Ds. E. Loerakker toont wekelijks p schoonheid van noordelijk Texel Doorgaan grootscheepse viering jubileum GVT is niet zeker Het land boven de ruige dijk hoort er ook bij!" Diavoorstellingen in kerk trekken veel publiek Boek ,50 jaar GV Texel' nog uit ruime voorraad leverbaar van het raadhuis FILMMEUWS iWATtKIGOOÊKWOü" mzozsszssB^witsas Wie helpt ons aan repetitieruimte Veteranentoernooi ZDH Texelse Boys-nieuws Mededelingen S.V. Texel Bejaardentocht naar Flevohof Hinderwetvergunningen Woningtelling Burgerlijke stand .Goedenavond, dames en heren, jon- en meisjes. Misschien vindt u het reemd dat u bent uitgenodigd in een trkgebouwZo begint dominee E. ierakker iedere maandagavond om 8 ir in de Hervormde kerk in De Cocks- jrp zijn dia-avond over Texel. Hij ver- lt de vele gasten dat de kerk van De ocksdorp de enige beschikbare ruimte waar per avond 300 mensen terecht mjnen cn dat de dia-avonden deel uit- iaken van het zomerwerk van de ker- •n in De Cocksdorp. „We vonden dat in de zomer ook iets voor de mensen oesten doen". De zaal is meestal goed gevuld. In et voorseizoen kwamen er gemiddeld, i mensen, in het hoogseizoen maximaal j. De avonden met Jan P. Strijbos >rmden een hoogtepunt: de eerste rond was men uitverkocht met 300 irsonen, de tweede voorstelling haalde tijd nog 200 belangstellenden. De ba- »n van de avonden worden verdeeld rer een recreatiepot (50%) voor de a-avonden en de bibliotheek en an- >re afetiviteiten en de rest is voor de irk. laj IrWrt* Ui to b.K.1 ni 4* rWtkll Wie kan ons helpen, we zitten hope- os in de put. Niet wat betreft de uni- rmen, die zijn nieuw, dank zij een bij- age van het Anjerfonds. Ook niet om instrumenten; die zijn prima, dank zij idragen van de middenstanders uit De >og, zelfs onze financiën staat er niet •'kt voor, ook al dank zij de Koger leenschap. Maar we kunnen nergens 'teren. In de zomer is de „Kaapsnol" »r ons gesloten. In de school mogen niet. (Alleen onze trommen mogen in sdhoolkelder staan). Op het schooi en repeteren? Maar hoe vaak laat het ter dat toe? Afgelopen woensdag 2 was er zo'n repetitie, er kwam een regenbui. Wij zijn toen zo brutaal weest een klein gedeelte van de fcolgang te gebruiken. De sdhool- loonmaker was woedend, omdat het t volgens afspraak was. Waar moeten kinderen dan naar toe? Naar huis, 5 weer geen repetitie. En een drum- na kan niet van mei tot september Jder repetities. Dan komt er van het treden op straat niets terecht. Wie kan ons helpen aan een ruimte garage of iets dergelijks), dn of hi buurt van De Koog, waarin we zo- 'rs kunnen repeteren. En waar we als ftiet optreden of repeteren onze tornen kunnen laten staan. Zo kan het t doorgaan. Als er geen op- ^ng komt voor de zomermaanden, toen we wel ophouden met de drum- ad. Help ons alstublieft. Us u iets weet, meld dit dan bij onze ïetaresse, mevr. Nat, Brink 25. We "toten met spanning op uw reactie. Het naturisme is echter door de ge meente Texel verboden. Desondanks kan men wel eens zulke mensen aan treffen". De dia die de dominee dan laat zien is een antieke prent van twee niet meer zo jonge heren, die met opge rolde broekspijpen in overhemd en col bert „pootjebaden". De hilariteit in de zaal valt ditmaal tegen. Volgens de do minee zijn de rakties sterk afhankelijk van het aantal kinderen en Duitsers in de zaal. Ook een grapje over kinder loze scholeksters en de ideeën van de Club van Home blijft wat in de lucht hangen. „Veertien dagen geleden ble ven de mensen er zowat