„Sport beeld" in het raadhuis een leuk allegaartje HET GEHEIM Opnieuw rekordpoging van mevrouw Janssen-van Esch FÏLMNIEÏJW Geparkeerde auto aangereden Dronkaard vernielde toegangsdeur Schade vergoed 33 33 Strandloop trok 111 deelnemers Middenvoetsbeentje gebroken Hoge prioriteit voor nieuwe schoolgebouwen Weinig belangstelling voor jazz ■concert Jongen van zes jaar won sportviswedstrijd Raadsvergaderingen VERVOLG VAN PAG. 11 Optocht Tessel Forever S.V. Texel-nieuvvs Texelse Boys Aktiviteiten voor toerislt feuilleton van Tom Lodewijk „De weekbladen kopende en uitklap- foto's verzamelende voetballiefhebbers behoren nog tot de vroegere generatie van estetici, die een foto des te mooier vinden, naarmate Jan van Beveren zich fraaier en klemvaster naar de linker bovenhoek werpt om zijn „heiligdom" schoon te houden van het „leren mon ster". De kunstenaars van 1972 trekken zich daar natuurlijk niets van aan. Zij hebben hun eigen eigenwijze wijze van sportuitbeelding, de sport, de spelsitua tie en de sportbeoefenaar zelf zijn hen niet voldoende; zij voelen de sterke be hoefte om er nog iets mee te doen, er iets aan toe te voegen, om de sport, het spelmoment te interpreteren. In vrijwel alle gevallen is de sport een dienaar van de kunst, zij wordt vervormd, ver vreemd, veranderd en krijgt de spelre gels van de kunstenaar opgelegd". Aldus Nico Scheepmaker in zijn bege leidende tëkst op het affiche van de ex positie „sport beeld", die gedurende de kantooruren van het raadhuis tot 12 augustus te zien is. Totaal 42 werken van 22 kunstenaars uit de verzameling van de dienst voor 's rijks verspreide kunstvoorwerpen vormen een reizende expositie, die m circulatie is gebracht door de Culturele Raad Noordholland en de Nederlandse Kunststichting. Geen eenheid De tentoonstelling vormt, ondanks het bindende element, het onderwerp sport, geen eenheid. De vele verschillende technieken en stijlen maken in de kleine ruimte een verwarrende indruk. Op vallende kunstwerken vallen in het niet bij de overvloed die is opgehangen. Het is niet mogelijk er eens rustig voor te gaan zitten en een van de werken goed Zaterdagmiddag om kyrart over vier werd op de Bosrandweg de in de berm geparkeerde volkswagen van A. P. (32) uit Duitsland aangereden. Dat gebeurde door zijn 20-jarige landgenoot R. W. H., die met zijn NSU in de richting van de Turkse Ttent reed en even niet oplette, waardoor hij ter hoogte van pension Tatenhoven in de rechterberm kwam. Schade aan beide wagens was het ge volg. De automobilisten J. A. M. (22) en J. van B. (45) weken op de Gerritslander- dijk onvoldoende voor elkaar uit, waar door de wagens langs elkaar schampten en aanzienlijke schade opliepen. te bekijken zonder daarbij afgeleid te worden door de schilderijen ernaast. Ook omdat iedere kunstenaar zijn ac centen anders in het schilderij legt, val len details nauwelijks op. Hierdoor ont komt men niet aan een oppervlakkige beschouwing van het geheel. Elementen De kunstenaars hebben inderdaad hun interpretatie van de sport gegeven, een uitzondering daargelaten. Het heeft tot gevolg, dat sommige schilderijen volkomen onherkenbaar zijn geworden. Oude elementen, die altijd werden af gebeeld, zoals snelheid en souplesse ko men hier en daar naar voren, evenals nieuwe, zoals humor en de mening over sport. Bij Lucebert kregen wij echter de indruk, dat hij zijn techniek zonder meer heeft toegepast op het onderwerp, als was het een opdracht die vervuld moest worden. Ook anderen geven een beeld van hun kunnen, terwijl ze net zo goed een landschap of een portret had den kunnen maken. De techniek is heel belangrijk, en als die zoals bij de foto