Boerenbruiloft gezellig hoogtepunt van folkloreseizoen 1972 Extra feestvreugde door brandewijn met boontjes FILM FOTO Automobilist had drank gebruikt Motorrijder zwaar gewond bij botsing De heer A. Barhorst was 25 jaar in dienst bij Electrohuis Bakker Auto uit verkeer genomen Veel schade bij botsing op berucht kruispunt i Wegens inrui koop: Garage Na zit-slaapkan VERK00PS1 open klaverjasdri VERHUISD VERHUIS Woensdagmiddag stonden en zaten al lang voor half drie meer dan duizend toeschouwers geschaard rond het po dium op de Groeneplaats, waar twee „echte" paartjes in het openbaar op oud- Texelse wijze in ondertrouw zouden gaan. Het zou het hoogtepunt worden van de laatste folkloredag van dit sei zoen (de twee komende woensdagen biedt de folklorestichting alleen een avondprogramma) en aangezien het leste ook het beste heugt, zal het folk loreseizoen 1972 bij alle betrokkenen wel zeer gunstige herinneringen oproe pen. De weergoden lieten zich woensdag van hun best denkbare kant zien: geen ideaal strandweer, maar droog en zon nig. Tegenwoordig is het in ondertrouw gaan een niet-feestelijke formaliteit, die in enkele minuten op de afdeling bur- gerlij'ke stand van het raadhuis wordt afgewikkeld. Vroeger echter was het 't begin van de bruiloft, een groot feest, waar alle familieleden en bekenden zich voor opdoften en waar een flinke hoe veelheid brandewijn met boontjes aan te pas kwam Omstreeks half drie kwam een in folkloristisch oogpunt bijzonder aardige stoet het plein oprijden, bestaande uit vier wagens, waarvan twee met twee span, gevuld met in Texels kostuum ge stoken trouwlustigen, familie en een aantal kinderen. Voorop liepen schout en schepenen die „voor de orde moesten zorgen". De aandacht ging vooral uit naar de gouden kappen van de bestaan de bruidjes. Hierover had jeugd- en re- kreatieconsulent J. M. de Vries in zijn inleiding onder andere verteld, dat men zich vroeger pas een gouden kap aan schafte als de boer 100 schapen had. Voor de feestelijke gelegenheid had men echter de bruidjes het fraaie sieraad opgezet. De kinderen vormden een erehaag voor de stoet, waarna schout en schepe nen naar het raadhuis gingen om de ambtenaar van de burgerlijke stand, de heer W. Stam, en zijn „linker- èn rech terhand" (aldus De Vries), de heer A. Poel, uit het raadhuis op te halen. Jawoord De ambtenaar van de burgerlijke stand 'hield zich aan de procedure, zoals die zich normaal in het raadhuis af speelt. Het ging namelijk om twee pa ren, die in de tegenwoordige tijd ook in ondertrouw willen treden. De heer N. C J. Bakker met mej. B. G. J. van Wel (Den Helder) en de 'heer A. Albers met mej E. C. Goënga maakten dit onlangs kenbaar. Ze zouden dan ook zonder blikken of blozen het jawoord geven. De heer Stam sprak van een traditie, die niet alleen een kijkspelletje was. Ten slotte ging het om een ernstige zaak. Een dag als deze is niet uit de lucht komen vallen, aldus de heer Stam, die sprak van de vele voorbereidingen wel ke een huwelijk vergt. Hierna werden de twee aktes voorge- De militair P. uit Waddinxveen wilde in de nacht van dinsdag op woensdag om half vier vanaf de Ruigendijkweg de Postweg oprijden. Blijkbaar zag hij de bocht te laat, want hij reed