i- CJ Internationale groep jongeren was week lang gast bij Rotary Texel HET GEHEIM i| Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 11 augustus 1972 ubriek voor l On.i..r mm- ANDBOUW en VEETEELT Z CVT-lessen londer stikstof gaat het niet! Ontwikkeling bedrijven gaat door beginnen Judo en gymnastiek in Oosterend weer van start Studente neemt bodemmonsters feuilleton van Tom Lodewijk >p het moment willen veel veehou- het met de stikstofibemesting erg aan doen. Daar is wel reden voor. ewel we ook nu weer rekening hou- met het feit, dat de laatste ervarin- een sterke rol spelen, zit er toch 1 een kern van waarheid in de mede- ing van oudere veehouders, dat nooit oren zoveel gras is gegroeid als in J2. De grasgroei is inderdaad „over- ldigend". leel wat veehouders zijn daarom van ning, dat het in deze omstandigheden t nodig is om de grasgroei aan te zet- door een stikstofbemesting. Het is iter onverantwoord om de stikstof- lesting helemaal achterwege te laten. n de eerste plaats kan een meerpro- itie van gras uitsluitend door een istofbemesting zeer goedkoop ruw er leveren. Weliswaar moeten op de die gras moet afleggen om als goed jgras of goed hooi geborgen te wor- nog een aantal hinderpalen worden irwonnen. Dat heeft de laatste tijd wel geleerd. }ras, dat uitsluitend met een stikstof- nesting kan worden verkregen, is zijn d vrijwel altijd dubbel waard. Zijn weersomstandigheden inderdaad zo, het maken van hooi of een voor- logkuil onmogelijk is, dan is er altijd de weg van het maiken van kuil- s met een toevoeging van suiker of Melkvee laar we menen is er echter nog een angrijker motief om met de stikstof- nesting door te gaan. De meeste vee- iders zijn zo langzamerhand wel aan weet gekomen, dat „voortbrenging" koeiengras vrijwel onmogelijk is der een stikstofbemesting. Het is niet altijd nodig om daarvoor 300 - kg. kalkammon per bunder te joien. Maar om werkelijk goed wei- as voor melkvee te krijgen, is een elmatige stikstofbemesting van mi- ïaal 200 kg. kalkammon per bunder s h wel een eerste eis. In gras zonder istof zit geen melk )aarom zullen we het ook in de rest het groeiseizoen van 1972 niet zon- stikstof kunnen stellen. Als U van ning bent, dat het winnen van hooi Bkuilgras voor Uw bedrijf geen zin er heeft, dan zult U in ieder geval ;ten zorgen voor gras, waar melk in En dit gaat niet zonder stikstof alfc nji ian injt Ve zeggen niets te veel als we in de van dit artikel constateren, dat de Wikkeling van de bedrijven door- it. Mogelijk was het zelfs juister om J spréken van een snelle ontwikkeling, deniken hierbij vooral aan de vee- idenjbedrijven. Het staat nu al vast, er ook in het voorjaar van 1973 vol- inde objecten zullen zijn voor een rftajgende boerderij entocht. n het komende winterseizoen zal het ital loopstallen, hetzij gestrooide stal- of ligboxenstallen, weer zeker vier vijf groter zijn dan in het vorige stal- Afzoen. Daarbij neemt ook de grootte i de stallen steeds toe. In de komende anden zal er een ligboxenstal over- :eDi d komen, die plaats ibiedt aan ruim melkkoeien. Iet valt daarbij op, dat vooral de hjfsstructuur van onze grootste pol- sterk aan het veranderen is. Tot een jaar of tien konden we polder rland een akkerbouwgebied noemen, we de koppels melkkoeien, die er op moment weiden bekijken, dan is er alle reden om van een gebied met ge mengde bedrijven te spreken. Melkkoeien in de „draaimolen" Een zeer belangrijk onderdeel van de ligboxenstal is de melkstal. Tot nu toe