AG EN DJ Badmeesters redden zeven zwemmers in moeilijkheden Kampeerders zetten populaire beheerder in de bloemetjes Jong Amerikaans koor gaf go concert voor weinig publiel Meedrijven met de stroom het veiligst FILMNIEU^ VERVOLG VAN PAG. 1 Ter gelegenheid van 25-jarig huwelijk Pony's veroorzaakten gevaarlijke situatie Twee winkeldiefstalle HOORZITTING procedure opnieuw moest worden be gonnen. R.I.N.-rapport Wat het R.I.N.-rapport betreft melk te mr. Sprenger op, dat hierin niet is aangetoond dat de bouw van bet na- tuurrecreatiecentrum het herstel van het eertijds zo fraaie Alloo in de weg staat. Want een feit is dat het betrokken gebied allang is aangetast, niet alleen door het boerenbedrijf Uit en Thuis, maar ook door anderen in de omgeving. Een belangrije oorzaak is het afvalwa ter. Als er riolering komt, hetgeen vol gens de plannen zal gebeuren, zal het Alloo zich kunnen herstellen. Dat zal ze ker het geval zijn als het agrarisch ge bied op een andere wijze wordt beheerd. Dat is mogelijk omdat Staatsbosbeheer zeggenschap heeft over het bedrijf. Bo vendien zijn de mensen van het R.I.N. niet de enige deskundigen die zich met het plan hebben bemoeid. De mensen die ervoor zijn, zijn „ook niet zomaar niks". Het zijn deskundigen van Staats bosbeheer, de afdeling natuurbescher ming van CRM, Texels Museum enz. Voor een deel betreft het mensen, die als natuurbeschermers ruimschoots hun sporen hebben verdiend. Als deze men sen vinden dat de nu geprojekteerde plaats als de minst schadelijke moet worden aangemerkt, kan men dat niet zomaar van tafel vegen. Maar ook Mr. Sprenger gaf toe: de deskundigen zijn het niet eens. „Alles is gedaan om aan de bezwaren tegemoet te komen. Is het nu niet redelijk om de aanvragers het voordeel van de twijfel te gunnen. Geeft u alstublieft zo spoedig mogelijk de ver klaring van geen bezwaar en verklaar de bezwaarschriften ongegrond". Het voorstel om het plan te splitsen in een bescheiden bezoekerscentrum ter plaatse van Uit en Thuis en een groot museum elders op Texel wees Mr. Sprenger van de hand. „Het zou beteke nen: helemaal opnieuw beginnen en het zou leiden tot een plan dat door de be trokkene fundamenteel onjuist wordt geacht". Mr. Sprenger wees er met na druk op, dat een nieuw plan ook op nieuw zal worden beoordeeld door de subsidiërende instanties. Het is te ver wachten dat voor de gesplitste opzet geen subsidie wordt verleend, hetgeen afstel zou betekenen. Twee manieren „Ook het gemeentebestuur van Texel staat integrale bescherming van het Waddengebied voor", aldus mr. Spren ger. „Maar er zijn twee soorten van be scherming: totale afsluiting en het zo voorzichtig mogelijk benutten van de recreatiewaarde van deze gebieden. Het plan geeft geen horizonvervuiling (want de grootste hoogte ligt nog altijd bene den het niveau van de erachter liggende duinen). Ernstig bezwaar maakte Mr. Sprenger tegen de uitdrukking „bak stenen kolos". Hij was ervan overtuigd dat architect Vegter iets heeft ontwor pen, dat voor een prettiger omschrijving in aanmerking komt. Dat sommige land schapsbeschermers het museum in het bos willen hebben, noemde Mr. Spren ger inkonsekwent. Steeds wordt be weerd dat op dit moment de oppervlak te bos al te klein is om de huidige re- creatiedrukte op te vangen. Hoe kan men daarvan dan een stuk willen op offeren? 