Cjroen !7'warL-Jexelsin het Iet weer was veel te mooi voor het concours hippique Texelse vlag wappert op Razende Bol! harden festijn weer boeiend en a f wisselend Met ?ebroken |)een >r-\ fa j nauta DE TEXELSE BOEKHANDEL JJ J naar ziekenhuis ho Lap-Gerritsen [ingsteekkampioen van Texel DEMONSTRATIE SPYKER PARACHUTISTENTEAM VAN HET PARACENTRUM TEXEL-SPA naar ziekenhuis Comité houdt inzameling voor gedupeerde winkelier Hasj-handelaar aangehouden Liftster gewond Loos alarm Ludieke manifestatie op onbewoond eiland H DE ?WÉNDE BOL^ GEfi.ïïXft Simbolische bezetting om eigendomsrecht te bepleiten VAKANTIESTEMMING 85e JAARGANG No. 8693 G 25 JULI 1972 iit N.V. v.h. Langereld De RooU 11 - Deo Burg, Texel - Tel. 2741 larry de Graaf, Kcesomlaan 43, Den il. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt Hlnataga en vrijdags Bank: Neder). Middenstandsbank; Coop. Raü feisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prüs ƒ5,00 p. kw. 50 ct incasso; los 25 d Advert. 21 ct. per mm. exd. 4°/« BTW S*;': —let jaarlijkse concours hippique van [■Vereniging voor Vrienden van het rd is zaterdag weer een afwisselend boeiend geheel geworden. Jammer js het dat door het zeer werme ^ecr [door de konkurrentie van enkele an te evenementen de publieke belang- jling aanmerkelijk minder was dan [vorige jaren. Halverwege het mid- programma, toen de drukte het >tst was, waren er toch niet meer krap 500 toeschouwers en dat is beetje weinig voor een spektakel »raan zoveel moeite en kosten zijn lendeerd. Dat de paardensportver- ring er ieder jaar weer in slaagt iets [gelijks op poten te zetten is een pres- leop zichzelf. Voorzitter Joh. C. Roe- zei in zijn welkomstwoord, 's mor- is in de consumptietent op het ter- _n, dat ihij geen ander gebied in Ne tland van dezelfde grootte als Texel ide waar het mogelijk is om zes ïspannen in de ring te brengen. iet meest attraktieve deel van het cours hippique is het middagpro- mma. De keuringen 's morgens (zie slag elders in dit nummer) zijn dui- jk een attraktie voor de echte ken- let middagprogramma werd geopend een concours van éénspannen land- wtuigpaarden (nieuwelingen) voor ewielige voertuigen. Paarden die al Ier op Texel of elders een prijs had- gewonnen in het éénspan waren uit loten. )e jury, bestaande uit L. W. Biesheu- C Blankendaal, G. S. Bakhuysen, vr. S. M. de Lugt-Parlevliet, K. du Jto en J. Liefrinck had het niet ge- «kelijk. De beoordeling beperkte zich tot de bouw van het paard, maar het exterieur, de aanspanning en de dij werden bekeken. Van de drie rdegangen (stap, draf en galop) let- zij uitsluitend op de draf. Bij twee- men gingen kleur, aftekening, gan- houding en de kombinatie van de e paarden eveneens een hartig •rdje meespreken. •e wisselprijs voor het concours één- men landbouwtuigpaarden was be- kbaar gesteld door de fa. J. Agter maar werd Kélina, een 3-jarige vos H. Spigt sr. die zelf reed. De tweede krde plaats waren resp. voor Hieja >EN HOORN DEN HOORN linsdagavond 20.00 uur op het sportveld Z.D.H. van het 'EN HOORN DEN HOORN De ponyclub ,.De Kleppert/es" oogstte zaterdag veel bewondering. Hier een beeld van het patrouillespnngen. (6-jarig, bruin) van Fr. Bakker, tevens berijder, en Katja (3-jarig, zwart) van J. C. Roeper, tevens berijder. Etiquette Hierna werd het concours hippique officieel geopend. Eerst stelden de drumband „Margarctha Sinclair" en de leden van de ponyclub „De Kleppertjes" zich op. De drumband verzorgde zater dagmiddag de muzikale omlijsting. On der leiding van mevrouw R. Bakker- Smit