waren er in hoofdzaak twee soort melk- stallen in gebruik bij de loopstallen, nl. de zgn. tandemloopstal en de visgraat- melkstal. In het eerste geval staan de melk koeien bij het melken aan weerszijden van de put, waarin de melker staat, in tweetallen of drietallen achter elkaar. Bij de visgraatstal staan de dieren als bij een visgraat in een schuine opstel ling, waarbij de melker alleen het ach tereinde van de koe binnen zijn bereik heeft. Voor zeer grote koppels melk koeien gaat men hieirbij wel tot een aantal van acht melkkoeien aan beide zijden van de put. De allernieuwste ontwikkeling is die van de draaimelkstal. De vergelijking met een draaimolen is hier volkomen op zijn plaats. Het verschil is, dat men in een draaimolen in het algemeen meerdere rondjes meedraait, terwijl de melkkoe als regel in de draaimelkstal na één rondje weer moet uitstappen. De tot nu toe gebruikte draaimelkstallen bieden plaats aan 8-14 melkkoeien. De melker bevindt zich hierbij binnen de cirkel, waarin de melkkoeien zijn opge steld. De tijdsduur, waarin de draaimolen eenmaal ronddraait is zo, dat een melk- koei in deze tijd z'n melk heeft afge geven. Bij het punt van binnenkomst verlaat de koe dan ook de draaistal Texel behoort tot de voorlopers Tot nu toe is het aantal draaimelk stallen in ons land nog zeer klein. We mogen dan ook rustig stellen, dat Texel als gebied tot de voorlopers behoort nu sinds enkele weken ook hier een draai melkstal in gebruik is. En intussen is met de installatie van een tweede draai melkstal al een begin gemaakt. Nu de kans op aanloopmoeilijkheden nog aanweizg is, is het onjuist de be treffende 'bedrijven met naam te noe men. We zullen ze rustig de tijd moe ten geven om eventuele problemen de baas te worden. Wel zijn de bedrijven, die tot deze allernieuwste methode van melken zijn overgegaan een zeer aan trekkelijk object voor de boerderijen- tocht. Als we in aanmerking nemen dat het nog geen tientallen jaren geleden is, dat als topprestatie voor één man het mel ken van zo'n 15-20 koeien werd be schouwd, terwijl voor de draaimelkstal een prestatie van 60 - 75 koeien per man en per uur wordt genoemd, dan is er alle reden om te spreken van een ont wikkeling van de veebedrijven. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 13 augustus op om 5.21 uur en gaat onder om 20.08 uur; 16 augustus op om 5.25 uur en onder om 20.02 uur. Maan: 17 augustus E.K.; 24 augustus V.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: 11 aug. 10.22 en 22.54; 12 aug. 10.51 en 23.21 13 aug. 11.16 en 23 43; 14 aug. 11.38 en 15 aug. 0.03 en 11.59; 16 aug. 0.22 en 12.23; 17 aug. 0.42 en 12.49; 18 aug. 1.10 en 13.30; 19 aug. 2.04 en 14.40. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoog water. Maandag, 14 augustus vangen de les sen van G.V.T. weer aan. Het rooster is als volgt Maandag 4.00- 4.45 uur kleuters 5.00- 6.00 uur meisjes 6 jaar 6.00- 7.00 uur meisjes 8 jaar 7.00- 8.00 uur meisjes 11 jaar 8.00- 9.15 uur dames 15 jaar en ouder 9.15-10.30 uur dames huisvrouwen Dinsdag 4.00- 4.45 uur kleuters 5 jaar 5.00- 6.00 uur meisjes 7 jaar 6.00- 7.00 uur meisjes 9 jaar 7.00- 8.00 uur meisjes 12 jaar 8.00- 9.00 uur dames 9.00-10.15 uur heren senioren Woensdag 4.00- 6.00 uur extra training meisjes 6 - 12 jaar 6.00- 7.00 uur meisjes 10 jaar 7.00- 8.00 uur meisjes 13 jaar 8.00- 9.00 uur meisjes 14 jaair 9.00-10.15 uur dames turnen Donderdag 4.00- 5.00 uur jongens 6 jaar 5.00- 6.00 uur jongens 8 jaar 6.00- 7.00 