Duinpark biedt weer leerzame recreatie Wil fried Voet exposeert landschappen in raadhuis Nu ook voor volwassenen Concours Hippique op zaterdag 22 juli Concert Westfriese Zangers ƒ420,voor bestrijding alcoholisme Spuitvoetbal in Den Burg Matrassen in brand ZPC TX 71 speelde tegen gemeentepersoneel Pierenstekers op de vlucht voor politie Jongen gewond bij caféruzie Lampionoptocht in De Koog Werd Duits fotomodel op Texel mishandeld? Slufter blijft 14 dagi Diefstallen uit strandhuisjes en langer dicht Texelse wielrenners oefenen bij Hogeberg KRUISWOORDPUZZEL Ringsteken om kampioenschap van Texel Op zaterdag 22 juli houdt de Vereni ging voor Vrienden van het Paard het jaarlijkse concours hippique op de speelweide (ingang tegenover het poli tiebureau aan de Keesomlaan) te Den Burg. In vorige jaren is gebleken dat dit evenement ook voor toeristen en Texelaars die zich niet in bijzondere mate voor paarden interesseren een boeiend schouwspel is, waarvoor men desgewenst de gehele dag kan uittrek ken, want het paardenfestijn begint al om tien uur 's morgens. Op dat mo ment wordt begonnen met de keuringen Het eigenlijke concoursprogramma start om half twee. Men kan éénspannen voor tweewielige voertuigen in de nieu welingenklasse bezig zien alsmede één spannen landbouwtuigpaarden in open klasse voor luxe rijtuig; tweespannen landbouwtuigpaarden voor luxe rijtuig; tweespannen landbouwtuigpaarden aan- gespanen voor de landbouwwagen; één spannen landbouwtuigpaarden voor luxe rijtuig, gereden door dames. Voorts vermeldt het programma een spring concours en ponyrijden, ongetwijfeld de meest spectaculaire onderdelen. De Texelse ponyclub ,,De Klepper- tjes" telt meerdere ruitertjes die zich tot de besten van Noordholland kunnen re kenen. Veel publiek zal zeker afkomen op de wedstijd ringsteken (met twee wielig voertuig) om het kampioenschap van Texel. Omstreeks half zes is het concours hippique afgelopen. De bezoekers wor den er nog op attent gemaakt dat ook bij grote drukte voor ieder een zitplaats beschikbaar is en dat op het terrein een consumptietent staat waar de in wendige mens kan worden versterkt. De toegangsprijs bedraagt 3,50; kin deren van lagere schoolleeftijd betalen /l ZDH-NLEUWS Zaterdag begint het ZDH-programma kwart voor 7 met een rondgang van drumband DEK door het dorp naar het veld aan de Witte>yeg. Na aankomst be gint de para-demonstratie en de uitrei king van de trainingspakken. Tot slot staat op het programma de ontmoeting tegen het sterke HRC-team uit Den Hel der. Leden en donateurs hebben gratis toegang. Zaterdagavond 8 uur treedt in de Ned. Herv. kerk te Den Burg het bekende mannenkoor „De Verenigde Westfriese Zangers" uit Wognum op. Onder leiding van dirigent J. J .Stam brengt men een gevarieerd programma, met medewer king van soliste Suze Stam-Beerepoot, sopraan en J. A. Zuurbier op het orgel. De entree bedraagt voor volwassenen ƒ3,50 en voor kinderen tot en met 14 jaar ƒ1,75. Het koor werd in 1945 opgericht en vanaf het begin heeft het onder leiding gestaan van dirigent J. J. Stam. Momen teel telt het gezelschap 70 leden, die veel voor hun lidmaatschap over hebben. El ke week wordt tweemaal gerepeteerd, hoewel de leden niet alleen uit Wognum maar ook uit Enkhuizen, Hoorn en Alk maar komen, terwijl de dirigent in Oss woont. Men geeft vele concerten voor diverse culturele instellingen, kerkdiensten en zieken-omroepen. Binnenkort gaat men opnamen maken voor een grammofoon plaat waarop een mis volgens de Oos- ters-^Orthodoxe ritus gezongen wordt. Het programma is als volgt: Mannenkoor: Westfries volkslied, Gerard Boedijn. Deep River, Burleigh. Were You there, negro-spiritual, bewerking