Groen 'Zwarts Texels in het harL, Raad vond verordening tegen tweede woningen onvolledig TAXI B 3 2 3 Dringend beroep op snelle goedkeuring \estdorp ontstemd over informatie 99 woningen \eleidslijn bij ontheffingen moet worden vastgelegd NATUURRECREATIECENTRUM Gemeente huurt tweemaal per jaar veegmachine Gemeenteraad nam motie aan HELMINALAAN 4-6 Aanleg riolering De Waal beg onnen Burgerlijke stand Beere Bar Iedere dag geopend. Beere goed -Ig 1 SËPTEMEBER 1972 85e JAARGANG No. 87<Ü N.V. vJi. Laugeveld De RootJ 11 Den Burg, Texel - Tel. 2741 IlL^. de Graaf, Keesomlaan 43, Den (02220) 2741, 'e avonds (02220) 2403 VenchQnl i Bank: Nederl. MJddeostandsbank; Coop. RaR fe&senbank; Amro-bank. Postgiro 652. A boon, prils ƒ5,00 p. kw. 50 ct incasso; los 26 eL Advert. 21 et per mm. exd. 4»/o BTW I gemeenteraad gaat er van harte ikkoord dat het gebruik van pan- s tweede woning wordt verboden. hebben de vroede vaderen dins- fond de voorgestelde verordening het verbod is geregeld niet jekeurd. De moeilijkheid zat 'm in |12 waarin is bepaald dat B. en W. ing van het verbod kunnen ver- I zonder dat daarbij een te volgen (slijn was omschreven. De meer- de raad stelde daar toch [rijs op, zodat het voorstel werd te- en opnieuw zal worden |el?gd als het ontheffingsartikel de kste aanvulling heeft gekregen. B. [hebben alle tijd om zich hierover raden want het duurt nog zeker [alf jaar alvorens de woonruimte- M7 buiten werking wordt gesteld nieuwe verordening moet functio- [heer F. Blanken (Pakt) maakte irgen over de speculatie die niet woningen wordt bedreven. In de leringsgevallen waarin een huis tweede woning mag worden ge- zou eerst moeten worden ge- het betrokken pand aan woning- Ie Texelaars te verkopen. Het roet dan aangeboden worden te- in redelijke, door onafhankelijke rs bepaalde prijs. In de huidige zijn mensen van het vasteland zulke enorme bedragen voor huizen neer te tellen dat de ei- iwoners nooit een kans hebben, geen Texelse belangstelling aan- ilijkt, mag het huis vrij aan ie- ran het vaste land worden over- De heer Blanken zou de plicht n taxatieprijs het huis te koop lieden ook in de verordening op- n willen zien. De heer J Zuide- VVD) konkludeerde dat de be- huiseigenaars dan niet meer iden zijn en dat viel uiteraard rijmen met zijn liberale levens- iwing. De heer Blanken echter dat een woning van zo funda- betekenis is, dat er geen winst van mag worden gemaakt. G. Luijsterburg vond dat het insel tweede woningen in ieder Eoyeel mogelijk „de kop moest ingedrukt". „Vooral onze Oos- i beschouwen deze huizen als ichtige geldbelegging. De afge- tnaanden hebben bijna al mijn gevraagd naar de mogelijkhe- op Texel een huisje te verwer- laar mej. Luijsterburg vond dat hand over het hart moest strij- zou blijken dat Texelaars de lende woningen niet zouden lebben. Blanken: „Als de Texe- niet in willen, zit hem dat alleen rijs. We moeten de speculanten uit de zeilen nemen". Ondergang *r L. J. Weijdt (Texels Belang) somber in als aan de tweede 'n geen paal en perk wordt ge- ij voorzag dan de ondergang van dorpskernen. De in de dorpen ende oude huizen zijn voor jon- eelal niet aantrekkelijk omdat comfort ontbreekt. Mensen van Ón echter in staat te kopen en jureren. Het gevolg is ontvol- jnt deze huizen staan 's winters afschrikwekkend voorbeeld de heer Weijdt de Dorpsstraat Bland die 's winters donker en mdat er niemand meer perma- ont. Ook de heer Weijdt wilde dslijn bij het ontheffingsartikel in de verordening opgenomen zien. „Dit is een veel te belangrijke zaak om maar wat te improviseren". Juridisch