in", aldus de dominee. Landschap De dia-serie start. Na een aantal aatjes over de boottocht vanaf Den elder, begint de boeiende spreker te rtellen over het eiland. „Je raakt er Doit op uitgekeken". Hij is pas twee ar op Texel, nadat hij veertien jaar lieland woonde. Met twee dia's van de kaart van Texel legt hij globaal uit hoe et Texelse landschap ontstond. Niet te etenschappelijk, maar wel met de geo- gische historie en het ontstaan van de leeste polders. De lezing van de heer Loerakker is udelijk gericht op het maken van re- ame voor De Cocksdorp en de polder Ierland. „Het land boven de Ruigedijk óók Texel", aldus de dominee, die et fantastische platen van de Wadden- ?e en de Noordzee laat zien dat het bij exels jongste dorp minstens zo mooi als op de andere plaatsen. Ook de lder, die bij de ingang wordt uitge- ikt, is gericht op het trekken van eer toeristen naar De Cocksdorp. De sschiedenis van Eierland wordt erin ^■schreven, met speciale aandacht voor fÊt kerk in De Cocksdorp. Grappen De ronde over Texel begint, na de le dia's van „de beurs" en andere be- rnde Cocksdorper plekjes, met het rand De dominee is een natuurlief- •bber. In vrijwel alles wat hij om zich een ziet. kan hij het mooie ontdekken. ;chelpen, de zee, de waterdieren, de >gels, de zon en het landschaD hebben le zijn belangstelling. Hierbij vergeet niet de bezoekers te wijzen op het aardevolle en dikwijls zeldzame ka- ':ter van veel flora en fauna op net land. „Op het strand zijn ook mensen, oie ever helemaal geen kleren aanhouden. Het bestuur van „Voorwaarts Mars" Tragisch De vogels krijgen uitgebreid de aan dacht. Na een hele serie „oh's" en „ah's" oproepende plaatjes van eendejongen, vertelt de dominee voor een plotseling doodstille zaal over het tragische einde van vele eidereenden, die, als de broe dende vrouwtjes hun laatste vetreser- ves aanspreken, sterven door het vele gif dat erin opgehoopt is. Het milieu beheer komt vaker aan de orde. Bij voorbeeld als hij vertelt over de robben, die in de buurt van Texel vrijwel geheel verdwenen zijn. Ook hier vertederende plaatjes met sober commentaar. Nog meer indrukwekkende beelden. Een bosje met in de herfst prachtige bessen, „het sprookjesbos van meneer de Uil". Er groeien wilde aronskelken, die in het najaar voor een sprookjes achtig effekt zorgen. Dominee Loerak ker had er een prachtige dia van ge maakt, zoals oök van andere zeldzaam heden, b.v. de orchideeën in het natuur reservaat bij de molen van 't Noorden. Waarschuwing Texel beneden de Ruigedijk komt er in de dia-serie van de dominee wat be kaaid af. Slechts enkele dia's van de dennen en de omgeving van Den Hoorn. Maar bij de Hogeberg heeft hij wel naar hartelust gefotografeerd. Goeie beelden van bloemen en planten. „Niet plukken" waarschuwt hij. „Thuis zijn ze binnen enkele dagen verlept, terwijl ze hier soms weken 'kunnen bloeien. Laat ze staan, dan kunnen ook de toeristen, die na u komen, er van genieten". De dorpen Den Burg en Oudeschild worden vluchtig getoond met enkele geveltjes. Verbazingwekkend is de re- aktie van het publiek als ze de fraaie oude poort van hotel „De Lindeboom- Texel" op de Vismarkt zien. Vrijwel niemand schijnt de deur tijdens een be zoek aan 'Den Burg te hebben opge merkt. Oosterend en Oost krijgen een korte toelichting, maar dan komt de heer Loerakker weer op „eigen" terrein. „Bij de molen van 't Noorden ligt een van de mooiste natuurgebieden van Ne derland, misschien wel van Europa". In de keik