uur jongens extra training 6 it/m 10 jaar 7.00- 8.30 uur jongens extra training vanaf 11 jaar 7.30- 9.00 uur meisjes extra training vanaf 12 jaar. na 9.00 uur springploegen. Vrijdag 4.00- 5.00 uur jongens 7 jaar 5.00- 6.00 uur jongens 9 jaar 6.00- 7.00 uur jongens 10 jaair 7.00- 8.00 uur jongens 11 jaar 8.00- 9.00 uur jongens 12 t/m 15 jaar 9.15-10.30 uur heren turnen 16 jaar en ouder. OOSTEREND Voor de judo en de gymnastiek in Oosterend begint zeer binnenkort het nieuwe seizoen. Ingaand 12 augustus geldt voor de judoclub het volgende lesrooster: zaterdagochtend 10 30-11.30 uur jongens vanaf 9 jaar. 11.30-12.30 uur meisjes en jongens vanaf 6 jaar. Lesrooster Gymnastiekvereniging, aanvang maandag 14 augustus 4.00-4.45 uur kleuters 4 jr. m. en j. 4.45-5.30 uur kleuters 5 jr. m. en j. Woensdag 3.00-4.00 uur gymnastiek voor „Moeder kind" 4.00-5.00 uur meisjes 6-7 jaar 5.00-6.00 uur meisjes 8-9 jaar 6.00-7.00 uur meisjes, 10, 12 en 12 jaar 7.00-7.45 uur meisjes ritmische gymna stiek t/m 13 jaar 7.45-8.30 uur meisjes boven 13 jaar Donderdag 2.15-3.15 uur huisvrouwengymnastiek 4.00-4.45 uur jongens 6, 7 en 8 jaar 4.45-5.30 uur jongens 9, 10 en 11 jaar 5.30-6.30 uur jongens 12 jaar en ouders 6.30-7.30 uur meisjes 12 - 15 jaar 7.30-8.30 uur dames vanaf 16 jaar 8 30-9.30 uur huisvrouwengymnastiek 9.30-10.30 uur ontspanningsgymnastiek voor heren (trim op gym) Belangstellenden voor „Moeder en kind"-gym dienen zich zo spoedig mo gelijk op te geven, daar deze lessen pas kunnen doorgaan bij voldoende deel name. Leeftijd van de kinderen moet 2V»jaar zijn. Voor Gehoorapparatenservice op Texel ELECTROHUIS Mej. Désirèe Dominicus, studente fy sische geografie aan de Rijksuniversi teit te Utrecht, is op Texel om een reeks bodemmonsters te nemen. Vorig jaar is ze ook drie weken bezig geweest en het is de bedoeling het onderzoek nu af te ronden. Aan de hand van de genomen monsters kan een beeld worden ge vormd van de ontstaansgeschiedenis van Texel. Mej. Dominicus hoopt dat de eigenaars van de grond waar de mon sters zullen worden geboord weer even welwillend zijn als vorig jaar. Het is in de praktijk nj. ondoenlijk bij alle eige naars of gebruikers van grond tevoren toestemming te vragen en daarom hoopt de studente dat men het haar niet kwa lijk zal nemen als zij ongevraagd het land opgaat. Schade richt zij niet aan. De gaatjes worden zorgvuldig gedicht Wie desondanks om welke reden dan ook, niet wil dat op zijn land monsters worden genomen, wordt verzocht dit kenbaar te maken aan mej. Dominicus, per adres NIOZ logeergebouw, telefoon (02226) 407. Terwijl Texel voornamelijk bezocht wordt door kamperende of in hotels en zomerhuisjes verblijvende Nederlanders en Duitsers, was vorige week een groep van 13 jongelui uit 8 verschillende lan den te gast. Op uitnodiging van de Texelse afdeling van de Rotary, een in ternationale organisatie, verbleven zij hier een week en maakten in die perio de verschillende excursies op het eiland, in Noordholland en naar Groningen. Voor het merendeel zijn deze jongelui ervaren reizigers: ze doen al jaren mee aan het Rotary-gebruik „croisicr". Wie dat wil, kan zich opgeven voor een reis naar het buitenland. Iedere opgave wordt bekeken en be oordeeld en uiteindelijk selekteert men een aantal jonge mensen. Kari-Anne Block uit Noorwegen vertelde ons, dat ze gelkozen was, omdat er weinig aan meldingen voor Nederland waren. In haar land is vooral Engeland populair, omdat de Noren gewend zijn Engels te