U kunt zoveel méér doen met ome bank Is komposthoop antwoord op het „gif"? LANDBOUW en VEETEELT Fietsendief in de kraag gegrepen VERVOLG VAN PAG. 1 Elektriciteitstarief K uilverkavelingskosten en pachtprijs Kiezen uit wel 8 spaarvormen bijvoorbeeld. Maar ook een op maat gesneden verzekering afsluiten, of een hypotheek, een Persoonlijke Lening of financiering. Of een vakantiereis boeken, buitenlands geld kopen, een safeloket huren. Om maar wat te noemen. Want bij de Raiffeisenbank en de Boerenleenbank kunt u terecht voor alles waar u een bank voor nodig hebt. In uw zakelijke en gewone leven. Dus ook voor deskundige effektenbehartiging. En een moderne Privé- rekening voor de ontvangst van uw salaris, pensioen en andera inkomsten. Met kosteloze verzorging van al uw betalingen en gebruik van gemakkelijke betaalcheques. Of voor automa tisch sparen (om zeker te zijn dat het gebeurt.) Alle bank diensten. Onder één dak, bij maar liefst 3000 vestigingen. Dus altijd en overal dicht bij u in de buurt. Om u te dienen... n 3000 vestigingen Rubriek voor Omlfp mltikdc >un (.wminjini Op een merkwaardige wijze liep de 17-jarige M. uit Venlo die zaterdag avond uit Den Burg een fiets stal, tegen de lamp. De aandacht van de .patrouil lerende politie werd om kwart over twaalf getrokken toen de jongeman zonder licht op de Pontweg reed. Toen de knaap zag dat hij zou worden aan gehouden legde hij de fiets neer en rende een weiland in om daar te wach- en tot de politie zou zijn verdwenen. De wachtmeester in kwestie zette echter de achtervolging in. De jongen, misleid door de duisternis en ter plaatse niet bekend, viel in een sloot waarna het eenvoudig was hem te grijpen. Pas toen bleek dat de fiets was gestolen, van de familie Bo9ma in de Kogerstraat. M. vertelde dat hij vervoer van Den Burg naar De Koog nodig had en daarom de niet op slot staande fiets maar had ge pakt. Zondagavond omstreeks middernacht werd aangifte gedaan van diefstal van een huurfiets van het bedrijf Kikkert. Het rijwiel werd gestolen toen de huur der patat koCht in de Dorpsstraat. De fiets stond op slot maar het sleuteltje bevond zich in een der zakken van het colbertjasje dat op het zadel lag. Ook dit jasje werd meegenomen. SPORT EN SPEL in het afgelopen weekend S.V. TEXEL Texel wist in een gelijk opgaande wedstrijd een overwinning te behalen op CDN 2. Over het geheel genomen was Texel meer in de aanval. Het wist zidh, vooral tegen het einde toen CDN uigespeeld raakte, de meeste kansen te scheppen. De score bleef 00 tot het rustsignaal. In de tweede helft echter ikon K. D. Koorn tweemaal scoren uit voorzetten van W. Koorn, die steeds goed vrij stond. S.V. Texel won met 2—1. Ook het tweede deed het zeer goed. Dankzij de enorme inzet, die niet tot hogeschool-voetbal maar wel tot goede resultaten leidt, werd het 11. G. Ze gel was de maker van het Texelse doel punt. Na de wedstrijd werd een bezoek ge bracht aan het KNVB sportcentrum, dat een fantastische indruk maakt. Zo werd het een lange maar wel geslaagde SVT-familiedag. Zondag gaan het eerste en tweede naar Watervogels om deel te nemen aan 't Windwijzertoernooi. Ieder elftal moet drie wedstrijden spelen. De training van de heer Van Dok vindt deze week alleen op dinsdag Dlaats. Voor de trai ning van adspiranten en pupillen moet men in het kastje kijken. Ten C. S.V. OOSTEREND OOSTEREND Het bestuur van SVO hoopt dat iedere speler woensdag op de training kan zijn, nu tijdens de oefenwedstrijden gebleken is dat de konditie nog lang niet op het vereiste peil is. Donderdagavond speelt een SVO- combinatie tegen een gelegenheidselftal van S.V. De Koog (aanvang 19.00 uur). Vrijdagavond wordt de jaarvergade ring gehouden (aanvang 20.00 uur) zo dat de training vervalt. De junioren al en bl gaan zaterdag naar Den Hoorn waar ze meedoen aan het ZDH toernooi. De opstellingen han gen in het kastje; de aanvangstijden staan in het ZDH toernooiprogramma. Zaterdagavond 6 uur spelen de zater dagsenioren op het Boysveld tegen Tex. Boys 2, terwijl het eerste zondag 14.30 uur op eigen terrein tegen Texelse Boys 1 speelt. ZDH 3 WON EIGEN TOERNOOI DEN HOORN Het zondag gehou den toernooi voor ZDH 2 en 3 is ge wonnen door ZDH 3. Tweede werd Oos