren gen? 8. Is het College tenslotte bereid de invoering van de huurliberalisatie en de daar binn eneen half jaar op vol gende buitenwerkingstelling van de Woonruimtewet 1947 in de eerstvol gende raadsvergadering aan de orde te stellen? Woningnood De heer Daalder zei zo snel geen ant woord te kunen geven op deze vragen. Wel zei hij dat ook het gemeentebestuur niet zo gelukkig was met het besluit van de minister. Hij dacht dat een protest geen zin zou hebben daar men eigenlijk voor een voldongen feit staat, vooral ook omdat het besluit al in de Staats krant heeft gestaan. Ook de heer C. Koorn (CHU) toonde zich minder geluk kig met de brief van de minister. Hij verwachtte een toenemende woningnood bij het loslaten van het huurbeleid en een toename van het aantal tweede wo ningen, waarbij vooral de minder draag- krachtigen het slachtoffer zouden kun nen worden. Voorzitter Daalder vertelde dat het gemeentebestuur een huisvestingsnota in voorbereiding had, doch dat deze aan gepast moest worden aan het ministe riële besluit. Volgens hem overwoog het college van B. en W. een verordening ten aanzien van de tweede woningen. De heer P Smit (KVP) was niet tevre den over het tot dusver gevoerde huis vestingsbeleid van de gemeente waar door onder andere beter draagkrachti- gen in goedkope woningwetwoningen terecht kwamen. Hij had in 1970, toen de raad om advies werd gevraagd om trent de huurliberalisatie, al bezwaren naar voren gebracht. Nu noemde hij het besluit een gevolg van het regeringsbe leid en hij dacht dat een protest weinig zin zou hebben. Als taak voor de ge meente zag hij nu het bouwen van goed kope huurwoningen voor de minder draagkrachtigen. Hij dacht dat bij de invoering van de huurliberalisatie weerstanden tegen het doorstromen naar duurdere woningen zou verdwij nen. Ook was hij van mening dat de ge meente teveel tweede woningen weggaf, hetgeen voorzitter Daalder onmiddel lijk ontkende. Buitengebied Volgens de voorzitter had de gemeen te de groei van het aantal tweede wo ningen altijd willen afremmen, behalve hele slechte huizen probeerde men ze altijd voor permanente bewoning te be waren, aldus de heer Daalder. De wo ningen in het buitengebied vormen hier bij een probleem op zich. „Wat er in de nieuwe situatie moet gebeuren moet nog bekeken worden". De heer Smit bracht nogmaals naar voren dat naar zijn mening teveel leeg gekomen woningen voor tweede woning verkocht of verhuurd werden Wethou der Daalder schetste hierop nogmaals het woningbeleid en wees er weer op dat het besluit veel veranderde. De heer J. Zuidewind (VVD) wilde dat het woningbeleid zo spoedig moge lijk aan de orde werd gesteld, waarop de heer Westdorp naar voren bracht dat dit de eerstvolgende vergadering diende te gebeuren in verband met een even tueel protest. Wethouder Joustra stelde voor de eerstvolgende vergadering het huisves tingsbeleid aan de orde te stellen. Met instemming van de raad werd dan ook aldus door de voorzitter vastgesteld. Roofbouw De mededelingen konden als voorge steld worden vastgesteld, hoewel de heer Ellen meende dat voor de heer G. J. de Haan in de werkgroep schapen boeten en tuinwallen beter iemand an ders aangezocht zou kunnen worden („er wordt roofbouw gepleegd op De Haan") en de heer Westdorp zich afvroeg waar de extra Voorzieningen voor het open baar lager onderwijs (m.b.t. nieuwe leer middelen) gebleven waren In het laat ste geval zegde voorzitter Daalder na der onderzoek toe. Sleep-in Uit het antwoord van B. en W. op een vraag van de heer Ellen bleek dat aan de heer C. Schumaker in De Koog ver gunning is verleend om in het pand K 45 („Klabam") een sleep-in in te richten. In overleg met de dienst ge meentewerken is een aantal voorwaar den gesteld waaraan moet worden vol daan in het belang van de brandveilig heid. Het toe te laten aantal personen is bepaald op maximaal 65 (35 op de bene denverdieping en 30 op de bovenverdie ping). Voorts is bepaald dat niet mag worden overnacht op los stro, er mogen alleen jongens worden toegelaten, er mogen geen alcoholhoudende dranken aanwezig zijn terwijl er voldoende lei ding in het gebouw moet