montage van Joos Lensink („splash") niet eens zo goed is, blijft er bar weinig over. Er hangt weinig opvallend werk in de kelder van het raadhuis. De penseelte keningen van Saul Belem, „voetballers op straat" van Marinus Phiit, de grap pige potlood/krijttekeningen van Chris Roodvoets „judo I" en „skiër" van Har ry Disberg en „profs" van Sipke Huis mans steken boven de grauwe midden moot uit. Cartoon Aardig vonden wij de vier schilderijen van B. v.d. Heuvel, die niet in de cata logus zijn vermeld. Zij maken echter duidelijk deel uit van de expositie. Op een spottende manier geeft v.d. Heuvel een beeld van het hele gebeuren rond voetbal- en schaatskampioenen. De spelers van Ajax en Feyenoord en Atje en Ard worden op alle mogelijke manie ren in het zonnetje gezet, waarbij ook de „echte fans" een beurt krijgen. Het is inderdaad een interpretatie van de sport, maar een die met duidelijk ple zier gemaakt is. De 22-jarige S. E. A. uit Den Helder vernielde zondagochtend omstreeks vier uur het glas van de toegangsdeur van het havenrestaurant van 't Homtje. Hij stapte door het gat naar binnen en legde zich in het restaurant te slapen. Een personeelslid van TESO had de man (per taxi) zien arriveren en even later glasgerinkel gehoord. De gewaarschuw de politie stapte door hetzelfde gat in de deur naar binnen, waar de steike alco- holgeur, die de slapende A. verspreidde, al deed vermoeden wat er aan de hand was. Naderhand verklaarde de man dat hij dertig pilsjes had gedronken, maar hij ontkende dat hij het 55 x 85 cm. grote glas in de deur had kapot ge maakt. „Het was al stuk en daarom ben ik maar naar binnen gegaan". Alvorens in slaap te vallen, had hij nog liggen roken, waardoor een stukje van de vloerbedekking was verbrand. De man werd door de politie ter ontnuchtering ingesloten. OUDESCHILD Mevrouw Janssen- van Esch gaat opnieuw aktie voeren om de bouw en inrichting van een nieuw onderkomen voor haar handwerk- en hobbyclub „Athena" financieel mogelijk te maken. Na vestiging van het rekord „beeldjes gieten" (50 uur achtereen) gaat ze woensdag 9 augustus (direkt na afloop van de folklore) andermaal aan het werk. Ze wil tenminste haar eigen rekord verbeteren, wat betekent dat ze enkele dagen en nachten in touw zal zijn. De alktie wordt gevoerd om het be drag, dat beschikbaar kwam na de open dag van het amfibisch oefenkamp op te voeren, zodat de club kan overgaan tot aanschaf van een oven of tot de bouw van een nieuw clubhuis. Dat laatste kwam weer aan de orde na besprekin gen, die mevrouw Janssen namens de vereniging met het Dorpshuisbestuur en Cultureel Werk heeft gevoerd. Daarbij bleelk dat aan haar voorwaarden, dat ze wel in het Skiltje wilde werken, maar dat de aangeboden ruimte geen centimeter kleiner kon worden, moeilijk voldaan zou kunnen worden, ondanks het voorstel een uitbouw voor de wc en en een spoelbak aan te brengen in de riöhting van bakkerij Dros. Voor andere problemen werd een oplossing gevon den,, hoewel overleg met sportleer- kraohten over de opslag van de gymna- stiektoestellen nog moet plaatsvinden. Ook de financiering van de verbouwing is nog niet rond. Opslag Desondanks blijft mevrouw Janssen De 71-jarige L. H. Fransen uit Den Helder kwam zaterdagochtend half ze ven op het fietspad van de Pontweg met zijn brommer te vallen. De man, op .weg naar zijn werkadres in De Koog, bleef ongedeerd. Van de brommer werd een spiegel vernield en een trapper verbo gen. De valpartij ontstond toen twee op het fietspad wandelende Duitse jongens onverwacht een stap naar links deden, waardoor een aanrijding ontstond. De jongens bleven ongedeerd, maar bleken graag bereid om de heer Fransen 25, schadevergoeding uit te betalen. iiiiiiiliiillllillllliliilliillllllilllllllllillillilliillliliiilliillllill inillllllllllllllHlllllllllllllllliliUUIIIIIIIIM 15. „Ik wou wel es weten wie dat be richt in de krant gezet heeft" zei Geert. „Ik" zei Freek. „Dat heb je toch niet geróken?" „Nee, maar ik kan ook niet zeggen van wie ik het heb". „Nou dat weet ik dan wel", zei Geert duister. „Ik weet aan wie u denkt, maar die is het niet. Nee, die heeft hier echt niets mee te doen". „Emiel van Maeseyck. „Nee. 