terend 2. Het sportieve gebeuren had als een der hoogtepunten het treffen tussen het tweede en derde team van ZDH. Het lagere elftal won met 20. Het komende weekend organiseert ZDH twee toernooien: zaterdag voor ju nioren en adspiranten en zondag voor het eerste met verenigingen van de vaste wal. e. idem bouwrente wegens opschuiving, opleveringsdatum van het projekt 395.000,— f. idem bijkomende werken ƒ2.206.056,— g. vermoedelijk verschuldigde ho gere b.t.w. ƒ1.042.000, h. kredietafronding 126.160, Totaal ƒ5.050.000, De direkties van het PEN en het PWN staan volledig achter deze door de TEM direktie geproduceerde cijfers. B en W.: „Het door ons inmiddels met gedepu teerde staten van Noordholland monde ling en schriftelijk gevoerde overleg heeft er toe geleid, dat wij alle reden hebben te veronderstellen, dat laatstge noemd college eveneens akkoord kan gaan met het hogere krediet, zoals hier voor is aangegeven. In deze mening worden wij gesterkt, omdat het verslag van bedoeld overleg op 24 mei 1972 waarin mondelinge mededelingen van provincdezijde op dit punt zijn opgeno men reeds enige tijd geleden aan de provinciale griffie werd toegezonden en daarop geen opmerkingen zijn ge maakt". De redaktie overhandigde mij een uit knipsel uit één van onze dagbladen, dat een artikel bevatte met als kop: „He komposthoop is het antwoord op het gif". Gevraagd werd of ik op het on derwerp, dat in dit artikel wordt behan deld eens enig kommentaar wilde ge ven. Als motief daarvoor werd mede gesteld, dat in onze rubriek heel vaak wordt geschreven over de wenselijkheid van gebruik van kunstmeststoffen en bestrij dingsmiddelen. Uit het bedoelde artikel blijkt, dat de schrijver niet alleen de specifieke che mische bestrijdingsmiddelen onder de aanduiding „gif" rangschikt, maar dat ook de kunstmeststoffen daartoe beho ren. Het is niet zo'n eenvoudige opgave om over dit onderwerp iets „zinnigs" naar voren te brengen. We moeten er tevens rekening mee houden, dat we ons hiermee op een terrein met vele „gevoeligheden" begeven. Het aantal mensen vooral jongeren die age ren tegen het gebruik van bestrijdings middelen en kunstmeststoffen wordt steeds groter. Het feit, dat hele „knap pe koppen" zich over dit onderwerp het hoofd breken en er nog steeds niet uit gekomen zijn bewijst, dat we hier met een zeer moeilijke materie hébben te maken. Een „idealist" In de zomer van 1971 werd ik opge beld door een mede-Texelaar, die mij het volgende vertelde. Hij had „ergens" op ons eiland een hoekje grond in ge bruik genomen en wilde daar produk- ten voor eigen gebruik gaan verbou wen. Hij wilde dit echter doen zonder toepassing van kunstmest en bestrij dingsmiddelen. Hij moest me echter be kennen, dat het tot nu toe niet al te best gelukte. Enkele groentegewassen stonden te „kwarren" en de aardappe len begonnen, hoewel de tijd voor het rijp worden nog lang niet aangebroken was, afstervingsverschijnselen te verto nen. Hij stelde er prijs op, dat ik het ge val eens bekeek en daarna mijn oordeel gaf. We kunnen u wel zeggen, dat het re sultaat van deze „proeve" allerbelab- berst was. De groene gewassen en aard appelen hadden niet alleen de duidelij ke verschijnselen van stikstof gebrek, maar met name bij de aardappelen was de te vroege afsteving klaarblijkelijk het gevolg was van kaligébreh. Er was geen twijfel aan of de man in kwestie zou hier niet meer dan 25 - 30°/o van de opbrengst krijgen, die een minder idealistische kunstmest gebrui kende collega-tuinder verkreeg. De man in kwestie heeft de afgelopen winter bij mij geïnformeerd welke be mesting hij zou moeten geven om meer normale opbrengsten te krijgen. Het is mij op dit moment niet bekend of zijn „idealisme" hean heeft weerhouden om mijn advies op te volgen. Een advies dat gebaseerd was op mijn mening, dat voor het verkrijgen van een goede op brengst in de meeste gevallen kunst mest die zowel stikstof, fosfaat en kali bevat onontbeerlijk is. Nu moet u uit het voorgaande niet de konklusie trekken, dat ik elk streven van idealisten om het gebruik van be strijdingsmiddelen en van kunstmest stoffen te beperken, of zelfs helemaal adherwege te laten, veroordeel. Ik ge loof, dat het goed is, dat er mensen