durft niemand het hem te be twisten, want de dia's van de orchi deeën en andere zeldzame bloemen zijn inderdaad verblufend fraai. Bladstil De lezing wordt besloten met een se rie over de landbouw, folkloristische ge bruiken en Texel in de jaargetijden. „Het is overal en altijd mooi, als je het maar zien wilt". Met deze woorden be sluit hij het geheel, nadat hij .de laatste natuurhaters op de knieën heeft gekre gen met dia's van zonsondergangen bo ven een bladstille Waddenzee. De tijd is ongemerkt voortgeschreden. De dominee heeft ruim anderhalf uur achtereen gesproken. In dit tijd toonde hij 300 dia's, die overigens niet allemaal door hem zijn gemaakt. Sommige leende hij van Jan Strijbos, andere van ken nissen, die ze ook graag afstonden om het verhaal van dominee Loerakker compleet te maken. Enkele van de vo gelfoto's zijn afkomstig van Vlieland. Geen pauze Het verhaal wordt niet door een pauze onderbroken. Dat zou teveel breken. Om die reden wordt ook geen tóelich ting in het Duits gegeven. In de prak- tijdk blijkt dat de Duitse gasten het ook zonder vertaling aardig kunnen volgen. Veel beelden spreken al voor zichzelf. Bovendien: wat zouden de mensen in een pauze moeten doen. Een behoorlijke gelegenheid om wat te drinken of te eten biedt 't kerkgebouw niet. Het hin dert niet dat de belangstelling voor de dialezing bij het naderen van de herfst wat terugloopt. „De mensen in het na seizoen zijn niet zo talrijk, maar juist hen moet iets geboden worden". Domi nee Loerakker vindt dat er voor de gas ten veel te weinig wordt gedaan. Geen kwaad woord van de activiteiten van Cultureel Werk en de Folklore, maar een feit is, dat in de loop der jaren toch veel attracties, die voor de toeristen een vast punt in hun vakantieprogramma vormden (Texelfilm, boottocht naar Vlieland, vuurtoren beklimmen, robben- tochten, wadexcursies etc.) zijn verdwe nen. Dialezingen voorzien daarom in een behoefte; dat blijkt ook wel uit de aan tallen bezoekers. Ds. Loerakker is niet de enige die er zich mee bezig houdt. Mevrouw A. Tiessen-Spaans doet het ook iedere maandagavond, maar dan in de r.k. kerk te De Koog om half negen. Ds. Loerakker loopt met plannen rond om volgend jaar nog meer voor de gas ten te doen, waarbij hij denkt aan ge organiseerde wandelingen langs routes met bezienswaardigheden. Maar ook die zullen ongetwijfeld beperkt blijven tot noordelijk Texel, want, zegt de heer Loerakker, dat gebied wordt nog teveel verwaarloosd. DEN HOORN Zondag 13 augustus organiseert ZDH het jaarlijkse vetera nentoernooi. Dit jaar doen, behalve een team van de organiserende vereniging, VZV uit 't Veld, Vesdo uit Schagerbrug, Helder uit Den Helder en Texelse Boys uit Den Burg mee. Zaterdagavond hall 7 speelt ZDH 1 een oefenwedstrijd tegen het zaterdag- team van Oosterend. Daar op het ter rein nog veel werkzaamheden te ver richten zijn, verzoekt het bestuur ieder een die daarvoor tijd over heeft, zater dag te komen helpen. Het programma voor het veteranen- toernooi is als volgt 10.30 uur opening. 