rechtdoor en kwam in de sloot in de duinen tegen over de Ruigendijkweg terecht. De toe vallig juist passerende politie was ge tuige van het gebeuren. Geconstateerd werd dat P. drank had gebruikt. Hij werd meegenomen naar het bureau en zijn rijbewijs werd ingenomen. De ma rechaussee zal de zaak verder afhan delen. De Volkswagen van P. werd be schadigd; de bestuurder bleef onge deerd. De 14-jarige C. S. uit Mainz wercf woensdagmiddag om kwart voor zes zeer ernstig gewond bij een aanrijding op het kruispunt Westerweg-Smitsweg» De jongeman zat op de duo van een door zijn broer R. S. (19) bestuurde mo torfiets en kwam via de Westcrweg uit de richting Den Hoorn. Voor hen reed J. W. K. uit Obdam, die met zijn Hano- mag personenauto met aanhanger links af wilde slaan, de Smitsweg in. De met hoge snelheid rijdende motorbestuurder heeft de voorsorterende en richting aan gevende combinatie waarschijnlijk te laat gezien en botste op de aanhanger. Beide jongens werden van de motor geslingerd. De duopassagier vloog over de bestuurder en sloeg tegen de Hano- mag Mede omdat hij geen valhelm droeg, liep hij een schedelbasisfractuur op. Zijn broer kreeg een hersenschud ding Beiden werden per ambulance naar het Lidwinaziekenhuis in Den Hel der vervoerd. De motor, een Honda 250 cc, werd onherstelbaar beschadigd. lezen en volgde de onder tekening. De heer Stam sprak nog enkele informele woorden. Hij trok een vergelijking tus sen de folklore en het huwelijk. Vroe ger kwamen er in het dagelijks leven veel meer regels aan te pas, getuige de kleding en gebruiken. Tegenwoordig gaat het veel vrijer toe en dat geldt ze ker voor het huwelijk. „Het gevaar is echter dat wanneer je alleen maar in vrijheid leeft, je langs elkaar heen gaat weiken". Hij benadrukte het belang van samenwerking in het huwelijk. „Hierte gen heeft u nu „ja" gezegd". Rijm Ere-voorzitter van de folklore, de heer F. de Jong, hield, ook traditie getrouw, een toespraak op rijm Beste bruidegoms, lieve bruid/es, wederzijdse ouders en bekende luldjes, aanwezige dames en heren en allen in Folklore-kleren I Wat is het heerlijk als je trouwen mag, op zo'n stralende, zonovergoten dag I Men zegt, dat waar 't kmd'ren en dronkaards raakt, er een Godje apart is, die over hen waaktl Maar daar horen sedert jaren, zo weten wij, ook de bruiloften van de Folklore bij I Ja heus, want het blijkt toch weer iedere keer, een Folklorebruiloft heeft altijd mooi weer. En dit Jaar zijn er tot ons grootste plezier, weer eens twee echt fijne bruidsparen hier I Van harte wenst Folklorebestuur de bruidsparen, gezondheid en voorspoed, een heleboel jaren I En mogen dan straks twee kinderscharen, opgroeien tot trots van hun Ouderparen! En met deze wensen komen nu dan als slot,, de traditionele Folklore-cadeaux aan bodl Het Folklore-cadeau bestond uit een Texelse koek, waarin een kokertje met een waardebon was gebakken. De plech tigheid werd besloten met het drinken van „brandewijn met boontjes" (rozij nen), een ware lekkernij, waar bijna Vorige week werd op feestelijke wijze herdacht dat de heer Adriaan Barhorst 25 jaar geleden in dienst kwam bij Martien Bakker, later Electrohuis Bak ker n.v. De iheer Barhorst begon des tijds als hulp bij het