Cjroci} kwartsJexels in het harL. De Bolderwagen; het miskende alternatief voor de auto TAXI 2323 I AGENDA TAXI j Voor restauratie N.H.-kerk te Oosterend tot dusver f 80.000,- Nu nog f36.000,- (02220) 3132 ILHELMINALAAN 4-6 Strandloop Den Hoorn Wagen in tuinwal Politie nam auto in beslag Automobilist reed door na ongeluk Been gebroken bij voetballen Gouden medaille voor C. Koeper nodig. Tachtig km per uur op de fiets Beere Bar Iedere dag geopend. Beere goed 85e JAARGANG No. 8698 G 11 AUGUSTUS 1972 N.V. v.h. Langeveld De Rooty 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 gfry de Graaf, Kcesomlaan 43, Den (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschtynt dinsdags en vi Jdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. Raü feiscnbank; Amr o-bank. Postgiro 652. A boon, prijs ƒ5,00 p. kw. 50 ct incasso; los 25 ct Advert. 21 ct. per mm. exd. 4»/# BTW I KOOG Van de heer C. J. Eel- te De Koog mogen alle Texelse skernen worden afgesloten voor i. Hij staat dan ook helemaal achter dies van Tessel Forever al geeft hij kt toe dat een flink stuk eigenbe- daaraan niet vreemd is. Eelman uurt en verkoopt namelijk bolder- ens. ,.In veel gevallen zal de bolder een goed alternatief voor de auto Alle vakantiegangers moeten op il bolderwagens gaan gebruiken en leien in plaats van overal met hun heen te rijden". De heer Eelman ervan overtuigd te zijn dat de va- iegangers best hun auto op het par- terrein willen laten staan en er tevoet opuit trekken. Maar het vaar wordt veelal gevormd door eren en vracht. Want de auto is alleen vervoermiddel; eenmaal op rakantieplaats aangekomen, is het een soort reusachtige bood- ppentas. en is geneigd zoveel mogelijk bood- ppen tegelijk in te slaan, maar men dan onmogelijk alles maar onder de >n vervoeren. De oplossing wordt den door de bolderwagen. Deze e karretjes zijn zowel geschikt voor vervoer van kinderen als van bood- ppen, ze nemen weinig plaats in één supermarkt kunnen er tien- worden geparkeerd) en ze zijn al toegestaan. Wat dat laatste be minnen ze het dus van de fiets. Zou 'een goed idee van de gemeente zijn >p de grote parkeerterreinen in De en Den Burg een flink aantal van karretjes neer te zetten? Ze kun- dan door ieder gratis of tegen een ïge vergoeding worden gebruikt het halen van boodschappen. Een witte karren-plan dus, maar dan erg goedkoop materiaal dat natuur- wel in een bepaalde opvallende moet worden geschilderd om te komen dat ze nooit meer worden ggebraoht. Het is een idee waar Tessel Forever nog niet is opgeko- wat de stelling bevestigt, dat vin- ijkheid het grootst is als het eigen- ig om de hoök komt kijken. Brief heer Eelman heeft naar aanleiding een ingezonden stuk in onze krant vriendelijke brief geschreven aan el Forever en daarin gewezen op de erwagen als alternatief voor de ver- de auto. „Laat men iedere automo- C. J. EELMAN belanghebbende bilist verplichten zo'n wagen te huren. Dat is uiteraard de mening van een bolderwagenverhuurder, maar ik hoop toch dat u iets aan deze reactie heeft". Het antwoord van de aktiegroep vond vond Eelman nogal onbevredigend. Hij kreeg een brief, waarin op zijn bolder wagenidee helemaal niet werd ingegaan, maar waarin hem werd verzocht zijn standpunt kenbaar te maken ten aanzien van de aanschaf van een derde veerboot door TESO, van afsluiting van de dorpskernen voor gemotoriseerd ver keer en tenslotte werd hij gewezen op de mogelijkheid om de aktiegroep finan cieel te steunen. Eelman neemt aan dat men zijn commerciële bijbedoelingen niet heeft gewaardeerd. „Maar hoe zit het dan met die oproepen om met een gehuurde fiets Texel te verkennen in plaats van met een auto. Daar hebben de rijwielverhuurders toch ook baat bij?" Bovendien spreekt Eelman