't Was ook geen opzet, meer een mondvoorbijpraten. Maar ik kan me voorstellen hoe je je voelt als je zoiets uit de krant moet lezen". En nu Geert toch eenmaal aan het biechten was, wilde hij „hand er op dat je zwijgt als het graf" alles wel ver tellen wat hem bezwaarde. En Freek zag zo langzamerhand de feiten en ver moedens zich aaneenvoegen, zag hoe voor Kossen dit alles samenhing met de gestalte van Mijnheer Emiel, die zijn po sitie bij Concordia stilletjes had onder mijnd, die probeerde hem overal uit te werken. tja die probeerde ook Mar tha van Vloten in te palmen. „Is dat de moeder van eh.... dat meisje dat toen de hoofdrol speelde?" „José, ja. Verwaand nest. Verbeeldt zich minstens dat ze een ster is. Rost bereid naar 't Skiltje te gaan, het alter natief dat ze op aandrang van mej. Taminio van het ministerie van CRM aanvaardde. De ruimte die nu aange boden wordt (5x4 meter) is echter te klein. Bij het eerste gesprek bracht me vrouw Janssen al moeilijkheden naar voren in verband met de opslag van ma terialen en gereedschappen. Nu vreest ze dat alsnog een gedeelte van de spul len van de vereniging bij haar thuis zal moeten blijven, zodat ze de andere mo gelijkheid, het bouwen van een keet op het gemeenteterrein naast haar huis weer aantrekkelijker vindt. De gemeen te gaf onlangs te kennen m principe be reid te zijn tot het toekennen van een bouwvergunning voor de bouw van een houten onderkomen voor de vereniging. De aktie, die 9 augustus begint, zal beter voorbereid worden dan de eerste. Er zal meer publiciteit gemaakt worden en afspraken over medewerking worden nauwkeuriger vastgelegd. De beeldjes, die gemaakt worden, zullen natuurlijk evenals de eerste keer te koop worden aangeboden, want dit bepaalt naast de gewone giften van belangstellenden, het succes van de aktie. DE KOOG Groot was het aantal deelnemers bij de strandloop, die zon dagavond bij De Koog werd gehouden. Er gingen 111 personen van start, waar onder meerdere opvallend sterke atle ten. Vereist was dat de 8 kilometer (voor jeugd 6 km) in tenminste een uur zou zijn afgelegd, maar velen deden het in de helft van die tijd. De snelste had er maar 23 minuten voor nodig. Overi gens ging het niet om de hoogste snel heid. Het doel van de strandlopen is zo veel mogelijk mensen ertoe brengen een behoorlijk stuk te hardlopen. In verband met de gebleken grote belangstelling, heeft de Texelse Sportraad besloten een extra strandloop te organiseren en wel zondagavond a.s. Gestart wordt om ze ven uur op het parkeerterrein van de camping „Kogerstrand". Ook bij Den Hoorn zal binnenkort een strandloop worden gehouden. Zaterdagavond omstreeks 7 uur moest van het paracentrum een parachutist, die verkeerd was neergekomen naar het ziekenhuis in Den Helder worden ver voerd. Hij had een middenvoetsbeentje gebroken. De beroepsmilitair kon, na behandeld te zijn, weer terugkeren naar Texel. Blijkens een antwoord dat de minis ter van onderwijs onlangs gaf op schrif telijke vragen van de PvdA-kamerleden C. Laban en C. Egas, is het hem bekend in welke toestand de gebouwen van de Rijksscholengemeenschap op Texel ver keren. Hij