repareren van fietsen (het was de tijd van de slagzin „Al piept en kraakt 't, Martien Bakker maakt 't"). Rond 1951 ging Barhorst zich bezig houden met het installeren van elektriciteit. Dat betekende, dat hij onder meer was belast met installatie en onderhoud van de windmolens, waar mee in die tijd verschillende boerderijen nog hun elektrische energie opwekten. (Het zal van de binnenkort vast te stel len elektriciteitstarieven afhangen, of het weer die kant opgaat! Red Toen hij I2V2 jaar bij Bakker in dienst was, trouwde Barhorst en derhalve valt zijn zilveren bedrijfsjubileum nu ongeveer samen met zijn koperen huwelijksjubi leum. Tijdens een feestelijke bijeenkomst in „De Bijenkorf" te Oosterend schetste di recteur M. Bakker uitvoerig de ver diensten van zijn trouwe werknemer Adriaan Barhorst munt vooral uit door accuratesse en vakmanschap. Het gou den horloge met inscriptie, dat hem werd overhandigd, was dan ook wel verdiend en van harte gegund. De laat ste jaren hoort het installeren niet meer tot het takenpakket van Barhorst. Hij zwaait nu de scepter in het grote maga zijn van Electrohuis en heeft de zorg voor de wasmachineservice. Namens de personeelsvereniging bood Jan Brouwer zijn felicitaties aan. Als geschenk overhandigde hij een auto radio. Chef-monteur Douwe de Vries (die bij zijn sollicitatie destijds te horen had gekregen: „Je bent chef, maar je vraagt maar aan Adriaan wat je doen moet") overhandigde een oorkonde die de her innering aan de jubileumdag levend moet houden. In de nacht van woensdag op donder dag, omstreeks kwart voor één hield de politiepatrouille op de Pontweg een Fiat 500 aan, die in zeer slechte staat ver keerde. Het chassis van de wagen was zover weggeroest, dat grote gaten waren ontstaan, die ter voorkoming van tocht met platen moesten worden afgedekt. Voorts was de uitlaat lek, was een der banden glad en stond het kenteken niet op de juiste naam Bestuurder van het vehikel was de militair J. J. G. M. R. (20) uit Weesp. Proces verbaal werd op gemaakt en de wagen werd uit het ver keer genomen. iedereen die in Texels kostuum was ge stoken, van kon meegenieten, terwijl mevrouw J. Craanen-Hemelrijk de vrolijke bruiloftssfeer opluisterde met liedjes uit haar Texelse repertoire. Kin deren voorzagen het publiëk van bruids suikers. Ondanks de hier geplaatste knipper lichten, schrikhekken en lichtmasten, deed zich maandagavond om half negen op het kruispunt Westerweg-Pijpersdijk in Waalenburg (waar in het verleden meerdere ernstige ongelukken zijn ge beurd) een aanrijding voor. Van de Pij- persdijk kwam de 24-jarige Duitser H. W. N. met zijn Ford. Hij remde voor het kruispunt af, zag op de Westerweg geen verkeer en trok weer opOp dat moment werd hij in de flank ge ramd door de uit de richting Den Burg komende Ford-bestuurder G. P. K. (59) uit De Cocksdorp. De wagen van K. was total loss; de auto van de Duitser werd zwaar beschadigd. Beide voertuigen moesten worden weggesleept. Wonder boven wonder werd geen der betrokken inzittenden ernstig gewond. Uit het bovenstaande mag niet de con clusie worden getrokken, dat de waar schuwingstekens op genoemd kruispunt geen effekt sorteren. Een feit is dat het aantal aanrijdingen hier sinds het