J. J. Stam Good news, negro-spiritual, bewerking J. J. Stam Suliko, bariton-solist N. Snaas, Russisch volkslied Soliste: Paria, Arditi. Das Lied der Rose, Oscar Klose. De gefopte vogelaar, Cath. van Rennès. Mannenkoor: Avondklokken, Bortnianski. Abendchor, K. Kreutzer. Tiritomba, Gerard Boedijn. Pauze 'Soliste: An der schonen blauen Donau, Joh. Strauss. Drie Westfriese liederen, Gerard Boedijn. Mannenkoor: Swing low, bew. A. Koekelkoren. Skotse Trije, Lex Karsemeijer. Die Zwölf Raüber, X. Imjalof. Domine, salvam fac, A. Giesen. In het Duinpark, dat aan het strand- slag naar paal 17 is gelegen, is een nieuw excursieprogramma van start ge gaan. In opzet is het Duinpark een schoolinstruktiepark met een program ma, dat een welkome afwisseling biedt op de biologielessen op school. Er bleek van de zijde van het vakantiepubliek echter veel belangstelling te bestaan voor deze wijze van natuuronderricht, zodat evenals vorig jaar werd besloten voor hen eenzelfde (zij het enigszins) aangepast programma op te zetten ge durende de schoolvakantietijd. Er is naar gestreefd om eens wat „anders dan anders" te brengen. Van het gewone excursiepatroon (de rond wandeling met de Vogelwachter bij voorbeeld) werd dan ook helemaal af geweken. Zelfwerkzaamheid De zelfwerkzaamheid geeft een uniek karakter aan deze gezellige en leerzame wandeling, waarbij het gehele gezin op aangename wijze met de natuur in aan raking wordt gebracht. In het Duin park worden geen kaarten verkocht. Bezoekers van het Texels Museum kun nen een afspraak maken aan de kassa. De op die manier verkregen toegangs kaart is echter geen vrijbrief voor te laat komen. Wie later komt dan de af- De onlangs op Texel gehouden koliek- te ter bestrijding van alcoholisme en druggebruik heeft ƒ420,opgebracht. In vergelijking met andere kollektes is dat niet indrukwekkend maar het is toch het dubbele van het bedrag dat de anti-alcohol kollekte in vorige jaren opbracht. De grotere opbrengst is te danken aan de medewerking (in de vorm van een groter aantal kollektrices) die deze keer werd ondervonden. Het ingezamelde geld is bestemd voor het bekostigen van voorlichting inzake al cohol en drugs. De Texelse brandweer houdt donder dagavond 20 juli een wedstrijd spuit voetbal op het sportterrein (aan de Em- malaan) te Den Burg. Uit de gelederen van de vuurbestrijders zullen twee elf tallen worden samengesteld die tegen elkaar met de spuit in het strijdperk zullen treden. Zoals gebruikelijk zullen de spelers ervoor zorgen zo gek moge lijk uitgedost te zijn. Entree ƒ1,kin deren ƒ0,50. gesproken tijd, vindt de poort van het Duinpark alweer gesloten, want vlak daarop wordt begonnen met een dia serie en U begrijpt dat er dan niet meer kan worden gestoord. Diavertoning Het is een interessante diaserie, waarin naast de problemen rond na tuur- en milieubescherming ook wordt verteld over flora en fauna van het duingebied. Na de diaserie wordt aan de deelne mers een aantrekkelijk uitgevoerd puzzelformulier uitgereikt. Zelfs de jonge kinderen, 6-10 jaar, zijn niet ver geten, zij krijgen hun „eigen" puzzel formulier. Een balpen en een kompas maken de uitrusting kompleet. Daarna gaat men aan de wandel, de route is duidelijk aangegeven met ge kleurde metalen pijlen en voert u door een prachtig bewaard gebleven binnen- diungebied. Men kan voor de wandeling zoveel tijd nemen als men zelf wil, maar het duurt toch minstens I1/» a 2 uur voor U de tafel, waarop de juiste antwoor den zijn te vinden, hebt -bereikt. U bent dan weer op het punt van uitgang terug. Voor het totale programma dient U dus zeker tweeënhalf uur uit te trek ken. DE KOOG In de nacht van woens dag op donderdag 2.20 