10.45-11.20 uur Helder-VZV; 11.25-12.00 uur ZDH-Tex. Boys 12.05-12.40 uur Vesdo-Helder 12.45-13.20 uur VZV-ZDH 13.25-14.00 uur Tex. Boys-Vesdo 14.05-14.40 uur Helder-ZDH 14.45-15.20 uur VZV-Tex. Boys 15.25-16.00 uur ZDH-Vesdo 16.05-16.40 uur Tex. Boys-Helder 16.45-17.20 uur Vesdo-VZV Na afloop prijsuitreiking. Volgende week dinsdag en woensdag begint de training voor de pupillen. In het ikastje hangt een lijstje met de aan vangstijden en de data waarop de jon gens worden verwacht. De senioren en junioren worden er nogmaals aan herinnerd dat de training vrijdagavonds is. De competitie nadert met rasse schreden. Zaterdag gaat Texel met twee elftal len, combinaties van le, 2e en 3e, naar DTS, vertrek boot vijf uur. De jeugdtraining begint maandag, 14 augustus. Zie voor de dagen, uren en indeling in het kastje. Deze indelingen zijn voorlopig en zullen als de kompetitie eenmaal draait wel ver anderen. tc. Bij voldoende belangstelling organi seert de Algemene Bond van Bejaarden op Texel voor de 65plussers een bus tocht naar Flevohof in Zuidelijke Flevo land in de eerste helft van september. De heenreis gaat via Amsterdam, Mui- derberg en de terugreis over de Afsluit dijk. De bedoeling is met de boot van 8.00 uur v.m. te vertrekken en terug te keren met de boot 7.30 of 8.30 uur n.m. De kosten zullen plm. 25,bedragen, waarin zijn begrepen bustocht, entree Flevohof, consumpties en een maaltijd. Zij, die aan deze tocht willen deelne men, gelieven zich zo spoedig mogelijk op te geven bij de volgende adressen: Den Burg: A. J. de Graaf, De Zes 9, tel. (02220) 3517; Oudeschild: J. Bakker, De Ruyterstraat 99, tel. (02220) 2792; Oosterend: mevr. Mosk, Oesterstraat 17, tel. (02223) 215; De Cocksdorp: W. Z. StoLk, Duinweg C 108; De Koog: mevr. M. Kiewiet, Ruijslaan 12; De Waal mevr. B. Lok, Vermaningspad 6; Den Hoorn: D. Pool, Herenstraat 27. Omtrent de datum en het al of niet doorgaan van de tocht volgen nog na dere mededelingen. MEDEDELINGEN VAN B EN W De volgende aanvragen voor een z.g. Hinderwetvergunning zijn in behande ling 1. Van E. Vermeulen te Oosterend voor een timmermanswerkplaats annex timmerfabriek aan de Slotskolk 6 te Oosterend. 2. Van D. Nagy te Den Burg voor een garagebedrijf met benzinestation aan de Ruigendijk te De Koog. 3. Van het Ministerie van Defensie voor het wijzigen van een pistoolbaan na bij „De Mok". De stukken liggen op het raadhuis, af deling algemene zaken, ter inzage tot 17 augustus a.s. Gedurende die termijn kunnen ook schriftelijke bezwaren wor den ingediend bij burgemeester en wet houders van Texel. De openbare bezwarenzitting zal wor den gehouden op vrijdag, 25 augustus a.s. in het gemeentehuis. Voor inwoners van de gemeente Texel staat te zijner tijd alleen beroep open voor hen, die deze bezwarenzitting heb ben bijgewoond. In de vorig jaar gehouden Volkstel ling was tevens een woningtelling be grepen. Niet ieder blijkt alle op de wo ning betrekking hebbende gegevens te hebben ingevuld. De betrokken kaarten zijn door het CBS geretourneerd met het verzoek de ontbrekende gegevens alsnog te verzamelen. In de komende weken kunnen degenen, die destijds deze gegevens niet of onvolledig ver strekten rekenen op persoonlijk bezoek. Met nadruk zij vermeld, dat de gege vens uitsluitend op de woning betrek king hebben; het zijn derhalve geen persoonlijke gegevens. van 2 t/m 9 augustus 1972 Geboren Cornelia Wilhelmina, dv. Arie Koopman en Marina van der Vis; Jacob Cornelis, zv. Arie Koopman en Marina van der Vis; Liselore, dv. Antoni J. van Groenigen en Fijtje Tim mer; Wendy Laurentia, dv. Cornelis Zutphen en Luutje L. Peereboom; Wim, zv. Jurrien Tuinema en Aly Vlaming. Ondertrouwd: Dirk N. Witte en Mar tha C. de Kind; Gerardus B. J. Snik en Elisabeth M. Tromp. Overleden: Martinus Johannes Gieles, oud 74 jaar; Albert andstra, oud 63 jaar, Catharina Zijm, oud 82 jaar. „The sound of music", de beroemde musicalverfilming wordt