niet alleen voor zichzelf, al is 'hij wel ver huurder met verreweg de meeste wa gens. Bruining, Pranger, Bonne, Jansen en hun respectievelijke depóthouders doen het ook. Samen beschikken zij over zo'n duizend bolderwagens, die geduren de slechts een heel korte tijd van het seizoen allemaal in gebruik zijn. Het verhuurbedrijf Eelman bestaat 16 jaar. De heer C. J. Eelman nam het be drijf vier jaar geleden van zijn vader over. Sindsdien is het aantal wagentjes flink uitgebreid. Zelf maken De heer Eelman maakt de bolder wagens zelf, naar een eigen ontwerp. De afgelopen winter heeft hij er weer 60 gefabriceerd. Ze zijn degelijk en dat mag ook wel, want de mensen gaan er niet zachtzinnig mee om. Gestoomd beu kenhout is het materiaal waaruit de carrosserie wordt vervaardigd. De wie len zijn van extra sterke kwaliteit: er zitten meer spaken in dan in de meer 'gebruikelijke autopedwielen. De bolderwagens van het gebruike lijke type lijken nog maar weinig op de oorspronkelijke bolderwagens. Die zijn nl. helemaal van hout gemaakt, ook de assen. De wielen zijn breder, hebben een DEN HOORN Zondagavond 7 uur start bij het Hoornderslag (paal 9) een strandloop, waarvan de inschrijving voor iedereen open is. Het gaat om een prestatieloop van 6 kilometer voor de jeugd en 8 kilometer voor volwassenen. De strandloop wordt gehouden in het kader van „Trim u fit". Het is dan ook de bedoeling dat de afstand sneller dan in wandeltempo wordt afgelegd. Dege nen die de finish halen, krijgen een me daille. Hiervoor moet bij de inschrij ving een kleine bijdrage worden be taald. De strandloop is georganiseerd door de Stichting Texelse Sportraad. In de nacht van woensdag op donder dag werd op het terrein van garage Kaczor een bedrijfswagen, die niet op de handrem stond, weggeduwd en met flinke snelheid tegen een tuinwal aan de Keesolaan „geparkeerd". Door de baldadigheid werd de Opel stationcar flink beschadigd en een bres van een meter breedte in de droge tuinwal ge slagen. De volgende ochtend moest de wagen uit de greppel voor de tuinwal getakeld worden. Dorpsstraat De Koog: gezellig bood schappen doen met de bolderwegen. grotere doorsnee en zijn voorzien van een platte houten band, die niet in het zand snijdt. Bij gebruik op het strand zijn deze oorspronkelijke bolderwagens dan ook lichter te trekken. Maar de le vensduur ervan is maar zeer kort en daarom heeft het zwaardere model met luchtbanden toch wel algemeen ingang gevonden. Daarbij gaat de vooikeur al gemeen uit naar de dichte uitvoering, dus met dichte zijwanden. Bij zijkanten, die uit spijltjes bestaan, komen kleine kinderen met voeten of handen wel eens in de spaken. Afhankelijk van het type kosten ze ƒ100,tot ƒ150,De gemiddelde huurprijs op Texel bedraagt in het hoogseizoen omstreeks ƒ9,50 per week. Dat is niet veel geld voor het gerief dat je ervan hebt en het wandelen met een bolderwagen is een stuk gezonder en meer ontspannen dan dat gewurm met een auto, die je nergens kwijt kunt. Dat de bolderwagens in de afgesloten centra van De Koog en Den Burg reeds ont dekt zijn als ideaal hulpmiddel blijkt uit het straatbeeld. Je ziet steeds meetr mensen met bolderwagens winkelen en voor de supermarkt en winkels staan vaak meerdere exemplaren geparkeerd. Eelman: „Heus, de bolderwagen ver dient naast de fiets een eervolle plaats als hulpmiddel in de strijd voor verstan dig autogebruik". De uit 1958 daterende Volkswagen van B. A. R. (29) uit Den Burg vertoon de zo duidelijk de sporen van zijn res pectabele ouderdom, dat deze door de politie in beslag werd genomen. DE KOOG De 17-jarige Maria Bastiaanse uit Terheide (N.