Burgemeester Mr. W. H. Sprenger was wegens ziekte verhinderd. Als voorzitter fungeerde loco-burgemeester J. Daalder. De heer P. Smit (KVP) vond dat jammer want hij had een vraag op het juridische vlak: „Hoe vaak kan men iemand voor hetzelfde vergrijp veroor delen?" Hij wilde dat weten omdat voor overtreding van het verbod om een pand tot tweede woning te maken een boete staat van sleohts ƒ300,Als die straf maar één keer kan worden opge legd zou Smit het een „lachertje" vin den gezien de enorme bedragen die met de verkoop van deze huizen veelal is gemoeid. De heer Smit voelde meer voor een regeling zoals die geldt ten aanzien van het verbod om rammen los te laten lopen. De loslopende rammen worden verbeurd verklaard. Op voorstel van de heer Westdorp werd tenslotte besloten het voorstel aan te houden. Notulen Aan het begin van de vergadering had de heer C. Ellen (Pakt) aanmerkin gen op de notulen. In de vorige verga dering had hij voorgesteld de politie verordening te wijzigen zodat het ver boden wordt vrachtauto's in de straten te parkeren. Hij had de bestaande arti kelen voorgelezen en er een wijziging naar eigen ontwerp aan toegevoegd. De notulist had slechts volstaan met de zin „Spreker leest enkele artikelen voor uit de model-politieverordening". De heer Daalder vreesde dat de notulen wel erg omslachtig zouden worden als alles let terlijk zou worden geciteerd. Maar als de heer Ellen dat met alle geweld wilde kon hetgeen hij naar voren had ge bracht alsnog als aanvulling worden toegevoegd. Naar aanleiding van de notulen (waarop hij overigens geen aanmerkin gen had) waarschuwde de heer Blanken tegen de tendens om niet te willen protesteren als men van het protest geen effekt verwacht. „Men protesteert niet alleen om het resultaat maar ook om uiting te geven aan zijn afkeuring. Anders halen we de dictatuur in huis". Naar aanleiding van het jaarverslag van de industriecommissie Holland Noorderkwartier (waarin namens Texel wethouder J. C. Dros zitting heeft) merkte de heer Blanken op dat over Texel in het hele verslag niet wordt gerept. De heer Dros was er zelf ook teleurgesteld over. „Texel komt niet op de tweede maar op de derde plaats". De heer Dros had een drietal vergaderin gen van de commissie meegemaakt maar was niet in staat geweest meer aandacht voor Texel te krijgen. In de toekomst is ook niet veel van de com missie te verwachten want binnen af zienbare tijd wordt zij opgeheven. De heer Westdorp „Moeten we dat nu zomaar nemen? We moeten tegen de ket ting springen". De heer Daalder twij felde aan 't nut daarvan. We hebben al eens verwijten geuit. Moeten wij nu proberen deze commissie nieuw leven in te blazen? We hebben tenslotte zelf ook nog een industriecommissie". Ruimtemozaiek De heer Ellen had in het jaarverslag van de Stichting Cultureel Werk gele zen dat de 'commissie kunstopdrachten' een jaar lang niets te doen heeft gehad. Hij vond dat daar verandering in moest komen. De voorzitter kon meedelen dat de commissie ingeschakeld is bij het kiezen van een kunstwerk in de tuin van het bejaardenwoningencomplex Starkenburg. In de rondvraag kwam de heer C. Koorn erop terug. Hij wilde het ontwerp wel eens zien. Dat kon, want in het raadhuis was een maquette aanwezig. De „ruimtemozaiek", naar ontwerp van Bé Thoden van Velsen, bleek te bestaan uit een zuil met enkele goed herkenbare vogels. Het geheel wordt 1.80 meter hoog. De raadsleden die blijkbaar hadden gevreesd bewon dering te moeten vijnzen voor een sur realistisch geval, waren er merendeels zeer tevreden over. „Voorzitter, ik vind