spreken. Ze had de aanvrage ingediend, omdat ze geïnteresseerd ds in andere landen en volken. Haar vader is lid van de Rotary, maar dat is volgens Kari- Anne niet noodzakelijk. Iemand die een kennis heeft die lid is van de Rotary, kan via hem ook een aanvraag indienen. De Rotary betaalt en verzorgt de reizen. Hierbij is, zo bleek zaterdagavond, let terlijk alles inbegrepen, want ook de afscheidsavond in de bar van hotel „Prinses Juliana" hoorde er bij. De groep op Texel was zeer interna tionaal. Behalve het meisje uit Noorwe gen, waren er onder andere deelnemers uit Israël, Engeland, Turkije, Neder land, Griekenland en België. Ze lo geerden op diverse adressen. De voer taal was Engels. Hierbij waren nauwe lijks moeilijkheden, want de meeste le den hadden een degelijke opleiding ge noten. Overladen Het doel van de reis was kennis te ne men van de Nederlandse kuituur en na tuur. Alle deelnemers hadden tevoren een voorkeur voor Nederland opgege ven, de meesten omdat ze van vrienden of bekenden iets over het land hadden gehoord. Op Texel waren wandelingen (onder andere door de Slufter en over het strand) en een boottocht op de Waddenzee georganiseerd. Bovendien zijn ze naar het NIOZ, de kerk van Oos terend en het Texels Museum geweest. Al met al een overladen programma, vooral omdat ze ook nog naar Noord holland, Groningen en Delfzijl moesten. Op deze manier zijn drie wéken inge deeld: na het bezoek naar Texel gaan ze naar Aalsmeer en Bergen op Zoom, waar ze ook de gasten van de plaatse lijke Rotary-af deling zullen zijn. Veel kontakt met de bevolking heb ben ze hierbij overigens niet. Het oor deel van de meesten dat ze de Hollan ders zo vriendelijk en voorkomend vin den zal dan ook gebaseerd zijn op ont moetingen met serveersters en kaartjes- verkoopsters achter loketten. Alleen de avondbezoeken aan café's e.d. vormden een reële mogelijkheid om werkelijk met de mensen kennis te maken. Maar dan bleek de taal weer een barrière. 'De waardering voor het landschap hebben ze wel ter plaatse kunnen op doen. Tijdens een urenlange wandeling door de Slufter werden ze overvallen door een hevige regenbui. Meropi Dia- koyianni uit Griekenland zei ons spot tend vooral het klimaat erg prettig te vinden. Ook zij gaf er blijk van veel te willen weten over Nederland. Maar op de vraag of ze veel met Nederlanders gesproken had, zei ze daar geen belang stelling voor te hebben. In Griekenland studeert ze voor civiel-ingenieur en op haar reizen door Nederland was ze on- onder de indruk gekomen van de water bouwkundige werken. Een andere deelnemer was Tony Tayler uit AJhambra, een voorstad van Los Angeles in Californië. Op vrijwel dezelfde manier als de Rotary-leden, was hij uitgezonden door YMCA (Young Man's Christians Organisation). Hij was gekozen uit een groep van 11 meisjes en 3 jongens, die bij de organisatie een aan vraag voor Nederland hadden inge diend. Zijn creis naar Nederland duurt 6 weken. Voor het gemak was hij in gedeeld bij de Rotary-groep. Hij was eveneens zeer te spreken over de natuur en de mensen, maar ook hij zei weinig kontakt met verschillende lagen van de bevolking te hebben gehad. Veel van zijn kontakten liepen via zijn gastheer. Doodstil Met het Hollandse eten had hij in het begin wat moeite. De Nederlandse we gen vond hij verschrikkelijk. Veel te smal en gevaarlijk. Op Texel waardeer de hij echter de rust en de schone lucht. Los Angeles is wereldberucht om de enorme luchtverontreiniging, die er door het