uur werd de politie gewaarschuwd omdat op het ter rein achter bar-dancing „Riche" een aantal matrassen in brand was ge raakt. Toen men ter plaatse arriveerde was het blijkbaar bescheiden brandje reeds geblust, volgens omstanders met glazen bier. Een uit gemeentepersoneel bestaande waterpoloploeg bond woensdagavond in De Molenkoog de strijd aan tegen het polo-team van de zwem- en polovereni ging TX 71. De mannen van de gemeen te gaven goed partij maar dolven het onderspit. TX 71 wil graa|g meerdere van derge lijke wedstrijden» organiseren. Wie uit kennissen of collega's een poloploegje kan samensteller», wordt verzocht kon- takt op te nemen, met het zwembad. CONCERT MARINIERSKAPEL TROK MASSAAL PUBLIEK Het woensdagavond in de Burge meester De Koninghal gehouden concert van de Marinierskapel heeft meer dan duizend bezoekers getrokken, zodat het aantal zitplaatsen lang niet toereikend was. De mariniers brachten een pro gramma met opvallend veel variatie. Het publiek was dan ook bijzonder enthousiast. Vogelwachters van Natuurmonumen ten betrapten gisterochtend tegen zeven uur een drietal pierenspitters op het wad nabij De Schorren. In verband met de rust in het broedgebied en om de vo gels gelegenheid te geven te fourageren is het verboden zich hier te bevinden. Toen de vogelwachters (onbezoldigde politieambtenaren) proces verbaal wil den opmaken, gaven twee hun naam op maar de derde weigerde en nam een dreigende houding aan. De politie werd daarop gewaarschuwd, maar toen deze arriveerde gingen de drie mannen er in pijlsnelle vaart vandoor. DEN HOORN In de nacht van woensdag op donderdag gingen in een café te Den Hoorn twee Duitsers elkaar plotseling te lijf. Met een mes of met ge broken glaswerk (dat is niet komen vast te staan) brachten ze elkaar verwondin gen toe. Een der jongens liep een ern stige, hevig bloedende snijwond op aan zijn linkerhand. De dokter werd geroe pen die de knaap naar Den Burg liet brengen voor verdere behandeling. DE KOOG Woensdagavond 19 juli wordt in De'Koog een lampionoptocht gehouden voor kinderen. Ieder mag meedoen. Gestart wordt om negen uur bij de school aan de Brink. Muzikale medewerking verleent de drumband „Voorwaarts Mars". De organisatie be rust bij de Oranjevereniging van De Koog. „Drie gulden voor een taxirit van nauwelijks honderd meter, dat was voor de uit Keulen afkomstige Helga 'V. en Karin S. wat te gek. Maar de taxichauffeur op het vakantie-eiland Texel reageerde erg zuur op de vraag van de dames of hjj zich in de prijs niet vergist had. „Hij gaf plotseling gas en raasde met ons over het halve eiland. Toen stopte hy, rukte het portier open en trok mij op een landweggetje uit de auto. Hij gooide me op grond en schold mij uit voor „Duits zwijn" zegt Karin S. Ook haar vriendin werd door de ra zende Hollander uit de taxi gegooid. „Wc heben de politie op de hoogte gesteld en wilden aangifte wegens mishandeling doen. Maar de ordebewaarders gaven ons te verstaan dat zij in het uitzoeken van het geval niet geïnteresseerd waren. Ook de plaatselijke VVV had geen tijd voor deze zaak". Aldus nauwkeurig vertaald, een be richt in het Duitse sensatieblad „Ex press" van 12 juli j.l. onder de koppen „Fotomodell in Holland misshandelt. Kölner Touristinnen hatten Pech mit Taxifahrer". Het toeval wilde dat het incident waarover „Express" schrijft zich voor deed toen wij in de nacht van vrijdag op zaterdag j.l. als gast van de verkeers politie een patrouille meemaakten in De Koog en omgeving. Op grond daarvan al kan worden gezegd dat de kern van waarheid in het bericht nogal klein is. De dames, een stewardes en een manne quin, hebben géén aanklacht wegens mishandeling