het een móói ding!" zei de heer Koorn verheugd. Zelfs de heer Blanken van het progressief akkoord was gelukkig. „Het is geen baanbrekend kunstwerk, maar ik ben blij dat anderen het mooi vinden". Verzakking Bij de ingezonden stukken was een brief van het architectenbureau Ols- meijer te Groningen waarin een aantal suggesties worden gedaan voor het ne men van maatregelen in verband met de verzakking van de bodem als gevolg van het afvoeren van aardgas. Volgens de heer Olsmeijer was er maar één de finitieve oplossing: inpoldering van het wad door middel van een dijk over en tussen de eilanden. De heer Koorn leek enigszins onthutst en informeerde of B. en W. nog een standpunt zouden in nemen omdat het zonde van de tijd zeker niet nadat de heer Weijdt, dijken bouwer van professie, had laten blijken dat men de brief niet serieus hoefde te nemen omdat het zonde von de tijd zou zijn. De heer J. Koorn, W 75, heeft beroep aangetekend tegen het besluit van B. en W. om zijn verzoek om een kampeerex- ploitatievergunning af te wijzen. De raad ging ermee akkoord dat de brief voor nader pré-advies in handen van B. en W. wordt gesteld. Mej. Luijsterburg trachtte echter een lans te breken voor de boeren die een kleine (caravan)camping willen exploi teren. De heer Daalder zei dat daarover nu niet kon worden gediscussieerd; maar wel als het bestemmingsplan voor het landelijke gebied aan de orde komt. Maar mej. Luijsterburg, hardnekkig, liet zich niet weerhouden en bracht naar voren dat B. en W. weinig te over wegen zouden hebben als er tevoren geen opmerkingen over gemaakt moch ten worden. De heer Daalder vond evenwel dat mej. Luijsterburg een po ging deed het pré-advies dat B. en W. straks zullen uitbrengen, te beïnvloe den maar tenslotte gaf hij zich, tot hi lariteit van raadsleden en publiek, zuch tend gewonnen, „Zegt u het dan maar". Waarop mej. Luijsterburg zich afvroeg of het zo afkeurenswaardig is om enkele tenten en caravans bij een boerderij toe te laten als dat vanaf de weg onzicht baar is. Het moet wel uitsluitend wor den toegestaan in die gevallen waarin de betrokken boer het met zijn normale bedrijf financieel niet kon rooien. Een voordeel van deze kleine gastenconcen- traties is ook dat de revenuen in ieder geval in Texelse handen blijven, wat van de meeste grote recreatieprojekten niet kan worden gezegd. Het deed mej. Luijsterburg duidelijk verdriet dat op het gebied van de recreatie zoveel klan- destien gebeurt terwijl de heer Koorn, die het netjes vraagt, zijn zin niet krijgt. De heer Daalder: „Zie je nu wel. U propageert iets dat pas bij de behande ling van het plan buitengebied aan de orde komt!" Westdorp: „Maar ze gooit wel een steen door de ramen!" Abri op haven Den Helder Het ziet ernaar uit dat op het haven terrein van Den Helder binnenkort een wachtgelegenheid (abri) zal worden ge bouwd ten behoeve van de op de bus wachtende bootpassagiers. B. en W. hebben zich hierover in verbinding ge steld met het gemeentebestuur van Den Helder en van die zijde was zojuist ver nomen dat de abri na verkregen toe stemming van rijkswaterstaat er spoedig zal komen. In een vorige vergadering waren vra gen gesteld over het taxi-vergunningen- beleid. Naar aanleiding daarvan was door B. en W. schriftelijk meegedeeld dat medio 1973 zal worden bezien op welke wijze het huurautobeleid verbe terd kan worden. Gecontroleerd zal worden of de taxi's waarvoor vergun ning is verleend ook werkelijk in be drijf zijn. Tegen de overschrijving van de vergunning van de heer N. Roeper naar de heer H. Grootjen is door twee