veikeer wordt veroorzaakt. Hij kon niet vaststellen of er op Texel te veel toeristen zijn, daar 't hier in ver gelijking met zijn geboortestad doodstil is. Dllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll 9! ,J)a's geen partij" zei de tengere „Ik had wel helemaal plat kun- zijn". De ondergang van de krant" beseftp opper. Hij had in een aantal zaakjes Oeten getuigen en maakte zich op om jzijn Jannetje te gaan. Zit 't er weer op?" vroeg Freek. Gelukkig wel, ik krijg de dampen ft hele dag tussen de muren", lak' .Als u naar huis gaat, ik moet naar Pq; rendorp" zei Freek. „Ik weet niet of ambtenaar in funktie een lift mag 'vaarden Ik ook niet" zei Van Zwichem „maar lan me in het voertuig bevinden om tontroleren of hetzelve naar de eisen het Wegen en Verkeersreglement 2 [geert, metwaar?" 'eek lachte. Van Zwichem was hele- al geen dienstklopper al nam hij zijn serieus. Freek kwam van hem wel eens wat aan de weet, vooral ^Van Zwichem er op kon rekenen tteek wat niet voor pnblikatie ge- "rt was, ook beslist niet zou publice- Ofl] hoefde hij er vaak niet eens bij Zulf11' ^ree^ ^ogreeP dat zo wel. uit: pel' 0 we eerst nog een kopje goeie drinken" vroeg Freek, daarmee Rechtelijke kantine belasterend. mnimiHnf—MHniimiiiim'nii"irnniimnmimii'in"iHlif'iMln ,,'t Mag ook een pils zijn" zei Van Zwidhem „ik ben buiten dienst en jij rijdt". Ze zaten in De Kroon en Freek bracht langs handige omwegen het gesprek op Maarten Osseweyer („Die ds toch wel geschrokken van die voorwaardelijke intrekking indertijd") en op Mijnheer Emiel. Hij merkte niet dat Van Zwi- chems aandacht plots gespannen werd. Hij wist dan ook niet dat Jannetje, ris kerend dat haar man het „gek" zou vin den, haar bezorgdheid aan haar echt vriend had gebiecht en dat die, tot haar opluchting, er niets geks aan had gevon den. Hij suste de zaak wel en zei dat ze zich niet druk moest maken, maar ze kende haar Jan. 't Stond nu bij hem, wel op een laag pitje, maar toch te sud deren. „Zeg" zei hij „wat ik nu met je ga be praten is strikt onder ons en buiten dienst. Geheim en vertrouwelijk, zoals dat heet. Ik vraag me weles af waar die Van Maeseyck, Emiel zoals ze zeggen eigenlijk van leeft en wat hij van plan is. Hij is mij wel wat dik met Maarten Osseweyer, die meer geld heeft dan goed voor hem is". „Zijn vader zit er dik in" wist Freek. „Maar de ouwe Osseweyer heeft het met sappelen verdiend en is geen man die het over de balk gooit. Ik denk dat Maarten uit een andere bron geld krijgt. Ze gaan nogal eens naar de grens". „Niet er over". „Nee, Emiel tenminste niet". „Hij komt toch uit de contrijen?" „Hij stamt uit Baarle Nassau, maar dat zegt niks. Ik stam uit Fijnaart en ik woon in Merendorp. Ik heb zo het idee dat hij een hele tijd in België geze ten heeft, gewoond misschien. En dan opeens zit hij hier en niemand weet wat hij doet voor de kost, maar hij heeft nergens gebrek aan". „En hij probeert Geert Kossen er uit te boren". „Ja, bij Concordia is dat gelukt, ook een beetje Geert z'n eigen schuld, en ne „Martha, Martha, lieve Martha" neu riede Freek en Van Zwichem schoot in de lach. „Mijn vrouw maakt zich ongerust" zei Van Zwichem „Martha van Vloten is een nicht van 'haar. En die José wordt zo vaak met die Osseweyer gezien te genwoordig. Ze vindt dat geen goed ge zelschap voor dat kind". „Ik ook niet" zei Freek voldaan „dus dan ben ik in goed gezelschap". Er moest, nog een keer om de ober ge roepen worden, want het gesprek duur de nogal lang. Van Zwichem