zijn, die er ons telkens aan herinneren, dat het gebruik van bestrijdingsmidde len en wat het gebruik van kunstmest betreft een overmatige toepassing, ge varen inhoudt. Zo'n 25 jaar geleden was het vooral de landbouwconsulent Ir. Cleveringa, die op die gevaren wees. Z'n pleidooien voor het gebruik van organische mest stoffen hebben vooral op heel veel ou dere boeren diepe indruk gemaakt. Ge wassen, die uitsluitend gevoed werden met organische meststoffen zouden „de deuren" gesloten houden voor het bin nendringen van ziektekiemen en insec tenvraat. In het artikel, dat de redaktie mij overhandigde wordt hetzelfde naar voren gebracht. Helaas heeft de praktijk dit niet be vestigd. Toen in het midden van de vo rige eeuw in Ierland een hongersnood optrad als gevolg van het feit, dat de aardappelenoogst drie jaar achter el kaar mislukte door het optreden van de aardappelziekte was het gebruik van bestrijdingsmiddelen nog volledig on bekend, terwijl het zo goed als zeker is, dat ook geen kunstmest werd gebruikt. Economisch bedrijf Bij de propaganda voor afwijzing van alle bestrijdingsmiddelen en het achter wege laten van een kunstmestbemesting wordt naar we menen vergeten, dat het uitoefenen van een landbouwbedrijf een economisch doel heeft. Dit doel nl.: het verkrijgen van een inkomen, dat aan de boer de mogelijkheid geeft om een zelf de leven te leven als zijn medeburgers. Uit dat oogpunt is het onverantwoord om te gaan experimenteren op de ma nier, zoals de hiervoor beschreven idea list dit deed. Het experimenteren be hoefde aan de man in kwestie geen „snee brood" te kosten. Voor de boer ligt dit anders. Zoals de zaken op het moment liggen is het nl. wel zéker, dat de boer, die het wagen zou om z'n aardappelen, bieten, graan en grasland zonder gebruik van bestrijdingsmiddelen en kunstmest te laten groeien in ieder geval de dubbele prijs voor de akkerbouwprodukten en een nog belangrijk hogere prijs voor de melk dan op dit moment zou moeten ontvangen om rond te komen. De strijd tegen de prijsverhogingen laat niet veel ruimte voor de gedachte, dat in het algemeen de consument be reid zou zijn deze belangrijk hogere prijs te betalen. Bovendien is het zo goed als zeker, dat wanneer in één klap het gebruik van bestrijdingsmiddelen en kunstmest zou ophouden dit niet minder dan een ramp zou betekenen. Het staat wel vast, dat in het zg. „rijke westen" een groot gedeelte van de in woners gezonder zou leven als ze het dagelijkse voedingspakket een aantal calorieën lichter zouden maken, maar het teruglopen tot het niveau, dat zou ontstaan als geen gebruik meer werd gemaakt van kunstmest en bestrijdings middelen zou veel ernstiger gevolgen hebben. Om nog maar niet te spreken van de gevolgen voor de minder ont wikkelde gebieden. Voorlopig slot We stellen ons niet voor, dat we door dit artikel ook maar één tegenstander van het gebruik van kunstmest en be strijdingsmiddelen tot onze zienswijze hebben ,ybékeerd". Graag willen we in een volgend artikel nog wat nader in gaan op het standpunt, dat we door ge bruik van compost en in het algemeen van organische meststoffen met wegla ting van de kunstmeststoffen en de be strijdingsmiddelen tot een aanvaard baar opbrengstniveau zouden kunnen komen. Enkele weken geleden hebben de ei genaren van grond in het ruilveikave- üngsblok „Texel" het aanslagbiljet voor de Grondbelasting ontvangen, waarop nu voor het eerst ook de ruilverkave- lingskosten zijn vermeld. Het nu ver melde bedrag zal men 30 jaar lang op dit formulier terugvinden, tenzij men besluit eerder tot afkoop van de hoofd som over te gaan. We zouden niet graag beweren, dat geen enkele grondeigenaar wat „moei lijk" tegen het te betalen bedrag heeft aangekeken. De reakties zijn echter over het algemeen meegevallen. Het aantal gevallen, waarin gezegd werd, dat de kosten meevielen was veel groter dan die waarin te kennen werd gege ven, dat het bedrag tegenviel. De gunstige reakties zijn in de eer ste plaats het gevolg van het feit, dat de zg. „basiskosten" waarin begrepen zijn de kosten van egalisatie, ontslui ting, waterbeheersing, vorm van de per celen, samenvoeging van verspreide percelen en nieuwe gra9landinzaai la ger zijn dan op het