't Kan niet langer zo Nadat was gediscussieerd over het al dan niet noodzakelijk zijn van de arti kel 19-procedure (zie inleiding artikel), kreeg ook directeur G. J. de Haan gele genheid om iets te zeggen over de situa tie waarin de huidige museumbehuizing verkeert. Hij liet duidelijk blijken, dat het onmogelijk is het museum nog veel langer dan een jaar wordt gebruikt. De zeehonden/bassins zijn slecht, het ge bouw is slecht, maar er is ook een wa ter- en een parkeerprobleem. Voor de zeehonden moet van tijd tot tijd 200 ton water aan het waterleidingnet worden onttrokken. (Het nieuwe museum zal kunnen beschikken over een zeewater pijpleiding vanaf het strand. Het daar voor benodigde pompstation is reeds aangebracht). Steeds groter worden de files auto's bij het museum. Alle voor zieningen in het museum zijn proviso risch en kunnen echt niet langer dienst doen. Veel hout Architect Vegter zei dat het museum gebouw voor een groot deel uit donker hout zal worden opgetrokken. Voor zo ver steen wordt toegepast, zal deze zandkleurig zijn. Zodra de vergunning er is, zal worden begonnen met de vloer, de kap en de dakbedekking. Als dat voor de winter lukt, kan het gebouw rondom met plastic worden gedicht, zo dat men kan doorgaan en het centrum binnen een jaar klaar hebben. De heer De Reiger van C.R.M. zei desgevraagd, dat de subsidie wel dege lijk gebonden is aan het huidige plan. Gaat men over tot splitsing, dan zal de zaak opnieuw worden bekeken. De kans is dan groot, dat er geen centen komen, want de situatie van 's lands financiën is zodanig, dat men niet toestaat dat een paar miljoen gulden voortdurend gere serveerd blijven. Om te voorkomen dat de minister van financiën het geld te rugneemt, zal men het bij CRM voor iets anders moeten gebruiken. (CRM betaalt 75% van de 2,6 miljoen, die voor het natuurrecreatiecentrum is geraamd). Scherp Vrij scherp over de akties tegen de bouw van het natuurrecreatiecentrum op deze plaats liet zich de bioloog Dr. A. C. V. van Bemmel uit. Hij stelde dat in een vroeg stadium tegen de gekozen bouwplaats geen bezwaar is gemaakt door wetenschapsmensen van naam. Hij vond het vreemd, dat na 14 jaar anderen S.V. TEXEL-MEUWS Donderdag 10 augustus moeten de eerste toto-formulieren van dit seizoen worden ingeleverd. De ophalers komen weer langs, maar men kan ook op het terrein terecht; de kantine „de Klets- keet" is tot 9 uur geopend. Bovendien kunnen ze worden ingeleverd bij de heer J. Kramer, Beatrixlaan 58. Zaterdag werd met een combinatie elftal, bestaande uit spelers van het le tot en met de junioren, gespeeld tegen Oosterend (Z). Het werd een verdiende 32 overwinning door doelpunten van H. Pennings en K.D. Koorn. Deze week trainen de senioren en junioren woens dagavond 7 uur. ZDH-TRAINING WEER BEGONNEN DEN HOORN Vrijdag is de trai ning van ZDH weer begonnen, onder leiding van de nieuwe trainer, de heer J. Haagsma. De leden worden erop at tent gemaakt dat voortaan iedere vrijdagavond om zeven uur wordt ge traind door junioren en senioren en dinsdagavond om zeven uur door adspi- ranten en om acht uur door senioren en junioren. SVC-TRAINING START VANAVOND DE COCKSDORP De training van de sportvereniging De Cocksdorp gaat dinsdagavond, heden, van start. De pupillen worden om half zeven verwacht; de adspiranten en junioren om half acht. Donderdagavond 10 augustus begint de training voor de dames en senioren: de dames om zeven uur en de senioren om acht uur. DEN HOORN Bij het baden in zee bij het Hoornderslag kwamen zondag middag tegen half vier maar liefst zeven mensen in ernstige moeilijkheden. Allen konden door de strandbevvaking met be hulp van de reddingvlet in veiligheid worden gebracht. Voor tenminste twee van de drenkelingen (de 55-jarige mevr. Keier uit Alkmaar en de jeugdige mej. M. Oegema uit Espel (Noordoostpolder) betekende dat de redding van een wisse dood. Laatstgenoemden hadden vrij veel water binnengekregen en vertoonden shocverschijnselen. Mevrouw Keier moest met de ambulance naar haar camping, „Loodsmansduin" worden ge bracht. Een merkwaardige samenloop van omstandigheden een combinatie van wind, opkomend water, onderstroom en een mui moet er de oorzaak van zijn geweest dat zoveel mensen tegelijk in moeilijkheden raakten. Het betreffende groepje baders vermaakte zich juist bui ten het bewaakte strandgedeelte; geen Na drie weken van rusteloze voorbe reidingen, waarbij de betrokkene in het ongewisse moest worden gelaten, was het zaterdagochtend eindelijk