zijn. Voordracht Verschillenden pleitten ervoor dat de vertegenwoordiger van de gemeente in het bestuur traditiegetrouw een geeste lijke zou zijn, anderen zagen de waarde hiervan minder. Uiteindelijk werd ge kozen de heer Schilling uit Den Hoorn. Vervolgens stelde de raad een bindende voordracht samen van twee kandidaten voor een gemeentelijke vertegenwoordi ger in de raad van bestuur van de nv. Luchtvaartterein Texel. Gekozen wer den de heren C. Dros en J. Zuidewind. De voorbereidingsbesluiten voor Den Burg noord-west, De Koog, De Cocks- dorp, De Waal, Midden Eierland en Everstekoog werden vernieuwd nadat de heer Ellen had gewaarschuwd voor te veelvuldig gebruik van de artikel 19 procedure en de heer Westdorp zich had afgevraagd hoe lang deze toestand nog moest duren. De heer Daalder sprak van een onbevredigende situatie. De heer heer M. Bakker (Texels Belang) wilde het voorbereidingsbesluit voor Everstekoog niet vernieuwen, maar na dat gebleken was dat dit in de praktijk geen voordeel had, werden de besluiten vernieuwd. Voordelige zaak Alle grondaankopen, verkopen en rui lingen werden vrijwel zonder opmerkin gen goedgekeurd, evenals de wijzigingen van de begroting. Bij opmerkingen van de heer Westdorp over de wijziging van de begroting van het grondbedrijf ver wees de heer Daalder naar de betreffen de afdeling. Bij de verkoop van het pand De Ruyterstraat 104 bleek dat het colle ge van B. en W. er niet van op de hoogte was dat de huidige bewoner (C. Witte) nog niet het huis verlaten heeft. Men zal de zaak na de opmerkingen van de heer Ellen onderzoeken. De heer Smit sprak van een voordeli ge zaak voor de gemeente, daar het huis enkele jaren geleden voor ƒ4.600,ge kocht is en nu voor ƒ18.700,verkocht wordt. De heer Ellen was van mening dat de gemeente het huis best wat beter had mogen onderhouden, daar het aan gekocht was voor huisvesting. Rondvraag Tijdens de rondvraag wees de heer Weijdt op de gevaarlijke toestand die ontstaat als het regent en het water in de elektriciteitskast van de toren van de Hervormde kerk in Oudeschild komt. De toren is eigendom van de gemeente en men zou er volgens de heer Weijdt zeker zorg voor moeten dragen dat kort sluiting met ale brandgevaar van dien voorkomen wordt. De heer Ellen hoopte dat de gemeente minder op sanering dan wel op restau ratie zou aansturen. Vooral in het geval van het huisje aan de De Ruyterstdaat 104 in Oudeschild vond hij dat het beter gerestaureerd kon worden, en hij wist niet of de nieuwe eigenaar dat van plan was. Hij pleitte eveneens voor instelling van een parkeerverbod voor vrachtwa gens in de dorpen. Als ze alleen lossen en laden in de straten zullen in de dor pen de pas herstelde straten veiligge steld worden voor de grote vernielingen die de grote wagens onvermijdelijk aan richten, aldus de heer Ellen. Vervuiling Zijn derde opmerking betrof het ant woord op een door hem schriftelijk gestelde vraag: ,,Zo hier en daar in de bebouwde kom van de dorpen komen we onbebouwde terreinen of terrein waar nog geen bestemming voor is, te gen in 'n toestand van totale verwilde ring". Hij doelde hierbij met name op het oude VTB-terrein en het woonwa genterrein aan de Hallerweg, hoewel hij nog vele andere voorbeelden kende. De heer Daalder vroeg begrip voor de situatie, dat niet alle terreinen onmid dellijk kunen worden opgeruimd en bij gehouden. De heer Joustra vroeg zich af of de bewoners van het woonwagenterrein contact hadden opgenomen met de heer Van Hoorn van gemeentewerken. Op de publieke tribune zat intussen iemand heftig ja te knikken. Later zorgde deze man voor een on verwacht incident. Zodra de voorzitter de vergadering met een hamerslag had beëindigd stond hij op en riep wethou der Joustra toe dat de bewoners van het terein meerdere malen contact opgeno men hadden met gemeentewerken, zon der resultaat. De voorzitter ontnam hem het woord omdat het nog niet de gewoonte was dat het publiek zich in de vergadering mengde. De man ver keerde in de overtuiging dat de verga dering afgelopen was en dat het dan niets meer uitmaakte. ©ij het stellen van zijn vraag over de vervuilde terreinen vroeg de