ingediend. Ze eisten al leen dat de politie achter de taxichauf feur zou aangaan om hem af te straffen. De politie heeft de betrokken chauffeur gevraagd zijn visie op het gebeuren te geven waarna men tot de konklusie kwam dat het allemaal nogal meeviel. Op het politiebureau te De Koog waren de dames wel erg tekeer gegaan. Ze vertelden nog nergens ter wereld derge lijke „maffiamethoden" te hebben mee gemaakt en toen men niet direkt met alle mankracht de taxichauffeur ging opsporen, werd de politie beschuldigd van anti-Duitse gezindheid. Het verhaal van de chauffeur: De twee maakten een aangeschoten indruk. Ze stapten in ter hoogte van „De Toe komst" maar gaven geen bestemming op. Ik ging rijden totdat ze me, ter hoog te van „De Berekuil" (inderdaad minder dan 100 meter), lieten stoppen. Het be drag van drie gulden dat ik wilde ont vangen, is volkomen normaal. Dat be taal je altijd, bij wijze van spreken al na twee meter. Gezien het nachtelijke uur zou ik formeel zelfs recht op ƒ4,50 hebben gehad. Ze scholden me direkt uit voor „schweinhund" en vonden ƒ2,50 voldoende. Ik wilde de zaak als een geintje opvatten maar bleef bij mijn eis van drie gulden. Maar ik wilde best wat verder rijden als ze meenden dat ze te weinig waar voor hun geld hadden gehad. Maar ter hoogte van Het Vogel huis vond ik het welletjes (via de mobi lofoon hoorde ik dat ik naar een nieu we bestemming moest) en verzocht het tweetal de wagen te verlaten. Dat ver tikten ze, werden erg kwaad en wilden dat ik ze zou terugrijden naar het ver trekpunt of naar de politie. Zo halsstra- rig bleven ze, dat ik tenslotte mijn ge duld verloor, uitstapte, het portier open de en een van de dames naar buiten hielp. Dat zal wel wat ruwer zijn ge gaan dan gewoonlijk. Daarbij struikelde ze en viel in het gras. De andeTe klamp te zich vast aan de stoel. Om haar eruit te krijgen moest ik het portier aan de andere kant van de wagen openen en haar fors naar buiten drukken. Ik deed snel de deur op slot en reed weg. Zoiets komt wel eens meer voor. Als je een be schonken kerel moet vervoeren wil die ook wel eens niet uitstappen. Je kunt dan moeilijk blijven afwachten of ze naar de politie rijden. Er zijn geen klap pen gevallen en ik heb de dames over geen grotere afstand vervoerd dan van „De Toekomst" naar „Het Vogelhuis". Maandag wordt in het raadhuis de ex positie van Wilfried Voet, schilder en graficus, geopend. Tot en met 28 juli zullen 32 werken van hem te zien zijn. Hierbij zijn 3 etsen, 1 houtsnede en met droge naald gemaakte tekeningen. Alle werken zijn te koop: de prijzen zijn meestal beneden ƒ100, Wilfried Voet, 37 jaar oud, studeerde aan de Rietveld Akademie in Amster dam, maakte een studiereis naar Flo rence en ontving een beurs van de Franse regering in het kader van de culturele uitwisseling tussen Nederland en Frankrijk. Vanaf 1961 exposeerde hij op verschillende plaatsen in Nederland, Denemarken, België, Frankrijk en Rus land. Fluwelig Zijn werk kan het best gekarakteri seerd worden als „fluwelige landschap pen". De etstechniek en de droge naald verschillen uiterlijk niet veel: bij beide wordt gebruik gemaakt van een metalen plaat. Bij de droge naald wordt echter Door overstroming nu nog volop broedaktiviteit direkt in de plaat gekrast hetge$ bijzonder „fluwelige" effekt heeft. Voet maakt figuratieve landsch: meestal in zwart wit, af en toe hij groen en blauw. In deze tijd7\p bijna alles kunst genoemd schijr kunnen worden, heeft hij zich opva veel beperkingen opgelegd. Hij vast aan kleine formaten, het w( met de droge naald en figuratieve, schappen. Het is kunst zoals die a wen verschijnt en nog vele eeuwf zien zal zijn, maar die met opva