overzicht, dat inder tijd bij de tervisielegging van de lijst van geldelijke regelingen was vermeldt. Op dat moment werd rekening gehou den met een mogelijke korting van 10% terwijl het 26% is geworden. In de tweede plaats is er het feit van de geldontwaarding. Tegen eenzelfde bedrag wordt op dit moment veel lich ter aangekeken dan bijv. tien jaar ge leden. In aanmerking genomen wat in het ruilverkavelingsblok aan werk zaamheden is verricht, kan deze ruil verkaveling een goedkope worden ge noemd. In haar antwoord wijst de Gronlj mer er op, dat tussen pachtprijs va:K grond en de hoogte van de ruilvel velingslasten geen verband bestaat! pachtprijs wordt onafhankelijk vail hoogte van de eigenaarslasten valc steld. De pachtprijs is nl. gebaseenil de kwaliteit van de grond, de wateV heersing, het al of niet gelegen zijr.l een verharde weg, de vorm van de pl celen. De grondkamer schrijft venft gens: „In diverse gevallen, waar il laatste drie jaar de pachtprijzen rel zijn herzien en waarbij rekening isl houden met de kwaliteit en ligging I de grond, zoals die na de ruilveiiol ling is geworden, kan de pachter I meer met de ruilverkavelingskostesH een gedeelte hiervan worden belast"! Uit deze mededeling blijkt duid L dat de pachtprijs uitsluitend afhankl is van de kwaliteit van de grond t:t_ omstandigheden, waarin deze gil verkeert. I Betekent dit nu, dat de kosten val ruilverkaveling inderdaad heleal voor rekening van de eigenaar koal Dit is beslist niet het geval! In del vallen, waarin bij het vaststellen val pachtprijs rekening is gehouden men toestand, waarin de percelen nu vel ren, heeft de eigenaar van de gl reeds een aantal jaren een verhol pachtprijs ontvangen. Het vervell is, dat men dit door de lange duurl de afwikkeling van de ruilverkavl in diverse gevallen vergeten zal I Men voelt nu de betaling van de kl als een korting op de pachtprijs. Dat de vragen van de eigenarenl Texel niet op zichzelf staan blijkt! de volgende mededeling van de Gil kamer: „Bij de laatste herzieningI pachtprijs is het voorstel van het Ll bouwschap een deel van de Ruilvel velingsrente in de pachtprijs te vel conteren niet overgenomen, aangcl een onderzoek noodzakelijk is naarl verband met het in art. 14 der Pl wet voorkomende verbod van eer! ding tot doorberekening van de I bliekredhtelijke lasten". Dus geen pachtprijsverhoging? Het voorgaande betekent besliste dat er in geen enkel geval pachtp verhoging mogelijk is. Die verhef zal echter geen direkt gevolg van betaling van de ruilverkavelingsK kunnen zijn. Maar los van de ruilve: ling is er de laatste jaren een verho? van de pachtprijs toegestaan, zods gevallen, waarin de pachtprijs de li ste jaren niet is herzien een moge! beid voor verhoging aanwezig is. Bij goede verhoudingen is dit r eerste plaats een zaak van overleg sen eigenaar en pachter. Een akko tussen deze beide partijen behoeft i teraf goedkeuring van de Grondks- Kunnen de partijen het niet eens' den, dan is er de mogelijkheid vaststelling van de pachtprijs dooi deskundige van de Grondkamer, Ia laatste geval kan dit uitsluitend voor het aflopen van een driejarige1 mijn gebeuren. Bij wederzijds goed' den kan dit kort voor het aflopen het jaarlijkse pacht jaar geschil Voor ons gebied is dit als regd maart. SCHIETOEFENINGEN Op 30 augustus 1972, uitwijkdatun augustus 1972, gaat H.M. Overij schieten in sector 045 graden tot graden, rechtwijzend met een straal' 9 mijl vanuit het hoge geleide Nieuwe Haven. Veiligheidssdhip wezig. Voor wie zijn de kosten De te betalen ruilverkavelingsrente is vermeld op het aanslagbiljet voor de Grondbelasting van de eigenaar van de grond. De pachter van grond bemerkt in direkte zin niets. Het zal echter duidelijk zijn, dat de voordelen, die de ruilverkaveling heeft gebracht vooral de gebruiker van de grond ten goede komen. We kregen nog al wat vragen over de mogelijkheid van doorberekening van de kosten aan de pachter van de grond. Kunnen de ruilverkavelingskosten ge heel of voor een deel op de pachtprijs worden gedrukt? Hoewel we hierover wel een mening hadden hebben we ons laten voorlichten door de Grondkamer van Noordholland. om u te dienen

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 2