vrijdag- en dinsdagavond 8 uur in het City-theater vertoond. Het muzikale verhaal met Maria (Julie Andrews), Kapitein Von Trap en zijn zeven kinderen, speelt zich af in het Oostenrijkse bergland rond Salzburg. Maria wordt door de Moeder overste voor enige tijd uit het klooster gezonden. Ze wordt kinderverzorgster bij de kapitein, die op ijzeren discipline is gesteld. Tijdens een onweer wint ze het vertrouwen van de kinderen als ze „My favourite things" voor ze zingt Natuurlijk wordt ze verliefd op de kapi tein. Maar de moeilijkheden worden steeds groter als blijkt dat de kapitein gaat trouwen met een barones uit We nen. Bovendien is de nazi-beweging in opkomst en de kapitein heeft nergens een grotere hekel aan. Toch loopt alles goed af. De kinderen kunnen zo goed samen zingen, dat ze de eerste prijs winnen op een festival in Salzburg. Maar als de prijsuitreiking begint is het hele groepje, met de pasgehuwde Maria en kapitein Von Trapp, op weg naar het vrije westen! Toegang alle leeftijden. Zaterdag- en maandagavond 8 uur en zondagmiddag 3 uur in het City-tehater „Dwaze verwikkelingen in het Dolle manshotel", een Duitse lachfilm, die zich afspeelt in een klein hotel, dat moeilijkheden 'heeft, omdat het niet lan ger kan concurreren met grotere con cerns. Bovendien heeft de eigenaar, Fro- benius, schulden. Zijn dochter Sabine wordt verliefd op de nieuwe portier, die als zoon van een hotelmagnaat kijkt of het de moeite waard is het hotel over te nemen. Frobenius en zijn dochter vermoeden hiervan niets. Zij verdenken een gast, een leraar, ervan dat hij de verwachte afgezant van het concern is. De liefde van Sabine voor de portier begint te tanen als ze denkt, dat hij ge trouwd is. Alles komt echter op zijn pootjes terecht, de portier en Sabine trouwen en het hotel wordt gered. Alle leeftijden. Zaterdagavond 23.00 uur nachtvoor stelling: „Liefdesexplosies". Het gezin van een TV-producer, Harry Haven, valt uiteen als de sex-frustraties van vader, de ongestilde sex-honger van moeder en de vrijheidsdrang van de jonge, begeerlijk dochter Susan onver wacht tegelijk tot uiting komen. Aan leiding hieirvoor is de komst van twee aantrekkelijke jonge mannen, die in het buurhuis gaan wonen. Ze verleiden moeder en dochter, terwijl vader op een hip feest, waar hij zijn verdwenen dochter zoekt, door een LSD-trip zich bewust wordt van zijn frustraties. Toe gang 18 jaar. Van de 1000 exemplaren van het pu- bileumboek „50 jaar GVT" zijn er mo menteel 200 verkocht. De verkoop gaat gestaag door, zo meldt de jubileum commissie, maar het gaat veel te traag. Om uit de kosten te komen, moeten ongeveer 400 boeken aan de man wor den gebracht, maar ook dan is men nog lang niet tevreden, want er moet winst worden gemaakt. Die winst is nl. nodig om dit najaar het gouden verenigings jubileum op grootse en bijzondere wijze te vieren. Omdat op dit ogenblik nog niet de zekerheid bestaat, dat men aan een behoorlijke winst toekomt, buit de jubileumcommissie zich nog in een ge heimzinnig zwijgen. Het enige wat men ons vertelde was dat de viering in de vorm van een reeks evenementen een heel bijzonder en zelfs uniek karakter zal hebben. Wat in ieder geval doorgaat winst of geen winst is een revue op 24 en 25 november. De eerste avond is bestemd voor leden die hopelijk gratis toegang zullen hebben (dat hangt ook al van de boekenverkoop af en de tweede avond zal door anderen tegen entree kunnen worden bezocht. Mogelijk zit er ook een derde opvoering