keek ge heimzinnig en Freek keek bedenkelijk. Maar tenslotte stapten ze opgeruimd sa men naar de lelijke eend. En Freek Doks genoot bovenmate toen hij de zwarte flambard van Mijn heer Emiel bij de bushalte ontwaarde. Die keek met een paar steekoogjes de auto in. „De man van de krant en de man van justitia, samen in één auto, mijn heer Emiel" dacht Freek. „Prent het maar in je geheugen, dat kan later nog van pas komen Maar inmiddels was de grote dag daar, waarop de toneelzaal van de Bon te Koe, gerestaureerd en gemoderni seerd, in gebruik zou worden genomen met een voorstelling door de toneelver eniging Concordia van het Engelse blij spel in drie bedrijven „Het Geheim van Lady Jane", van ene meneer Jonathan Archer, onder regie van de heer E. van Maeseyck. In de hoofdrol mejuffrouw J. van Vloten. Freek 'had Hendrik van Houten al uit voerig gecomplimenteerd met de meta morfose en beloofd, daaraan ook in de krant de nodige aandacht te zullen wij den. Vanaf zijn vaste plaatsje keek hij vergenoegd de zaal rond en vermaakte zich zeer, toen hij naast Geert Kossen een dame ontdekte die hij 'herkende als eigenares van het sigarenmagazijn Su matra. Goed zo Geert, dacht Freek, laat je tanden zien, zit maar prinsheerlijk in het hol van de leeuw. Geert was wel niet helemaal op zijn gemak, maar had toch enkele zeer be moedigende ervaringen opgedaan door dat verschillende mensen met min of meer demonstratieve hartelijkheid op hem waren toegekomen. O nee, hij was nog niet uitgerangeerd, misschien zelfs niet eens bij Concordia! En hij knikte welgemoed naar Freek die had hem toch maar een hart onder de riem gesto ken en nou zie je maar es. IJskoud had ihij Martha gevraagd, om samen te gaan en Martha was zo verbaasd geweest, al leen al omdat Geert niet wrokkend thuis bleef, dat ze niet had kunnen weige- Freek zag het spel met kennersblik aan. De lui deden hun best en hadden er duidelijk plezier in en dan bederf je niet veel. Maar zelfs alle vooringenomenr heid terugdringend, moest Freek kon stateren: het was toch wèl te hoog ge grepen. De sfeer van de Engelse aristo cratie kon door de Merendorpse burgers niet worden waargemaakt. Naturlijk waren de titels niet in het Hollands ver taald en het was Mylord en Sir en My- lady voor en ma. Zeker Sir, zei de butler, die ook niet wist dat men in Engeland iemand die Sir is nooit alleen maar Sir noemt, maar Sir John of Sir Peter. Alstublieft Leedie, zei het dienstmeisje, de knappe Mar. van Houten die met de ze rol genoegen had moeten nemen. José van Vloten sloeg zich er knap doorheen, vond Freek, alweer vechtend tegen vooringenomenheid, die had En gels geleerd natuurlijk en dat kind had nu eenmaal van nature houding en flair. Maar ze had ook nog nooit een Engels landhuis van binnen gezien en, konsta- teerde Freek, de regisseur evenmin. De met zoveel spanning verwachte scène- in-groot-toilet was oogverblindend en José was een fee gelijk, maar 't bleef een verkleedpartij, één was er zelfs die bruine schoenen droeg bij een dinner- jacket, en Freek konstateerde dat een échte toneelrecensent er waarschijnlijk fricassee van gemaakt zou hebben Ge lukkig was hij niet zo echt, gelukkig was hij een steunpilaar van het ama teurtoneel, droeg Concordia een goed hart toe en besefte tenslotte dat het aanvegen van de vloer met deze voor stelling de krant abonnees en adverten ties zou kosten. Je kon de Kunst niet helemaal losmaken van de zaken! (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 5