zei, dat de nieuwbouw een hoge prioriteit heeft. Door een verandering van de progno ses betreffende het aantal leerlingen, moest een gewijzigd lokalenplan worden gemaakt, aldus de minister, hetgeen tot aanzienlijke vertraging leidde. Omdat de financiering van het nieuwe plan nog lang niet rond is, zei hij te hopen, dat het plan omstreeks de jaarwisseling '73- '74 aanbestedingsgereed zal zijn. Voor het zaterdagavond in de Her vormde kerk gehouden concert van de Down Town Jazz Band uit Den Haag was weinig belangstelling. Totaal kwa men ongeveer 120 mensen naar het op treden van de bekende formatie. Al eer der dit zomerseizoen is gebleken, dat de zaterdagavond minder geschikt is voor het organiseren van concerten. Geen en kel concert heeft tot nu toe aan de ver wachtingen voldaan, behalve dat van het Noordhollands Philharmonisch Or kest en van de Marinierskapel. Akoustiek De kerk bleek zelfs voor jazz een goede akoustiek te hebben. Nadat het geluid wat was teruggedraaid, kon men ook bij de snelle, temperamentvolle dixieland genieten van op hoog peil staande muziek. Het publiek toonde zich dan ook bijzonder dankbaar, al spraken velen er hun teleurstelling over uiit dat zo weinigen naar het op treden gekomen iwaren. Bij het optreden van de Mariniersikapel was al gebleken, dat dixieland voor enthousiaste tafere len kan zorgen als er veel publiek is. Het laatste concert in de muziekserie is dat van het Greater Cincinatty Youth Chorale, vrijdag 4 augustus. Niet alleen kideren, maar ook bejaarden zullen dan voor half geld kunnen luisteren. De en tree bedraagt 2,50. DEN HOORN De 6-jarige Kees Kerkziek uit Almelo is vrijdagavond winnaar geworden van de sportviswed strijd, die op het strand van paal 9 werd gehouden. Tweede werd P. Verhagen van Texel, derde G. Kreuning uit Hil- sersum en vierde Hanneke Kerkziek uit Almelo. De vangsten waren niet gewel dig maar, in vergelijking met de vang sten van de laatste tijd, ook niet slecht te noemen. De animo voor de wedstrijd was niet groot. Nog geen twintig sport vissers waren van de partij. De organi satie berustte bij de sportvissersclub Texel. Op de volgende dinsdagavonden in het tweede halfjaar van 1972 zijn raads vergaderingen vastgesteld: 29 augustus, 26 september, 31 oktober en 19 decem ber. De datum voor de begrotingsver- gadering kan nog niet worden vastge legd en ook is het mogelijk dat nog extra vergaderingen worden ingelast. voermiddel drastisch beperkt. Sontj gen hebben hun bromfiets zelfs y kocht. „Want je gaat natuurlijk af een gieter als je anderen vraagt auto te laten staan, terwijl je zelf hele dag op dat ding rondraast". Le vari Tessel Forever betalen 1,50 i tributie per jaar, maar dan wordt verwacht dat zij zich ook daadwerb bij allerlei akties inzetten. Geh& wordt dat zich wat meer ouderen zul aanmelden. Donateurs (zij kunnen evenals nieuwe leden melden op adres Ada van Hollandstraat 13) bete ƒ2,50 per jaar. Onlangs is een wervi» aktie voor donateurs gestart. Het is hard nodig, want ondanks de y zelfwerkzaamheid en de primitieve c delen, waarmee de jongelui zich nen, zijn er toch veel kosten. Of Tessel Forever permanent zelfstandige groepering moet blijven staan is nog de vraag. In het best voelt men er voor een sectie te woi® van de werkgroep Landschap»; waardoor van de aktie-ervaringen deze werkgroep wordt geprofiteerd onnodige versnippering wordt vera I men. Donderdagavond dn het City-thea een luchtige vakantiefilm: „Vakaa! perikelen met funes-te gevolgen" mei de hoofdrol Louis de Funès als R Bosquier, de direkteur van een wef rende jongenskostschool. De vakd van zijn zoon geeft aanleiding tot 11 aantal lachwekkende