plaat sen van de knipperlichten en schrik hekken aanmerkelijk is teruggelopen. WEEKENDDIENSTEN ARTSEN van zaterdagmorgen 8 uur tot maandagmorgen 8 uur Uitsluitend voor spoedgevallen Dokter A. VAN LOON, Den Burg, tel. (02220) 2016 Dokter BARNARD, Oosterend, telefoon (02220) 234. GROENE KRUIS van vrijdagavond 24.00 uur tot maandagmiddag 13.00 uur Zr. VELEMA, Den Burg, telef. (02220) 3241. DIERENARTSEN van vrijdagmiddag 18.00 uur tot maandagmorgen 8 uur J. BEEKMAN, De Waal, telefoon (02220) 2527. NOODSLACHTINGEN Voor noodslachtingen in de periode 12 augustus tot en met 18 augustus, tel. 2182, b.g.g. telefoon 2069. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN De zuigelingen, die aan de beurt zijn, worden op het bureau verwacht op de tijden, dat hun eigen huisarts zitting heeft. Deze tijden zijn als volgt Dokter Siebenga, dinsdag 15 augustus om 14.30 uur. Dokter Barnard, woensdag 16 augustus om 13.30 uur. R.K. KERKDIENSTEN weekend 12 en 13 augustus 1972 Den Burg: zaterdag 19.30 uur zondag 8.30 en 10.30 uur Duitse mis: zondag 19.30 uur en dinsdag 19.30 ur. 's Zondags 10.30 uur: kinderoppas in „Witte Burcht", Molenstraat. De Koog: zaterdag 19.30 uur, zondag 9.00 uur Duitse mis: zondag 10.30 uur en woensdag 19.30 uur. De Cocksdorp: zaterdag 19.30 uur; zondag: 9.00 en 10.30 uur. Duitse mis: zaterdag 18.00 uur. Oosterend: zondag 10.00 uur. Oudeschild: zondag 9.00 en 19.00 uur. Den Hoorn: zaterdag 19.30 uur; zondag 10.30 uur. Duitse mis: zondag 9.00 uur. PROTESTANTSE KERKDIENSTEN Zondag 13 augustus 1972 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10.00 uur ds. H. J. Douwes (kanselruil) De Cocksdorp, 10.00 uur, Eerw. heer E. Loerakker. Tijdens dienst kinderoppas; na de dienst koffiedrinken in het gebouw. 19.30 uur interkerkelijke zangdienst Den Hoorn 10 uur ds. Van Dalen De Koog, 9.00 uur, ds. Waardenburg 10.30 uur ds. Giethoorn Tijdens deze diensten kinderdiensten in „De Schuilhut". 19.30 uur ds. Douwes, jeugddienst De Waal, 10.30 uur, ds. Waardenburg Oosterend 9.30 uur ds. De Gier Bediening Heilige Doop. Collecte Kerkrestauratie. Kinderoppas in „De Bijenkorf". Oudeschild 11.00 uur ds. De Gier Collecte onderhoud keik. GEREFORMEERDE KERK Den Burg 10.00 uur ds. M. Mulder 19.00 uur ds. M. Mulder Oosterend 10.00 uur ds. J. D. Kruithof 19.30 uur, ds. J. D. Kruithof GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 uur Dienst 16.00 uur Dienst in Kerkgebouw Schoolstraat GEREF. KERK (Vrijgemaakt) Den Burg, 11.00 en 16.00 uur, dienst in de Doopsgezinde kerk te Den Burg. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 9.30 uur ds. Reinhold- Saheuermann. Kerkbusje Den Hoorn Oosterend 10.45 uur ds. Reinhold- Scheuermann. NIEUWE APOST. GEMEENSCHAP Den Burg 10.30 uuir Dienst in het Rode Kruis-gebouw aan de Jon kerstraat te Den Burg. TEXELAABTJES 3 regels ƒ1,80, elke regel meer ƒ0,60. Texelaartjes dienen bij vooruitbetaling te worden voldaan. Onder adres te bevragen (niet eerder dan 11 uur in de Boekhandel) en onder nummer ƒ1,25 meer. Al les inclusief 4°/» BTW. Reparatie aan auto of motor: Doe het zelf. Za- erdags bij Garage Dros, Fierland Witte pomp Oudeschild. Ook voor banden 25% korting. K. Verweij. Ha- ven 5, tel. 3520 Tegelzetter. Fokko Mulder, Kotterstr. 