brachten ze het er goed iaf. De heer L. W. Biesheuvel gaf deskundig com mentaar over de paarden die 's och tends gekeurd waren. Hij wees erop dat de funktie van de paarden de laat ste jaren verschoven is van de landbouw naar de recreatie. De winnaars van de ere-prijzen werden aan het publiek voorgesteld, waarbij kritische opmer kingen niet achterwege bleven. Voorzitter J. C. Roeper heette alle aanwezigen hartelijk welkom en ver leende de juryleden dispensatie ten aanzien van de etiquette. Wegens de hitte hoefden ze geen bolhoeden te dra gen en mocht ook 'het jasje uit. Onder leiding van de heer H. Heet- veld, instrukteur van de ponyclub, ga ven de leden van „De Kleppertjes" een vlotte demonstratie. Ze lieten de paar den op verschillende manieren lopen en maakten een groot aantal figuren op het fraaie terrein. Het laatste com mando „halzen strekken" werd door de dieren goed opgevolgd, hetgeen een compliment is voor de ruiters en de in strukteur, want het betekent dat de die ren eerlijk werden bereden. Totaal lie pen 31 ponys mee. Zilveren zweep Precies op tijd (het hele concours verliep feilloos volgens tijdschema) be gon het concours van eenspannen land bouwtuigpaarden voor luxe rijtuig (open klasse) waarvoor de gemeente als wis selprijs „de Zilveren Zweep" had uitge loofd. Ditmaal kon wethouder Dros, na mens de gemeente, de prijs overhandi gen aan P. Dros Nz., eigenaar en berij der van Dakota. Totaal waren 6 paarden ingeschreven. Tweede werd Anneliza (eigenaar en berijder G. Eelman Jacz.) en derde Wodan (eigenaar en berijder Jac. de Graaf). Met als aardig intermezzo een optre den van de meisjesdrumband „Marga- retha Sinclair" werd het programma voortgezet door het onderdeel spring concours ponys B. Zes ponys deden mee, vier werden gediskwalificeerd na drie weigeringen of het vergeten van een hindernis, zodat de overgebleven twee (winnaar Menno van der Wal op Bou- dewijn die het parcours foutloos reed in 39 seconden en Tine Schoorl op Fair- lady, 3 strafpunten, 50 sec.), automatisch in de prijzen vielen. Het concours voor éénspannen land bouwtuigpaarden voor luxe rijtuig, ge reden door dames zonder assistentie van een heer werd gewonnen door Nora, berijdster mej. Ans de Graaf en eige naar P. Bakker Pz. De moed,er van Nora, Wodan, werd tweede, berijdster mevr. D. de Graaf-Zijm en eigenaar Jac. de Graaf. De combinaties waren geslaagd, vooral die van de 3e prijs winnares, mevr. Roeper met het paard Boudewijn van P. Verberne. Zij reed in Texels ko stuum. Ringsteken Na het laatste optreden van de aneis- jesdrumband begon het ringsteken, een folkloristisch behendigheidsspel. Hierbij werd een opvallende prestatie geleverd door de winnaars, de heer Jacob Lap en mej. Astrid Gerritsen uit Den Hoorn, die in 3 ronden alle ringen van het koord staken. Tweede werden de heer P. C. Hin en mevr. Roeper (4 ringen) en de derde prijs was voor de heer en me vrouw Frans Bakker uit Den Hoorn (3 ringen). De ponyrennen vormden veruit het spektakulairste onderdeel van de mid dag. Onder de paardenliefhebbers be staan nogal wat bedenkingen tegen deze sport, maar desondanks wint dit onderdeel de laatste jaren aan populari teit. Vooral in de bochten gaat het vaak scherp toe, als de rijders de paardjes tot het uiterste aanzetten. Zaterdagmid dag ging het alemaal goed, hoewel de finish van de eerste omloop een zeer spannende aangelegenheid was. In de finale kwamen tenslotte Peter Bruyn op Joris, Mabel Mantje op Francy, Ma rieke Bakker op Robby en Tine Schoorl op Wodan. Winnaar werd Mabel