gebeurtenis I Zoonlief Philippe moet bij een ker® logeren, maar gaat liever varen met vrienden. Hij arrangeert een perse* verwisseling, waar zijn vader natuuii achter komt. De speurtocht van Pa die zijn goede naam niet door de streii van zijn zoon verloren wil zien gaat een vrolijke tocht die tot de meest I b mische situaties leidt. Alles komt 1 eindelijk in orde, maar voor het w is.... Alle leeftijden. Zaterdag speelde S.V. Texel de e ste oefenwedstrijd tegen ZDH. Het v. een benauwd gelijk spel: 11. Ta was technisch beter, maar de grol inzet van ZDH hield de partijen in er wicht. Al met al een nuttige oefenis Deze week trainen dinsdag 1 aug donderdag 3 aug. (aanvang 19 00 uur| senioren en junioren o.l.v. de heer P. van Dok. Zaterdag 12 aug. gaan het en 2e naar DTS, vertrek boot 17 00 u Donderdag 3 aug. is er vergadering de jubileumcommissie (aanvang 2S uur). Dinsdag zijn de adsp. begonnen i de training. De junioren en senkt worden vrijdag half acht op het va verwacht. Zondag 6 augustus gaat het eo naar Kolhorn om deel te nemen aans toernooi van Kaagvogels. DEN HOORN Deze week staaa Den Hoorn naast het werk van de' creatie-assistenten twee evenemen op het programma. Vanavond wa op het ZDH-terrein gevoetbald en( sprongen. Twee damesteams (gastel Texelsen) spelen vanaf 19.00 uur te elkaar, om 19.30 uur springt het Spjt para-team en daarna begint t voetbalwedstrijd gasten-ZDH. Donderdagavond rwordt op camp Loodsmansduin een lampionoptochtj organiseeerd met medewerking van drumband D.E.K. uit Den Hoorn, tocht, speciaal voor de kinderen vas kampeerders, begint om 20.30 blijft op het terrein. JIIII1IIIIUI1I1IIHIIIIII1IIIII1JH11IIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIINIIIIIIIIIII nou met die knul van Osseweyer in z'n sportkar. Oók een vrind van Emiel. Die heeft hem trouwens in de club gehaald en zo is ie aan José gekomen. Nou ze zal plezier van hem beleven. Ik moet hem net zo min als Emiel". „Dat komt omdat u aan allebei een hekel hebt". „Nee" zei Kossen opeens beslist. „Ik moest ze allang niet. Die Emiel, waar leeft ie van? Waar komt ie vandaan? Waar gaat ie telkens naar toe? En soms met die knul van Osseweyer? Wat heb ben die voor zaakjes samen? Die lui zijn een eerlijk mens altijd te glad af. En Martha van Vloten is een prima vrouw, maar ze laat zich door die vent met zijn mooie praatjes inpalmen en haar doch ter loopt momenteel een beetje naast haar schoenen en voelt zich in die sport kar nog méér ster". „Hoor es meneer Kossen" zei Freek „ik geloof dat u een beetje loopt te grie- pen de laatste tijd. Ik merk het aan uw hele houding. Strikt genomen hebt u met u zelf te doen". „Ik?" riep Geert ten hoogste veront waardigd. „Ja, U voelt u miskend en misdeeld. Stop er mee. Laat u niet miskennen en ook niet kennen. Wordt niet onverschil lig. Vecht! Als u de idee niet kunt ver dragen dat die Emiel met moeder Van Vloten aan de haal gaat, geef hem dan geen kans. Wees u zelf overal waar u komt, doe net als vroeger, wacht niet lijdelijk af wat anderen doen, neem het initiatief". „Martha van Vloten zou raar opkijken als ik opeens weer op de koffie kwam". „Laat ze raar opkijken. Man, je weet» hoe vrouwen zijn. Als ze in de gaten krijgt dat twee kerels hun best voor haar doen, zijn ze in de zevende hemel. Als het bij de rust 10 staat of zelfs 20, dan schei je er toch niet uit?" Het werd een latertje, en Freek en Geert scheidden als goede vrienden. Maar toen Freek in zijn wagentje te rug reed naar de stad, keerde hij tot zichzelf in. „Wat jij nou allemaal aan die Kossen hebt zitten vertellen" sprak Freek tot Freek „dat zul je zelf óók moeten waar maken, mannetje. Gééf je om dat