personen beroep aangetekend bij G:S. Een beslissing moet nog worden geno men. De heer Westdorp verduidelijkte nog dat het beleid gericht moet zijn op vermindering van het aantal taxi-ver gunningen. Door middel van een motie heeft de gemeenteraad dinsdagavond als zijn oordeel uitgesproken, dat het geplande natuurrecreatiecentrum zo snel mogelijk op de daartoe gekozen plaats in de dui nen van paal 17 moet worden gereali seerd. B. en W. werden uitgenodigd an dermaal een dringend beroep op de me dewerking van het provinciaal bestuur te doen. Zoals békend heeft de provincie mo menteel nog iin studie of de tegen de voorgenomen bouw ingebrachte bezwa ren terecht zijn. Onlangs werd door G.S. op Texel een hoorzitting gehouden, waarbij de standpunten van de ver schillende betrokken partijen nog eens werden toegelicht. Het wachten is nu op de eindbeslissing. Naar verluid verkeert de zaak momenteel in een uiterst kri tieke fase. Het was de heer L. J. Weijdt, die in de rondvraag informeerde hoe het zat met het Texels Museum. De heer Daalder zei dat B. en W. er alles aan doen. Als het oordeel van de provincie negatief zou zijn, zou dat catastrofaal zijn. De heer Westdorp las toen de volgende mo tie voor „De raad der gemeente Texel; in vergadering bijeen; overwegende dat de nieuwbouw van het natuurrecreatie centrum op Texel nog steeds wordt ver traagd door het ontbreken van een ver klaring van geen bezwaar ingevolge ar tikel 19 Wet Ruimtelijke Ordening, als gevolg van tegen de bouw ingekomen bezwaarschriften; van oordeel zijnde, dat deze bezwaren van alle zijden zijn overwogen, maar geen bruikbare alternatieve oplossingen hebben aangetoond; dat een ontkoppeling van bezoekers centrum en natuurrecreatiecentrum in geen geval in aanmerking komt, aange zien daardoor een essentiële doelstelling van het geheel in gedrang zou ikomen en de financieringsopzet ernstig wordt be dreigd; spreekt als zijn oordeel uit dat de reali satie van de gewijzigde plannen op de daartoe thans gekozen plaats op korte termijn zoveel mogelijk dient te worden bevorderd en nodigt burgemeester en wethouders uit hiertoe andermaal een dringend beroep op de medewerking van het provinciaal bestuur te doen en gaat over tot de orde van de dag. Aldus gedaan te Texel op 29 augustus 1972" De heer Weijdt vond dat het Texels Museum in geen geval verloren mag gaan. Daar komt het wel op neer als de nieuwbouwplannen niet doorgaan, want veel langer doortobben in het huidige gebouw is ondenkbaar. De heer Weijdt had de voorgenomen bouwplaats bij de duinen van paal 17 kritisch bekeken en was tot de conclusie gekomen dat er geen enkel reëel bezwaar kon zijn om het centrum hier te bouwen. De voorzitter legde nog eens de na druk op 'het belang van koppeling tus sen duinpark en museum. De hele opzet ds gericht op het tot de natuur brengen van de mensen. De heer Koorn: „Als we nu de jeugd tot de natuur brengen, kan over een paar generaties het prikkeldraad ver dwijnen. Het is spijtig dat bepaalde lieden tegen een dergelijk plan ageren". De raad ging akkoord met de motie, maar niet unaniem. De heer C. Ellen deed niet mee. Hij zei het ontworpen gebouw een wezensvreemd element in dit nog ongeschonden duinlandschap te vinden. Hij vond dat het natuurrecrea tiecentrum op de plaats van het huidige museum moest komen. De werkzaamheden voor de aanleg van riolering te De Waal zijn begonnen. Momenteel is de firma Drijver als on deraannemer van De Vries v.d. Wiel bezig met 't leggen van een persleiding tussen De Waal en Den Burg. De Waal krijgt nl. geen eigen zuiveringsinstalla