Mantje, 2e Tine Nooij, 3e Marieke Bakker en 4e Peter Bruyn. De leden van de pony club bleven op 'het veld met het onder deel springconcours ponys L. Alle zes deelnemers reden het parcours foutloos, zodat de tijd de dootrslag moest geven. Annemane Schoorl met Dient je won (34,4 sec.), Marjan van der Wal werd tweede (34,8 sec.) en Corrie Dros met Pleuntje derde (35,6 sec.). Hierop aan sluitend werd door Corrie Dros, Anne mane Schoorl, Marjan van der Wal en (zie vervolg pagina 2) De 16-jarige bromfietser A.K. (16) uit Heiloo brak vrijdagmiddag om kwart voor vier een been toen hij op het kruis punt Pontweg-Elemert werd aangere den door de automobilist GB.J.v.d.B. uit Rotterdam. De bromfietser reed op het fietspad in de richting van De Koog. In dezelfde richting reed de personen auto maar deze wilde rechtsaf slaan naar Den Burg. Hij stopte om een ande re bromfietser voorrang te geven en lette daarom niet op de naderende K. Juist toen hij zijn wagen optrok, had de botsing plaats. Beide voertuigen werden licht beschadigd. K. moest naar het Lidwina ziekenhuis worden ver voerd. „Vijf mille voor Aad en Netty" Er moet rekening mee gehouden wor den dat de ƒ5.000,die onlangs bij Centra-kruidenier A. van Heerwaarden in Den Burg werd gestolen, niet meer zal worden achterhaald. Het onderzoek van de politie heeft nog geen aankno pingspunten opgeleverd. Door het ver dwijnen van het geld is de familie Van Heerwaarden ernstig gedupeerd. Er is nu een comité in het leven geroepen dat wil traöhten ƒ5.000,in te zamelen. Men zei ons: „Zowel Van Heerwaarden als zijn vrouw zijn altijd bereid geweest om anderen op allerlei manieren belan geloos te helpen. Velen zullen de gele genheid aangrijpen om nu iets terug te doen". Het comité heeft rekeningen ge opend bij de Raiffeisenbank, Amro-bank en Middenstandsbank. Reeds zijn daar op de eerste bijdragen gestort: 25, ƒ50,en ƒ100,Als begunstigde moet op het strookje worden vermeld „Vijf Bij een routinecontrole in de nacht van zondag op maandag in de sleep-in Klabam te De Koog werd door de poli tie de Italiaanse student S.T. aange houden wegens het in bezit hebben en verkopen van hasj. De man werd inge sloten. Zaterdagmiddag tegen half een liep de 15-jarige mej. R.M. uit Rotterdam ontvellingen op aan haar voeten. Het meisje stond op het haventerrein van 't Horntje te liften. Toen zij een stap op de weg deed om haar duim op te steken reed een juist passerende motorfiets, be stuurd door TjD. uit Beverwijk over haar voeten. Mej. M. moest zich onder medische behandeling stellen. Een onbekend gebleven vrouw gaf zondagmiddag telefonisch aan de politie het bericht door dat een auto met vier inzittenden bij de Zaandammerdijk in het water terecht was gekomen. De po litie spoedde zjch naar de opgegeven plaats maar vond niets. mille voor Aad en Nettie". Wie geen bankrekening heeft kan zijn bijdrage ook persoonlijk bij de bank afgeven. De namen van de gevers komen alleen ter kennis van het comité (de heren C. Reij, S. Bosma en Jorna). Mocht het gestolen geld toch nog te recht komen dan zal het resultaat van de inzameling worden geschonken aan de bejaardenomroep Texel. Komt er meer binnen dan ƒ5.000,dan wordt het overschot ook aan de bejaardenom roep overgemaakt. De aktie wordt vrijdag 18 augustus afgesloten. HBMM Donderdagochtend om elf uur landde met drie bootjes een groep van circa dertig Texelaars op de zandplaat De Ra zende Bol. |Het doel van deze invasie was een symbolische bezetting van dit uitgestrekte onbewoonde eiland om kracht bij te