kind, die José? Ja. Is 't een mispunt? Ja. En tóch....? Ja. Moet je je dan door die vrachtrijder in z'n brandweerauto laten aftroeven? Wat belangrijker is: moet je dat kind aan haar lot overlaten met die vent?" Freek begon zich te voelen als een ridder zonder vrees of blaam, die strijdt om de gunst van de jonkvrouw. Van de Lady, verbeterde hij zichzelf spottend. En toen daalde hij uit de wolken neer en plantte beide voeten op de aarde. Het zou geen kwaad kunnen, dacht Freek, als ik es probeerde wat méér te weten te komen over die Emiel. Kos sen is natuurlijk kwaaddenkend, maar niet gek. En die Martha van Vloten is de moeder van José. Twee vliegen, die straks misschien in hetzelfde web te rechtkomen. Het was maar goed dat, zo laat op de avond, er haast niemand op de weg was, want Freek Doks had zijn aandacht er bepaald onvoldoende bij HOOFDSTUK XII Tegen-ofensief „Zo Jannetje" zei Geert „die man van jou bekeurt maar iedereen, maar nou moet ie zélf betalen. Recht is recht een kwitantie van zeven gulden vijftig voor de Bond". „Mijn man iedereen bekeuren" zei Jannetje van Zwichem verontwaardigd. „Pas maar op, Geert Kossen, ik zag je laatst nog zonder licht. „Maar jij bekeurt me niet" ontdekte Geert blij. „Nee, praatjesmaker. Kom je er niet effe in? Ik heb net koffie. Jan zit de he le dag op het Kantongerecht en ik zit hier maar in m'n dooie eentje". Geert had de tijd, en Jannetje had iets op haar lever. Dat was hem al gauw duidelijk. Ze zocht naar een draai om op haar onderwerp te komen en ze vond hem, toen ze begon over dat drukke verkeer. „Dat rijdt en rost maar" zei ze „die knul van Osseweyer ook met dat rooie kreng.ik zeg tegen Jan, die moet je nou es een bon geven. Maar dat schijnt zo gemakkelijk niet te gaan". „Zulke lui hebben altijd geluk" praat te Geert mee. „Tegenwoordig zie ik em nogal eens met dat nichtje van me, Josefientje van Martha van Vloten. Dat kind weet óók niet wat ze aanhaalt". Geert ging recht zitten. Hij rook wild. „Die is helemaal kop over bol" kloeg Jannetje verder. „Sinds ze daar bij die club met dat stuk begonnen zijn afijn, daar kan ik •en vasH 0 uur raten. I misschien beter niet over praten. zei ze zich plots herinnerend, hoe p: I lijk dat voor Geert moest zijn. „Waarom niet?" zei Geert bruï I zich de woorden van Freek Doks he: nerend „mens, dat raakt m'n kouwei I ren niet. Wat heeft dat stuk er m«| maken?" „Nou" zei Jannetje aarzelend „ik| niet roddelen, maar Josefientje, of li zoals ze tegenwoordig heet, heeft 11 machtig hoog in 't hoofd. Ik geloof 11 ze een lady moet spelen en nou spéél I de lady, maar niet alleen bij de repj ties. En nou die knul van Ossew? I achter d'r anloopt of liever rijdt, es I met wapperende haren in die openil zit, nou is Merendorp te klein voor o' I „Nou, zegt d'r moeder d'r niks v£ I vroeg Geert koeltjes. „Martha? Geert, je weet toch ótó-1 Martha is! Hartelijk en goed, maar-I is haar één en haar al. Ze gloiÉl méé. En als je het mij vraagt komt I allemaal door die vent, die EmieL I is er niet of hij mot d'r kommen. -I heeft ze toch ook voor dat stuk op? warmd en. „En mij er uitgewerkt wou je ze{ Nou nee, ik ben zélf gegaan" zei C fier, zijn spijt om die ondoordachte verbijtend. „Ik moet die man niet en Jan^ niet" bekende Jannetje. „Hij en Mal Osseweyer, een mooi span voor een* kewagen! Hij achter Martha heen I Maarten achter José! Heus Geert, U I hier maar niet een beetje te roddel maar ik mag Martha graag en José* altijd een schat van een meid. Ik; een beetje.bang. Vind je dat ge* durf het niet tegen Jan zeggen". „Je moest het maar wél aan Jan gen" vond Geert. (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 2