-Br.) brak haar linkerbeen op drie plaatsen toen zij in de nacht van dinsdag op woensdag omstreeks 12 uur op de Pont weg ter hoogte van „Bispinckhof" werd aange reden. Het meisje liep met twee vriendin netjes in de irechterberm en was op weg naar Den Burg. Uit tegengestelde rich ting naderde met grote snelheid een auto, die op dat moment drie andere wagens inhaalde. Hij kwam daarbij niet alleen op de linkerweghelft, maar zelfs meer dan een halve meter in de linker berm. Een der vriendinnetjes vertelde ons dat zij nog heeft getracht Maria Bastiaanse voor de aanstormende wagen weg te trekken. Deze poging lukte half, maar een dodelijke afloop is er wellicht door voorkomen. Mede dank zij uitvoerig speurwerk van de politie is het gelukt de dader te achterhalen. Onder meer aan de hand van glassplinters en verfsporen kon worden geconcludeerd dat het ging om een oud model Ford Taunus 17M. Van een der personeelsleden van een garage bedrijf waar de politie navraag had ge daan, kreeg H. B. uit De Koog de tip om zich bij de politie te melden. Dat ge beurde. B verklaarde, dat hij dinsdag avond „ruim tien glazen pils" had ge dronken. Van de aanrijding zei hij geen weet te hebben. Hij had wel een „tik" gehoord. Het bleek, dat B. later in de nacht ook nog een boom in de Dennen had geramd. OUDESCHILD Tijdens een onder ling voetbal wedstrijdje op het sportveld van Oudeschild brak de 30-jarige P. Koopman een been. Het gebeurde tij dens een scrimmage. Niet is duidelijk geworden wie de ongelukkige trap heeft gegeven. Per ambulance werd de heer Koopman naar het ziekenhuis in Den Helder gebracht. Secretaris-penningmeester Tcxels Schapenstamboek ALKMAAR De heer C. Roeper te Alkmaar, secretaris-penningmeester van de vereniging Het Texels Schapen stamboek in Noordholland, herdacht dinsdag zijn 40-jarig bestuursjubileum. Dat gebeurde tijdens een bijeenkomst in het Alkmaarse landbouwhuis. De heer Roeper kreeg bij die gelegenheid van burgemeester R. J. de Wit van Alkmaar te horen, dat ihet de koningin had be haagd de heer Roeper te onderscheiden met de ere-medaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Voorzitter P. Donker (uit Twisk) van het Texels Schapenstamboek kenschet ste de jubilaris alS de beste secretaris- penningmeester die denkbaar was: een harde werker en bar zuinig. Als ge schenk werd hem een gouden polshor loge en een motorgrasmaaier aangebo den. Ir. J. Zijlstra, consulent voor de rundveehouderij in Noordholland, vond dat het Roeper is geweest, die het nu 60 jaar bestaande Texels Schapenstamboek in de afgelopen veertig jaar heeft „ge maakt". OOSTEREND De akties ten bate van de restauratie van de N.H. Kerk te Oosterend hebben in de afgelopen vier jaar niet minder dan ƒ80.000,opge bracht. Dat betekent dat het grootste deel van de kosten is opgebracht. Het bedrag dat de kerkgemeenschap voor haar rekening moet nemen, beloopt to taal ƒ116.400,Er moet dus nu nog ƒ36.400,op tafel komen. Gezien het succes van de akties in de afgelopen jaren twijfelt niemand er meer aan dat dit ook inderdaad zal lukken. De balans werd opgemaakt na de laatste rommeltjesmarkt, die weer een bijzonder hoog bedrag opleverde, name lijk ƒ3100,De totaalopbrengst uit de vier rommeltjesmarkten beliep dit jaar 16.000,Vorig jaar brachten vijf rommel tjesmarkten eveneens ƒ16.000, op en in 1970 kwam uit zes rommeltjes- maikten een bedrag van ƒ17.000,In 1969, toen de akties startten, werd niet alleen een rommeltjesmarkt gehouden, maar ook een loterij en er werden hand doeken verkocht. Resultaat ƒ31.000, Uit de gewone middelen zou de Ned. Herv. gemeente van Oosterend de res tauratie nooit hebben kunnen bekosti gen. We bedenkt dat alleen al de in-| standhouding van een predikantsplaats' de Herv. gemeente jaarlijks (in 1968) ƒ25.000,— tot (in 1972) 35.000,— kost, zal daaraan niet twijfelen. Het leeuwendeel