zetten aan de door de Texelse gemeenteraad naar voren ge brachte wens dat de Razende Bol Texels grondbezit wordt. Direkt na de landing werd onder luid gejuich van de water- geuzen-nieuwe-stijl de groenzwarte vlag gehesen en werd een door Harry Tielemans uit De Koog gemaakt bord geplaatst: „De Razende Bol Gcm. Texel". Over de door de Texelaars ge wenste status van Ihet eiland kon der halve geen enkel misverstand meer be staan. Een beeld van de plechtigheid op de Ra zende Bol. Bij deze ongetwijfeld historische plechtigheid bleef het echter niet. De bezetters, die hun opdracht onder de best denkbare weersomstandigheden uitvoerden, maakten er een aangenaam dagje van. Bovendien zorgden ze voor de nodige extra sensatie want het was na de geheimzinnigheid vooraf nu zaak dat de stunt landelijke bekendheid kreeg. Drie man van de NCR V-televisie maakten dan ook deel uit van het inva sielegertje en hadden minstens evenveel plezier in de onderneming als de Texe laars. Het werd voor hen vooral inte ressant toen ze hoorden dat de bezet ting van de Razende Bol ook van belang was met het oog op de toekomstige on- ofhankelijkheid van Texel. Luchtlanding En alsof dit alles nog niet voldoende aandacht trok werd ook nog een voet balwedstrijd Den Helder-Texel in el kaar gezet. Geheel volgens het draai boek was Den Helder aanvankelijk aan de winnende kant. Een voor het incom plete Texelse elftal smadelijke uitslag werd echter voorkomen door de drop ping van drie para-voetballers die er voor zorgden dat de kansen snel keer den. De wedstrijd had een opvallend kort en weinig gedisciplineerd verloop. De zomerhitte noodde niet bepaald tot lichamelijke inspanning, des te meer echter tot het aanspreken van de royale voorraden geestrijk vocht die door het invasieleger waren meegevoerd. Opval lend goed gestemd gingen de bezetters tegen twee uur 's middags weer in hun boten om naar het moedereiland terug te keren. Serieus Oplettende krantenlezers zullen we ten dat de aanleiding van het bovenom schreven ludieke gebeuren volkomen serieus is. Enkele maanden geleden sprak de gemeenteraad op advies van B. en W. zich uit voor het onderbrengen van de Razende Bol bij de gemeente Texel. Op dit moment is deze uitge strekte zandplaat nl. nog niet gemeen telijk ingedeeld. Binnenkort moet dat echter wel gebeuren. Hetzelfde geldt voor de Waddenzee. Het gemeentebe stuur vindt het binnen de Texelse gren zen brengen van de Razende Bol vooral belangrijk om waterstaatstechnische re denen. In Den Helder schijnt men er echter anders over te denken, zodat het nog allerminst vast staat dat de wens van de Texelse raad wordt ingewilligd. De Razende Bol, een deel van de Noor- derhaa'ks, heeft ongeveer de grootte van de Eierlandse polder. Door het Molen gat wordt het van Texel gescheiden. Het eiland is volkomen vlak maar hier en daar is al wat helm gekonstateerd zodat zich wel duinen zullen vormen en de Bol het karakter van een echt Waddeneiland krijgt. Van belang is dat de Razende Bol in de richting van Texel „wandelt"; het is niet uitgesloten al dus 'het gemeentebestuur dat beide eilanden op den duur een eenheid zullen vormen. Het zou zeer ongewenst zijn als die uitbreiding in feite uit Helders bestuursgebied zou bestaan. (zie vervolg pagina 2) Natuurlijk ben je in Toch even aan school denken. Je hebt wat dingen nodig. Een „andere" agenda bijvoorbeeld. Schrijf en schrift toestanden. Boeken en zo. Verstandig om dat nu even te regelen. Nu Is alles er (nog).

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 1