zover: het 25-jarig huwelijksjubileum van campingbeheerder Dirk van der Vliet (48) en mevrouw M. van der Vliet- Dooren kon op grootste wijze worden gevierd. De heer Van der Vliet is be heerder van het sedert 9 jaar bestaande kampeerpaspoortterrein „Het Wouters- hok" en vervult zijn taak op zodanige wjjze dat vele bevriende kampeerders al lange tijd uitzagen naar een aanlei ding om hem eens flink in de bloeme tjes te zetten. Die populariteit 'heeft Van der Vliet te danken aan zijn gemoedelijke optreden en zijn onbegrensde lust tot helpen. „Het is een ideale gastheer", zei ons een der kampeerders. „Geen moeite is hem teveel om het ons naar de zin te maken. Hij doet veel meer dan zijn formele plicht". Een feestcomité onder leiding van de heer C. Stapenséa had een kolldkte ge organiseerd en voor een aantal feeste lijke aktiviteiten gezorgd. „Het Wou- tershök" is momenteel volledig bezet; er zitten zo'n 600 kampeerders. Een groot deel van hen had zich zaterdag ochtend opgesteld bij het beheerders- kantoortje. Muziek Om half elf arriveerde het jubileren de echtpaar met familieleden in vier auto's op het terrein. Voor een feeste lijk welkomstmuziekje zorgden De Ge- raldo's, die zich doorgaans alleen bezig houden met het verzorgen van muziek in „Casino", maar het duo verblijft ook op „Het Wouterhok" en wilde graag zijn steentje aan de huldiging bijdragen. Volkomen beduusd beluisterde de heer Van der Vliet de lovende toespraak die door de heer Stapenséa werd afge stoken en die dank zij de krachtige ge luidsinstallatie op kilometers afstand plotseling wel bezwaren maken en zich daarbij baseren op een „rapport van drie studenten" (waarmee hij op het RIN-rapport doelde). Obstruktie „U stelt natuurbehoud boven natuur- educatie. Maar als u geen kans ziet om (zie vervolg achterpagina) hunner stond veel dieper dan tot het middel in het water. Enkele onverwacht hoge golven brachten hen uit het even wicht. Door de krachtige stroom werden de baders verder in zee gesleurd. Som migen raakten in paniek toen zij merk ten, dat zij ineens niet meer de veilige grond onder de voeten hadden. Wan hopige pogingen om tegen de stroom in naar het strand te zwemmen was de onjuiste maar begrijpelijke reactie in deze situatie. Een meisje dat uitgeput de kant bereikte, klampte de badmeesters Daan Geunts en Kees Valk aan en zei dat haar moeder in nood verkeerde. Een soortgelijke melding kreeg inmid dels Evert Kooiman op de badpost. Hier kwam een meisje vertellen dat haar zusje in nood was. De gereed staande reddingvlet werd in zee gebracht. Alle badgasten werden opgeroepen onmid dellijk het water te verlaten. Makrelen Het groepje baders was snel bereikt. Achter elkaar werden ze opgepikt. „Het leek wel alsof we bezig waren met ma krelen vissen", zei een der badmeesters later. Een der eerste geredden was Ma rian Oegema. Zij was er vrij slecht aan toe, volkomen in paniek en gaf over. Toen een viertal drenkelingen voorin de boot was, kwam door het gewicht de schroef van de motor boven water. De motor sloeg daarom af en was niet weer op gang te krijgen. Dat was naar voor de nog in het water ligende 55-jarige vrouw, die nu de afdrijvende boot bijna over zich heen 'kreeg. Maar uiteindelijk was ieder in veiligheid en kon naar het strand worden teruggeroeid. Daar wer den mevr. Keier en mej. Oegema van zuurstof voorzien en verleende de snel gearriveerde arts (dokter Coutinho) eer ste hulp. De badmeesters verzochten ons er nog eens op te wijzen, dat een bader of zwemmer, die in een mui terecht komt (te meiken aan snel zeewaarts afdrij ven) het beste rustig met de stroom kan meezwemmen, totdat deze zijn kracht heeft verloren. Het kost dan betrekke lijk weinig moeite om een eind verderop weer aan land te komen. Bovendien zal de snel afdrijvende zwemmer door de strandbewaking worden opgemerkt, die dan de nodige maatregelen kan treffen. DE KOOG Omdat het hek niet goed was