goede techniek gebracht wordt. De tentoonstelling is geopend fc de kantooruren van het raadhuis: werkdag van 9.00 - 12.00 en 2.00 uur en woensdagavond van 8.00 uur. De foto-expositie van Weren J blijft nog 14 dagen. Het noordelijk gedeelte van De Sluf ter dat tijdens het broedseizoen is af gesloten, blijft dit jaar veertien dagen langer dicht. Dit besluit werd genomen omdat in dit terrein de broedaktiviteit nog in volle gang is, een gevolg van de overstromingsramp die de vogelbevol king eind mei trof en waarbij vele nes ten verloren gingen. Tal van vogels zijn nadien opnieuw begonnen. Er zijn zelfs veel meer kluten teruggekomen dan er oorspronkelijk waren; de tureluurs broeden weer en ook de scholeksters zijn nog bezig met hun tweede legsel. Opvallend is het grote aantal leeuwerik ken dat nog op eieren zit. Men hoopt dat het publiek er begrip voor zal hebben 'dat de rust in De Slufter tot 30 juli wordt gehandhaafd. Wie er toch in wil, kan gebruik maken van de bekende ex cursiemogelijkheden. Een Duitser deed bij de politie gifte van diefstal. Uit een door he het Hoornderslag gehuurd strandt' waren in de nacht van dinsda.- woensdag twee ligstoelen en een handdoek ontvreemd. De laatste weken komen meer dergelijke meldingen binnen. De klusie ligt derhalve voor de ha&j artikelen van enige waarde ook ii gesloten strandhuisjes niet veilig tenzij er een voortdurende inten bewaking is. Naar schatting beoefent een 1 Texelaars het wielrennen als sport wel nog geen Texelse wielervereni bestaat wordt toch al in georganis verband getraind. Woensdagavond voerden zeven renners trainingsroa uit in de buurt van de Hogeberg werden tien ronden van elk 2,7 km: legd. Het is de bedoeling dit web te herhalen. Wie woensdagavond aanvang zeven uur, van de partij zijn is welkom. Gestart wordt b: begraafplaats van de Georgiërs. ljHllllllllllllllllllllllllllllMN<III||||||||||||||||||||||||||||||||||||illl|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||lillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll||||||i 64 65 68 69 Horizontaal: 79. dun 80. kwaad 1. bergplaats 6. naar beneden gaan 10. aanwijzend voornaamwoord verticaal: 11. ophijsen 1. vogel 14. inhoudsmaat 2. buitenstaander 16. niet dicht 3. hetzelfde 17. anno 4. vervelend 18. stofmaat 5. water in Friesland 19. meisjesnaam 6. deel van Sumatra 20. koekje 7. meisjesnaam 23. zangnoot 8. vulkaan 25. onmeetbaar getal 9. kloosterzuster 26. dag (Duits) 10. plaats in Utrecht 27. als volgt 12. beroep 29. zangnoot 13. onwaarheid 30. wrede keizer 15. volk 32. selenium 20. titel 33. bijwoord 21. ongeveer 24. slimme 22. zoals de akten getuigen 36. vreemde 24. ontzag 38. gemalin van Aegir 25. beroep 40. groep zangers 28. losse houten vloer 41. getij 29. vogel 42. klopje 31. rondhout 43. deel van het kippenhok 35. en omgekeerd 44. voedsel 37. verlangen 45. vogel 39. transportbedrijf 47. mannelijk dier 40. steen 49. begrip 46. welwillende lezer 51. dunne 47. drank 52. zangnoot 48. vliegende hond 53. reeds 50. Frans voegwoord 54. koker 51. afgod 56. de dato 55. elk 57. het romeinse rijk 58. in persoon 59. vogel 60. de somma van 61. titel 61. titel 62. persoonlijk voornaamwoord 63. bijwoord 64. plotseling 65. bloedvat 68. zuidvrucht 66. in aanzien houden 70. lidwoord 67. grondsoort 71. nummer 69. plakmiddel 72 voertuig 73. Eur. Econ. Gemeenschap 74. streep 75. dierengeluid 75. bedrieger 76. N.V. (Duits) 78. aanzien 77. reeks IiiiiiiiuiiuiiimnuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiHiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiuiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiii)^

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 2