9, Oos terend, tel. 666 De Wieringer fotogra fen maken bruidsrepor tages in kleur goedkoper dan in zwart-wit. Telef. (02279) 1482. Postbus 12 Voor Uw tegel- en mo zaïekwerk naar C. v.d. Maden, Kogerstr. 65, tel. (02220) 3320 Koop nu zonwering. Voordelige prijzen, vlotte levering, 5 jaar garantie. B. C. van Veen, Thijsse- laan 29, tel. (02220) 3304 Voor taxi en caravan- vervoer door heel Neder land. Aris van Boven, Oudeschild, telef. (02220) 2721 of 2580 Met de verzorging van uw voetbezwaren bent u bij mevr. Blok v. d. Vel den in goede handen. Ge- lipl. pedicure Dorpsstr. 48 De Koog, tel. 02228-226 Schoorsteenvegen. Schoonmaakbedrijf Harm Spigt, tel. (02228) 311 Piet Hein verf voor grote daden, in mooie kleuren. Roeper, War- moesstraat, tel. 2264 Van Wijngaarden tele visie-service. Tijdelijk 2666 Voor een goed rij on derricht en een lesprijs van ƒ14,Vamor rij school J. P. Janse, Hun- zestraat 13, Den Helder, tel. (02230) 16130 Merkbenzine voor witte prijs. Dros' Smederij Eierland C 42 Opleiding voor al uw rijbewijzen en ook voor verlenging van rijbewij zen. Rijschool Groot, eig. K. H. Boon. Vamor ge- dipl.. tei. (02230) 13252. Lompen- en metalen- handel Cobus Spigt, Eier land. telefoon (02225) 297 Voor gebruikte en on geregelde meubelen J. Jongedijk, Schilderend 60, tel. (02220) 2777 Voor behang naar Roeper. Tel. (02220) 2264 Voor hooi en strobalen laden met automatische balenklem. Tel. 02223-334. T. Wuis, 't Noorden Dames, grijp de winst. De grootste en goedkoop ste bontzaak van Neder land geeft alléén in de maand augustus 20% zomerprijzenkorting. Dui zenden korte en lange bontmantels en bonthoe- den. Nu kopen en in de winter betalen; gratis be waren. 3 jaar waarborg- garantie. Desgew. zeer soepele kredietservice. De Bontkoning, Voorstreek 71 Leeuwarden, tel. 05100 20713. Komt u per bus, trein of eigen auto, bij koop krijgt u reisgeld te- rug betaald. Te koop g.ojh. berg meubel en tv-tafel teak. Wagemakerstraat 30, Den Burg— Te koop aangeb. i.pr.st. z. Simca 1000 L. met ra dio en trekhaak. Kaapstr. 5 of Ruijslaan 22, De Koog. Na 18.00 uur 02228- 445 M Te koop gevr. Sihi pomp. T. Ellen, Zwaanstr. 10a, Den Burg Te koop kinderwagen, donkerblauw met wit. Hoog model. Kogerstr. 83 Gevraagd fruitplukker (ster) voor sept./okt. Hele of halve dagen. H. J. Keijser, fruitbedrijf, Mo lenbuurt Te koop partijtje plant goed enkele sneeuwklok jes. H. J. Keijser, Molen- buurt, (02223) 301 Te (koop 1 prima zui gende handstofzuiger, Ex celsior. Warmoesstr. 62 Wij missen onze hond, zwart, half hoog, met rode halsband. Weggelo pen op 29 juli. Gaarne be richt Ruijslaan 30, De Koog, tel. (02228) 427 - Te koop 4 ha. nagras. Te koop gevraagd een cultivator. J. Duinker, De Zuidwester, Oosterend, tel. 402 Laat bij ons uw auto of caravan een anti-roest winterbehandeling geven. Het is er nu de tijd voor. Prijzen vanaf ƒ45,A. M. van Boven, Houtman straat hoek Barendszstr Oudeschild, tel. 2721 of 2580 Te koop grote rubber boot, geschikt voor B.B.