gesloten( of door een voorbij ganger was open gezet) wisten zater dagochtend omstreeks vijf uur negen pony's van het verhuurbedrijf Zoetelief bij De Koog te ontsnappen. De dieren liep en over de Pontweg en leverden gevaar op voor het verkeer. Mevrouw Schumaker van „Bispinckhof" waar schuwde de politie. Wachtmeester Blom slaagde erin alle dieren weer naar hun landje aan de Schumakersweg terug te drijven. DE KOOG In Daalders Supers te De Koog werden gisteren tot keer toe winkeldieven betrapt Ij eerste geval betrof het twee jongeq resp. Badhoevedorp en Hoofddoi| tweede keer was het een Fransmaj op deze wijze zijn geluk beproefdj beide gevallen ging het om leven delen. De politie nam de passender regelen. Donderdagavond 8 uur in het theater „Diamonds are forever1' nieuwste James Bond 007. In met onder andere Jill St. John, Wood en Sammy Davis Jr, moei een partij gesmokkelde diamante sporen. Een lange serie verwikkeü die hem ook in Amsterdam fe voert naar het hoofdkwartier vas eeuwige tegenstander, dr. Blofeld de ontmoeting tussen Bond en dr dadiger gaan heel wat vechtps vooraf, die zelfs enkele doden opl« Blofeld gebruikt de gesmokkeld» manten voor het opwekken van« vensgevaarlijke straling. Door der in een sateliet boven de aarde te gen, kan hij de wereldsteden met metiging bedreigen en daarin» grootmachten chanteren. Bond m allemaal te verhinderen, al moet een tweegevecht met Blofeld enkel len bijna het loodje leggen. Toega jaar. Dinsdag 8 augustus De Koog, speelweide Boodtlaan, uur, volleyballen boven 16 jaar. Den Burg, hotel,De Lindeboom-I bridgedrive. Den Burg, City-theater, 20.00 uui Aristocats". Woensdag 9 augustus Den Burg, Groeneplaats, 14.00 tn kloreprogramma met boerenbruik Donderdag 10 augustus Den Burg, City-theater, 20.00 uur, monds are forever". Iedere woensdagmorgen Den Burg, „Casino", 11.00 uur, i dengymnastiek. Iedere woensdagmiddag Den Burg, Landbouwschool, 15 C< bejaardenzang. Expositieruimte raadhuis Den Burg, tot en met 11 au „sport beeld", een verzameling s rijen, grafieken en andere tech van verschillende kunstenaars thema sport. Openingstijden: werkdag 9-12 en 2-5 uur en dagavonds 7.30 - 9.30 uur. Galerie ,,'t Swarte Schaep" Den Burg, Kogerstraat 100, tot 12 augustus een verzameling al schilderijen van mevr. Jenny! Openingstijden: iedere dag 100 uur en zondags 14.00- 18.00 uur. De heer Van der Vliet en zijn vrouw, te midden van de kampeerders, lezen de herinnering op de achterzijde van de fraaie luchtfoto, een van de geschenken. hoorbaar was. „Van der Vliet houdt niet van dergelijke geintjes", vertelde hij lachend, „maar we hebben het toch maar gedaan". Dat de beheerder hele maal nergens op had gerekend, bleek onder meer uit het feit, dat de door het comité bestelde corsages door Van der Vliet zelf uit de bloemenwinkel waren gehaald en betaald. Het comité overhandigde vele ge schenken, die allemaal ter plaatse moes ten worden uitgepakt. „U mag het pa pier wel op het terrein gooien, wij rui men vandaag op". Heel toepasselijk was het eerste ca deau: een prullebak. Bij het uitpakken van het tweede geschenk, een koffie zetmachine, speelden De Geraldo's de „terrein-hit": lekker bakkie koffie.... Voorts werd een plantenbak onthuld en als climax van de geschenkenregen werd een luchtfoto van Het Woutershok met ruime omgeving overhandigd met op de achterzijde een herinnering en de namen van het feestcomité. Draadloos Een zeer originele verrassing werd gevormd door een serie gelukwensen, die via de radio binnenkwam. In de loop der jaren hebben diverse zend amateurs hun vakantie op Het Wouters- hok doorgebracht. Met behulp van een meegebrachte zender (met een proviso rische antenne aan de vlaggemast) wer den zij opgeroepen en verzocht iets te zeggen. Aldus geschiedde en omdat de draadloos ontvangen gelukwensen via de versterker ten gehore werden ge bracht, kon ieder het volgen. Het woord werd gevoerd door de heer