heer Ellen nog om een vaste opzichter die op Texel de vuilconcentraties opspoort. Mej. Luijsterburg (CHU) vroeg zich af waarom de taxi's geen ontheffing was verleend voor de afgesloten stra ten in Den Burg en De Koog. De heer heer Daalder zegde toe het na te gaan. Vergunning De heer Zuidewind vroeg zich af hoe het kon dat de PTT voor zichzelf 4 par keerplaatsen in Den Burg reserveerde. De heer Daalder verklaarde dat de PTT er om verzocht had. Hij zei dat het niet anders kon daar de PTT sinds kort de post met auto's rondbrengt en zelf geen parkeerruimte heeft. De heer Zuidewind vroeg zich af hoe het vergunningenbe leid voor rondvluchten op Texel gere geld was want het bevreemdde hem dat Tessel Air de voorkeur had gehad boven twee andere kandidaten, terwijl de direkteur van Tessel Air tijdens de aanvraag vorig jaar geen vliegtuig en geen brevet had. Volgens wethouder Dros was het een direktie-aangelegen- heid van de nv Luchtvaartterrein Texel. De heer Westdorp zei naar aanleiding van een bericht in de pers over een overgenomen taxibedrijf dat er te veel taxibedrijven waren. De heer Daalder kondigde aan dat er in 1973 nieuwe maatregelen vastgesteld zouden worden, waarbij hij verwachtte dat de situatie zou verbeteren. Hierop kon de vergade ring gesloten worden. Door motorstoring afgedreven is in de nacht va ndinsdag op woensdag de schoener „Alma" ongeveer 200 meter uit de Texelse kust ter hoogte van de Slufter vastgelopen. Het schip uit 1904 dat door de Amerikaan P. Cola Grossi in Denemarken is gekocht, is onlangs bij Terscheling vastgelopen. Dinsdag middag vertrok het schip met 13 be manningsleden nadat het door sponsors en de Terschellinger bevolking was op geknapt naar Amsterdag maar onstreeks middernacht liep het vast. Bij het opko men van de vloed kon de driemaster door de reserve-reddingboot „Adriaan de Bruine" om 4.15 uur vlot getrokken worden. De Amerikaanse eigenaar kwam vol komen berooid na een onfortuinlijke reis op 25 mei in moeilijkheden bij Ter schelling. Zijn schip werd naar het ei land gesleept en daar door de bevolking opgeknapt. Diverse grote bedrijven le verden materialen, zoals de Sikkens verffabrieken en Heineken. Het schip vertrok naar Amsterdam, waar het Hei neken bier zal inladen om over de halve aarde reklame voor de Amsterdamse brouwerij te maken. Zeilen De driemaster is 57 meter lang. Het vlottrekken van de Texelse kust ging vrij eenvoudig. De boot heeft weinig schade opgelopen, alleen tussen de spanten stond wat water. In het koude ochtendlicht was het een bij zonder fraai gezicht toen de „Alma" de zeilen hees en wegkoerste naar Amster dam. Het transportbedrijf Fa. Beers en Zo nen neemt per 1 juli de lijn- en bestel dienst Texel-Den Helder over van de Fa. A. Kievit Zoon te Den Burg. De Fa. Beers is een autodienstbedrijf dat over twintig auto's beschikt en op heel Noord- en Zuidholland alsmede Utrecht is georiënteerd. In de loop der jaren werden achttien vrachtdiensten van kleinere ondernemers gekocht. De Fa. Kievit nam de vergunning van de dienst op Den Helder destijds over van TESO. Van de jongste wijziging zal uiterlijk weinig te merken zijn. Kievit wordt nl. agent op Texel voor Beers. Uiteraard zijn de transportmogelijk heden die de Fa. Kievit nu kan aanbie den wel aanmerkelijk groter, gezien de uitgebreide contacten van Beers met diverse vervoerscentra. Door genoemde ontwikkeling is de concurrentiepositie van de vervoersbedrijven op Texel, voor zover daarvan tot dusver sprake was, aanzienlijk verscherpt. In een gezamenlijke advertentie van Van der Eijks Expeditiebedrijf te Den Helder en de VTB te Den Burg wordt in deze krant bekend gemaakt dat de sa menwerking Kievit-Van der Eijk per 1 juli is verbroken en dat de vrachtauto- dienst Den Helder-Texel voortaan wordt uitgevoerd door de VTB. Zoals bekend heeft de Fa Kievit ook een vervoerscontract met Van Gend Loos. Hierin komt geen verandering. Ook het garagebedrijf en de benzine pomp van Kievit blijven in ongewijzigde exploitatie en eigendom. DEN HOORN vrijdagavond 20.30 uur bij LOODSMANSDUIN van het X DEN HOORN

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 1