- motor. H. Bakker, Ple vierstraat 10, tel. 486, De Koog Met spoed gevraagd: cassière of meisje, dat hiervoor opgeleid wil worden, leeftijd vanaf 16 jaar; jongeman, voor de groenteafdeling, leeftijd vanaf 16 jaar, en enkele meisjes voor de zaterdag. Maas Supermarkt, Gra venstraat 15, Den Burg, tel. (02220) 2475 of 3260 Vermist: bolderwagen no. 85a. Doos sigaren voor de vinder bij: Verhuurbe drijf „Eelman". Voor bol derwagens, kampeer ten ten, kinderledikantjes, kinderstoelen en boxen. Brink 6, De Koog, tel. 02228-333 Te koop bungalowtent, z.g.a.n. 4-pers. 250,en elektrisch fornuis. Tel. (02225) 485 Geboren 6 augustus 1972 Liselore Ton, Fey en Rosemarijn Oosterend - Texel, Oranjestraat 10a. Volop rode bessen. M. Huisman, De Veen, tele- foon (02220) 2203 Te koop z.g.a.n. Van Delft kinderwagen, witte bak, donkerblauwe kap, 5 maandaen gebruikt bedje, lakentjes en don zen dek. ƒ125,Haller- weg 8, Den Burg Te koop betontegels 30x30 en 50x50, gew. grindtegels 50x50. Fa. Baihorst, tel. 2684 - 3055 Den Burg Te koop gebruikt vloer- ribhout, eiken planken 4V2 cm. di'k oja. geschikt voor bruggen e.d. Fa. Barhorst, tel. 2684 - 3055 Den Burg lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllfllllllllllllllllllllllllllllll Zendt op tijd uw advertentiein Voor de krant van dinsdag vrl|dags vóór 12 uur Voor de krant van vrijdag: woensdags vóór 12 uur llllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllll Pieter Gerrit Pranger en Rinske de Jong Hierbij stellen wij U in kennis van ons voorge nomen huwelijk. De voltrekking van het huwelijk zal plaatsvinden op donderdag 17 augustus a.s. om 13.30 uur in het gemeentehuis te Wit- marsum. De Weleerwaarde Heer Ds. M. Mulder zal ons huwelijk daarna kerkelijk bevestigen. Dit zal zijn om 14.30 uur in de N.H. kerk te Ferwoude. Dennenlust B 164, Den Burg (Texel), Scharnebuursterweg 17, Ferwoude. Augustus 1972. Gelegenheid tot felicite ren zondag 13 augustus van 14.30 tot 16.30 uur op Dennenlust; donderdag 17 augustus van 16.30 tot 18.00 uur in de Klameare te Workum. Toekomstig adres Goeman Borgesiuslaan 11 Groningen. Door Gods werden wij verbliij de geboorte van eeij Wij noemen hem Wim A. Tuinema-Vlj J. Tuinema Texel, 7 augustus i Zevenhuizen O 126 Oosterend. Mijn ouders J. Lok en Barbara zijn 12 augustus getrouwd. Dat zij nog lang mogen blijven is d» van Barend Lot De Waal Gelegenheid tot it ren na 21 augustui Hartelijk dartk.o: mens onze kindere* de vele gelukw bloemen en cadeaus wij bij ons 25-jarig; lijksfeest mochten vangen. D. J. Zijm V. Zijm-Zo P. van Cuyckstraat: Den Burg. Voor Uw betoond bij het ovet van onze NANS, betuigen wij U ona gemeende dank. Fam. Jous Den Burg, We verst augustus 1972. Massey-Ferguson II Multipower en snellingen, banden Ford 4000. 1 tweescharige ploeg Houward, 1 tweescharige Rm wentelploeg. Voor de sloop Fiat 850 motor; Fiat 600 motor. Uit voorraad levert Schuitemaker mest Toyota 1200 Toyota 1000 nieuw Austin 1500 maxi Massey-Ferguson tractor. Tevens verkoop 6-scharige Nie stoppelploegen en i gebruikte inruilwag De Koog, telefoa Dame alleen zod met kookgelegenhc Brieven onder no 5 bureau van dit blad Gevraagd per sepH Lemstra, Weverstrait Maandag 14 augus3 in Hotel „De Z? aanvang 8.00 m B. F. PAAGMi van Eierland E Burgerhoutstrail Den Burg, tel. (02220) 28! van Bangert 43a! Blokker, na: Pastor Nuyenstrai Zwaag N.tt G. van Swinderen-B Uw advlsour op Tex*1

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 2