M. Mant je uit De Koog, chef van de heer Van der Vliet en oud-collega J. Maas. De heer Mantje tot de verzamelde vakantiegangers: „U mag gerust weten dat wij niet zulke beste ambtenaren zijn". Omdat het niet om een ambts jubileum ging, bracht hij m het bijzon der dank aan mevrouw Van der Vliet, omdat die al zo lang op haar man had gepast. De heer Maas vond de hulde blijken het beste bewijs van de ideale verhouding tussen beheerder en gasten. Een bijzonder aardige bijdrage aan het feestje werd geleverd door de heer Re- court, die, zeer vakbekwaam, een confé rence over het huwelijk ten beste gaf. Dirk van der Vliet liet het allemaal over zich heen gaan: ,,'t Gaat uut de hand loope.Maar hij slaagde er toch in dank te brengen voor de onver wachte reeks attenties. Een polonaise over het terrein besloot het feest. Het optreden van het Greater Cin- cinatti Youth Chorale in de Ned. Herv. kerk trok weinig publiek. Slechts ca. 170 mensen bezochten het concert, dat toch op een gunstiger tijdstip (vrijdag avond) werd gehouden dan het eveneens matig bezochte jazz-concert. Men kon getuige zijn van een uitstekend optreden van het jonge koor, dat een toemee door Europa maakt om kennis te maken met onze kuituur. Het eerste optreden werd in Den Burg gegeven, hetgeen zeer ex clusief mag worden genoemd, daar de overige zeven concerten in Keulen, Oos tenrijk, Italië (2x), Zwitserland, Frank rijk en Londen zullen worden gegeven. Op 23 augustus vertrekken de veertig leden met zes begeleiders weer naar Cincinatti. Het koor bestaat uit High School- leerlingen, die op aanbeveling van hun muziekleraar en na een beoordeling van direkteur Nick Marinaro zijn aan genomen. Uit een gesprek dat wij voor de aanvang met enkele leden hadden, bleek dat vooral het vakantie-element tijdens de reis belangrijk is. Zo was aan het optreden op Texel een informele ontvangst door de burgemeester en een rondrit over het eiland, met o.a. een bezoek aan het museum, voorafgegaan. Vele musea en bekende plaatsen worden in Europa bezocht. Bij wijze van trai ning geven ze af en toe gratis concer ten. Het concert was tot stand gekomen via relaties van dominee M. Mulder, die na de pauze ook voor de monde linge toelichting bij het gevarieerde programma zorgde. De dirigent Ross Bean, vertelde^at het pre was opgezet met het doel een zo mogelijk beeld te geven van deJ kaanse koormuziek. Het Greater natti Youth Chorale bracht niet kerkmuziek, maar ook „werd oude liederen, musicalmelodieën een stukje uit de rockopera f Christ Superstar". Bij elke fcfl werd een koirte inleiding gehoutel de pauze door de dirigent in hetl na de pauze door dominee Muldel Nederlands. Het optreden duurde iets 1 een uur. De koorleden, waarvaij nee Mulder nadrukkelijk st' geen van alle uitgesproken nf talenten waren, hadden alleens moderne nummers zoals van Ho^| moeite. Bovendien liet de op de piano vóór de pauze nogil wensen over. De meeste liedere als topper „I don't know how him" van Webber (uit de roet werden echter uitstekend gebfid Na afloop toonde het publieks tevreden. Men dankte dirigent met een staande ovatie. In de avond van maandw augustus is door een nood* ongeval overleden onze liever Bram oud 17 jaar. Fam. Monen - Texel I Fam. Buijs - Bakkewj TEXELAARTJES 3 regels ƒ1,80, elke regel meer ƒ0,60. Texelaartjes dienen bij vooruitbetaling te worden voldaan. Onder adres te bevragen (niet eerder dan 11 uur in de Boekhandel) en onder nummer ƒ1,25 meer. Al- les inclusief 4% BTW. Witte pomp Oudeschild steeds voordeliger. K. Verweij, Haven 5, telef. 3520 Voor eieren Gravenstr. 20. Altijd vers altijd goedkoop God heeft op Zijn tijd Thuis gehaald lieve schoonzuster en tante Hermina Siefers, lieve, zorgzame echtgenote van Jac. v. d. Knaap, op de leeftijd van 67 jaar. Namens de familie te?1 A. v.d. Knaap Emmeloord, 4 augustus 1972, Rusthuis „Golfslag".

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 2