tie; het afvalwater wordt naar het riool van Den Burg gepompt. De plastic persleiding heeft een door snee van 15 centimeter. De pomp wordt geplaatst bij de Langwaal. De perslei ding is volgende week klaar. Dan wordt begonnen met de aanleg van het riole- rmgsnet in de straten van De Waal. Dit werk wordt door De Vries v.d. Wiel zelf uitgevoerd. De werkzaamheden zullen omstreeks 30 november zijn vol tooid. Tot die datum zullen de volgende straten en straatgedeelten te De Waal korte of langere tijd voor het verkeer moeten worden afgesloten: Langwaal, Hogereind tussen Langwaal en Polder weg; Polderweg; resterende deel van 'het Hogereind en Langwaalderweg. van 23 tot en met 29 augustus 1972 Geboren: Floris, zv. Maarten F. Smit en Geertje Kloosterman; Sandra, dv. Cornells Dijker en Anna M. Roeper; Ju dith Gerarda, dv. Gerard A. Diephuis en Jantje F. «van der Maar; Albertina Evelien, dv. Albertus Dekker en Rei- noutje Koorn; Casper Johannes Cle mens, zv. Cornelis M. de Graaf en Jo hanna L. Zoetelief. Ondertrouwd: Simon G. C. Witte en Zwaantje van der Star; Jan S. Kuipers en Wicia M M. Haarsma; Johan Hutjes en Anna R. Barhorst; Willem C. Maas en Geertruida A. Tessel. Overleden: Simon Bakker, oud 05 jaar wonende te Den Burg. Rampendienst De heer Ellen was niet erg tevreden over het antwoord dat hij had gekregen op zijn vraag over de aanwezigheid van een rampendienst voor het geval zich op Texel een catastrofe zoals op Ame land zou voordoen. Uit de mededelingen van B. en W. had hij alleen maar kun nen opmaken dat er op het ogenblik he lemaal niets is. „We hebben alleen twee gesalarieerde BB-mensen maar hoeveel man met EHBO-kennis hebben die naast zich?" De heer Blanken was ook niet tevreden. Hij wilde alsnog weten hoe de hele rampenorganisatie gaat werken als de nood aan de man komt. De heer Koorn herinnerde aan de BB- excursie die de raad lang geleden is toegezegd. Loos alarm Meerdere raadsleden waren van me ning, dat de heer Ellen ten onrechte heeft beweerd dat de afvoer van gif- resten in de landbouw nog niet goed is geregeld. De heer Koorn vertelde dat het bij de bollenkwekers in ieder geval in orde is. Daar wordt het kwikhouden- de water van de kookketels gefilterd en het giftige residu wordt naar Breezand gestuurd. Er wordt gecontroleerd of ie der zich aan de voorschriften houdt. De heer J. Witte verklaarde dat hetzelfde geldt voor de boeren die met aardappel- ontsmettingsapparaten werken. Hij kwalificeerde de opmerkingen van de heer Ellen als loos alarm. 99 woningen Verre van tevreden was de heer West dorp met het antwoord dat B. en W. hadden gegeven op zijn schriftelijke vragen inzake de moeilijkheden rond de 99 woningen. Nadrukkelijk is, blijkens de handelingen van de tweede kamer, door de minister verklaard dat bij on derzoek is gebleken dat bij de 99 wonin gen is afgeweken van het bestek en dat de afwerking matig was. De minister had ook meegedeeld dat aan de gemeen te nadere inlichtingen zijn gevraagd en de heer Westdorp had dan ook van de gemeente wat meer willen vernemen. Wat nu is geantwoord, was al bekend. „Als inderdaad is afgeweken van het bestek is dat toch een ernstige tekort koming. De gemeente kan in deze niet afzijdig blijven. Ik wilde horen wat er nu wel en niet juist is". De heer Daalder zei dat de gemeente inzake deze kwestie door de provincie is benaderd. De besprekingen waren echter nog niet afgerond zodat het niet mogelijk was nu nader op de zaak in te gaan. De heer Westdorp verlangde dat (zie vervolg pagina 2)

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 1