voor de bejaarden in. Het jubileumcomité of de gymnastiek vereniging zal meer aktie moeten voe ren om het vereiste aantal boeken te verkopen. Aan het verschijnen van het boek is wel op grote schaal bekendheid gegeven, maar een vervolg, waarbij de potentiële kopers persoonlijk worden benaderd, is tot dusver uitgebleven. De tijd van het jaar is daarvoor dan ook verre van geschikt. Boeiend Zoals békend is het jubileumboek een bijzonder boeiend geheel geworden, me de door de meer dan 100 foto's. Het is een waardevolle bijdrage tot de ge schiedschrijving van Texel, vooral om dat het verenigingsgebeuren dat erin wordt beschreven, steeds in verband wordt gebracht met de tijdsomstandig heden. Wie het boek doorbladert, wil het zeker bezitten. In de verwachting dat bij de leden van de gymnastiek vereniging de grootste belangstelling zou bestaan, zijn de samenstellers wel teleurgesteld. Het grootste deel van de nu verkochte boeken ging juist naar mensen buiten de vereniging. Hoe merkwaardig, dat juist de „eigen" men sen er niet als eersten op af vlogen! Het is een ervaring, die kan worden gedeeld met menig andere verenigingsbestuur. Er zijn meer verenigingen met veel le den, maar het lidmaatschap blijkt niet meer automatisch enthousiasme en soli dariteit in te houden. Het is opvallend dat dit verschijnsel zich juist voordoet bij de meest „bloeiende" verenigingen. De Texelse aquariumvereniging bijvoor beeld telt 135 leden, maar het aantal werkelijk geïnteresseerden bedraagt niet meer dan enkele tientallen. Zelfs de beste sprekers trekken op een ver enigingsavond niet meer dan dertig man. Veel welwillendheid, redelijk vlotte contributiebetaling, maar geen geest drift. Van de gelegenheid om het boek persoonlijk in te zien, hebben maar wei nig GVT-leden gebruik gemaakt. Als de jubileumcommissie haar verkooppropa- ganda afstemt op deze realiteit, zal het met de verkoop van het GVT-boek waarachtig wel gaan. Ga ermee langs de deuren, laat het zien en het boek ver koopt zichzelf. Natuurlijk zal de prijs van ƒ25,voor sommigen een bezwaar zijn en misschien wel juist voor leden van GVT, waarvan sommigen vinden dat ze al zwaar genoeg worden belast door de contributie. Maar dat neemt niet weg dat er markt moet zijn voor een goed boek als nu door GVT is uit gegeven. Geen paniek Tijd voor paniekreakties en het zoe ken van zondebokken is het in ieder ge val nog lang niet. Het leek er wel even op toen we onlangs een advertentie za gen, waarin het GVT-boek op zodanige wijze werd aangekondigd, dat het leek alsof het over de gehele Texelse ge meenschap ging in plaats van alleen de gymnastiekvereniging. Degenen, die zich hierdoor hebben laten lokken, heb ben reden om zich bedrogen te voelen. Ook de opmerking (in het jongste num mer van de GVT-krant „Ons Turn- blad") dat de trage verkoop misschien te wijten was aan „de geringe aandacht" die er in de Texelaar aan besteed is, vonden we niet terecht. In de Texelse Courant is het verschijnen van het boek niet alleen bij herhaling aangekondigd, ook toen het er eenmaal was, zijn er twee artikelen aan besteed. Niet eerder is op Texel een boek uitgegeven, waar over zoveel is gesohreven. Met uitzonde ring misschien van het boek „Texel, land en volk in de loop der eeuwen", het standaardwerk van J. A. v.d. Vlis, waaruit we in de jaren vijftig regel matig artikelen overnamen. De aard van het GVT-boek leent zich daarvoor ech ter niet

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 7