van de eigenlijke restauratiekosten is voor rekening ge komen van rijk, provincie en gemeente Slechts 10°/o moest door de kerk worden opgebracht: ƒ55.400,Daar kwam ech ter nogal wat bij: centrale verwarming (ƒ18.600,elektra, lampen, waterlei ding, sanitair (ƒ20.800,meubilair en stoffering ƒ10.000,en de helft van de restauratiekosten van het orgel ƒ11.600,Derhalve het eerder genoem de totaal van ƒ116.400, Belangeloze hulp De voorzitter van het college van kerkvoogden, de heer J. van der Vis Az., vertelde ons zeer tevreden te zijn over het verloop van de financiële akties. Dat de opbrengsten zo hoog waren, is voor al te danken aan de bezielende leiding van het aktiecomité, dat alles belange loos doet en zelfs vis, wafels, netwerk en andere benodigdheden gratis ter be schikking stelt. Daarbij mogen ook de inspanningen van de Herv. Zusterkrin- gen niet worden vergeten. Donderdag 10 augustus De Cocksdorp, bij de vuurtoren, 14.00 u. strandspelen 6-14 jaar. Den Burg, City-theater, 20.00 uur: „Dia monds are forever". Vrijdag 11 augustus Den Hoorn, strand paal 9, 14.00 uur, strandspelen 6-14 jaar. Den Burg, City-theater, 20.00 uur „Sound of music". Oosterend, muzieknis, 20.00 uur, volks- samenzang m.m.v. „Excelsior". Zaterdag 12 augustus Den Burg, Hogeberg, 14.00 uur, zeepkis tenrace. Den Burg, City-theater, 20.00 uur' „Dwaze verwikkelingen in 't dollemans hotel". Den Burg, City-theater, 23.00 uur, (nachtvoorstelling) „Liefdesexplosies". Zondag 13 augustus Den Hoorn, sportterrein ZDH, 10.00 uur voetbaltoernooi. Den Burg, zwembad „Molenkoog", wed strijden ZPV TX '71-Den Helder. Den Hoorn, paal 9, 19.00 uur, strandloop voor iedereen. Den Burg, City-theater, 15.00 uur: „Dwaze verwikkelingen in 't dollemans hotel". Den Burg, City-theater, 20.00 uur: „Diamonds are forever". Maandag 14 augustus De Koog, Badweg, 19.00 uur, hengel- wedstrijd voor iedereen. Den Burg, City-theater, 20.00 uur: „Dwaze verwikkelingen in 't dollemans- hotel". Dinsdag 15 augustus De Koog, Badweg, 14.00 uur, strand spelen 6-14 jaar. De Koog, speelweide Boodtlaan, 18.30 uur, volleybal boven 16 jaar. Den Burg, hotel „De Lindeboom-Texel", bridgedrive. Den Burg, City-theater, 20.00 uur: „Sound of music". Iedere vrijdagavond Oosterend, „De Bijenkorf", 19.30 uur, bijeenkomst modelbouwclub. Iedere maandagavond De Koog, R.K. kerk, 20.30 uur, dia avond, mevr. A. Tiessen over Texel. De Cocksdorp, N.H. kerk, 20.00 uur, dia voorstelling over Texel. Den Burg, gebouw Groene Kruis, 20.00 - 21.30 uur openstelling informatiecen trum en middelendepot NVSH. Expositieruimte raadhuis Den Burg, tot en met 11 augustus „sport beeld", een verzameling schilde rijen, grafieken en andere technieken van verschillende kunstenaars met als thema sport. Openingstijden: iedere werkdag 9 - 12 en 2-5 uur en woens dagavonds 7.30 - 9.30 uur. Galerie ,,'t Swarte Schaep" Den Burg, Kogerstraat 100, tot en met 12 augustus een verzameling abstrakte schilderijen van mevr. Jenny Bouma. Openingstijden: iedere dag 10.00-21.00 uur en zondags 14.00 - 18.00 uur. Interkerkelijke zangdiensten Iedere donderdagavond in de Hervorm de Kerk in De Koog, 20.00 uur, en iedere zondagavond in de Hervormde kerk in De Cocksdorp, 19.30 uur. De 20-jarige P. J. D. reed maandag avond om 22.40 uur met een snelheid van maar liefst 80 km. op de fiets. Waarbij wel vermeld moet worden, dat de jongeman zich liet voorttrekken door een motorrijder. Wegens het veroorza ken van een gevaarlijke situatie èn om dat hij geen licht voerde, werd door de politie proces verbaal opgemaakt. Martien van de Wetering Ook voor ziekenfonds en verz. §j iiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiuuiiiiiiiyiiuiuiiuiiS

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 1